Kultura

Magus
19.1.2009 14:02
R.E.Feist
Všiml jsem si ze jste se na toto tema hodne rozvykladali takze ted si o tom muzete psat zde!!
Autorská citace #1
19.1.2009 14:07 - sirien
Z diskuse Kroniky

Magus píše:
Ctete nekdo neco or R.E.Feist-a. neni sice DL ale je to dost dobry!!!zkuste si precist alespon 1a uvidite!!


Sirien píše:
Je to těžce klišeoidní.
Feist má těžký mindrák ke svým postavám, a tak je zásadně nezabíjí, chová se k nim hrozně hezky a tak.
Příběhy jsou poměrně slušné, úroveň čtivosti pěkná, i když mě místy dost deptal amerikanistický nádech (zvláště závěr ságy Impérium, tam to bylo fakt nechutný)

Celkově takový B fantasy. Minimálně Riftwar a Impérium (myšlenkou obšlehlej Šogun, ale co...)

Naopak Pohádka je od něj naprosto výborná, bohužel se on sám vyjádřil v tom duchu že šlo o ojedinělou tvorbu.


Magus píše:
Sirien > ted prave ctu pohadku a je dost dobry!!


Sirien píše:
Má to uvěřitelný charaktery a nádherně zpracovanou gradaci děje. Bohužel jak jsem psal - timhle literárnim směrem Feist pokračovat nechce, což je IMO dost škoda, je to mnohem zajímavější literatura než jeho vzásadě béčkový i když možná slušně zpracovaný fantáska.


Dalcor píše:
Ono ve svý době to bylo rozhodně Ačkové fantasy, tedy aspoň první dvě řady.


Moose píše:
To Sirien: Já bych ještě k tomu Feistovi, kromě Pohádky vyzdvihl Dceru Impéria - to bych řekl, že je z Riftwar ságy to nejlepší. Mág mě celkem zaujal, ale pak to mělo docela sestupnou tendenci, občas tam problýsklo něco dobrého (jako třeba Královská krev a Královský bukanýr).
Autorská citace #2
19.1.2009 14:21 - sirien
Moose: jj, Dcera Impéria byla vpohodě, líbil se mi ten nápad sledovat příběh riftwaru z druhý strany. V tom vynikal ještě Ochránce Impéria, i když už tam to místy pokulhávalo, ale ještě to šlo.

Správce Impéria je už dost nechutně megalomanskej - boj proti Shromáždění (navíc nesmyslně ukončenej - na místě Shromáždění bych naprosto exemplárně popravil Maru, Justina, atami Acoma i Minwanabi bych nechal veřejně anihilovat, okamžitě bych rozšířl vlastní versi toho co se dělo (Mara nezaútočila na Shromáždění, pouze na císaře - smrt Ičindara bych hodil na ní) a celý Impérium bych měl během tejdne zpátky pod kontrolou a teprve PAK bych začal přemejšlet co dál. Rozhodně bych před ní jen tak nepadnul na hubu (jo, ty blbý brouci by buď obnovili smlouvu nebo by to byl konec všech úlů na území Impéria, genocida sem, genocida tam...))
O tom amerikanistickym závěru "jsme si všichni rovni a spravedlnost a naše americké pojetí cti a..." ani nemluvě.
Autorská citace #3
19.1.2009 14:23 - Merlin
Já nevím jak vy, ale já mám Feista docela rád. neřeším, že je to klišé a že dokážu chování postav dopředu odhadnout. Prostě je to fantasy u které si odpočinu. A vzhledem k tomu, že buď čtu odbornou literaturu, nebo literaturu u které se chci uvolnit, tak je to pro mě dobrá volba. Nepotřebuju, aby dopadalo všechno špatně a hlavní hrdinové tragicky umírali. To si můžu přečíst antickou tragedii, nebo svodky a úřední záznamy v práci...;)
Autorská citace #4
19.1.2009 14:30 - sirien
Tak já proti Feistovi nic nemám - ostatně mám doma kompletní Riftwar, kompletní Impérium a k tomu Královskou krev a Pohádku a kdybych měl € a čas tak si klidně přečtu další.

Jenom řikám že to neni žádnej nějak geniální autor, takové kvalitní a hezky čtivé béčko.

Nicméně zrovna třeba ta práce s postavama mi trošku vadí - jejich vývoj je trochu moc předlinkovanej a to že tam prakticky žádná nikdy neumře a skončí to jistym full happyendem mi osobně z těch knížek trochu bere požitek.
Autorská citace #5
19.1.2009 15:25 - Merlin
Sirien: ano, víceméně s tebou souhlasím...je to kapku škoda, ale jak říkám, pro mě je to odlehčené čtení, kdy když už někdo umře, tak je to hrdinsky a zachrání tím půl světadílu...ale co, Conan taky neumřel :D
Autorská citace #6
19.1.2009 15:35 - sirien
Tak zase od Conana nikdo nechtěl aby umíral, Conana čteš kvůli tomu že chceš vědět jak umřou ty ostatní :D
U epický fantasy jako je REF to osobně vidim trochu jinak :)
Autorská citace #7
19.1.2009 15:44 - Merlin
ale jo..souhlasím s tím, že by se v epický fantasy mohlo postavám i něco nepovést, mohlo by to mít nějaký nepříjemný následky, tedy víc nepříjemný než je otroctví či bytí (dočasné) v nikdeprostoru...ale to je asi problém většiny těhle epický ság, napřiklad v Edingsovi a Safírové růži je to taky přímo hmatatelné...že postavám vychází prakticky vše a zdánlivý nezdar v poslední chvíli odvrátí na absolutní úspěch.

Na druhou stranu, aby člověk četl šest knih a na konci se dozvěděl, že hlavní hrdina vlastně spal se svou ztracenou sestrou, zabil svého otce, protože ten omylem snědl jeho matku a tak se hlavní hrdina souží na věky věků přibit na velkou skálu safírovými hřeby a ptáci mu klovou prsty u nohou, které mu dorůstají :D to je pěkně pitomej konec :P
Autorská citace #8
19.1.2009 16:01 - sirien
Tak zase neřikám že to má být příběh o totálním neúspěchu :D
Autorská citace #9
19.1.2009 17:00 - Colombo
To jsem nevěděl, že pan Tolkien napsal jen Bčko.
Autorská citace #10
19.1.2009 17:54 - sirien
Colombo: ee... cože? Nějak sem Tě teď nechyt.
Autorská citace #11
19.1.2009 18:20 - Colombo
Píše:
Sirien
Je to těžce klišeoidní.
Feist má těžký mindrák ke svým postavám, a tak je zásadně nezabíjí, chová se k nim hrozně hezky a tak.
Příběhy jsou poměrně slušné, úroveň čtivosti pěkná, i když mě místy dost deptal amerikanistický nádech (zvláště závěr ságy Impérium, tam to bylo fakt nechutný)

témeř vše se dá pastnout i na Tolkiena.
Autorská citace #12
19.1.2009 19:32 - sirien
Píše:
témeř vše se dá pastnout i na Tolkiena.

Silmarillion
Autorská citace #13
19.1.2009 19:34 - Colombo
Pán prstenů.
(to je zajímavé, Hobit se mi líbil, Silmalirion se mi líbil, ale Pán prstenů ne. Pro valnou většinu lidí znamená Tolkien jenom Pána prstenů a dobře víš, že to myslím právě Pána prstenů, protože Feista bych mohl taky oponovat Pohádkou, ale není to jeho stěžejní dílo.)
Autorská citace #14
19.1.2009 21:18 - sirien
V Pohádce zabil jednu vedlejší postavu, takže...
V LotR se s tim místy taky moc neštve - viz Dodatky. Vítězství jsou vykoupena docela tvrdě - ztráta moci Tří prstenů, ergo konec Lothlorienu a Roklinky, například. V Dodatcích - Arwen umírá smutkem v opuštěném Lothlorienu. Frodo už nenachází ve Středozemi domov a odplouvá do zemí neumírajících. On LotR neni vůbec tak happyendovej jak na první pohled vypadá.

mimochodem - je rozdíl mezi stěžejním dílem a profláklým dílem. Zrovna u Tolkiena má Silmarillion stejnou hodnotu jako LOTR.
Autorská citace #15
19.1.2009 21:32 - Colombo
Tak to bych netvrdil. On Silmarillion v prvé řadě nevydal Tolkien, ale byly to zase jen ucelenější příběhy, které vydal jeho syn.
V Silmarillionu je sice může vraždit jako na běžícím pásu, ale v Pánovi prstenů se toho už nedočkáme. Jenom Boromir, který byl těsně před tím ovládán zlem, zrádce ve vlastní družině, ten, jenz podlehl moci prstenu.
Frodo a Bilbo odlplouvají do zemí neumírajících. Ale tam se ostatně taky vždycky chtěli dostat, ne?(tedy, hlavně Bilbo). Ale hlavně, je to v dodatcích. Není to součást příběhu. V dodatcích taky můžu napsat, že měsíc po tom lidé vyvraždili roklinku, ale to pak jsou jen stistické údaje, není to součástí příběhu. Je to jako bouračka na D1, muž skončil s těžkým zraněním v nemocnici. Je to něco jiného, než u tébouračky přímo být, zažít ji.
Autorská citace #16
19.1.2009 21:35 - sirien
nevim no, chápu co myslíš ale zrovna Tolkienovo dílo vnímám celistvějc. Silmarillion je přímo napsanej Tolkienem jako celek, pouze byl vidanej in memoriam, jeho synem editovaný sou až nedokončený příběhy a tak. LOTR je pro mě jen takovej detailní pohled na jednu časovou výseč Silmarillionu.
Autorská citace #17
19.1.2009 21:37 - Colombo
Ne, Silmarillion nebyl sepsaný jako celek a hlavně, nebyl dokončený. Říkal i kamarád, jenž se Tolkienem zabývá. Elfové se chovají jako lidé, nevyřešený poměr moci(Balrogové byli ve válkách kucháni lidmi i elfy, ale sám Gandalf se před ním třásl?)...
Autorská citace #18
19.1.2009 21:44 - sirien
ehm... tak teda jako tohle Tvoje vysvětlení je dost mimo.

Literatura neni gamistický DnDčko a balrogové v něm nejsou jen potvora z bestiáře s pevnejma statama. Stejně jako sou rozdíly v síle lidí, tak byly rozdíly mezi drakama, valar a všema ostatníma. By Tolkien asi nebyl tak oslavovanej, kdyby se u něj bitvy vyhrávaly rovnicí "na sejmutí jednoho balroga potřebujete čtyři elfy nebo sedm lidí"
Gandalfovi byla dána pouze síla ukrývající se v lidském těle, takže se nedivim že se s balrogem nechtěl moc mazlit.

Silmarillion je sbírka příběhů. Zajímalo by mě v čem si představuješ že by měl bejt dokončenější. Stejně tak nesouhlasím s tím celkem - Silmarillion popisuje ohromné období tisíců let příběhu Noldor od stvoření světa až po jejich návrat do Amanu, a při čtení si lze udělat velmi dobrou představu.

Elfové se chovají jako lidé - haha. By mě zajímalo jak by se měli chovat, přiznám se že si nevybavuju jediný epický fantasy kde by nelidská rasa nebyla jen nějakým derivátem určité směsy lidských archetypů.
Autorská citace #19
19.1.2009 21:59 - Colombo
veškerá vysvětlení budou připadat dost mimo, pokud je neuvidíš ze stejného pohledu.
To co jsem říkal, není úplně z mé hlavy, ale jak jsem říkal, zatímco v Silmallirionu byly tucty Balrogů koseny jak lidmi tak i elfy, tak v Lotrovi byl jeden obrovský problém, s kterým si ani Gandalf neporadil(on utekl, jestli si dobře pamatuju, Balrog...).
To je jako když neadrtálci vraždili mamuty, ale teď by s ním čtyři chlapi v tanku(a pes) měli problémy.
A to s tím DnD, chacha, pobavi jsi mne:)

Jistě, v každé Fantasy je nelidská rasa jen určitým specifickým mixem lidských archetypů, ale v Silmallirion žádný mix nebyl, chápeš co tím chci říct?

Lze si udělat dobrou představu, ale Tolkien své příběhy neustále upravoval, protože tam něco nesedlo, tohle chtěl změnit. Proto nejsou dokončené a tím pádem ani celistvé. Dobrou představu si můžeš udělat i o evoluci prohlídkou všech zkamenelin(a že jich propánu je), ale rozhodně nejsou celistvé!(tedy, celý obraz oněch zkamenělin)...

už to zase vypadá na pěkný flame:)
Autorská citace #20
20.1.2009 02:17 - sirien
Píše:
zatímco v Silmallirionu byly tucty Balrogů koseny jak lidmi tak i elfy, tak v Lotrovi byl jeden obrovský problém

Zaprvé platí to co jsem psal - Balrog není enemák z monster manualu.
Zadruhé si všimni jedné velmi podstatné věci - u Tolkiena je historie degradující. Největší období elfí rasy bylo PŘED odchodem Noldor do středozemě, největší období Noldor byl první věk, největší doba lidí byla na počátku když vznikly domy přátel elfů (a pak nastala jedna malá resurekce při vzniku Númenoru, který se ale obrodil z krve elfů a moci Valar).
Tento úpadek se projevuje ve všem, tedy i ve velikosti velkých (Prsteny moci? Co to je proti Silmarillům a jiným zázrakům minulosti...). Aragorn, král Gondoru, potomek Númenorejských králů, je také už jen stínem svých předků.
Stejně tak upadá druhá strana (Balrog? Kam se to hrabe na dračí letky...)

Je docela logické, že když pak skupina lidí, hobitů, elfa a trpaslíka ze třetího věku narazí na balroga - bytost z počátku času - tak to je vcelku problém.
Takže to vůbec neni jako neandrtálci s mamutem, je to právě naopak - u Tolkiena jakoby neandrtálci měli na mamuta tank, ale čtyři chlapy dneska jen jednu sekerku.

Píše:
ale v Silmallirion žádný mix nebyl

No... on ten mix hodně silně pokulhává i ve valné většině ostatních knih, nicméně doporučoval bych přečíst znovu, myslim že v tomhle se pleteš.
Autorská citace #21
20.1.2009 08:08 - wraiths
sirien:"u Tolkiena je historie degradující". asi vyvoj mistrovy viry. Tolkien jen aplikoval vyvoj lidskeho pokoleni( klasicky Gaus).
a potom Silimarilion je dle me jen dalsi "hankovsky rukopis" neverim,ze je to puvodni dilo.
z Balrogem mas naprostou pravdu. jen me zarazi,ze by i Gandalf ztratil na sile "je kosit".
Autorská citace #22
20.1.2009 08:51 - Lokken
hm, hm, a zase jsme lehce odběhli od původního tématu, není-liž pravda?
Autorská citace #23
20.1.2009 12:09 - sirien
Píše:
jen me zarazi,ze by i Gandalf ztratil na sile "je kosit".

Když se pět maiar vydalo v podobě istari do středozemě, tak se museli zříct své síly a používat pouze možnosti skryté v lidském těle (protože Valar nechtěli zopakovat chybu z počátku času, kdy pomohli elfům ve své pravé podobě, a Noldor je pak obvinily že je záměrně zmanipulovali svou krásou).
Pokud Olorin zvládnul balroga v lidskym těle, myslim že jakožto maia by si s nim vytřel zadek.
Autorská citace #24
20.1.2009 14:29 - Merlin
Asi jsem naprd čtenář, ale Feista jsem četl tak třikrát..a tolkiena jednou (ne že by se mi nelíbil to ne, naopak)....
Autorská citace #25
27.2.2009 17:56 - Hungug
Je už asi dost bezpředmětný psát sem po víc než měsíci ale nemůžu si pomoct.Že není nějak geniální autor:D,rekněte mi jméno alespon dvou novějších geniálních autoru fantasy,kromě terryho pratchetta ovšem.Co vlastně znamená Béčko u knihy,může mi to prosím někdo vysvětlit?U filmu je to jasný:nízkej rozpočet,slabší scénář atd.Kvalitní Béčko,jako třeba Černočerná tma,to dohaní kvaltním hereckým výkonem neznámých herců.Ale u knihy ten výraz nechapu,buď se líbí nebo ne a nezáleží na tom kolik stojí bo jestli je to kuchařka či fantasy,román,sci-fi či cokoliv jinýho,možná se ale mýlím.
Pokud vím tak Feist pobil hafo postav akorát to moc nerozváděl,třeba Roland,Lockear i Arutha a Jimmy Ručka,jedinní kdo přežil od začatku až do zatim konce sou Macros,Pug,Tomas a Nakor.Všichni ostatní umřeli,ale kdyby např. Aruthu zabil hned ze začátku Jocko Radburn v Krondoru tak by asi Riftwar vypadala uplně jinak,mít v každý jeho knížce nový hera(náký richlokvašky)?No nevím,spíš si myslím,že když o nich člověk píše pár knížek v rozmezí hafo let,tak těm týpkům(Arutha,Pug,Jimmi,Tomas) dává hluboko propracovanej charakter.Kdyby Rambo umřel uprostřed 1. dílu tak nevím jak by si dal ty zbylý 3.
Autorská citace #26
27.2.2009 18:08 - Colombo
Hungug: když se řešil Fiest, tak zde paralerně byla debata o áčkové/béčkové fantasy(možná dokonce tohle auditku bylo jeho derivátem), kde se právě tohle řešilo.
Nevyřešilo se to. A ani nevyřeší.
Autorská citace #27
27.2.2009 18:24 - sirien
I kdyby nebyl žádný současný autor lepší než Feist, neříká to nic o tom že je Feist dobrý ;) .
To jen tak na okraj.

diskuse o áčkovosti a béčkovosti je tady
(stará témata si klidně oživuj, Kostka je pak zobrazí všem jako živá, takže jak dlouho jsou mimo nehraje moc roli)
Autorská citace #28
27.2.2009 18:27 - Colombo
ehm, dobrý, lepší a jelepší, tohle je vždy relativní a vztažené k porovnávání, k čemuž musíš mít pak někoho horšího. Kdyby nebyl žádný autor lepší jak Feist, tak je Feist logicky nelepší autor...:/
Autorská citace #29
27.2.2009 23:15 - Alnag
Hunghung píše:
rekněte mi jméno alespon dvou novějších geniálních autoru fantasy,kromě terryho pratchetta ovšem


George R.R. Martin? (viz celý projekt Icefire zde na webu). Nebo hmm... Andrzej Sapkowski (i když ten je geniálně šílený, zvlášť v poslední době spíš to druhé). Robert Asprin (a to nemyslím jen mýtickou sérii, ale zejména projekt Světa zlodějů).
Autorská citace #30
28.2.2009 00:58 - sirien
Zrovna Sapka moc nemusim a k Martinovi jsem se moc nedostal, ale Asprin je určitě dál než Feist.

Na stejný úrovni s Feistem bych pak viděl třeba Brookse (sága Shannary, sága Landoveru), je jinak stylizovanej, ale je tam dost podobnejch prvků.
Autorská citace #31
28.2.2009 02:25 - Beltar
Hungug: Chtěl jsi dva skvělé autory?
Dám ti tři - Feist, Martin a Heitz, dílo šech tří z nich mě uchvátilo a nemůži se ho nabažit. Ať na nich literární kritik najde kolik vad chce, je to neuvěřitelně čtivé.

A k Brooksovi- nevím, nějak mi nepřijde dost dějově akční, uspává mě.
Autorská citace #32
28.2.2009 11:03 - Kibic
Few names to rule them all... Steven Erikson, Susanna Clarke, Guy Gavriel Kay, GRRM (či podobný zvuk), Neil Gaiman, ...

Je ale pravda, že mi fantasy obecně přijde oproti sci-fi podstatně chudší, jak na nápady a originalitu, tak z hlediska nějaké nejasně definova(tel)né literární kvality.
Autorská citace #33
28.2.2009 11:56 - Element_Lead
Neil Gaiman...
Autorská citace #34
28.2.2009 12:02 - Sethi
zvednu tlapku za gaimana a dovolila bych si přihodit poměrně nedávno dopsanou ságu temná věž stephena kinga, která se tyčí nad horrorovým podložím ostatních jeho děl jako... no, jako věž.
Autorská citace #35
28.2.2009 13:30 - sirien
Em... Gaiman je dost žánrově specifickej. Je to spíš drsně urbanfantasy než fantasy jako takový, a už vůbec ne epic fantasy jako Feist, nevim jak moc se to dá srovnávat.

Od Heitze mám doma jím přímo podepsaný Trpaslíky, nicméně jsem se ještě nedostal k tomu je přečíst.
Autorská citace #36
2.3.2009 16:41 - Ebon Hand
Heitzovi Trpaslíky jsem četl, ale asi jsem na trpaslíky moc fixovanej, tyhle mě nenadchli, zas mohu říci ani úplně nezklamali.
Brooksovu Shannaru jsem četl jen úvodní knihu, ale přišlo mi, že vlastně úplně neví o čem chce psát, nemá to pro mě potřebné tempo, ale četl jsem tu jednu knihu, takže nejsem žádný znalec.
Od Gaimana jsem četl jen Nikdykde, takže také pouze jen jednu knihu, barvitý popis a skvělé cizí postavy, pan Krup a pan Vandemar mě provázeli ještě dlouho, ale Gaiman píše takovým specifickým stylem, řekl bych až profesorsky.
Mám rád svižné psaní s rychle odsýpajícím dějem. Feista jsem četl celou trhlinovou válku, je dobrá, jen by to nemuselo hlavnímu hrdinovi všechno tak skvěle vycházet, chvíli mi to přišlo hraničící s kýčem..
Autorská citace #37
3.3.2009 04:20 - sirien
Shannarův první král je nultej díl, je to vlastně předehra k Shannarovu meči.
Shannarův meč je divnej, Brooks tam tam ještě nebyl moc zkušenej co do tempa a i vykreslení postav (zvlášť Allanona) tam je místy divný.

Shanarovy magické elfeíny jsou trochu jiné kafe, tam se to řeže od začátku až do konce v docela silnym tempu a Shannarova píseň přání má docela hezky vykreslený postavy.
Ta následující tetralogie (dědictví, druid, elfí královna, talismany) je tempem taková kolísavá - střídá se tam akce a charakterový pasáže, ale mě se to četlo docela příjemně.
Ta další trilogie (čarodějka, antrax, morgawr) zhruba stejně tak - jen tempo se stupňuje postupně a moc nekolísá a většina té trilogie je o vztazích mezi těma postavama.

Nicméně z té poslední trilogie mám jen první knížku a narovinu - sotva jsem jí rozečetl, ten začátek je roztáhlej a nakonec sem to dočet někam na str. asi 40 nebo 50 a zatím jsem neměl čas zkusit to znovu.


Kouzelné království Landover jsem četl jen první knížku, a nějak mě to neoslovilo stylizací ani postavama, i když napsaný to je slušně.
Autorská citace #38
3.3.2009 04:24 - sirien
Jinak Gaiman mi přišel že píše každou knížku trochu jinym stylem. Americký bohové jsou docela těžká literatura (ale mě se hodně líbily), naopak jejich volné pokračování Anansiho chlapci je naprosto oddechovka. Hvězdnej prach je čtivej, ale Koralina (druhé jeho pohádka) mi moc nesedla.
A na povídkách to je cítit ještě víc (což mi připomíná že furt nemám Kouř a zrcadla)

Feist má se svejma postavama kapku problém - žádnou nikdy nezabije, kapku citelně jim nadržuje co do náhod a úspěšnosti... známá věc :)
Autorská citace #39
3.3.2009 12:05 - Ebon Hand
tak tak, je to jediná chyba Feistových knih.

Zkusím někde objevit toho George R.R. Martina a Robert Asprina - projekt Světa zlodějů, jak o nich psal Alnag. Ani jednoho neznám. takže viditelné mezery. A vzhledem k tomu že jsem si kouil další knihovnu a je v ní ještě trochu místa, tak by se mělo hned zaplácnout! :-)
Autorská citace #40
3.3.2009 12:40 - Joe
Ebon,

G.R.R. Martina si zožeň, určite.

Ja to mám aj ako Audiobook (prvé tri diely) a je to ešte lepšie, ako čítanie! Long live Roy Dotrice!
Autorská citace #41
3.3.2009 13:14 - Alnag
Svět zlodějů je série povídkových sborníků od různých autorů (sestavoval to Robert Asprin a Lynn Abbey). Všechny povídky se odehrávají v jednom takovém správně sword & sorcery městě a autoři si vzájemně půjčují postavy jako NPCčka. Je to velmi unikátní záležitost. Mimo jiné podle toho existují dvě RPG (jedno staré od Chaosia a jedno relativně nové - d20 verze od Green Roninu).
Autorská citace #42
27.4.2009 19:43 - Milamber
Ahoj lidi no konečně někdo s kym se dá psát o Feistovi spíš jeho dílech.
Mám za sebou díla Sága trhlinové války Mág: učedník, Mág: mistr, Stříbrný trn, Zlo v Sethanonu a Synové Krondoru Královská krev, Královský bukanýr:Crydee, Královský bukanýr:Novindus no takže poměrně málo nejspíš se vrhnu =) na Odkaz trhlinové války, nějak se mi ale nechce na Hadí ságy a Imperia nevim no každopádně jsem takovej, že se nerad loučim s postavama =)a to ať jde o cokoliv zatim co jsem četl tak jsem doufal, že postavy hlavně v knihách Mág tedy Pug(Milamber) a Tomas(odkaz Valheru), neboť jsou dlouhověcí budou objevovat i nadále. Trochu mě to zklamalo, ale vynahradili to členové královské rodiny hlavně od prince. Každopádně je to suprová sága a blbě se s ní loučí tak se chystám v jejím čtení pokračovat. =D
U Dl jsem zkončil Druhou generací a pak se už strácim =)
Autorská citace #43
27.4.2009 19:59 - Lokken
No, obávám se že tady Feist není moc oblíben, budeš asi zklamán. Osobně mám jeho Ságu Trhlinové Války a pár ostatních knih rád, byly to jedny z knížek které ovlivňovali moji zálibu ve fantasy...
Autorská citace #44
27.4.2009 20:05 - Milamber
Neni oblíben =D že ho moc lidí nečte no tak to je už v celku jejich blbost. Nikdo ale kdo nedokázal vytvořit svět jako on a jiní mu ale do jeho světa rejpat nemůže. =) Můžeš ho přijmout a nebo sehnat jinej. Já ho asi pochopil a líbí se mi.
Autorská citace #45
27.4.2009 20:11 - Milamber
Sirien
No nevim asi je má rád postavy já osobně jsem rád když je nezabíjí když si je oblíbim. Hlavní postavy nezabíjí je to dobře teda až na Rolanda šlechtice u Crydee,Ghudu žoldnéře, Malýho klučinu co pomáhala princovým synům z Keshe, a dá se říct že tisíce lidí v bitvách myslim, že bych těch kteří byli po boku hlavním osobám a byli zabiti našel více teď přesně nevím.
Autorská citace #46
27.4.2009 20:28 - Colombo
Siriena si nevšímej, podobnou "chybu" dělá i Tolkien.

Určitě se vrhni na Hadí ságu, je překvapení, že si to ještě nečetl. Co se mne týče, je to nejlepší Feist. Dokonce jsem někde četl názor, že se dá pojat všechno předtím jen jako taková předmluva k Hadí sáze(tzn. že hadí sága tak září.) Poměrně chuťovka jsou i Dcera Impéria a Správce Impéria, kde to píše s Wurtsovou. I když mému spolubydlícímu to připadá, že až nechutně té ženské nadržuje(je to Kurd, můj spolubydlící, možná proto takový vztah k ženám, to víte, islámisti:P).
Každopádně, díky Síni je to i takový Planeskape(bůh ví, co bylo dřív), takže to může být i šílenost pro RPG:) (ale ta Síň je šílenější i v tom, že jsou na nějakých světech vyvinutá i technika)

Jenže, tady lidi nesnáší Feista a Eriksona, zatímco tu bezmezně zbožňují Martina a DL.
Ale já nejsem DnDčkista, se mnou si o Feistovi klidně můžeš podívat.
Autorská citace #47
27.4.2009 20:34 - Malfin
Já od něj četl všechno z Midkémie (mimo nějaké povídky) a musím říci, že některé knihy jsou parádní a některé zase ne. V některých člověk čeká kdy už tam skončí "vata" a začne něco a ona ta vata je vlastně obsah celé knížky. Osobně se mi hodně líbil Královský bukanýr. Impérium je skvělé svou neotřelostí, nevšedností. No a Hadí sága - moc dobrá. Opravdu jedno z toho nejepšího od Feista.
Nicméně DL a třeba Píseň ledu a ohně si cenním více. Ale i mezi Feistem jsou knihy, které mám rád.
Autorská citace #48
27.4.2009 20:35 - Bretan
Jsem se chtěl zeptat z čeho je nejlepší ukrojit čas na čtení knížek a kdy si rozhodně číst knížky nemá cenu. Už se dlouho chystám na pár a leží mi v poličce, ale nechci se začíst a pak někde v jiném časově důležitém momentě se od toho neodtrhnout. Je to určitě blbá otázka, ale aspoň najdu správnou motivaci tím, že se o tom bavím.

EDIT - Mezi ty knihy patří i Královský bukanýr
Autorská citace #49
27.4.2009 20:36 - Lokken
Amen Colombo!

Edit: Milambere, určitě zkus mé oblíbené Vzestup Magnáta: Risk a Vzestup Magnáta: Zisk a NePohádku!
Autorská citace #50
27.4.2009 20:37 - Malfin
Pro mě je typické to, že mám prakticky pořád nějakou knížku sebou. Takže krájím čas na zastávce, v buse, v tramce, když čekám na cvika...prostě kdekoli...:) Je to dostatečné? :)
Autorská citace #51
27.4.2009 20:44 - Colombo
Kubulínek: já nevím jak ty, ale já z toho nemívám pak takový bezprostřední pocit:(
Nejlíp se čte na záchodě:D
Autorská citace #52
27.4.2009 20:47 - Malfin
neříkal jsem, že je to ideál :) nejlepší je vyvalit se večer do křesla a číst a číst...ale co člověk nadělá...nesnáším když musím knížku zavřít uprostřed kapitoly.
Autorská citace #53
27.4.2009 20:57 - Milamber
Lidi tak moje nej je Šumava ležim na dece na trávě a čtu =D a nebo v posteli zapnu lampičku a čtu hlavně když je klid. Četl jsem i cestou do školy, ale to si člověk nevychutná =) Zajímalo by mě jaké že to ty knížky od Feista podle vás nejsou tak dobré abych porovnal ze svým názorem. =)
Autorská citace #54
27.4.2009 20:59 - Milamber
A ten čas no já rád se začtu ale někdy je toho moc a nebo spíš takle, musim žít i svůj vlstní život kromě toho na jiných světech s jinýma postavama, ale vždy když je čas tak do toho jdu. =)
Autorská citace #55
27.4.2009 21:00 - Colombo
ono je problém v sériích, kde ti příběh navazuje. Když někdo označí první knížku za úžasnou a druhou za průměrnou či naopak, znamená to jen, že druhá buď jen dovyprávěla děj(zejména tam, kde děj není ukončen, npř. Matrix byl ukončen slušně, pokud bych měl hledat v filmech), či ta první připravovala půdu pro onu úžasnost následujícího dílu.
Autorská citace #56
27.4.2009 21:02 - Milamber
Colombo
No mě si si DL získalo tím že to byla úvodní sága do světa scifi romanopisců, ale srovnávat bych je s Feistem nemohl. Tracy Hickman Margaret Weis a nebo Raymond Feist všem zatím z těch co jsem četl vzdávám hold =)
Autorská citace #57
27.4.2009 21:05 - Milamber
Colombo
Jo přesně vše má mít úvod a závěr, já nedám na kritiku čtu si podle svýho a spíš no prožívám to s postavami. U DL jsem strašně obdivoval cit pro detail, nevim teď jaká kniha přesně, ale když potkají v lese Jednorožce vše je strašně dobře rozepsáno.
Autorská citace #58
27.4.2009 21:06 - Colombo
DL - Sci-fi? Nějak mi něco uniká.
Co jsem kdysi dávno(ve dvanácti? Já mám dvě odkazovací období, když to bylo dost dávno, tak je to 12, když je to relativně nedávno, tak je to 15, ostatní odkazovací obdobi jsou vzácná:P), tak mě to moc nechytlo. A když jsem mluvil s bratrem, že jsem to nedokázal dočíst, tak i on říkal, že je to spíše průměr, nic proti DLfanům, ale jelikož je tohle D20 akce a ne dragonlance část kostky, ať si na mně nadávají na svém písečku:P
Prostě mi to, narozdíl od jiných knih, nesedlo.

Ale zpět k Feistovi.
Autorská citace #59
27.4.2009 21:06 - Milamber
U Feista nevim ani co mě k jeho knihám táhne je to vše dohromady =D
Autorská citace #60
27.4.2009 21:08 - Milamber
Colombo =D
sry Fantasy melu kraviny =D
Autorská citace #61
27.4.2009 21:09 - Magus
Milamber: I když sem príznivce DL tak sem taky bránil feist źe nepíše Béčkovy fantasy... Mno ale když to ríka Sirien ;)
Autorská citace #62
27.4.2009 21:11 - Milamber
Máš jako fakt nějaký knihy ze ság, ať je to na Midkemii nebo Novindu a tak co ti nesedly nebo ke kterým máš výhrady?
Autorská citace #63
28.4.2009 12:44 - Alek
Píše:
Jenže, tady lidi nesnáší Feista a Eriksona, zatímco tu bezmezně zbožňují Martina a DL.

Ále! Třeba já Feista můžu. Jen mě prostě nedostává tak moc, abych o něm sondoval info a tvořil mu webovky. Možná to měl Feist vydávat pomalejc, jako Martin, co knížka to 5 let. Takhle se buduje komunita, hezky pomalu dávkovat, sem tam čtenáře nahnípnout předběžným termínem, který vzápětí poruší. :-))) A pak je to taky o tom, že Martin a DL to nejsou jen knižní ságy, to je spousta věcí okolo, rpg, karty, deskovky, filmy, seriály, kalendáře apod. Má tohle Feist?
Autorská citace #64
28.4.2009 12:49 - Alnag
Alek píše:
Má tohle Feist?


PC hru Betrayal at Krondor si pamatuješ. RPGčka má ostatně také resp. univerzální doplňky - Tulan of the Isles a Jonril, Gateway to the Sunken Lands. Nedivil bych se, kdyby se našly i další věci...
Autorská citace #65
28.4.2009 12:54 - Merlin
Alek: taky mám feista rád, takže se mi taky nelíbí, když o mě někdo tvrdí takový bláboly
Autorská citace #66
28.4.2009 13:00 - Alek
Alnag: Ty nepracuješ? :-) Jediný o čem jsem asi slyšel byla ta PC hra, ale i o tom pochybuju...ale tak já a PC hry, nejsem v tomhle směru zrovna vypovídající vzorek. Asi jsem položil blbě tu otázku, nejde ani tak, jestli něco existuje, ale je-li to úspěšné, jestli se to třeba organizovaně hraje (v ČR). Pro většinu lidí, řekl bych, je Feist prostě takovej ten dobrej průměr, nic uchvancancujícího. :-)

Merlin: Jaký bláboly? Teď nevim, kam míříš, na co narážíš.
Autorská citace #67
28.4.2009 13:09 - Merlin
Alek: myslel jsem tim bláboly typu: Jenže, tady lidi nesnáší Feista a Eriksona, zatímco tu bezmezně zbožňují Martina a DL.
Autorská citace #68
28.4.2009 13:21 - Alek
Merlin: Aha, už jsem se chytil. :-)
Autorská citace #69
28.4.2009 13:32 - sirien
Lokken: No... není oblíben. Není ani zatracován. Hadí ságu jsem nečet, ale když jí všichni tak chválíte tak se na ní asi někdy mrknu. Pohádka je geniální a je to jediná knížka kvůli které mám Feista fakt rád.

Milamber píše:
Nikdo ale kdo nedokázal vytvořit svět jako on

Ha. Nejenže dokázali, ale dokonce ještě mnohem nápaditější. Feistův svět je docela běžný až klišeoidní fantásko na motivy DnD hry hozený do víc středověkýho feelingu. (Colombo: Oproti Planescape a jeho Sigilu je dvoran světů dost suchá. A ten nápad samotnej je starší než Feist i Planescape)

Colombo píše:
Jenže, tady lidi nesnáší Feista a Eriksona, zatímco tu bezmezně zbožňují Martina a DL.

mňo... DL je pro mě ještě větší brak než Feist, Martina jsem rozečetl a nedočetl (jako ne sérii, první knihu)... takže bych to s tim zbožňovánim zas tak žhavě neviděl.

Mimochodem - Sága Impéria je pokud vím co do stylu obšlehnutej Šogun, což té úžasnosti kapku ubírá.
Dcera impéria je ještě vcelku ok, i když teda hlavní postava přežívá hlavně místy dost drsném "štěstí" (=nadržování od autora).
Ochránce impéria je už takovej divnej, ale pořád vcelku ok.
A Správce impéria je totální debilita - pominu-li nesmyslnost zápletky, uhozenost děje, a děsivou amerikanizaci závěru (aneb jak se psudojaponská kultura odvrátí od svých hodnot a přijme hodnoty západní jen protože je autor amík) tak reálný rozuzlení příběhu je - namístě zabít Maru, vyhladit domy Acoma a Shinzawai, dezintegrovat císaře a všem ostatním velmi jasně naznačit, že poslední tři měsíce se nikdy nestaly. Tečka. Ty hromady keců na závěr kde se autor snaží ukázat jak Mara politicky přechytračila Shromáždění... jsou jen kecy, Mara neměla v ruce vůbec nic.
Autorská citace #70
28.4.2009 13:46 - Merlin
sirien: Myslím, že kouzlo ve Feistovi spočívá v tom, že se nemusíš moc trápit přemýšlením...je to takový příjemný čtení po práci nebo na cestu vlakem. Ti hodní jsou hodní a ti zlí jsou zlí...kasické romantické středověké prostředí.
Co mi na stylu opravdu hodně vadilo bylo stálé popisování postav. Chápu, že někdo nemusel číst předchozí díly, ale aby kniha vždy začala detailním popisem postavy, který jakoby byl Ctrl+C z jiné knihy...hmm..to mi vadilo.
druhá věc co mi vadila byla fyzická i mentální dokonalost hlavních postav. Vždy krásné a bystré a inteligentní...prostě trošku zlidštění by neškodilo...ale je fakt, že takhle se aspon postavy blíží mě osobně..taky jsem krásný, bystrý, inteligentní a skromný...
Autorská citace #71
28.4.2009 13:53 - sirien
Píše:
vadila byla fyzická i mentální dokonalost hlavních postav. Vždy krásné a bystré a inteligentní...prostě trošku zlidštění by neškodilo...ale je fakt, že takhle se aspon postavy blíží mě osobně..taky jsem krásný, bystrý, inteligentní a skromný...

Mě to lezlo krkem taky. A to že mi tím byly podobnější mi moc nepřidalo - protože jsem tak dokonalý a perfektní, tak netrpím potřebou číst sám o sobě, chci číst o těch druhých, žejo...

Nicméně třeba u Milambera nebo Thomase se to dalo přežít. Přecijen - mág dvou světů který si dává cestování v čase na Počátek a zpátky (a přitom si svou universitu nechává stavět od řemeslníků, lamer) a polobožská bytost jsou svým způsobem tak trochu vyčnívající jedinci...
...ale bybroušená jednoznačnost těch ostatních mi lezla krkem.
Guy du Bas Tyra byl stylově podanej, to se zase musí nechat...

EDIT: A občas měl hustej způsob párování postav. "viděls mě nahou a já se lekla tak sem tě sejmula protože sem hustá telepatka, nicméně jsem viděla tvé pravé já a vím že jsi dokonalý a miluju tě a že jsem pro tebe jako stvořená, svatba bude za týden (...nevysloveno a protože jsem hustá telepatka a můj otec je nejmocnější mág světa tak se neodvažuj odmítnout...)
Autorská citace #72
28.4.2009 14:14 - Merlin
jo Guy byl dobrej, konečně někdo drsnej....ale nakonec skončil jako ostaní..strašně spravedlivej a vlastně dobře smýšlející s Královstvím
Autorská citace #73
28.4.2009 17:22 - Milamber
Alek
Nevim nejsem hráčem her ani deskovek atd. Čtu knihu a beru Feista jako spisovatele, to okolo je jen komerční kampaň na peníze. S RPG jsem na tom podobně, nevim vůbec nic asi protože neni na to čas a nehodlám o tom číst hafa informací na netu. Takže mě to ani netáhne, pro mě je kniha základ ostatní mě nezajímá.....zatim.

sirien
Ha.Možná trochu budu rejpavý, proto se hned omlouvám. Ty si dokázal vytvořit svět, aspoň jak ty říkáš "docela běžný až klišeoidní"? Jestli ano a jestli se minimálně chytil jako ten Feistův tak promiň, jestli ne tak tvoje názory beru jako názor diváka fotbalu který nikdy nekopl do míče, ale v televizi ho vidí pořád tedy mimo.
Dále pohledy na svět jak DL tak Feista tak ostatních jsou oběktivní záležitostí.
Nepřu se o knihách s Imperiem. Nečetl jsem je, četl jsem co jsem napsal a z toho můj názor je kladný.
Autorská citace #74
28.4.2009 17:25 - Magus
Milamber: kolik máš let...? Že ríkáš zatím....:)
Autorská citace #75
28.4.2009 17:35 - sirien
Milamber píše:
Ty si dokázal vytvořit svět, aspoň jak ty říkáš "docela běžný až klišeoidní"? Jestli ano a jestli se minimálně chytil jako ten Feistův tak promiň, jestli ne tak tvoje názory beru jako názor diváka fotbalu který nikdy nekopl do míče, ale v televizi ho vidí pořád tedy mimo.

HA. Nevěřil bych že se po třinácti letech hraní RPG, desítkách přečtenejch a hranejch systémů a desítkách sourcebooků, desítkách přednášek a otevřenejch hraní, desítkách článků a víc jak deseti tisících postů na fórech o RPG a fantastické literatuře a filmech dočtu tak odpálkovávajícího smetení ze scény :D

A na Tvou otázku - ano, vytvořil jsem jeden prakticky stejně klišeoidní, s historickým obdobím které už ale moc klišeoidní nebylo. A pak jeden o dost stylovější. Co se do fantasy settingů týče.
Nicméně jsem je nikde neprezentoval v ucelené podobě, i když různě v papírech, compu a hlavě mám pořád kompletní podklady.
Prakticky vzato úplně stejně, jako kterýkoliv jiný dlouhodobý a aspoň trochu schopný storyteller s kreativními tendencemi.
Feist nevytvořil ve svém světě ani jeden prvek ze kterého bych takříkajíc padnul na hubu - valná většina věcí je obšlehlá z kultur našeho světa, trochu stylizovaný, zbytek jsou naprsoto prazákladní fantasy archetypy bez nějakého obzvlášť pozoruhodného zpracování.

A to že se prodává... nic zajímavého. Nastuduj si něco o marketingu a zjistíš že kvalita práce je asi tak desátá položka v řadě která rozhoduje o prodejnosti (pomineme-li pár geniálních autorů, kteří všechna pravidla o prodejnosti smetli pouhou legendou svého jména... ty z žánru SF&F spočítám celosvětově na prstech).

Kromě toho jsme se bavili o Feistovi jako meinstreamu, není zajímavé co jsem vytvořil já, zajímavé je co oproti ostatním autorm nevytvořil Feist.
Autorská citace #76
28.4.2009 17:37 - sirien
PS - jen tak mimochodem, když argumentuješ, zamysli se nad tim jak, protože z Tvýho postu stejně tak dobře vyplývá, že pokud jsi ty sám nevytvořil nějaký takový svět, pak je celé Tvé hodnocení Feistova díla stejně bezpředmětné, jako to naznačuješ o mé kritice ;)
Autorská citace #77
28.4.2009 17:48 - Alnag
Co to tady zase trénujete? Ad hominem nebo nějaké jiné formy nepřiléhavé argumentace?
Autorská citace #78
28.4.2009 17:56 - unknown
Sirien
Moje hodnocení je bezpřemětné stejně jako tvoje, akorát se tu neoháním věcma jako ty. Dobře nebudu ti kecat do tvého názoru, ty už si pan něco, teda podle toho co píšeš. Doufal jsem, že najdu lidi se kterýma se budu bavit o kladech, třebaže jen o některých. Mimochodem studuji jak všeobecnou tak i aplikovanou ekonomiku =) o marketingu něco málo vim......
Autorská citace #79
28.4.2009 17:58 - Milamber
Magus
Nevim co to souvisí s hraním RPGček =D, ale je mi 18 jsem mladej člověk zatim s ideálama.
Autorská citace #80
28.4.2009 18:02 - Magus
Já sem ten malej co nic neví a na VŠECHNO se ptá......=D
Autorská citace #81
28.4.2009 18:07 - Milamber
Magus
Ale aspoň se o to zajímáš, bratra bych k tomu nedokopal. Bratr je maximálně čistej Wowkař .
Autorská citace #82
28.4.2009 18:26 - Blaine
Milamber: On ma Feist neco do sebe - pokud nevyzadujes nejaky zajimavy zapletky, ale das si rad proste neco oddechoveho. Proc je tak uspesny a popularni v Cechach (jestli to dobre chapu), je protoze to byla jedna z tech lepsich sag, ktere zacali vychazet po revoluci, mel nejaky protezovatele a tak. Me jedine co na Feistovi trochu bere je jak strasne se jeho postavy stavaji ultimatnimi... ne spatne. ULTIMATNIMI. Z kluku, kteri si v prvni knizce hraji na nejakem zapadlem hrade se stanou dve polo- az bozske bytosti. Kdyz jsem to precetl poprve, tak mi pohraval usklebek na tvari, presne jsem tam videl to levelovani:P

Jinak Sirien ma pravdu v tom, ze ta serie neni nicim vyjimecna, je jenom dobre zpracovana, ale nepodava nejaka super zajimava temata. Fakt ne.
Autorská citace #83
28.4.2009 18:33 - Sethi
mě dokáže rozbrečet i reklama na škodovku, takže příběh s nízkými až žádnými ztrátami na hrdinech oceňuju... to, co jsem z feista četla, se mi líbilo, nicméně pak mě - stejně jako u většiny dalších ság v těchto kruzích oblíbených - odradilo, že to má asi 173934547 knížek... až na pár vyjímek se těhlech rozlehlých děl straním.
Autorská citace #84
28.4.2009 18:37 - Blaine
Sethi: Presne, presne... stejne to nakonec skonci tak, ze nechci cekat, az vyjde dalsi dil, tak si to radsi ukradnu a prectu anglicky na pocitaci, ze. Napriklad sagu o Honor Harringtonove - jelikoz na fifth empire dokonce vychazel obden exert z knizky, ktera vysla v breznu uz od rijna, tak jsem mel prectenych 30 kapitol jeste predtim nez ta knizka sama vysla...
Autorská citace #85
28.4.2009 18:46 - Alek
Milamber píše:
Nevim nejsem hráčem her ani deskovek atd. Čtu knihu a beru Feista jako spisovatele, to okolo je jen komerční kampaň na peníze. S RPG jsem na tom podobně, nevim vůbec nic asi protože neni na to čas a nehodlám o tom číst hafa informací na netu. Takže mě to ani netáhne, pro mě je kniha základ ostatní mě nezajímá.....zatim.

Dyť jo. A právě až se po těchhle (komerčních) věcech kolem nějaké knížky začneš shánět, kápl jsi na něco výjimečného. A je velká šance, že takových lidí bude víc a tím začne vznikat komunita. Ta komunita, kterou tu Feist (asi) nemá. To bylo vše, co jsem chtěl říct, opravdu proti Feistovi nic nemám, jen jsem se snažil velmi zběžně osvětlit vznik komunity.
Autorská citace #86
28.4.2009 18:55 - Milamber
Blaine
Myslim máš pravdu v tom, že když jsem sem vzal poprvé knížku do ruky s názvem Mág učedník a přečetl jména hlavních postav, tak bylo jasné, tedy spíš pravděpodobné, o co půjde. Myslim, že jsem spoustu lepších spisovatelů, teda aspoň lepších ve smyslu víc opěvovaných ještě nepřečetl, nemám možnost srovnávat. Ale neodsuzuju a v tom to je.
Autorská citace #87
28.4.2009 18:58 - Blaine
Milamber: Ale ono je proc odsuzovat - protoze je to vlastne obycejna fantasy saga. Uplne obycejna. Krome stretu dvou kultur, ktery se mi libi, Imperium a Kralovstvi se pekne lisi a prave krome toho, ze se z tech dvou postav vyklubou takovehle super ultra turbo mega typci v tech knizkach nic moc jinyho neni.
Autorská citace #88
28.4.2009 18:58 - Milamber
Alek
Osobně bych rád do nějaké komunity taky patřil, ale no i když mě třeba DL vzalo tak, že jsem o tom sháněl věci, nikdy jsem se do ničeho takového nepustil. Jediný o čem jsem víc četl je Dračí doupě.
Autorská citace #89
28.4.2009 19:09 - Milamber
Blaine
Víš mám názor, že odsuzovat dílo co přečetlo spoustu lidí na světě nemůžu, můžu mít svůj oběktivní názor. V porovnání s jinými ději jiných spisovatelů je možná Feist jen průměr, podle vás podprůměr. Podle mě je to jeden ze spisovatelů fantasy, když ho vezmu samostatně a nebudu srovnávat, vytvořil dílo co mě baví číst. Když Sirien vydá ságu neodsoudím ji i kdyby byla podprůměr, děsná určitě nebude, protože jinak by nebyl blázen ji vydávat, tak budu mít názor ten samej, že něco dokázal. V porovnáním s jinýmy spisovateli bude kritika drsnější. V porovnání můžeš říct, že něco je blbost vůči něčemu jinýmu, ale nedá se to a zvlášť u Feista říct o celém díle.
Autorská citace #90
28.4.2009 19:21 - Blaine
Milamber: ale pokazde, kdyz neco ctes, tak to s necim srovnavas. At uz to jsou tva ocekavani nebo to co jsi cetl predtim. Takze nikdy nehodnotis ve vakuu.
Pokud bys napriklad hodnotil Eragona ve vakuu, tak bys mohl objektivne rict, ze je to dobra kniha, coz samozrejme neni. Je to vyhypovana kniha, ktera by, pokud by nemela takovou silnou reklamu sanci prodat ani desetinu vytisku. Takovyhle fantasy vychazi dnes a denne tuny.
Jak jsem rekl, Feist ma jiste kouzlo, nerikam, ze to jsou spatne knihy, ale jsou mene kvalitni jak jine veci. At uz sagy nebo ne.
Autorská citace #91
28.4.2009 19:23 - Blaine
P.S.: ja se sirienem nesouhlasim v jinych vecech, ale v tehle mam velmi podobny nazor. Sice ne tak odsuzujici, protoze Imperium me bavilo, ale i tak to nenaplnilo ocekavani, ktere jsem od toho mel. Asi to bude tim, ze jsem ocekaval vic.
Autorská citace #92
28.4.2009 19:26 - Milamber
Blaine
S Eragonem souhlasim děs =D. Jak říkám, nemám možnost zatim srovnávat, potom možná změnim názor, do tý doby si za svým názorem stojim. Víš první moje kniha byla Procitnutí mága a tím tedy serie DL. A už teď nemám oběktivní názor, protože to bylo prní čtení fantasy. A oblíbil jsem si ho.
Autorská citace #93
28.4.2009 19:29 - Milamber
P.S.:Myslim, že bych to mohl formulovat takto. Čím více má člověk načteno, tím chce víc. Čím přečtl víc dobrých knih, tím víc očekává od dalších.
Autorská citace #94
28.4.2009 20:49 - Colombo
to já raději čtu rozsáhlejší ságy, alspoň si na svět zvyknu, vím vo co go, více to pak prožívám a nějaký čas to vydrží.

Ad sirien: pokud máš taková měřítka, tak si knih moc nepočteš. Leda by jsi o určitých knihách měl celkem nejasně subjektivní pocit skvělosti.
Autorská citace #95
29.4.2009 13:01 - sirien
unknown píše:
Moje hodnocení je bezpřemětné stejně jako tvoje

...možná si nastuduj něco o kritice děl. Například je všeobecně uznávané pravidlo že nemusíš umět napsat perfektní knihu, abys mohl posoudit práci někoho jiného a tak. To jen tak na okraj...

Píše:
Doufal jsem, že najdu lidi se kterýma se budu bavit o kladech, třebaže jen o některých.

Ale tak já nemám problém uznat kvality Feistova díla... je to poměrně čtivý, má slušně prokleslený postavy, vzhledem k rozsahu pracuje docela obratně s rozloženim příběhu, takže to nemá moc hluchý místa (i když za ten rozvleklej úvod k Mágovi sem ho měl chuť přiškrtit. Na druhou stranu Pohádka mi v tomhle přišla zase naopak naprosto precizní), je to poměrně rozumně pojatá fantasy sága, která je naštěstí rozdělená do menších sérií...
jako vpohodě. Ostatně mám toho od něj doma jedenáct knížek a tak nějak počítám s tim že jich v budoucnu pár dalších přibude.

Ale zase každému co jeho jest. Feist je béčkovej autor, nemá žádnej originální přínos žánru, žádné geniální pojetí, pracuje se vcelku tradičními náměty, jeho silná stránka je v tom že je umí dobře poměrně vybrat a řemeslně zpracovat.
Jenom nechápu, proč by se měl ze slušnýho autora hned dělat nějakej génius, jen protože toho napsal hodně a má to všechno ucházející úroveň. Jsou lidi kteří napsali třeba jen jednu jedinou knížku a myslím že Feista kvalitou dost přesáhly (Susan Clark, třeba)

Sethi: Ono to s tim počtem knížek neni tak hrozný. Ve skutečnosti to je spíš několik sérií o třech až šesti knížkách a pár samostatnejch knížek z jednoho a toho samýho světa a obdobnýho časovýho rámce, než jedna velká série.

Blaine: No, zase to tam vyrovnává různejma časovejma skokama v průběhu děje... na druhou stranu ano, také mám takový pocit že postava by měla do velikosti zrát, a ne rovnou skákat (krásně to udělal Pratchett s Bábi Zlopočasnou... pak si na jednom conu postěžoval, že rostla až ho přerostla a že má problém jí dávat do příběhů, protože už je tak velká že má tendenci točit příběh jenom k sobě)

(a Eragona nech bejt, Star Wars ve fantasy neni tak zlý :D . Nicméně jsme se samozřejmě shodli, že lightsaber je víc cool než drak, ergo platí Lucas > Paoliny na lightsabery. Ale pokus tu byl :D )

Píše:
Krome stretu dvou kultur, ktery se mi libi, Imperium a Kralovstvi se pekne lisi a prave krome toho, ze se z tech dvou postav vyklubou takovehle super ultra turbo mega typci v tech knizkach nic moc jinyho neni.

Na druhou stranu uznej, že to jak Milamber v demonstraci nepředstavitelných sil jimiž vládne zrasí arénu je perfektní scéna :)
Jinak mě třeba dost vadilo, že sice se Feist docela úspěšně pokusil o demonstraci střetu dvou rozdílných kultur, tak Impérium je prakticky vzato obyčejný japonsko (resp. asi tak japonsko, jako je Království Evropa, jestli chápeš).
To je zase o tom že pracuje s archetypama a netvoří nic nového, vlastního.

Milamber píše:
Když Sirien vydá ságu

Hezká představa :D

Nicméně ten názor je hezkej, ale bojím se že se nedá dost dobře zobecnit. Kromě toho - kvantita není důkazem kvality... ostataně takovej Harry Potter je děsivá troska poslepovaná z nápadů jinejch lidí (a jednoho dětskýho seriálu) a z příruček "jak psát pro děti aby je to chytlo" (bod po bodu).
Má to jedinou přednost - je to čtivý (teda... až do chvíle kdy JK dostala dojem že je paní spisovatelka a skusila fakt začít psát, od té chvíle je to přehnaně rozsáhlý, ale člověk to dočte tak nějak ze setrvačnosti). Kromě čtivosti (a ano, přečet sem to celý... obvykle jedna knížka jeden den) to nemá vůbec nic zajímavýho.

Stejně tak harlequienky... ehm. Stovky dílů ještě neříkají nic o tom, že to není všechno totéž s průměrným až podprůměrným řemeslným zpracováním.

Píše:
P.S.:Myslim, že bych to mohl formulovat takto. Čím více má člověk načteno, tím chce víc. Čím přečtl víc dobrých knih, tím víc očekává od dalších.

Ne nutně. Já si rád přečtu čtivý béčko... ostatně Kulhánek má v mé knihovně místo ve stejné polici jako Gaiman... nebo velmi čtivý déčko (Potter)
Jako když to má aspoň něco do sebe, tak klidně řeknu že se mi to líbilo. Ale to ještě neznamená že to přestanu hodnotit kriticky...
Autorská citace #96
29.4.2009 13:06 - Blaine
sirien píše:
Na druhou stranu uznej, že to jak Milamber v demonstraci nepředstavitelných sil jimiž vládne zrasí arénu je perfektní scéna :)

Pravdepodobne nejlepsi v cele serii - dalo by se rict, ze z Imperia se mi nejvic libily prvni dve casti - te posledni uz neco chybelo, nejaka vec, ktera byla pritomna v tech prvnich dvouch.
A ano, Feist je velmi dobry remeslnik, umi maknout, umi to napsat, ale neni to genius, to ne. Jinak snad bezvyhrandne s tebou souhlasim. (DAMN! neverim, ze jsem to napsal, protoze za spoustu tvych jinych postu bych te nejradsi zaskrtil:P)
Autorská citace #97
29.4.2009 13:12 - Sethi
Píše:
za spoustu tvych jinych postu bych te nejradsi zaskrtil:P)

posluž si, nikomu to vadit nebude. pokud chceš, přidržím ti ho =)
Autorská citace #98
29.4.2009 13:16 - sirien
Sethi: Zrovna Ty! To máš schovaný tohle... Ti připomenu až mi zase budeš někdy psát že musíš vypadnout z domu a nemáš kam...
Autorská citace #99
29.4.2009 13:17 - Magus
A máš to...:)
29.4.2009 15:20 - Milamber
Sirien
Píše:
Jenom nechápu, proč by se měl ze slušnýho autora hned dělat nějakej génius, jen protože toho napsal hodně a má to všechno ucházející úroveň.


To nikdo netvrdí, říkám nemůžu udělat z nikoho spisovatele genia, když neznám konkurenci. Nikoho za genia ani nepovažuju a nehodlám považovat....zatim.

Píše:
a Eragona nech bejt


=D Promiň, ale Eragon je podle mě docela low.

Píše:
Jinak mě třeba dost vadilo, že sice se Feist docela úspěšně pokusil o demonstraci střetu dvou rozdílných kultur, tak Impérium je prakticky vzato obyčejný japonsko (resp. asi tak japonsko, jako je Království Evropa, jestli chápeš).


S tím souhlasim a docela mě to taky zaskočilo a navíc to neni jen v tomto díle, ale v i díle Královská krev se toto rozdělení kultur objevuje, ale podle mě je s ním zacházeno lépe.

Píše:
Kromě toho - kvantita není důkazem kvality.


To jen potvrzuje to, že tvoje sága nemusí bejt vůbec dlouhá. =D

Píše:
Na druhou stranu uznej, že to jak Milamber v demonstraci nepředstavitelných sil jimiž vládne zrasí arénu je perfektní scéna :)


Myslim, že je pěkně znázorněno jak to začíná během her v aréně v Milamberovi vařit a to zakončení her je taky zajímavé. Určitě fain scéna.
29.4.2009 16:30 - sirien
Píše:
Myslim, že je pěkně znázorněno jak to začíná během her v aréně v Milamberovi vařit a to zakončení her je taky zajímavé. Určitě fain scéna.

Mě se líbilo jak se k tou v Impériu vrátil a celý to popsal z druhý strany z pohledu jedné ze vznešených návštěvnic a jejího doprovodu :D
1.5.2009 11:25 - Magus
Zacal sem číst Hadí ságu.... Je to coooool.... Mrtvej 80 letej Arutha...=)
8.5.2009 00:00 - Merlin
magus: to jsi nezačal..to končíš číst
8.5.2009 09:10 - Magus
Jak to to bylo na 50. stránce.....??
8.5.2009 14:04 - sirien
Třeba umře víckrát, co Ty víš...
3.2.2010 15:41 - Magus
Ted čtu Královský bukanýr. Taky super.:)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.15934205055237 secREMOTE_IP: 44.197.191.240