Kultura

Magus
19.1.2009 14:02
R.E.Feist
Všiml jsem si ze jste se na toto tema hodne rozvykladali takze ted si o tom muzete psat zde!!
Autorská citace #61
27.4.2009 21:09 - Magus
Milamber: I když sem príznivce DL tak sem taky bránil feist źe nepíše Béčkovy fantasy... Mno ale když to ríka Sirien ;)
Autorská citace #62
27.4.2009 21:11 - Milamber
Máš jako fakt nějaký knihy ze ság, ať je to na Midkemii nebo Novindu a tak co ti nesedly nebo ke kterým máš výhrady?
Autorská citace #63
28.4.2009 12:44 - Alek
Píše:
Jenže, tady lidi nesnáší Feista a Eriksona, zatímco tu bezmezně zbožňují Martina a DL.

Ále! Třeba já Feista můžu. Jen mě prostě nedostává tak moc, abych o něm sondoval info a tvořil mu webovky. Možná to měl Feist vydávat pomalejc, jako Martin, co knížka to 5 let. Takhle se buduje komunita, hezky pomalu dávkovat, sem tam čtenáře nahnípnout předběžným termínem, který vzápětí poruší. :-))) A pak je to taky o tom, že Martin a DL to nejsou jen knižní ságy, to je spousta věcí okolo, rpg, karty, deskovky, filmy, seriály, kalendáře apod. Má tohle Feist?
Autorská citace #64
28.4.2009 12:49 - Alnag
Alek píše:
Má tohle Feist?


PC hru Betrayal at Krondor si pamatuješ. RPGčka má ostatně také resp. univerzální doplňky - Tulan of the Isles a Jonril, Gateway to the Sunken Lands. Nedivil bych se, kdyby se našly i další věci...
Autorská citace #65
28.4.2009 12:54 - Merlin
Alek: taky mám feista rád, takže se mi taky nelíbí, když o mě někdo tvrdí takový bláboly
Autorská citace #66
28.4.2009 13:00 - Alek
Alnag: Ty nepracuješ? :-) Jediný o čem jsem asi slyšel byla ta PC hra, ale i o tom pochybuju...ale tak já a PC hry, nejsem v tomhle směru zrovna vypovídající vzorek. Asi jsem položil blbě tu otázku, nejde ani tak, jestli něco existuje, ale je-li to úspěšné, jestli se to třeba organizovaně hraje (v ČR). Pro většinu lidí, řekl bych, je Feist prostě takovej ten dobrej průměr, nic uchvancancujícího. :-)

Merlin: Jaký bláboly? Teď nevim, kam míříš, na co narážíš.
Autorská citace #67
28.4.2009 13:09 - Merlin
Alek: myslel jsem tim bláboly typu: Jenže, tady lidi nesnáší Feista a Eriksona, zatímco tu bezmezně zbožňují Martina a DL.
Autorská citace #68
28.4.2009 13:21 - Alek
Merlin: Aha, už jsem se chytil. :-)
Autorská citace #69
28.4.2009 13:32 - sirien
Lokken: No... není oblíben. Není ani zatracován. Hadí ságu jsem nečet, ale když jí všichni tak chválíte tak se na ní asi někdy mrknu. Pohádka je geniální a je to jediná knížka kvůli které mám Feista fakt rád.

Milamber píše:
Nikdo ale kdo nedokázal vytvořit svět jako on

Ha. Nejenže dokázali, ale dokonce ještě mnohem nápaditější. Feistův svět je docela běžný až klišeoidní fantásko na motivy DnD hry hozený do víc středověkýho feelingu. (Colombo: Oproti Planescape a jeho Sigilu je dvoran světů dost suchá. A ten nápad samotnej je starší než Feist i Planescape)

Colombo píše:
Jenže, tady lidi nesnáší Feista a Eriksona, zatímco tu bezmezně zbožňují Martina a DL.

mňo... DL je pro mě ještě větší brak než Feist, Martina jsem rozečetl a nedočetl (jako ne sérii, první knihu)... takže bych to s tim zbožňovánim zas tak žhavě neviděl.

Mimochodem - Sága Impéria je pokud vím co do stylu obšlehnutej Šogun, což té úžasnosti kapku ubírá.
Dcera impéria je ještě vcelku ok, i když teda hlavní postava přežívá hlavně místy dost drsném "štěstí" (=nadržování od autora).
Ochránce impéria je už takovej divnej, ale pořád vcelku ok.
A Správce impéria je totální debilita - pominu-li nesmyslnost zápletky, uhozenost děje, a děsivou amerikanizaci závěru (aneb jak se psudojaponská kultura odvrátí od svých hodnot a přijme hodnoty západní jen protože je autor amík) tak reálný rozuzlení příběhu je - namístě zabít Maru, vyhladit domy Acoma a Shinzawai, dezintegrovat císaře a všem ostatním velmi jasně naznačit, že poslední tři měsíce se nikdy nestaly. Tečka. Ty hromady keců na závěr kde se autor snaží ukázat jak Mara politicky přechytračila Shromáždění... jsou jen kecy, Mara neměla v ruce vůbec nic.
Autorská citace #70
28.4.2009 13:46 - Merlin
sirien: Myslím, že kouzlo ve Feistovi spočívá v tom, že se nemusíš moc trápit přemýšlením...je to takový příjemný čtení po práci nebo na cestu vlakem. Ti hodní jsou hodní a ti zlí jsou zlí...kasické romantické středověké prostředí.
Co mi na stylu opravdu hodně vadilo bylo stálé popisování postav. Chápu, že někdo nemusel číst předchozí díly, ale aby kniha vždy začala detailním popisem postavy, který jakoby byl Ctrl+C z jiné knihy...hmm..to mi vadilo.
druhá věc co mi vadila byla fyzická i mentální dokonalost hlavních postav. Vždy krásné a bystré a inteligentní...prostě trošku zlidštění by neškodilo...ale je fakt, že takhle se aspon postavy blíží mě osobně..taky jsem krásný, bystrý, inteligentní a skromný...
Autorská citace #71
28.4.2009 13:53 - sirien
Píše:
vadila byla fyzická i mentální dokonalost hlavních postav. Vždy krásné a bystré a inteligentní...prostě trošku zlidštění by neškodilo...ale je fakt, že takhle se aspon postavy blíží mě osobně..taky jsem krásný, bystrý, inteligentní a skromný...

Mě to lezlo krkem taky. A to že mi tím byly podobnější mi moc nepřidalo - protože jsem tak dokonalý a perfektní, tak netrpím potřebou číst sám o sobě, chci číst o těch druhých, žejo...

Nicméně třeba u Milambera nebo Thomase se to dalo přežít. Přecijen - mág dvou světů který si dává cestování v čase na Počátek a zpátky (a přitom si svou universitu nechává stavět od řemeslníků, lamer) a polobožská bytost jsou svým způsobem tak trochu vyčnívající jedinci...
...ale bybroušená jednoznačnost těch ostatních mi lezla krkem.
Guy du Bas Tyra byl stylově podanej, to se zase musí nechat...

EDIT: A občas měl hustej způsob párování postav. "viděls mě nahou a já se lekla tak sem tě sejmula protože sem hustá telepatka, nicméně jsem viděla tvé pravé já a vím že jsi dokonalý a miluju tě a že jsem pro tebe jako stvořená, svatba bude za týden (...nevysloveno a protože jsem hustá telepatka a můj otec je nejmocnější mág světa tak se neodvažuj odmítnout...)
Autorská citace #72
28.4.2009 14:14 - Merlin
jo Guy byl dobrej, konečně někdo drsnej....ale nakonec skončil jako ostaní..strašně spravedlivej a vlastně dobře smýšlející s Královstvím
Autorská citace #73
28.4.2009 17:22 - Milamber
Alek
Nevim nejsem hráčem her ani deskovek atd. Čtu knihu a beru Feista jako spisovatele, to okolo je jen komerční kampaň na peníze. S RPG jsem na tom podobně, nevim vůbec nic asi protože neni na to čas a nehodlám o tom číst hafa informací na netu. Takže mě to ani netáhne, pro mě je kniha základ ostatní mě nezajímá.....zatim.

sirien
Ha.Možná trochu budu rejpavý, proto se hned omlouvám. Ty si dokázal vytvořit svět, aspoň jak ty říkáš "docela běžný až klišeoidní"? Jestli ano a jestli se minimálně chytil jako ten Feistův tak promiň, jestli ne tak tvoje názory beru jako názor diváka fotbalu který nikdy nekopl do míče, ale v televizi ho vidí pořád tedy mimo.
Dále pohledy na svět jak DL tak Feista tak ostatních jsou oběktivní záležitostí.
Nepřu se o knihách s Imperiem. Nečetl jsem je, četl jsem co jsem napsal a z toho můj názor je kladný.
Autorská citace #74
28.4.2009 17:25 - Magus
Milamber: kolik máš let...? Že ríkáš zatím....:)
Autorská citace #75
28.4.2009 17:35 - sirien
Milamber píše:
Ty si dokázal vytvořit svět, aspoň jak ty říkáš "docela běžný až klišeoidní"? Jestli ano a jestli se minimálně chytil jako ten Feistův tak promiň, jestli ne tak tvoje názory beru jako názor diváka fotbalu který nikdy nekopl do míče, ale v televizi ho vidí pořád tedy mimo.

HA. Nevěřil bych že se po třinácti letech hraní RPG, desítkách přečtenejch a hranejch systémů a desítkách sourcebooků, desítkách přednášek a otevřenejch hraní, desítkách článků a víc jak deseti tisících postů na fórech o RPG a fantastické literatuře a filmech dočtu tak odpálkovávajícího smetení ze scény :D

A na Tvou otázku - ano, vytvořil jsem jeden prakticky stejně klišeoidní, s historickým obdobím které už ale moc klišeoidní nebylo. A pak jeden o dost stylovější. Co se do fantasy settingů týče.
Nicméně jsem je nikde neprezentoval v ucelené podobě, i když různě v papírech, compu a hlavě mám pořád kompletní podklady.
Prakticky vzato úplně stejně, jako kterýkoliv jiný dlouhodobý a aspoň trochu schopný storyteller s kreativními tendencemi.
Feist nevytvořil ve svém světě ani jeden prvek ze kterého bych takříkajíc padnul na hubu - valná většina věcí je obšlehlá z kultur našeho světa, trochu stylizovaný, zbytek jsou naprsoto prazákladní fantasy archetypy bez nějakého obzvlášť pozoruhodného zpracování.

A to že se prodává... nic zajímavého. Nastuduj si něco o marketingu a zjistíš že kvalita práce je asi tak desátá položka v řadě která rozhoduje o prodejnosti (pomineme-li pár geniálních autorů, kteří všechna pravidla o prodejnosti smetli pouhou legendou svého jména... ty z žánru SF&F spočítám celosvětově na prstech).

Kromě toho jsme se bavili o Feistovi jako meinstreamu, není zajímavé co jsem vytvořil já, zajímavé je co oproti ostatním autorm nevytvořil Feist.
Autorská citace #76
28.4.2009 17:37 - sirien
PS - jen tak mimochodem, když argumentuješ, zamysli se nad tim jak, protože z Tvýho postu stejně tak dobře vyplývá, že pokud jsi ty sám nevytvořil nějaký takový svět, pak je celé Tvé hodnocení Feistova díla stejně bezpředmětné, jako to naznačuješ o mé kritice ;)
Autorská citace #77
28.4.2009 17:48 - Alnag
Co to tady zase trénujete? Ad hominem nebo nějaké jiné formy nepřiléhavé argumentace?
Autorská citace #78
28.4.2009 17:56 - unknown
Sirien
Moje hodnocení je bezpřemětné stejně jako tvoje, akorát se tu neoháním věcma jako ty. Dobře nebudu ti kecat do tvého názoru, ty už si pan něco, teda podle toho co píšeš. Doufal jsem, že najdu lidi se kterýma se budu bavit o kladech, třebaže jen o některých. Mimochodem studuji jak všeobecnou tak i aplikovanou ekonomiku =) o marketingu něco málo vim......
Autorská citace #79
28.4.2009 17:58 - Milamber
Magus
Nevim co to souvisí s hraním RPGček =D, ale je mi 18 jsem mladej člověk zatim s ideálama.
Autorská citace #80
28.4.2009 18:02 - Magus
Já sem ten malej co nic neví a na VŠECHNO se ptá......=D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084646940231323 secREMOTE_IP: 18.212.87.137