Kultura

Magus
19.1.2009 14:02
R.E.Feist
Všiml jsem si ze jste se na toto tema hodne rozvykladali takze ted si o tom muzete psat zde!!
Autorská citace #81
28.4.2009 18:07 - Milamber
Magus
Ale aspoň se o to zajímáš, bratra bych k tomu nedokopal. Bratr je maximálně čistej Wowkař .
Autorská citace #82
28.4.2009 18:26 - Blaine
Milamber: On ma Feist neco do sebe - pokud nevyzadujes nejaky zajimavy zapletky, ale das si rad proste neco oddechoveho. Proc je tak uspesny a popularni v Cechach (jestli to dobre chapu), je protoze to byla jedna z tech lepsich sag, ktere zacali vychazet po revoluci, mel nejaky protezovatele a tak. Me jedine co na Feistovi trochu bere je jak strasne se jeho postavy stavaji ultimatnimi... ne spatne. ULTIMATNIMI. Z kluku, kteri si v prvni knizce hraji na nejakem zapadlem hrade se stanou dve polo- az bozske bytosti. Kdyz jsem to precetl poprve, tak mi pohraval usklebek na tvari, presne jsem tam videl to levelovani:P

Jinak Sirien ma pravdu v tom, ze ta serie neni nicim vyjimecna, je jenom dobre zpracovana, ale nepodava nejaka super zajimava temata. Fakt ne.
Autorská citace #83
28.4.2009 18:33 - Sethi
mě dokáže rozbrečet i reklama na škodovku, takže příběh s nízkými až žádnými ztrátami na hrdinech oceňuju... to, co jsem z feista četla, se mi líbilo, nicméně pak mě - stejně jako u většiny dalších ság v těchto kruzích oblíbených - odradilo, že to má asi 173934547 knížek... až na pár vyjímek se těhlech rozlehlých děl straním.
Autorská citace #84
28.4.2009 18:37 - Blaine
Sethi: Presne, presne... stejne to nakonec skonci tak, ze nechci cekat, az vyjde dalsi dil, tak si to radsi ukradnu a prectu anglicky na pocitaci, ze. Napriklad sagu o Honor Harringtonove - jelikoz na fifth empire dokonce vychazel obden exert z knizky, ktera vysla v breznu uz od rijna, tak jsem mel prectenych 30 kapitol jeste predtim nez ta knizka sama vysla...
Autorská citace #85
28.4.2009 18:46 - Alek
Milamber píše:
Nevim nejsem hráčem her ani deskovek atd. Čtu knihu a beru Feista jako spisovatele, to okolo je jen komerční kampaň na peníze. S RPG jsem na tom podobně, nevim vůbec nic asi protože neni na to čas a nehodlám o tom číst hafa informací na netu. Takže mě to ani netáhne, pro mě je kniha základ ostatní mě nezajímá.....zatim.

Dyť jo. A právě až se po těchhle (komerčních) věcech kolem nějaké knížky začneš shánět, kápl jsi na něco výjimečného. A je velká šance, že takových lidí bude víc a tím začne vznikat komunita. Ta komunita, kterou tu Feist (asi) nemá. To bylo vše, co jsem chtěl říct, opravdu proti Feistovi nic nemám, jen jsem se snažil velmi zběžně osvětlit vznik komunity.
Autorská citace #86
28.4.2009 18:55 - Milamber
Blaine
Myslim máš pravdu v tom, že když jsem sem vzal poprvé knížku do ruky s názvem Mág učedník a přečetl jména hlavních postav, tak bylo jasné, tedy spíš pravděpodobné, o co půjde. Myslim, že jsem spoustu lepších spisovatelů, teda aspoň lepších ve smyslu víc opěvovaných ještě nepřečetl, nemám možnost srovnávat. Ale neodsuzuju a v tom to je.
Autorská citace #87
28.4.2009 18:58 - Blaine
Milamber: Ale ono je proc odsuzovat - protoze je to vlastne obycejna fantasy saga. Uplne obycejna. Krome stretu dvou kultur, ktery se mi libi, Imperium a Kralovstvi se pekne lisi a prave krome toho, ze se z tech dvou postav vyklubou takovehle super ultra turbo mega typci v tech knizkach nic moc jinyho neni.
Autorská citace #88
28.4.2009 18:58 - Milamber
Alek
Osobně bych rád do nějaké komunity taky patřil, ale no i když mě třeba DL vzalo tak, že jsem o tom sháněl věci, nikdy jsem se do ničeho takového nepustil. Jediný o čem jsem víc četl je Dračí doupě.
Autorská citace #89
28.4.2009 19:09 - Milamber
Blaine
Víš mám názor, že odsuzovat dílo co přečetlo spoustu lidí na světě nemůžu, můžu mít svůj oběktivní názor. V porovnání s jinými ději jiných spisovatelů je možná Feist jen průměr, podle vás podprůměr. Podle mě je to jeden ze spisovatelů fantasy, když ho vezmu samostatně a nebudu srovnávat, vytvořil dílo co mě baví číst. Když Sirien vydá ságu neodsoudím ji i kdyby byla podprůměr, děsná určitě nebude, protože jinak by nebyl blázen ji vydávat, tak budu mít názor ten samej, že něco dokázal. V porovnáním s jinýmy spisovateli bude kritika drsnější. V porovnání můžeš říct, že něco je blbost vůči něčemu jinýmu, ale nedá se to a zvlášť u Feista říct o celém díle.
Autorská citace #90
28.4.2009 19:21 - Blaine
Milamber: ale pokazde, kdyz neco ctes, tak to s necim srovnavas. At uz to jsou tva ocekavani nebo to co jsi cetl predtim. Takze nikdy nehodnotis ve vakuu.
Pokud bys napriklad hodnotil Eragona ve vakuu, tak bys mohl objektivne rict, ze je to dobra kniha, coz samozrejme neni. Je to vyhypovana kniha, ktera by, pokud by nemela takovou silnou reklamu sanci prodat ani desetinu vytisku. Takovyhle fantasy vychazi dnes a denne tuny.
Jak jsem rekl, Feist ma jiste kouzlo, nerikam, ze to jsou spatne knihy, ale jsou mene kvalitni jak jine veci. At uz sagy nebo ne.
Autorská citace #91
28.4.2009 19:23 - Blaine
P.S.: ja se sirienem nesouhlasim v jinych vecech, ale v tehle mam velmi podobny nazor. Sice ne tak odsuzujici, protoze Imperium me bavilo, ale i tak to nenaplnilo ocekavani, ktere jsem od toho mel. Asi to bude tim, ze jsem ocekaval vic.
Autorská citace #92
28.4.2009 19:26 - Milamber
Blaine
S Eragonem souhlasim děs =D. Jak říkám, nemám možnost zatim srovnávat, potom možná změnim názor, do tý doby si za svým názorem stojim. Víš první moje kniha byla Procitnutí mága a tím tedy serie DL. A už teď nemám oběktivní názor, protože to bylo prní čtení fantasy. A oblíbil jsem si ho.
Autorská citace #93
28.4.2009 19:29 - Milamber
P.S.:Myslim, že bych to mohl formulovat takto. Čím více má člověk načteno, tím chce víc. Čím přečtl víc dobrých knih, tím víc očekává od dalších.
Autorská citace #94
28.4.2009 20:49 - Colombo
to já raději čtu rozsáhlejší ságy, alspoň si na svět zvyknu, vím vo co go, více to pak prožívám a nějaký čas to vydrží.

Ad sirien: pokud máš taková měřítka, tak si knih moc nepočteš. Leda by jsi o určitých knihách měl celkem nejasně subjektivní pocit skvělosti.
Autorská citace #95
29.4.2009 13:01 - sirien
unknown píše:
Moje hodnocení je bezpřemětné stejně jako tvoje

...možná si nastuduj něco o kritice děl. Například je všeobecně uznávané pravidlo že nemusíš umět napsat perfektní knihu, abys mohl posoudit práci někoho jiného a tak. To jen tak na okraj...

Píše:
Doufal jsem, že najdu lidi se kterýma se budu bavit o kladech, třebaže jen o některých.

Ale tak já nemám problém uznat kvality Feistova díla... je to poměrně čtivý, má slušně prokleslený postavy, vzhledem k rozsahu pracuje docela obratně s rozloženim příběhu, takže to nemá moc hluchý místa (i když za ten rozvleklej úvod k Mágovi sem ho měl chuť přiškrtit. Na druhou stranu Pohádka mi v tomhle přišla zase naopak naprosto precizní), je to poměrně rozumně pojatá fantasy sága, která je naštěstí rozdělená do menších sérií...
jako vpohodě. Ostatně mám toho od něj doma jedenáct knížek a tak nějak počítám s tim že jich v budoucnu pár dalších přibude.

Ale zase každému co jeho jest. Feist je béčkovej autor, nemá žádnej originální přínos žánru, žádné geniální pojetí, pracuje se vcelku tradičními náměty, jeho silná stránka je v tom že je umí dobře poměrně vybrat a řemeslně zpracovat.
Jenom nechápu, proč by se měl ze slušnýho autora hned dělat nějakej génius, jen protože toho napsal hodně a má to všechno ucházející úroveň. Jsou lidi kteří napsali třeba jen jednu jedinou knížku a myslím že Feista kvalitou dost přesáhly (Susan Clark, třeba)

Sethi: Ono to s tim počtem knížek neni tak hrozný. Ve skutečnosti to je spíš několik sérií o třech až šesti knížkách a pár samostatnejch knížek z jednoho a toho samýho světa a obdobnýho časovýho rámce, než jedna velká série.

Blaine: No, zase to tam vyrovnává různejma časovejma skokama v průběhu děje... na druhou stranu ano, také mám takový pocit že postava by měla do velikosti zrát, a ne rovnou skákat (krásně to udělal Pratchett s Bábi Zlopočasnou... pak si na jednom conu postěžoval, že rostla až ho přerostla a že má problém jí dávat do příběhů, protože už je tak velká že má tendenci točit příběh jenom k sobě)

(a Eragona nech bejt, Star Wars ve fantasy neni tak zlý :D . Nicméně jsme se samozřejmě shodli, že lightsaber je víc cool než drak, ergo platí Lucas > Paoliny na lightsabery. Ale pokus tu byl :D )

Píše:
Krome stretu dvou kultur, ktery se mi libi, Imperium a Kralovstvi se pekne lisi a prave krome toho, ze se z tech dvou postav vyklubou takovehle super ultra turbo mega typci v tech knizkach nic moc jinyho neni.

Na druhou stranu uznej, že to jak Milamber v demonstraci nepředstavitelných sil jimiž vládne zrasí arénu je perfektní scéna :)
Jinak mě třeba dost vadilo, že sice se Feist docela úspěšně pokusil o demonstraci střetu dvou rozdílných kultur, tak Impérium je prakticky vzato obyčejný japonsko (resp. asi tak japonsko, jako je Království Evropa, jestli chápeš).
To je zase o tom že pracuje s archetypama a netvoří nic nového, vlastního.

Milamber píše:
Když Sirien vydá ságu

Hezká představa :D

Nicméně ten názor je hezkej, ale bojím se že se nedá dost dobře zobecnit. Kromě toho - kvantita není důkazem kvality... ostataně takovej Harry Potter je děsivá troska poslepovaná z nápadů jinejch lidí (a jednoho dětskýho seriálu) a z příruček "jak psát pro děti aby je to chytlo" (bod po bodu).
Má to jedinou přednost - je to čtivý (teda... až do chvíle kdy JK dostala dojem že je paní spisovatelka a skusila fakt začít psát, od té chvíle je to přehnaně rozsáhlý, ale člověk to dočte tak nějak ze setrvačnosti). Kromě čtivosti (a ano, přečet sem to celý... obvykle jedna knížka jeden den) to nemá vůbec nic zajímavýho.

Stejně tak harlequienky... ehm. Stovky dílů ještě neříkají nic o tom, že to není všechno totéž s průměrným až podprůměrným řemeslným zpracováním.

Píše:
P.S.:Myslim, že bych to mohl formulovat takto. Čím více má člověk načteno, tím chce víc. Čím přečtl víc dobrých knih, tím víc očekává od dalších.

Ne nutně. Já si rád přečtu čtivý béčko... ostatně Kulhánek má v mé knihovně místo ve stejné polici jako Gaiman... nebo velmi čtivý déčko (Potter)
Jako když to má aspoň něco do sebe, tak klidně řeknu že se mi to líbilo. Ale to ještě neznamená že to přestanu hodnotit kriticky...
Autorská citace #96
29.4.2009 13:06 - Blaine
sirien píše:
Na druhou stranu uznej, že to jak Milamber v demonstraci nepředstavitelných sil jimiž vládne zrasí arénu je perfektní scéna :)

Pravdepodobne nejlepsi v cele serii - dalo by se rict, ze z Imperia se mi nejvic libily prvni dve casti - te posledni uz neco chybelo, nejaka vec, ktera byla pritomna v tech prvnich dvouch.
A ano, Feist je velmi dobry remeslnik, umi maknout, umi to napsat, ale neni to genius, to ne. Jinak snad bezvyhrandne s tebou souhlasim. (DAMN! neverim, ze jsem to napsal, protoze za spoustu tvych jinych postu bych te nejradsi zaskrtil:P)
Autorská citace #97
29.4.2009 13:12 - Sethi
Píše:
za spoustu tvych jinych postu bych te nejradsi zaskrtil:P)

posluž si, nikomu to vadit nebude. pokud chceš, přidržím ti ho =)
Autorská citace #98
29.4.2009 13:16 - sirien
Sethi: Zrovna Ty! To máš schovaný tohle... Ti připomenu až mi zase budeš někdy psát že musíš vypadnout z domu a nemáš kam...
Autorská citace #99
29.4.2009 13:17 - Magus
A máš to...:)
29.4.2009 15:20 - Milamber
Sirien
Píše:
Jenom nechápu, proč by se měl ze slušnýho autora hned dělat nějakej génius, jen protože toho napsal hodně a má to všechno ucházející úroveň.


To nikdo netvrdí, říkám nemůžu udělat z nikoho spisovatele genia, když neznám konkurenci. Nikoho za genia ani nepovažuju a nehodlám považovat....zatim.

Píše:
a Eragona nech bejt


=D Promiň, ale Eragon je podle mě docela low.

Píše:
Jinak mě třeba dost vadilo, že sice se Feist docela úspěšně pokusil o demonstraci střetu dvou rozdílných kultur, tak Impérium je prakticky vzato obyčejný japonsko (resp. asi tak japonsko, jako je Království Evropa, jestli chápeš).


S tím souhlasim a docela mě to taky zaskočilo a navíc to neni jen v tomto díle, ale v i díle Královská krev se toto rozdělení kultur objevuje, ale podle mě je s ním zacházeno lépe.

Píše:
Kromě toho - kvantita není důkazem kvality.


To jen potvrzuje to, že tvoje sága nemusí bejt vůbec dlouhá. =D

Píše:
Na druhou stranu uznej, že to jak Milamber v demonstraci nepředstavitelných sil jimiž vládne zrasí arénu je perfektní scéna :)


Myslim, že je pěkně znázorněno jak to začíná během her v aréně v Milamberovi vařit a to zakončení her je taky zajímavé. Určitě fain scéna.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095836877822876 secREMOTE_IP: 54.205.238.173