Kultura

sirien
19.1.2009 14:08
Áčkové fantasy
Čím je pro vás specifická nebo vyčleněná áčková třída fantasy literatury? Které knihy tam řadíte a proč?
14.9.2010 11:17 - Bouchi
noir: Hra konci tak, ze pote, co Vera zastreli Lombarda, se objevi Wargrave, ma kratkou rec o celem svem planu a jak krasne vysel, a pak chce Veru obesit. Nacez Lombard "ozije" (protoze ho Vera netrefila) a Wargrava zastreli. Zkratka happyend, IMHO zbytecny a ke skode pribehu.
14.9.2010 11:18 - noir
Argo: Ale to tady snad nikdo netvrdil, ne? Já nesouhlasím s kategorickými "do vážné literatury je nezařadil nikdo" nebo "klidně bych některé dal jako povinnou literaturu do školy" O Čapkovi ses snad ale učil, Emila ti taky nezatajili, ne? Vytvořils neexistující svět, s nímž je snadné polemizovat...
14.9.2010 11:31 - Argonantus
Noir:

Kategoricky nikoli; myslím, že se přeme o míře a velikosti něčeho.
Vidím detektivku o řadu stupňů méně ctěnou, než ty. To je celé.
14.9.2010 11:33 - Bouchi
noir píše:
Emila ti taky nezatajili, ne?
Ja ti nevim, Emila a detektivy bych snad ani mezi detektivky neradil. Neni to ani whodunit, ani howdunit, ani whydunit ... Je to zkratka honba za znamym pachatelem, dobrodruzny pribeh.
14.9.2010 11:48 - Rianor
noir píše:
O Čapkovi ses snad ale učil, Emila ti taky nezatajili, ne?


Musim sa trochu zastat Argonanta, nejde o to ci si sa o niecom ucil, ale ako. O Capkovi sme sa ucili v zmysle bol to jeden z najlepsich vtedajsich ceskych spisovatelov, ktory okrem toho napisal aj nejake detektivky, co uz. :)
O Agathe, Doylovi ani Emilovi sme sa neucili vobec. A to som sa narodil v '86, takze mi komunisti uz nezatajovali nic.

Ale to pre tuto debatu nie je velmi podstatne. Kym sa cez vsetky akademicke vrstvy nieco dostane na skoly tak to hodne dlho trva :)
14.9.2010 12:01 - noir
Rianor: Chyba není na akademické úrovni - my na univerzitě měli semináře i o horroru...
14.9.2010 12:17 - Rianor
Noir: Zle som sa vyjadril. Chcel som napisat, ze to co sa uci na univerzite je pozadu oproti tomu co sa vie a akceptuje a to co sa uci na strednej je este viac pozadu oproti tomu, co sa uci na univerzite.

Ak sme sa povodne bavili o akceptacii niecoho, napriklad detektivok ako plnohodnotneho zanru, tak to ci sa to tak uci na strednej nie je pre taku debatu uplne smerodatne.
14.9.2010 12:45 - Argonantus
Noir:

Jasně, na univerzitě jste vzali na vědomí detektivky. Svět se o tom ovšem ještě nedozvěděl; a navíc je detektivka taky dnes asi už spíš ohrožený druh, takže problém je celý asi out (kde je Mágus coby vzorek nejmladšího jedince?)

Teď jsme o několik zatáček dál; téma se jmenuje Áčková fantasy. Došla univerzita někam za Poea a Tolkiena? Hic Rhodus.

A stran problému domácí knihovny a povinné četby - množství knih, čitelných za život, je konečné. Takže zařazení čehokoli nového se děje na úkor něčeho.
Odtud závěr, že to odnese literatura otců a dědečků; a podle mé zkušenosti v míře překvapivě veliké.
Těží z toho například zrovna fantasy, která dřív nebyla zařazena vůbec.
14.9.2010 12:55 - noir
Argonantus: Já psal před asi 12 lety o fantasy bakalářku, v Německu jsem měl dvousemestrový seminář o filmu Matrix (na katedře německé literatury). Na seminářích o středověké literatuře jsme se bavili o Moorcockovi.

Otázka je jiná: má se současná fantasy opravdu čím chlubit? Je opravdu inovativní, nahlíží někam, kam se dosud nikdo nevydal, nebo ukazuje svět jinak? Pracují jají autoři nápaditěji s jazykem? Obávám se, že na všechny otázky zní odpověď NE. Teď mluvím o hlavním proudu fantasy, ne o úžasných podivínech, kterých je málo.

Nicméně když už spisovatel sci-fi dostal nobelovku za literaturu, tak si myslím, že o hraničním žánru se mluvit fakt nedá...
14.9.2010 13:10 - Argonantus
Noir:

Tu Nobelovku jsem zcela přehlédl, ale jinak souhlasím, že bitva o scifi je asi už dobojovaná (asi po padesáti letech).
Bitva o fantasy určitě ne (viz Kultura kriplů nebo Jiří Čistírenský).

Píše:
má se současná fantasy opravdu čím chlubit? Je opravdu inovativní, nahlíží někam, kam se dosud nikdo nevydal, nebo ukazuje svět jinak? Pracují jají autoři nápaditěji s jazykem? Obávám se, že na všechny otázky zní odpověď NE.


Souhlasím s tím, že to je slovo do pranice, a sdílím i část výhrad. Ano, velká část fantasy je zakletá ve svém žánru a v jednoduchém stylu. Znáte jeden román, znáte skoro všechny. Za Tolkiena nahlédl málokdo.

No a přece; Holdstock nebo Simmons prostě umí psát. Susan Clarková taky. Nebo Clive Barker. Nebo Neil Gaiman.
Pravidlo, že drtivá většina všeho je zoufalý brak, platí na fantasy stejně jako na cokoli jiného. Nemyslím, že by byl ten průměr u fantasy nějak horší.

A nevidím důvod, proč brát na fantasy nějaká přísnější měřítka, než na "normální literaturu". Jako se nemůže scifi literatura zcela distancovat od rozmile béčkových řemeslníků na způsob J.M.Trosky, tak má realistická literatura na triku Rosamundu Pilcherovou a jiné chrliče spotřebního zboží.
14.9.2010 13:10 - Bouchi
noir píše:
má se současná fantasy opravdu čím chlubit? Je opravdu inovativní, nahlíží někam, kam se dosud nikdo nevydal, nebo ukazuje svět jinak? Pracují jají autoři nápaditěji s jazykem? Obávám se, že na všechny otázky zní odpověď NE.
A plati to opravdu pro soucasnou fantasy v nejak vyrazne vetsi mire nez pro soucasnou literaturu obecne? Nebo stale plati Sturgeonuv zakon?
14.9.2010 13:40 - Rianor
noir píše:
Otázka je jiná: má se současná fantasy opravdu čím chlubit? Je opravdu inovativní, nahlíží někam, kam se dosud nikdo nevydal, nebo ukazuje svět jinak? Pracují jají autoři nápaditěji s jazykem? Obávám se, že na všechny otázky zní odpověď NE.


Problem fantasy je v tom, ze ma oproti hlavnemu prudu literatury malo excelentnych knih. Takych ktore by sa dali oznacit ako prelomove, dychberuce.

V porovnani s ostatnou literaturou si myslim ma rovnako vela braku, priemernych aj velmi dobrych knih. Ale v tejto kategorii ultimatnych knih zaostava. Podla mna je to ale aj tym, ze je to velmi mlady zaner. Tesim sa na to, az niekto v buducnosti vyhra nobelovku za fantasy. To bude super kniha :)
14.9.2010 13:54 - Argonantus
Rianor:

Všichni, které jsem jmenoval, mají za sebou dechberoucí knihu.
A narozdíl od knih na Nobelovku se to dá i číst, a dokonce to někdo i čte.
A v některých případech v tom jsou draci, čímž je hotovo.
14.9.2010 14:34 - DenGrasse
* píše si*

Do příští knihy přidat nějaké draky... třeba zaujme Argonanta :-)
14.9.2010 14:35 - Rianor
Argonantus píše:
Všichni, které jsem jmenoval, mají za sebou dechberoucí knihu.
A narozdíl od knih na Nobelovku se to dá i číst, a dokonce to někdo i čte.
A v některých případech v tom jsou draci, čímž je hotovo.


S drakmi sa hadat nebudem :) ale moja skusenost je, ze knihy ktore su ocenovane byvaju hodne dobre. Nobelovka je skor taky symbol. Ale napriklad ja take knihy citam. Skus povedzme Cestovny pas od Herthy Muller - minulorocna laureatka nobelovej ceny za literaturu - ma to prvky magickeho realizmu, teda je to blizke fantasy a je to pecka.

Kazdopadne ja som netvrdil, ze fantasy nema dychberuce knihy, iba ich je podla mna malo, resp. menej ako v beletrii a myslim si, ze je to tak, pretoze je to mlady zaner a este sa bude vyvijat. Velmi rad sa necham presvedcit o opaku, aspon budem mat co citat :)

K tym co si pisal, konkretne knihy a autori su vecou vkusu, podla mna napriklad Gaiman je super a jeho knihy si uzivam, ale dychberuce som od neho nic necital. Ale chystam sa na Americkych bohov, takze mozno potom. Simmonsa mam skor spojeneho so sci-fi.
14.9.2010 14:42 - Argonantus
Nikdykde bylo přelomové a dechberoucí.
Hyperion je dechberoucí a je to spíš scifi, ale psal třeba taky Čas mrchožroutů.
Zajímavé je, že tyhle věci čtou mraky lidí, s čímž si nejsem u nositelů Nobelovek vždy tak úplně jist. Při tom to nejsou špatné věci (neznám Herthu Muller, ale třeba toho Orhana Pamuka a Jmenuji se Červená, což je taky dost fantastické vyprávění).

Podezření, že to zajímá jen pár literárních badatelů, je zneklidňující.
14.9.2010 16:49 - sirien
Rianor píše:
Dakujem, ale ocenil by som muzsky rod :)

dáme si do accountů položku "sex: W/M" a podle toho se budou příspěvky uživatelů barvit do lehce modré nebo lehce růžové, co vy na to? :)

noir píše:
Chyba není na akademické úrovni

po zbytek vašich životů budou vzdělání řídit politici, mohou je nastavit omezeně nebo povrchně...
...nic, jen mi to asociovalo jeden moc pěkný seriál.

noir píše:
Nicméně když už spisovatel sci-fi dostal nobelovku za literaturu, tak si myslím, že o hraničním žánru se mluvit fakt nedá...

a) nobelovka za literaturu je další excelentní politické ocenění co se neuděluje za literaturu, ale za politicky orientovanou literaturu
b) od doby co nobelovku za mír dostal Arafat (a teď Obama za to že jako politik něco slíbil, haha...) sem se smířil s tím že nobelovky za neexaktní disciplýny jsou prostě hovadiny za slušný prachy a ne relevantní ocenění, takže spíš než o tom co to říká o SF bych uvažoval o tom co to říká o nobelovce.

c) to trochu vyznívá, jakože SF není dost kvalitní žánr na to aby v něm byla udělena obecná literární cena, s čímž těžce nesouhlasím (u fantasy by se o tom dalo polemizovat a asi by se to obhajovalo blbě, ale vyřadit takhle SF fakt ne), nebo že hraniční žánr nemůže přinést kvalitní dílo, s čímž bych také nesouhlasil.
14.9.2010 17:01 - Colombo
sirien: a nezapomeň za Al Gora, za to že dokázal prodat tolik ropy, co žádná jiná naftařská lobby nedokázala. A to jen tím, že dokázal lidi přimět myslet si, že neefektivní řešení jsou ekologická.
14.9.2010 21:11 - tuleník
Bouchi píše:
Cernousky nam zatajili nejen ve skole - prvni ceske vydani je az z roku 88.

Literárna rukoväť, druhá polka 80. rokov, čo je de facto obsah všetkých gymnaziálnych literatúr v 1 knihe, ich obsahuje. Drobným písmom na konci kapitoly ("to, čo nemusíte vedieť"), ale obsahuje.
Je však pravda, že vy ste mali iné osnovy, jazyk a literatúra boli v kompetencii národných ministerstiev.
15.9.2010 06:15 - noir
Argo: Salman Rušdí píše něco, co se dá asi nejlíp označit jako fantasy - teda občas se tam mihne posádka Enterprise, ale spíš je to fantasy jako bič. A Rušdí se prodával dobře jako máloco - už jen proto, že dokázal oslovit /a současně nasrat/ křesťany, muslimy i hinduisty.

sirien: Nevím, kdo z posledních deseti držitelů nobelovy ceny za literaturu je z politických důvodů. Skoro si myslím, že trošku kecáš, ani od jednoho jsi nikdy nic nečetl a jen fantazíruješ (a navíc porovnáváš neporovnatelné mechanismy), ale budiž...

Stejný dojem mám i z tvého posuzování Nobelovy ceny míru - soudíš ji podle svých(ne)znalostí, ne podle toho, o čem je a vždy byla. Už od počátku ji dostávali lidé, kteří se aktivně věnovali zabíjení, ale vždy ho dokázali proměnit. Myslím, že "zabiják z Mexika" Marshall nebo "mám plán" Stresemann jsou toho dobrý důkazem...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093332052230835 secREMOTE_IP: 54.205.238.173