Kultura

sirien
19.1.2009 14:08
Áčkové fantasy
Čím je pro vás specifická nebo vyčleněná áčková třída fantasy literatury? Které knihy tam řadíte a proč?
Autorská citace #81
13.9.2010 15:27 - Colombo
To jsem ještě na střední četl první nebo druhý díl Malazu, byl jsem vidět z chodby a uviděla mě dívenka, přišla ke mně a řekla mi "Jé, to je dobré, to jsem taky četla" Zaradoval jsem se a začal jsem se vyptávat, co se jí nejvíc líbilo, co dál čte, detaily z knih atp. Po asi desátém jméně se na mě jen divně zadívala a utekla.:(
Autorská citace #82
13.9.2010 15:37 - sirien
On je docela rozdíl mezi čtenářem a zatvrzelým geekem. A zronva u těch komiksů hodně záleží na tom, CO to je za komiksy, protože komiks je nakonec jen forma. Kdyby měl někdo plnou tašku Spidermanů atp. tak se asi taky poněkud ušklíbnu, kdyby to byl kompletní Sandman tak to je kapánek o něčem jinym.
(podobně když u někoho v knihovně uvidim hromady Asimova a Clarka, případně Tolkiena, Susan Clark a Martina, tak to je kapánek něco jinýho než když tam bude mít hromady brakový "moderní" SF případně kompletní ságu Meče pravdy)
Autorská citace #83
13.9.2010 15:49 - Jiri_Cistirensky
Me to porad pripada jako zabava pro desetilete deti a ne pro dvaceti (nebo vice) lete jedince.
Autorská citace #84
13.9.2010 16:21 - Radan
To je nesmysl, je to forma, stejně jako knížka, obraz nebo film. Každý to má jinou poetiku. A podle toho, jaká se komu líbí, si vybírá co konzumuje. To je stejný, jako kdybych řekl, že film je zabava pro desetileté děti. Jako, je nějakej důvod, proč by se komiks neměl (plošně) líbit dospělým? A to, že se v americe někomu smáli, no, taky na ty jejich vejšky choděj lidi na úrovni našeho prvního stupně, tak se neni čemu divit (přehánim, ale víš za co dostal forest diplom ne). Popravdě, nikdy jsem to nezkoušel, ale nemyslim, že takovoudle reakci by to vyvolalo třeba u nás na škole (a to nejsme žádná škola pro podivíny), skoro bych řekl, že by se na to dalo i seznámit..hehe...
Autorská citace #85
13.9.2010 16:46 - Argonantus
Píše:
Fantasy bude vzdy v ocich verejnosti vysadou sprtu a nedospelych jedincu hrajici draci doupe a nebo tem co propadli mnohem hloubeji a hraji tu puvodni americkou verzi.


Myslím, že tenhle názor je generační, a mění se stejně jako ty počítačové hry. Klidně se zařadím mezi nedospělé jedince, ale nemohu si nevšimnout sociologicky záhadného jevu, že těch "nedospělých" furt nějak přibývá.
Autorská citace #86
13.9.2010 16:55 - tuleník
Problém, ktorý majú spoločný SF a fantasy, je ten, že literárna veda tieto žánre najprv ignorovala. Následne ich (po dlhom tlaku) začala brať do úvahy, ale treba si uvedomiť, že časť akademickej obce a hlavne v humanitných vedách, disponuje "ideovým rasizmom" spočívajúcim v delení všetkého (obzvlášť umenia) na "nízke" a "vysoké" (čo je akosi pozostatok akademizmu, ktorý bol vo výtvarnom umení vydrvený na prelome 19./20. stor.). "Vážny akademik" samozrejme nebude bádať v "nízkej" oblasti. Pokiaľ bude bežný personál literárnovedných a literárnohistorických katedier nosiť frak, kravatu a pod. propriety namiesto normálneho civilu (sveter a džíny vniesol do fyziky už Albert Einstein - v prírodných vedách "scivilnenie vizáže aj mozgovne" vedcov už prebehlo a prinieslo veľa dobrého, hehe), tak sa na nás budú podobné "oficiálne" názory pošklebovať ďalej.
Tým samozrejme nechcem povedať, že tieto literatúry nemajú svoje peklo a svoj suterén, to má, koniec koncov, aj "vysoká" literatúra (to, že P. O. Hviezdoslava treba prekladať do slovenčiny!!! nám budiž varovaním - a nie, neprekladá sa, ako si môžete myslieť, z maďarčiny, ale z Hviezdoslavovho nezrozumiteľného umelého pajazyka). Vyhlásiť však SF a fantasy plošne za brak a "nízky" žáner, to by som si teda akosi fakt netrúfal.
U fantasy je trochu problém s tým, "na čo môže byť dobrá" (aj keď túto otázku v modernom umení považujem za dosť bezpredmetnú), ale u SF je to napr. istý "presah za horizont realizmu", vyjadriteľný ako "nemožno riešiť problémy budúcnosti prostriedkami minulosti".
Jedným z výrazných kulturizačných dopadov SF je napríklad potencovať záujem o prírodovedné disciplíny (ktorý inak masmédiá vytrvale vulgarizujú a demolujú - útoky na nukleárnu energetiku a nukleárne vedné odbory at all, vulgarizácia chémie typu zasievanie strachu z "Ečiek" čo je de facto len skrátená forma PRESNÉHO zápisu obsahu aditív a pod. - ja sa ako chemik pýtam, "a čo NIE JE chémia?"), a vedecké povedomie v tejto spoločnosti chýba často najviac tým, ktorí túto literatúru "odpisujú" ako "nedospelú".
IMHO horšie je byť tak dospelý, až sa zabudnete hrať... v biológii poznáme jav zvaný neoténia. Vo co go: u väčšiny živočíšnych druhov sa mláďatá vedia hrať, učiť, etc., ale v jednom momente túto schopnosť takmer úplne stratia a do konca života sú už viacmenej na jednej úrovni. Len niektoré živočíšne druhy si ju podržia celý život... pes, človek (jeho nekravatová verzia), no a u nich je možné učenie sa novým veciam cel život, relatívne ľahko a bezbolestne, až kým to neukončia nejaké starecké patologické procesy... a BTW všimli ste si, že koncept "hrajúci sa človek nad XX rokov je stratený prípad" poznajú len "white christian anglo-saxons" a všetci, čo sa tým pakom chcú podobať? Ono to bude asi tým, že kostýmová 40nička v commercial occupation, pre ktorú je "naučenie sa novej veci" synonymom zvládnutia naúčtovania nového daňového ojebu, teda niečo eticky pochybné a mechanicky na úrovni cvičenej opice (navyše na to iste sama ani neprišla), si dávno nejaký duševný vývoj samoukončila - ale toto predsa nemôže byť nejaký smerodatný vzor! Hoci v nízkom svete "vysokej" WCA kultúry ním, žiaľ, je. Masový človek je holt panoptikálna príšera.
Sranda je, že napr. v ZSSR sci-fi nikdy veľmi neriešili. Už od revolúcie mali tradíciu umeleckých avantgárd (futurizmus napr.) a sci-fi na to perfektne nadviazala a literárna veda to reflektovala práve ako taký "pohľad dopredu" a "príprava na riešenie problémov budúcna".
Čo sa týka významu fantasy, aspoň kultúrne, raz som sa takto hádal s kamošom, čo je zrovna literárny historik. Hodil hlášku, ktorá mi vyrazila poistné ventily - s predpojatosťou jemu vlastnou zahlásil, že epos je mŕtvy a prekonaný žáner. Ja si to nemyslím. Dobrý epos je veľmi silný útvar, ktorý môže "nie rušivo" niesť silné posolstvá (a o nich sú mnohé archetypy), a ich potrebu pociťujem. Problém je, že bez backgroundu sú staré eposy nezrozumiteľné pre bežného čitateľa, ale moderný epos, napr. tolkienovského typu, je stráviteľnejší.
Autorská citace #87
13.9.2010 17:27 - Argonantus
Tuleník:

Zatímco předchozí názor zastaral tak někdy v 80tých letech, ten, který prezentuješ ty, je zastaralý asi tak o deset let později. Vymezování se SF proti fantasy, třeba takto:

Píše:
U fantasy je trochu problém s tým, "na čo môže byť dobrá", ale u SF je to napr. istý "presah za horizont realizmu", vyjadriteľný ako "nemožno riešiť problémy budúcnosti prostriedkami minulosti"


už tu bylo někdy za pozdního socialismu, protože SF se "trochu směla" a zaklínala se právě svojí "vědeckostí", kdežto fantasy "vůbec neexistovala".


Myslím, že dalších asi deset let přineslo totální obrat o 180 stupňů - velkou část mladší generace nezajímá "oficiální", t.j. čti "realistická" literatura vůbec - nikdo ji nečte a nikdo o ní nediskutuje. Totéž filmy. Nediskutuje se o Passolinim ani o Hemingwayovi, zda jsou lepší nebo horší, než Tolkien - on je prostě dnes už málokdo zná.

Což nevím, zda je dobře nebo špatně, ale také to tak vidím.
Knihovnu po rodičích můžete tak ze 3/4 vyhodit.
Autorská citace #88
13.9.2010 18:07 - Jiri_Cistirensky
Radan píše:
To je nesmysl, je to forma, stejně jako knížka, obraz nebo film.

existuji take spatne knihy, spatne obrazy a spatne filmy. Podle me jsou proste kreslene veci pro deti. Nebo si vybarvujete omalovanky a hrajete s legem?
Autorská citace #89
13.9.2010 18:14 - Nachtrose
Jiri_Cistirensky píše:
Nebo si vybarvujete omalovanky a hrajete s legem?


A proc by ne?
Autorská citace #90
13.9.2010 18:20 - Bouchi
Jiri_Cistirensky píše:
Podle me jsou proste kreslene veci pro deti.
Jojo, treba takova Vrana, ta je pro deti primo urcena...
Autorská citace #91
13.9.2010 18:22 - Sethi
Tohle je jak přijít na rybářský server a začít oznamovat okolí, že nejím ryby, protože smrdí.

Jiri_Cistirensky píše:
Nebo si vybarvujete omalovanky a hrajete s legem?


Nejen s legem, hrajeme si s figurkami neexistujících tvorů, šoupeme je po barevných obrázkách, vyprávíme si příběhy fiktivních projekcí našich já a náramně se u toho bavíme.

Co se toho omalovávání týče - měla jsem jednou od kamaráda půjčený nějaký lepší kousek, myslím že Z Pekla nebo tak něco, prostě dražší comics. Nenapadlo mě nic lepšího, než jeden list okopírovat na pěkný papír (oboustranně, uvěřitelně), nasimulovat vytržení, hezky omalovat a následně vložit do knihy, aby vypadl při náhodném otevření. Málem jsem přišla o život, ale stálo to za to.
Autorská citace #92
13.9.2010 18:30 - Colombo
S legem si hrají i vědci, sice na trochu jiné úrovni...
Autorská citace #93
13.9.2010 18:38 - sirien
Jiri_Cistirensky píše:
Me to porad pripada jako zabava pro desetilete deti a ne pro dvaceti (nebo vice) lete jedince.

To jsou poměrně hodně silná slova a asi by je neškodilo podložit nějakou znalostí - třeba jaké komiksy znáš, jaké jsi četl, o jakých jsi slyšel, protože upřímně tahle věta mi asociuje obrázek natvrdlýho fotbalisty na americký high school.

Argonantus píše:
Knihovnu po rodičích můžete tak ze 3/4 vyhodit.

Heretiku... Můj táta má v knihovně hromady kousků na které mám extrémní zálusk. Ale on si je, zloun, dost poctivě hlídá a když nějakou postrádá tak se na ní u mě hned dotazuje.

Sethi: lol, komu si chtěla způsobit tak děsnej infarkt?
Autorská citace #94
13.9.2010 18:50 - Argonantus
Sirien:
Na americké high school bych právě čekal ještě větší posun k fantasy, comics a podobně; v posunu do postmoderny mají asi tak deset let náskok, takže je to zasáhlo dřív (a tedy starší generace).
Já osobně si celý život připadám na zlomové hranici.

Stran té knihovny; vlastní, dost těžce prožitá zkušenost. Otázka, co budou číst naše děti; a zjištění, že skoro nic z toho, co jsme četli my.
Souvisí to se zásadním zjištěním, že objem napsaného textu na světě se zdvojnásobuje zhruba každých 10 let (a kvalita je konstantní, dána Sturgeonovým zákonem).
Velká část z toho, co budou číst vaše děti proto ještě není napsaná. Jiná velká část je poměrně zánovní, a vy jste to sotva zaznamenali.
Zlomek, který zachytila škola, je proto menšinový.
Autorská citace #95
13.9.2010 18:55 - noir
Argo: Nevím, jestli máš děti, ale ty moje vyrůstají (zatím) na tomtéž, na čem já - na knížkách mé babičky.
Autorská citace #96
13.9.2010 18:56 - Bouchi
Argonantus píše:
objem napsaného textu na světě se zdojnásobuje zhruba každých 10 let.
Hned mi naskocilo:
"Před několika málo sty lety málo lidí umělo psát. Ale ti, co uměli psát, ti uměli psát, to se dá číst i teď."
Autorská citace #97
13.9.2010 19:04 - KovorPater
Když už tu padl simspoňácký komixák, tak si nemůžu pomoci a musím citovat známou Homerovu "D20 related" větu: "Hráli jsme Žaláře a Draky tři hodiny, pak mě zabil skřítek."

Na začátku tu padl Jonathan Strange, na kterého se chystám, dále mám v hledáčku Svědectví (The Stand) od Kinga, Bradleyovou - Mlhy Avalonu, Lynch - Lži Lockeho Lamory, Bilsborough - Wanderer's Tale, Stover - Heroes Die. Četl jste je někdo a můžete doporučit jakožto "Áčkový" titul, případně varovat před přehnaným očekáváním?

Jiri_Cistirensky píše:
Podle me jsou proste kreslene veci pro deti.

That's just, like, your opinion, man. ;)
Ne všechny "kreslené" věci jsou pro děti. Schválně si zkus přečíst třeba zmíněného Sandmana, Fables, něco od Enki Bilala, Vaughana (Y: The Last Man), Maus... Třeba změníš názor, možná se v něm utvrdíš - ale pak chuděrky děti, až jim domů doneseš místo Čtyřlístku třeba Preachera nebo Loba :)
Autorská citace #98
13.9.2010 19:07 - Argonantus
Noir:
Děti právě vyrostly na něčem jiném, než já, z podstatné části. A je zcela zřejmé, že otcovy knihy, které jsem já nepřečetl, nepřečtou už tuplem.
Takže jsem vyklidil Romaina Rollanda, Prousta, Tolstého a jiné. Mimochodem, mám podezření, že už ani on to moc nečetl; skleróza českých škol je nejméně padesátiletá.
Nač se tím trápit, že; nechá se jen povinná školní četba tohoto druhu, a ta se naštěstí taky neustále ztenčuje.

Od té doby mám pocit... jistého osvobození.
Jediné, na čem záleží, jsou draci.
Zdravím kamarády Jiřího Čistírenského.
Autorská citace #99
13.9.2010 19:14 - noir
Argo: Velká škoda, zabíjíš tím hned několik hlavních funkcí literatury a kultury vůbec - komunikaci napříč dějinami, přenášení kultury na další generace a zbavuješ tím děti toho, že ti rozumějí. A ty jim...
13.9.2010 19:38 - Rianor
Jiri_Cistirensky píše:
Z meho pohledu musim napsat, ze neco jako Ackova fantasy neexistuje.


K tomuto by som len chcel poukazat napriklad sem

http://www.time.com/time/specials/packages/completelist/0,29569,1951793,00.html

Mas tam za fantasy Tolkiena a dokonca sa tam ocitol jeden komiks (kreslena vec ;) - Watchmen, mimochodom hodne ocenovana vec. Niezeby bol ten rebricek nejaky obzvlast smerodatny, ale ukazuje ze na zapade rozhodne fantasy nie je povazovane za brakovy zaner. Mimochodom Alica v krajine zazrakov je tiez fantasy.

Pamatam si zo skoly ako nam ucitelka tvrdila ze detektivky su brakovy zaner. Ale takeho Raymonda Chandlera cituje ako svoj vzor velka cast modernych spisovatelov.

Rovnaka vec sa hovorila aj o sci-fi, ale ked pred par rokmi asi najlepsi zijuci americky spisovatel Cormac McCarthy napisal sci-fi knihu - The Road, nikoho to nejako zvlast neprekvapilo a ta kniha sa povazuje za jednu z najlepsich za poslednych 10 rokov. Dnes asi nikto uz netvrdi, ze sci-fi je brakovy zaner.

McCarthy mimochodom spravil rovnaku vec aj s westernami, ktore kdekto povazuje za brak. Jeho Blood Meridian je ale povazovany za jednu z najlepsich a najdolezitejsich knih druhej polovice 20-teho storocia.

Jednoducho kategoricke vyhlasenia su vzdy podozrive a skoro vzdy nespravne :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.097352027893066 secREMOTE_IP: 3.81.97.37