Kultura

Magus
7.4.2009 12:08
DrD
No moje nejoblibenejsi hra..

Dotazník o DrD.
16.8.2015 22:16 - Colombo
Morfin: Perfektní feedback. Ukazuje to, že dotazník by měl mít u termínů či věcí, jenž popisuje, krátké shrnutí.

ad zbytečnost:
Ne, ukazuje to, že dané subsystémy se mají vyhodit.
16.8.2015 22:18 - sirien
Morfin píše:
Jako vážně si myslíte, že má cenu dělat dotazníky? VÁŽNĚ?

Já myslim, že za získání TÉHLE věty:

Morfinův blonďatý objekt píše:
Objekt se vyjádřil velice striktně:"Tak já myslím, že Fate je rozhodně lepší. Nechápu jak by nějaká holka mohla zkusit Fate a vrátit se k DrD."

ta Naokiho snaha rozhodně stála.

Doufám, že ty další perly co se tam objeví nebudou zcenzurovány :)


(Morfin: jen tak na okraj, sledovaný jedinec je subjektem, nikoliv objektem. Objektem jsou jednotlivé předměty zkoumání, tj. elementy na něž se otázky táží. Samozřejmě svojí manželku můžeš označovat jak chceš, do toho Ti rozhodně kecat nebudu. Zvlášť, když si to od ní pak ještě necháš cenzurovat :) )
16.8.2015 23:18 - Guff
Obecně
Dotazník měl mnoho otázek - můžu jej nasdílet, abyste měli představu, na co jsme se zhruba hráčů MDrD ptali. Jinak na GameConu to byl první speciální dotazník na MDrD za minimálně 5 let. Vznikl proto, aby nám PJům odpověděl na otázky, které jsme si pokládali, ale nedokázali si je zodpovědět. A které pokládáme za budoucnost MDrD klíčové.

PetrH
"Preferujes DrD a nebo i jinou hru.". Přesně. Nikdo z nás přesně nevěděl, kteří hráči s námi hrají :-)
"Který systém by mohl nahradit DrD 1.6?". Málo odpovědí si vysvětluji právě tím, že velká část hráčů MDrD prostě nic jiného nezná.


Colombo
Určitě. Anonymní data můžu poskytnout. Jen potřebuji vědět, kam ti je můžu poslat :-)

York
Důvod, proč jsme se ptali jak hráčů, tak i PJů, zda-li by přešli na jiný systém je ten, že DrD prostě není a nevychází. Reálně tak hrozí, že DrD jako takové jednoho krásného dne skončí. Pro mě je dost zarážející, že jsou lidi, kteří to začali hrát dva tři roky zpátky a není jich málo.

Samozřejmě souhlas, že Mistrovství v DrD je zcela absurdní. Ale lidi to baví! Často se mě hráči ptají, co mají udělat pro to, aby vyhráli. Vždy jim šalamounsky odpovídám, že buď si přijeli zahrát a nebo vyhrát. Způsob hodnocení družin je samozřejmě extrémně subjektivní a odvislý od PJe. Nevím, jak to vnímají družiny, ale osobně si myslím, že cílem by neměl být pohár, ale postup do finále.

Morfin
1. překvapivě otázku "Kolikrát jsi hrál DrD za poslední rok" jsme taky položili :-)

2. souhlas, statistika na tuto otázku jsem dal do přehledu spíše jako zajímavost. Ta odpověd je spíš důležitá pro mě jako organizátora.

3. je to bohužel tak, nedomyslel jsem to při sestavování dotazníku

4. už nerozklíčujeme, do jaké skupiny patří jednotliví respondenti, za sebe to beru tak, že se jedná spíše o hráče, kteří nic jiného neznají a tak raději volili "nevyplnit".

5. asi nejzajímavější výstup, koreluje se Sirienovou domněnkou o konzervativnosti lidí kolem (M)DrD.

6. určitě bude v DrD 1.6 o tom žádná. Pravidla měnit asi nebudeme (copyright?), ale rozhodně budeme důslednější v informaci hráčům, co z pravidel používáme a co ne. Jinak služebně starší PJové ten přerod hráčů pozorovali a pozorují. Jestli před 15 lety rozhodovaly comba a pravidla, tak poslední dobou je víc kladen důraz na RP hráčů a družiny jako celku.

7. dlužím ti odpověď na mail, neboj, určitě ti odpovím, jen si to ještě jednou přečtu, v odpovídání na maily jsem lump :)
16.8.2015 23:33 - Naoki
No Morfine, tak za takový feedback se mi ta námaha už vyplatila :-) Dostat ještě 4 takový a otevírám šampaňský
17.8.2015 00:02 - Colombo
Guff: PM, připadně link na leteckou poštu či něco takového by bylo ideální.
17.8.2015 07:33 - Morfin
sirien píše:
...

Heh. No jo, pravda. Moje chyba. Naštěstí si toho při cenzuře nevšimla.

Guff píše:
1. překvapivě otázku "Kolikrát jsi hrál DrD za poslední rok" jsme taky položili :-)

Jo, já vím, vyplňoval jsem to. Mě spíše zajímalo, jak ta otázka dopadla. To víš, rád bych věděl kolik hráčů z prastarých dob ještě zůstalo věrných. ;-)

Ještě by mě zajímal obecný názor na: Guff píše:
Pravidla měnit asi nebudeme (copyright?), ale ...
Já myslel, že přizpůsobení pravidel je v pravomoci a právech hráčů. Chápu, že to u oficiální akce, jako je Gamecon bude trochu jiné, ale nevidím rozdíl mezi vynecháním některých částí a změnou jiných.
17.8.2015 07:56 - Vojtěch
Sirien: nedivil bych se, když to něja funguje, jen nerozumím pořádně kritériím.
17.8.2015 09:40 - Guff
All
Zde je odkaz na prezentaci, vstupní data (očesaná, ale původní surová), a pdf výtisk dotazníku.

--- DOTAZNÍK ZDE ---

Morfin píše:
Já myslel, že přizpůsobení pravidel je v pravomoci a právech hráčů. Chápu, že to u oficiální akce, jako je Gamecon bude trochu jiné, ale nevidím rozdíl mezi vynecháním některých částí a změnou jiných.


Vynechávat části pravidel (např. Rozšířený soubojový systém, pravidla o dovednostech, limitace použití kouzel, lektvarů, kouzelných předmětů) je něco, co si určitě můžeme dovolit. Určitě bychom si mohli dovolit některá pravidla pozměnit (změna počtu magů za konkrétní kouzlo, zesílení/zeslabení zbraní, úprava pravidel na získání magie, atp.), nicméně bál bych se reakce hráčů. Mě stačí letošní debata s PJi ohledně pravidel pro PPE. I logické zdůvodnění, proč nemít pravidla pro PPE nepomohlo a musel jsem je (se skřípěním zubů) vrátit :-)

Co se týče copyrightu, asi bychom šli na tenký led, kdybychom začali některé pasáže dávat na web s tím, že tahle a tamta věta je trochu jinak.
17.8.2015 09:42 - Guff
All
Jo a ta prezentace obsahuje nové dva grafy:


  • s jakou frekvencí hráči hráli DrD poslední rok
  • zkušenost s DrD versus frekvence hraní DrD za poslední rok
17.8.2015 09:47 - Vojtěch
Tedy vlastně debata o změnách pravidel je tak jako zbytečná, když je vlastně nikdo nechce ani o píď? :)

Ještě je tu možnost vyhlásit turnajová pravidla, která by se smrskla na upotřebitelné minimum.
17.8.2015 10:14 - York
Vojtěch píše:
Tedy vlastně debata o změnách pravidel je tak jako zbytečná, když je vlastně nikdo nechce ani o píď? :)


No, toť otázka. Zbytečná je pro hráče, kteří Dračák stále hrají (respektive typicky nějakou svoji hodně upravenou verzi). Není ale zbytečná pro potenciální hráče, kteří ho z různých důvodů nehrají, ale možná by zase začali, kdyby vyšla lepší pravidla.
17.8.2015 10:40 - Vojtěch
Ta už vyšla dávno a mnohokrát.
17.8.2015 10:55 - York
Vojtěch píše:
Ta už vyšla dávno a mnohokrát.


Ale není v nich vydaná hra Dračí doupě s obsahem, stylizací a stylem hry odpovídajícím DrD 1.X.
17.8.2015 11:02 - Vojtěch
Tady už zase sklouzáváme do debaty o tom, co to je Dračí doupě... Obsahem a stylizací by se klidně dalo hrát Rozcestí, překlady DnD, Kouzlem a Mečem...
17.8.2015 11:03 - Morfin
Tak snad dotazník ukáže, jaká stylizace a jaký styl hry má cenu zachovat a co naopak chce změnit, aby to přetáhlo současné hráče a přivábilo nové. Já ale budu vábit lid ve svém i širším okolí k Fate/FAE, nebo i k WoD. Přijde mi to jako přínosnější a jistější podnik. Ono se stačí podívat na to, jak dopadnou všichni záporáci, kteří oživují mrtvé. ;-)
17.8.2015 11:04 - Vojtěch
+1
17.8.2015 11:17 - York
Vojtěch píše:
Tady už zase sklouzáváme do debaty o tom, co to je Dračí doupě... Obsahem a stylizací by se klidně dalo hrát Rozcestí, překlady DnD, Kouzlem a Mečem...


Zřejmě existuje nějaký velmi silný důvod, proč to nikdo nedělá. Když někdo hraje DnD nebo Fate, tak hraje DnD nebo Fate a ne Dračí doupě v systému D20 nebo Fate.

Jedním z důvodů nejspíš bude, že konverze materiálů do jiného systému je docela pracná záležitost a na rozdíl od houserulování nebo vymýšlení vlastních povolání/schopností/předmětů atd. to není ani tak zábava, jako spíš práce.
17.8.2015 11:22 - Potulný chodec
Je kouzelné, jak tu drtivá většina lidí, co nehraje DrD debatuje o nové podobě DrD, které vlastně nikdo z lidí hrajících DrD nechce (viz dotazník). Maximálně lehoučce upravit a vyvážit pravidla, která obsahují excesy (každý, kdo hrál DrD několik let je dobře zná), ale to je tak vše.

I když jsou data v dotazníku od Guffa syrová, mají docela jasnou vypovídací hodnotu. Turnaj na Gameconu je svým způsobem jedinečný pohrobek Bouchiho a až jednou zanikne, nic obdobného v jiném systému ho nenahradí.

I proto, že lidé, co hrají DrD na Gameconu prostě nic jiného nehrají a ani nechtějí. Drtivá většina z nich už reálně RPG nehraje a zahrát si na Gamecon jezdívají čistě z nostalgie. Navíc, vše je zde silně propojeno se značkou Gamecon.
17.8.2015 11:30 - York
Potulný chodec píše:
které vlastně nikdo z lidí hrajících DrD nechce


Hlásím se jako protipříklad.
17.8.2015 11:37 - Vojtěch
Setrvačnost. Konvertovat cokoli do FATE, nebo KaM je záležitost dvou minut, ale kdo by se s tím dělal.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08327317237854 secREMOTE_IP: 34.204.3.195