Kultura

Magus
7.4.2009 12:08
DrD
No moje nejoblibenejsi hra..

Dotazník o DrD.
17.8.2015 11:42 - ShadoWWW
Potulný chodec píše:
Turnaj na Gameconu je svým způsobem jedinečný pohrobek Bouchiho a až jednou zanikne, nic obdobného v jiném systému ho nenahradí.

Toto mi přijde jako hodně zajímavý námět na diskuzi.

Zanikne GameCon, až na něj přestanou jezdit hráči, kteří hrají původní DrD 20 a více let? Nebo se bude hrát na GameConu dál, původní pravidla se budou předávat z generace na generaci a procházet tak přirozeným vývojem (nejspíš k nějaké turnajovější verzi)? Proč dosud žádná jiná hra nedokázala na GameConu vytvořit funkční alternativu (Mistrovství ČR v D&D, ve Fate, v DrD II apod.)? Mimo jiné je úctihodné, že DrD 1.x je asi jediná hra, která dokázala (a stále dokáže) přivést na otevřené hraní stovky hráčů.
17.8.2015 11:45 - Vojtěch
Aehm... pokoušel se někdo udělat mistrák i v něčem jiném?
17.8.2015 11:51 - York
Vojtěch píše:
Setrvačnost. Konvertovat cokoli do FATE, nebo KaM je záležitost dvou minut, ale kdo by se s tím dělal.


Vím, že mi to stejně nebudeš věřit, ale konvertovat Dračí doupě do něčeho jiného jsem zkoušel. A to jen Průvodce hrou PPZ a i tak to rozhodně nebylo na dvě minuty. Celé Dračí doupě bych konvertoval tak rok. A výsledek mého snažení je pořád jen první nástřel, beta verze řekněme. Rozhodně ne stav, ve kterém bych si to chtěl koupit a hrát.
17.8.2015 12:19 - Vojtěch
Mluvím o jednotlivých prvcích, které chceš ve hře okamžitě použít. Pokud se někdo v systému orientuje, tak zpravidla není problém říct, jak by asi měl vypadat modrý blesk. Tedy odehrát něco jako dračák jde celkem rychle. O míře věrnosti konverze je už pak možná debata, ale to jsme zase kde jsme byli. Pokud chceš hrát Dračí doupě přesně takové, jaké je, tak nemá smysl systém měnit.
17.8.2015 12:52 - Colombo
Vojtěch: Jestli ti tedy konverze DrD do Fate bude trvat 2 minuty...
Mohl by si to sem postnout? Jen tak pro zajímavost.

Ale musí to být komplet konverze...
Povolání, schopnosti povolání, kouzla, staty...

díky. Rád si to přečtu.
17.8.2015 12:59 - Vojtěch
Kdybys tak dočetl, co jsem psal. To by bylo fajn.
17.8.2015 13:10 - Colombo
Prosimtě. Podrobné čtení toho, co psala protistrana, jen zdržuje diskuzi a odvádí od pořádného flamu!

Sirien: Jsou ty dotazníky (či co tam máš) něčím zajímavé?
17.8.2015 13:13 - York
Vojtěch: Je rozdíl mezi hraním, když si za běhu konvertuješ pravidla, a hraním podle tištěné příručky s profesionální sazbou a grafikou, ve které si můžeš listovat a pročítat si schopnosti svého povolání (včetně toho, jak se řeší pravidlově).
17.8.2015 13:15 - Colombo
Guff, Sirien: Jinak, ty data co máte nejsou doufám anonymizovány tím, že to je všechno už sloučeno na konkrétní distribuce otázek, ale je to všechno jako bod v mnohorozměrném prostoru, že? Takže se dají zjistit vztahy mezi otázkami? Zjistit, jestli se tam netvoří dobře definovaná podskupina?
17.8.2015 13:15 - Shako
ShadoWWW píše:
Zanikne GameCon, až na něj přestanou jezdit hráči, kteří hrají původní DrD 20 a více let?


Gamecon nezanikne - viz současná čísla. Dračák se týká cca 150 lidí, na Gamecon jich letos přijelo cca 550. Doba, kdy Gamecon = DrD již je dávno pryč (tak 7-10 let to tak bylo nebo tomu bylo hodně blízko).

ShadoWWW píše:
roč dosud žádná jiná hra nedokázala na GameConu vytvořit funkční alternativu (Mistrovství ČR v D&D, ve Fate, v DrD II apod.)?


Jak psal Sirien paralerně běží na Gameconu "turnaj" na Fate/Příběhy Imperia - letošní kapacita byla 50 hráčů, což je zhruba 4x míň než byla max kapacita na DrD. Zda se to bude do budoucna zvětšovat záleží na organizačních možnostech, ale určitě i zájmů hráčů.
17.8.2015 13:23 - Vojtěch
York: Právě že to je ale to, co by jen musela skupina hrající podle nového systému dělat. Udělat základní příručku je námaha, kterou odvede její autor, ale skupina pak následně už jen vyzobává jednotlivé bonbónky, které zrovna potřebuje. Jakékoli staré příručky bys taky vzal jak jsou a jen překlápěl věci, kterými se chce družinka zabývat (a pokud bys to i zapisoval, tak by za chvíli vznikla konverze víceméně kompletní, pokud by se trohu přehlédla, aby to pak ladilo). Nicméně většina skupin nemá myslím zájem dělat ani jednoduché konverze, protože jim je v jejich doupěti dobře.
17.8.2015 13:47 - York
Hráčů, kteří budou jen tak z vlastní iniciativy zkoušet hrát DrD v jiném systému (a dělat ty on-the-fly konverze) imho moc nebude. Kdyby ovšem vyšla oficiální příručka Dračí doupě (powered by: XY), kde to bude už zkonvertované a otestované a by to bylo vydané Altarem, tak věřím tomu, že počet hráčů, kteří se na to alespoň podívají a vyzkouší to, drasticky vzroste. A to i mezi těmi, kdo stále ještě "to svoje" DrD v nějaké podobně hrají. Nemluvě o těch, kdo mají na DrD dobré vzpomínky ale z různých důvodů ho teď nehrají (mimo jiné třeba i proto, že už jim nevyhovují pravidla).

A není to jen otázka pracnosti konverze. Forma produktu (zpracování, grafika, atp.) hraje neméně důležitou roli než obsah. Pomáhá to pocitu, že hraješ něco kvalitního.
17.8.2015 14:23 - Guff
Colombo
Co řádek v tabulce, to odpověď jednoho respondenta. Hodnoty v zažlucených buňkách jsou moje, v příslušném komentáři pak původní odpověď (např. uvedený rozsah 1-2 roky jsem převáděl na 1,5 let).
17.8.2015 14:28 - Aegnor
York píše:

A není to jen otázka pracnosti konverze. Forma produktu (zpracování, grafika, atp.) hraje neméně důležitou roli než obsah. Pomáhá to pocitu, že hraješ něco kvalitního.

Zajímavé, že to zmiňuješ zrovna ty, když tvoje DrD 1.9 je po grafické stránce nepříliš povedené. Poměrně špatná čitelnost a hlavně orientace (kupříkladu jde těžko rozlišit, jaké úrovně jsou jednotlivé nadpisy)
17.8.2015 14:54 - Morfin
Potulný chodec píše:
Je kouzelné, jak tu drtivá většina lidí, co nehraje DrD debatuje o nové podobě DrD,...


Dovolím si upozornit, že tato debata je o inovátorském přístupu a o touze změnit zaběhlé přístupy naší RPG scény. Toto není debata o tom, jak nechat věci při starém. Kdyby všichni chtěli nechat věci při starém, tak dnes diskutujeme leda tak o kvalitě letošní sklizně jablek. :)
Navíc existuje stále silnější poptávka po nových a neotřelých zážitcích z říše fantazie. Vidím to na generaci vyrůstající okolo. V diskuzích o minecraftu (velmi oblíbeném mezi školáky) se téma RPG probírá zleva, zprava. V rozhovorech 10-15 letých slyším stále častěji nářek nad MMORPG, které jim nepřináší hluboký příběh a "je to pak už pořád stejný"
Takže nám tu vyvstává důležitá otázka: Zaujme tuhle generaci DrD 1.7, které se bude lišit jen minimálně?

York píše:
...


Také myslím, že pokud by vyšla nová verze DrD a pokud by se nelišila od 1.x "radikálním" přístupem jako DrD II, nebo "brutálním" přístupem jako DrD, lidé by si to rádi zkusili, v případě hezké grafiky i koupili a nakonec snad i hráli. Vzpomínám, jak jsme byli u vytržení, když se objevil Stín meče (Pravda po několika hrách byl zasunut mezi sběratelské kousky).

Na druhou stranu by si ale třeba přečetli i hezky graficky zpracované překlady Fate, D&D, WoD atd. ... to stačí přeložit, graficky zpracovat a zviditelnit. Není třeba nic nového vymýšlet.
17.8.2015 14:56 - York
Aegnor: To víš no. Uvědomovat si důležitost grafického zpracování a umět s tím něco udělat jsou dvě různé věci ;-)

Spíš mě docela překvapilo, že se to dalo poměrně hodně zlepšit jen na základě rad čtenářů RPG fóra a Kostky, viz třeba tohle. Samozřejmě to má pořád daleko do toho, co bych rád, ale i tak jsem nečekal, že mě můj grafický antitalent pustí takhle daleko ;)
17.8.2015 15:40 - sirien
Morfin píše:
Ono se stačí podívat na to, jak dopadnou všichni záporáci, kteří oživují mrtvé. ;-)

To říká hráč WoD? Nemůžu si pomoct, kolego, ale většina upírů kteří nutně sají lidem krev (doslova), z podstaty časem někoho zabijí, protože dřív nebo pozdějc se jim to prostě stane i když nechtějí a obvykle se účastní různých větších či menších kriminálních aktivit a přitom jednou za pár desítek let někoho zabijí a znovu oživí...
...žije velmi často velmi spokojeně celá dlouhá staletí.

A ani nechtěj, abych začal mluvit o Wraithech nebo tvůrcích Prometheanů. Popř. mázích co jsou Mistry Životní magie s dostatkem skillu v Primordiální magii (popř. jiné kombinaci nutné k resurrection spellu dle jejich paradigmatu)


York píše:
Zřejmě existuje nějaký velmi silný důvod, proč to nikdo nedělá. Když někdo hraje DnD nebo Fate, tak hraje DnD nebo Fate a ne Dračí doupě v systému D20 nebo Fate.

Sure about it?
Potkal jsem skupiny, co přešly z DrD na jiný systém, přesto pořád říkají "hrajeme dračák" a na svém stylu (obsahu, žánru, stylizaci, herním přístupu) hry toho příliš nezměnily - pro ně to je pořád jejich původní dračák (karoserie), jen s jiným jádrem (motorem).

Všiml jsem si, jak je kdekdo na netu fixovaný na krolly, kudůky a jinou havěť a nesmysly co jsou následně v dotaznících označované za "ikonické" a v diskusích poté za "svaté krávy", jakoby právě ty tvořily dračák (a jakoby hráči mimo vznešené netové diskuse byli tak povrchní, že přes ně nepřehlédnou), jenže ono to je spíš tak, že ty svaté krávy pro mnoho lidí nejsou moc svaté (a tito se vám prostě jen nevyjadřují).

Což je také má základní námitka proti tomu dotazníku - plošné šíření netem (že se to dá i na jiné weby než je Kostka a RPG F) prostě není řešení problému biased vzorku - sice ten jeden vzorek pokryjete mnohem pečlivějc, ale to jen vytvoří iluzi rozsahu, protože pořád nedostáváte ten dotazník mezi ty ostatní hráče.


Potulný chodec píše:
Je kouzelné, jak tu drtivá většina lidí, co nehraje DrD debatuje o nové podobě DrD, které vlastně nikdo z lidí hrajících DrD nechce (viz dotazník).

DrDII ukázalo, že chce (i když výsledek byl odvržen, zájem o novou verzi byl - že nakonec podle všeho nejspíš nevyhovovala je věc druhá)

Dotazník z GC je určen pro jednu sekci GC. Jeho validita pro podobnou diskusi je nulová.

A lidé co DrD nehrají ho třeba hráli a nehrát nějaký systém se nevylučuje s tím ho znát a rozumět mu. Já třeba taky nikdy pořádně nehrál Werewolf tA/tF a přesto ho docela dobře znám a rozumím mu (podobně jako mnoha dalším).

Potulný chodec píše:
I když jsou data v dotazníku od Guffa syrová, mají docela jasnou vypovídací hodnotu.

Jasnou, ano. A velmi omezenou - týkají se POUZE hráčů DrD co jezdí hrát DrD na mDrD na GC, nikoho jiného. Všehovšudy řekněme 200 lidí.

Potulný chodec píše:
Turnaj na Gameconu je svým způsobem jedinečný pohrobek Bouchiho a až jednou zanikne, nic obdobného v jiném systému ho nenahradí.

Bouchi s tím turnajem moc společného nemá a co vím tak ani nikdy moc neměl.

Ten turnaj nevznikl na GC, na GC se kdysi pradávno jen přemístil.

Různé podobné akce se konají i jinde ve světě.

Ochota lidí hrát na GC LKDčka ukazuje, že i kdyby mDrD zaniklo, pořád je vpohodě možné rozjet jinou akci na jiném systému.

Potulný chodec píše:
I proto, že lidé, co hrají DrD na Gameconu prostě nic jiného nehrají a ani nechtějí.

To je brutální generalizace a platí to jen pro část lidí z mDrD.

Dost z nich hraje doma jinou hru nebo na GC chodí hrát jiné hry.

Potulný chodec píše:
Drtivá většina z nich už reálně RPG nehraje

Zajímavé. Máš k dispozici nějaké jiné informace o návštěvnících GC, než jaké máme my? (můžeš se podělit o to kde jsi je získal? Rádi bysme je užili při organizaci).

Potulný chodec píše:
zahrát si na Gamecon jezdívají čistě z nostalgie.

Tak určitě minimálně pro část z nich tam nostalgie hraje roli.

Už jsem zmínil, že návštěvnost mDrD je v uptrendu? S novými lidmi? Z nichž někteří hrají RPG ani ne 5 let? Někteří ani 3 roky? Guff to určitě někam postoval v nějakém tom grafu...


Jako nechci být nutně sarkastický, ale to co píšeš prostě nepotkává realitu tak, jak ji my známe (a průběžně kontrolujeme hned skrze několik informačních kanálů)
17.8.2015 15:56 - sirien
ShadoWWW: A Tobě by taky neuškodilo si na ten GC třeba někdy zajet, když už o něm spekuluješ. Nebo se aspoň podívat na jeho web.

ShadoWWW píše:
Toto mi přijde jako hodně zajímavý námět na diskuzi.

Zanikne GameCon, až na něj přestanou jezdit hráči, kteří hrají původní DrD 20 a více let?

Návštěvníci mDrD linie jsou aktuálně asi 1/5 návštěvníků GC (možná 1/4, ale rozhodně ne víc - musel bych se podívat na čísla). Z tohoto počtu těch 20 a více let hraje / na GC jezdí jen menší část. Počet návtšěvníků GC jako takového roste, stejně jako rozmanitost a množství ne-mDrD programu.

Takže odpověď je myslím zřejmá.

ShadoWWW píše:
Proč dosud žádná jiná hra nedokázala na GameConu vytvořit funkční alternativu (Mistrovství ČR v D&D, ve Fate, v DrD II apod.)?

Jak říkám - aspoň se podívat na web a něco si tam přečíst.

Už 3 ročníky, Fate s východiskem v PI. Letos asi 50 hráčů.


Vojtěch: ty odkazy jsou i odpověď na Tvou otázku.

Colombo píše:
Sirien: Jsou ty dotazníky (či co tam máš) něčím zajímavé?

Jo, jinak bysme je nedělali 3 ročníky :) Upustili jsme od nich protože jsme a) potřebovali snížit dotazníkový overload a tenhle byl obětovatelný, b) protože výstupy pro nás měly relativně malou praktickou hodnotu kvůli reálným omezením toho jak moc si můžeme sami diktovat vypravěči dodávaný obsah a c) protože jsme usoudili, že tenhle typ dotazníku stačí dělat jednou za 2-3 roky a nemusíme s ním dusit hráče rok co rok (a navíc možná ani není nutné ho posílat hned po GC ale šel by zařadit i někam do průběhu roku).


Obsahuje nějaké organizační otázky k linii které ukazují její význam v GC jako celku, potom hodnocení výběru her (které po porovnání s nabídkou může ukázat jak moc konzervativní hráči jsou nebo ne), pak tam jsou otázky na preferované žánry, styly a typy systémů (tady je opět limitace na "návštěvníci GC", ale ta rozmanitost tam je docela zajímavá myslím).


Stáhnu ty výsledky do xlsx souborů a pošlu Ti je, posuď sám jestli to stojí za to :)
17.8.2015 16:29 - ShadoWWW
sirien píše:
A Tobě by taky neuškodilo si na ten GC třeba někdy zajet,

Jj, jeden z mých dlouhodobých restů. :-/
17.8.2015 21:46 - chrochta
Morfin: Máš pravdu, stačilo by jen přeložit a ve slušné papírové podobě vydat prověřená pravidla z ciziny. Ale to se, vyjma Fate, kde jsou autoři rádi, že to má další jazykovou mutaci, nestane. Historie pokusů o vydání oficiáolních překladů je docela zajímavá... a jednotvárná. Nejsme perspektivní trh.

Buď tedy bude nová verze DrD, nebo něco, co využije OGL licenci (či něco podobného) a jí ošetřené materiály (neznám, nevím jaké jsou restrikce). Nebo taky nebude nic podobného, jen Fate s klony.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.3077540397644 secREMOTE_IP: 34.200.236.68