Kultura

Magus
7.4.2009 12:08
DrD
No moje nejoblibenejsi hra..

Dotazník o DrD.
Autorská citace #81
28.4.2009 17:23 - sirien
Magus: Na TEN sraz. Prostě Sraz. O Srazu se nemluví. Lidé co vědí o Srazu a nejsou zváni musí zemřít. Znáš to. Tenhle druh Srazu.

Noldo Zavedení pravidel Virtue a Vice má i hlubší pointu, která se týká stylizace světa, který je položen na extremizaci emocí a projevů emocí (což, jak se lze dočíst v knize Book of Shadows, je způsobeno Shadowrealmem, který je právě tím co z WoD dělá WoD a ne kopii našeho světa).
Jak Virtue tak Vice jsou cestou která může postavu posílit (doplnit Willpower) a hráči tak jsou systémově vedeni k tomu aby v roleplayingu reflektovali právě onu extremizaci světa.
Navíc jsem zjistil, že v průběhu hry vedou V&V mnohokrát docela zajímavému prokleslení postavy.

Jen mi je trochu líto, že se tím WW vzdal konceptu Nature a Demeanor, který byl také velice RP stimulující a dodával té hře nové obrysy. Nicméně je pravdě že V&V se do 4WoDu hodí víc, N&D reflektovaly spíš povahu původního konceptu kde šlo především o odhalování původní podstaty věcí a její skrývání, utajování...

Lotrando Teď se přiznám, že si nejsem tak trochu jistý, o čem jde v Tvém posledním postu řeč...
Autorská citace #82
28.4.2009 17:41 - Noldo
Sirien Tak to s tim Shadow Realmem jsem nepochopil :o) Jinak to "dobíjení baterek" tím, že si dopřeju svojí oblíbenou špatnost, mi přijde geniální - Agresivec je naštvanej, tak seřvě nměkoho nevinnýho prostě jen proto, aby si vybil vztek, nebo někdo poživačný si pro spravení nálady koupí něco zbytečného :o)

Ale tu hlubší podstatu Hříchů a Ctností stejně budu muset pochopit, když chci zapojit Démony a Ďábly, tam tohle pojetí sedí naprosto dokonale.

Upřímně, Nature a Demeanor mi nikdy moc nepřirostly k srdci, ale asi je to tím, že jsem se ten koncept snažil pochopit, když mi bylo 16, a pak až mnohem později, a to už mi zas přišly dvě kolonky s archetypy málo. No vidiš - to je třeba bonus - dříve tam byly archetypy. Myslím, že je dobře, že jsou pryč.
Autorská citace #83
29.4.2009 13:11 - sirien
Píše:
Jinak to "dobíjení baterek" tím, že si dopřeju svojí oblíbenou špatnost, mi přijde geniální

Jo, v těch Hunterech co teď hrajem jsem (i) kvůli Gluttony skončil jedný upírce na blood bondu :D (uznávám že Virtue: Hope v tom také hrála svou roličku...)

Nature a Demeanor nebyly o archetylech, ale o tom co jsi skutečně zač a o tváři kterou se prezentuješ světu. Koncept to byl velice dobrej. Dokonce s určitou oporou ve skutečný psychologii... :)

Ad Shadowrealm (shade/hisil/...) Představ si WoDčko jako náš svět, a představ si že navíc tam je paralelní rozměr Shadowrealmu, který je samostatným ekosystémem emoční rezonance, esence a animistických spirit.
Interakce Shadowrealmu a fyzického světa je tím, co z něj udělá svět se stylizací 4WoDčka.
Ty interakce jsou složité (je jim ostatně věnována půlka toho sourcebooku) ale vzásadě to je o tomhle :)
Autorská citace #84
19.6.2009 22:12 - Bouchi
Pokracovani OT diskuse z tematu Strepy snu.

Sirien píše:
Bouchi píše:
Sveho casu = tak pred peti ci vice lety?
Vím já? Spíš dvěma, třemi? Pět je trochu moc
Tak to mas opravdu spatny odhad casu. Co je Dech draka soucast Pevnosti (2,5 roku), tak v nem nic podobneho nebylo, a v poslednich dvou samostatnych rocnicich taky ne.

Nicmene je tu jeste jina vec. Z oznaceni novych kouzel, nestvur, kouzelnych predmetu apod. (pro system, ktery obsahuje kouzla, nestvury, kouzelne predmety apod.) jako "doplnky o nicem" mi vychazeji tyhle moznosti:
- system je tak dobry, ze jeho autori pokryli vsechny myslitelne eventuality, takze jakykoli podobny doplnek uz nemuze prinest nic zajimaveho
- system obashujici zminene prvky musi byt uz z principu nutne spatny a proto je zbytecne zverejnovat k nemu doplnky
- pokud je v herni skupine aspon jeden dostatecne schopny a kreativni hrac, dokaze potrebne doplnky vytvorit snadno a rychle sam
- skupiny, v nichz neni ani jeden dostatecne schopny kreativni hrac, si nezaslouzi, aby jim nekdo venoval pozornost (a zverejnil pro ne nejake doplnky)
- veskere zverejnene doplnky tohoto typu musi byt nutne spatne a nezajimave
- mohou existovat i zajimave doplnky tohoto typu, ale dosud takove nikdo nezverejnil

Vynechal jsem nejakou moznost?


Sirien píše:
Bouchi píše:
pokud se nemylim, tak Pevnost az na ridke vyjimky nectes,
No, tak SEB jí čte a co měsíc ho s nějakou potkám, občas se o ní bavíme a jeho názor není moc rozdílný, když se zeptám jestli tam je něco zajímavého, obvykle se shovívavě usměje
To ma tak nizke mineni i o svych textech? :-)


Sirien píše:
Bouchi píše:
ani tim znacku neposkozuje
heh. To je hodně do diskuse.
Rekl bych, ze by to poskozovani bylo hodne tezke prokazat, a naopak schopny pravnik by patrne dovedl presvedcit soud o tom, ze je to naopak podpora a propagace zdarma.


Sirien píše:
Bouchi píše:
Proc by meli clanek (nejspis nijak specificky se vztahujici vylucne k DrD), ktery muzou publikovat zde, dat na dracidoupe.cz a podporovat tak system, ktery povazuji za spatny, zastaraly apod.?
Třeba pro peníze? To je historicky odzkoušená motivace.
Ja ti nevim ... ty bys chtel spolupracovat s lidmi, kteri kvuli penezum porusi sve zasady? Zvlast kdyz neni rec ani o lidech umirajicich hladem pod mostem, ani o penezich ktere by zajistily pohodlny zivot na nasledujicich tricet let.
Autorská citace #85
20.6.2009 02:33 - sirien
Píše:
Vynechal jsem nejakou moznost?

Vynechal jsi jeden velmi podstatný předpoklad, a to ten, že jde o materiály orientované pouze tímto směrem.
Kdyby na Kostce byly pouze hlášky tak to je dost mizerný web. Na druhou stranu to že tu jsou i hlášky, je podstatné plus. Jestli mě chápeš.

Píše:
To ma tak nizke mineni i o svych textech? :-)

lol. Ano.
(jeho vědomosti o RPG jsou naprosto úžasné. V rozhovoru s ním nebo na jeho přednáškách se dá dozvědět strašně moc. Ale jeho články sux - je to jen odfláklá nastavovaná kaše s precizním řemeslným zpracováním. A to nechtěj vědět co sám přiznává o svých recenzích... (s tím už se radši fakt ani šířit nebudu))

Píše:
Ja ti nevim ... ty bys chtel spolupracovat s lidmi, kteri kvuli penezum porusi sve zasady?

Mezi zásadami a zájmem je diametrální rozdíl.
Kdybys po mě chtěl článek na RPG Fórum, tak Ti garantuju honorář, o který bych si řekl, by Altar nejen nezaplatil, ale pokud ano, tak by zkrachoval hned naněkolikrát.
dracidoupe.cz (...a Pevnost, i když jsem asi dvakrát udělal z různých důvodů výjimku) mě prostě jen totálně nezajímá. Když bys mi dal adekvátní peníze, které by mi čistě za tu námahu stály, klidně Ti tam něco napíšu. Moje cena pro RPG články je zhruba 400 za normostranu pro exkluzivní text, asi tak 250 za text, který můžu (a mám zájem) dát s kratším časovým odstupem (měsíc) sem.
(tuhle cenu jsem teď odhadl jen tak, vyhrazuji si právo ji v případě vážně míněné diskuse kdykoliv upravit na obě strany o libovolnou hodnotu z libovolného důvodu tématem počínaje a aktuálním počasím konče bez toho abych tento důvod vůbec zmiňoval)
Autorská citace #86
20.6.2009 06:03 - Bouchi
Sirien píše:
Bouchi píše:
Vynechal jsem nejakou moznost?
Vynechal jsi jeden velmi podstatný předpoklad, a to ten, že jde o materiály orientované pouze tímto směrem.
Kdyby na Kostce byly pouze hlášky tak to je dost mizerný web.
Zduraznil jsem velmi podstatne sluvko. Predtim jsi totiz napsal Sirien píše:
dokud v nich budou mít prostor "doplňky" které jsou naprosto o ničem
Vzhledem k tomu, ze a) na Kostce "maji prostor" hlasky, b) v zadnem cisle Dechu draka nejmin pet let (ale IMHO spis tak deset) nebyly materialy orientovane pouze timto smerem, tak o cem vlastne mluvis?

Sirien píše:
Bouchi píše:
Ja ti nevim ... ty bys chtel spolupracovat s lidmi, kteri kvuli penezum porusi sve zasady?
Mezi zásadami a zájmem je diametrální rozdíl.
Ano, uznavam ze jsem dostatecne nezduraznil "a podporovat tak system, ktery povazuji za spatny, zastaraly apod. a tudiz podporovani nehodny".

Píše:
Kdybys po mě chtěl článek na RPG Fórum, tak Ti garantuju honorář, o který bych si řekl, by Altar nejen nezaplatil, ale pokud ano, tak by zkrachoval hned naněkolikrát.
Nabizi se ovsem otazka, jakou by mel kdokoli motivaci ti takovy honorar platit.

Sirien píše:
Moje cena pro RPG články je zhruba 400 za normostranu pro exkluzivní text, asi tak 250 za text, který můžu (a mám zájem) dát s kratším časovým odstupem (měsíc) sem.
Netvrdim, ze takova cena neni adekvatni vynalozene praci. Nicmene napriklad samostatny RPG casopis by si ji patrne dovolit nemohl, leda by ti platil vyrazne vyssi honorare nez komukoli jinemu. (Mam ted na mysli casopis typu treba kdysi planovaneho RPG Magazinu, ktery mel vychazet v nakladu 1000 vytisku pri rozsahu 64 stran A5 a cene 39 Kc. Snadno nahledneme, ze na jedne strane cca 90 normostran * 250 Kc dela 22 500 Kc, na strane druhe kdyby se podarilo do kazdeho cisla sehnat reklamu na vsechny tri barevne stranky po 5 000 Kc (velmi optimisticky predpoklad) a prodat cely naklad, cinily by zbyle vydaje na honorare pres 20 % z prodejni ceny bez DPH, coz je samozrejme nerealne.)
Autorská citace #87
20.6.2009 08:09 - Magus
Ad:MMORPG asi 10 kluku ze tridy hrajou WoWko ,ja ne a radsi si zahraju DrD... A kluci nechapou ze kdyz mam moznost hrat WoWko ze si radsi zahraju:(citace pavla mañáka)debilni hru kde ani nevidis co delas a jenom blabolis a kecas nesmysli....
To se mi nelibilo...Tak mu muj PJ(taky ze tridy)DrD poradne ukazal a ted si ho obcas zahraje i snama... Ale WoWko hraje furt a furt!
Autorská citace #88
20.6.2009 14:32 - Sosáček
Hlavne tukane, ty "novy monstra a kouzleny predmety" maji casto i dost dobry pribehovy potencial.

Ostatne, jak by sis predstavoval doplnky ktere maji smysl? Podle tebe takova WoD armory nema smysl?

Pf.
Autorská citace #89
20.6.2009 15:33 - Element_Lead
Magus ses chytrej kluk a vybral sis spravne.
Autorská citace #90
21.6.2009 17:20 - sirien
Píše:
Ostatne, jak by sis predstavoval doplnky ktere maji smysl? Podle tebe takova WoD armory nema smysl?

A kolik prostoru v Armory zabírají tabulky s popisy jednotlivých zbraní, kolik nové featy a kolik ostatní text?

Píše:
b) v zadnem cisle Dechu draka nejmin pet let (ale IMHO spis tak deset) nebyly materialy orientovane pouze timto smerem, tak o cem vlastne mluvis?

No, podstata je především v tom že ty ostatní materiály za moc nestály. Obsahově kvalitní časopis by měl zmíněné doplňky jako sympatický bonus, pokud ta obsahová kvalita chybí, pak to moc bonusové není.

Píše:
Ano, uznavam ze jsem dostatecne nezduraznil "a podporovat tak system, ktery povazuji za spatny, zastaraly apod. a tudiz podporovani nehodny".

Stavíš to svou formulací do pozice, ve které mě nutíš říct buď "je to správně" nebo "je to mizerné a bojuji proti tomu". Poněkud opomíjíš variantu "je to špatné a zároveň mi to je ukradené". Je to špatné - ok, smůla. Nicméně to nezpůsobuje že by bylo proti nějakému mému přesvědčení tam něco poslat když za to dostanu adekvátní peníze.

Píše:
64 stran A5 a cene 39 Kc.

hm. No, můj názor na cenové relace okolo RPG znáš...

Píše:
cinily by zbyle vydaje na honorare pres 20 % z prodejni ceny bez DPH, coz je samozrejme nerealne.

Mě to zas tak nereálné nepřijde, ale to je vcelku jedno.
Podstatné je že mě jako někoho kdo nemá přímý zájem tohle prostě naprosto nezajímá. Deklaruju cenu svojí práce a když o ní není za tuto cenu zájem, tak prostě smůla na obou stranách.
Ano... KDYBY někdo přišel se zpracovaným projektem časopisu o RPG který by zakládal na kvalitě obsahu a ten projekt mi přišel dobrý, pak bych možná měl motivaci se podílet za nižší cenu v rámci práce na něčem přínosném. O hodně nižší cenu.
Zatím jsem takový projekt u nás neviděl ani náznakem.
Autorská citace #91
21.6.2009 17:23 - Colombo
Tak co, jaké bude DrD 2.0?
Autorská citace #92
21.6.2009 17:26 - sirien
určitě zajímavé. Otázka je z jakého důvodu :D
Autorská citace #93
21.6.2009 17:33 - Sosáček
Píše:
Tak co, jaké bude DrD 2.0?

Super, jaky jiny?

Píše:
A kolik prostoru v Armory zabírají tabulky s popisy jednotlivých zbraní, kolik nové featy a kolik ostatní text?

No, jelikoz v drd featy ani nic podobneho neni, tak si nejsem jisty jestli si to nepletes s jinou hrou. Spis ty magicky predmety, ale to mi pripada ze je spis tim, ze v drdo bylo jedno povolani jehoz specializaci bylo vyrabet veci nez nejakou touhou po vic +1 neco mecich.

Píše:
No, podstata je především v tom že ty ostatní materiály za moc nestály. Obsahově kvalitní časopis by měl zmíněné doplňky jako sympatický bonus, pokud ta obsahová kvalita chybí, pak to moc bonusové není.

Takze tam nikdy nebyly, a ted tam najednou celou dobu byly ale za nic nestaly? :D

(jen tak si rejpu)
Autorská citace #94
21.6.2009 17:51 - sirien
Píše:
No, jelikoz v drd featy ani nic podobneho neni, tak si nejsem jisty jestli si to nepletes s jinou hrou.

Buď si nepochopil můj post, nebo si místo WoD napsal DrD.
jako "featy" sem označil všechny zmíněný skill specializace, merity atd.

Píše:
Takze tam nikdy nebyly, a ted tam najednou celou dobu byly ale za nic nestaly? :D

Byly tam celou dobu, ale z mýho pohledu tak špatný že ani nestály za to být uvažovány :D
(teď trochu kecám, Gilhad nebo kdo tam měl pár docela čitelnejch věcí, Sombřiny starší práce taky byly dobrý, ale bylo toho zoufale málo. Asi jako Drakkar - jeden článek v čísle nedělá profil časopisu)
Autorská citace #95
21.6.2009 18:08 - Bouchi
Sirien píše:
Bouchi píše:
64 stran A5 a cene 39 Kc.
hm. No, můj názor na cenové relace okolo RPG znáš...
Jiste, znam. Ovsem pokud treba Pevnost, majici 48 barevnych a 56 cernobilych stran A4, stoji 55 Kc, tak je fakt otazka, jakou prodejni cenu si muze dovolit nasadit casopis majici 64 cernobilych stran A5.

Píše:
Píše:
cinily by zbyle vydaje na honorare pres 20 % z prodejni ceny bez DPH, coz je samozrejme nerealne.
Mě to zas tak nereálné nepřijde, ale to je vcelku jedno.
Tak ti to rozepisu jinak. Kdyz udelas 1000 ks a budes je prodavat po 39 Kc, bude to v pripade kompletniho vyprodani (odpocitam nejake ty povinne a autorske vytisky) znamenat trzbu 35 000 bez DPH. Z te se k vydavateli dostane tak nejvys 23 000. Odecteme 10 000 na tisk, 7 500 na honorare (dalsich 15 000 na honorare padne z tech zminenych reklam), zbude nam 5 500. Z toho musis zaplatit obalku (2 500, kdyz budes mit stesti) a zbude ti max. 3000 na zaplaceni sefredaktora (tj. toho kdo od vsech autoru vymami clanky patricne delky a v terminu), sazby, redakce a korektury, a cloveka ktery do kazdeho cisla sezene ty tri reklamy po 5000.

Sirien píše:
KDYBY někdo přišel se zpracovaným projektem časopisu o RPG který by zakládal na kvalitě obsahu a ten projekt mi přišel dobrý
Jsem dost skepticky co se tyce na jedne strane sehnatelnosti lidi produkujicich pravidelne texty v dostatecnem rozsahu a v kvalite vyhovujici tvym meritkum (schvalne, dal bys mi jako priklad dejme tomu pet letosnich clanku tady na Kostce, ktere jsou dle tveho nazoru dostatecne kvalitni pro tisteny RPG casopis) a na druhe strane hracskeho zajmu si casopis s takovymito clanky kupovat.

EDIT: Sirien píše:
jeden článek v čísle nedělá profil časopisu
Nojo, ovsem Asterion te nezajima, DrD taky ne a o dobrodruzstvich patrne budes tvrdit, ze byla vsechna spatna.
Autorská citace #96
21.6.2009 18:28 - sirien
Píše:
Mě to zas tak nereálné nepřijde, ale to je vcelku jedno.

Bylo myšleno obecně o těch 20%, ne o 20% z uvedené ceny. Proto jsem ve vztahu k mému názoru na cenu psal že to je jedno.


schvalne, dal bys mi jako priklad dejme tomu pet letosnich clanku tady na Kostce, ktere jsou dle tveho nazoru dostatecne kvalitni pro tisteny RPG casopis
D&D 4e: Dovednostní výzvy v příkladech Alnag 24.01.2009
Střepy snů Erric 12.06.2009
Cityscape chrochta 06.06.2009
[Star Wars] Sithové Alnag 16.01.2009
[Hraní v SF] série (do tisku by potřebovala nějaké úpravy)
[Bulvár!] jako příklad série, která může spoustu lidí zajímat a dá se snadno psát (podobné série lze snadno vytvořit pro libovolný setting a námět, jsou to herní materiály)
Havraní Královna ušijakořidítka 25.03.2009 (snadno lze psát pro Asterionské bohy... snadno lze dopsat mechanický charakter pro +ko)
Nejhloupější nestvůry D&D Alnag 13.04.2009 (překlad, ale pro DrD by šlo snadno napsat také)
Generátor města pipux 22.05.2009
Kuchařka příběhů z abstraktních modelů pipux 17.02.2009
Rychlé výzvy dovedností Lotrando 13.01.2009

například... samozřejmě, časopis by měl mít tematický charakter, takže by měl obsahovat nějaký mix rubrik a tak...
...místo připravených dobrodružství mi přijde užitečnější třeba dvoustránka různých polotovarových námětů na dobrodružství, navíc se to snáz zpracovává...
Autorská citace #97
21.6.2009 18:32 - Sosáček
tukan píše:
Buď si nepochopil můj post, nebo si místo WoD napsal DrD.
jako "featy" sem označil všechny zmíněný skill specializace, merity atd.

Ano, ale drd nic takoveho nema, maximalne kouzla a magicke predmety, a i na ty narazi clovek malokdy. Pokud jde o knizky kde mas par stranek textu a zbytek jsou featy si asi pletes drd a dnd ;) (aaa, bude flame).
Autorská citace #98
21.6.2009 18:39 - Sosáček
Jinak klidne se ptejte na drd2. Treba vam Bouchi neco rekne.
Autorská citace #99
21.6.2009 18:40 - Colombo
Začátek konce: nebude, protože fanatičtí zastupci DnDlove grupy do tohoto témata nechodí a sirien není(podle reakcí) fanatický zástupce DnDlove grupy.
21.6.2009 18:43 - sirien
Tak taky mám jízlivé poznámky na účet DnD v tomhle směru, sem tam.
Každopádně můžeš mít i doplňky jiného druhu. Třeba náčrty zajímavých fantasy světů které si ti, kteří nehrají v oficiálně vydaných světech, mohou dopracovat pokud je zaujmou. Nebo si z nich brát nápady.
Jako bonusy k pravidlům mohou být třeba doplňková pravidla pro to, když někdo chce mít palné zbraně. Nebo seznam a charakteristiky zbraní podle historických období (což by DrD potřebovalo jak sůl, mimochodem. Stejně tak texty o tom že se zbraně jako píka měly konkrétní vojenský účel a tahat je do jeskyní nebo po městě není moc dobrý nápad)

I u DrD se dá vymyslet spousta věcí které by šlo smysluplně rozvíjet.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08826208114624 secREMOTE_IP: 3.92.130.77