Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
13.1.2020 14:20 - Šaman
LokiB píše:
Ale je na tom celém dobře vidět, jak se pak asi cítí někteří černoši a indiáni, když jejich postavy hrají namaskovaní běloši. Je to jasný výraz rasismu :)

No, tohle je trochu rozdíl. Jestliže indiána hraje běloch namaskovaný za indiána, pak nemění tu postavu. Je otázka, z jakého důvodu použili bílého herce. Třeba Vinnetou je evropská pohádka zasazená do pseudo indiánských kulis, navíc natočená také v Evropě kde indiány nemáme, tam mi to přijde v pohodě.

---
A co se týče toho odporu k barevnému obsazení rolí - když neznám předlohu a postavy nejdou proti logice, pak s tím vůbec nemám problém. Černý Fury, indiánský šéf Odpadlíka, veškeré scifi mimo Zemi (třeba Vetřelci) - absolutně v pohodě.

Ale Zaklínač je pro mnoho středoevropských fantazáků (včetně mě) kultovní dílo a na jeho ztvárnění jsme holt citlivější. Navíc, i když fantasy, tak to stále připomíná evropský středověk, řeší se tam severní království… kde mi černoši prostě přijdou nepatřiční.

Stejně bych to měl s černým kapitánem stráží na Winterfellu. Ovšem v GoT dali černochy na jih a to beru jako něco tak přirozeného, že bych se naopak divil, kdyby tam nebyli. :)
13.1.2020 14:30 - York
LokiB píše:
Takže jste v podstatě byli dotlačeni do situace, že černoch ve filmu/seriálu, pakliže to není podle nějaké staré předlohy, kde byl přímo uvedený černoch, vám rovnou aktivuje alarm proti multikulti.


Právě že ne. Kdyby byly třeba všechny dryády černý, nebo třeba všichni elfové, tak to vůbec nebude působit rušivě. Bude pořád jasný, že autor si to tak asi nepředstavoval, ale bude to působit konzistentně a uvěřitelně. Uznávám ale, že to nejspíš dost souvisí s tím, že to pak nebude představovat multi-kulti společnost.

Prostě se to pořád vrací k tomu samýmu: Požadavek, aby autoři obsazovali herce nediskriminačně, pokud to není vyloženě proti duchu díla, je naprosto fér a nic proti němu nemám*. To ale neznamená, že se to nedá dělat citlivě vůči originálu. Kupec nebo vyslanec z cizích krajů v severské zemi například dává perfektní smysl, celá rasa nebo kultura taky.

* Zamýšlel jsem se nad tím, jak bych to asi vnímal, kdyby ten seriál natočili třeba v Japonsku nebo v Jižní Africe. Prostě by byli všichni herci Japonci nebo černoši, a co jako. Nevím, jestli by mě na to pak bavilo koukat, ale určitě bych neměl problém s tím, že to tak je.
13.1.2020 14:31 - sirien
Na RPG Fóru máte fakt hezkou sekci.

dokonce dvě, můžete si vybrat.

...účty si tam zakládat nemusíte, protože je tam už všichni máte.
13.1.2020 14:34 - Šaman
Účet tam nemám (myslím), ale stejně už lituju, že jsem do téhle diskuze vlez.
Jen jsem si teď všiml, že Zaklínač ještě není v záhlaví. Takže jsme vlastně offtopic :)
13.1.2020 15:36 - LokiB
Jerson píše:
Můžeš podívat na to Frozen


Ok. A kdyby to takhle bylo už v prvním díle Frozen, byl by to problém? nebo je spíš problém, že tě bije do očí, že mezi prvním a druhým dílem někdo evidentně dostal "dobrý nápad"?

EDIT: a koukám, že sirienovi došla trpělivost. tak ok, odjebat sa odťalto :) za sebe tedy diskusi o tomto tématu ukončuji ;)
13.1.2020 19:49 - Xeth
Ouha, tady se to rozjelo. Tak zatím jen k tomu, co se týká mých příspěvků:

Šaman píše:
Jasně, barvě kůže není věnována pozornost. Zasranej mutant protože má divný oči. Zkurvenej Riv, protože má cizí přízvuk. Holku upálit, protože vařila bylinky a je to teda čarodějnice a těm se nesmí věřit. Marigolda taky zlynčovat, protože jeho pěstěná tvářička vypadá skoro jako elfí…

Ale že je někdo celej černej, to je v pohodě. Na to se tu nehraje, to je kámoš jako my…


A je problém, že je dotyčný mutant, nebo že má divné oči? Je problém přízvuk, nebo vztahy s cizinci (Rivy) v té oblasti (např. kvůli válce, genocidě apod.)? Jsou problém bylinky nebo to, že by dotyčná mohla být čarodějnice a někoho uřknout? A u Marigolda konec konců sám mluvíš o elfskosti.

sirien píše:
Xeth: upřímně, já mám s touhle Tebou teď prezentovanou mentalitou "je tam skulina kam se můžeme vecpat, takže to je legit" trochu problém. To dílo má nějaké celkové vyznění a to že tam někde není něco explicitně řečeno neznamená, že si tam můžeš jen tak dávat věci co jsou v kontrastu k tomu, co tam jinde řečené je, a tvářit se při tom, žes vlastně nic nezměnil.

Dělat to můžeš, ale reálně tim něco měníš - to nemusí být samo o sobě špatně, ale měl by ses k tomu přihlásit a obhájit si to před publikem narovinu.

Posouváš význam toho, co jsem psal a dost výrazně. To ty píšeš o vecpávání se do skulin, ne já. Já píši o volnosti interpretace. Tam, kde ty vidíš démonizované lidi se snahou vtěsnat svou představu navzdory všemu a všem, já vidím volnost a nesvázanost fantazie tvůrců. Jistě, jsou lidé, kteří musejí mít nějakého černocha (ne-bělocha) či kdejakou sexuální orientaci všude, ale vidět to za každým případem umístění dané menšiny v nějakém příběhu hraničí s paranoiou. A ta urputnost si často nezadá právě s urputností těchto SJW.

To vyznění je právě předmětem interpretace. V okamžiku, kdy není něco jasně popsáno, je názor, že by tam něco nemělo být, stejně validní jako názor, že by tam něco být mohlo. V takovém případě je nesmysl vyžadovat jediné vidění těchto věcí jako správné. Tím spíš, pokud je to založené na nějakém očekávání vlivu prostředí autora. Lidé celkem snadno a během krátké doby o takových věcech ztrácejí povědomí, pokud ho kdy vůbec měli (s výjimkou těch, kteří se historii a literatuře věnují).

Ale jak jsem psal, pokud v díle něco popsaného je a následně to je jinde ignorováno, pak jde o jasnou nevěrnost předloze. Tam je nějaká obhajoba pak na místě.

sirien+Aegnor píše:
...Sputnik...

Jasně, ta věta to přímo neříká (a pokud jde o Sputnik, tak ten neznám, ale mám představu jeho kvalitě dřívějších komentářů nejen odtud). Byl to ode mne takový dloubanec, netušil jsem, že na to bude někdo až tak zarputile reagovat. :)
Jistě, nemuseli s ním to s ním probírat a Sputnik si může vymýšlet. A ostatně i kdyby s ním o tom mluvili, tak ten rozhovor mohl obsahově vypadat taky všelijak (i ze strany Sapkovského, který mohl kývnout na něco, na co by před tím nekývl, ať už kvůli penězům nebo třeba psychickému stavu).
Nicméně autoři seriálu se nechali dříve slyšet, že se snažili být předloze (v těch částech, které si z ní převzali) co nejvíce věrní, nebo nějak v tom smyslu. Z toho a ze současné posedlosti okolo zmiňovaných témat rasy apod., usuzuji, že zrovna tyto věci se Sapkowskim probírali, zvláště, pokud tam sami chtěli černochy umístit. Tím spíš, když se strhla nemalá nevole při vyhlašování castingů, kdy mnozí začali panikařit, že tuším Ciri bude černoška.
13.1.2020 20:18 - sirien
13.1.2020 20:32 - Xeth
sirien: Začít s čím? Nerozumím.
13.1.2020 20:36 - York
Xeth: To bylo moderátorské upozornění, že už se v téhle diskusi vymykáme tomu, k čemu je Kostka určena.


edit: RPG fórum je v tomhle ohledu méně striktní, v sekci "rozličný pokec", kterou Sirien odkázal, je tam možný v mezích slušnosti diskutovat o čemkoliv. Takže pokud chceš v debatě pokračovat, můžeš se přesunout tam.
13.1.2020 20:42 - Xeth
York: Ah tak, teď jsem si dočetl ten zbytek diskuze. Je zajímavé, když se toho moderátor účastní a pak to zařízne. Ale aspoň tu bude pořádek. Beru na vědomí a končím. :)
13.1.2020 21:51 - sirien
York: Pro pořádek věcí to bylo sice dost otrávené, ale čistě uživatelské upozornění. Že shodou okolností víš, že tu někdo má nějakou systémovou roli, nemění nic na tom, že admin vstupy jsou extrémně řídké a vždy jasně a zcela jednoznačně odlišené - pokud ne, tak to nejsou admin vstupy.

Xeth: někdy se člověk sekne s ostatníma. A lepší tu chybu přiznat, než to nechat zvrhávat dál.

...myslim, že dál to už fakt nemá smysl pitvat.
13.1.2020 22:31 - Xeth
sirien píše:
A lepší tu chybu přiznat, než to nechat zvrhávat dál.

A to tě ctí. Málokdo to svede. Salut.
18.1.2020 12:59 - sirien
2. Sezona Zaklínače bez původního bojového choreografa

EDIT: ...jako bych nic moc nenapsal :D Sem se trochu seknul v tom, co vlastně dělal původně na tom GoT (nevim proč nevim kde, ale dlouho sem měl za to že tam dělal jiný věci než zjevně dělal... Aegnor níže mě nicméně vyvedl z omylu)


Anyway, co sem chtěl hlavně říct je, že jeho práce na Zaklínači je podlě mě dost shitová a je dost pravděpodobný, že to bez něj bude lepší.

Plus že je fakt smutný, když se špatné choreografie v seriálech staly standardem, takže vlastně už (dokud nejsou úplně katastrofální) ani nejsou součástí hodnocení kvality toho seriálu jako takovýho :/

(Protože už choreografie toho úvodního intro souboje v Zaklínači bolela, ale třeba u s03 sem při sledování vysloveně trpěl.)
18.1.2020 13:06 - Aegnor
Pokud koukám správně, tak v GoT byl "stunt supervisor" jenom ve třech dílech (6x02, 6x10, 8x01). Nevím, jestli je úplně fér na něj házet komplet celý GoT.
18.1.2020 17:54 - malkav
Nejspíš budu jedním s malého procenta lidí, kteří GoT neviděli. Viděl jsem jen pár útržků na Youtube, abych věděl, o čem to všichni kolem mluví. Tak se zeptám - je v GoT aspoň nějaká opravdu solidní šermířská scéna?

sirien: Opět jsem viděl jen kousky a taky žádný výkvět choreografie, takže souhlasím.
18.1.2020 18:05 - LokiB
sirien píše:
(Protože už choreografie toho úvodního intro souboje v Zaklínači bolela, ale třeba u s03 sem při sledování vysloveně trpěl.


Bolela. Teda byla očekávatelná a v nic lepšího jsem ani nedoufal.
Popravdě, souboje ve filmech či seriálech už nijak neočekávám, že by byly skvělé.
18.1.2020 18:37 - Šaman
malkav píše:
Tak se zeptám - je v GoT aspoň nějaká opravdu solidní šermířská scéna?

Jasně - se světelnými meči je každá scéna o parsek lepší ;)
https://www.youtube.com/watch?v=4CTJEZXtr94
18.1.2020 19:09 - sirien
malkav píše:
je v GoT aspoň nějaká opravdu solidní šermířská scéna?

Jo, asi tři. Byť každá má svoje kritiky, ale osobně mi přijde že část to už hateuje ze setrvačnosti a část spíš rejpe protože neberou nijak v potaz žánr a styl a čekaj od toho spíš nesmysly.

Jinak ty tři (ne, to nebyl hlod, to byl skutečně přesnej výčet za všech osm sérií) sou:

Hora vs. Zmije. Vcelku cool fight mezi pancéřovanou rytířskou gorilou a... kung-fu-ish týpkem co vsadí na pohyblivost a chytrou volbu zbraně. Je nutné vzít v úvahu kontext:
a) Viper má už předem dojem, že je lepší a vyhraje
b) Viper má stranou výhry a přímé pomsty zabitím v souboji druhotnou agendu a to získat si na svou stranu publikum a z Hory vytřískat veřejný přiznání Lanisterům do xichtu
...obojí ovlivňuje jeho chování a přístup.
Některé momenty tam sou pro efekt a kdyby sis to zpomalil a šel záběr po záběru tak se dá bazírovat na kdečem, ale celkově to je myslim dost dobrej souboj - dynamickej, zábavnej, s vlastnim mini-příběhem a vývojem a druhotnou story na pozadí.
Matt Easton review

Brienne vs. Hound.
Dvě plechovky natvrdo proti sobě. Dost gritty&dirty, takovej uvěřitelnej tvrdej styl a realisticky tam přejdou ze šermu takřka do wrestlingu. Kontext je dost přímočarej: Hound má Aryi jako rukojmí, Brienne jí chce "osvobodit", Arya o to moc nestojí, Brienne a Hound si rozbijou tlamu. Btw. Brienne je skutečně "velká a silná" ženská, v knížkách i seriálu, která už od mala přeprala většinu kluků a tak a má rytířskej výcvik.
Pár zbytečnejch otoček a jinejch kravin, na druhou stranu hezká ukázka toho že "skutečnej" boj neni elegantní technická studie, ale prostě mlácení ostrejma kusama kovu.
Matt Easton review

Tower of Joy.
Menší bitvička. Dění neni moc důležitý - Ned a spol. chtěj projít skrz, týpci maj za úkol je nepustit. Ten frajer co tam bojuje dvěma mečma je vyhlášenej jako nejlepší šermíř 7 království v několika generacích.
Opět - dá se jít záběr po záběru a rejpat do toho (jako to udělal Skallagrim...), ale ve skutečnosti se mi líbí že a) to je celý v pohybu a b) tam sou vidět poměrně realisticky ukázaný skutečný dual-wielding techniky. Resp. teda maj místy dramatickou nadsázku a někdy sou použitý trochu na hraně nebo divně etcp. ale ty pohyby samotný sou skutečný a je vidět že ten kdo to dělal tušil, jak se to má dělat.
Matt Easton review

(pozn.: yup, v tom předchzim postu před editem sem na tohle nadával, ale splet sem si to s jinym soubojem kterej je fakt katastrofální...)

...a teď sem si vlastně vzpomněl ještě na čtvrtej a to:

Bronn vs. Ser Vardis
Plechovka s rytířskym výcvikem proti pragmatickýmu žodnéřovi s kill-instinktem. Kontext tu je ten že stejně jako Hound a Viper prostě jedou Boží soud, tj. souboj na smrt. V knize ten souboj trvá hrozně dlouho (snad hodinu), protože Bronn se rozhod Vardise prostě doslova utahat. Dobré vědět že Vardis Bronna z kraje podceňuje (je to vyhlášenej rytíř, proti němu se postavil vcelku "votrhanej" námezdní hrdlořez, co nemá ani pořádnou zbroj) a Bronn, ve skutečnosti velmi dobře trénovanej šermíř s hromadou bojový praxe, si toho je vědomej a hodlá toho využít. Plus ta ženská co tam pak Vardise ještě stresuje je jeho (poněkud vypatlaná) lenní lady.
Opět tu je pár momentů kde když pudeš záběr po záběru (zejm. zpomaleně a s pravítkem) tak můžeš rejpat do toho že "v týhle vzdálenosti by nemoh..." atp., ale všeobecně hezkej souboj s "taktikou" a místy i pár hezkejma technikama.



...to je... jeden dobrej souboj na každou druhou sérii :) A do toho hromada naprosto příšernejch až katastrofálních a to i u postav, které mají být fakt top level. (Jamie je např. vyhlášenej jako nejspíš nejlepší, rozhodně nejtalentovanější, šermíř generace - jeho herec se za 8 sérií nenaučil ten meč ani držet, natož při tom trochu stát atp.).
18.1.2020 20:19 - malkav
Šaman: fakt že jo :D

sirien: No je pravda, že pokud není dobrý materiál (šermíři), tak o to lepší musí být choreograf (a častější střih, jak je často vidět). Máš pravdu, že se na tyto scény dá bez problému dívat bez WTF pocitu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.076243877410889 secREMOTE_IP: 44.204.204.14