Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
29.4.2019 22:28 - York
Ad night king v knížkách: Nechci kecat, už je to dlouho, co jsem to četl. Ale nějak si ho nevybavuju.
29.4.2019 22:39 - Aegnor
York: teď jsem si to našel na wiki, dvakrát tam byl zmíněnej Night's King jako osoba z legend. A o Others toho taky moc řečeno není.
29.4.2019 22:40 - ShadoWWW
Má manželka se dívala teď (za tmy kvůli šedi) a říkala: "Fakt dobrý. Mně se to líbilo! Nejlepší seriál." (A to normálně považuje fantasy za brak.)
29.4.2019 23:02 - sirien
Loki: ne, nejsou. Ok, no, tak to teda zkusim rozepsat.

Zaprvé, Night King tak jak je v seriálu v knížkách co se pamatuju vůbec neexistuje (popř. nebyl vůbec představenej a to ani skrze nějaké povídání nebo legendy).

Others* (/white walkers) jsou vykreslení hodně... zvláštně, řekněme, a tak jak jsou si lze myslím docela dobře představit, že ani žádnou hiearchickou strukturu s "vůdcem" nemají (nebo možná ano, ale z knížek si nevybavuju nic, co by tomu jakkoliv naznačovalo).

Night's King z knížek je legendární postava z Age of Heroes. Údajně 13. velitel Černých, údajně Stark. Dle legendy pojal za milenku Gaimanovu Sněhurku** a než byl po 13 letech poražen (a jeho jméno proklato a vymazáno etc.) tak následovaly různé srandy.

Age of Heroes je něco jako "období před věrohodnými kronikami", popř. "ona doba, z níž se příliš nedochovalo, a příběhy jsou často překroucené a zveličené". Martin sám řekl, že Night's King je postava jejíž věrohodnost je blízká "Brandonu Staviteli" a "stejně tak pravděpodobné že je stále naživu" (což, když se nad tím zamyslíš víc, je trošičku podezřelá formulace... ale zas ne tak moc abych hned propadal divokým teoriím).

O oné "Gaimanově Sněhurce" z onoho příběhu není nic moc řečeno - pár poetičností co referují vzhled Others, ale taky se mluví o prosté nekrofilii nebo jen o démonizovaném společensky nevhodném sňatku (...za předpokladu, že Night's King vůbec kdy existoval).

Others (white walkers etc.) nejspíš nejsou nemrtví, minimálně ne v tradičním slova smyslu (zabito, oživeno). Co přesně jsou není řečeno. Martin explicitně popřel, že by byli "mrtví" - to ale stále nechává dost prostoru. Místy jsou náznaky, že jde o "rasu", byť zjevně "magickou" (storky o nečistém souložení a half-breedech), jinde jsou ale zase náznaky, že vlastně možná ne tak úplně (Casterovy ženy věřily že jejich synové které Caster obětoval Others se sami stali Others). Podle toho je lze považovat za něco jako fakt weird&creepy ice dark elfy nebo za něco jako... necromantic Sidhe? Tak nebo tak mají mrtě hnusných schopností a aktivní magii (v RPG termínech magii ledu a smrti). Není jasné zda umí všichni všechno nebo si "dělí řemesla" tak jako lidé (někdo kouzlí s ledem, jinej s mrtvolama...)

Každopádně v knížkách Others dle všeho předcházeli Night's kingovi a možná mají nějakou spojitost s Dětmi lesa a jinými magickými rasami z doby před příchodem Prvních lidí (nicméně dle legendy byli původně poraženi aliancí Prvních lidí a Dětí lesa, takže...) Co (přesně) chtějí (nebo proč, proč teď, co je motivuje etc.) není moc jasné. Zjevně nikoho nechtějí "zotročovat" (minimálně ne zaživa).

Existují určité spekulace o tom že ve světě SoIF jsou Others "ztělesněním" Zimy stejně, jako sou draci "ztělesněním ohně". Nezdají se být moc podložené, ta symetrie tam je hodně slabá. Draky a Others nicméně rozhodně provází protikladné typy magie (oheň/led, nekromancie/oživování), ale zároveň jsou i náznaky že tyto magie si nejsou TAK odlišné, jak by se na pohled mohlo zdát (nedávno sem potkal hezké video o Quibornovi které to rozebíralo, možná pak ještě dohledám)


V seriálovém univerzu se věci zdají být buď profláknutější, nebo vzaté po svém a odlišně. Night King je zjevně velitelem Others, navíc jejich tvůrcem (explicitně ukázáno). A zjevně spoiler spoiler spoiler tam funguje ona dementní logika co s Original upírama ve Vampire Diaries - zabiješ prvního, zabiješ všechny. Což v knížkách podle všeho spíš fakt takhle lacino nefunguje.


_____________

* "Jiní", ale přijde mi že když to píšu anglicky tak se to míň plete...

** Kouř a zrcadla, doporučuju
29.4.2019 23:26 - sirien
Qyburn: A character study

sorry za předchozí chybnou transkripci jména.

Stranou studie Qyburna jako postavy to video rozebírá SoIF koncept duše a toho "co zbyde po smrti" a rozvádí tam nějaké náznaky co by ukazovaly že oživovací (resurrection magie, ohnivá) a nekromancie (ledová) využívají stejný "magický koncept", jen každá trochu jinak.

S Others to až tak moc nesouvisí, ale je to fakt hezká studie (možné) tvorby magie ve fantasy světě, takže to sem dávám zájemcům pro inspiraci.
30.4.2019 00:41 - York
Jinak k tý kritice: Samozřejmě máte pravdu. Seriál nejsou knihy a neprobíhá a neskončí tak, jak by to napsal Martin. Už ve chvíli, kdy tam dali Night Kinga, bylo víceméně jasno, že to nějak takhle musí dopadnout.

To, jak to nakonec udělali, je taky celkem logický. Arya měla dost zásadní dějovou linii a ta by celá byla o ničem, kdyby to nijak nevyužila. Jako jasně, vychutnala si starýho Waldera, ale to byl spíš jen takovej předkrm.
30.4.2019 01:06 - sirien
York: pls.

Arya se vrátila do Západozemí, dala si Freye jako rozcvičku (trochu fanservice overkill, ale budiž, ještě snesitelnej), následně se Sansou zařízla Malíčka... Night Kinga mohla klidně vynechat a následně mohla bejt klíčová při likvidaci Cersei. Arya do té severní linky vůbec nezapadá a to, že Night Kinga sejmula ona, hází z okna celý jinak naprosto stěžejní proroctví o "prince(ss) that was promised".

Zároveň problém neni to, že to neskončí tak, jak by to napsal Martin, ale že seriál kterej doteď fungoval jinak než ostatní (a kterej stojí na knihách co se proslavily tim, že fungujou jinak, než ostatní - aspoň na pohled) po opuštění Martinovy předlohy zkonvergoval do té nejnudnější šablony a stal se zoufale předvídatelnej a příběhově lacinej (a neni to jen o s08e03 - to je jen vrchol k němuž to (zatim) doputovalo).

Jako sorry ale prostě tohle je scénáristická neschopnost / lenost / zbabělost. Místo dvou fillerů a jedný laciný mega bitvy (na který šetřili kde to jen šlo) to mohli roztáhnout na čtyři pět dílů kterejch se mohla účastnit jen polovina postav a v mezičase mohla běžet druhá válečná fronta s Cersei a celé to mohlo být mnohem komplikovanější a živelnější - Severní linka by se nevyřídila jedním mega soubojem, ale sérií nějakých střetů které by měly nějakou logickou návaznost (a třeba - neuvěřitelný - by se mohlo následně ukázat, že v nich byla nějaká strategická logika a klidně to mohlo skončit jednim King killem, ale mohlo se k němu dojít nějak jinak než copypastou té nejtrapnější šablony v celym fantasy žánru) a jižní by běžela paralelně s ní - např. by Cersei zkusila využít války a vpadnout jim do zad, což by si vynutilo rozdělit síly... jenže s jen s částí armády by to na jihu mohlo bejt fakt těžký a Dany by tak mohla bejt nucená jít do extrému - jako třeba začít vypalovat města - ne nutně aby získala Železný trůn, ale aby uchránila Jona a Sever bojující s Others před vpádem armády do zad (a možná jí pak mohla trochu ujet ruka a tam pak máš Aryi která svojí linku zakončí tim, že umožní Dany nevypálit Královo přístaviště) A pocestě by postupně umřela spousta postav, klidně i nějaké u kterých bysme brečeli (třeba Tyrion... když už v seriálovym GoT zjevně neni Targaryen s nárokem na vlastního draka...)


Jako sorry ale měli celou sérii na to aby takovýhle finále rozvinuli. A rozpočet se kterym si mohli dovolit kdeco - a setup kterej pořád dojížděl Martina a držel si pár hlubších úrovní a šlo na něj vpohodě navázat - na to nemusíš bejt profi génius abys to dokázal rozvinout a zakončit v epickym stylu. Ale oni místo toho vyrobili tohle.

Ok, běžným divákům a nefanouškům co považují fantasy za brak popř. standardnímu HBO publiku to asi stačí (i když nevim, tahle epizoda už chytla vcelku dost hate co sem si všim... ale zas tak moc sem to nezkoumal), ale jak sem psal dřív, to je hodně laciný měřítko.
30.4.2019 01:14 - York
Tak jasně, dalo se to udělat i jinak, o tom žádná. A nad těma prvníma dvěma epizodama jsem taky dost nevěřícně kroutil očima.


sirien píše:
Arya do té severní linky vůbec nezapadá a to, že Night Kinga sejmula ona, hází z okna celý jinak naprosto stěžejní proroctví o "prince(ss) that was promised".


Vyčítáš jim předvidatelnej a současně brojíš proti tomu, že nebyl tak úplně předvidatelnej. Tak se rozhodni :)

edit: Navíc kdo říká, že se to proroctví nenaplnilo.
30.4.2019 09:05 - Quentin
SPOILERS

Přicházím do diskuze pozdě, ale taky si musím pobrečet. WTF Dothraki nájezd nás hned na záčátku vytrhl z děje a zbytek jsme koukali kritickým pohledem a bavili se hláškováním. Jediný skutečně smutný moment byla smrt (?) Jorah Mormonta, protože jsme ještě pořád měli záchvat z Arya-sneak-attacku a ta juxtapozice* dobrých postav a retardovaného děje fakt zabolela. :(

*lel, tohle slovo existuje i v češtině :D
30.4.2019 09:12 - Ugy
SPOILERS
Taky musím přiznat, že jsem z posledního dílu nebyl úplně nadšen. Po tom všem hypu, kde to pořád přirovnávali k Helmově žlabu musím říct, že jsem si z toho na zadek nesedl. Co se mi líbilo byli ty široký záběry třeba na zapalující se meče dothraků nebo zapalující se příkopy a draky nad mrakama (to vypadalo hodně cool). Zbytek byl takovej meh a night kingův slow mo walk nakonci byl až moc slooow. To že ho zabila Arya je dobrý překvapení (alespoň pro mě) ale to že ho vůbec zabili mi příjde jako zahození potenciálů. Celejch sedm serií ho budujou a pak v první pořádný bitvě s ním ho oddělaj. Nevím no, jsem z toho takový rozpačitý...
30.4.2019 09:24 - Aegnor
sirien píše:
Jako sorry ale prostě tohle je scénáristická neschopnost / lenost / zbabělost. Místo dvou fillerů a jedný laciný mega bitvy (na který šetřili kde to jen šlo) to mohli roztáhnout na čtyři pět dílů kterejch se mohla účastnit jen polovina postav a v mezičase mohla běžet druhá válečná fronta s Cersei a celé to mohlo být mnohem komplikovanější a živelnější

A nebo, kdyby tam opravdu chtěli dát Battle for Winterfell, tak mohli nechat NK vyhrát.

York píše:
To, jak to nakonec udělali, je taky celkem logický. Arya měla dost zásadní dějovou linii a ta by celá byla o ničem, kdyby to nijak nevyužila. Jako jasně, vychutnala si starýho Waldera, ale to byl spíš jen takovej předkrm.

Ale celá její linka je o pomstě. Night King tam vůbec nezapadá.

York píše:
edit: Navíc kdo říká, že se to proroctví nenaplnilo.

Jako, pokud je Arya nový Azor Ahai, tak je Melissandra fakt neschopná kněžka.
30.4.2019 10:39 - York
Mně hlavně přijde smutný, že místo abych si seriál užil, tak vymýšlím, co všechno je na něm špatně...
30.4.2019 13:23 - sirien
York: mě přijde mnohem víc smutný, že to nemusim vymejšlet, protože to prostě mlátí do očí. Kdybys začal skutečně přemejšlet o tom, co všechno mi tam přijde špatně, tak by tohle nejspíš byl jen začátek seznamu.

Což je vizitka špatných seriálů, které si neužíváš, ale prostě je přestaneš sledovat - což tady je trochu zrada protože ten seriál byl většinu času dobrej (nebo přinejhoršim ok) a k čertu šel až na konci když už do něj sou všichni zainvestovaný a spousta lidí jede na hype vlně že ani podvědomě nechce přiznat že to je špatný (aby si nezkazili dojem z předchozího).
30.4.2019 14:27 - Magus
Poslední epizoda, přestože ne nečekaně, byla obrovským zklamáním. Celá bitva postrádá jakýkoliv strategický uvažování. Dothraki kavaléria mohla zaútočit na hordu z boku a zmenšit alespoň trochu jejich pochod.
Katapulty a trebuchety neměly stát v čele armády a mohli z nich vypálit víc než dvakrát.
Draci měli hlídat hradby a ničit mrtvé tak, aby se zmenšil nápor na pěší a ne random ožehávat prostředek armády.
Fire pit by měl být umístěnej před celou armádou aby se zmenšil počet těch co projdou na udržitelnou mezi.
Po proražení linií měli unsullied vystoupat na hradby a kopíma sráže masu dolů.
Hradby měly plát a být na nich bodce z dragon glass.
Lukostřelci by měli začít střílet dřív a mnohem víc.
...což jsou jen výhrady, na který si zrovna vzpomenu, ale určitě jich je mnohem víc.

Co mě na té epizodě nejvíc nasírá je jak antiklimaticky končí. Night King je vážně jen mute end of the world čumil co má nulovej charakter. K čemu vůbec ukazovat jeho origin, když nakonec se jen rozpadne v prach bez jedinýho slůvka. White Walker mohli hrál v bitvě výraznou rolu (podobně jako Nazghúlové v lotrovi nebo tak nějak), ale oni jen postávaj a gumově čumí. K čemu nějaký spojení mezi Branem a NK? Proč je NK obsessed tříokým havranem a proč se ho osobně pokusí zabít? Pokud to bude vysvětleno později, stejně už to postrádá jakoukoliv váhu. NK se třeba mohl Brana dotkonout a ohli jsme vidět co by se mohlo stát nebo nějakou motivaci či ukázku důležitosti Branovy postavy, ale nemáme nic. Nemluvě o tom, že Bran mohl třeba využít a ovládnout Jonova draka mít tak telepatickej souboj s NK nebo alespoň nějak dokázat svou důležitost. Místo toho possesne pár havranů pro COOL pov efekt a roleplayuje jako Total War 2 velitel.

Naprosto souhlasím se vším co mimo mě řekl Sirien a Arye. Nevidím pro její involvment jiný důvod než pro další COOL yass queeeen you slay moment.

Undead dragon sequence byla pěkně provedená a stejně tak draci nad bouří v měsíčním světle, což jsou jediný pozitivní připomínky co mě napadají.
30.4.2019 14:32 - Aegnor
Magus píše:
Proč je NK obsessed tříokým havranem a proč se ho osobně pokusí zabít?

Bylo to řečeno v předchozím díle. Něco o tom, že NK chce komplet vyhladit lidi a jakoukoliv vzpomínku na civilizaci ... a Bran je v podstatě chodící knihovna věků. :-)
30.4.2019 14:40 - York
To, že se ve třetí epizodě nikdo moc nevykecával, jsem naopak ocenil.
30.4.2019 14:45 - Magus
Aegnor píše:
NK chce komplet vyhladit lidi a jakoukoliv vzpomínku na civilizaci

Kromě toho, že to mezi rečí řekne Bran o tom plánu nic nevím z druhé strany. I přesto mi to přijde jako velmi VELMI rushed důvod a kterej podkopává jakoukoliv důležitost Brana. Jsou to jen blabla buzzwords bez konkrétního subtextu v celým příběhu. Proč je důležitý aby existoval člověk co zná celou minulost? Proč Nigh KIng osobně ho chce zabít, když výhra je 100% jasná? Jakej byl vlastně jejich plán použit Brana jako "návnadu". Aryin útok byl vymyšlený na poslední chvíli. Twn důvod mi přijde jako uspěchanej nápad, kterej rychle odbyli v minulým díle a celý očekávání a fan teorie a impact jakej to mohlo mi se doslova rozpadl v jedné vteřině.

York píše:
To, že se ve třetí epizodě nikdo moc nevykecával, jsem naopak ocenil.

Ještě aby, dva předchozí díly byly 100% soap opera - tier citový ždímání a bezvýznamný kecy.
30.4.2019 15:34 - sirien
Já jako naprosto souhlasim s Magusem v tomhle směru (nice to see you again, btw.)
30.4.2019 16:21 - Quentin
Magus píše:
Ještě aby, dva předchozí díly byly 100% soap opera - tier citový ždímání a bezvýznamný kecy.

Bezvýznamným se to stalo až zpětně, když ta bitva stála za prd :)

Jako setup na bitvu to bylo vcelku ok.
30.4.2019 17:08 - sirien
Quentin: to je pravda pouze pokud vůbec přijmeš předpoklad, že jedna mega bitva je adekvátní vyvrcholení celé téhle příběhové linie (nebo spíš svazku příběhových linií). Což, sorry, prostě neni.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10110998153687 secREMOTE_IP: 34.226.141.207