Kultura

sirien
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na páté straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: rád bych se zpětně preventivně distancoval od některých názorů (zejm. pochvalných), které sem tu před X lety možná napsal.

pozn. 3: seznam zpracován po str. 80 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78)
  • Rick and Morty (str 79)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53)
  • Star trek
  • Deep Space Nine (str 16)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • The Orville (str 79)
  • Lexx (str 79)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71)

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
27.3.2018 13:05 - sirien
Rozečet sem Expanse (konečně) a musim říct, že to je docela... divný.

Jakože mám skoro dojem, že seriál je výjimečně lepší než ty knížky. Celej ten příběh mi v seriálu přijde tak nějak uhlazenější a zabroušenější - jakoby ty knížky byly tak nějak draft a seriál byl čistá verze.

Sem cca v půlce druhý knížky, což zhruba tak odpovídá konci druhé série. Zhruba, protože některé události se v knížkách odehrávají v trošku odlišném... asi ani ne tak "pořadí" jako spíš prostě v jiném čase. Je to pořád tentýž příběh kde se dějí +- tytéž věci (seriál pár drobností vynechal, pár přidal, celkově nic extra výrazného), ale v seriálu to působí celé tak nějak a) dramatičtějc a b) to víc zapadá (některé věci ke kterým v knížkách dojde "ad hoc" mají v seriálu dodanou jasnou kauzalitu)

Kde sou věci nejrozdílnější sou asi samotné postavy. V knížkách funguje celá ta posádka tak nějak sterilně dohromady bez nějaké zvláštní dynamiky, zatímco v seriálu tam je mezi těma postavama nějaké pnutí a rozpory a tak. Musímříct, že seriálová verze dává vzhledem k tomu kdo a odkud ty postavy sou a jaké jsou o dost větší smysl.

Alex je vpodstatě stejnej. Amos mi přijde v seriálu mnohem výraznější - v knížkách je to takovej "generickej drsňák" na pozadí, ta seriálová Jason Bourneovsky pošahaná stylizace mu dost sedne. Holden je v knížkách hrozně divně super-zásadovej idealista, v seriálu mi přijde realističtější (nebo minimálně bližší). Naomi je divná a přijde mi že je nejzajímavější když člověk čet knížku i viděl seriál, protože v obou médiích je o ní řečené něco nějak co se navzájem doplňuje.

Ostatní postavy... Fred Johnson vypadá ok. Avasarala v seriálu je ok, ale je hrozně zcenzurovaná - v knížkách je značně vulgárnější (jakože tam má celé ranty kdy je každé druhé slovo variace "fuck", lidi okolo i nad sebou nazývá různejma dost urážlivejma přezdívkama atp.) a zároveň o dost vtipnější bo mnohem víc sarkastičtější a "profesionálně nad věcí".

Nějaký knižní postavy v seriálu chyběj (Soren, Avasaralin poskok kolem kterého tam je taková mini-zápletka), ale popravdě nějak je tam ani nepostrádám. Některé seriálové postavy jsou navíc popř. se možná objevují značně dřív než by měly - ten Avasaralin šéf-špion popř ta Fredova šéfka bezpečnosti. Naopak musim říct že mi tyto v knížkách chyběj. Ale možná se jich ještě dočkám - Avasarala se taky objeví až v druhé knížce a v seriálu je přitom přítomná od začátku (což bylo mimochodem IMO velmi dobré rozhodnutí, protože to jak se celá první knížka odehrává jen z pohledu Beltu a perspektivu Země člověk chytí až pozdějc a vůbec netuší co se tam dělo zatimco se děly shity té první knížky je docela divný).

Jako celkově docela fun a čekám co se z toho vyvine... teď cce začnu předbíhat do dění 3. série tak se mi to otočí, doteď sem měl první seriál a pak knížky, teď budu mít děj nejdřív načtený, tak sem zvědavej jestli mi to nějak změní perspektivu nebo ne.
29.3.2018 13:24 - sirien
Qs: Viděli ste někdo:

Legion

Black Mirror

Dark

...popř. teda když už se ptám tak i trochu offtopic:

Taboo

Godless

Mindhunter

Jinak mám zkouknutý už celý první dvě série Black Sails a pořád vřele doporučuju, ten seriál je sympatickej hned v několika směrech a docela suveréně si drží kvalitu i tempo.
29.3.2018 13:51 - Quentin
Black Mirror: Prakticky všechny díly jsou dobré, většina úžasná. 100% doporučuju.
Godless: Je povětšinou cool, ale má dost neuspokojivej konec. Doporučuju, pokud tě bavil už pilot, protože moc lepší už to nebude.
Mindhunter: Je zajímavej už tím, že není úplně obyčejnej. Navíc jsou tam místy hezké dlouhé dialogy.
Taboo: Jsem viděl, ale v posledních dílech mě pohánělo jen sunk cost fallacy. A teď už si ani nepamatuju o čem to bylo.
29.3.2018 14:08 - Element
Koukate jeste nekdo na the walking dead? Ja se na to na zacatku 7cky vykaslal a ted jsem se k tomu pokusil vratit a i kdyz bych moc chtel, aby me to bavilo, uz mi to prijde hrozne utahany.
29.3.2018 14:26 - Naoki
Já to taky zabalil u Negana tak bych možná uvítal i nějaké spoilery...
5.4.2018 15:23 - captain66
Pozde, ale prece :)
Taboo: Pribeh je zvlastni, tahne to v podstate jen Hardy a posledni dily jsem dojel uz jen pro dokonceni.
Godless: Solidni western, cool zaporak, dobre postavy. I pres 7 dilu to ma hodne pomale tempo.
Mindhunter: Imo nejlepsi serial 2017, prvni dil slabsi, ale jakmile se objevi Ed Kemper, tak ten serial nepusti. Je videt, ze na nem delal Fincher (produkce, rezie asi 5 dilu).

Ad Expanse serial vs knizky - cast toho je, ze serial dal hlavnim postavam charakterove sceny z pozdejsich knih uz v prvni sezone (z havy treba Amosuv monolog o "churn"), coz bylo imo rozumne reseni. Jinak Cotyar ma v knihach asi 3 radky textu, s Fredovou sefkou bezpecnosti je to slozitejsi a bez spoileru to asi nevysvetlim.
11.4.2018 16:23 - Beltar
Já viděl z AC jeden díl, uvědomil jsem si, že jsem to asi před půlrokem četl a že z té knížky jsem měl lepší pocit a tak jsem dál nekoukal.
Jinak mě Siriene udivuje, že jsi se k Stranger things dostal až v tomto roce :-). Ale jinak soulasím, sou super a mě si získali od prvního dílu. Cítím z nich takovou tu Poltergeist atmosféru starých dobrých horrorů.
11.5.2018 18:38 - captain66
Dnesek byl mizernej, SyFy ukonci Expanse po 3. sezone a Fox zrusi Brooklyn Nine-Nine po peti. :(
11.5.2018 23:21 - Tadeas
Mindhunter určitě doporučím. Vážná záležitost plná brilantních dialogu. Překvapivě vubec ne hnusný, nemá potřebu zbytečně šokovat, hraje to na velice jemnou psychologii a představivost diváka. Prostě já si ten Netflix opravdu zamiloval.
11.5.2018 23:30 - sirien
captain66 píše:
SyFy ukonci Expanse po 3. sezone

tak pokud skončej tam kde skončila druhá knížka, tak to bude poměrně dobře uzavřený a vyhnou se těm kravinám z třetí knížky :)

Jinak sem to bohužel vcelku čekal - ono bylo poměrně o fous že vůbec schválili trojku. Expanse doplácí na to, že SyFy je pořád standardní televize s rozvrhem vysílání a ten seriál neni epizodní - podobné navazující věci byly na umření už nějakou dobu (všimni si že přes deset let nebyly prakticky žádný) a v dnešní době to je už doména HBO (protože předplatný, fuck individuální sledovanost) a Netflixu (protože vysílací časy, cožeto?). Expanse dost lidí nechytlo z kraje a pak už do toho nenaskočili, takže co vim ratingy průběžně klesaly.
13.5.2018 21:01 - captain66
sirien: Co jsem se dival, tak S2 mela nejvyssi rating a S3 je porad o dost vys nez byla S1. Problem je spis v tom, ze SyFy ma koupene jen prava na prvni vysilani v US, stream resi Amazon(US)/Netflix(International). Ale Alcon (tvurci Expanse) maji dneska nebo zitra meeting s Amazonem, tak uvidime, jestli se nezadari. A aspon B99 zachranilo NBC.
16.5.2018 17:44 - captain66
16.5.2018 18:33 - sirien
Hele... Expanse pilotem sotva překročila 1M, pak šla docela rychle dolu až někam na 0.7M a s02 šla pod s01 s low pointem sotva na 0.4M. s03 se zatim drží na 0.55M, ale jako přiznejme si že pro SyFy, tzn. pro standardní telefizní kanál, je tohle v USA fakt zoufale málo (fakticky 0.16% sledovanost) - vzhledem k tomu kolik do toho SyFy investovala (peněz i nadějí) to je spíš fail než co jinýho.

Na druhou stranu se nedalo nic moc víc čekat - Expanse neni ani Battlestar ani Stargate...

Anyway, když budeš hodně hodnej, tak si Expanse koupí Netflix nebo Amazon a těm je nějaká sledovanost v čase dost ukradená... tady v popisu si můžeš podepsat petice :)
18.5.2018 12:48 - Element
jsem uplne slepej nebo tu neni zadna zminka o Vikings. ja to zaregistroval, ale prislo mi to slaby. ted jsem se jeden vikend nudil a zkoukl jednu serii stylem maluju si warhammer figurky a u toho mi neco bezi a nebylo to tak zly. chytlo me to dost na to, ze me zajimalo co k tomu rikaji ostatni a tu nic? :)
18.5.2018 16:22 - Shako
Element píše:
jsem uplne slepej nebo tu neni zadna zminka o Vikings.

Pokud se nepletu, tak to není Sirienův oblíbený seriál (tuším, že na csfd k tomu něco psal). Já jsem to shlídnul až na tu poslední sérii, která právě běží (nebo teď někdy skončila). A jsem s tím velmi spokojený. Je to takový tradiční seriálový mix rádoby historie, akce a trošku severské mytologie. Některé díly jsou lepší, jiné horší.

A kouká někdo na Britannia? Je to o pár století dřív než Vikingové, takže tentokrát se do Británie chytají Římani. :-) Viděl jsem pár dílů - má to potenciál, ale zatím je to spíš slabší.
18.5.2018 16:26 - Dukolm
Element píše:
jsem uplne slepej nebo tu neni zadna zminka o Vikings.

Viděl jsme to a rozhodně lepší čas aktuální produkce. A souhlasím s tím co píše Shako některé díly jsou slabší ale celkově to není špatný.
18.5.2018 16:55 - Shako
Přemýšlel jsem, co se mi na Viking líbí. Koukám na to z pohledu (rpg) hráče a rozhodně je to něco, co bych si rád zahrál - jak příběh, tak atmosféra, kterou ten setting vytváří.

Vyprávění má spoustu skutečně historických scén, postav, bitev... - je mi jasné, že to nejsou historicky přesné věci, ale to já vlastně ani neočekávám. Ale jsou to scény, které bych si mnohdy z chutí zahrál nebo přidal do svého settingu. A historicky to plně odpovídá o tom, co z historie vím nebo bych si dohledal.

Atmosféru tvoří spousta historicky znějící smalltalku (prolínájí křesťanství a severských bohů, předčítání zápisku z Galské války, vyjednávání v lázních...). Já třeba vůbec netuším, zda je to reálné. Ale kdyby moje rpg scény byly takhle husté ve vykreslování atmosféry, tak bych byl rozhodně spokojen.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1707010269165 secREMOTE_IP: 54.81.0.22