Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
13.1.2020 10:53 - Jerson
Jak vidím, někteří tu napsali přesně to, co bych napsal já. Třeba to jak v knížkách lidé jednají s jinými lidmi, kteří se od nich liší mnohem méně než barvou kůže, třeba přízvukem, nebo původem z jiného státu, vzhledem.

A výklad situace "mluvili jsme o tom se Sapkowským" by podle mě taky mohl znít, jako že mu sdělili, že v seriálu budou hrát černoši, co si o tom myslí, on jim řekl, že s tím nepočítal, a jejich odpověď zněla, že mu zaplatili, smlouvu podepsal, a je tam i poznámka, že jejich dílu nebude veřejně kritizovat, takže jsme domluveni?

Z onoho vysvětlení je podle mě důležitá tahle část z rámečku:
Píše:
Vzhledem k tomu, že je tu rok 2020 a současný svět, který je velký a plný rozmanitosti, rozhodli jsme se, že u postav seriálu nebude brán ohled na barvu kůže.


Tedy působí to, jako kdyby svět v roce 1995 byl menší a méně rozmanitý, ale budiž. Reálný důvod tedy je spíše ten, že američtí a někteří západoevropští diváci mají každodenní zkušenost se světem, ve kterém jsou promíchané rasy, a tvůrci seriálu jim chtěli seriál přizpůsobit. Protože tak jako nám přijde divné, že by v pseudostředověké fantasy měli být černoši, tak (mladým) Američanům nejspíše přijde divné, že by nějaká kultura mohla být rasově homogenní, protože se s tím prostě nesetkali.

Nemám problém s tím, když někdo dává do filmu nebo seriálu i herce jiné barvy z takového důvodu. Nebo že je za tím současný tlak na multikulturalismus, a do fantasy se dá nacpat snáz než do historických seriálů. Problém mám - a zjevně nejen já - s tím, že neřeší rozdílu v barvě kůže pak způsobuje některé paradoxy, které mi z toho ční. A chápu, že někteří diváci s tím nemají problém. Nicméně tihle lidé by mohli zkusit pochopit, že s tím jiné lidé s jinými standardy problémy mít můžou, a jaké jsou příčiny těch problémů.

LokiB píše:
Snaží se vysvětlit, že na tom, jestli jsou v Zaklínači černoši ve skutečnosti nezáleží. že to ten seriál nedělá ani lepší, ani horší, ani věrnější, ani nevěrnější ... prostě, že tady nemusí na tý barvě záležet, aby se z toho dělalo nějaký issue.

To je otázka, která mi moc jasná nepřijde.
Když dám jiný příklad - je v pohodě natočit film o sovětských holkách v tanku a zasadit ho do nějaké pseudoreality roku 1943. Všechno v pohodě. Pokud by se v tom samém filmu objevily i holky v americkém, britském, německém a japonském tanku, tak to někomu bude připadat v pohodě - vždyť když jsou holky v jednom tanku, proč by nemohly být i v jiném, ne? Ale přitom jiným lidem (nevím zda tobě) takový film nebude evokovat představu roku 1943, jak ho znáš, ale nějakého jiného světa, ve kterém se udála řada věcí jinak. Ve filmu nemusí být zmíněné, ale díky znalostem souvislostí je to pro takto znalého diváka evidentní.

A přitom by ti samí lidé neměl žádný problém se seriálem Girls und Panzer - dokud by jim někdo netvrdil, že jde o zobrazení světa, který znají (v tomto případě skutečného světa roku 1943, ale klidně by to mohl být i nějaký profláklý fantasy svět.)

Tedy podle mě platí, že Zaklínač s černochy je více vzdálený předloze než Zaklínač bez černochů. Není to kvůli tomu nutně špatný seriál.
13.1.2020 11:12 - York
Jerson píše:
Nicméně tihle lidé by mohli zkusit pochopit, že s tím jiné lidé s jinými standardy problémy mít můžou, a jaké jsou příčiny těch problémů.


Na výběr mají buď poslouchat Američany, kteří by prudili fakt hodně, kdyby tam černoši nebyli, nebo Evropany, kteří, když tam černoši budou, budou prudit jen trochu. Takže je celkem jasný, proč se rozhodli zrovna takhle.

A fakt je, že já jim ani tak nemám za zlý, že to dělaj, ale že to by mohli dělat o dost líp.
13.1.2020 12:02 - Jerson
Touto poznámkou jsem nemířil na autory seriálu, ale na lidi jako Loki nebo Log 1=0, z jejichž vyjádření mám pocit, jako by říkali, že nikdo nemá právo si na černochy v Zaklínačovi stěžovat, protože tam dávají perfektní smysl a že by když bys si člověk přečetl knížky, tak by si kteroukoliv postavu bez popsané barvy kůže mohl představit jako černocha a nic by to nezměnilo.
13.1.2020 12:05 - LokiB
Jerson píše:

Tedy podle mě platí, že Zaklínač s černochy je více vzdálený předloze než Zaklínač bez černochů. Není to kvůli tomu nutně špatný seriál.


To jo, to je určitě pravda, že předloze více vzdálený. S takovým tvrzením nemám žádný problém. Jen mi to nepřijde jako nějak důležité. a myslím, že to tak má většina diváků. Stejně tak neřeším, jestli ve filmu Warcraft budou černoši ... ani nevím, zda byli nebo nebyli v herní předloze, případně v knihách podle hry / ke hře psaných.

To jsou, a i v té diskusi byly zmíněny, věci, které to předloze (v mých očích) vzdalují víc, a které mi třeba vadí na seriálu více. Konkrétní vyznění některých postav, událostí.
Nevím, jaké je rozložení mezi diváky v přístupu:
- černoši mi v seriálu vadí, protože mi vadí černoši obecně
- černoši mi v seriálu vadí, protože v předloze nejsou a kazí mi to věrnost předloze
- černoši mi v seriálu vadí, protože mám za to, že jsou tam kvůli aktivismu, což mě štve
...
na první skupinu kašlu, její názor je mi jedno
druhou skupinu chápu, sám to tak nemám, ale rozumím, že jsou otrávení, když jim to kazí zážitek.
třetí skupinu taky chápu, protože aktivismus se rozlézá jako mor a násilně se cpe všude. tady jsem si za sebe řekl, že to zde jako projev aktivismu vlastně nevnímám, takže mě to neprudí.
13.1.2020 12:07 - LokiB
Jerson píše:
jako by říkali, že nikdo nemá právo si na černochy v Zaklínačovi stěžovat, protože tam dávají perfektní smysl a že by když bys si člověk přečetl knížky, tak by si kteroukoliv postavu bez popsané barvy kůže mohl představit jako černocha a nic by to nezměnilo.


ach jo, to zase zkresluješ, takový nešvar diskusí :(
... nikde jsem nepsal, že tam černoši "perfektně dávají smysl". můj postoj je, že mi tam nevadí, i když vidím, že asi v původní předloze je tam Sapkowsky nedával. A že rozpory typu Šaman "hele, kam zmizel rasismus, he?" si dokážu vysvětlit tak, aby to nevadilo.
13.1.2020 12:19 - Log 1=0
Jerson píše:
nikdo nemá právo si na černochy v Zaklínačovi stěžovat, protože tam dávají perfektní smysl a že by když bys si člověk přečetl knížky, tak by si kteroukoliv postavu bez popsané barvy kůže mohl představit jako černocha a nic by to nezměnilo.

Měl jsem za to, že jsem explicitně napsal opak.
Ale takhle:
V předloze Zaklínače zcela jistě žádní černoši nebyli.
Jejich přidání oslabuje některé významné motivy díla.
Proměňuje to dané prostředí, a tato verze je méně pravděpodobná, než původní.
Ale rozhodně není výsledek vůbec nesmyslný a ony zásadní motivy jsou nadále nejen přítomné, ale i silné (pokud je tedy tvůrci ještě cíleně nepotlačili něčím dalším).
A celkově mi to přijde jako změna v normách adaptací.
Jakési podivné výmluvy jsou trapné, ale na výše řečeném nic nemění.

A lidi, co nadávají na aktivisty, místo aby se dejme tomu angažovali v opačném názorovém proudu (opozice je důležitá věc), jsou akorát otravní a nepřínosní (v této oblasti).
13.1.2020 12:21 - Jerson
LokiB píše:
ach jo, to zase zkresluješ, takový nešvar diskusí :(

Psal jsem, že to na mě tak působí, jako byste říkali - ne že to skutečně říkáte. To co jsi napsal v #2285 je pro mě srozumitelné a nemám výhrady. Patřím do skupiny, která to vnímá jako logickou nekonzistenci, i do té, které vadí ten nucený multikulturalismus.

crowen píše:
Inac oni tych cernochov pchaju uplne vsade. Bol som vcera s deckami na Frozen 2 (rozpravka z prostredia inspirovaneho Norskom 19. storocia a Andersenovou rozpravkou Snehova kralovna), a v Arendeli (mestecku) bola plna prdel cernochov. To si z prveho dielu nevybavujem, ze by ich tam tolko bolo (alebo vobec nejaki). No a tak laicky by som povedal, ze v Norsku zaciatku 19. storocia bol pocet cernochov limitne bliziaci sa nule.

Přiznávám, že tohle mě vyloženě sralo, bez pardonu. V prvním díle žádní černoši nebyli, a ve druhém je polovina vojáků ze stráží černých? Proč?
Tedy vím proč, a raději to psát nebudu.

Logu, (už) nejsme ve sporu, jen se zastavím u tohoto:

Log 1=0 píše:
A lidi, co nadávají na aktivisty, místo aby se dejme tomu angažovali v opačném názorovém proudu (opozice je důležitá věc), jsou akorát otravní a nepřínosní (v této oblasti).


Jak by sis to angažování v opačném názorovém proudu představoval? Protože já v posledních letech nebyl velmi silného dojmu, že pokud člověk zastává názor opačný k multi... ne, opačný k tlačení černochů (specificky černochů) do úplně jakýchkoliv her, filmů či seriálů, tak je rovnou označen za rasistu, případně neonácka, a je mu podsouváno, že nemá černochy rád.
Takže by mě opravdu zajímalo, jak se člověk jako já podle tebe může angažovat, nejlépe třeba když dojde na fantasy seriály.
13.1.2020 12:37 - Log 1=0
Jerson píše:
V prvním díle žádní černoši nebyli, a ve druhém je polovina vojáků ze stráží černých? Proč?

Třeba dostali nějaké území při koloniálním dělení Afriky.
Hm, tahle interpretace vůbec nezní jako špatný trolling.

Jerson píše:
Takže by mě opravdu zajímalo, jak se člověk jako já podle tebe může angažovat, nejlépe třeba když dojde na fantasy seriály.

Každý, kdo se v čemkoli angažuje, musí počítat s tím, že na druhé straně barikády jsou hovada, která mu budou nadávat. Kdybych měl korunu za každého bolševika a každou socku, a to se ve skutečnosti v ničem doopravdy neangažuju.
A jak vidno, nadávat na aktivisty a doufat, že zmizí, ti ty nadávky vynese stejně.
13.1.2020 13:05 - Šaman
LokiB píše:
- černoši mi v seriálu vadí, protože v předloze nejsou a kazí mi to věrnost předloze
- černoši mi v seriálu vadí, protože mám za to, že jsou tam kvůli aktivismu, což mě štve

Obojí. V tomto případě se to sčítá. Ale vlastně obojí bych přešel asi mlčky jen s malým skřípěním zubů. Mě vadí, jak se teď snaží kličkovat, jak to dává smysl. To mi asi působí na emoce nejvíc.

Log 1=0 píše:
A lidi, co nadávají na aktivisty, místo aby se dejme tomu angažovali v opačném názorovém proudu (opozice je důležitá věc), jsou akorát otravní a nepřínosní (v této oblasti).

Eh? To mi přijde analogické tvrzení k tomu, že lidé, kteří nadávají na politiku místo aby se sami politicky angažovali jsou otravni a nepřínosní.

I když rozdíl je v tom že seriál je komerčni záležitost, takže jeho případný bojkot je pro odpůrce zcela legit (Netlix nedostane moje peníze).

A kromě toho nevím, čemu říkáš "nadávají na aktivisty, místo aby se dejme tomu angažovali". Tady jsme na specializovaném serveru a probíhá diskuze o seriálu Zaklínač. Vyjádření nespokojenosti tady neznamená, že někdo na něco nadává. Lidem na ulici to nevnucuju :)

Navíc tahle diskuze vždycky utichne a pak sem někdo hodí příspěvek "tak nám to autoři konečně vysvětlili". Načež se to strhne nanovo, protože jejich vysvětlení je slabší, než že ten Jar Jar je sithlord. Když naplno napíšou - byla to politická nutnost, se stim smiř - tak se s tím smířím.
13.1.2020 13:12 - York
Log 1=0 píše:
A jak vidno, nadávat na aktivisty a doufat, že zmizí, ti ty nadávky vynese stejně.


Aktivisti ať aktivizujou, proti nim vůbec nic nemám. Naopak, bez nich bychom zdaleka nebyli tam, kde jsme.

Apelovat bych chtěl spíš na všechny ostatní, aby to pak nedováděli do absurdna, už proto, že to je obyčejně kontraproduktivní. A netýká se to zdaleka jen černochů.
13.1.2020 13:19 - Log 1=0
Šaman píše:
Eh? To mi přijde analogické tvrzení k tomu, že lidé, kteří nadávají na politiku místo aby se sami politicky angažovali jsou otravni a nepřínosní.

To není analogické, to je totéž. Aktivismus je politická činnost.
Šaman píše:
I když rozdíl je v tom že seriál je komerčni záležitost, takže jeho případný bojkot je pro odpůrce zcela legit (Netlix nedostane moje peníze).

Pokud bojkot znamená, že ty se na to nebudeš dívat, je tvoje věc, kterou může způsobit milion věcí. Pokud myslíš skutečný organizovaný bojkot, tak to už je aktivismus jak vyšitý.
Šaman píše:
A kromě toho nevím, čemu říkáš "nadávají na aktivisty, místo aby se dejme tomu angažovali".

Tomuhle:
LokiB píše:
aktivismus se rozlézá jako mor a násilně se cpe všude
13.1.2020 13:42 - LokiB
Šaman píše:
Navíc tahle diskuze vždycky utichne a pak sem někdo hodí příspěvek "tak nám to autoři konečně vysvětlili". Načež se to strhne nanovo, protože jejich vysvětlení je slabší, než že ten Jar Jar je sithlord. Když naplno napíšou - byla to politická nutnost, se stim smiř - tak se s tím smířím.


Jenže to tu nikdo nepsal ... nebylo "tak to konečně vysvětlili". i na této tvé formulaci je vidět, jak v netové diskusi dochází rychle ke zkomolení, kterým se člověk snaží odůvodnit své rozhořčení, i když musí tak trochu lhát :)

byla to celkem zajímavá diskuse na redditu, která se točila kolem celého seriálu, a diskutovalo se tam více témat. nepřišlo mi, že by se to neslo v duchu "tak je to konečně celé vysvětlené, skaplněte".

ty sis vybral jednu část, kterou jsi pak ještě trochu pokroutil, aby ses nad ní mohl rozčilovat :)

členka realizačního týmu tam (podle mě, jak to čtu já) říká "hele přemýšleli jsme nad tím, diskutovali jsme to i s autorem, a ve výsledku jsme neviděli důvod, proč by tam nemohli být, že se to zdůvodnit dá a nic to nerozbíjí".

Jak si s tímhle vyjádřením kdo poradí, je už na každém člověku. Jestli řekne "hm, dává smysl" nebo "bullshit, lžou mi do očí" nebo "whatever, už mě to unavuje o tom číst". Ani jedna z těch reakcí není "správná", ale vypovídá o člověku a jeho přístupu, kterou si vybere (znovu, ne že je lepší nebo horší, ale o tom, jak se k téhle věci obecně staví).

Jerson píše:
Psal jsem, že to na mě tak působí, jako byste říkali - ne že to skutečně říkáte


Budu si tuhle formulaci pamatovat :)
Dá se to použít jako "říkám, že píšete, jako byste byli rasisti, ne, že jste rasisti" ;)

Jerson píše:
které vadí ten nucený multikulturalismus.

+
Šaman píše:
Když naplno napíšou - byla to politická nutnost, se stim smiř - tak se s tím smířím.


Hele a vy fakt dokážete rozlišit, jestli je to "nucený multikulti" nebo "záměrný multikulti" nebo "vypočítavý multikulti"?
Jakože rozeznáte, že to tam dali, protože se báli hejtu, nebo proto, že jim to přišlo jako strašně cool květinková idea, nebo jako chladný kalkul, aby se na seriál podle nich koukalo i víc černochů?

Já to podle toho, co vidím, rozlišit většinou nedokážu, jsou to spíš výjimky, kdy mám pocit, že to poznám, ale jestli vy jo, tak ok.
13.1.2020 13:52 - sirien
LokiB píše:
Nevím, jaké je rozložení mezi diváky v přístupu:

já bych řek, že většina je v bodech 2 nebo 3, ale proponenti věci se snaží tvrdit, že to je nutně 1, což všechny zastánce 2 a 3 štve/uráží/odrazuje o to víc, což krásně podporuje už tak zbytečnou polarizaci. Což některé z nás dál štve o to víc.

Log 1=0 píše:
Ale rozhodně není výsledek vůbec nesmyslný

Pokud se rozhodneš napsat podobně specifickej a vyjasňující post, tak bys měl bejt VELMI opatrnej na každý použitý slovo.

Kdybys napsal "rozhodně není výsledek úplně nesmyslný", bylo by to ok.
Kdybys napsal "rozhodně není výsledek nijak moc nesmyslný", tak asi taky.

"Rozhodně není výsledek vůbec nesmyslný" je ale tvrzení, u kterého moje první reakce je rozcupovat ho na hadry, protože efektivně v téhle formulaci tvrdíš nulovou možnou nesmyslnost, což sorry.

Budu předpokládat, že to od Tebe byla jen neobratná formulace a dál to nechám bejt.

Na druhou stranu tohle:

Log 1=0 píše:
A lidi, co nadávají na aktivisty, místo aby se dejme tomu angažovali v opačném názorovém proudu (opozice je důležitá věc), jsou akorát otravní a nepřínosní (v této oblasti).

je bullshit a čistej wishful thinking od Tebe.

Zaprvé ty lidi dávají aktivistům nějaké zrcadlo toho, jak aktivisté vypadají a působí očima minimálně části ne-aktivistů. To je samo o sobě velmi hodnotné (teda, bylo by, kdyby aktivisté byli racionální a zajímal je víc reálnej konečnej dopad než řvavé promo a vlastní virtue signaling).

Zadruhé to samo o sobě vytváří protiklad proti formě který, když je dost velký, způsobuje zmírnění extrémů, což je samo o sobě přínosné.

Nicméně tady to je brutálně OT, detaily můžeš jít řešit třeba na RPG F - pokud se tam stále ještě pohybuje Invictus, tak Ti to na požádání určitě rád vysvětlí. (Doporučuju adresovat Invicta jmenovitě, jinak Tě buď umlátí tamnější affirmation bubble nebo to naopak strhne WTF flame když okolo projde zároveň Vallun a Eleshar nebo nějaká jiná podobně fun napárovaná dvojice.)


(Což, mimochodem, je tak nějak obecná narážka - fakt už mám dost pochybnost o tom, jak moc tu ještě skutečně kdo řešíte Zaklínače jako seriál fantastiky a jak moc to tu už měníte(me) na sérii za seriály se schovávajících politickejch rantů - což tu neni moc žádoucí; vim, že to tu poslední roky prosakuje, ale žádoucí to neni. Na RPG F na to maj nicméně celou velkou sekci s celou velkou podsekcí, kde jste určitě všichni vítáni (stranou toho že tam už beztak máte všichni účty a podobný věci tam řešíte, takže neni důvod řešit je navíc i tady))
13.1.2020 13:52 - Lethrendis
LokiB píše:
Hele a vy fakt dokážete rozlišit, jestli je to "nucený multikulti" nebo "záměrný multikulti" nebo "vypočítavý multikulti"?
Jakože rozeznáte, že to tam dali, protože se báli hejtu, nebo proto, že jim to přišlo jako strašně cool květinková idea, nebo jako chladný kalkul, aby se na seriál podle nich koukalo i víc černochů?


Když se to udělá chytře, tak to poznat není. Ovšem častokrát je to tak prvoplánová propaganda, že to bije do očí. V případě Zaklínače je to viditelné dost.

V Hollywoodu v posledních letech vládne chumel propojených aktivistů s hereckými asociacemi, novináři, kritiky, agenty, politiky a podobnými lehkoživky, kteří vyvíjejí soustavný tlak na studia a nutí je ke sponzoringu a přejímání jejich agendy pod hrozbou žalob a dehonestace.
13.1.2020 13:54 - Šaman
LokiB píše:
Hele a vy fakt dokážete rozlišit, jestli je to "nucený multikulti" nebo "záměrný multikulti" nebo "vypočítavý multikulti"?

No, vzhledem k hejtu ohledně absence menšin, který se snesl na Kingdom Come, předpokládám to první. Mohu se plést. Taky je to možnost kterou bych nejlépe pochopil a kdyby se tak nerozmazávala, ani bych ji neřešil víc, než málo.

Ty druhé dvě možnosti by v mých očích srážely autory seriálu hlouběji.
13.1.2020 13:59 - York
LokiB píše:
Hele a vy fakt dokážete rozlišit, jestli je to "nucený multikulti" nebo "záměrný multikulti" nebo "vypočítavý multikulti"?


A není to jedno? Ve všech případech to jsou vynucený vnější vlivy a seriál by byl lepší, kdyby se od nich autoři mohli a chtěli oprostit.
13.1.2020 14:01 - Aegnor
sirien píše:
Aegnor: ...chtěl sem to tak původně napsat taky, ale pak sem se rozhodl pro mnohem mírnější příklad. Sledujíc Tvůj vzor se stydím za svou zbabělost a zalejzám pod stůl :D

To víš, mně ta pivní degustace nějak dodala odvahy. :-)

sirien píše:
(Což, mimochodem, je tak nějak obecná narážka - fakt už mám dost pochybnost o tom, jak moc tu ještě skutečně kdo řešíte Zaklínače jako seriál fantastiky a jak moc to tu už měníte(me) na sérii za seriály se schovávajících politickejch rantů - což tu neni moc žádoucí; vim, že to tu poslední roky prosakuje, ale žádoucí to neni.

+1.
13.1.2020 14:06 - LokiB
Takže jste v podstatě byli dotlačeni do situace, že černoch ve filmu/seriálu, pakliže to není podle nějaké staré předlohy, kde byl přímo uvedený černoch, vám rovnou aktivuje alarm proti multikulti. To je pech.

Jsem kdysi viděl film "Much Ado About Nothing", což je film Kennetha Branagha, podle Shakespeara, kam nacpal do jedné z hlavních rolí Denzela Washingtona. Přišlo mi to tehdy vtipné.
Natočit to dneska, co byste tomu asi říkali.

Ale je na tom celém dobře vidět, jak se pak asi cítí někteří černoši a indiáni, když jejich postavy hrají namaskovaní běloši. Je to jasný výraz rasismu :)

York píše:
A není to jedno? Ve všech případech to jsou vynucený vnější vlivy a seriál by byl lepší, kdyby se od nich autoři mohli a chtěli oprostit.


ne, druhý případ je jejich vlastní přesvědčení, nic vnucené zvenku. Prostě jim to přijde jako dobrý nápad.
13.1.2020 14:14 - Log 1=0
sirien píše:
Pokud se rozhodneš napsat podobně specifickej a vyjasňující post, tak bys měl bejt VELMI opatrnej na každý použitý slovo.

"...o nic nesmyslnější, než podobná díla bývají..."
sirien píše:
Zaprvé ty lidi dávají aktivistům nějaké zrcadlo toho, jak aktivisté vypadají a působí očima minimálně části ne-aktivistů.

Jerson snad promine, že si ho vezmu do huby, ale tématu věnuje možná víc času než já, je mi těžko přijmout, že není tohle zrcadlo dost zkreslené.
sirien píše:
Zadruhé to samo o sobě vytváří protiklad proti formě který, když je dost velký, způsobuje zmírnění extrémů, což je samo o sobě přínosné.

Tohle už si moc nemyslím. Kdyby Loki nenapsal tu svoji "velmi asertivní" poznámku, tak já nereaguju.

Šaman píše:
No, vzhledem k hejtu ohledně absence menšin, který se snesl na Kingdom Come,

Ten ale vznikl kvůli vytrigrování protistranou, která začala flame u úplně neviné poznámky.
13.1.2020 14:14 - Jerson
LokiB píše:
Budu si tuhle formulaci pamatovat :)
Dá se to použít jako "říkám, že píšete, jako byste byli rasisti, ne, že jste rasisti" ;)

Neboj se, mě také lidí říkají a píšou, jak moje vyjádření občas působí, i když ví, že to myslím jinak. Prostě klasické neporozumění na netu :-)

LokiB píše:
Hele a vy fakt dokážete rozlišit, jestli je to "nucený multikulti" nebo "záměrný multikulti" nebo "vypočítavý multikulti"?

To ne, ale mám úplně jiný pocit, když je to normální multikulti, jako třeba v seriálu Expanse, a kdy je to tlačený multikulti.

Můžeš podívat na to Frozen
písnička ukazující město z 1. dílu
písnička ukazující město z 2. dílu

Vybral jsem jen kousky ukazující lidi venku. A teď - počítej černochy. Místní černochy, podotýkám, které poznáš tak, že jsou oblečení stejně jako ostatní. Jen podotýkám, že ve filmu mezi prvním a druhým dílem uběhly tři roky, v realitě šest let.

Nevím, o kolik víc černochů přilákal druhý díl než první. A ani nedokážu rozpoznat, zda se báli hejtu, nebo jim to přišlo jako dobrý nápad, ale zjevně někdo musel říct "hej, máme tam málo černochů, tedy přesně nulu, a žádného černocha v hlavní roli. Takže odteď každý čtvrtá postava bude tmavá, a udělejte je i z těch vedlejších, které se nějak projevují kladně - co kapitán stráží?


Jen podotýkám, že dějově se ten kapitán a pár dalších tmavých členů stráže vyskytli nějakých 25 let před dějem prvního dílu.

Pokud ten tlak necítíš, tak já tedy jo, a tak silný, až mi odpor k černým lidem na severu pseudoevropy někdy v psedudosedmnácteém století leze nosem. Tedy původně jsem si myslel, že se to odehrává někde jakoby v Norsku nebo tak. Ale zjevně ne.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10014510154724 secREMOTE_IP: 52.90.40.84