Kultura

Alnag
15.6.2009 09:03
Technická diskuse...

problémy, bugy, přání, stížnosti atp.

informace o webu
Pravidla (OT, moderování, chování atp.)

Přehled ročníkových článkových "auditů"

V případě problému s něčím prosím rovnou pište i přístroj, OS a prohlížeč (např. PC, Win 8, Chrome 39 nebo Samsung Galaxy S2, Android KitKat 4.1, Opera)
8.9.2009 10:19 - Alek
IMO jsou uživatelsky příjemný skoro všechny, všichni sledují trendy a opisují od sebe. Třeba nové chystané prostředí Firefoxu je celý Chrome, resp. trochu IE8. Rozdíly jsou hlavně v těch funkcích navíc. Pokud by lidi nedělali z prohlížečů ftp servery, rss čtečky apod., nebylo by se oč hádat. :-)

Já už adblock neřešim, strávil jsem s tim takovýho času, že to za to nestálo.
8.9.2009 10:23 - Felouen
Alek píše:
Já už adblock neřešim, strávil jsem s tim takovýho času, že to za to nestálo.

Mno, já s tím netrávím vůbec žádný čas. Chce mi vyskočit ad? V tom případě kitsune-san se zeptá, jestli ho chci povolit nebo ne. :D
8.9.2009 11:41 - Jerson
Uživatelsky příjemné samozřejmě zahrnuje i vlastní nastavení, ale takové, že ho zvládne i netalentovaný jedinec.
8.9.2009 12:27 - Colombo
Pon Pon Pata Pon!
8.9.2009 13:01 - sirien
Jerson píše:
Kdyby udělali jeden pořádný uživatelsky příjemný prohlížeč, nebylo by se o čem dohadovat.

Opera, třeba? Funkční, příjemná, rychlá, upravitelná dle libosti a zároveň bez nutnosti aplikovat plug-in jenom aby zobrazovala i červenou barvu.

Každopádně - to tu už jednou v praxi bylo (IE) a monopol končí VŽDYCKY katastrofálně.

Alnag píše:
Ruku na srdce, který jiný prohlížeč to má?

LOL, pěkná narážka :D

Alek píše:
proti googlefobii neobstojí.

A tak já bych mu nebral že je nejrychlejší - i kdyby byl tak se ho nedotknu. Z dílny google používám kromě vyhledávání jenom gmail a to jenom protože neexistuje rozumná alternativa, všichni ostatní poskytovatelé jsou oproti němu sto let za opicema. U browserů mám alternativ hned několik, tak si google může políbit...

Alek píše:
IMO jsou uživatelsky příjemný skoro všechny

Nemůžu si pomoct, ale IEčko mi příjemný fakt nepřijde. Funguju na Opeře, mám doma nahozenej FF, kterej používám i na jinejch compech, a sice nemá jednu dvě věci na který sem si na Opeře udělal návyk, ale jinak de. Se Safari sem se taky párkrát setkal a po chvíli zvykání taky relativně vpohodě. Ale IE mě vždycky co deset nebo patnáct minut vydeptá nějakou idiocií, navíc mi na některejch stránkách vyskakujou blbosti který ostatní prohlížeče do jednoho (se kterým jsem se setkal) automaticky blokujou. A popravdě mi u IE je docela nesympatická grafika, ale to je spíš už jen třešnička na dortu.
8.9.2009 13:15 - Sethi
No, jak Opera tak Firefox jsou dost náročné na provoz na slabších počítačích - v tomhle ohledu si u mě s přehledem nejlépe stál Chrome, který je prostě... Jak bych to řekla... Lehká citrónová poleva, vedle hutných čokoládově smetanových příchutí dříve jmenovaných (do FF si můžete přisypat oříšky). Chrome u mě dojel na to, že jsem ho testovala v beta období, kdy měl hromadu much. Teď je v podstatě jen otázkou mojí lenosti, že jsem ještě neutekla Opeře, která mě jinak docela štve, protože ani po opakovaných reinstalacích nefunguje tak, jak má =)
8.9.2009 13:33 - Alek
sirien: IE8 prostředí je docela fajn, ale taky mě štvou ty jejich "ochrany" a věčný upozorňování.

ušiUŠIuši™ píše:
No, jak Opera tak Firefox jsou dost náročné na provoz na slabších počítačích - v tomhle ohledu si u mě s přehledem nejlépe stál Chrome

Tady bych byl opatrný, ono když si ve chromu otevřeš víc panelů a posčítáš zabranou paměť... firefox začne za chvíli vítězit. Rozdíl je v tom, že když ti spadne FF, spadne vše (což se mi kurňa zase začíná v posledních dnech stávat). V Chromu ti spadne jen ten jeden panel. A co jsem slyšel, FF má taky přejít na samostatný panely (stran paměti), takže o tuhle "výhodu" asi přijde.
8.9.2009 13:45 - Sethi
Tak do podrobna jsem to nezkoumala, nicméně faktem je, že Opera bez načtených stránek a minimalizovaná do čudlíku mi pořád žere asi 15% systémové paměti a když chci listovat nějakým devArtem, tak to vesele vzrůstá. A minimalizovaná do čudlíku je pořád, prakticky ji nevypínám, protože takové zapnutí je u mě na to jít se mezitím podívat na večerníček, nebo tak. FF svého času byl také dost náročný na zdroje a měl tendence otevírat se asi půl roku. Chrome se proti tomu otevíral rychle a nikdy toho moc nechtěl, na druhou dobu měl v době, kdy jsem ho zkoušela, ve zvyku jen tak z ničeho nic se celý vypnout.

Uznávám, že většina mých problémů plyne z počítače, nikoli z prohlížeče, nicméně si pořád myslím, že u něj ještě nějakou dobu zůstanu. Mám ho ráda *poplácává počítač po straně displeje*
8.9.2009 13:48 - sirien
ušiUŠIuši™ píše:
Mám ho ráda *poplácává počítač po straně displeje*

A tím riskuje jeho mrtvici.
Bohové kdyť ten Tvůj počítač je naprosto obyčejná zombie!
8.9.2009 14:02 - Sethi
Troufnu si tvrdit, že přežije ten tvůj.

Tohle už není záležitost techniky, ale magie.
8.9.2009 14:24 - Jerson
sirien píše:
Každopádně - to tu už jednou v praxi bylo (IE) a monopol končí VŽDYCKY katastrofálně.

Nemyslím monopol. Myslím něco jako třeba normalizované rozměry ve strojařině a podobné věci.
Samozřejmě pak existují amíci, co ještě pořád dělají věci v palcích a stopách. Potřebovali by nějakou pořádnou revoluci.
8.9.2009 14:28 - Sosáček
Jim tuhle nedavno (pred x lety, teda) spadla nejaka sonda, kvuli palcum.

Ale rozumny lidi pouzivaji SI jednotky nebo prirozeny jednotky (ty ale nemaji moc pouziti).

sirien píše:
A tak já bych mu nebral že je nejrychlejší - i kdyby byl tak se ho nedotknu.

On hlavne nejrychlejsi neni, zejo. Bohuzel, kolega misto vysledky testu na vsech platformach kolem (na windows treba je rychlejsi. nevim proc by mi na tom melo zalezet) argumentoval googlefobii :(
8.9.2009 14:40 - Alek
Tak to sorry, že jsem se omezil na těch 95% návštěvníků Kostky. Pro ty nejrychlejší je, buďte klidní. :-)
8.9.2009 14:42 - Lotrando
Jerson píše:
Samozřejmě pak existují amíci, co ještě pořád dělají věci v palcích a stopách. Potřebovali by nějakou pořádnou revoluci.


popravdě třeba ve stavebnictví to docela chápu. sice mě ty jejich značky taky dřív děsily, ale pro představivost je to lepší než metry a centimetry.

když mám říct, kolik je stopa a jak je asi velká, stačí se kouknout na botu.
8.9.2009 14:44 - Colombo
Jn, decimetr žádná míra.
8.9.2009 18:54 - sirien
Jerson píše:
Nemyslím monopol. Myslím něco jako třeba normalizované rozměry ve strojařině a podobné věci.

Tak ono určité standardy pro prohlížeče existují (pominu-li že na ně MS s IE dobře sere), jenomže standardy v IT se netýkají uživatelského rozhraní (podobně jako se standardy v technice netýkají ovládacího rozhraní přístroje), ale spíše komunikace s dalšími aplikacemi a tak, prostě věcmi které Ty nejspíš nevidíš.
A popravdě - není jediný důvod aby existovaly, prostě si vyber co se Ti líbí. Nevím jak moc si uvědomuješ, že Tvoje neustálé poznámky o nutnosti unifikace IT (teď webbrowsery, předtím formáty souborů...) jsou a) nesmyslné a ukazují jak moc toho nevíš b) těžce zavánějí totalitním přístupem - co Ti je po tom jak kdo co vyrábí? Když se Ti nelíbí jak někdo něco dělá, tak jeho produkt nepoužívej. A pokud musíš - v práci - tak si stěžuj šéfovy nebo odborům nebo ITákovi, stále to není problém výrobce.

Dopis z Ganymed píše:
Jim tuhle nedavno (pred x lety, teda) spadla nejaka sonda, kvuli palcum.

se pamatuju, to byl hodně trapnej incident :D
8.9.2009 19:06 - Dracain
Já používám Chrome a stačí mi to.
8.9.2009 21:49 - Jerson
sirien píše:
co Ti je po tom jak kdo co vyrábí?

Pro mě je to stejné, jako kdybys říkal, že šrouby pro plochý a křížový šroubovák jsou totalitní, a proč se na ně omezovat, když můžeš mít šestihran, tří-, čtyř-, pěti- a osmihvězdičku lus ty samé varianty s vnitřním výstupkem a třicet dalších typů šroubků - přeci když nechci, tak je nemusím používat ne?

Když uvážím, že dva prohlížeče můžou jednu a tu samou stránku zobrazovat rozdílným způsobem (a někdy dokonce na jedné a té samé adrese zobrazují dva rozdílné obrázky, i když to je způsobené něčím jiným) - tak to bych měl opravdu raději totalitu dvou typů šroubků. (Protože podle přístupu, který prosazuješ ty to za chvíli dopadne tak, jako se šroubky - i když jsi profík a dostaneš do ruky novou krabičku, musíš na ní vzít kladivo, protože i když máš 53 typů šroubováků, tak zrovna tahle krabička má 54. typ šroubků.)

Až budeš v Maďarsku shánět redukci na anglické zásuvky, nebo v Anglii na vietnamské, případně až ti webové stránky budou správně fungovat jen s jedním konkrétním prohlížečem, doufám že si na tento rozhovor vzpomeneš ;-)
8.9.2009 23:37 - Felouen
Free will anytime over totalitarian cage.
9.9.2009 00:06 - Max
Tak když už mi tu spamujete, tak se taky přidám.

Prohlížeč je jen aplikace. To, o čem se tady možná diskutuje, je respektování, nebo obcházení specifikací a doporučení vydávaných převážně W3C (HTML, XHTML, XML, CSS, ...). Není to "standard pro prohlížeče". Prohlížeč jen využívá sadu technologií (HTML, CSS, XML, JavaScript, Flash,...).

Pokud prohlížeč udává, že využívá určitou technologii, měl by respektovat její specifikaci. Pokud ji nechce respektovat, neměl by ji využívat - tolik ke svobodě. Nerespektování urychluje vývoj, ale zvětšuje chaos.

Konkurence je krásná věc. Netscape byl monopol a byl převálcován IE, IE byl monopol a brzo musel svoje postavení těžce hájit. Pokaždé to, z mého pohledu, vedlo k většímu respektování standardů a zvýšení komfortu pro uživatele.


"A popravdě - není jediný důvod aby existovaly" + "standardy v IT se netýkají uživatelského rozhraní":
Problém je, když specifikace je právě na něco co vytváří GUI. Například CSS. Orámování prvků (má se započítat do okraje, nebo nemá?), co když budu mít vedle sebe dva prvky s nastaveným okrajem 1cm(má mezi nimi být mezera 1cm nebo 2cm?)
Klávesnice a její rozložení. Displej a zobrazování barev. Standardní dialogy operačního systému. Standardní rozložení oken (nadpis, zavírání,...) To vše jsou standardy. Některé jen firemní, jiné mezinárodně uznávané.

Pokud šlo o přístroje. Existují věci, kde svoboda neexistuje. Ve vyhlášce je jasně definováno, jaký význam má cedulka určité barvy. Je stanovena barva, vzhled a umístění únikových cedulí. Neexistuje svoboda v tom, aby někdo hlavní vypínač udělal jako maskované zelené tlačítko, navíc, aby se jeho vypnutí provádělo vytažením. Respektive udělat to můžeš, ale schytáš to potom ty jakožto výrobce.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094277858734131 secREMOTE_IP: 54.198.37.250