Kultura

Magus
21.6.2009 18:08
DrD 2
Pořád se o tom bavíte...Teď můžete tady...
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #1
21.6.2009 20:18 - ShadoWWW
Podle náznaků autorů Asterionu se svět řídí do kataklizmatu, po kterém se navždy zcela změní. Karel Makovský (podle mě jeden z největších géniů české RPG scény 90. let) v pohádkářích zmínil, že je ideální, když setting vzniká ruku v ruce se vznikajícími pravidly.

Myslím, že toto je výjimečný moment, kdy by autoři Asterionu mohli aktivně spolupracovat s autory DrD 2, aby se v novém Asterionu dalo co nejlépe hrát podle DrD 2 a Asterion byl zároveň jeho základním settingem. Tedy fluff pravidel by mohl vycházet právě z Asterionu.
Autorská citace #2
22.6.2009 07:07 - Bouchi
K tomu nekolik poznamek:
1) Snazime se, aby se (v mezich moznosti) dalo podle DrD2 co nejlepe hrat ve stavajicim Asterionu. Duvod je zcela prosty - kazdy vysly asterionsky modul setrva na pultech 5 a vice let, tudiz bude potreba vytvorit aplikace pro DrD2 vztahujici se minimalne k modulum Cas temna, Za zavojem stinu, Rukovet dobrodruha a Krajiny za obzorem I.
2) Na druhe strane samozrejme nemuzeme primo do zakladu systemu zasadit veci prilis specificke pro Asterion, ktere by omezovaly pouzitelnost DrD2 pro jine settingy.
3) Asterion "po kataklyzmatu" (pokud takove moduly vubec vyjdou - pokud vim, tak se autori zatim nezminovali, ze by meli takove moduly v planu) se tezko objevi na pultech soucasne s DrD2 nebo kratce pote.
4) Pokud ve fluffu nebudou ty prilis specificke veci (jako treba tvarnost ci Stinovy svet), tak by asi nemel byt problem trochu ho napojit na stavajici Asterion i na jeho predpokladanou podobu po kataklyzmatu.
Autorská citace #3
22.6.2009 08:34 - Lotrando
Má tedy DrD2 jiný základní setting, nebo je primárně bez prostředí?

Ještě jedna otázka. Bude mít DrD 2 nějakou formu otevřené licence po vzoru třetí edice DnD?
Autorská citace #4
22.6.2009 09:56 - Bouchi
K prvni otazce - zatim je to jeste otevrena zalezitost.

K druhe otazce - zvazime mozne varianty. Kazdopadne bych nevidel problem co se tyce nekomercniho vyuzivani.
Autorská citace #5
22.6.2009 10:00 - Lotrando
No, ona OGL byla především o tom komerčním. Cílem bylo zapojit co nejvíc lidí a nezatěžovat je poplatky v natolik rizikovém byznyse jako je vydávání RPG. Nakonec ale s příchodem nové edice vše padlo a těch vydavatelů co si zaplatili licenci je tak akorát do mariáše.

Mě to jen napadlo. Dobře udělaná licence by mohla té hře pomoc.
Autorská citace #6
22.6.2009 10:12 - Bouchi
Chapu. Kazdopadne my jsme ani politiku "zaplat si licenci abys mohl neco vydat" ani dosud nikdy neuplatnovali, vzdycky by slo (pokud by to nektery ze zajemcu dovedl az k vydani) az o nejaky procentualni podil z trzeb ci dokonce ze zisku, cili ta "zatez" by nastoupila az kdyz by bylo poplatky z ceho platit.

Jak rikam, zvazime mozne varianty.
Autorská citace #7
22.6.2009 10:28 - ShadoWWW
Svázanost se settingem (ať už Asterionem nebo jiným) by byla určitě velké Plus. I každá edice DnD má defaultní setting a to jim pomáhá. A u DnD je jasně vidět, že i na pravidla navázaná na setting se dají napsat další settingy. Navíc, v té době bude Altar prodávat už jednu hru bez návaznosti na prostředí (Střepy snů).

Jestli navázat hru na Asterion nebo ne - Asterion se u nás stal poměrně slavným a má už vybudovanou značku, což stálo hodně času i peněz. Vím, že mnohým nevyhovuje, ale to se dá ošetřit prostou anketou mezi RPG hráči (třeba na RPG F, na stránkách Altaru, Tarie a Asterionu a třeba i dracidoupe.cz nebo tady na d20.cz), jaký by si představovali ideální RPG setting a buď představy skloubit s Asterionem nebo vybudovat svět nový.
Autorská citace #8
22.6.2009 13:31 - Sosáček
Fakt je, ze "setting" muze byt vsechno, neco, nebo taky nic z
- zanr
- prostredi
- kulisy
- tema
- atmosfera
- herni svet (kosmologie a fyzikalni zakony)
- herni svet (geografie a bestiar)
- (urcite se najdou dalsi veci)
takze na takove otazky se neodpovida nejsnaz.
Autorská citace #9
22.6.2009 13:44 - sirien
Problém je v tomhle směru dvojí:
Zaprvé - svázanost se settingem je něco, co je potřeba uvažovat od samotného počátku tvorby. Pozdnější provázání bývá divné. Pokud se v průběhu tvorby nějak uvažuje že by to možná šlo, výsledek bude takový nijaký.
Zadruhé - Altar nemá k dispozici žádný svět, který by té hře dodal nějaké zajímavé settingové podtržení. Taria je dobrý svět, podle mě suprově zpracovaný, ale sama o sobě je dost tuctová. Asterion je maniakálně propracovaný, podle mého názoru zbytečně moc, ale ani Asterion není nic víc než další z mnoha tuctových fantasy. Najdu béčkovou fantasy literaturu, která má zajímavější prostředí než Asterion. Provázání takového settingu s pravidly nebude mít za výsledek hru navázanou na setting, ale opět obecnou fantasy hru, která bude mít jeden setting ke kterému se bude odvolávat.

Doteď se DrD držlo konceptu jakéhosi čtvrttovaru settingu, DrD+ pak protivně zpracovaného/nedopracovaného polosettingu.
Autorská citace #10
22.6.2009 14:31 - Lotrando
Drd má setting

* středověká fantasy *

otázkou zůstává, zda to stačí, když je všude jinde spousta lesklýcha třpytvých cinkrlátek

jinak asi souhlas se Sirienem.

Začátek konce: stačí říct, zda berete ohled alespoň na některé, když už né všechny, aspekty.
Autorská citace #11
22.6.2009 14:38 - sirien
Píše:
Drd má setting

* středověká fantasy *

h-h-h.
Krollové, nestylizovaná magie, nestylizovaná alchymie, hobiti, kyje a jiné funny zbraně, druidé...

Viděl sem středověké fantasy světy. Hrál jsem v nich. Vytvářel jsem je. To co je v DrD si slovo "středověké" nezaslouží ani omylem. Fantasy. Dobrá. Epická fantasy... no, v porovnání s jinými mi to nijak zvlášť nepřijde, ale dejme tomu. Mišmaš udělej si sám fantasy, ok. Ale středověkej prvek tam neni ani jeden.
(a Argo mlčí, protože všichni víme že to co Argo hraje nemá s DrD tak jak si ho člověk přečte společného už skoro nic)

EDIT: Tak mě napadá... kam vlastně zase zmizel Argo?
Autorská citace #12
22.6.2009 14:43 - Lotrando
Sirien: zapoměl jsem na značky [ironie] středověká fantasy [/ironie]. Nicméně, takto je to prezentováno. "Co se vám líbí na DrD?" - Středověký feeling, narozdíl od namachrovaného DnD. Aspoň takhle jsem to četl.

Argo je na RPGF ve svých tématech. Tady se asi moc z jeho soudku neřeší.
Autorská citace #13
22.6.2009 15:31 - sirien
No tak třeba "magie v knihách" mi přijde jako z jeho soudku. Ale tak ok.

"Co se vám líbí na DrD" je mix dobrejch názorů od lidí co maj cit pro věc a děsivejch nesmyslů od lidí co nemaj páru o čemkoliv, ale maj dojem že tomu rozumněj, to celý naházený na jedná hromadě naprosto nestrukturovaného proudu přebíjejících se postů.
Vsadim se že valná většna těch lidí stěžujících si na "namachrované DnD" ani nemá pořádně páru jak DnD vlastně vypadá.

(EDIT: abych předešel hádce, offtopicu a různým osočením - ano, tohle je povýšeně přehlíživé vůči všem lidem co znají jen DrD a myslí si že znají dost na to aby mluvili do jeho další podoby, přiznáno, netřeba se do mě v tomto směru navážet více)
Autorská citace #14
22.6.2009 15:43 - Sosáček
Drd ale je v zakladu mnohem vic gritty a mnohem mene striperiffic gothbitch dungeonpunk nez dnd. Smesne nerealisticke je samozrejme oboji.
Autorská citace #15
22.6.2009 15:45 - Merlin
začnce: můžeš mi přeložit cos právě napsal? ;)
Autorská citace #16
22.6.2009 15:57 - sirien
Merlin: google: "dané-slovo urbandictionary" může pomoct ;)

Jakub: No, v DrD jsou nicméně často vidět různé směšné snahy na realitu navázat.
DnD se jako dungeonpunk často označuje hlavně kvůli ilustracím. Když sem ten systém 4e poznal víc, tak musím říct že vůbec není dungeonpunkový. Jistě, dungeonpunk v něm jde hezky, ale není vůbec nutný.
Autorská citace #17
22.6.2009 16:20 - Merlin
co je dungeonpunk? to jakože nosí číra a v rypácích sichrhajzky?
Autorská citace #18
22.6.2009 17:01 - sirien
tak nějak. Velký výstřihy, spousta řetězů... podstatný rys této subkultury je že všechny mejdany je nutno dělat ve sklepě.
Autorská citace #19
22.6.2009 17:24 - Colombo
Píše:
Svázanost se settingem (ať už Asterionem nebo jiným) by byla určitě velké Plus. I každá edice DnD má defaultní setting a to jim pomáhá. A u DnD je jasně vidět, že i na pravidla navázaná na setting se dají napsat další settingy. Navíc, v té době bude Altar prodávat už jednu hru bez návaznosti na prostředí (Střepy snů).

A právě proto si raději kdykoliv zahraju DrD, než bych měl hrát DnD s tím jeho defaultním settingem.
Zejména bych chtěl podotknout, že ti, co do toho mají co nejméně mluvit jsou DnDfanatici, kteří by chtěli udělat ze všeho jedno velké DnD.
Autorská citace #20
22.6.2009 18:08 - sirien
Em... hra bez vztahu k settingu s neurčitými pravidly, jenž je nutné dále doaplikovávat na jakýkoliv trochu laděný svět.
vs
Hra která má pravidla lehce laděná na konkrétní svět, ale není problém je předělat na jiný svět.

Je důvod, proč si vždycky raději zahraješ tu první?
Není to náhodou spíš trochu zaujetím proti DnD?
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.099335193634033 secREMOTE_IP: 54.92.135.47