Kultura

Colombo
16.8.2009 13:17
Nejhorší filmy fantastiky
Všecko je to subjektivní. Neexistuje špatný film. Vždycky se totiž někomu bude líbit. A ti, co si myslí, že je špatný, prostě to neberou s dostatečným nadhledem.
31.12.2018 09:49 - Colombo
A v momentě, kdy to nějakou tu frančízu položí, hned se to připíše na vrub misogynií společnosti a sexismu fantasy fanoušků.

Za silné ženské postavy (a silné i tak, že "všem nakopou zadky", jak si to občas autoři mylně překládají) je Xena a Gabriela.
31.12.2018 10:31 - sirien
Jerson: ok :) legendární sou Ripley a Scully. Ty další sou spíš dost známé a dobré ženské postavy v hlavní roli - podobně si nepamatuju ani dost mužských postav odkdekud :) Každopádně jako Sarah Connor, Mystique/Raven, Furiosa (ok, ta je "nová"), Buffy, Beatrix Kiddo, Nikita (původní)... Můžu vesele pokračovat i bez Google.

A dobrých ženských postav co nejsou "lead" sou mraky (pro začátek půlka Firefly - btw autor je feminista jak poleno, půlka GoT, každej druhej dobrej seriál...).

Těch vůdčích je pravda míň, ok, ale cesta k nápravě je, jak to video zmiňuje, udělat nějaké nové dobré a ne křečovitě roubovat všude nějaké křečovitě špatné.

EDIT: Colombo: a, samozřejmě, taky, stydím se že mě nenapadly hned :D

EDIT2: btw si nepamatuju ani nějaké ikonické mužské postavy. Třeba Arnieho "He-man" v Komandu...
31.12.2018 10:32 - LokiB
Jerson: ve skutečnosti mi přijde, že zrovna tady se sirien trefil ... totiž u Ripleyový bylo její jméno ikonický, u Scullyový taky (protože spojení Mulder a Scullyová se prostě vžilo). Ale třeba z Mlčení jehňátek si nikdo moc jméno agentky Clarice Starlingový (což jsem si musel taky vygooglit, protože nějaký povědomý jsem o podobě toho jména měl, ale nevybavil jsem si ho) nepamatuje, oni jí tam jménem párkrát řeknou (jak šéfové, tak Lecter - jehož jméno si pamatujou všichni), ale není z toho nic ikonického.

Takže ne každá legendární postava musí mít i legendární jméno, které si všichni pamatují.

EDIT: safra, sirien to stihnul dřív :(
31.12.2018 11:05 - Log 1=0
sirien píše:
podrylo narativ současného útlaku a nutnosti současné revoluce

Hm, na to se zeptám těch radikálně levicových agitátorů, co tradičně každý proslov začínají Moorem a Campanellou.
sirien píše:
Hon na prachy to zjevně moc není, protože finančně to je ve skutečnosti spíš katastrofa za katastrofou.

To hon na prachy většinou bývá.

Jinak ke jménům, z filmů o chlápkovi s bičem a kloboukem si pamatuju jména dvou mužských postav (které ho mají stejné a příjmení je součástí názvu), křestní jména dvou ženských postav a jedno celé.
2.1.2019 01:22 - Jerson
sirien píše:
Každopádně jako Sarah Connor, Mystique/Raven, Furiosa ...


Já si hlavně dělal legraci z toho, že říkáš legendární společně s neznám_jejich_jména :-)

Mimochodem co Lara Croft (původní), tedy holka, která dostala počítačovou hru na plátno? I když na plátně je tragická.

A jinak beru Ripleyovou, Connorovou a Buffy. Nikita je holka ve službách mužů, Scullyová funguje v páru stejně jako další podobné ženy. Tím nechci popírat, že dobrých ženských charakterů je dost, jen těch skutečně vedoucích vidím méně než ty - což je podle mě taky důvod, proč mají současní autoři filmů a seriálů tendence tlačit je na sílu.

LokiB píše:
Takže ne každá legendární postava musí mít i legendární jméno, které si všichni pamatují.

Podle mně je legenda legendou proto, že si ji lidé zapamatují včetně podstatných atributů, a jméno postavy je podle mě podstatný atribut pro legendu.

Na druhou stranu jsem měl rád schopné ženy od chvíle, kdy jsem s jednou takovou samotnou vymlátil emzáckou bázi v UFO: Terror from the deep někdy před 23 lety, takže mě jejich současné násilné protlačování a s tím související efekty nechávají celkem v klidu.
2.1.2019 02:08 - Šaman
Jerson píše:
Podle mně je legenda legendou proto, že si ji lidé zapamatují včetně podstatných atributů, a jméno postavy je podle mě podstatný atribut pro legendu.

Nikdo - ani ty, Crome - si nebude pamatovat kdo jsme, ani za co jsme bojovali. Důležité je, že hrstka se postavila přesile. Odvaha tě, Crome, těší. A proto mi dopřej pomstu!
2.1.2019 08:37 - Colombo
Jerson: Ono mužských postav, které jsou tak dobré že táhnou film sami taky není bůhví kolik.

Vem si Firefly. Jo, kapitán byl super, ale on by rychle omrzel kdyby neměl ty ostatní postavy kolem sebe. Právě ten konflikt s ostatními silnými charaktery bylo to, co z bit cheesy charakteru udělalo dobrý.
2.1.2019 11:16 - Jerson
Colombo, stejně tak bych mohl argumentovat tím, že Ripleyová potřebuje partu nouplísáků, kteří zamřou jako první, a potřebuje Newt, aby měla koho chránit, a Bishopa, což je ideální muž bez strachu, atd ...
Samozřejmě, že mužské postavy netáhnou film samy. I James Bond potřebuje nějakou holku k sobě. A také ne každá film nebo seriál je postavený na mužském tahounovi, třeba Firefly to není, ostatně ho Sirien ho zmiňoval jako příklad seriálu vytvořeného feministou.
2.1.2019 16:11 - sirien
Jerson: vnímám citelný rozdíl (a uznávám, že to může být subjektivní) mezi tím, když mám skupinu dobrých postav s naprosto excelentní vzájemnou dynamikou, která přidává na dojmu každé jedné z těch postav (Firefly - Whedon je na tohle vůbec expert, viz i Buffy), tzn. bez oné dynamiky právě mezi těmito postavami konkrétně by žádná z nich nebyla tak silná sama o sobě, a tím, když mám velmi silnou postavu která táhne sama sebe a u které jsou další jednotlivci s nimiž interaguje z pohledu její vlastní coolness zaměnitelní.

Bond je Bond. Bondgirls se mění, M se mění, Q se mění, protivníci se mění, Bond zůstává Bond bez ohledu na to, jak silnou roli tento "komparz" kolem něj v daném příběhu má a jak moc s Bondem interaguje.

Ripley je Ripley - kolem ní jsou občas nějací vesmírní truckeři, občas vojáci, jednou funguje v koncovce sama, podruhé s Bishopem a Newt, ale je to pořád Ripley.

Postavy z Firefly mají různou "sílu" táhnout věci samy (typicky Mal nebo Inara sou zajímavější, než třeba Jane), ale těží z té své vzájemné dynamiky.


Neříkám, že je nutně jedno lepší než druhé. Jeden z problémů téhle šílené honby za "silnou ženskou postavou" je právě to, že se angažovaní tvůrci snaží dosáhnout právě těhle "samonosných" postav, které dokáží táhnout příběh "samy" a které jsou cool samy za sebe bez další dynamiky s jinými postavami. Co si neuvědomují je, že takové postavy jsou hrozně vzácné a je strašně těžké je vytvořit - ty které máme se vynořily ze záplavy jiných, které na to aspirovaly, ale nedosáhly toho. A takových postav je ve skutečnsoti strašně málo i mezi mužskými hrdiny - možná dokonce poměrově i míň než mezi ženskými hrdinkami.
2.1.2019 17:46 - Vaarsuvis
Jerson píše:
... kdy jsem s jednou takovou samotnou vymlátil emzáckou bázi v UFO: Terror from the deep někdy před 23 lety...

How?
Teach me master. :)
sirien píše:
... že se angažovaní tvůrci snaží dosáhnout právě těhle "samonosných" postav, které dokáží táhnout příběh "samy" a které jsou cool samy za sebe bez další dynamiky s jinými postavami. ...

S tím bych celkem souhlasil, holywoodské přídavky do předloh typu Tauriel (Hobbit) nebo Astrid (How to train your dragon)(OK, ta sice moc ne, spíš jde o nepříliš zajímavou postavu) na mě působily jak z výrobního pásu, jen aby se zavděčilo u určitého segmentu diváctva (popřípadě jistých "blogerů"). Ale současnou hollywoodovou tvorbu už moc nesleduji, takže se ptám na názor těch, kteří ji sledují:
- připadá vám, že tento SJW trend ve filmech neustále během let narůstá, klesá, nebo se drží na konstantní hodnotě?
2.1.2019 18:03 - LokiB
Vaarsuvis píše:
S tím bych celkem souhlasil, holywoodské přídavky do předloh typu Tauriel (Hobbit) nebo Astrid (How to train your dragon)(OK, ta sice moc ne, spíš jde o nepříliš zajímavou postavu) na mě působily jak z výrobního pásu, jen aby se zavděčilo u určitého segmentu diváctva (popřípadě jistých "blogerů").


Zrovna tady tedy ten pocit nemám ... Tauriel byla celkem oblíbená u mladých slečen - divaček, které by se jinak těžko identifikovaly s někým v "mužském" prostředí Hobita (ještě více než LOTRa).
Takže z mého pohledu byla zrovna Tauriel marketingový tah, jak si zaháčkovat tento divácký segment.

Ono zas nemá moc cenu se snažit všechno "co jen trochu vypadá" roubovat na jedno a to samé zdůvodnění.
2.1.2019 19:09 - malkav
LokiB: Myslíš, že by se s tím filmem identifikovaly nějak méně, než s knižní předlohou? Osobně nemám toto předvídání "co by kdo ne/udělal kdyby někdo jiný něco ne/udělal" vůbec rád.
2.1.2019 19:15 - LokiB
malkav: co si myslím já, je úplně jedno. co tvrdím, když mě budeš pozorně číst, že si to mysleli ti, kteří na Hobitovi chtěli vydělat prachy. a ano, takový je můj názor, že to byl důvod, proč tam Tauriel dávali, nikoli to, že by chtěli stvořit "ženskou silnou postavu" v rámci SJW trendů.

tvrdé důkazy pro to však nemám, ani jsem si nedělal rešerši
2.1.2019 19:24 - malkav
LokiB: OK, neber to hned tak osobně. Píšeš tam o svém pohledu (něco konstatuješ), tedy jsem to tak nějak identifikoval jako tvůj názor a tak jsem položil otázku + dodal svůj názor. Nemusíš hned útočit, že nečtu pozorně tvé myšlenky ;)
2.1.2019 20:01 - sirien
Celý "argument" identifikace je dementní. Jak trefně pravil kdysi Invictus u sousedů, s postavou se identifikuju charakterově, emočně, situačně, příběhově atp, ne podle barvy kůže atp. Pohlaví postavy může vést k tomu že mi bude bližší podle téhle sady skutečných kritérií, jistě - ale taky nemusí.
2.1.2019 20:15 - LokiB
sirien: jo, tak to je ultimatni argument, ktery to cele vyvraci :)
2.1.2019 20:44 - shari
Siriene, jako teorie je to pěkný a pro spoustu lidí to zřejmě takhle funguje, ale ne pro všechny. Já se třeba s mužskou postavou ztotožnit nedokážu, i když to je někdo, koho mam fakt ráda. Ale sebe v té dané roli si představit nedokážu. Nevím, jak bych to měla udělat. (je možný, že tady narazíme na problém odlišné interpretace slov)
Ale je spousta postav, se kterými se sice neztotožním, ale jsou mi sympatické a mám je ráda, či je obdivuji, či mi přijdou nějakým způsobem zajímavé.
Takže na jednu stranu, chápu tu touhu po ženských postavách (pun not intended), na druhou stranu, provedení mi přijde otřesné.
Taky je ale možné, že jsem jen unikátní sněžná vločka, že...
2.1.2019 20:54 - sirien
shari: tak to je otázka definice. Jasně, že se asi nebudeš sama sebe projektovat do mužské postavy - na druhou stranu ono se mnohdy mluvilo o tom jak postava jiného pohlaví "nedává vzory" a "neinspiruje" atp. Zejména kolem Doktora teď bylo dost podobných řečí - netřeba zmiňovat že mnoho tradičních fanynek tyhle řeči vcelku rozladily, protože nejenže neměly nikdy problém vidět v té postavě inspiraci nebo nějaký morální vzor*, ale ani neměly problém představit si sebe na místě té postavy (což taky není moc odlišné od mužských fanoušků - Já se třeba do Doktora taky fakt projektovat nezvládnu, protože mindset Doktora samotného je od mého příliš odlišný, nicméně přesto k té postavě mám blízko - a vcelku mi to stačí a nepřijde mi to málo)

* to není nadnesené, viz Idea Channel epizoda "is Doctor Who a religion?"
2.1.2019 23:04 - Log 1=0
Ad Tauriel
Tady je až bolestně očividné, že to je důsledek kalkulu "Tam není romance! Narvěte tam romanci!" což nemá s otázkou silných ženských charakterů až tolik společného. Dělalo se to "odpradávna" a často kvůli tomu vznikaly otravné damsel in distress a podobně.

Ad identifikace
Ano, s některými postavami se identifikuje jen těžko, a tak dále. Ale on je individuální rozdíl i v tom, nakolik to někdo potřebuje. Pokud se někdo potřebuje s postavou identifikovat hodně, aby ji plně ocenil, tak může mít problém. Ale někdo takový se nebude koukat na Pána času asi nikdy, protože pán času je už v principu daleko od kohokoli.

Ad vzory
Ono nejde o morální a inspirativní vzor, ale o vzor genderový. Žádná žena, ať sebeobdivuhodnější, ti nemůže ukázat, jak být správný chlap a vice versa. Podobně s jinými podmnožinami lidstva. V tomhle přístupu nejde o to, že by musel tím vzorem být nějaký konkrétní hrdina. Spíš o to, že když jsi zdravý bílý heterosexuální dominantně maskulinní muž ze střední třídy, tak máš mnohem větší výběr idolů, kterými se můžeš inspirovat pro tuto společenskou roli, než pro jiné kombinace. Samozřejmě je otázka, jak moc velká výhoda to vlastně je.
2.1.2019 23:39 - shari
sirien píše:
postava jiného pohlaví "nedává vzory" a "neinspiruje" atp

Jo, inspirovat a dávat vzor určitě můžou, s tím souhlasím.
Dost toho bordelu kolem těch postav nejspíš vzniká právě z toho, že si spousta lidí používá a zaměňuje pojmy, jak se jim zlíbí - někdy úmyslně, někdy ne.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.04959511756897 secREMOTE_IP: 54.204.117.206