Kultura

Colombo
16.8.2009 13:17
Nejhorší filmy fantastiky
Všecko je to subjektivní. Neexistuje špatný film. Vždycky se totiž někomu bude líbit. A ti, co si myslí, že je špatný, prostě to neberou s dostatečným nadhledem.
2.1.2020 20:44 - LokiB
sirien: to je ... skvělé review. a zároveň moc smutné.
3.1.2020 10:22 - exi
4.1.2020 14:55 - sirien
exi: já potkal spekulace, že tenhle "leak" je JJovo osobní promo (v rámci, ano, nějakých zákulisních hádek) a to nejen kvůli jeho "nenápadné", ale zářící glorifikaci (ten "restart" Star Treku nebyl žádná sláva, jak obsahově tak ani finančně a fakticky se třetim dílem zase chcípnul a co vim, tak ani ta Mission Impossible nebyla dlouhodobě takový terno - udělat fireshow kolem aktuálního projektu a "restartovat sérii" sou dvě dost různý věci; ostatně JJův "restart" SW v podobě TFA která byla obsahová copypasta IVčka bez rozjetí jakéhokoliv vlastního obsahu nebo postav, natož vize pro další 2 filmy (JJ a jeho slavné "mystery boxy"...) taky neni něco, co by se zrovna vyjímalo jako restartovej úspěch).

Ono JJ umí udělat zářící a cool film pro průměrné diváky - problém je, že to je dost nízká laťka. Průměrnýho diváka potěšíš čimkoliv, včetně věcí, který neustojej zátěž rozsáhlýho příběhu (ať už do šířky co do spin-offů nebo do hloubky co do počtu navazujících filmů) - to je něco kde klasické hodnocení úspěchu ziskovostí selhává, protože prostě úspěch / zisk jednoho filmu není identický s úspěchem celé série (tak jak to předvedlo třeba MCU).


Jako ukazuje to, že tak jako tak byl v pozadí produkce toho filmu dost bordel a krvelačná atmosféra. Ale to neni nic novýho - že to tak bude se vědělo už od TLJ, od jehož reakcí (a dopadu na Sola) bylo zřejmý, že další SW sou toxický zboží, kterýho se nikdo nebude chtít dotknout, protože je předem odsouzený k tomu to schytat a to jak dějově (TLJ nechal celej příběh rozoranej do rozjebanosti) tak z pohledu diváků (fanoušci už měli davově rudo před očima a cítili krev), takže i kdyby někdo odved mistrovskou práci, tak to prostě odněkud tak jako tak slízne. (Ostatně sem potkal dost dohadů o tom, že KK přežila v čele Lucasfilmu hlavně protože se nenašel žádnej šílenec, kterej by byl ochotnej vzít její místo předtim, než TROS vybuchne)

Mimo jiný třeba osobně sem nikdy moc nežral že by KK a JJ měli nějakou velkou vzájemnou náklonost. KK zjevně fandila Ryanovi a JJ se několikrát vcelku zřejmě vyjádřil mezi řádky že TLJ je shit. Na druhou stranu zas JJ asi taky nebude bez viny, viz zkazky o tom že TROS je tak "hektickej", protože se z toho JJ "partizánsky" pokusil udělat dvoufilm, což mu Disney zaříz.


Každopádně to je vcelku zábava číst. Asi jako s popcornem sledovat postupnej kolaps kdysi krásnýho baráku, kterej nechal někdo hrozně zchátrat - hrozné, ale působivé, tragické, ale s trochou štěstí očistné.
4.1.2020 15:47 - Jerson
Měl bys dávat seznam zkratek :-)
4.1.2020 23:06 - Pjotr
5.1.2020 19:41 - sirien
Half in the Bag: The 70-Minute Rise of Skywalker Review

EDIT: ok, já to tu asi radši nechám bez komentáře...
5.1.2020 20:53 - Aegnor
-"Well, that negates that Vaders sacrifice at the end."
-"Who gives a shit anymore?"

Jako mají tam spoustu dobrejch poznámek.
5.1.2020 21:00 - LokiB
No prostě celkově scénář+rozhodnutí o tom, co z natočeného bude ve filmu = nahovno
5.1.2020 21:24 - sirien
Aegnor: jo no. Moment kdy i jinak vcelku umírněný kritici začnou bashovat timhle způsobem, tak to je docela známka toho, že to je fakt zlý. Zvlášť když to začnou pálit nejen do filmu samotnýho, ale do celýho cirkusu okolo a to od Disneyho až po to dost nemilosrdný kopnutí do access media "kritiků" na začátku.

Tahle parta je obecně takovej... sympatickej a vtipnej ostrůvek příčetnosti v jinak z většiny naprosto nepříčetných vodách filmové kritiky. Jestli někdo nezná jejich starý review prequel trilogie, tak doporučuju.
5.1.2020 22:02 - LokiB
Chlapy jsem si vyposlechl, a i když neříkali nic až tak nového, tak celkově z toho bylo smutno.

Asi by mi udělalo radost, kdybych viděl, že tohle majitele a zúčastněné fakt bolelo, a že to bude bráno jako exemplární příklad toho, jak se prostě filmy v tomto segmentu dělat nemají.

Miliardu a něco to stejně v boxoffice vydělá, možná miliardu a čtvrt dolarů. A kolik vydělaj na merchu, těžko říc, stejně, jako jakej měli target.
5.1.2020 22:03 - Aegnor
LokiB: nemyslím si, že je to jenom tohle. Té trilogii dost citelně chybí nějakej jasnej plán, jak by zhruba měla vypadat. Buďto ten plán nebyl, nebo nebyl jasně dohodnutej, nebo byl ignorovanej ... ale prostě ten fail tam je.
TLJ v podstatě ignoruje TFA, TROS zas ignoruje TLJ ... v TROS je zápletek na tři série seriálu, kdyby část z toho byla v TLJ, tak by to celkovému vyznění dost prospělo.

Vem si prequely - ty taky nejsou nic extra, ale jak mají nějaký jasný plán/kde mají skončit (vznik impéria, Darth Vader, narození Luka a Leiy ...), tak je ten příběh tak nějak kompaktní.

BTW, trochu stranou, ale kdo jste to minuli - autoři Darths and Droids napsali (v komentáři dole pod komiksem), že chtějí počkat na Epizodu IX, aby si mohli svoje příběhové linky rozmyslet pořádně. Takže se asi pomalu můžeme začít těšit na jejich verzi Force Awakens.
5.1.2020 22:10 - sirien
Aegnor píše:
Darths and Droids

CRAP! Já pořád nedojel ani D&D Pomstu Sithů...
5.1.2020 22:15 - LokiB
Aegnor píše:
Té trilogii dost citelně chybí nějakej jasnej plán


Jako tuhle myšlenku jsem slyšel víckrát, něco na ní bude, ale ...
No původní trilogie také dojem jasného plánu ve mě nezanechala. Navíc je otázkou, co se tím pláne vlastně myslí. Dějový oblouk? Vývoj postav?

To, že měly prequely nějaký milestony, kterými musely projít, jim v něčem zase dost ublížily. Autoři byly svázaní tím, že se někam prostě dostat musí, i když to vyznívá třeba násilně.
A nebýt spousty loru, který je doplněn mimo filmy, tak celkově je celé to prostředí také špatně popsané a pochopitelné.
Ano, necpaly tam TOLIK postav, to je rozhodně velké mínus nové trilogie, že jich tam je jak na 9 filmů. Ale scénami se prolítávalo strašně rychle, většina toho byla povrchního atd.
Fakt nemá smysl omlouvat prequely kvůli tomu, jak mizerná je nová trilogie.
5.1.2020 22:19 - Log 1=0
Aegnor píše:
chtějí počkat na Epizodu IX, aby si mohli svoje příběhové linky rozmyslet pořádně

Ono je vlastně dost smutné, když si s tímhle dají autoři parodického webkomiksu víc práce, než autoři původního díla.
5.1.2020 22:34 - Log 1=0
LokiB píše:
No původní trilogie také dojem jasného plánu ve mě nezanechala. Navíc je otázkou, co se tím pláne vlastně myslí.

Eh? Ano, první film byl točen s tím, že už další nejspíš nebude, takže je to uzavřený příběh. Ale pokračování na něj navázala natolik pevně že ten šev není ve skutečnosti až tak vidět, co se zdálo finálem a uzavřením, je jen milníkem, ale pořád významným milníkem na Cestě hrdiny (která z toho přímo odkapává), která nakyne do většího měřítka.
5.1.2020 22:53 - LokiB
Log 1=0 píše:
milníkem na Cestě hrdiny (která z toho přímo odkapává), která nakyne do většího měřítka.


Ale tak "cesta hrdiny" je dost laciný "plán". jako jo, to všichni vidí, že je tam progres Luka, ale to na trilogii moc jako plán nestačí.
5.1.2020 23:12 - Log 1=0
LokiB píše:
Ale tak "cesta hrdiny" je dost laciný "plán". jako jo, to všichni vidí, že je tam progres Luka, ale to na trilogii moc jako plán nestačí.

Mezi "Je tam progres hlavní postavy" a "je to důsledná a zjevně i relativně promyšlená adaptace Campbellova monomýtu" vidím dost solidní rozdíl.
5.1.2020 23:19 - LokiB
Vida, měl jsem za to, že tenhle případ s monomýtem se většinou vztahuje k Epizodě IV., ne k celé původní trilogii. Já tam ten monomýtus přes celou trilogii nevidím, v té jeho Campbellově definice, ale někdo ho tam třeba vidí.
5.1.2020 23:34 - Aegnor
Loki: Tak původní trilogie efektivně není trilogie, ale jeden a dva filmy. Pokud se teda brutálně nepletu. Takže tam jasnej plán ani být nemohl.
Každopádně, co si pod jasným dlouhodobým plánem představuju já - dlouhodobý příběhový oblouk, nastavení opozice a hrdinů (případně soupeřících stran, případně hrdinů a ohrožení ... ), rozvržení hlavních postav včetně jejich příběhových oblouků. Pak samozřejmě témata, kterým se chceš věnovat.
Jak moc podrobnej by tenhle plán měl být je pak další otázka, mám pocit že u filmových sérií bych ho chtěl mít pevnější než u seriálů, ale pořád si chceš nechat manévrovací prostor, abys mohl reagovat na to, s čím jsi nepočítal - chemie herců, obliba linií u diváků a tak podobně.

LokiB píše:
Fakt nemá smysl omlouvat prequely kvůli tomu, jak mizerná je nová trilogie.

Tak já je neomlouvám. Jenom jsem zmínil jednu věc, u které si myslím, že jsou prequely lepší než sequely.

sirien píše:
CRAP! Já pořád nedojel ani D&D Pomstu Sithů...

Počkej, ty netušíš, jak vznikli sithové? To jsi o hodně přišel. :-)
5.1.2020 23:41 - sirien
Loki: monomýtus okolo Luka prochází jak IV tak celou IV-V-VI - v podstatě to obtočili dvakrát a ta postava taky dvakrát překoná to co je a vyroste dál (z vesničana hrdinou, z hrdiny Jediem). A Log má pravdu v tom že to další provázání tam je udělané fakt velmi dobře - všimni si, jak tam v návaznosti V a VI pak probíhá celková gradační křivka, jak se tam pracuje s konceptem prohry, objevující se naděje a výhry atd. Zároveň tam dochází postupně k rozšíření toho světa v souladu s rozmachem toho příběhu...

...jako na jednu stranu to nebylo plánované původně a rozhodně to nebylo plánované ani tak moc, jak se Lucas později (a dodnes) tváří (např. ty kecy o tom jak to měla být rodiná sága jsou průkazně až o hodně pozdější konstrukce) a dost věcí se tam šilo horkou jehlou ještě ke konci (např. to že Vader je otec Luka vzniklo až při tvorbě Impéria a že Leia je Lukova sestra vzniklo až za běhu při tvorbě Návratu atd.) Na druhou stranu právě protože to nebylo plánované to je v tomhle směru zaslouženě vyhlášená case study toho, jak to udělat správně a že to že nemáš plán úplně z kraje neznamená, že se nad tim nedá zamyslet a udělat to i tak pořádně.


Prequely naopak nějakej plán měly od začátku, ale jeho exekuce... škoda opakovat, všichni víme, že Lucas prostě prequely zjebal a i jak a proč. Ale pořád v nich vidíš nějakej plán, překlenující záměr, myšlenku, pokus o nějaké postavy a dynamiku mezi nimi... a na jiné téma i zajímavé zpracování a technologie a nějakou snahu o progresivnost vyprávění i filmařiny. Že se to ve výsledku nemálo nepovedlo protože Lucas zakopával o vlastní nohy je věc druhá, ale ty věci tam sou a i jako prequel hater uznávám, že tam Lucas některé věci dělal dobře nebo aspoň zajímavě atp.


Tahle "trilogie" (resp. by se asi mělo říkat spíš "filmová triáda"?) nic z toho nemá. Technologicky, trikově atd. sme už všechno viděli, příběh nejlíp vystihuje boží a nepřeložitelná anglická fráze "dumpster fire", postavy sou plochý plytký nicky který nikoho nezajímaj a jejich vztahy a dynamika sou nejlíp popsaný slovem "neexistující". Žádnej plán zjevně neexistoval ani na začátku (TFA vůbec nic neotevírá ani nezahajuje, je jen plná prázdnejch nástřelů který se později mohly využít, ale to by Ryan a KK nesměly mít geniální myšlenku je všechny spálit a tvářit se u toho hrozně artově revolučně), natož pozdějc a šílenství je dokonaný tim že druhej film kreativně popírá první, aby třetí film v reakci kreativně popřel druhej. Tohle celý krásně popisuje další nepřeložitelná anglická fráze a to "what a fucking shitshow".
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.32517218589783 secREMOTE_IP: 18.215.62.41