Kultura

Colombo
16.8.2009 13:17
Nejhorší filmy fantastiky
Všecko je to subjektivní. Neexistuje špatný film. Vždycky se totiž někomu bude líbit. A ti, co si myslí, že je špatný, prostě to neberou s dostatečným nadhledem.
26.5.2010 13:25 - pety
Ja mam rad skoro vsechny jeho filmy a nejradej Jackie Brown protoze je chytra,civilne natocena a ma nadherny soundtrack.
26.5.2010 22:03 - Jerson
Tak tedy koukám na Sunshine, a ne. Jádro je sice horší, ale ne o moc.
26.5.2010 22:13 - pety
Jerson:Tak tvuj nazor me neprekvapuje,ten Sunshine myslim neni film pro tebe.
26.5.2010 22:20 - Jerson
Není, každou minutou a každou scénou roste počet nesmyslů a žádných úžasných vizuálních efektů jsem si nějak nevšiml. Zlatá Vesmírná oddysea.
26.5.2010 22:27 - pety
pockej jako ty nesmysly beru ale tobe fakt nepripada kvalitni ani ta vizualita?
26.5.2010 22:31 - Jerson
Ani trochu. Obyčejná polární záře je mnohem úchvatnější.
Přesněji - co je na tom vizuálně lepší než v jakémkoliv jiném vesmírném filmu?
26.5.2010 23:59 - pety
Ze je to uplne jiny nez v ostatnich scifarnach konkretne v:
tom ze se kamera nesoustredi na triky ale na postavy(Jestli te nedojala Kanedova smrt tak ses normalni robot).
tom ze je tam genialne podtrzeny kontrast mezi chladem a teplem.
tom ze spis nez dynamicke najezdy hodne pouziva statickou kameru
tom jak pracuje se svetlem (chci domu observation room nevite nahodou nekdo o nejakym?)
tom jak pouziva filtry(posledni ctvrtina filmu sice pusobi jako kus z 28 dni pote kterej Boylovi zbyl a nalepil ho tam ale ja taky fajn).
27.5.2010 00:19 - Jerson
Čí že smrt? Nedojala mě ani jedna smrt. Všem jsem ji přál a lidstu, které vyslalo bandu speciálně vybraných idiotů jsem ji přál taky.
Kontrast? tím že lidé mrznou na kost tam, kde by jim byla možná zima?
Práce se světlem - plné světo do kamery jsem už viděl.
Filtry neocením.

Každopádně od třetiny filmu co věta, to hřebík do rakve. Kdyby to byla pohádka, jak šel hodný, zlý a ošklivý po pláži, an jedné straně sluníčko a na druhé něco jiného, do toho přihodili nějaké ty efekty, tak bych to možná tak neodsuzoval. Ale vrazit do filmu kosmickou loď, která je kosmickou lidí jen podle jména, kosmonauty, kteří jsou tou nejhorší sbírkou idiotů od ... no, jakékoliv tuctové vyvražďovačky, rádobyfyzikální kecy a geniální logika, plus samozřejmě klišé postavená na dalších klišé (odpočítadlo k zážehu motorů následované nutností ručně odpálit nálož prakticky na povrchu Slunce ...

Mohl to být film o milionu jiných zápletek. Mohl to být i film o tom, jak americká rodinka přistane se svým karavanem na Slunci, pak by bylo naprosto jasné, že jde jen o ty kulisy a režisér se mohl vyřádit s efekty a kamerou dosytosti, protože by bylo jasné, že logika má v tomto filmu náhradní volno.

Ale co to budu rozpitvávat, 75% lidí se ten film líbí, a já ho hodím do pytle k Equilibriu a Hanebným parchantům.
27.5.2010 00:25 - pety
Ses robot ja to vedel.
27.5.2010 00:32 - Sadako
Jerson je, co se týče názoru na Sunshine, můj robot.
27.5.2010 01:12 - pety
Jerson píše:
Všem jsem ji přál a lidstu, které vyslalo bandu speciálně vybraných idiotů jsem ji přál taky.

Vsiml sis ze je tam receno ze tahle banda je tym dva,kterej mel delat jednicce technicky zazemi a neni secvicenej?
Píše:
Kontrast? tím že lidé mrznou na kost tam, kde by jim byla možná zima?

Kontrast mezi studenejma barvama toho co je "nase" a teplejma toho co je "cizi"
Mimochodem nemas pravdu s tou zimou.
Píše:
Práce se světlem - plné světo do kamery jsem už viděl.

Vis vazne ocenuju ze v diskuzi s tebou vzdycky drive nebo pozdeji prijde chvile kdy z druheho zacnes delat pitomce a nedouka je to takovy pevny bod v mem vesmiru,predstav si ze ja sem taky par whiteoutu videl,myslim ze mozna i vic nez ty a taky si zkus predstavit ze to co popisuju je jenom priklad.
Píše:

plus samozřejmě klišé postavená na dalších klišé (odpočítadlo k zážehu motorů následované nutností ručně odpálit nálož prakticky na povrchu Slunce

Opet vysvetleno,jedna se o zalozni system zalozniho systemu.

Píše:
Mohl to být film o milionu jiných zápletek. Mohl to být i film o tom, jak americká rodinka přistane se svým karavanem na Slunci, pak by bylo naprosto jasné, že jde jen o ty kulisy a režisér se mohl vyřádit s efekty a kamerou dosytosti, protože by bylo jasné, že logika má v tomto filmu náhradní volno.


Ale on uz je takovej a logika tam ma volno,teda spis ta tvoje logika,ten film je konzistentni v ramci svy dejovy logiky a vsechny vedecky a zdanlivy logicky lapsy jsou tam nejak opodstatneny.
27.5.2010 01:53 - sirien
Jerson píše:
a lidstu, které vyslalo bandu speciálně vybraných idiotů jsem ji přál taky.

řikáš, že ve Space Alertu by neprošli ani trenažerem? :)

pety píše:
Vsiml sis ze je tam receno ze tahle banda je tym dva,kterej mel delat jednicce technicky zazemi a neni secvicenej?

Když jde o misi s fatálním dopadem, pak každá civilizace, která nemá připravené alespoň tři precizně vycvičené rovnocené týmy s cross-tréninkem pro možnost individuální náhrady bez fatálních následků na kooperaci si skutečně zaslouží zemřít.
Asi stejně, jako Shadowrunneři co nemají plán B (C, D a Z - k těmhle plánům (C, D) se ale obvykle propracovává až evolučně, kdo je včas objeví, přežije. Plán Z je pak první filtrační moment který zajišťuje, že k C a D se dostanou jen ti co to při prvním průseru svedou odimprovizovat). Od civilizace bych ale čekal trochu víc prozíravosti než od Shadowrunnerů. Má k dispozici víc analytiků a tak.

Píše:
Opet vysvetleno,jedna se o zalozni system zalozniho systemu.

Pokud chápu Jerse dobře, a znám ho dost dlouho abych myslel že ano, pak mám za to že mu nejde ani tak o to, jak to kdo okecal, jako spíš o samotnou skutečnost, že se někdo k téhle miliardakrát ohrané trapárně fakt znovu uchýlil.
(btw., víte, že ve SW II directors cut je scéna, kdy postavy na poslední chvíli utečou před zřícením do vodopádu? Nevím kdo měl dost mozku na to aby to Lucasovi vymluvil do normální verse, ale tohle mě fakt odradilo se na ten directors cut dívat)
27.5.2010 02:15 - pety
Sirien píše:
Od civilizace bych ale čekal trochu víc prozíravosti než od Shadowrunnerů
Neocekavali ze budou muset postavit druhej tym ale hlavne neocekavali ze vubec budou schopni postavit druhej tym (teda hlavne druhou lod.


Píše:
Pokud chápu Jerse dobře, a znám ho dost dlouho abych myslel že ano, pak mám za to že mu nejde ani tak o to, jak to kdo okecal, jako spíš o samotnou skutečnost, že se někdo k téhle miliardakrát ohrané trapárně fakt znovu uchýlil.

Ja bych ani nerekl uchylil,protoze tak jak je to podane jde videt ze je to pouzity schvalne (jako subverted trope jestli si rozumime)
27.5.2010 03:30 - sirien
pety píše:
Neocekavali ze budou muset postavit druhej tym

zemřít.

pety píše:
neocekavali ze vubec budou schopni postavit druhej tym

buď něco nechutně komplexního, nejspíše s parapsychickými vlivy (pochybuju) nebo bullshit.

pety píše:
teda hlavne druhou lod

v úvahách o záložním týmu totálně nehraje roli. Viz blbý Apollo a tam šlo jen o pár šutrů do sbírky.
27.5.2010 11:53 - Jerson
pety píše:
Vsiml sis ze je tam receno ze tahle banda je tym dva,kterej mel delat jednicce technicky zazemi a neni secvicenej?

Nevšiml. Sedm let po první výpravě, pokud se nepletu, a oni nejsou secvičení? Proč bombu dokáže odpálit jen jeden člověk a ten neletěl s první výpravou?
Ale já nechci rozebírat nelogické věci ve filmu, nezůstala by tam ani jedna (všiml sis třeba, že se Slunce otáčí proti směru oběhu Merkuru? Já si toho všiml hned a chvíli uvažoval, jestli se špatně otáčení nebo oběh planety, a myslím že otáčení. Ale to je prostě jedna hovadina za druhou.

Pokud jde o tu hru se světlem, možná že velké plátno udělá své. A nechci být přehnaně útočný, protože vizuální stránka věci na mě ve filmech dělá dojem docela často.
Nicméně jsem viděl skutečně natočené sluneční erupce, a viděl jsem skutečně natočenou polární záři, a oboje na mě i na malém monitoru udělalo větší dojem než Sunshine. Takže přesvědčování, že jsem si něčeho nevšiml a náznaky, že by se mi to mohlo/mělo líbit ve mě probouzejí silný odpor. Možná kdybych viděl sestříhané záběry bez všech (úplně všech) keců postav, tak je ocením. Začátek se Sluncem ukrávajícím se za štítem se mi třeba líbil hodně. Ale ignorování - přesněji záměrné a diletantské negování veškerých fyzikálních zákonitostí a logiky v mém případě spolehlivě přebije těch pár dobrých záběrů.

Btw. o logické vysvětelní těch nesmyslů se ani nepokoušej, je jich tam tolik a tak příšerných, že se ti to stejně nepodaří.

Opravdu se těším, až doba těchle vesmírně katastrofistických ... (tady jsem vynechal jedno velmi sprosté slovo) ... skončí a začnou se opět točit dobré sci-fi filmy postavené na existujících a nebo použitelných technologiích, fyzikálnch zákonech a s efekty, které umožňuje moderní filmová technika. Jen doufám, že Setkání s Rámou natočí až potom.
27.5.2010 12:14 - pety
Sirien:takhle,jim dochazej suroviny a hlavne lidi na ziskavani surovin,jeden z clen osadky dostane kreativne silenej napad(spoji bombu se slunecnim stitem)kterej tu lod radikalne "zlevni"ale soucasne snizi sance posadky na preziti,cimz zaroven odpovidam Jersonovi proc Capra neletel s prvni osadkou,nevim ale mam pocit ze technologicka inovace je nepredvidatelny faktor.

Jerson:za prve,Sunshine vazne Neni film na mozek,coz je vec kterou nemam problem priznat,za druhe se odehrava dva roky po strate Ikara 1,z toho jsou nejakou dobu v kosmu.
Píše:
Ale ignorování - přesněji záměrné a diletantské negování veškerých fyzikálních zákonitostí a logiky v mém případě spolehlivě přebije těch pár dobrých záběrů

S temi fyzikalnimi zakony souhlasim s tou logikou ne,takze se nepohnem

Píše:
Opravdu se těším, až doba těchle vesmírně katastrofistických ... (tady jsem vynechal jedno velmi sprosté slovo) ... skončí a začnou se opět točit dobré sci-fi filmy postavené na existujících a nebo použitelných technologiích


Podivej se na Moon ten je pro tebe.
27.5.2010 12:26 - Bajo
IMHO Sunshine neni ani tak sci-fi, jako spise drama (vyberem postav, nametem, apod...). Tomu odpovida i stylizace postav, ktera je spise dramaticka a konfliktni, nez realisticka a logicka. Tedy neni to film o tom: jak by to asi OPRAVDU vypadalo, kdyby lidstvo poslalo do vesmiru, bla bla.....je to dramaticky pribeh o nesourode skupine ve vesmiru, blablabla

Znate nekdo teorii pribehu, ktery nenastal a teorii priehu, ktery nastal? Realne pribehy nejsou priliz dramaticke a opravdu dramaticke pribehy nejsou realne v tom smyslu, ze by se to takhle stalo a ze by nastaly vsechny potrebne okolnosti, ktere nastaly k danemu prubehu pribehu (vsichni to zname: to je ale nahoda ze zrovna....). Jenze je potreba si uvedomati, ze realismus neni jediny zpusob, jak pristupovat k obsahu a forme ve fikci (at uz jde o film, literaturu, nebo cokoliv jineho). Smysl fikce je v tom, ze je to fikce. To znamena muzeme udelat realisticky pribeh o beduinech putujicich pousti tak jak by se asi stal, nebo o beduinech putujicich pousti, ktere se stretne s havarovanou mimozemskou civilizaci a shodou okolnosti je soucasti vypravy nejlepisi beduinsky valecnik vsch dob a jeho uhlavni sok (to je ale nahoda). Je rozdil se to divat: to je ale nahoda (to neni moc pravdepodobne) a tohle je pribeh zrovna o tom, ze (/kdyby).....Stejne tak je sunshine pribeh o vesmirne vyprave nepripraveneho becka. Pri hodnoceni fikce je podle me fer odhadnout vizi autora (umelecky zamer) a ze sve perspektivy hodnotit jen kvalitu te vize (vzhledem k tomu jak se mu podari ji obhajit) a ze prespektivy te vize potom jeji konzistentnci (tedy jestli se nehrouti na svych vlastnich zakladech, nikoliv ovsem posuzovat ze zakladu uplne jinych). Podobnym zpusobem by treba filmy jako Parfem pribh vraha museli byt nutne taky uplne blbe.

Cimz nechci hajit vylozene sunshine od a do z. V nekterych castech jsem s nim mel tak problem (podobny jako s Hurt locker, ze uz to bylo prestrelene imho i vuci vlastnimu ramci), ale preci jen nektere prvky co kritizujete jsou vzhledem k specifickemu ramci Sunshinu logicke, jak pise Pety. Me osobne Sunshine prijde jako drama celkem povedeny, ale ma par uletu a konec bych si asi predstavoval trochu jinak. tolik aspon muj pohled.
Tolik aspon muj pohled.
27.5.2010 13:59 - Jerson
Bajo píše:
je to dramaticky pribeh o nesourode skupine ve vesmiru, blablabla
Však říkám, kdyby se to dělo na lodi u pobřeží, neřeknu ani slovo. Příběhy nemusí být reálné, ale znovu opakuju - když mám dojem, že režisér plácá jeden obraz přes druhý stejně jako rádobyspisovatel plácá jeden technoblábol za druhým, tak ztrácím zájem. Kosmonautům ve vesmíru povolují nervy celkem běžně, a klidně se můžou porvat na nože. Ale když jde o výpravu na záchranu lidstva a jeden maník sám z hlavy spočte změnu kursu k lodi, která má evidentně problémy, nikdo ho nezkontroluje, rovnou se korekce provede a supergeniální počítač ani neumí sám přestavit štít ... může se mi někdo divit, že na takovou logiku odmítám přistoupit? Drama se dá udělat i bez takových kiksů. Koule byla v tomto mnohem lepší, přitom námět podobný. Nejde tam sice o záchranu světa, ale o odloučení a nepřátelské okolní prostředí. Jenže když někdo udělá chybu (a rozhodně ne tak vážnou jako v Sunshine), tak to prostě působí jako chyba člověka vystaveného stresovému prostředí, a ne jako trčící kůl s nápisem "koukejte, jaký jsem vyrobil problém, a teď ho budeme zbytek filmu řešit, abychom vůbec měli o čem točit."

Bajo píše:
.Stejne tak je sunshine pribeh o vesmirne vyprave nepripraveneho becka

Pak to má být vesmírná výprava o záchraně jiné skupiny, kde nikdo jiný nebyl, a ne lidé, kteří mají zachránit lidstvo a jejich rozhodování je jako drátem do oka. Kdo řekl, že Sunshine musí být o záchraně světa? Že tam musí být obrovská bomba, která znovu zažehne Slunce? Vždyť kdyby šlo o záchrannou výpravu k lodi, která minula Merkur, mohl by být příběh dost podobný - ale mnohem uvěřitelnější. A stále fantastický.

Ostatně - nemůžu se vyhnout srovnání s Vesmírnou Oddyseou. Mnohem starší film, ale o dost uvěřitelnější, jen proto, že si s tím dal někdo trochu práce.
27.5.2010 14:27 - Bajo
No tak na Vesmirnou Oddyseu ma teda malo co, to ja zas jako celkem vysoka latka :-P
27.5.2010 14:40 - pety
Jersone zkus nachvilku zmenit zpusob uvazovani a mmisto ramce "proc to sakra musi bejt o!" pouzit "a proc by to nemohlo byt o?"

Uvidis ze s otevrenou mysli se na nektery filmy diva lip.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084532022476196 secREMOTE_IP: 52.55.55.239