Kultura

Felouen
11.9.2009 17:03
Žhavé novinky mířící do kin
Tak napadlo mě, že bychom mohli sem postovat různé novinky, které míří do kin a vypadají lákavě, ne totiž každý pravidelně chekuje program kin a tohle je skvělý způsob jak se podělit a upozornit na zajímavé kousky. A nemusí ani mířit do kin k nám, vítané jsou i věci, které k nám nikdy nedorazí, protože jsou na Netu lehce dohledatelné a stažitelné.:)

Nové filmy:

Bacha, kouše!/Jennifer's Body: Středoškolačky. Sex. Příšery. Lesby. Zabíjení. Přál by si snad někdo ještě něco více? :D
Tak ještě jednou. Stačí říct, že „jde o film, ve kterém ta černovlasá kočka z Transformerů souloží s každým, kdo se k ní přiblíží.“ Krásná středoškolačka Megan Fox totiž není člověk a rozhodla se vyvraždit celou svou třídu a zároveň si s každým pořádně užít - i se svojí nejlepší kamarádkou. Takže všichni hurá do kina (datum ještě nebylo určeno, v USA to vyšlo už v září) a nebo na direct download/torrenty. Podívejte se na úžasný trailer zde Vrrrr. Doporučuji nejprve cenzurovaný dole a teprve pak necenz. I když má pocit, že nejspíše ty trailery tam omylem switchly, protože ten necenzurovaný mi příjde lepší a drsnější (a je delší).

Staré:

Tak teď 24. září k nám dorazí Gamer, což potěší všechny všechny milovníky akčních stříleček, multiplayerových her a nových technologií (Augmented Reality příchází!!:D) - je to totiž o budoucnosti, kde hráči hrají multiplayerovou hru Slayers, ve které pomocí svých pohybů a mysli ovládají reálné lidi - vězně, kteří prošli výcvikem(nejspíše) a jako třeba v Counter Striku a jimi podobných hrách běhají kolem se zbraněmi v nebezpečných situacích a snaží se přežít.
Trailer na Gamera

No a druhá lahůdka je Dorian Gray, filmová verze slavné knížky. V Anglii vyšel na krásné datum: 09.09.09., zatímco my si na něj ještě počkáme, pokud tedy u nás někdy vůbec vyjde. Příběh asi není nutno představovat, film se totiž prý docela drží předlohy, takže kdo nezná, stačí shlédnout trailer. Podle kamarádky co to shlédla prý ale vynechali skoro všechnu homosexualitu, která je v knížce, aby byl více "public friendly" a kladli větší důraz na dramatickou lásku, což je podle mě velká škoda. :D
Dorian Gray Trailer

A pak ještě by mohl všechny fanoušky anime zaujmout film na téma slavného Blood: The Last Vampire, který mne ale moc neuchvátil, i když pár věcí se animku hodně podobá. Jo a vyšel v červnu. :D
Trailer
Autorská citace #21
15.9.2009 00:48 - sirien
noir: Hm. A můžu se zeptat, co konkrétně se Ti na District 9 nelíbilo?

(EDIT: zkus to pls obecně bez nějakejch výraznějších spoilerů, ještě sem to neviděl, ale rád bych to pak zpětně porovnal s Tvym názorem až to zkouknu)
Autorská citace #22
15.9.2009 08:01 - noir
sirien:

1/Nenapsal jsem, že se mi ten film nelíbil. Jen že je to pro mě zklamáni roku. Opravdu hodně jsem od filmu čekal, ale ta čekání se nenaplnila. Zjevně jsem naletěl na marketing nebo šeptandu - ono je to fuk, marketing u tohoto filmu je na šeptandě založený. Není to špatný film, ale rozhodně to není taková pecka, jak se očekávalo.

2/Byl jsem naprosto nadšený z prostředí. Periferie Johannesburgu rozhodně má ducha a zdá se mi, byť jsem tam nikdy nebyl, že ho filmaři docela vystihli. Sedla mi tam i syrovost (lepší slovo nemám) a docela dlouhou dobu i kamera (až na pár zcela samoúčelných záběrů, které ti ale neprospoiluju).

3/Děravý scénář a nevěrohodné charaktery. Několik postav se chová ve filmu zcela nesmyslně, dost často hlavní hrdina a především jeden voják. Jestli chtěli ilustrovat stupiditu vojenské mašinérii, udělali to hodně tendenčně - téměř karikaturou. A to ani nemluvím o ufonech, jejich chování je hodně psycho, a neomlouvá ho ani jejich cizost. Ta je občas spíš berličkou pro scénáristy. Vyloženě je vidím, jak sedí za stolem a říkají si: "Hehe, Miku, řekneme explicitně divákům, že naši mimozemšťani jsou úplně jiní než my, pak s nima budem moct dělat cool nelogické blbosti, aniž by se na nás diváci naštvali. Hehe." Jenže proč se potom ufoni 90 procent filmu chovají úplně stejně jako lidi?

4/Film s velkým humanitním poselstvím: Vadí mi scifárny, které pracují s nějakým konkrétním problémem, ale ukazují ho na ufounech. Přijde mi to poněkud zbabělé - říkám si, proč si tu myšlenku vlastně netroufli vyjádřit přímo. Zrovna u Districtu - proč tam proboha cpali ufouny, nestačili jim tam černoši? Prostě se mi zdá ta metafora úplně zbytečná; jakoby Mácha psal u mimozemském otcovrahovi jen proto, že na slovo "borový" se pěkně rýmuje "lejzrový". Ale s tímhle mám problém u spousty scifáren, přestože tenhle žánr mám hrozně rád.

5/Nevadila mi ani tak změna žánru ve třetině filmu, jako spíš zbytečnost a samoúčelnost celé druhé půlky. Sice působí pořádně nadupaně, ale přišlo mi, že kvůli akci se najednou film kousne na místě a potřebuje pořádně scénáristické šťulce (spíš kopance), aby se posunul o píď dál.

6/ Jsem otec dvou mrňat a moc rád se nad nima dojímám. Ale myslím si, že základní přikázání současného filmu by mělo znít: "Nedáš do svého filmu roztomilé dítě, nad jehož osudem se bude vznášet stín tragédie. Stejně všichni ví, že to parchant přežije. A když už tam děcko dáš, ať, proboha, nemá žádné výjimečné schopnosti!

7/A na úplný konec-přiznejme si, že zápletka "najděme všemocný artefakt s podivnými vedlejšími účinky" není z nejoriginálnějších :o)

Je to dost konkrétní i bez spoilerů?
Autorská citace #23
15.9.2009 08:56 - Jerson
Na to že jsem District 9 viděl na základě shlédnutí jediného traileru mám naprosto opačné pocity. Nesmyslného chování hlavního hrdiny jsem si nevšiml, a pokud jde o vojáky, tak mi taky přišli dost uvěřitelní.
Až se Sirien podívá, klidně sem můžeš napsat, co je na emzácích tak nelogického.
Humanitní poselství - nevšiml jsem si ho, a už vůbec ne ve spojení s černochy. Notabene v Africe.
Akce jsem velmi ocenil, protože pro jednou působily dost věrohodně.
Dítě si mohli odpustit, to je pravda.

A jaký že všemocný artefakt to měl být? Já ho asi minul.
Autorská citace #24
15.9.2009 11:32 - noir
Jerson: Počkáme, až sirien zajde do kina a pak to doproberem.
Jen jedu věc myslím můžu napsat rovnou - ta humanitsická protirasistická zápletka z toho vyloženě sálá. Jižní Afrika-apartheid-ghetto-menšina-separace-zneužívání moci-rádoby humánní řešení... Ostatně i název a zápletka filmu vychází z vůbec nejslavnějšího černošského ghetta District Six, které bylo vládou násilně vystěhováno.

Akce mě taky bavila, jen mi v tom filmu přišla zbytečná, respektive bylo jí (na mě) moc.

Artefakt? No přece McGuffin jako keporkar! Lahvička, ne?
Autorská citace #25
15.9.2009 12:50 - Jerson
Protirasistická? Sálá? Ač jsem na tyhle myšlenky ve filmech vysazený, tak v Districtu jsem si jich všiml, protože dávali dobrý smysl, ale nijak nevyčnívaly. Prostě mi chování lidí k emzákům přišlo ... lidské.

Asi i proto, že jsem o Districtu Six doteď nic neslyšel. Ostatně mi to přišlo nármální - kdyby emzáci přistáli v USA, tak půlku rozpitvali v laborkách a zbytek najali jako vojáky. Když přistáli v Johannesburgu, tak jsou už dvacet let zavření v ghettu. Každá země má svůj přístup.

Lahvička nebyl žádný artefakt, vždyť přeci víš co to bylo zač. Tak jaképak "všemocný".

A akce tam je ve skutečnosti velmi málo. Když jsem jí chtěl ukázat kamarádovi, tak všechny akční scény shlédl za nějakých patnáct minut. A opět - seděla mi tam. Na jeho místě bych udělal to samé.
Autorská citace #26
15.9.2009 13:53 - noir
Jerson: Chudáci v chatrčích, zlé SOUKROMÉ firmy je vykořisťují, vláda na to peče a jen je izoluje, aby nepobuřovali a nechali majoritu v klidu. To je tak jihoafrický příběh, že už ani víc jihoafrický být nemůže :o)

Lahvička je standardní artefakt se stejným významem jako Frodův Prsten, Hledačovy Ordeny nebo jakýkoliv jiný McGuffin - může spasit národ, její moc je mystický (tedy nevysvětlená a podivná), svého nositele mění a nesmí se dostat do rukou nepříteli - jinak způsobí nepředstavitelné zlo.

15 minut? Fakt? Já to neměřil, takže ti věřím. Vidíš, mě to zcela subjetivně přišlo o dost víc. Jen scéna, ve které je hrdina uvnitř takové té věci, mi přišla aspoň dvacetiminutová. Hm, tady je vidět, jak každý vnímáme čas jinak.
Autorská citace #27
15.9.2009 14:51 - Jerson
Tu vykořisťující firmu jsem nepostřehl, asi i proto, že jsem si to pouštěl bez titulků a jestli tam někde byla zmínka, tak mi utekla.

A když říkáš spasit národ - to asi budeme muset řešit potom, ale opět jsem si ničeho takového nevšiml. A to jsem celou dobu nějaké klišoidní spasení čekal (to klidně napíšu, na konci se nikdo neobjímá a nejásá, že je celá věc vyřešena a uzavřena). A jestli se nějdo spasen, tak jedině tím způsobem, jakým je spasena tráva na poli plném dobytka (: )
Autorská citace #28
15.9.2009 16:26 - noir
Sirien, hybaj do kina, ať si tu můžem popovídat :o)
Autorská citace #29
15.9.2009 17:27 - Ebon Hand
Do kina na to půjdu (District 9), už jen z důvodu, abych si mohl udělat vlastní názor.
Autorská citace #30
18.9.2009 12:46 - sirien
Tak sem to zkouknul a musím říct, že mě ten film fakt oslovil. Scénářem, suprovou kamerou, režií... a i hereckými výkony. Fakt suprové dílo.

Ještě než se pustím do toho co psal noir, tak co se mi líbilo především:
> uvěřitelné MZ technologie. Žádné ultimátní unobtanium slitiny, které by byly neprůstřelné, nezničitelné, ignorující kinetickou energii... ten power armor normálně dostával tečky a ačkoliv byl na vysoký úrovni, tak když to z něčeho dostal, tak to prostě z něčeho dostal.
Zbraně byly také výtečné - žádné blbé phasery nebo jiné koniny. Pravda že mi přišlo trochu praštěné aby měla jedna rasa paralelně energetické a projektilové zbraně, na druhou stranu - naše nastřelovačka hřebíků taky vypadá jalo pistole, takže ten bleskomet mohl být klidně nějaká hightech svářečka...

Líbil se mi i celkový nápad - přistanou MZáci, žádní vojáci, žádná výzkumná výprava, prostě ztroskotaná loď... a co teď ke všem čertům s nima? Gheto je dost logické řešení. milion MZáků nelze jen tak separovat, nelze je naházet do děr v Area 51, protože to sleduje celý svět tak je nemůžete jen tak upálit...

Ano, paralela k District 6 byla zřejmá, nicméně já osobně bych jí chápal spíš opačně - ne MZáky jako černochy a film jako poselství, ale spíš takové napůl ironické zamyšlení nad tím, že MZáci můžou nakonec skončit ne jako nepřátelé nebo vítaní hosté, ale právě jako další etnické gheto.
Ostatně v tom filmu je i vysvětlené proč vzniklo a proč vypadá tak jak vypadá.
Mimochodem - to že chtěli MZáky vystěhovat nárazově nebylo ani tak jako paralela k District 6, ale bylo to kvůli tomu že je chtěli přestěhovat extra rychle, aby vznikl chaos a oni pak mohli v District 9 sesbírat ty jejich technologie.

Film obsahoval určité drobné nelogičnosti (např. hlavní hrdina co u sebe tahá pořád stejný mobil, ale není přes něj sledován - jenže většina lidí stejně neví, že to je možné, to že hlavní hrdina jen tak bez pomoci odejde z MNU laborek a stačí mu jen zmlátit doktory (ochranka jako spala?) a tak podobně), ale ve filmu se tam nějak rozplývaj, žádná z nich nevytváří nějaký děsný WTF moment.

...teď k tomu co jste tu psali

noir píše:
Není to špatný film, ale rozhodně to není taková pecka, jak se očekávalo.

To je asi otázka osobního pohledu, já od něj čekal hodně, dostal jsem něco kapku jiného než jsem čekal, ale nakonec mi ten film přišel ještě lepší...

noir píše:
(až na pár zcela samoúčelných záběrů, které ti ale neprospoiluju).

které konkrétně máš namysli?
Osobně mi přišlo že pár scén bylo zbytečně točeno profi způsobem bez toho dokumentárního stylu - někde to potřeba bylo, někde mi přišlo že by to šlo i bez opuštění té dokumentární kamery, ale nikde mě to nějak zvlášť moc nepraštilo přes oči

noir píše:
Děravý scénář a nevěrohodné charaktery.

Nepřijde mi. Hlavní hrdina mi přišel dost uvěřitelný - prostě úředníček,nijak zvlášť silná osobnost, vzásadě příjemný člověk meinstreamově propadlý korporaci, který byl náhle sešrotován korporací které předtím důvěřoval a je prostě v prdeli a neví pořádně co dělat. Jediná chvíle která mi přišla trochu ujetá bylo, jak utíká od Christophera, aby si pak přehrál ten záznam a hnedka se vrátil... ale tak Hollywood, no.
MZáci mohli být cizejší, pravda, jenže to by ten film pak vypadal kapku jinak a dost lidí by ho nepochopilo. Mě přišli pojatí dost dobře - mnohem líp než ve většina star*, Babylonu a dalších.

Co se táče toho dítěte, které mnohým leze krkem, tak TO je zrovna věc která mi narozdíl od jiných filmů NAPROSTO nevzrušila.
Zaprvé - je jedno jestli tam máte MZáka, MZ teenagera nebo MZ dítě. Je to postava s nějakou úlohou v ději.
Zadruhé - nikde ve filmu není řečeno, jaký mají MZáci psychický vývoj. To dítě vůbec nemuselo být geniální, MZáci prostě mohli disponovat plnou duševní kapacitou již od vylíhnutí.
Zatřetí ve filmu bylo naznačeno, že jsou MZáci kastovní. Že mohou být, přesněji. V takovém případě by Christopher byl očividně z té vyšší, lidmi postrádané, kasty, takže jeho dítě by z ní bylo logicky také. A dostalo by se mu i kvalitnější výchovy a tak...
Začtvrté - nikde ve filmu není ani jedna scéna "oh ubohé děťátko podívejte jak děsně na tom je, brečíme brečíme brečíme", takže vyčítat že tam je dítě jen aby tam byl nevinný dětský prvek mi nepřijde úplně fér.

(a hrozně se mi líbila scéna kdy to děcko mluví s Christopherem o domovské planetě: "kolik má naše planeta měsíců?" "Sedm." "Tahle má jen jeden. A naše planeta je větší než tahle, že jo?")

Co se týče toho vojáka, tak podle mě vůbec nejde o nějakou snahu o parodii armády nebo tak něco - ve filmu je jasně řečeno že to není řadový voják, ale že to je žoldák. A přišel mi vcelku dobře pojatej i zahranej. Ostatně na problémy s žoldáky se můžeš podívat v Iráku, ve východní africe a na spoustě dalších míst - ty "bezpečnostní" agentury najímají dost ujetý týpky, z nichž někteří byli z psychických důvodů propuštěni z řádných armád, jiní odešli aby mohli být "víc v akci" - tzn. být víc ohroženi a víc zabíjet.

noir píše:
7/A na úplný konec-přiznejme si, že zápletka "najděme všemocný artefakt s podivnými vedlejšími účinky" není z nejoriginálnějších :o)

No, nevím, možná mi něco uteklo, ale přijde mi že ve filmu naprosto jasně vysvětlili, co je ta věc zač, kdo ji postavil, proč, k čemu slouží a co je uvnitř.
Ostatně bylo jasně řečeno že MZ technologie fungují na odlišné bázi jakési biotronické tekutiny (ostatně proč ne, my fungujeme převážně na ropě...), takže mi ani nic z toho nepřišlo moc nesmyslné. (SPOIL: pravda že aby palivo zároveň fungovalo jako retrovirus je už trochu hodně, nicméně a) to nemuselo být nutně přímo palivo jako takové, b) to není tak děsivé - lepší než den nezávislosti a aplikace osmimístných binárních Windows na neuronové počítačové sítě MZáků)
Stejně tak nikde nebylo řečeno že když se to dostane k lidem, tak by se mělo stát něco strašného. Naopak. Znamenalo to pouze, že Christopher nebude mít svoje palivo, nic víc, nic míň... (čímž selhává paralela k Prstenu i Ordenu...)

Jerson píše:
Tu vykořisťující firmu jsem nepostřehl

MNU - celá ta "armáda" co tam vystupuje jsou soukromí žoldáci, hlavní hrdina je agent té korporace a tak. Nicméně mi přišlo že v MNU budou mít slušný podíl i některé vlády...
Autorská citace #31
18.9.2009 13:39 - Sosáček
sirien píše:
unoptanium

"obtain" je s b :)

(sorry, prastilo me to pres oci)
Autorská citace #32
18.9.2009 13:40 - sirien
obtain, pravda. Little fail... sith happens, znáš to.
Autorská citace #33
18.9.2009 13:41 - Sosáček
sith happens. jojo. to se nam taky stalo.
Autorská citace #34
18.9.2009 14:12 - Čindi
Plně souhlasím s Noirem. Včera jsem na tom byl čekal od filmu hodně a výsledek byl nesourodý mix E.T., Apocalypsy now, Vetřelce a Mouchy. Film je ve výsledku takový neuvěřitelný.
Autorská citace #35
18.9.2009 14:29 - sirien
A jé... District 9 opět vypadá na film ostře dělící publikum...
Autorská citace #36
18.9.2009 14:41 - Jerson
Mno, tak já se zase stavím na stranu uvěřitelnosti. A jestli je District 9 nesourodý, tak už nevím.
Autorská citace #37
18.9.2009 14:51 - noir
Nerad bych to zde proměnil ve svůj slovní průjem, ale popravdě řečeno District má čtyři části, které se od sebe dost děsivě liší. Je na něm děsivě vidět, jak rozšiřoval původní krátkometráž, kde se chtěl komu zalíbit a kde je původní. Mě nakrkl právě tím, jak hraje na všechny strany-intelektuálům tam prdnem rasový konflitkt, hríčům scény jako z FPS, scifustům tam narvem uvěřitelnou moderní fyziku ala BSG, cool, trendy, moderně. Pro mě teda nic originálního. A "Moucha" pasáže byly zbytečné, nudné, vykradené a vůbec nelogické: hm, náš bos se celý den pohyboval mezi emzáky, občas byl, chová se fakt divně, blinká černě - asi mu pomůže odpočinek. Wow!
Autorská citace #38
18.9.2009 14:56 - sirien
Tak oni na nějaká bezpečnostní opatření v District 9 dobře dlabali, pokud sis všiml. Což mi přijde i poměrně realistické.
Celkově mám přesně ten dojem který jsem měl když jsi sem napsal poprvé - jsi natolik ovlivněný svojí profesí, že si a) už neumíš užít film tak jak je, vidíš v něm hromady věcí které tam ani nemusí být (poměrně častá záležitost, kterou okolo mě trpí hned několik lidí co jsou s filmem nějak víc provázaní) b) mám dojem že tomu filmu vyčítáš věci, které tam ani nejsou, protože od něj apriori něco očekáváš - a hlavně mě poněkud míjí teze "pokud chce někdo udělat líbivý film a ne film jen pro úzké publikum, pak je film automaticky špatný, právě protože se snaží, byť úspěšně, být líbivý".
Autorská citace #39
18.9.2009 15:00 - Max
Ihned po zkouknutí mi tam přišlo hodně věcí divnejch. Proč dávali technologie za jídlo, proč tam cosi kutili když by stačila jen helikoptéra ... dost z toho mi ale postupně došlo, že to celé smysl mít mohlo

Zůstává pár věcí, který mi asi nezapadnou ... ustřelení motoru raketou, pozicování telefonu, protiklady technologií (mají antigravitaci ale nemají dost silný pancíř proti střelným zbraním a používají stále hydraulické písty)

Celkově času nelituju a hodnotím na pět a půl pračky Whirpool značka vítězů!
Autorská citace #40
18.9.2009 15:09 - noir
Sirien: Má profese s tím opravdu nemá co dělat - už jen proto, že nevíš, čím se živím :o) Jinak nemám rád tyhle prázdné výkřiky (vyčítáš věci, které tam ani nejsou, jsi něčím ovlivněný) - bez dokladů jsou to poněkud prázdné floskulky.
A fakt nesnáším, když mi někdo cpe do úst věty, které jsem niky neřekl - viz.
tvé "am ani nejsou, protože od něj apriori něco očekáváš - a hlavně mě poněkud míjí teze "pokud chce někdo udělat líbivý film a ne film jen pro úzké publikum, pak je film automaticky špatný, právě protože se snaží, byť úspěšně, být líbivý".

Ono totiž oponovat něčemu, co někdo nikdy neřekl, je dost snadné.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.073963165283203 secREMOTE_IP: 3.141.199.243