Kultura

ShadoWWW
3.3.2010 07:30
Dračí doupě II (původní)
Konečně vznikly oficiální stránky Dračího doupěte II. Zatím tam jsou jen stylové wallpapery a seznam autorů.

Trochu mě překvapilo, že tam není nikdo, kdo by se nějak častěji objevoval na stránkách Kostky. Z toho mi vychází, že nové DrD bude mít pravděpodobně blíž k Fate než k DnD 4E.

TATO DISKUSE JE VYHRAZENA PRO PŮVODNÍ (NEREVIDOVANÉ) DRD2. DISKUSE O REVIDOVANÉ (AKTUÁLNÍ) VERZI JE ZDE

Recenze původního DrDII:
Sirienova recenze
Jersonova recenze
Autorská citace #41
3.3.2010 21:32 - wlkeR
Noir: Všechny palce vzhůru :)

Tak různé pokusy o kvalitní český systém se tu drbaly velmi intenzivně pokaždý, když se tu objevila třeba jen zmínka, o nějakém skutečném díle. A to co tu bylo od izolovaných, nepříliš zkušených jedinců je pak nic proti kolektivnímu výtvoru, co slibuje nahradit starej dobrej Dračák.

Ta skepse co tu panuje... Já se jí nedivím. Ale pro design jako takový je nezbytná. Kdyby autoři nemuseli jít hlavou proti zdi, k čemu by byl další systém za další peníze?
Autorská citace #42
3.3.2010 21:37 - alef0
Noir, prosím ťa, doplň si príspevok (prvý odsek), lebo sa rútiš v ústrety k selfpwnu, kde kritizuješ ľudí za gramatiku a sám po sebe nečítaš príspevky :-)

Ten nedostatok času je inak folklór a presne zapadá do koncepcie stavu komunity (to nie je kritika, len konštatovanie stavu). Ľudia jednoducho nemajú času investovať nejaký čas. Na druhej strane, zo svojich prekladových skúseností musím povedať, že práve kvôli nedostatku konštruktívnych pripomienok je jednoducho nutné diktatúrne zaveliť ,,a bude to takto". Hlasy komunity totiž často naťahujú vývojový čas.

Ten text z D&D je zaujímavý, možno je otázka, že aké konkrétne príšery žijú v tých lesoch, teda, že ako veľmi je to pri zemi. Podobné rozdiely vo filozofii som videl pri vývoji Forgotten Realmsov, kde to začínalo ako ,,point of lights", potom prešlo k ultraepickému zaľudnenému fantasy, aby sa to vrátilo k points of light.

Ale tie texty sú podozrivo rovnaké.

Ten dungeonpunk v D&D možno budia obrázky.
Autorská citace #43
3.3.2010 21:43 - noir
alef: Nehodlám nic opravovat, za den toho toho mám dost - po sobě i po jiných. Na diskuzních fórech si od pravidel s radostí odpočinu. A vidím proklatě velký velký rozdíl mezi amatérským příspěvkem tuctového uživatele diskuzáku s oficiální první prezentací dlouho očekávaného produktu. Taky cítíš ten lehoučký rozdíl?

Oprav si po sobě příspěvek: kritizuji za stylistiku, nikoliv za gramatiku.

Kýblohlav: Já se na nový dračák opravdu docela těším. Možná ho nebudu hrát, nejsem už přeci jen jeho cílovka, ale určitě mám radost, že bude. A o to víc mě štve, že se jeho tvůrci nedokážou oprostit od amatérských chyb. Proč se třeba nezeptali někoho, kdo tomu krapet rozumí, jak se dělá něco jako startovací kampaň? Neprudí tady sirien s tím jeho otravným (ale asi důležitým) marketingem už x let?
Autorská citace #44
3.3.2010 21:56 - alef0
noir: Ešte raz: prečítaj si po sebe prvý odsek a zistíš, že veta v prvom odseku je nedokončená ;-) [ak prudím, tak preto, že nemám rád, keď je niekto grammar nazi a naň samého by sa to dalo uplatniť, a je jedno, voči komu je ten grammar nacizmus smerovaný.]

Prezentácia má určite zmysel, a máš určite pravdu, že prvý dojem robí veľa. V tomto prípade som ochotný odpustiť, pretože prvý dojem stále pokračuje (keďže je to vývojársky blog) a reklamná kampaň asi len začala. (Tipujem, neviem o detailoch nič. Pripúšťam, že som asi zaujatý.)

Ak tých chýb bude viac, potom to bude povážlivé. Ale Altar má u mňa takú povesť, že tam je čokoľvek s víziou dokončenia pozitívne.
Autorská citace #45
3.3.2010 22:00 - Bouchi
noir píše:
kritizuji za stylistiku, nikoliv za gramatiku
Ja ti nevim, ale veta noir píše:
Má-li být DrD 2 bomba pro český trh, čekal bych ten start jako
je nejaka divna i stylisticky, ne?

noir píše:
Proč se třeba nezeptali někoho, kdo tomu krapet rozumí, jak se dělá něco jako startovací kampaň?
Pokud vim, tak stavajici obsah oficialnich stranek v teto chvili neni (a nema byt) "startovaci kampan" pro sirsi verejnost (respektive pro cilovou skupinu), nybrz soucast komunikace se "zasvecenou" verejnosti (zahrnujici napr. navstevniky RPGF).
Autorská citace #46
3.3.2010 22:05 - ShadoWWW
Uvedený setting DrD2 opravdu připomíná PoL z 4E. To samo o sobě není špatné (naopak!), ale je to trochu v kontrastu s uvedeným vymezením.

Autoři však u mě mají dvě malá plus:
- Rozjeli ofic. stránky (DrD+ je nemá doteď).
- Slíbili, že tam zítra v poledne uvedou aspoň jednu mechaniku hry.
Autorská citace #47
3.3.2010 22:14 - yokuzava
Joo, "inspirace" a opisovani je tu celkem zavedena znacka :) Tim myslim v Cechach.
Autorská citace #48
3.3.2010 22:21 - Alnag
Noir: Tak to se ti opravdu povedlo! Jo, není nad to vymezit se proti D&D a pak to z něj opsat. To je přece standardní modus operandi Dračího Doupěte už od jeho zrození... :D

Ale na druhou stranu... alespoň si vybrali dobrý zdroj inspirace. Třeba ta hra přece jen bude stát za to. :)
Autorská citace #49
3.3.2010 22:21 - noir
sviňa. To je to slůvko, po němž toužíte.

Bouchi: hm, tak tomu pak nerozumím vůbec. Ale dál do toho nebudu šťourat, bo marketingu fakt moc nerozumím. Každopádně tímhle jste reálně kampaň odstartovali - ať už úmyslně, nebo ne. Teď je na vás, jak se s tím vypořádáte...

Jen bacha, rozhodně autory DrD nenapadám z opisování!
Autorská citace #50
3.3.2010 22:35 - Bouchi
Alnag: To opisovani vidis kde, prosim pekne? Jen v tom, ze odstavce postnute Noirem maji podobnou atmosferu? K tomu bych podotkl, ze ten odstavec tykajici se DrD II obsahuje prvky a) z DrD 1.x (coz je logicke, kdyz to ma byt nastupce), b) z evropske historie, c) z evropske fantasy. Pokud se evropskou historii a evropskou fantasy inspiruje(?) DnD, je opisovanim, kdyz z techto zdroju cerpa DrD II?
Autorská citace #51
3.3.2010 22:50 - Peekay
ShadoWWW píše:
Slíbili, že tam zítra v poledne uvedou aspoň jednu mechaniku hry.


Len tak pre poriadok - slubil som Quentinovi, ze sa dozvie nieco nad cim bude moct slintat.

(co nie je to iste ako "aspon jedna mechanika")
Autorská citace #52
3.3.2010 23:03 - Alnag
Bouchi píše:
a) z DrD 1.x (coz je logicke, kdyz to ma byt nastupce)


Á. Takže když opíšeš B, které je opsané z A, tak jsi vlastně A neopsal. Zajmavá logika. Nicméně měl jsem nedávno v ruce basic D&D (pro účely své přednášky o historii DnD na FF) a zjistil jsem, že ta inspirace byla větší než malá. Ve skutečnosti je ta podobnost až brutálně do očí bijící.

Bouchi píše:
Pokud se evropskou historii a evropskou fantasy inspiruje(?) DnD, je opisovanim, kdyz z techto zdroju cerpa DrD II?


Neřekl bych, že DnD se inspiruje v evropské fantasy nebo evropské historii. To se inspiruje v Tolkienovi (ano, můžete křičet, že to je přece Evropan, ale z hlediska kulturních rozdílů je anglosaská fantasy prostě anglosaská fantasy), v dobývání Divokého západu a tak podobně (EDIT: nestvůry jsou pochopitelně odevšad).

Jestli se neukazuje, že to zaklínání se "evropským" a odmítnání "amerického" (byť chápu, že dnes je to mezi skupinou jedinců nízce nadprůměrné inteligence IN) je trochu mimo mísu. Nebo tedy... co přesně je tam tak unikátně evropského? Zlobři? Vlci? Hvozdy?
Autorská citace #53
3.3.2010 23:05 - wlkeR
Hmm, když o tom tak přemýšlím, není náhodou drtivá většina americké kultury evropský import? Nejsem žádný dějepisec ani nic takovýho, ale nepamatuju se, že by mě v D&D na lv 30 napad Manitou.

Každopádně setting je jedna věc - důležitá, určitě, ale ne nenahraditelná. Co zajímá mně jsou mechaniky. Budu si moct zase všecky tabulky důležitý pro DM/PJ vypsat na desky A5 sešitu, kam si dělam poznámky pro hru? (Teď tam mám Target DCs, Damage Expressions a tabulku statsů příšer a v DMG dohledávám jen tabulky pokladu, páč sem línej opisovat konfigurace zlaťáky - drahokamy - lektvary).

A, co je mnohem důležitější, bude možné vytvořit postavu, která je v rámci kampaně nebo povolání úplně k XYZ? To bych totiž viděl vážně nerad.
Autorská citace #54
3.3.2010 23:16 - Bouchi
Alnag píše:
Takže když opíšeš B, které je opsané z A, tak jsi vlastně A neopsal.
Jednak DrD 1.x tezko muze byt opsane z DnD 4e, druhak pokud "obsahovat prvky" = "byt opsano", tak je nejspis opsano napr. 99,9 % romanu z poslednich 50 let.

S tim, ze inspirace DrD PPZ 1.0 v basic DnD byla hodne velka, AFAIK snad nikdy nikdo nepolemizoval.

Alnag píše:
To se inspiruje v Tolkienovi (ano, můžete křičet, že to je přece Evropan, ale z hlediska kulturních rozdílů je anglosaská fantasy prostě anglosaská fantasy),
A Tolkien se inspiroval mj. v severskych sagach. To je taky anglosaska fantasy? Je tim padem anglosaska fantasy i Zeyeruv Roman o vernem pratelstvi Amise a Amila?
Autorská citace #55
3.3.2010 23:20 - Alnag
Kýblohlav píše:
Hmm, když o tom tak přemýšlím, není náhodou drtivá většina americké kultury evropský import?


No samozřejmě, že je. Ale o to je směšnější si vytvořit dělení evropské vs. americké.

PS: Není celá evropská kultura import z blízkého východu? Už vidím ten marketing. Dračí doupě III - inspirováno prapůvodní kolébkou lidské kultury - úrodným půlměsícem. Široko daleko nehostinné pouště plné škorpionů a jedovatých hadů. Jen tu a tam jsou roztroušené oázy, kde si vystrašení beduíni za hýkání velbloudů vyprávějí příběhy o hrdinech...
Autorská citace #56
3.3.2010 23:28 - pipux
Koukám a vidím ...

Oficiální stránky DrD II jsou ošklivé. Hranaté, ostré přechody neoslní, čistě pocitově takové stránky člověka nenabudí k opětovné návštěvě.
Proč probůh gotické písmo (od 11. stol.) s těmi krucánky, připomínajícími buď iroskoty (5. stol.), anebo viktoriánský vintage styl?
Stylově bych hádal, že na designu webu DrD II pracoval stejný autor, který má na svědomí design RPGfora. Moc tomu DrD II ale zatím nedal ...

Padl tu komentář, že stránky nejsou určeny pro veřejnost, že s propagací dílka nemají co dělat. No ale jak jednou kostlivec vyleze ze skříně ...
Spravte si ten design.

...

D20 má hezký design :)
Asterion ujde.
Dungeonmastering není špatný.
I Wizardi se poučili (a to měli cca před rokem hodně odporné stránky).
Autorská citace #57
4.3.2010 00:04 - skew
"Nechceme vytvořit novou hru bez chuti, která bude následovat cestu americké fantasy a dungeonpunku, který má jen málo společného s historií a příběhy, které se u nás vyprávějí."


...
Imo s výše citovaným víc koresponduje ten první.
(mírně editováno)
Autorská citace #58
4.3.2010 00:34 - Alnag
Určitě jsi chtěl udělat autentičtější srovnání. Třeba...Autorská citace #59
4.3.2010 01:17 - skew
Ne, nechtěl.
Autorská citace #60
4.3.2010 06:05 - noir
Bouchi: Celé to dělení fantasy na evropskou a americkou je úplně blbé. Prostě ta věta autorům hodně ujela. A když se začali vymezovat ještě proti dungeonpunku, jehož nejslavnějím autorem je právě Evropan, musel jsem se už krapet smát.

Jak jsem už psal jednou - vyprdněte se na srovnávání s čímkoliv, vždycky to narazí.

A sorry, psát o tom, jak "váš" svět bude úplně jiný, a pak to doložit odstavcem, který je téměř totožný s tím, vůči čemu se vynmezujete, je trapné. Kor když to ani v nejmenším nekoresponduje s tím, co "byste rádi měli". Ten popis světa je zcela generický svět - sedí na to jádro Realmsů, skoro celý Warhammer a naprostou většinu jiných her. Kde je tam něco ze slovanské mytologie? Na mě teda (být cílovkou) "lesy plné pavouků" řvou Harry Potter! A skřety bych znal z WOWka - jinak se nedozvím nic.

skew: Hele, nenavážej se do evropské fantasy, ten trpaslík je ryze evropský (GW je britská firma, že?) a tudíž autenticky dračákovský.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.30780100822449 secREMOTE_IP: 3.239.40.250