Kultura

ShadoWWW
3.3.2010 07:30
Dračí doupě II (původní)
Konečně vznikly oficiální stránky Dračího doupěte II. Zatím tam jsou jen stylové wallpapery a seznam autorů.

Trochu mě překvapilo, že tam není nikdo, kdo by se nějak častěji objevoval na stránkách Kostky. Z toho mi vychází, že nové DrD bude mít pravděpodobně blíž k Fate než k DnD 4E.

TATO DISKUSE JE VYHRAZENA PRO PŮVODNÍ (NEREVIDOVANÉ) DRD2. DISKUSE O REVIDOVANÉ (AKTUÁLNÍ) VERZI JE ZDE

Recenze původního DrDII:
Sirienova recenze
Jersonova recenze
12.5.2010 01:30 - Shako
sirien píše:
pokud to chápu správně (!!!!) pak by nemělo jít ani tak o archetypy jako spíš o miniclassy, které si sám seskládáváš k obrazu svému. Archetyp Krále Artuše by pak vypadal třeba jako kombinace class "rytíř 5" "šermíř 3" "vojevůdce 4" a "šlechtic 3". Merlin by pak mohl být třeba "Warlock 3" "Wizard 5" "Enchanter 3" a "Druid 5", kdy jednotlivé "classy" tvoří balíčky spřízněných skillů (rytíř: boj z koně, kopím, mečem, heraldika; šermíř: různé finty, druhy boje; šlechtic: leadership, etiketa, politika...; Warlock: kletby, protikletby, bojová magie...; Wizard: elementární magie, magie počasí, užitná kouzla; druid: spřízněnost s duchy a polobožstvy, trocha přírodních kouzel...


No, myslim, ze presne tohodle se dalo dosahnou treba v GURPSech pokud si na zacatku profiloval postavu pres talenty. Z pohledu GURPSu si tim do skill-base zavedl neco jako povolani. DrDII na me pusobi ze do povolani zavadi skilly a vysledek by mohl byt zhruba podobny.


Alnag píše:
Můj osobní tip spíš je, že se ze setrvačnosti jako "povolání" označuje trs skillů (které mají možná všechny jednu hodnotu a jsou vyjádřené jedním číslem). A 12 skillů už by ti moc nepřišlo, že?

Tak trs skillu a nebo skill?
Spis bych rekl, ze trs, coz je pekne ceske pojmenovani.:-)
Takze trs bude mit spis 3 ruzne dovednosti, takze to by bylo treba 36 skillu, ne?
12.5.2010 03:28 - sirien
Shako píše:
No, myslim, ze presne tohodle se dalo dosahnou treba v GURPSech pokud si na zacatku profiloval postavu pres talenty.

huf... buď nevim o čem mluvíš nebo si na to nevzpomínám. Mohl bys to konkretizovat? (i s edicí, případně?)
12.5.2010 09:36 - Shako
sirien píše:
huf... buď nevim o čem mluvíš nebo si na to nevzpomínám. Mohl bys to konkretizovat? (i s edicí, případně?)


Urcite to bylo ve 4. edici, ve 3. to bud bylo nejak divne upravene nebo vubec (musel bych se podivat). Dalo se to nakoupit jako "vyhoda" a davalo to bonusy k nekolika skillum, maximalne toho slo nakoupit 4 lvl. V praxi si proste koupil balicek treba 5 skillu za 10 bodu, do kterych si dostal +1, coz se vyplatilo, pokud si chtel stejne mit aspon 3 z nich, protoze uz zvysovani 3 by te stalo 12 bodu. Navic se dali tvorit dalsi talenty, takze se v podstate dali nasimulovat povolani, archetypy nebo jak to chces nazvat. Ale jako kazda jina "adventage" se to dalo nakoupit jen na zacatku. Pro malo bodove postavy to pak dopadlo tim, ze hrac vubec nenakupoval konkretni skilly, ale jen talenty a skilly rozvijel az za expy z dobrodruzstvi.

Tady mas pripadne citaci z litu 4. edice.

GURPS lite, 4. edice píše:

You have a natural aptitude for a set of
closely related skills. “Talents” come in levels,
and give a bonus of +1 per level with all
affected skills, even for default use. This
effectively raises your attribute scores for
the purpose of those skills only; thus, this is
an inexpensive way to be adept at small
class of skills.
You may never have more than four
levels of a particular Talent. However,
overlapping Talents can give skill bonuses
(only) in excess of +4.
The cost of a Talent depends on the size
of the group of skills affected. Some
examples:
Artificer covers Armoury, Electronics
Repair, Engineer, Mechanic, and others. 10
points/level.
Outdoorsman covers Camoflage,
Naturalist, Navigation, Survival, and
Tracking. 10 points/level.
Smooth Operator covers all Influence
skills, as well as Acting, Carousing,
Leadership, and Public Speaking. 15
points/level.
There are many other possibilities! GMs
are encouraged to create their own Talents
as needed.
12.5.2010 09:57 - Skaven
Sirien:
Sirien píše:
WW kvůli tomu například napevno definoval 24 obecných dovedností které pokrývají jakoukoliv činnost postavy a žádné další skilly neexistují, což bylo dost moudré rozhodnutí, popravdě...


WW?
12.5.2010 10:11 - Naoki
White Wolf (myslím)
12.5.2010 10:33 - Lotrando
Brzká beta, i když uzavřená je docela zajímavá zpráva. Prozatím mi ale zveřejněné údaje v mnohém připomínají popis zcela nové, unikátní a "neotřelé" MMORPG :). Stejná hesla, stejné proklamace. Trošku to evokuje sandboxovou hru. Jak to většinou dopadne víme.

Mimochodem, vlastnictví kouzelného předmětu je součástí mnohých pohádek a i fantasy příběhů. Skorem by se dalo říct, že valné většiny. Tak mi přijde trošku zbytečný se tak moc vůči vybavení vymezovat. Spíš jde o to, jakou roli předmět v rámci systému plní, zda rozvíjí do šířky, nebo jen dává ty věčně kritizované ++.

Archetypy mohou být užitečné pro počáteční orientaci v systému, kdy hráč ještě nemá pravidla "po kůži" a chce si prostě rychle zahrát něco, co funguje. Je celkem jedno jak je to poskládané, hlavně by to mělo dělat dělat to co hráč chce a očekává. Proto mi přijde tohle vymezování vůči class level zbytečné. Opačné přístupy dost často nakonec vyprodukují systém, kde se vyprofilují určité kombinace, které se stanou archetypy a zbytek se příliš nehraje, protože ty volby jsou suboptimální. Pokud je cílovka 15+, tak bych se tím zabýval. Tihle kluci totiž optimalizovat umí :).
12.5.2010 10:44 - sirien
Lotrando píše:
Tak mi přijde trošku zbytečný se tak moc vůči vybavení vymezovat.

zaprvé gratuluji k postu 666
zadruhé - ono to bude asi stále ještě to vymezování k DnD. Popravdě - když sem hrál DnD tak mě taky kapánek štvalo, jak moc je moje postava závislá na mg předmětech a jak hrozně v tom světě vlastně devalvuje hodnota kouzel.

Lotrando píše:
Opačné přístupy dost často nakonec vyprodukují systém, kde se vyprofilují určité kombinace, které se stanou archetypy a zbytek se příliš nehraje, protože ty volby jsou suboptimální

Když něco zmrvíš, tak to je zmrvený. S přístupem to nijak nesouvisí, právě naopak.

shako: Jo, čtyřku jsem moc nestudoval. No, tak pokud to převzali, tak to není tak oslňující, ale pořád to neznamená že by to nemohlo fungovat, že jo.
12.5.2010 10:55 - noir
Jsem si jistý, že tvůrci DrD2 to nějak vymyšlené s magickými předměty mají, třeba nějakým speciálním skillem - jako v Mutants and Masterminds. Ono mít Elrica bez Stormbringeru nebo farmáře Gilese bez meče proti drakům, to asi úplně nejde. Respektive řečí DrD2 - Perun bez hromové palice je nepředstavitelný :o)
12.5.2010 10:59 - Shako
Sirien: Nerikam, ze to prevzali. Rikam, ze existuje neco podobneho jako si tady navrhnul ty. A ze to zni docela podobne jako to, co navrhuje DrDII. Jen GURPSi to maji na zacatku v tvorbe postavy, v DrDII to vypada na soucast vyvoje postavy (coz zase pripomina rozvoj valecnika/maga v DrD+).
12.5.2010 11:03 - sirien
Shako píše:
coz zase pripomina rozvoj valecnika/maga v DrD+

což... nebylo v základu myšlenkově až tak špatný. Zkurvili to, až když to rozpracovali, ale základní myšlenka tam byla.
12.5.2010 11:11 - wlkeR
Hmm, zajímavý vývoj diskuse a rozhodně inspirující, protože v ani mnou tolik opěvované D&D 4e nejsou magické předměty vyřešeny uspokojivým způsobem.

Ale z toho co tu padlo se nabízí jedno relativně jednoduché řešení - vykašlat se na obyčejné magické kusy šrotu a jít o kus výš, rovnou k artefaktům. Na druhou stranu ovšem lidi o kterých se tu mluví byli povětšinou hrdinové sami o sobě, nepotřebili mít za zadkem družinu, která jakmile někdo takej artefakt fásne, začne remcat, že chce taky.
12.5.2010 11:47 - noir
Kýblohlav: Pro mě je inspirací Thor jako marvelácká comicsová postava, případně Frodo. Oba jsou součást týmu a oba se bez magických předmětů stávají polovičními. Ty věci jsou součástí jejich příběhu a v rámci jejich vesmíru to přitom nejsou zase až takové artefakty - rozhodně ne jako Stormbringer u Elrica.
12.5.2010 11:48 - sirien
ona problematika mg předmětů je na vlastní články (pár jich tu máme) a dlouhé thrady.

Devalvace magických zbraní
Alnag píše:
Bylo nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami, a taky za kanálem, zvaným Anglický, panoval kdysi dávno král. Jenže jeho panování nebylo úplně bez chybek, okolní vládci si brousili zuby na to, co bylo jeho, on si zase brousil zuby na ně. Naštěstí měl k ruce partu kouzelníků známou jako M.E.R.L.I.N. s.r.o. I řekl čarodějům z MERLINu, navalte sem ňáký ty magický zbroje a meče, páč potřebuju přefiknout jednu babu a pokosit ňáký ty enemáky. I dostalo se mu z výrobního závodu U Jezera komplexního řešení (s kódovým názvem EXCALIBUR) pro jeho armádu, běžní vojáci remcali nad plus jedničkovými meči a brněními, jízda se opájela plus trojkovými plátovkami a plus pětkovými meči, no a sám král oblékl doposud nevídané, ultra-epic brnění +20 a popadnul meč z Epic Level Handbook III. (Vyjde zřejmě kolem roku 2009 u WotC, počkejte a uvidíte). Vyrazili do boje a slavně zvítězili... no a potom to má ještě nějaký zákruty, ale nakonec nechal Artuš celý tohle slavný komplexní řešení EXCALIBUR utopit v jezeře.
12.5.2010 11:51 - Jerson
Ono je to i magickými předměty / artefakty jednoduché - stejně jako u jakéhokoliv jiného pravidla nelze mít vyriantu, která je vždy výhodná a nic nestojí, přesněji nic nestojí ji udržovat, a pak si stěžovat, každý chce mít bonus. Samohzřejmě že chce, když je magický meč +7 lepší než meč +1 a přitom ho stačí jednou najít/koupit, tak to nikam jinam ani vést nemůže.
Když by vytasení magického meče znamenalo ztratit pět zkušeností, zatímco za slabého protivníka se dá získat 1 zk a za silného 10, tak nikdo nebude maguckou zbraň tasit proti minionům.
Tím nemyslím, že by to tak mělo být v DrD2, jen chci říct, že je snadné vymezit se proti DrD, kde je to udělané naprosto blbě. (V DnD je to podobně, ale tam se s těmihle bonusy počítá při vyvažování hry na vyšších levelech, takže to funguje lépe. I když jak občas čtu, tak ne o moc.
12.5.2010 11:52 - sirien
noir: No tak zrovna Prsten je artefakt jak kráva, jen ho Frodo neumí použít. Nicméně ty předměty jsou zajímavé, právě protože existují ve světě, ve kterém se magické cetky neválí na každém rohu.
12.5.2010 12:20 - noir
sirien: Já nemyslel Prsten, ale všechny ty další vychytávky - elfí plášť, lano, lahvičku, brnění, Žihadlo... Prsten je spíš komplikace, než něco, co se dá využít.
12.5.2010 13:00 - ShadoWWW
Podle mě by byl zajímavý systém kouzelných předmětů něco za něco. Stylem, čím silnější předmět, tím víc by toho musela postava obětovat. Např. Bilbův prsten: neviditelnost vs. psychická porucha. Čím více času stráveném v neviditelnosti, tím větší psychická závislost.

Ale nevím, jak to efektivně zpracovat do PRG, aby to bylo jednoduché a zábavné. Ještě, že nejsem herní designér...
12.5.2010 13:02 - Colombo
ve WoDu něco takového je.
12.5.2010 13:14 - Noldo2
ShadoWWW píše:
Podle mě by byl zajímavý systém kouzelných předmětů něco za něco. Stylem, čím silnější předmět, tím víc by toho musela postava obětovat. Např. Bilbův prsten: neviditelnost vs. psychická porucha. Čím více času stráveném v neviditelnosti, tím větší psychická závislost.

Ale nevím, jak to efektivně zpracovat do PRG, aby to bylo jednoduché a zábavné. Ještě, že nejsem herní designér...


To bylo hezky zavedené v karetní hře Middle-Earth od Iron Crown: Moc = Korupce. Čím mocnější předmět, tím víc korumpoval. To by se v RPG dalo vyřešit podobně, jako funguje Moralita v nWoD - postava by se líp či hůř vyrovnávala s tím, že se pomocí magického předmětu stává tak trochu nadčlověkem.
12.5.2010 13:22 - Gurney
ShadoWWW: Já myslím že to takový problém není, líbí se mi třeba tohle řešení.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11158490180969 secREMOTE_IP: 3.14.70.203