Kultura

ShadoWWW
3.3.2010 07:30
Dračí doupě II (původní)
Konečně vznikly oficiální stránky Dračího doupěte II. Zatím tam jsou jen stylové wallpapery a seznam autorů.

Trochu mě překvapilo, že tam není nikdo, kdo by se nějak častěji objevoval na stránkách Kostky. Z toho mi vychází, že nové DrD bude mít pravděpodobně blíž k Fate než k DnD 4E.

TATO DISKUSE JE VYHRAZENA PRO PŮVODNÍ (NEREVIDOVANÉ) DRD2. DISKUSE O REVIDOVANÉ (AKTUÁLNÍ) VERZI JE ZDE

Recenze původního DrDII:
Sirienova recenze
Jersonova recenze
21.4.2010 14:54 - Gurney
Jerson píše:
"to není chyba, to je vlastnost"

Přesně tenhle dojem jsem měl z diskuze o DrD+ a už jsme zas u toho...
21.4.2010 15:12 - Ebon Hand
Kýblohlav školní píše:
Však tohle je vzorek lidí, co by si ty pravidla MOHLI koupit

Nenech se mýlit, většina zdejších uživatelů si DrD nekoupí ze zásady, vždyť by ztratili tvář, kterou si tak dlouho budují. A ta část co si koupí, bude ze dvou skupinek, jedni si kupují skoro vše a tohle jim ve sbírce nemůže chybět a ta poslední část jsou honibrci, co se budou ukájet, jak je to příšerný. Nikoho z nich neovlivní ilustrace.

Za sebe mohu říci, že nejradši hraji ADnD a je v něm dementních ilustrací víc než dost, už jen válečník s vykloubeným zápěstím na titulce. Nikdy mě to nepřivedlo k myšlence, abych to kvůli tomu přestal hrát.
Ilustrace postnuté sem mi zatím nepřišli ideální pro cílovou skupinu. Ale jelikož nemohu posoudit, kolik jich v poblikacích bude, ani jak budou vložené do textu pro navození atmosféry, tak nemohu říci, jaký je koncepční úmysl a celkově to soudně zkritizovat. Přijde mi to jako kritizovat nový auto při pohledu na kryt rezervy.
O soudnosti některých kritiků se nemá cenu vyjadřovat.
21.4.2010 15:17 - Bouchi
Jerson píše:
Ecthelioni se ke svým výtvorům příliš nevjadřují a už vůbec ne tady. Nepřijdou na D20 s tím, že by založili téma a házeli do něj svou tvorbu, nebo spíše návnadu na svou tvorbu.
A proc by to meli (nota bene kdyz to zvrtahnu k DrD II) delat? Oficialni diskuse je na RPGF, pokud ma nekdo osobni problem s psanim na RPGF, muze napsat komentar primo k danemu clanku na webu DrD II. Takze hazet nejakou kritiku (at uz ilustraci ci cehokoli jineho s DrD II souvisejiciho) sem na d20 je tak nejak napul k nicemu, protoze autorsky tym sem zvetsi casti nechodi (a ja utracim cas neefektivnim tristenim sve pozornosti do nekilika debat).
Jerson píše:
Ono v tomto případě nejde ani tak o kritikum, jako o tvé popírání oprávněnosti kritiky,
Sorry, ale zadne popirani opravnenosti kritiky neprovozuju.
(A jestli hodlas v debate pokracovat, tak pls na RPGF, ty s diskusi tam AFAIK problem nemas.)
21.4.2010 15:33 - Shako
Colombo, Ebon Hand: Pekne vyjadreno.


alef0 píše:
To by rozhodca musel byť najlepší futbalista


Argumenty putuji, az jsou z nich uplne jine veci.
Nemam pocit, ze by dobry hrac musel byt dobry vypravec a nebo naopak. A nevim, proc by ten prevod mel platit mezi designery her a hraci/GM. Stejne jako mi unika, proc by me fungovat ve fotbalu mezi hraci a rozhodcim. Stejne jako nefunguje pro vyrobce syru.
Zrovna to je naprosto obraceny argument nez jsem ho puvodne tvrdil.

Jsou to dve rozdilne role. To, ze jsem dobry v jedne prece neznamena, ze jsem dobry v druhe

Naopak rikam, ze v pripade fotbalu pro me neni relavatni kritika rozhodciho od fotbalovych fanousku, kteri sedi v hospode u piva, ale byla by pro me zajimava kritika jineho rozhodciho (byt treba z mistni vesnicke 158. ligy). A byt rozhodcim, tak mnohem vic dam na kritiku lidi, co to delaji taky nez kritiku lidi, kteri to nikdy nedelali. To s tim mate takovy problem?
21.4.2010 15:36 - alef0
Shako, to iste tvrdim.
21.4.2010 15:38 - Merlin
Shako: v tom případě jsem kreslíř 158 vesnické ligy a tudíž mám právo kritizovat :)
21.4.2010 15:50 - Gurney
Ebon Hand píše:
Nenech se mýlit, většina zdejších uživatelů si DrD nekoupí ze zásady, vždyť by ztratili tvář, kterou si tak dlouho budují. A ta část co si koupí, bude ze dvou skupinek, jedni si kupují skoro vše a tohle jim ve sbírce nemůže chybět a ta poslední část jsou honibrci, co se budou ukájet, jak je to příšerný.

Já bych třeba neměl problém si DrD2 koupit a hrát kdyby mi vyhovovalo víc než jiné systémy které znám (byť mám o tom prozatím silné pochybnosti), ale rozhodně to neudělám jen proto že je to psané česky, že je to DrD nebo že to nebude "dungeonpunk" ale "poctivá slovanská" fantasy (ať tím bylo myšleno cokoli).

Že mi na obrázcích nesejde zdaleka tolik jako na systému už jsem kdesi psal, jen má člověk hned větší chuť si nějakou knížku koupit když ji otevře a najde nějaké atraktivní ilustrace a dovedu si představit že se najdou lidé pro které právě obrázky můžou být rozdíl mezi koupit/nekoupit.

Bouchi píše:
a ja utracim cas neefektivnim tristenim sve pozornosti do nekilika debat

A může za to osazenstvo d20, které místo aby poslušně přispívalo do oficiální diskuze si tady soukromě brblá ve svém vlastním virtuálním koutku (sry ale tenhle povzdech mi připadl jako by tě do toho utrácení času tady někdo nutil).
21.4.2010 16:45 - Jerson
wall of text

Bouchi píše:
A proc by to meli (nota bene kdyz to zvrtahnu k DrD II) delat? Oficialni diskuse je na RPGF, pokud ma nekdo osobni problem s psanim na RPGF, muze napsat komentar primo k danemu clanku na webu DrD II. Takze hazet nejakou kritiku (at uz ilustraci ci cehokoli jineho s DrD II souvisejiciho) sem na d20 je tak nejak napul k nicemu, protoze autorsky tym sem zvetsi casti nechodi (a ja utracim cas neefektivnim tristenim sve pozornosti do nekilika debat).

Pokládáš mi sugestivní otázky. Já neříkám, že by sem Ecthelioni měli něco dávat, nebo že by měli obhajovat své obrázky. Ty ses ptal, proč se kritika snáží na tvou hlavu - tak ti říkám důvod, který mi přijde nejdůležitější.

Píše:
Sorry, ale zadne popirani opravnenosti kritiky neprovozuju.
(A jestli hodlas v debate pokracovat, tak pls na RPGF, ty s diskusi tam AFAIK problem nemas.)

Hodlám v debatě pokračovat, ale tohle se týká D20, takže ještě chvilku zůstanu tady, ostatně za chvilku už ze své strany téma vyčerpám.
Ty nemáš v úmyslu popírat oprávněnost kritiky, ale děláš to (alespoň nakolik to můžu posoudit, kromě toho to v jiných příapdech dělám taky, ale to je teď vedlejší).
Jde o to, že na větu "ten obrázek se mi nelíbí, protože postavy jsou strnulé, ..." je nesmysl odpovídat "postavy mají být strnulé, protože vidí draka". Oni ti tu lidé napíšou připomínky k jednotlivým částem, stylu a tak, nicméně nejdůležitějším faktem zůstává prohlášení "nelíbí se". Ty se vysvětlvoáním jednotlivých detailů snažíš vysvětlit, že tak mají být a proč tak mají být (nebo to jako snaha o toto vypadá), ale změny z "nelíbí se" na "líbí se" stejně nedosáhneš, protože ta se neskrývá v detailech. Aby se lidem tady ty obrázky líbily, musely by vypadat úplně jinak, takže je k ničemu rozebírat je po částech a obhajovat.

Na RPG F to takhle fungovat nebude. Ecthelioni tam mají poměrně dost kamarádů, kteří je nebudou kritizovat z principu a ostatní se nevyjádří příliš negativně, protože tam buď nechodí, nebo protože ví, že by byli v menšině, nebo je to prostě tak moc netrápí (což jsem třeba já).
Ale hlavně jsi v situaci, kdy někdo přijde do uzavřené místnosti, ukáže dva okrázky a řekne "koukejte co mám". Lidé se začnou bavit o tom, co jim ukázal, případně se vyjádří k obhajobě těch obrázků, ale nemají potřebu hledat autora a psát mu názor, obrazně řečeno nemají důvod zvednout zadek a jít svůj názor někam prezentovat. Jestli něco, tak je to tvůj "úkol", i když si sem ty obrázky nestrčil. V uvozovkách proto, že by tě to jako vydavatele mohlo zajímat, nikoliv že bys to musel dělat.

Opět - když přišel Gediman, strčil nám před čumák Void a řekl "koukejte a padněte na zadek", tak mu snad nikdo nepsal na jeho stránky, ale sem. A dokonce se tu objevil i autor některých kreseb ve Voidu, který sklidil zaslouženou pochvalu, pokud si vzpomínám. Ale i když si někteří prohlédli stránky Voidu a ty kresby viděli, nikdo nepsal kreslíří, že jsou dobré.

Takže otázka je spíše, co si odkud chceš vzít. Jestli chceš názor lidí, kteří k DrD a autorům nemají přátelský vztah a tak řeknou to co si myslí, nebo jestli chceš názor lidí, kteří DrD2 zatleskají, ať bude dobré, skvělé nebo jakž takž ujde, nebo jestli chceš názor lidí, kteří hrají DrD a nechtějí změny, pokud nebudou fakt skvělé ... nebo je ti to jedno a jen ztrácíš čas.
Tedy pokud si z této debaty chceš něco vzít, tak si to odsud musíš odnést a předat to dál, pokud chápeš co tím chci říct.

Nicméně ti nehodlám radit - nejsem cílová skupina DrD2 a ani kdyby bylo plné skvělých ilustrací, tak si ho nekoupím, protože fantasy hrát nebudu. I když nevylučuju, že se nějaký důvod najde.

(Btw. osobně si třeba myslím, že Merlin má věcné připomínky a navíc by popsaný výjev dokázal nakreslit lépe, kdyby na to přišlo, takže osobně bych se nad jeho názorem zamyslel.)

(Konec wall of text)
21.4.2010 16:59 - Lotrando
Bouchi tady ve skutečnosti pracuje, má tohle drbání v popisu práce, tak jakápak ztráta času? Nebo mi něco uniká?
21.4.2010 17:28 - skew
Shako píše:
Za sebe se priznam, ze kdyz se mi nekdo timhle zpusobem pokousi rikat, ze to delam spatne, tak ho ignoruju uz jen protoze bych mu dal za pravdu, kdybych to opravil (tj. i kdyz uznavam, ze je to spatne). Nemam rad ten "agresivni natlak" - ty to delas spatne, mel si tu udelat takhle.
Ta kritika (at uz opravnena nebo ne) by se dala podat jinak a treba by pak Bouchni na ni jinak reagoval.
V okamziku, kdy jedna strana odstreluje druhou, tak druhou asi tezko nekdo presvedci, ze je odstrelovana zaslouzene.

Je to tak. Vysmát se někomu, že něco dělá špatně, a pak se mu vysmát, že to na základě předešlého výsměchu není ochtoen uznat, je... Mírně řečeno neproduktivní. Alespoň z hlediska toho posunutí se někam dál, přesvědčení toho druhého, nebo přimnění ho k tomu, aby se nad kritikou zamyslel (třeba dokonce veřejně).
21.4.2010 18:12 - Merlin
skew: nevím, asi nejsem dost empatický, ale nepřišlo mi, že by se někdo vysmíval. Nebo je výsměch říct, co ve mě vzbuzuje nějaký obrázek a co by bylo dobré aby vzbuzoval (z mého hlediska)? Je těžké říct, hmmm..vy to takhle vnímáte, zajímavý, no ještě to zkusíme probrat...
21.4.2010 18:13 - Jerson
Lotrando píše:
Bouchi tady ve skutečnosti pracuje, má tohle drbání v popisu práce, tak jakápak ztráta času? Nebo mi něco uniká?

Ano. Bouchi sám mluví o ztrátě času, byť - jako obvykle - ne úplně jednoznačně.
Bouchi píše:
ja utracim cas neefektivnim tristenim sve pozornosti do nekilika debat
21.4.2010 18:49 - Almad
//OT

Díky místním diskutérům za rozjasnění konce dne, je to dobré :o)
21.4.2010 19:20 - skew
Merlin:
Jo, s tím výsměchem jsem neměl na mysli nic konkrétního v téhle debatě (možná tak pár poznámek, dvě tři strany zpět).
Nemusí se jednat jen o výsměch, stačí i urážky, nebo ostrá kritika, nebo vyhranění se vůči autorovi, nebo... Nevím, celkem málo.
21.4.2010 19:35 - Merlin
skew: já ti nevím, ale nějakých přímých urážek jsem si tu nevšiml...nicméně, když se vrátím ke kritice...chápu, že ji lidi špatně snáší, včetně mě...nicméně v mnoha případech (po třiatřicítce jsem jaksi uvědomělejší) si z kritiky vůči mě něco odnesu. V těch pár dalších případech se zabejčím a může se oponent podělat a umlátit mě důkazy a já neuhnu.

Do této debaty jsem se zapojil, protože jsem měl pocit, že můžu něco říct k tomu jak na mě co působí a co by bylo dobré vylepšit (tak jako mi přítelkyně sdělila, že řasy u portrétu se nekreslí směrem nahoru, protože je to nesmysl, ale směrem dolů)...pokud to vadí a jak říká shako, nikdo nemá právo posuzovat a kritizovat pokud sám neudělal něco víc, pak přijěte mou srdečnou omluvu a vraťte mi moji červenou bábovičku co jste mi ukradli! hned!
21.4.2010 20:58 - Bouchi
Jerson píše:
Jde o to, že na větu "ten obrázek se mi nelíbí, protože postavy jsou strnulé, ..." je nesmysl odpovídat "postavy mají být strnulé, protože vidí draka".
Jenom te opravim - moje odpoved byla spis "postavy mohou byt strnule, protoze vidi draka", tj. zrovna u tohohle konkretniho obrazku mi strnulost postav prijde jako spis podruznejsi problem.

Jerson píše:
Ale hlavně jsi v situaci, kdy někdo přijde do uzavřené místnosti, ukáže dva okrázky a řekne "koukejte co mám".
Asi takhle - DrD II ma sva oficialni komunikacni kanaly pro reagovatni na informace - komentare u clanku a diskusi na RPGF. Za to, ze ma nekdo potrebu to repostovat i sem, ja neodpovidam a ze se do techhle diskusi zapojuju je moje blbost - coby vydavatel bych udelal lip (a asi to fakt budu muset brzo udelat), kdybych tuhle debatu jen sledoval a nijak se neucastnil. Cili mas pravdu kdyz rikas "pokud si z této debaty chceš něco vzít, tak si to odsud musíš odnést a předat to dál". Ale je pro me spis kontraproduktivni se do ni zapojovat.

Lotrando píše:
Bouchi tady ve skutečnosti pracuje, má tohle drbání v popisu práce, tak jakápak ztráta času?
Na to jsi prisel jak, ze mam tohle drbani v popisu prace? V popisu prace mam maximalne tak sledovat to drbani. Pripadne se zapojit, pokud jde o oficialni komunikacni kanal. Ale "aktivne drbat" na X frontach je straslive neefektivni, zvlast kdyz je pro nej k dispozici jen pomerne male mnozstvi casu, protoze jaksi mam taky v popisu prace nemalo jinych dulezitejsich veci.
21.4.2010 21:03 - Jerson
(Už nemám co dodat, takže to ber, jako že jsi měl v tomto směru poslední slovo. Jinak až se nějaká novinka bude týkat přímo DrD2 a nebude souviset s D20, tak se zapojím na RPG F.)
21.4.2010 21:05 - noir
Bouchi: Možná by tě jako vydavatele mělo víc zajímat, že tady je diskuze o DrD2 řádově živější, než na oficiálním webu a zhruba stejně velká jako na RPG fóru. Ignorovat realitu a pak ještě brblat, že tě někdo obtěžuje s názorem a ty chudák tím ztrácíš čas? To je pro mě dost psycho postoj...

Jinak mě se zdá, že zrovna debata o ilustracích byla zcela klidná. Kritici psali, co se jim nelíbí, obhájci kritizovali kritiky, že kritizují špatně a pseudomoralisté pseudoomralizovali - co chtít od internetové debaty víc?
21.4.2010 21:34 - Colombo
Zhruba stejně velká? To myslíš:

"Ta postavička na ukázkovém obrázku má moc velkou ruku, DrD2 bude sračka."

Protože většina postů zde je asi o tomhle.
21.4.2010 21:43 - Merlin
Colombo: nepovídej? Já myslel, že je tu většina postů o tom, že je obrázek statický a nenavodí atmosféru...ale tak, ty většinou vidíš věci jinak než ostatní...to se týká spousty odvětví a zábav

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10746693611145 secREMOTE_IP: 44.222.116.199