Kultura

Autorská citace #1
27.7.2010 11:06 - DenGrasse
Moc pěkný článek, přivítal bych ještě nějaké popisy bojové taktiky atd.
Autorská citace #2
27.7.2010 11:18 - Colombo
Nenašel jsem žádný zdroj (nebo nevlastním knihu, kde by to bylo napsané) o konkrétních taktikách Mayů. Ale máme slušné popisy bojů a potyček v mexiku. O tom a nejen o tom jsem chtel napsat další článek.

edit: no tak, kde jste pochlebovači? Chci nějaké ochvalné komenty!
Autorská citace #3
28.7.2010 13:27 - akrim
Sláva ti, ó, všemocný Colombo!
Sláva a vďaka ti za to, že si zhliadol pod svoje nohy a nám, úbohým smrteľníkom sprostredkoval si záhady sveta dávno zmetené pieskom času!

Ale teraz vážne, článok ma veľmi zaujal, fotogaléria tiež (lego panáčik ma rozosmial :P) a veľmi rada si prečítam ďalšie články na túto tému...

Bude sa rozoberať aj náboženstvo, bohovia, obety a tak?
Som kedysi čítala jednu knihu práve o tých Španieloch a dobýjaní a bola veľmi povedená. Škoda, že som zabudla, ako sa volala.
Autorská citace #4
28.7.2010 14:26 - Colombo
Dobytí mexika od Prescotta?
Autorská citace #5
28.7.2010 15:41 - akrim
no ak to bolo písané ako príbeh z pohľadu Španielov, tak je to možné, ale fakt si ani za nič nespomeniem, ako sa to volalo
si pamätám iba príbeh
Autorská citace #6
28.12.2010 20:32 - Colombo
Přidán bližší popis Aztéků a nějake taktiky
Autorská citace #7
29.12.2010 20:38 - Colombo
Mám k tomu přihodit i Aztéckého DnD klerika?
Autorská citace #8
30.12.2010 09:51 - Argonantus
Podobností s Evropany je celá řada; zdá se, že vývoj je konvergentní v mnoha bodech. Nevím proč mi uvízla v hlavě teorie, že indiáni byli děsně mírumilovní; jak vidno, je to pitomost.

Největší rozdíl je zřejmě užívání železa. Ne nadarmo je Mars bohem války.
Autorská citace #9
30.12.2010 10:09 - Colombo
Argo: mírumilovnost indiánů vznikla podle mého:
1. Spousta z nich se chovala k cizincům, co připluli přes moře, pěkně. Ostatně tohle dělala většina národů. Myslím, že to su někdo popisoval, výměna novinek, příběhy o jiných zemích, taková středověká televize.
(ačkoliv první výprava do mezoameriky, na Yucatán, skončila fiaskem)
2. Ono se to hodně myslelo o Mayích. Já bych to spojil s New Age, alspoň tak, jak to definuje wiki (zklamání nad současným světem a snaha hledat ráj jinde), než se rozluštili glyfy a byl dostatek archeologických důkazů tak se myslelo, že Mayové jsou byla mírumilovná společnost kněžích, zabývající se výzkumem slunce a měření času.
3. O mírumilovnosti Aztéků nebyly žádné pochyby. Nikdo o tom ani neuvažoval.
Autorská citace #10
30.12.2010 10:30 - noir
Hledání zlatého věku? Mýtus o čistém Voltairově divochovi?
Autorská citace #11
30.12.2010 10:54 - Argonantus
Nevím, jak to vzniklo, ale jako naprostému laikovi v této otázce mi uvízlo v hlavě klišé "hodní Indiáni versus zlí conquistadoři".
A možná ještě výrazněji ohledně dobývání Pizzaro versus Montezuma.

Oni asi někdy bojovat musely všechny národy; například nárůst bohatství zemědělského etnika proti lovcům skoro nevyhnutelně vyvolá u těch lovců nápad, že by něco ukradli. Totální hipísáci by asi nevydrželi dlouho.
Autorská citace #12
30.12.2010 11:36 - noir
Argonantus: Osvícenecká interpretace dějin pokládala "divochy" za ušlechtilé a Španěle i Portugalce za padouchy (i proto, že byli v době osvícenství pořád ještě zarytými katolíky, což se ve Francii moc nenosilo). Pěkně se na ně kydal hnůj...
Autorská citace #13
30.12.2010 11:49 - Colombo
noir: a nemohly by to být právě tyhle myšlenky, které převzalo New Age?
Autorská citace #14
30.12.2010 12:27 - noir
Colombo: New Age je samozřejmě mnohem pestřejší směska všeho různého. Ale u osvícenců je rozhodně počátek jednoho z těch směrů.
Autorská citace #15
30.12.2010 12:54 - Colombo
Ještě mi zbývá popis evoluce zbraní a přidat obrázky oněch štítů.
Autorská citace #16
30.12.2010 15:33 - chrochta
to Noir: Ve Francii byly teprve někdy v sedmdesátých, ne-li osmdesátých letech 18. století přiznány nekatolíkům alespoň nějaká politická práva (do té doby byli asi sto let od zrušení ediktu nantského lovnou zvěří) a katolictví bylo státním náboženstvím. Pravda, většina osvícenců tak či onak sympatizovala s kalvínismem. To o "ušlechtilém" divochovi sice možná napsal v 18. století nějaký francouzský literát-preromantik, ale divochy obecně povýšili a na konquistadory špínu nakydali teprve romantici (Schiller napsal Cikány), a co se indiánů týká, tak "apač" byl na počátku 20. století pěkný "gangstr", a teprve pak se to začalo měnit (May, různé mysticko-iracionální směry, změna myšlenkového klimatu...). A pro marxismus-leninismus byl kolonialismus nepřítel číslo jedna. Ale přesvědčení o "učených a mírumilovných" Mayích asi je staršího data (někde jsem četl, že poté, co si průzkumníci v jednom chrámu důkladněji prohlédli malby na zdech, přesvědčovali sami sebe, že to PROSTĚ NEMŮŽOU být výjevy rituálních obětí...).

to Colombo: Ano, prosím!
Autorská citace #17
30.12.2010 19:28 - noir
Chrochta: Pokud chceš jít fo hloubky, tak se můžeme vrátit k d’Ailymu, který obyvatele "Nových světů" považoval za dobré obyvatele původního Ráje neposkvrněné hříchem. A sledovat, jak se ta myšlenka přes Vita a jansenity rozšířila mezi Voltaira a jeho kamarády. A jak vzkvetla za revoluce, která přiznala indiánům lidskost - i zákonně. A jak moc velký vliv pak měli Francouzi vliv na boj o Ameriku.

No a pak přišel Herder a už to jelo...Nicméně obraz zkaženého Indiána je mnohem starší než třeba Kolumbova fascinace "čistým divochem".
Autorská citace #18
11.1.2011 14:56 - DenGrasse
Argonantus píše:
Nevím, jak to vzniklo, ale jako naprostému laikovi v této otázce mi uvízlo v hlavě klišé "hodní Indiáni versus zlí conquistadoři".
A možná ještě výrazněji ohledně dobývání Pizzaro versus Montezuma.
Těžko označovat nějakou civilizaci pojmy jako "hodní a zlí". Vývoj civilizací v Americe byl obdobný jako v Evropě, lidé pracovali, modlili se, válčili atd. Aztékové byli typicky dobyvačná rasa, která v době příchodu Španělů ovládala většinu okolních států silou; kdyby tomu tak nebylo, Cortésovi (nikoli tedy Pizzarovi :-) ) by se nikdy nepovedlo je porazit, protože bez podpory Indiánů znepřátelených s Aztéky by prostě pomřel hladem. Příspěvek "protiaztécky smýšlejících" Indiánů k pádu Aztécké říše je obecně málo vzpomínán, přestože byl zcela rozhodující. Sice je možné, že by Španělé někdy později Mexiko stejně obsadili, ale patrně o mnoho později, kdyby proti nim stáli všichni místní v jednotném šiku.
Obdobná situace byla i u Inků, které navíc zastihli Španělé rozdělené občanskou válkou a jednu z frakcí napadlo, že jí budou Španělé užiteční. Stejnou chybu udělala kdysi Byzanc ve vztahu k Seldžukům.
Autorská citace #19
11.1.2011 18:11 - Colombo
DenGrasse: Rasa?:)
Logicky, zmíňky o důležitosti místních obyvatel (či dokonce o jejich nezbytnosti) nejsou, protože kroniky psali Španělé:)

Ono i na Yucatánu tomu nebylo jinak. A to už španělé měli značnou základnu, dobyté meximo a spoustu domorodých vojáků jazykové skupiny Nahuatl a španělů už bylo taky víc. Přes to všechno se podařilo mít první vojenské úspěchy proti Quichejům až poté, co si řekli Xiové (dům/rod Xia, dům jako v Morrowindu, kde všude byly tyhle podoby domů?), že by mohli využít španěly a konečně si to s těmi proradnými Quicheji vyřídit jednou pro vždy.
Autorská citace #20
12.1.2011 10:55 - DenGrasse
Colombo píše:
DenGrasse: Rasa?:)
Národ. Zapletl jsem se s Inky, kteří o sobě tvrdili, že jsou jiná rasa než poddaní (Kečuové?) a světe div se, někteří antropologové naznačují, že by to mohla být i pravda.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.066378116607666 secREMOTE_IP: 35.175.172.94