Kultura

pipux
28.9.2010 23:18
Bohové či žádní bohové?
Přesně tak, předmětem diskuze jsou bohové ...

V minulosti to fungovalo asi takto: jeden bůh = jedna mocensko-kulturní klerikální síla; jeden rozštěpený bůh = mocenská tenze a trošku chaos (viz všechny ty konfese raného novověku); více bohů = více kultur se řeže.

V některých RPG to vypadá asi takto: milión bohů, multikulturní tolerantní parodie (vzpomínám si na chrámovou čtvrť v Baldurs gate II). Co v těchto světech ti kněží vbec dělají, když se nepřetahují o moc? Čím jsou ti bohové vůbec zajímaví, když si jeden bůh mezi padesáti dalšími může ukrojit padesátinu kulturního záběru?

Hmm, dva se mohou porvat kvůli dvoum bohům. Dva se ale také mohou porvat, jestli na tento biskupský stolec dosadit tohoto kandidáta či onoho ... což dává, narozdíl od předchozího případu, příběhu nějakou racionální hloubku a méně fanatismu.

Takže : bohové či žádní bohové?
Nechat, tolerovat, hýčkat, nebo deratizovat celý Olymp?
Ve vaší hře/světě to funguje jak a proč? (a funguje to pro vás dobře?)

Diskutujme ...
Autorská citace #21
29.9.2010 11:49 - Argonantus
Blaine:

Citovaná věta je dohad a rychlý nástřel; takže rozkecané, by´t v závorce nejistot a dohadů:

1) Pokud přitvrzuje a roste náboženská víra (crescente fide), pak není důvod, aby se tento trend vyhýbal i RPG. Je otázkou času, kdy nějaký Jack Chick tento výborný vynález objeví.

2) Zatím je RPG podle mne, včetně celé fantasy, pro Vatikán a podobné kruhy v koši "magie, pohanství a podobné blbosti".

Soudím tak z reakcí na Harryho Pottera, Dana Browna a cokoli, co ukazuje nějaký funkční a konzistentní svět, kde není Ježíš tím pravým vořechovým uprostřed. Nejlépe může dopadnout Pán Prstenů, kde je reakcí "zdvořilé mlčení", snad díky tomu, že autor byl věřící a netajil se s tím.

3) Takže pro vznik RPG Jacka Chicka je třeba překonat tuhle závoru, zjistit, že RPG může naopak velmi dobře a účinně šířit víru pravou, a pak to zřejmě může vypuknout.

Mám podezření, že stejný vývoj (od zavržení k využití) proběhl u comicsu dříve; on je také podstatně starší, než RPG.

Colombo:
Víra v Boha je možná implemetovaná, ale počet věřících oproti ateistům se mění ve prospěch těch prvních, a mají jasnou převahu.
U nás je vývoj spíš opačný, ale nečekám, že dokážeme vzdorovat záplavě cizáků jak husiti na Vítkově.

EDIT:
Odkaz možná není úplně důvěryhodný, ale Wikipedie a plno podobných zdrojů udává podobná čísla
http://www.volny.cz/cce.zizkov/279c.shtml
Autorská citace #22
29.9.2010 11:54 - KovorPater
Bohové... takové ty vševidoucí, všemohoucí bytosti nemusím.
Dříve jsem za "nejvyššího" považoval gamemastera - ostatně na počátku nebylo nic, jen prázdný papír, pak stvořil GM nebe a zemi, otevřel bestiář a zahřímal: "Hemžete se vody živočišnou havětí a létavci létejte nad zemí...", nakonec věnoval hráčům posvátnou příručku, ve které se skrývá odpověď na všechny otázky. A sedmý den odpočíval a nedával moc pozor. Hráči tedy ukradli jablíčko, zmydlili hady, na útěku z ráje vypalovali sirotčince a omylem zabili svého sourozence, údajně klíčovou postavu hry. Takže restart, potopa světa, a začínáme znovu...

Řekl bych, že kdyby bohové nestvořili svět a lidé/elfové/eMZáci by si nevyprávěli žádné mýty o stvoření, vzpouře proti titánům nebo o tom, jak Pan Měsíc pronásledoval po obloze Slečnu Slunečnou, tak by si lidé stvořili bohy - beztak přisuzovali nevysvětlitelné jevy kolem sebe nadpřirozenu, uctívali duchy předků nebo nějaký princip (rovnováhu, harmonii,...). A časem by to možná přerostlo do organizovaného náboženství, výběru desátků a třeba i teokracie.

Nevidím tedy důvod k deratizaci Olympu, náboženství a církve rozhodně tolerovat (a je celkem jedno, jestli za nimi stojí bytosti nadpřirozené síly, nebo se jedná jen o "politickou" strukturu), nakolik pověrčivé a bohabojné či heretické budou postavy hráčů, a jak moc se budou chtít účastnit církevních záležitostí a pletich, to už je na nich.

Ve světech alespoň částečně založených na minulosti/současnosti vždycky uvítám co nejvěrnější zobrazení včetně pouličního rozdávání Strážní věže a zvěstovatelů Apokalypsy; i když, "sporná" náboženská témata (svaté války, inkvizice, čarodějnické procesy, pogromy) se mi eklují a je imo lepší je vynechat, případně přenést do fiktivního prostředí (netuším proč, tam mi tolik nevadí). Fiktivní náboženství by pak mělo odrážet podobu světa, pokud zlosyn ukradl sluníčko a lidé žijí celé generace v podzemí, tak mohou uctívat kromě zavedených pantheonů klidně Kozího ducha, Pána hub nebo se sdružovat do anachronického Řádu Zářícího disku. A samozřejmě, v zavedených fiktivních světech preferuji náboženství podle zažitých zvyklostí - třeba ve zmíněných Forgotten Realms budou věřit všichni, protože zkrátka nechtějí skončit rozleptáni ve zdi nářků.

(mimochodem, ta Baldurovská multikulturalita v podobě "vypleň Lathanderův chrám, zmasakruj Talosany" nebo Bashebin kněz trávící ubohé obyvatele byla opravdu tolerantní :)
Autorská citace #23
29.9.2010 12:02 - Blaine
Argo: Diky za vysvetleni, vubec jsem te nepochopil, kdyz jsem to cetl poprve.
Argo píše:
Mám podezření, že stejný vývoj (od zavržení k využití) proběhl u comicsu dříve; on je také podstatně starší, než RPG.

Vyuziti pro propagaci viry? Nebo prijeti komiksu jako umeleckeho media? Protoze propagace viry a postav, ktere byly verici probiha prakticky uz od zacatku - prece jen v dobe kdy vznikaly prvni mainstreamovy superhrdinove bylo nemyslitelne, aby nekdo byl ateista a verejne to vyhlasoval. Takze vsichni chodili do kostele, prisahali se Bohem apod.
Je pravda, ze v 80. letech uz byl odklon, kdy se ukazovaly dve strany krestanstvi - standartni priklad je X-Man: God Loves, Man Kills. Tato alegorie na homosexualy vs. fanaticke krestany, kteri chteli vsechny mutanty (homosexualy) napravit nejakym pristrojem, pripadne je proste pozabijet je tim nejklasictejsim prikladem. On hlavni padouch byl dokonce nejaky "preacher", ktery hlasal "konecne reseni mutantske otazky" nebo neco takoveho.
Ale jak jsem rekl, v te dobe se komiks menil v neco "vic" a diky roku 1986 tady mame spoustu zajimavych kousku (napr. Watchmany nebo Dark Knight Returns), ktere rikaji, ze i superhrdinsky komiks muze mit literarni kvality. Skoda zacatku 90. let, ktere se nedaji popsat jinak nez Doba temna.
Autorská citace #24
29.9.2010 12:15 - tuleník
Napr. ja verím v to, že si dnes dám frťana.
Inak je v tom istý mismatch: mnohí ľudia označia za vieru aj to, čo celkom iste nie je predmetom viery, ale poznania. Vlastne typická otázka veriaceho, ktorý sa ti snaží vnútiť, že v niečo veríš, ti vnucuje veci, ktoré POZNÁŠ a potom už o viere nemožno hovoriť.
Blaine: snažil som sa raz zlanáriť na RPG kamošku, ktorá je luteránka. V luteranizme si u nás a asi aj u vás nažívajú 2 značne protichodné tendencie: zatiaľ čo dekan ich teologickej fakulty mal prednášku o tom, ako si evolúcia a kresťanstvo NEodporujú, spomínaná kamoška ma poliala kýbľom rečí na tému, ako si evolúciu vymysleli zlí ujovia, aby uškodili bohovi. Následne ma zmočila v sračke "biblia zakazuje čarodejníctvo" (tzn. in game "akože zoslanie akože kúzla" do toho spadá!!! inak - zjavne BOLA informovaná, ale z OBZVLÁŠŤ fanatického zdroja) a na moju námietku, že viem o katolíckom kňazovi, čo hrá RPG, alebo že je možné napr. zahrať aj misionára či križiaka, zopakovala hlášku o čarodejníctve a skončili sme.
Argo: surely, mnohé z ranokresťanských (nie až tak rano- maybe) mali dosť blízko k neosobnému princípu, etc. A ďalší rozdiel je "náboženstvo hi-level vzdelanca" vs "náboženstvo dedinskej babky".
Pritvrdzovanie - to sú tie kopance zdochýňajúceho koňa. Je možný aj pohyb toho druhu, že riadene a úmyselne sa "pripustila" liberálna teológia, čím sa prinavrátila nejaká trocha "zblúdených oviec", ktorým teraz treba znovu "pritiahnuť šróby" - navyše liberálnejším zmýšľaním získaný obraz "však to nie sú až takí idioti" v mimo cirkvi stojacej verejnosti bude mať ešte istú zotrvačnosť, takže sa voči opäť pritvrdenému náboženstvu zabudnú ešte nejakú dobu vymedzovať, čo sa dá využiť tak a tak... (klasický politický scenár)
Keď si vezmeš vek islamu od jeho konštituovania, tak v čase, keď malo kresťanstvo +/- rovnako rokov, čelilo zisteniu, že Zem je asi naozaj predsa len guľa a konštituovalo inkvizíciu v podobe, ktorá v období prelomu do modernej doby (s jej vedou atď.) opekala mysliacich ľudí na objednávku. Zároveň s oslabovaním pozícií v mysliacej časti EU obyvateľstva expandovala do Afriky, Ameriky, ... Nebude to s tým islamom podobné?
Ja som inak, hoci ateista, celkom naklonený islamu napr. v tom, že nemá vytáčky ako katolicizmus: žiadna "duchovná sprcha" typu spoveď, po ktorej sa môžeš íst znovu zasviniť. Alebo - v dobe, keď kresťanstvo odvrhlo a udusilo antickú vzdelanosť, boli to Arabi, kto nám ju zachoval... a zo spisov islamských vzdelancov ju potom opäť objavovala Európa. Čiže kresťania mali od počiatku podozrievavo-nenávistný vzťah k "děvke ďáblovej", Arabov to chytilo tak nejako neskôr (a ktovie, ako by sa veci vyvíjali, nebyť tureckej okupácie, z ktorej majú podnes niečo podobné ako Slováci "maďarský komplex").
Autorská citace #25
29.9.2010 12:23 - tuleník
Ďalšia technická poznámka: celé náboženstvo obsahuje v podstate 2 tendencie.
a) vyplnenie vákua poznania - toto je prameň prírodných náboženstiev, napospol polyteizmov, s ich bohmi ako personifikáciou prírodných síl
b) abstrakcia princípu podriadenosti Najväčšiemu Samcovi u primátov - proste tlupu vedie nejaký ten Maximálny Samec, ktorého všetci poslúchajú, a Jediný Boh je ten Najmaximálnejší Samec všetkých samcov. A ten nakope každého, kto sa mu postaví.
No lenže, ako píše Desmond Morris, človek nie je opica, ale loviaca opica, a preto okrem goriláka má v sebe aj vlka. Celkom dosť vlka mal v sebe antický Grék, podobne ako tuleň :)
Konflikty Vlkov a Opičákov sú v histórii dosť bežné.
A predsa len ten vlk je lepší lovec.
Autorská citace #26
29.9.2010 12:33 - Argonantus
Tuleník:

Ježišmarjá. Teď nevím, jestli mne Pipux nezabije, ale točíš některé mnohokrát řešené hity, které jsou všechny poněkud off topic, leč neodolám:

1) Země byla vždycky kulatá. Dezinformace pochází od příliš horlivých ateistů z dob okolo 1800, což byli taky pěkní magoři (stejně jako pás cudnosti a mnoho dalších podobných věcí).

2) Inkvizice nemá nic společného se zámořskými objevy, neb vznikla o 300 let dříve (exactly 1238, a údajně se o ní mluvilo už na Lyonském koncilu 1215).

3) Oba okamžiky jsou protikladné i tím, že v prvním případě se moc katolické církve blížila k absolutnímu vrcholu (zřejmě Inocenc III. a IV.), kdežto v 15. století byla v totální krizi díky vnitřnímu zápasu s reformací.

4) Křesťanství neodvrhlo a neudusilo antickou vzdělanost; to je popření nosu mezi očima. Křesťanství civilizaci zachránilo (nedávno někde jinde, debata o oživené civilizace). To, že se antika později zachraňovala z Arabských spisů je svatá pravda, ale paradoxní je, že v téže době (12. století) dosáhli zřejmě vrcholu i ti Arabové, pokud nebyli už za ním. A pak už nic světaborného nevymysleli.

5) Jinak řečeno - muslimové i křesťani byli zpočátku jev civilizační a blahodárný, ale potom se nějak zasekli, a postupně přestali stíhat. Nejpozději tak od té renesance bych se bez nich klidně obešel, ale uznávám, že se mne na to nikdo neptal, a neptá se ani dnes, kdy jsou muslimů i křesťanů stále mraky (zřejmě většina lidstva).
Autorská citace #27
29.9.2010 12:37 - Colombo
Píše:
1) Země byla vždycky kulatá. Dezinformace pochází od příliš horlivých ateistů z dob okolo 1800, což byli taky pěkní magoři (stejně jako pás cudnosti a mnoho dalších podobných věcí).
4) Křesťanství neodvrhlo a neudusilo antickou vzdělanost; to je popření nosu mezi očima. Křesťanství civilizaci zachránilo (nedávno někde jinde, debata o oživené civilizace). To, že se antika později zachraňovala z Arabských spisů je svatá pravda, ale paradoxní je, že v téže době (12. století) dosáhli zřejmě vrcholu i ti Arabové, pokud nebyli už za ním. A pak už nic světaborného nevymysleli.

Nějaký důkaz nebo něco?
Autorská citace #28
29.9.2010 12:49 - Argonantus
Colombo:

Stephen Jay Gould, který se této problematice speciálně věnoval. Dost známý evolucionistický biolog, napsal esej, kde to rozebral na prvočinitele (u nás vyšla v posledním výboru... Dinosauři v kupce sena... nebo jak...)
Žádný záznam o placatosti Země ze středověku neexistuje. Ostatně, cesta tvého jmenovce do Indie by bez kulatosti Země neměla smysl.

Jinak si to lidi strašně často pletou s postavením Země ve středu vesmíru. Tam se skutečně středověk převážně domníval, že věc se má podle Ptolemaia, a Země je tím středem. Což nakopl Koperník, jak notoricky známo.


Ohledně ranných dějin dějin odkazuji na Příchod křesťanů na RPGF (Rozličný pokec/Historie), tam jsme to točili spousty stran.

http://www.d20.cz/diskuze/prostredi-diskuze/35284.1.html#


Sakra, já věděl, že to točím podruhé. Colombo, Tuleník, ti samí lidé.
Autorská citace #29
29.9.2010 13:33 - Colombo
Argonantus: nespojuj mne s Columbem, s tím nemám nic společného. Moje přezdívka je po Poručíku Colombovi.
V té době se již vědělo, že země je kulatá (ostatně, námořníci tohle věděli+- vždycky), dokonce se už vědělo, jak ta země má být velká a tušilo se, že tam nejspíš bude nějaká pevnina, ostatně kdyby ne, tak by Columbus plaval vstříc jisté smrti.
Autorská citace #30
29.9.2010 13:38 - Argonantus
Píše:
ostatně, námořníci tohle věděli+- vždycky


Q.E.D. Nikdo to nemusel vynalézat, a nikdo netvrdil nic jiného.
Pochopitelně, plno "obyčejných" lidí to zřejmě neřešilo a bylo jim to úplně jedno.

Přemýšlím, jestli se někdy odchýlil nějaký RPG svět od memu "náboženské, a tudíž přiblble bigotní". Ono totiž v historii existovalo plno situací, kdy to bylo přesně opačně, a kněžstvo patřilo k nejvzdělanější partě.

Matně se mi vybavuje nějaká dávná Vilma Kadlečková - nějaký řád, kde mají všechny magické moudrosti a vynálezy, a nechtějí je dát lidu obecnému.
Autorská citace #31
29.9.2010 13:57 - tuleník
Argo: že antika o guľatosti zeme vedela, vieme; na druhej strane minimálne ľudový koncept "kraja sveta" v stredoveku zachytený máme (ale aj vo folklóre, ktorý siaha o kus ďalej do minulosti, než aby sme to odbyli slovom "stredovek"). Prečo ale mali menší problém s diaľkovými plavbami na západ pohanskí Severania ako v tej istej dobe už dávno pokresťančení obyvatelia Stredomoria? Je za tým iba kratšia vzdialenosť do Emeriky cez Island a Grónsko? Pritom technologicky by som viac veril lodiam zo Stredomoria, drakkary boli fakticky len velikánske oplachtené člny. (Berme možnosť, že sa cez Atlantik dostali írski mnísi, za technicky možnú, ale archeologicky nedoloženú.)
Inkvizícia isteže vznikla skôr (a nezanikla fakticky nikdy), ale napr. kľúčový spis (Kladivo) vyšiel asi 5 rokov pred Kolumbom (inak je celkom umiernený a jasne označuje väčšinu udaní za blbosť). V podstate prvú túžbu po obrane "cez mŕtvoly" vzbudila renesancia (?), hoci "cez mŕtvoly" sa krížikári šírili už prinajmenšom od Karlíčka Veľkého (udáva sa pri "obrátení na vieru" Sasov, že asi 50-65 % obrátil na mŕtvolky, na vieru len ten zbytok). Karlíček bol ovšem krížiková ofenzíva, renesanciou začína krížiková defenzíva. Najväčší rozmach grilovačiek bol absurdne fakticky už v novoveku (ehm, zdochýňajúci kôň).
Koncept kresťanstva ako záchrany civilizácie... no... opäť je to značne, ehm, dialektický proces. Ako v čom. Je fakt, že napr. v Byzancii sa fakticky kontinuita s antikou nikdy celkom nestratila (a ani s Rímskou ríšou a v podstate ani s ríšou Alexandrovou), dokonca by som povedal, že ani taký prepad do zahovnenia, ako na západe, tam nezaznamenali (čím narážam na vplyv kresťanstva na stav verejnej hygieny), ale prinajmenšom od Veľkej schizmy sa Byzancia dostávala do veľmi, ale veľmi okrajového ideového prúdu v kresťanstve a ak sa dnes povie kresťanstvo, skoro automaticky môžete predpokladať, že bude nasledovať reč o jeho západnej, značne barbarskej verzii a jej novších odvaroch.
Argo, ešte jedna vec: Arabom zlomili väzy Turci... formálne ideovo nechali síce náboženskú moc v rukách bagdadského kalífa, ale sami sa určili že budú islam "brániť mečom" či ako tá hláška znela. Následne sa s islamom udialo to, ako s kresťanstvom v rukách (a hlavách) kadejakých Gótov, Vandalov a podobného póvlu, proste Turci voči Arabom boli asi podobný downgrade ako germánska či ešte horšia pliaga voči Rimanom či Grékom. Následný pád ako západného kresťanstva tak aj islamu bol spôsobený tým, že na jeho udalosti získali dominantný vplyv zasraní kočovníci (úmyselne trochu prestreľujem, ale trúfam si povedať, že aj oproti keltskej, t.č. značne romanizovanej spoločnosti, bol Germán zasran vrhnutý kurvou medzi hovná).
"Náboženské a priblblo bigotné", to si asi nedovolím tvrdiť - skôr je to tak, že high class clergy sú často inteligentní vychcanci, ktorí možno nielen tušia, ale presne vedia, že celé to s tými bohmi je taká búda na blbcov, a ovládnutá spodina, ktorej to tí vychcanci nabúšili do hláv, to je kanonenfutter ich mocenských hier. V podstate je to furt o tom, zariadiť si bezprácnu existenciu.
Autorská citace #32
29.9.2010 14:05 - sirien
Argonantus píše:
Jinak na RPG je vidět, že je to původně americká záležitost; na jedné straně velikánský strach "abychom někoho neurazili"

V prvním DnD byla magie okořeněna pár věcmi z "reálných" nauk. Výsledkem byl flame různých idiotů (který vyvrcholil vznikem a čiností BADD) o tom, že to je Zlo a že by to mělo být Zakázáno, protože i když děti nemají zlý úmysl, zahrávat si s tím je stejné jako zahrávat si s tatínkovou puškou - tak jako tak může vystřelit a zabít Tě (...uvrhnout Tvou Duši v zatracení... sakra já sem fakt rád že sem atheista)
...čímž chci říct že by trocha tolerance k vydavatelům nebyla na škodu, oni mají důvod proč se takovýhle věcí straní.
(i když sem tam někteří z nich "přestřelí" a "jdou do toho" - viz Demon the Fallen (WoD) kde hraješ za opravdové padlé anděly, Nástroje Boží, navrátivší se z Pekla, viz Engel, kde... to je složité (ale výborné - nicméně říká se, že právě náboženská kontroverze zabránila Engel v úspěchu v USA))

Argonantus píše:
Všeobecně mám dojem, že polytheistický model je pro hraní RPG tak nějak vděčnější, než monotheismus.

Nesouhlasím. Dokonce myslím, že podobná generalizace není ani možná jako taková. Hrál jsem v polytheistickém fantasy s mnoha bohy (jejichž spory a zasahování do dění světa stálo za to...), hrál jsem ve středověkém fantasy s jednou vírou odvozenou z křesťanství, hrál jsem i spoustu dalších... záleží na settingu který hraješ, dojmu o který stojíš a několika dalších věcech.

Ad dnešní vnímání Boha: Částečně zde souhlasím spíš s Colombem. Svět je plný věřících, ano, jenže... až na malou hrstku z nich se to už fakt nedá srovnávat s tou původní vírou. Kdysi lidé viděli bohy vedle sebe, za kdejakým rohem, viděli jejich přímé působení v kdejakém aspektu svého života. Většina dnešních věřících je na tohle příliš... jak to říct, "abstraktně orientovaná".

Argo: Nejrychleji rostoucím náboženstvím je katolické křesťanství díky svým misiím v Africe, ale whatever

Píše:
Nejlépe může dopadnout Pán Prstenů, kde je reakcí "zdvořilé mlčení", snad díky tomu, že autor byl věřící a netajil se s tím.

...a který se odehrává ve světě, který je skrze mýty Silmarillionu popsán jako místo stvořené Jediným, Eruem, jenž je lidmi z domů přátel Elfů zván Bůh, také Ilůvatar, Otec Všeho, skrze jeho první děti, Ainur, Svaté...
...popravdě řečeno, Tolkienova verse se mi líbí trochu víc než ta oficiální, minimálně je o dost čtivější, má lepší hrdiny a autor se pod ní ani nestyděl podepsat.

Blaine píše:
Vyuziti pro propagaci viry?

Pokud jsi nečetl komiks "Pod dekou"... tak velmi, velmi doporučuji.
Autorská citace #33
29.9.2010 14:13 - Argonantus
Píše:
Prečo ale mali menší problém s diaľkovými plavbami na západ pohanskí Severania ako v tej istej dobe už dávno pokresťančení obyvatelia Stredomoria?


Asi složitější problém na nějaké naše místní námořnické fórum. S tou technikou to není tak úplně jednoznačné - antické Středomoří dávalo spoustu prostoru veslařům a lodím založené na tomto principu, a to platilo až hluboko do renesance. Veslování je spolehlivější na kratší tratě po středomoří, kde je plno zastávek a ostrovů, ale na Atlantiku se ukáže pointa... veslaře těžko uživit.
Jinak mořeplavba prožila za křížových výprav nenápadný, leč strmý vývoj.

Další důvody mohou být společensko - ekonomické; ve Středomoří se prostě kšeftovalo na místní louži, a nikdo moc neměl potřebu objevovat něco dalšího za Herkulovými sloupy (což, jak pravil Vallun na jiném fóru, je námořnicky trochu jiná liga).
No, a tu kratší vzdálenost bych také nepodceňoval - postupné objevování Ameriky "jeden ostrov za druhým" těmi Vikingy je fakt.

Píše:
kľúčový spis (Kladivo) vyšiel asi 5 rokov pred Kolumbom

Daleko klíčovější je Bernard Gui, kterého ti dva pánové celkem opsali. Jediný rozdíl je knihtisk.
Počet obětí inkvizice (můj další evergreen) je v ranné době možná větší, a nebo nejspíš stejný. Albigenští nebyla žádná komorní záležitost pro pár obětí.

Píše:
prinajmenšom od Karlíčka Veľkého (udáva sa pri "obrátení na vieru" Sasov, že asi 50-65 % obrátil na mŕtvolky, na vieru len ten zbytok).


Přesně. Misionářské tažení, Karel Veliký, křížová výprava a anikonec objevitelské cesty jspou IMHO ten samý expanzivní proces. Zpočátku užitečný a sympatický, neb církev byla strašně slabá (ve fázi těch iroskotských mnichů), později stále zlověstnější.

Píše:
Je fakt, že napr. v Byzancii sa fakticky kontinuita s antikou nikdy celkom nestratila


Zde moc nevím, a nemám jasno; Byzanc není tak úplně Evropa ani dnes (viz proslavení řečtí ekonomové).

Píše:
a ak sa dnes povie kresťanstvo, skoro automaticky môžete predpokladať, že bude nasledovať reč o jeho západnej, značne barbarskej verzii a jej novších odvaroch.


Tuto západní církev jsem měl přesně na mysli - barbarská, na troskách, nicmémně naprosto bez konkurence. Kolem ní a před ní nebylo vůbec nic.

Píše:
Arabom zlomili väzy Turci... sa s islamom udialo to, ako s kresťanstvom v rukách (a hlavách) kadejakých Gótov, Vandalov a podobného póvlu, proste Turci voči Arabom boli asi podobný downgrade ako germánska či ešte horšia pliaga voči Rimanom či Grékom.


pěkná teorie; neznám Araby, takže věřím, že je to možné.
Ano, Germáni i Keltové jsou proti Římanům civilizační propadák; ale právě díky křesťanství se z tohoto podezřelého materiálu podařilo něco vykřesat. Například je naučili psát a stavět; viz jinde.
Alternativní vznik civilizace v nedohlednu.

Sirien - dodatek:
Víceméně souhlas ve všem. Na výhodách polyteismu moc důsledně netrvám, protože ostatně sám hraju ve středověkém evropském settingu, jak známo...
Autorská citace #34
29.9.2010 14:38 - tuleník
"Byzanc není tak úplně Evropa ani dnes (viz proslavení řečtí ekonomové)"
... ekonómia nie je veda ani dnes :D :D :D
a to nie je o ekonómoch... to je hlavne o politikoch, a ako vieme, v .gr sa na tom podpisovali obe strany politickej barikády už dlllllllllhooooooooo (a mimo .gr si to každá strana politickej barikády dezinterpretuje po svojom; to obzvlášť platí pre postprevratové pronárody like .sk, .cz a pod., hlavne u nás - neviem ako u vás - bol z kadejakých re- a dezinterpretácií gréckej situácie predvolebný hit; vo "vybublaných režimoch" je každému jasné, že ani jedna strana nie je svätá) [spomenul som si na peknú hlášku, reprezentujúcu ešte trochu iný pohľad: "never nikomu, kto je tmavší ako ty" :D]
okrem toho, Byzancii zoťali hlavu taktiež Turci a mnohé podivnosti a konflikty Balkánu idú na triko tejto okupácie - a v súvislosti s .gr ma hneď napadá termín "turecké hospodárenie"
Autorská citace #35
29.9.2010 14:39 - Colombo
a nezapomeňte na křižáky, ti taky vyplenili byzanc.
Autorská citace #36
29.9.2010 14:46 - tuleník
však z tej hordy barbarov aj boli v Byzancii patrične zdesení...
Autorská citace #37
29.9.2010 14:55 - Lotrando
Nedávno jsem někde četl o tom, jak nezmizeli římani. Pointa toho textu byla víceméně v tom, že po rozpadu centrální moci se dřívější římani a pořímštění barbarští králové vzmohli a vybudovali menší státní útvary, které nepřerušeně navázaly. Vyvrcholilo to pak tím Kájou velikým.
Autorská citace #38
29.9.2010 15:18 - Argonantus
Lotrando píše:
po rozpadu centrální moci se dřívější římani a pořímštění barbarští králové vzmohli a vybudovali menší státní útvary, které nepřerušeně navázaly. Vyvrcholilo to pak tím Kájou velikým.


No, je to a není to pravda. V nejrozvinutějších místech rozpadající se říše vznikly velmi zajímavé menší podniky, zejména se nabízí Theoderich Veliký (mimo jiné ovládal Řím), Vizigóti, Burgunďani (ti slavní Nibelungové...).
Smutná pravda je, že tak do dvou století šli všichni taky do kopru, i když vypadali slibně. Spíš jsou to dohasínající Římani, než nějaká nastupující civilizace.

Frankové jsou nesmírně komplikovaná výjimka... protože je zřejmě jejich pradědeček Merovej (Merovingian, zdravím příznivce Matrixu) bojoval na Katalunských polích, čímž by ho šlo do této kategorie "pořímštělých barbarů" zařadit. Jenže je tu problém - rané dějiny Franků jsou vlastně jen řada jmen, podobně jako naši první Přemyslovci; nevykonali vůbec nic úžasného, a není jasné, zda vůbec existovali (Faramond... Clodio).

Průlom je až Chlodvík, kterého někteří označují za "velmi úspěšného gangstera", a který ovšem zahájil svoji kariéru tím, že se nechal pokřtít. Takže to už je naopak typicky středověká státní historie, připomínající našeho Bořivoje a plno jiných. Také si toho Francouzi děsně považují a dodnes mají pocit, že jsou mezi evropskými národy něco extra... nicméně tvrdit, že Francouzi jsou mezi Evropany jediní platní potomci Římanů je dost divoká teorie, a připomínám, že Karel patřil ještě navíc k jiné dynastii (původní majordomové Merovejců).

Takže, Římská kultura fakt zanikla, a to prakticky zcela, až na pár naprostých kuriozit a rarit (nedávno jsem viděl první a zatím jediný opravdu kompletní funkční římský křesťanský chrám... a bylo to v Betlémě). Geneticky se samozřejmě Římani motají mezi ostatními, jak už je tak v Evropě zvykem. A putování antických spisů a myšlenek do Evropy bývá často dost bizarní trasa - často ti Arabové, občas iroskoti, sem tam nějaký Byzantinec.
Autorská citace #39
29.9.2010 15:27 - Blaine
Sirien: Ne, dekuji nechci, ja si u cteni komiksu radsi odpocinu, nez abych byl nucen premyslet, nad tim, co tim chce scenarista rict. Takze si radsi davam nejake superhero komiksy. Hlavne mam pred sebou jeste obrovskou spoustu komiksu, co je treba precist pred tim, nez se vrhnu do jinych komiksu.
Autorská citace #40
29.9.2010 15:30 - Argonantus
Jo, a ještě, abych neotravoval jen s nudnými historickými posty; při delším hraní v mém světě vznikla přirozená potřeba bohů, a to z důvodů rovnováhy hry.
Neboť postavy rostou, v případě delší hry class/level systému docela zásadně (to není specialita DrD), a mohlo by se stát, že by ztratili respekt ke světu a k postavám, které ho obývají. Protože pokud jste o pár úrovní výš, než král, už to jaksi není ono.

Což vedlo v mém světě ke vzniku a specifikaci Bytostí, což jsou vlastně pohanští bohové, jako když vyšije.

QA všiml jsem si, že lecjaký gamedesigner skončil úplně stejně, vlastně s podobnými skrytými důvody (Daedra, jasně).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.077708959579468 secREMOTE_IP: 18.116.239.195