Kultura

Alek
19.11.2010 19:59
Fantasy komedie
Taky vám při tomto spojení vstávaj vlasy hrůzou, co to zas bude za trapnost? Mně teda jo, ale jen do chvíle, co jsem viděl trailer na film Your Highness. No dobře, zprvu jsem trochu váhal, ale pak jsem si ty nařachlý 3,5 minuty pustil znovu a pak zase atd.

Pořád si myslim, že to balancuje nad útesem, ale pokud dopadne celej film jako trailer, mohlo by to bejt zatraceně dobrý. Navrch si přihoďte Natalie Portman v pancéřovanejch tangách. Tohle by mohlo mít úspěch, ne?
Autorská citace #61
6.12.2010 17:55 - Chmur
Píše:
Takže jsi oslněn osobností mluvčího a nikoliv argumentem samotným? hm.

Spíše schopnostmi. Když kritizuje literaturu člověk, který v mých očích umí opravdu hodně dobře psát, tak to má pro mě větší důraz než pohled kritika, který nikdy nenapsal ani čárku. Možná je to jakási předpojatost, ale připadá mi to zcela přirozené.
Autorská citace #62
6.12.2010 18:18 - sirien
Chmur píše:
Když kritizuje literaturu člověk, který v mých očích umí opravdu hodně dobře psát, tak to má pro mě větší důraz než pohled kritika, který nikdy nenapsal ani čárku.

Hm. Podstata kritiky je nicméně právě opačná - jde o vyjádření někoho kdo není sběhlý v dané formě, nicméně ja aktivním "konzumentem" dané formy, má lehký náhled do procesu tvorby, ale především ji hodnotí z pohledu příjimájící osoby. Což je ostatně obecně příjimaný postoj napříč formami (literatura, film, divadlo, fotografie...) i světem za poslední docela významné časové období (přes 200 let? Noir bude asi vědět přesnějc...)

Vyjádření zkušeného spisovatele na dílo jiného spisovatele není kritika, ale spíše odborná diskuse, což je kapánek o něčem jiném. Teda, samozřejmě, i zkušení spisovatelé mohou psát kritiku, ale to ji opět píší z pohledu konzumující osoby, tedy "já, sečtělý člověk, při čtení tohoto díla" a nikoliv "já, zkušený spisovatel, při čtení tohoto díla..."

Ostatně viz i ten o stránku zpátky linkutej F. Fuka (zvýrazněno mnou):
Píše:
recenzentem se člověk stává obvykle proto, že má rád filmy; že chce ostatním pomoct nacházet ty dobré a vysvětlovat, v čem a proč jsou ty ostatní špatné. Recenzent obvykle vůbec nechce filmy točit a ani to nepotřebuje umět. Jeho pohled je "uživatelský", pouze jde více do hloubky než u diváka, který není placen za vyjádření názoru. Proto se obvyklé rady "natočte něco lepšího a pak kritizujte" úplně míjejí cílem.
Autorská citace #63
6.12.2010 18:32 - noir
sirien: hm, teoreticky by to tak být mohlo, ale tak to ve skutečnosti není a nikdy nebylo. Naprostá většina recenzentů je už od vzniku té formy (t.j. asi těch 200-250 let) v pařížských salonech sama autory. Je to tak i u nás, i v té nejlepší tradici české kritiky-u literatury to platí téměř stoprocentně, u filmu částečně taky. Fuka sám je toho krásnou ukázkou - na tvorbě filmů se aktivně podílí, že ano...

Peroutka, Černý, Zábrana, Fučík i Fučík - ti všichni byli nejen kritiky, ale i aktivními literáty. Za hranicemi je to úplně stejné.
Autorská citace #64
6.12.2010 19:29 - sirien
tak ono je to svým způsobem logické, recenze píší lidé co se zajímají o danou věc nejvíc, což jsou obvykle ti, kteří s tím mají něco společného.
Nicméně recenzent/kritik není nutně jen ten kdo píše do tištěného média, třeba na csfd bych se takhle nebál označit několik lidí z vedoucích pozic žebříčků (porovnáním toho co píší s tím jak se Ti film líbil si tam najdeš "své lidi" jejichž názor pro Tebe má váhu když se o něčem dál rozhoduješ) a pochybuju že by každý bloger nebo uživatel csfd/imdb a dalších byl filmař.

Každopádně moje pointa spočívala v tom, že ať už je recenzent zároveň profesionál nebo není, váha názoru by měla spočívat v jeho obhajobě a nikoliv v jeho autorovi
Autorská citace #65
6.12.2010 19:34 - noir
sirien: Recenze může dnes psát pochopitelně každý. Zda to umí a má co říct, je jiná věc... A jméno samozřejmě má svou sílu - článek od Lawse taky budeš čtít jinak, než když budeš pročítat něco od Peekaye, ne? Prostě když za někým něco stojí a něco dokázal, jsou jeho názory více reflektované a víc diskutované. Jak to má být nevím, ale tohle je realita - když něco v salonu pleskl Hugo, tak se to samozřejmě doneslo víc lidem, než když by stejnou věc řekl mladý kritik, kterého nikdo neznal.
Autorská citace #66
6.12.2010 19:58 - sirien
noir píše:
článek od Lawse taky budeš čtít jinak, než když budeš pročítat něco od Peekaye, ne?

Ne. Článek od Lawse si nejspíš přečtu s větší pravděpodobností, než článek od Ecthelionů*), protože mám z minula lepší zkušenosti s jeho pracemi než s Ecthelioními. Nicméně když už ten článek otevřu, tak mě zajímá, jaký názor v něm je prezentován, proč a jak je podložen a jak se tyto argumenty a závěry shodují s mými názory, nikoliv to, kdo mi ty argumenty a závěry předkládá.

Jednoduše - teorie relativity je platná bez ohledu na to, jestli mi ji bude vysvětlovat Stephan Hawking osobně, středoškolskej učitel fyziky nebo někdo se sotva dokončenou střední, kdo si jí ale ze zájmu nastudoval. Soudit názor podle zdrojové osoby je asi jako příjimat nebo odmítat vědomosti z knížky podle toho, jestli se mi líbí obrázek na obalu.


*) Tady u Tebe asi došlo k omylu, já PK nemám nějak v lásce osobně, nicméně nijak nezpochybňuju jeho přehled ohledně RPGček, právě naopak, tak sem to trochu zaměnil aby to víc sedlo.
Autorská citace #67
6.12.2010 20:15 - Chmur
Píše:
Soudit názor podle zdrojové osoby je asi jako příjimat nebo odmítat vědomosti z knížky podle toho, jestli se mi líbí obrázek na obalu.

Tohle přirovnání je zcela zcestné a nesmyslné.
Pokud přijde s novým objevem např. v medicíně uznávaný lékař a nositel Nobelovy ceny, zřejmě tím logicky zaujme více lidí než Franta Vomáčka odněkud ze Zlatých hor. Přitom mohou mít oba pravdu.
Přijímat nebo odmítat knihy podle obrázku na obalu je samozřejmě blbost, ale vybírat si knihu podle autora zřejmě svoji logiku má.
Autorská citace #68
6.12.2010 20:21 - sirien
Chmur píše:
Pokud přijde s novým objevem např. v medicíně uznávaný lékař a nositel Nobelovy ceny, zřejmě tím logicky zaujme více lidí než Franta Vomáčka odněkud ze Zlatých hor.

Popisuješ stav jak je, nikoliv jak by měl být
V medicíně by měla dle vědeckých pravidel platit absence autority, nicméně lidé jsou jen lidé, že ano...

Já jsem se vyjadřoval k tomu, co mi přijde smysluplné a co ne, nikoliv k tomu, že lidé to nedělají a ani nebudou dělat správným způsobem, protože to jsou lidé.
Ten arguement není zcestný, pouze je ad absurdum nedosažitelný, jako ilustrativní přirovnání mi ale přijde naprosto korektní

Chmur píše:
vybírat si knihu podle autora zřejmě svoji logiku má.

VYBÍRAT ano. Hodnotit jaká je už ne - Zbožňuju Gaimana, nicméně Mezisvět je podle mě prostě špatnej, a je jedno jestli je na něm podepsanej Gaiman nebo Franta z Horní Dolní.
(formu "oproti předchozím autorovým dílům" teď pomíjím)
Autorská citace #69
6.12.2010 20:22 - noir
Sirien: Nevěřím. Respektive tvé chování je tak výjimečné a nepravděpodobné, že nemá vliv na chování populace.

Proč nevěřím? Protože takhle lidský mozek neuvažuje. Autorita je v nás hluboce zakořeněná, s tím nic nenaděláš. Kdyby ty plky, které trousí náš současný prezident (případně máš-li v menší oblibě minulého prezidenta, tak použij jej), říkal Franta Vomáčka, nikdo je nebude řešit, autorita autora z nich v podání páně Klause ale činí téma vhodné k debatě. Autorita činí i zdánlivou absurditu hodnou k zamyšlení. Není stejné píše-li o válce její účastník a teen, který o ní četl dvě knihy.
Autorská citace #70
6.12.2010 20:25 - sirien
Plky pana prezidenta nějak neshledávám hodnými sledování, takže tady mi asi srovnání z většiny uniká, ale mám dojem že ho chápu.

Neříkám, že se mi to dělení daří dokonale. Takřka určitě nedaří. Ale snažím se a myslím, že mi to ve většině případů docela i jde. To, že je moje snaha v populaci výjimečná, mi přijde smutné, ale co nadělám.
Autorská citace #71
6.12.2010 20:26 - noir
sirien: "Popisuješ stav jak je, nikoliv jak by měl být" tak takového dětského idealismu bych se od tebe nenadál. Lidé jsou takoví, ty to nezměníš. Chovají se tak tisíce let a zřejmě se tak budou chovat i nadále. A protože to funguje, asi je to nějak výhodné - už jen tím, že to oceňuje zkušenost a nutí nezkušené, aby se zkušenými stali.

Že ty si představuješ jiný svět, je pro debatu v podstatě bezpředmětné - zatím jsi ničím nedokázal, že tvé vidění je lepší než to prověřené generacemi. Pokud zůstaneme u kritiky- většinu čtenářů zajímají názory těch, kdo o věci něco ví, ne těch, kdo o ní nic neví. Výhoda tohoto přístupu zdá se mi jasná.
Autorská citace #72
6.12.2010 20:47 - sirien
To není idealismus, to je struktura argumentace - je nějaký aktuální stav a ten lze popsat, já jsem si dovolil tvrdit, že inklinuji k jinému přístupu a podložil jsem ho pár argumenty.
Jistě, nemůžu čekat že se stav jako takový změní, ani to nečekám, pouze se snažím podložit svůj odlišný názor.

(a mimochodem oba přístupy mají něco do sebe, jedná se o klasický dualismus správného a realistického řešení, kdy jedno je platné tam, kde je potřeba dosáhnout co největších výkonů a druhé je platné v běžném životě, kde se hodí zjednodušovat. Pokud jde o něco, co mě moc nezajímá, tak samozřejmě zjednodušuji také, pokud jde ale o něco co mě zajímá, tak se snažím nezjednodušovat.
Na té realistické versi fungujeme všichni, z té ideální, resp. ze snahy o jeji dosažení, čerpá vědecké bádání prakticky od svého formálního vzniku)
Autorská citace #73
6.12.2010 21:53 - Colombo
Noir: zabředáváš k evoluci, jenže evoluce není o tom, že se prosadí to nejlepší, co je k dispozici. Takže, když je něco "prověřené generacemi" neznamená, že to nutně musí být nějak dobré. Stačí jen, aby nebyla nijak zvlášť velká "chuť" se někam dál pohnout. Zkrátka toto řešení zatím stačilo.

Proč jsou lidi oškliví a hloupí? Hezcí a chytří, kteří jsou v těchto měřítkách "lepší" by je měli vytlačit, ale nevytlačili. Průměr je naprosto dostatečný.
Autorská citace #74
7.12.2010 08:30 - Chmur
Píše:
VYBÍRAT ano. Hodnotit jaká je už ne

Ty jsi použil termín vybírat a já na něj reagoval.
Jinak tvé argumenty chápu. Jak jsem již psal, nejsem fanoušek Rowlingové, ale nevěřím, že jí k úspěchu dopomohl pouze kaskádový efekt.

Píše:
zabředáváš k evoluci, jenže evoluce není o tom, že se prosadí to nejlepší, co je k dispozici.

Evoluce funguje na tomto principu. Novou kvalitu přináší mutace. Což je náhoda. A zda se nová kvalita prosadí, je otázka přírodního výběru.
A co se v něm prosadí? Přeci to, co je v daném okamžiku nejvýhodnější. Samozřejmě, se změnou vnějších podmínek se výhoda může změnit v nevýhodu.
Proto i věci prověřené generacemi předků, se mohou stát časem nevýhodné.

Píše:
Hezcí a chytří, kteří jsou v těchto měřítkách "lepší" by je měli vytlačit, ale nevytlačili. Průměr je naprosto dostatečný.

Možná proto Colombo, že definovat chytrost a krásu je naprosto nesmyslné. U každého organismu se prosadí i část těch "horších". A je to velmi důležité. Neboť díky tomu se zvyšuje variabilita populace, což je pro každou skupinu organismů životadárné.
Autorská citace #75
7.12.2010 09:29 - Nevada
noir píše:
Autorita je v nás hluboce zakořeněná, s tím nic nenaděláš. Kdyby ty plky, které trousí náš současný prezident (případně máš-li v menší oblibě minulého prezidenta, tak použij jej), říkal Franta Vomáčka, nikdo je nebude řešit, autorita autora z nich v podání páně Klause ale činí téma vhodné k debatě.

No a? Ať se o nich debatuje. Autorita je autorita. Ale lidé by neměly ty plky bezmyšlenkovitě přejímat a s nadšením šířit dál čistě jen proto, že jsou Klausovy.
Autorská citace #76
7.12.2010 10:03 - Argonantus
Řekl bych, že opravdová autorita je založena na zkušenosti.

Kamila Filu čtu už pár let, byť nepravidelně a nesystematicky, a mockrát s ním krvavě nesouhlasím, ale zkušenost mne naučila, že to obvykle stojí za přečtení; názor je třeba pomýlený, ale přesto čímsi zajímavý. (Pro Noira - jeho recenze jsou občas zajímavé i coby umělecké dílo; v případě těch zdrcujících často zajímavější, než původní film).

Pokud jde o lékaře, narazil jsem na pár takových, kteří se nepletou, i když jejich názor byl třeba překvapivý, ba přímo šokující; zkušenost mne naučila, že se vyplatí jim věřit; dokonce mi to zachránilo život. Když mi řekne neznámý MUDr., že musím okamžitě začít brát lék X, jinak do měsíce zemřu, půjdu se na to zeptat těch doktorů, které znám a kterým věřím. Pokud mi to potvrdí, není co řešit. V medicíně jsem navíc laik, takže mi nic moc jiného nezbývá, než někomu věřit.

Do třetice, mám takové lidi i ve vlastním oboru; mnohokrát se potvrdilo, že se zatraceně vyplatí vyslechnout jejich názor, a pokud nesouhlasí s mým, je důvod to vážně řešit. Kdežto když mi řekne něco zcela překvapivě odlišného neznámý JUDr., může se stát, že se tím moc zabývat nebudu.

U Hawkinga je to pak ještě jinak; je to obor, do kterého nevidím vůbec, a hodně chytrých fyziků se shodlo, že tomu ten chlap fakt rozumí; takže mu asi budu věřit. Nicméně se mne to málokdy týká nějak podstatně, takže o nic moc nejde.
Autorská citace #77
7.12.2010 10:16 - Chmur
Co se týká autorit. Samozřejmě, že nebudu hltat Klause jen proto, že je prezident. Ale pokud si budu vybírat lékaře. Budu rád, když mě bude operovat člověk s vynikající pověstí a uznávaný svými kolegy, než nějaký neznámý lékař, který může být stejně dobrý, ale já jaksi nemám čas a chuť si to ověřovat, abych naplnil principy vědeckého bádání.
Autorská citace #78
7.12.2010 10:20 - Nevada
Ale to už je zase trochu něco jiného...
Autorská citace #79
7.12.2010 10:26 - Argonantus
Nevada:

Musím říci, že ve svém okolí neznám nikoho, kdo by nadšeně šířil Klausovy plky. Vím, že takoví lidé existují, ale málokdo je bere vážně (pan Hájek, který nevznikl z opice, například).
Naopak znám plno lidí, co předpokládají, že jsou to kraviny, když to říká Klaus. Mám k tomu taky tendenci.
V poslední době mne zneklidňují dva případy, kdy by nakonec mohl mít pravdu.
Autorská citace #80
7.12.2010 12:22 - Alek
Už jsem se bál, že začínáme bejt hodně OT, ale hradní partička se krásně hodí do tématu Fantasy komedie. :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089534044265747 secREMOTE_IP: 18.209.209.28