Kultura

9.12.2013 11:34 - sirien
Bouchi: nevím, takhle to působilo, ale whatever, ať to bylo jakkoliv, ten obrázek je takovej děs že bych na Tvém místě radši skoro uvažoval nad obálkou bez obrázku, jen s nějakou základní grafikou. Ale tak věc vkusu.

Kdy to řešíš je jedno, otázka je, na kdy máš dané deadliny a jak moc na ně tlačíš a kdy začneš reagovat nějakou alternativou poté, co Ti ty DL vyhoří.
Že něco doteď stačilo... je dost ukradené, když to teď nestačilo, že?



Zábavné je, že tohle je DrDII kolovrátek - nějaká chyba a následné fňukání že to nebo ono a tváření se, že to zákazníci musí pochopit a uznat. To byly korektury, to byl rejstřík, teď to je obálka... člověk by v tom skoro viděl opakující se vzor.
9.12.2013 11:38 - noir
Hm, a je v podobném stavu jako obálka i text? Skoro se obávám, že ano... Kupovat to nebudu, a ni z piety ke značce.
9.12.2013 11:49 - sirien
tentokrát to dělali Ilgir, Charles a Bart (a nějakej čtvrtej týpek kterýho neznám), tak by to mělo mít značně lepší kvalitu než to předtim. Samozřejmě, musíš vzít v potaz, že to staví na předchozím produktu a z bažinatého dna propasti se do výšky skáče blbě.
9.12.2013 11:53 - crowen
Noir - na drd2.cz su nejake ukazkove texty z knihy, snad ti to pomoze urobit si obraz.
9.12.2013 11:58 - Bouchi
sirien píše:
Že něco doteď stačilo... je dost ukradené, když to teď nestačilo, že?

Samozřejmě. Ale když máš patnáctiletou zkušenost, že začít věc XY řešit tři čtvrtě roku je s přehledem a bohatou rezervou dostačující, začal bys ji u dalšího projektu zničehonic řešit ještě o půl roku dřív? Co by tě k tomu vedlo?

sirien píše:
tváření se, že to zákazníci musí pochopit a uznat

Tak pozor, žádné takové tváření se tu z mé strany není a nebude. Prostě je to průšvih, zvolil jsem z mého pohledu méně špatné řešení (oproti odkladu vydání), přijímám za to plnou zodpovědnost a nechť s tím zákazníci naloží dle svého uvážení.

noir píše:
a je v podobném stavu jako obálka i text? Skoro se obávám, že ano... Kupovat to nebudu, a ni z piety ke značce.

IMHO bys to nekupoval ani kdyby obálka byla skvělá.
9.12.2013 12:10 - sirien
Bouchi: Ono se to místy patlá dohromady - to s tím "tvářením se" rozhodně nebylo na Tvou adresu, Tys podobná vyjádření nikdy neměl, to byla poznámka jdoucí za autory a jejich dlouhodobými fanoušky. Zejména těmi fanoušky, že, Alef0?

Bouchi píše:
když máš patnáctiletou zkušenost, že začít věc XY řešit tři čtvrtě roku je s přehledem a bohatou rezervou dostačující, začal bys ji u dalšího projektu zničehonic řešit ještě o půl roku dřív?

popravdě, nevim... už několikrá jsem změnil to, jak některé věci dělám, i když mi do té doby fungovaly dobře. Někde jsem se dočetl nebo doslechl lepší postup, poučil jsem se z cizích chyb nebo jsem si najednou uvědomil, že v tom jak to dělám, i když to funguje, je nějaký, třeba jen potenciální, háček...
...takže nemožné by to nebylo. Jestli by se to skutečně stalo by asi záviselo o čem by byla řeč, protože takhle na obecné rovině se to jen tak prohlásit nedá.
9.12.2013 12:36 -
Píše:
to, že jsem project manager, má především ten důsledek, že na svých proejktech podobné věci řešit NEMUSÍM, protože se mi NESTÁVAJÍ, protože VÍM, CO DĚLÁM.


nie. je to preto, ze si NEROBIL ZIADNY mission critical projekt, potazmo bol manazerom na nom
9.12.2013 12:51 - noir
Bouchi: Příručku jsem si koupil. A uvažoval jsem i o tomhle, opravdu už jen ze sentimentu - stejně jako třeba u Střepů snů, které jsem si koupil, aniž bych je chtěl kdykoliv hrát. Ale tohle fakt ne, tohle je ostuda...

Každopádně se mi líbí, že tuhle chybu otevřeně přiznáváš - to zase klobou dolů A nemusí se tu vést obvyklé tance ve stylu "Je to špatně" VS "je to úžasný, jen to nechápete"...
9.12.2013 12:53 - sirien
crowen píše:
Clovek, co tvrdi, ze jemu sa chyby nestavaju

Já nikdy nenapsal, že nedělám chyby. Udělal jsem jich už docela hodně. Já říkám, že nedělám takovéhle naprosto elementární chyby. To je docela dost rozdíl.

Alef0 píše:
nie. je to preto, ze si NEROBIL ZIADNY mission critical projekt, potazmo bol manazerom na nom

ehm, lol.

jestli se už nezmůžeš na nic lepšího než je podobná kravina...
9.12.2013 14:06 - noir
Ano, kvůli obalu jsem si už nekoupil spoustu knih - a u řady jiných hodně váhal. Třeba chudák Franta Novotný, ten na to doplatil;
9.12.2013 15:09 - crowen
Eh, bud mam vidiny, alebo tu miznu prispevky.

(Nie, mna zatial nikto nemazal :-))
9.12.2013 15:20 - sirien
A) uživatele kostky mají plnou kontrolu nad svými příspěvky bez omezení. Můžeš smazat kterýkoliv svůj post na rozdíl od php bb i ten který už má následné reakce. Sem tam to lidé využijí.

B) v tomto případě je Tvé podezření výjimečně správné, post jsem smazal já. Merlkir tu má ban za své hulvátské vystupování, udělil mu ho Alnag a bany tu jsou myšleny vážně, to že někdo umí použít proxy je otravné, ale nedává mu to faktickou výjimku z pravidel.
Jen připomenu že další komentáře k tomuto patří dle těch samých pravidel do PM nikoliv sem
9.12.2013 16:15 - Sparkle
Tu se musím zastat tvůrců Drd. V jejich situaci bych postupovala úplně stejně. Není nikdy možné vychytat všecky potenciální průsery tím, že si připravíš rezervní lidi / prostory / smlouvy, protože v takovém případě by tě vyšlo domlouvání rezerv na tolik času a energie, že vzhledem k nízkému riziku se to nevyplatí. Nechci se Siriena dotknout, ale opravdu schopný manažer ví, že občas holt musí riskovat nějaký kolosální průser, protože prevence by byla příliš nákladná.

Pokud bych měla jednoho spolehlivého a kvalitního ilustrátora domluveného 9 měsíců předem a dva náhradní, taky už nesháním čtvrtého náhradního - riziko je minimální, práce s tím je enormní. (Stejně tak bych u každého mnou pořádaného conu asi nevyjednávala preventivně náhradní last-minute prostory, co kdyby mi náhodou týden před akcí ty původní krachly - opět, velmi malá šance že se průšvih stane a mrtě práce navíc.)

A co je asi v tuto chvíli nejzásadnější - obálka je sice nepěkná, ale jestli to způsobí nižší prodeje příručky, to jsou jenom spekulace. U Bestiáře k drd2 taky měla spousta lidí řeči, jak se to přece nebude prodávat, jelikož spousta lidí nahlédla do základní knihy Drd2 a znechutilo je to, a nakonec prodeje Bestiáře co vím jsou naprosto luxusní. Já bych se klidně vsadila, že naprosté většině zájemců o Hry mocných bude vzhled obálky fakt ukradenej (stejně se jich imho nejvíc prodá přes altaří eshop, většina nakupujících si obrázek obálky ani nerozklikne).
9.12.2013 16:52 - sirien
Sparkle: Hm. No teda nevím. Při publikování RPG příručky musím:
- vytvořit obsah, ten se tvoří iterativně a na 99,9% si jsem jistý, že právě ten tvoří valnou většinu CPM (řetězce na sebe podmínečně navazujících činností které určují délku vývoje)
- udělat korektury - navazuje na předchozí
- udělat sazbu - navazuje na předchozí
- udělat grafický návrh - NEnavazuje na předchozí
- nechat udělat obrázky - NEnavazuje na předchozí, resp. navazuje jen velmi volně

poslední dvě úlohy lze tedy udělat v předstihu a mít je hotové v šuplíku dokud se nevyhnutelně navazující části práce nedojdou svého konce. DL nastavím tak, aby nechávaly rezervu - vzhledem k trvání obou věcí je nastavím tak, aby zbývající čas do konce pokrýval čas na jejich vypracování dvakrát.

věcně to znamená 5 minutové zamyšlení a následně provedení činností, které se stejně provést musí, v trochu jiném čase. Vzhledem k tomu, že je oboje nejspíš outsourcované mimo tým lidí tvořících obsah to budou dělat nesouvisející lidi, takže je jedno, kdy daná věc vznikne.

Naprosto netuším, o jakých "přílišných nákladech" se tu sakra bavíme. Blíží se DL 1, urguju ilustrátora. Ten to failne, ok, dávám mu DL 1,1 a rovnou radši dohaduju náhradního na DL2 když ani v DL 1,1 ten první nedodá. DL3 je pak krizová varianta, ale pořád na ní mám základní čas potřebný na úlohu.

Ano, v obecné rovině máš pravdu - práce s rizikem je nedílnou součástí managementu, zejména projektového, nicméně tady se bavíme o konkrétní záležitosti, ne o obecných zásadách vedení projektů.
9.12.2013 16:52 - Pepa
Naprostý souhlas se Sparkle.

Obálka mohla být lepší, ale myslím, že se tu z toho dělá až příliš velký humbuk.

Fanoušci DrD 2 si knihu stejně koupí, ať je obálka jakkoliv nepěkná, odpůrci DrD 2 si knihu stejně nekoupí, ať je obálka jakkoli pěkná.

A pak tu jsou lidé, kteří na tu obálku narazí náhodou a s DrD 2 nemají žádnou zkušenost. Inu, jelikož se jedná o rozšiřující příručku, stejně si ty předchozí budou muset vyhledat a na nich jsou obálky pěkné...

Přijde mi, že i kdyby se mi nelíbila obálka DrD PPE, tak (když už bych měl PPZ a PPP) bych si je stejně koupil.
9.12.2013 16:59 - sirien
Na jednu stranu máš pravdu. Na druhou stranu grafika mnohdy dává hře dodatečný rozměr... jasně, většina her na to kašle a jede na obsah a grafika je jen doplněk který musí být "good enough", ale vem si třeba Pathfinder, který si na vzhledu fakt zakládá, protože vydavatelé chtějí, aby ta hra dávala svůj zamýšlený feeling rovnou při otevření příručky.
9.12.2013 17:03 - noir
Mě je docela fuk, jak se to bude prodávat. Jen mi to přijde strašně hnusný - ať už z jakýchkoliv příčin. Prostě bych se styděl mít něco takového doma.
9.12.2013 17:14 - York
Nemůžu si pomoct, ale mně ta obálka nejpřijde špatná.* Na rozdíl od obálky základní příručky mi navíc sedí k obsahu hry. Ve světě dvojky bych si asi takhle nějak mocné postavy představil.

* Což neznamená, že by mě uchvacovala, nebo že bych měl rád tenhle styl malby, ale stejně na mě působí i ty další příklady obálek, co sem někdo linkoval. Prostě ok obrázek, který sice úplně nesedí do mých preferencí, ale nijak mě nepohoršuje.

edit:
Vlastně ne tak docela, překrytí draka nahoře logem dvojky mi přijde dost rušivé.
9.12.2013 17:25 - crowen
S tymi ilustraciami nenavazujucimi na vyprodukovane texty by som si dovolil ciastocne nesuhlasit, ak teda maju ilustracie splnat to, co v PF - podporit atmosferu a reflektovat (mo)texty.

Z mojej skusenosti sa tie fluffove texty pisu skor ku koncu vyvoja, ako na zaciatku, teda ku konkretnym kapitolam, osobam atd, (samozrejme nie nacrtnutie celkoveho vyznenia, ktore sa pise na zaciatku vyvoja). Z toho mi vyplyva, ze sice mozes mat zazmluvneneho ilustratora/ilustratorov vopred, ale oni aj tak nedostanu ziadne podklady pred aspon akou takou beta verziou, a doladi sa to pocas korektur / sadzby. A to potom neostava velmi vela priestoru na manevrovanie.

BTW vnutorne ilustracie robil tandem Rimbo (robil DrDII:Bestiar) a Merlkir (Ilustracie k povolaniam v zakladnych pravidlach a tiez roznych zahranicnych RPG).
9.12.2013 19:50 - sirien
proto píšu, že to navazuje jen volně. Možná ne tak velmi...

každopádně máš obrázky, které už tušíš předem. Když si vezmu třeba typickou základní knihu C&L pravidel tak víš, že tam budeš mít classy, tudíž budeš chtít obrázky nějakých reprezentantů těch class (bojovníka, čaroděje...) a podobně.

Pak tam máš samozřejmě nějaké obrázky co se ukáží až průběžně nebo ke konci...
...ale stejně by mi přišlo smysluplné se s tím autorem dohodnout předem na X obrázcích a pak mu je dodávat postupně s tím, že mi je bude dodávat třeba do 4 týdnů od zadání... ostatně to ulehčí i jemu, protože mu to tu práci rozloží v čase.

Obálka nicméně do tohodle moc nespadá - ta má vystihovat téma té příručky a to je dané poměrně brzo

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085746049880981 secREMOTE_IP: 3.237.87.69