Kultura

20.2.2014 15:57 - Bouchi
sirien píše:
Bouchi píše:
ale protože vše, co DrD v názvu má, od ďábla jest
myslím, že v tom tentokrát hledáš něco, co tam (výjimečně) neni... spíš bych řekl, že lidé, kteří se chtěli bavit o mechanikách v RPG designu spíš DrD prostě ignorovali a vůbec je nezajímalo, co zrovna v nějakém DrD je nebo neni.

já vím, měl jsem pokračovat "tak by se přece nesnížili k tomu, aby se do DrD podívali kvůli terminologii".
;)
25.5.2014 11:10 - Skřeťák
Já hru hraju už přes rok a přijde mi mnohem lepší než Drd 1
Které jsem mimochodem hrál předtím. Možná si myslíte že jsem divný, ale tak to není. JÁ JSEM POCHOPIL PRAVIDLA DRD II. Hraju to se svou skupinou a všechny to moc baví. A jestli nechápete nějaké pravidlo, tak to je proto že jste a) tupí
b) zaujatí
c) obojí
d) nečetli jste to
25.5.2014 11:21 - chrochta
Lidé kolem Vukogvazdu družiny hráli DrD I, a jak dokazují jejich zápisy, bavilo je to nesmírně. Zábava - a zábavnost - zjevně nezávisí na systému hry, nýbrž na lidech.

Pravidla si klidně můžeš chápat, jak chceš, to ti nikdo nebere. A to, že DrD II vysloveně plýtvá kreativitou a má pár chyb, které po několika letech hraní začčínají jeho příznivcům stále více vadit, taky ne. Tož tak.
25.5.2014 11:25 - sirien
No, mám dost důvěryhodných svědků, kteří mohou dosvědčit, že:
- jsem to rozhodně četl i hrál
- jsem měl vůči DrD2 dost pozitivní přístup než jsem ho otevřel a relativně i potom, co jsem ho dočetl
- relativně vím, o čem je řeč a ve věci se orientuju
...a přesto si stojím za vším, co jsem napsal.

Každopádně děkuji za další praktický příklad oduševnělé obhajoby DrD2 od jeho fanoušků. Vždy mě potěší vidět konstruktivní protiargumenty na mou kritiku. Je vidět, že DrD2 má hodně co nabídnout.
25.5.2014 12:08 - Gurney
Omg lidi, obvious troll is obvious
25.5.2014 12:33 - Alwaern
Za to že to napsal by dostal 1/10, jinak by se asi nikdo neměl neobtěžovat na to odpovídat.
25.5.2014 19:27 - Skřeťák
A jaký systém je tedy podle vás nejlepší ?????

Jo, a omlouvám se za svou hrubost. To víte byl jsem vyveden z míry tou recenzí
Sorry
25.5.2014 19:33 - noir
Počkat, počkat, teď už jsme přešli do další levelu, teprve teď to začíná být pikantní! Takže DrD je nejlepší systém, jak naznačuješ?
25.5.2014 20:03 - Skřeťák
Toto netvrdím, Jen říkám, že DRD II je skvělý systém.
A ptám se který systém je podle vás lepší.
25.5.2014 20:15 - noir
Tak pokud neznáš lepší, asi by měl být nejlepší, ne?
25.5.2014 20:44 - Jerson
Nevím, jaký systém je nejlepší, ale pokud srovnávám systém podle toho, od kterého systému hráči odchází ke kterému, tak DrD bude úplně dole. Kde bude DrD2 ještě nevím, asi o něco výše, protože u něj pár skupin zůstalo, ale celkově nebude moc vysoko.
25.5.2014 20:44 - Skřeťák
Já se ptám, který je podle VÁS nejlepší ?! (kvůli inspiraci)

A mimochodem znám i další systémy
25.5.2014 20:54 - noir
Skřeťák: Ta odpověď je hrozně jednoduchá - žádný není nejlepší. Jsou různé systémy vhodné na různé hry, jsou různě kvalitní, různě náročné a hry v nich různé druhy uspokojené. Mě DrD2 nebavilo, neuspokojilo a nepřišlo mi vhodné k hrám, které mám rád. Tudíž pro mě patří do dolní třetiny her, které jsem kdy zkusil...
25.5.2014 21:10 - Skřeťák
Jasně, Jaký systém je podle vás dobrý k příběhovému hraní ??
25.5.2014 21:13 - Skřeťák
Tedy k hraní které je závislé hlavně na příběhu
25.5.2014 21:34 - Arten CZ
Kostky osudu
Pravidla
25.5.2014 22:04 - Quentin
Nejlepší taky nedokážu určit, ale kdybych měl vybrat nějaký vlastní favority, tak

Swords&Wizardy aka oldschool dnd
- funguje jako freeform, a přitom má přesně tolik mechanik, aby hra nebyla vůbec na vodě.
- dá se strašně snadno houserulovat
- hromady materiálu na internetu
- obtížnost nutí hráče překonávat překážky kreativně, což vede k úžasně bizarním a zamotaným situacím
(pro inspiraci mrkni i sem)
(pravidla zdarma na netu, včetně volné license pro vlastní tvorbu)

Stars Without Number
- scifi dnd
- má grandiźní atmosféru. Můj number one pick pro space operu.
- sympaticky simulační systém, včetně rad pro tvorbu sandboxu
(pravidla zdarma na netu)

Dungeons&Dragons 4e
- protože má super deskovkovej souboják. Je to sice takové schizofrení, jako by jsi střídavě hrál deskovku a rpg, ale stojí to za to. Pevný pravidlový rámec zařídí, aby byl boj fér, i když vás DM chce za každou cenu zabít. Uspokojení z takové výhry je pak super.
- dá se s tim udělat i dvanáctihodinovej session, aniž by se DM moc vyčerpal.

Dungeon World
- storygame s atmosférou třetí edice dnd
- velmi návodné pro vypravěče, nikdy se nezastaví
(pravidla zdarma na netu, včetně volné license pro vlastní tvorbu)


Když bych to měl srovnat podle toho, jak moc "příběh" explicitně podporují pravidla, tak má velkej náskok Dungeon World, pak dlouho nic, pak SWN a Dnd4e a nakonec Odnd.

Osobně se mi ale podařilo odvyprávět nejlepší příběhy v odnd, protože mě nijak nerozptyluje.


DrD2 je skoro nejhorší volba, jakou jsi pro příběhové hraní mohl udělat.
- téměř nijak nepohání hru samo o sobě, jen se často připomíná a překáží
- všechny delší kostkové konflikty jsou neskutečně disociované (navíc až nečekaně neinspirativním způsobem) a zdlouhavé (kdyby byly plné voleb, tak délka nevadí, ale tady se bohužel 75% času nic něděje)
- zmatlanej systém povolání produkuje až moc nesmyslů
25.5.2014 22:06 - Colombo
otázka do pranice, dá se DrD 2 "opravit"? Vytáhnout z toho ty zajímavé myšlenky, zachovat "feeling" whatever... a udělat z toho dobrou hru?
25.5.2014 22:15 - fonixin
Jestli se dá opravit to vskutku nevím, nicméně po týdnu pročítání a testování jsem se rozhodnul využít svého práva a odstoupit od kupní smlouvy, takže to hoši z Altaru dostanou poštou zase pěkně zpátky.....jen je mi líto toho poštovného....
25.5.2014 22:43 - Arten CZ
Colombo píše:
otázka do pranice, dá se DrD 2 "opravit"? Vytáhnout z toho ty zajímavé myšlenky, zachovat "feeling" whatever... a udělat z toho dobrou hru?

Přesně toto byl původní záměr, když jsme tvořili vlastní systém. Vytáhnout z DrD2 zajímavé myšlenky, použít zajímavou mechaniku, doplnit je něčím spojujícím a dohromady z toho utvořit funkční systém.

U DrD2 jsem viděl dvě stěžejní myšlenky, které se mi hodně líbí a chtěl jsem je zachovat.
1) Prohra je otázka volby a pouze hráč určuje, co je ochoten obětovat, aby uspěl.
2) Hra podporuje příběh
Bohužel jsem nenašel ani jednu mechaniku, která by jednu nebo druhou podporovala.
Je tu náznak oné oběti za úspěch, ale bohužel jde pouze o mechanickou oběť, která není s fikcí nijak provázaná (vykupování). Takže ve výsledku jen šoupu číslem, v podstatě to degradovalo oběť na snižování životů. Nechceš se podvolit akci soupeře? Zaplať X životů a nemusíš...
O jakékoli podpoře tvorby příběhu se nedá mluvit, žádná taková mechanika ve hře není. Naopak, mechanika vykupování jde přímo proti tvorbě příběhu, protože 2/3 popisu se zahodí a 1/3 slouží k tomu, aby hráč vysvětlit, proč se první 2/3 nestaly...

Postupovali jsme následovně.
1) Odstranili jsme mechanismus vykupování u střetu - pouze ničil 2/3 našich připravených popisů
2) Odstranili jsme zvláštní schopnosti, 90% z nich pouze porušovalo základní pravidlo 1 akce = 1 manévr a 10% schopnostní umožňujících přidat příběhový prvek nám zase přišel zbytečný, protože toto jsme provozovali už dávno před tím, než pro to DrD2 vymyslelo ZS.
3) Odstranili jsme iniciativu - pouze generovala rozdílnou interpretaci mezi zkouškou a střetem
4) Odstranili jsme nutnost vyhodnocovat všechny akce za každého aktéra zvlášť - konflikty byly příliš dlouhé a nudné
5) Tři mechaniky vyhodnocení (zkouška, střet, výzva) jsme nahradili jedním
6) Systém balíčků dovedností byl nahrazen prostým systémem dovedností - tím vznikla možnost mít systém settingově nezávislý (a tedy hrát klidně i setting z DrD2 včetně balíčků povolání)
7) Přidali jsme systém bonusů a postihů (výhody a nevýhody), protože to dle nás vyjadřuje možnost jemně modifikovat situaci dle aktuálního stavu - systém manévrů pouze ovlivňoval množství zdrojů spálených při neúspěchu, ale nijak neměnil šance postavy na úspěch, což byla dle nás chyba
8) Náhrada tvrdého hodu 2k6 + X za bank kostek - dává dle nás spravedlivější mechaniku rozhodování
9) Systém mechanické oběti nahrazen za systém příběhové oběti - postava už pro úspěch neutrácí pouze mechanická čísla, ale platí příběhovými komplikacemi

Ve výsledku nezbylo z DrD2 téměř nic, ale troufám si říct, že náš systém plní dvě hlavní myšlenky, na kterých mělo stát DrD2 - prohra je otázka volby a pravidla podporující tvorbu příběhu. Pravidla byla hodně inspirována Fate 4e a Střepy snů, ale původní záměr byl skutečně modifikovat DrD2 do systému, který nám bude vyhovovat. Výsledkem jsou Kostky osudu. Zkuste se na ně podívat ;-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.099271774291992 secREMOTE_IP: 3.95.2.54