Kultura

18.7.2014 20:32 - sirien
Otevřel jsem si na RPG Fóru sekci "recenze" a šel si přečíst recenze na DrD2.

- Doposud jich tam mají 25

Průměrné hodnocení: 3.72
1* - _3x - |||
2* - _3x - |||
3* - _3x - |||
4* - _5x - |||||
5* - 11x - |||||||||||

Zajímavé je, že čím dále se člověk dostane od data zveřejnění, tím kritičtější recenze tam najde.
Pro eliminaci lidí co to jen četli (a autorů) si škrtněte: 5x5*, 1x4*, 1x3* 1x2*

Průměrné hodnocení: 3.47
1* - _3x - |||
2* - _2x - ||
3* - _2x - ||
4* - _4x - ||||
5* - _6x - ||||||

A upřímně, osobně bych z toho nejradši vyškrt i kolegu co přiznává že vůbec nic jiného nezná (ani debilní DrDo) což je 1x4* a kolegu co otevřeně přiznává, že je PK kamarádem (viz níže) což je 1x5*

Průměrné hodnocení: 3.33
1* - _3x - |||
2* - _2x - ||
3* - _2x - ||
4* - _3x - |||
5* - _5x - |||||

A smutné je, že i po výše uvedené eliminaci ty posty co dávají 5* (a některé s těmi 4*) mlátí do očí tím jak je psal někdo naprosto nezkušený.

Každopádně, ušetřím vás čtení všeho co se tam nachází a podělím se o nějaké ty glosované perly:


Archos - 4*
- DrD2 je zatiaľ jediná rpg s ktorú som hral - heh. "I rest my case." Ale ne, nebojte, to není zdaleka konec všem srandám. Čtěme dále (a pamatujme - VŽIVOTĚ NEHRÁL NIC JINÉHO:
- "Často omieľané mechanické problémy sa v hrách" - jasně, pokud člověk vživotě nejel v ničem kromě traktoru, má naprosto jasné tušení, co to je "akcelerace" o které se baví lidé na webu o sportovních autech. Ale ani tím kolega nekončí:
- "Skúšal som to aj houserulovať, no dopadlo to katastrofálne (vznikol z toho nejaký zvláštny klon D&D, DrD2 a iných hier o ktorých som dovtedy len čítal - "zkoušel jsem se hrabat v motoru mého traktoru (což je jediné v čem jsem kdy jezdil) a řeknu vám - výsledek se fakt dá srovnat s Audi nebo Maserati.
- "Systém hráčov podvedome nabádal k tomu, aby sa snažili riešiť situácie zaujímavým spôsobom a užívali si to - Podle svého zážitku s traktorem který nemám s čím srovnat musím říct, že mít hodně tvrdé tlumiče je fajn, protože to pak řidiče odrazuje od rychlé jízdy.
- "Na súbojovom systéme sa mi páči najmä dôležitosť práce s fikciou (dostalo ma, keď si hráči vytvorili výhodu fikčne, miesto toho, aby stále len sekali a sekali...), ako aj manévrovanie, ktoré v našej hre výrazne obohacuje súboje" - na převodovce mého traktoru (kterou nemám s čím srovnat) se mi nejvíc líbí, že...
- "Tvorba a rozvoj postavy mi vyhovujú najmä vďaka jednoduchosti a rýchlosti." - ... drahý Archosi, jak kurva můžeš vědět, co je jednoduchá a rychlá tvorba postavy?
- "Taktiež ma oslovila mágia pre jej "slovanskosť" a "tradičnosť". Elementární mágové se Sword&Sorcery magií. Elementární druidé s irsko-keltskou magií. Amaricky stylizovaní šamani. ŽÁDNÁ rituální magie. ŽÁDNÉ rozsáhlejší kletby a uřknutí kromě jedné ufufňané basic schopnosti. ŽÁDNÁ magie ingrediencí, lektvarů a podobně. ŽÁDNÁ invokační pohanská magie. "Tradiční slovanskost". Sure. Doplň si vzdělání, kolego.

...nemůžu si pomoct, kdyby měl Archos trochu sebeúcty, tak tenhle výžblept radši smaže. No nic, jděme dál... ok, Mortam 1* má očividně soudnost (všimněte si jak hned z první kritizuje "vyčerpání" jako shitovou mechaniku), Fox666111 1* je očividně zhrzený fanda DrDo (jeden z těch co skočili autorům na podvod prodeje experimentálního indie pod mainstream značkou, o tom jsem kdysi taky psal, vzpomínáte?) - ale líbí se mi jeho závěr: "Úspěšně jsme přešli na Pathfinder".

Allwen, 5* - jupí, oslavná óda...

Korhull, 4*
- "...Pak jsem objevil FATE, u kterého mi ale zase vadilo, že byl bez jakéhokoli dalšího obsahu kromě základních pravidel." - protože jsem moderní analfabet a neumim použít Google (což, mimochodem, zvládá i většina dnešních babiček)
- "Magie - Je strašně rozmanitá" - Teď jsem málem vyprsknul smíchy, na poslední chvíli mě zarazilo, že mám matnej monitor a nedávno sem ho čistil (peklo leštit, fakt). "a je vědomě napsaná tak, aby nutila k jejímu přizpůsobení pro konkrétní svět / hru." ...what the fucking... what?
- "Komu DrD 2 doporučuju: 1. Hráčům starého dračáku, kteří se nebojí nových věcí a zároveň je štvou omezení starých pravidel. Přitom však nechtějí hrát hru, která by byla o 180° odlišná" - no comment needed.
- "Těm, kteří nechtějí hrát se systémem s příliš mnoha pravidly a na těch obecných jednoduchých hrách typu FATE je štve, že neobsahují víc settingu, který nemají čas / chuť / schopnosti si sami dotvořit." =dalším analfabetům co neumí použít Google. "DrD2 je pro mě dobrý kompromis, pokud chcete hrát fantasy samozřejmě." =nemám tušení, co to znamená popis settingu, ale těch pár nadpisů se stylizovanými slovíčky mě táááááák okouzlilo.

Kremik, 5*
- "a jelikož autory poznám" - u-hm...
- "Poté, co jsem hrál širokou škálu RPG, od Prime-Time Adventures..." - "prosím nekritizujte mě za to že jsem Peekayho kamarád, já to prostě pochválit musim"
- "Systém DrD2 totiž elegantně řeší mnohé neduhy, kterými trpí naše milované hobby." ...bla bla bla (následuje rant o tom jak je DrD2 lepší než všechny jiné RPG hry co existují, podle kterého by si člověk myslel že přeloženo do Angličtiny DrD2 instantně nahradí Dungeons&Dragons - hrozná škoda pro celý svět že Kremikův kamarád Peekay zrovna nemá čas to přeložit)
- "Dračí Doupě 2 se vydalo opačnou cestou - hry o hrdinech mají být o hrdinech (no ne, vážně?) a o jejich činech, o dobrodružství a hrdinství (ty jo) - a vše stojíci v cestě těmhle cílům musí na vedlejší kolej (nebo nejlépe do koše)." "tím se vám mezi řádky snažím naznačit to co kvůli svému kamarádovi PK nesmím říct nahlas: DrD2 rovnou hoďte do koše. Sorry, tohle je to nejočividnější varování, které si můžu dovolit, abych mu nepoškodil jeho eGO" (moje pozn.: ne, CAPS LOCK i SHIFT mám správně)
- "Dračí Doupě je výborná hra na hrdiny, skvělá na vyprávění barvitých dobrodružství, tvorbu nápaditých hrdinů a intuitivní "free-form" přístup" ...protože nic jiného než hrát free form vám u DrD2 nezbyde. Víc hintů vám už fakt dát nemůžu, on, Vy-Víte-Kdo, mi stojí přímo za zády, sorry sorry sorry, snad vás těch pár stovek nebude moc bolet, ale já se fakt bojim, snad mi odpustíte
- "DrD2 jsem si koupil, a kdyby knihu ztratím nebo co, si jej koupím zas." ...protože kdyby moji kamarádi autoři zjistili, že jí nemám vystavenou na poličce, dostal bych fakt strašnou deku. Lidi slibuju že tohle všechno smažu hned co se odstěhuju z Bratislavy, ale chápejte, já teď fakt nemůžu jinak...

Jerson 2* (Brute). Palacinko 3* a nějaké nudné řeči okolo. Sindor 3* a nějaké dlouhé filosofování bez většího sdělení.

Dukolm 1*
- "Tak moje dojmy po přečtení DrDII (zatím ještě nehrál)." (následuje pár obecnějších postřehů)
- "Edit: Tak jsem si to už i zahrál a nemá cenu opakovat zápory co už tu zazněli"

valkyramedea 2* plus v podstatě takové rychlé review obsahu. MaMaHaJ 4* ...další oslavná óda od člověka co očividně nemá moc srovnání... hlavně, že je hra skvělá a hned dvakrát se mu strašlivě líbí.

Armon 5*
- "Myslím, že DRD II je oprávněně další tuzemskou RPG hrou (spolu s Příběhy Impéria a se Střepy snů), která by se mohla směle postavit po bok her zahraničních" - ten člověk nemá soudnost. Možná to je tím že očividně dle toho co píše zná jen to co vyšlo v Čechách...
- "Ať se na mě nikdo nezlobí, ale z mých osobních zkušeností je průměrný tuzemský hráč klasický "dračákista", který k hraní RPG zaujímá čistě inženýrský přístup."

ilgir 5*
- "nicméně pro mě je tato hra jako stvořená, a proto dávám s klidným svědomím pět hvězd." - jen tak ze zájmu, to svědomí uklidnila porada s psychologem, zpověď v kostele, nebo několik lahví tvrdýho?
...dále je ale třeba dodat, že ilgir má rád DrD+ a také se hodí zmínit že má místy dobrý smysl pro humor. Jo, moment - taky to je autor rozšířující příručky. Jak objektivní a fér. Zvlášť když to nejen nepřizná, ale dokonce mluví o autorech namísto v první osobě v osobě třetí.

Gran 4*
- "Závěrem, všem doporučuji, aby si DrD II zahráli, sám si to chci zkusit" + "Systém vypadá jednoduše, svižně a přitom velice funkčně, navíc i celkem moderně (hromada narativnosti atd." - nikdy sem to nehrál, ale z těch cizích slovíček která autoři používají jsem dostal geekovský orgasmus, takže to určitě bude boží.

Fafrin 5*, kelghor 5*, názory nemá smysl pitvat, jen pár oslavných nesmyslů co na mě působí jako mudrování členek "Mothers against" o škodlivém záření produkovaném Temelínem... Maugir 4* a kupodivu relativně smysluplnej text (ne že by toho nějak moc sděloval),

Skaven 3*
- Po prvním přečtení jsem pravidla rychle pochopil, ale přiznám se, že bych hru nebyl schopen hrát. nebyl bych to schopnej hrát, ale dám tomu 50%... sure... ostatně dělám v businessu a nemuselo by se mi úplně hodit autory nasrat, navíc by to nevypadalo moc profi...

ferda 5* a dva řádky toho že to je awesome. Jakub88 5* a tři řádky toho, že to je awesome. (recenze psána těsně po vydání a pochybuju, že to stihl vůbec vyzkoušet). Iowin2 5* a odstavec keců o tom jak je super že to je slovanské. (napsáno těsně po vydání, nevěřím, že to hrál). Lemmy 5* - opět těsně po vydání, těžko věřit že to hrál. Podepsal by se pod to jak awesome to je, štěstí že podpis neznámého týpka nemá žádnou váhu.

Markus 5*, nejspíš protože nikdy neodolal příležitosti dělat PK fan-girl rostleskávačku. Mimochodem, samozřejmě to jen četl a nehrál (pokud mi je známo tak to asi nehrál vůbec, protože RPG scénu opustil krátce po vydání DrD2)
- "Co mě příjemně překvapilo je, že z knihy dýchá hutná atmosféra." ...protože jsou všichni autoři jeho kamarádi a on nikdy neodolal příležitosti je v čemkoliv vždy podpořit, tak pro účely jedné recenze zapomene na všechna ta ostatní RPG která zná...
- Přičtěme k tomu skvěle zpracované instruktážní texty, rady do hry - které se staly hned z kraje terčem tak ostré plošné kritiky, že už původní autoři z nichž mnozí trpěli (a trpí) egomasturbační potřebou raději uznali, že kniha je bohužel dost nejasná... a o nichž současní autoři mluví jako o tom, co je rozhodně to první co je potřeba přepsat. Žůžo, Markusi - s tím kolik RPG jsi znal nelze věřit tomu, že bys tohle napsal z jiného důvodu než lézt někomu nejmenovanému někam.

Sniper 2* a pár řádků slabého sarkasmu.
18.7.2014 20:57 - York
Já ti nevím, jestli má smysl stále znovu a znovu opakovat*, že ta hra se z pohledu většiny hráčů, které bavilo Dračí doupě, fakt moc nepovedla. To je imho zcela zjevné už naprosto všem, kdo o tom aspoň trochu něco tuší.

Spíš je otázka, co s tím. Vývoj převzali autoři, kteří zatím nevypadají, že by chtěli něco zásadního měnit. A i kdyby ano, pořád to nejspíš zůstane vesnickou fantasy, ať už to znamená cokoliv. Jediný další současný RPG projekt Altaru, o kterém vím, je DrD+ 2. Tedy pravděpodobně zatím spíš projekt, který Altar tiše podporuje a jestli se ho rozhodne realizovat, se ještě uvidí. Poslední vyjádření Bouchiho ale tuším bylo, že o DrD+ 2 zájem má (na rozdíl od předělávky starého dračáku).


* I když je fakt, že já si taky nikdy neodpustím vyčíst Bouchimu, že tomu dal nálepku DrD ;-)
18.7.2014 21:17 - Jerson
York píše:
Já ti nevím, jestli má smysl stále znovu a znovu opakovat*, že ta hra se z pohledu většiny hráčů, které bavilo Dračí doupě, fakt moc nepovedla.

Řekl bych, že se moc nepovedla ani z pohledu hráčů, které DrD nebavilo.
18.7.2014 22:07 - Pepa
Já jako vůbec nechápu, o co tady jde. Posmíváš se DrD II nebo těm lidem, kteří psali ty recenze?
18.7.2014 22:51 - Hawkeye
Já si myslím že jde o celkové zhodnocení relevance a kvality ´recenzí´ na DrD II na rpgforu.
18.7.2014 22:55 - Jerson
Možná to bude tím, že jsem napsal, aby se hráči vyjádřili v anotacích a hodnotili RPGčka. I když moc nesouhlasím s tím, že tam hry hodnotí lidé na základě přečtení. To je jak hodnotit film na csfd na základě traileru.
18.7.2014 22:56 - York
Nejsou to recenze, ale anotace od hráčů (případně čtenářů pravidel).
18.7.2014 22:57 - Alnag
Jerson píše:
Možná to bude tím, že jsem napsal, aby se hráči vyjádřili v anotacích a hodnotili RPGčka. I když moc nesouhlasím s tím, že tam hry hodnotí lidé na základě přečtení. To je jak hodnotit film na csfd na základě traileru.


Myslím, že lepší metaforou by bylo hodnotit film na základě scénáře. Ono totiž mezi námi, trailery jsou často dost vypovídající :)
18.7.2014 23:01 - sirien
Pepa: to je... zajímavá otázka. Ono není úplně přesné, že bych se posmíval, já spíš tak nějak zesměšňuju. A dělám to v rámci katarze, abych nemusel brečet... napůl z toho co ty lidi konkrétně píšou o DrD2 a napůl z těch recenzí jako takových.

Pokud něco neznám, tak k tomu tak přistupuju. Pokud... já nevím... mě pozveš na skok padákem, tak nebudu psát recenze na typ padáku, kterým jsem skákal. Můžu napsat že skok byl super a že mě to bavilo a že mi přístup firmy přišel ok... ale nebudu psát nesmysly o tom že ten padák se kterym sem skákal měl úžasnou ovladatelnost - protože vím kulový o tom, jakou maj padáky ovladatelnost. Možná můžu velmi opatrně napsat, že ten padák mi přišel dost ovladatelnej na to abych spadnul +- kam jsem potřeboval, ale to je tak všechno. Pokud mi někdo kdo skáče roky napíše "s timhle padákem? Tak tos měl teda kurva kliku", tak se nebudu hádat.

To co v těch recenzích na DrD2 vidím nicméně je:
- lidé co v RPG nemají přehled a píší výroky jako kdyby měli (a ano, za těch 10 let na RPG Fóru a Kostce to obvykle poznám)
- lidí co hodnotí hru po přečtení (což je jako hodnotit padák podle parametrů aniž bys s nim zkusil kdy skočit) a vynáší tvrzení jakoby jí N-krát hráli
- a lidé kteří jsou zaujatí nejen na střechu, ale že ještě levitují pár metrů nad střechou, co tam prskají superlativa.

"posmívám" se všem, jen každé kategorii v jiné míře a jiným způsobem. A celou tu rubriku "recenze" bych považoval za směšnou, kdyby nebyla tragická.

(a pokud bys chtěl zmínit IMDb / CSFD tak ne, v žádném případě - IMDb/CSFD stojí a padají s tím, že jsou na nich DESETITISÍCE hodnotících uživatelů z nichž KAŽDÝ JEDEN, i když není filmovým fanouškem, v životě viděl stovky filmů, zatímco tady máš jednotlivce / desítky lidí z nichž většina kdy viděla jen malu hrstku RPGček (ještě navíc jen českých a jako bonus je z většiny ani nehráli tak jak jsou napsaná), takže tohle fakt nefunguje ani trošičku stejně. Larpová databáze mimochodem trpí úplně tím samým problémem, který se manifestuje v tom že lidé co hráli jeden jediný larp dají onomu larpu něco jako 8-10 z 10 jen protože je bavilo hrát larp, že ten konkrétní larp je ve skutečnosti shit nehraje roli. Ano, je super že někoho baví hrát RPGčka (hrát larp, skákat s padákem), ale to ještě nedává žádný základ k hodnocení systému (larpu, konkrétního padáku))
18.7.2014 23:32 - Pepa
Hawkeye píše:
Já si myslím že jde o celkové zhodnocení relevance a kvality ´recenzí´ na DrD II na rpgforu.


Ale tak snad to jde napsat nějak rozumně slušně, ne?

Sirien píše:
Ono není úplně přesné, že bych se posmíval, já spíš tak nějak zesměšňuju.


Tak nezesměšňuj.
19.7.2014 00:19 - sirien
lol. sure.

Možná, že než mě příště zkusíš poučovat formou odpovídající naivní učitelce mateřské školky, mohl by sis objasnit pojmy, protože slušné to ode mě bylo do posledního písmenka. V podstatě.
Příjemné... příjemnost není základní rys mého projevu. Nemám rád její stinné stránky. A narozdíl od malých dětí, které lze (a očividně nejspíš i jsi zvyklý) na tohle téma šikanovat, na mě ji nemáš jak vymáhat. Deal with it.
19.7.2014 00:52 - Quentin
Sirien: Že dokážeš bejt občas nepříjemnej je v pořádku, ale že to víš a nevadí ti to, už je krapet na hraně :D
19.7.2014 12:29 - sirien
Quentin: vidíš, a mě to naopak přijde docela fér. Kromě toho - ne, že by to byla zrovna novinka, že...
19.7.2014 22:36 - Pepa
Ne. Navážet se do lidí rozhodně není slušné. Ale jestli myslíš, že jo, tak v tom případě doufám, že se ti tahle slušnost někdy vrátí.
22.7.2014 09:46 - chrochta
to pepa: Obávám se, že "navážet se do lidí" je základem jakékoli karikatury a velké většiny humoru obecně (Hašek dělal co?). A někteří recenzenti zjevně o rýpnutí svým projevem vysloveně žadonili. To, co ty navrhuješ, vyznívá (z mého pohledu přes několikero zrcadel a lesklých ploch s různou odrazivostí) jako "politická korektnost" ("O dr. Mengelem takhle psát nemůžete. Já vím, že to je pravda, ale není to politicky korektní. Vždyť měl i nějaké dobré vlastnosti, třeba byl milující otec, šéf citlivý a pozorný ke svým spolupracovníkům...").
22.7.2014 09:59 - x
... před válkou nejlepší obvoďák.
22.7.2014 10:01 - Colombo
A jak se pak dostal do Brazílie, tak prý ty děti očkoval a nic za to nechtěl.
22.7.2014 10:02 - Element
A pak tam meli zniceho nic spoustu dvojcat )
22.7.2014 11:13 - Alwaern
Moje přezdívka na škole byla Dr.Mengele....Dobrý časy.
A byl to výbornej klinickej diagnostik.

Edit: Tak jsem si přečetl ty názory (recenzemi bych to nenazval) a myslím, že sirien se ještě celkem držel na uzdě.
22.7.2014 11:17 - ShadoWWW
No já zas jen kroutím hlavou nad těmi perlami ohledně vydávání nové verze (DrD 2.5?).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09511399269104 secREMOTE_IP: 44.222.233.8