Kultura

6.4.2017 22:01 - Šaman
sirien píše:
Latex

OMGs, to je hodně sadomaso :D
6.4.2017 22:04 - Colombo
ten free and open source, LaTeX. Můžeš si jej vyzkoušet bez instalace na overleaf. Pokud se jej rozhodneš používat, nainstaluj si TeX Live, má to pár giga, ale nainstaluje se ti celý LaTeX ekosystém. Pokud tě to dále zajímá, pořádám takový miniworkshop, můžeš se podívat na naše materiály.
6.4.2017 22:05 - Colombo
Marky: Světle zeleno modro šedivá barva.
6.4.2017 22:12 - MarkyParky
Colombo: Zaměř svou pozornost na slovíčko světle.

EDIT: Abychom si rozuměli - já tu sazbu nijak horečně nebráním. "Sázel" jsem to ve Wordu a podle toho to vypadá a jsem si jist, že jsem tam jako amatér napáchal stovky skutečných typografických chyb.

Ale shodou okolností nemám rád, když ze mě někdo dělá blbce a tvrdí, že krychle jsou kulaté a tmavé barvy jsou světlé. Nějak mi to naznačuje, že kritik není tak fundovaný, jak se tváří, že je.
6.4.2017 22:27 - Shako
MarkyParky píše:
V první řadě bych si rýpnul, že to nejsou "bugy" v tom slova smyslu, v jakém se tohle slovíčko běžně používá, to jen tak na okraj.


Promiň, ale jsou to věci, které rozbijí hru, dělají WTF momenty nebo při nejlepším nutí GM odhalit podstatu nepřátel dřív než měl v plánu.
Dělalo mi to problémy, když jsem hru vedl, i když jsem ji hrál (naposledn pod Charlesem na GC, který to tedy dobře zaimprovizoval, ale stálo ho to právě ten moment překvapení, že hlavní nepřítel není člověk).
A když o tom byla řeč v rámci testování, tak odpověď byla, že je to záměr.

Klidně říkej, že to není bug. Ale má to všechny znaky a chování toho, že to bug je.


Šaman píše:
Já bych dnes jednoduchou příručku řešil asi jako html stránku,


Doufám, žes myslel xml.
6.4.2017 22:34 - MarkyParky
Shako píše:
Promiň, ale jsou to věci, které rozbijí hru, dělají WTF momenty nebo při nejlepším nutí GM odhalit podstatu nepřátel dřív než měl v plánu.


Mohl bys být konkrétnější?

Pokud se bavíme o té samé věci, kterou jsi naznačil (tzn. "boj proti ..." a slavný "kejklířský zvěd"), tak v uzavřené hře ani jeden z nich žádným způsobem nenutí odhalit podstatu nepřátel dřív, než bylo v plánu.

To platilo i pro vanillu.
6.4.2017 22:37 - Šaman
Shako píše:

Doufám, žes myslel xml.

Převod XML do PDF pomocí nějakého preproceroru a následného stylování jsem řešil ve škole. Od té doby jsem XML prakticky neviděl.
Poslední dobou spíš exportuji přímo z HTML stránek nastylovaných obyčejným CSS. Stejné materiály mohu zobrazit na netu a nebo převést na PDF. Všechno je verzované na stejném místě.

Tady je to offtopic, ale pokud se to bude řešit v nějakém jiném vláknu, rád si přečtu vaše zkušenosti.

LaTeX je jasný - to je z mého pohledu profi nástroj, ale taky kanón na vrabce…
6.4.2017 22:58 - ShadoWWW
Záleží na účelu. Třeba své překlady DnD jsem dělal hlavně pro tisk, aby si hráči konečně po desítkách let mohli užít DnD v češtině naplno.

A pro ten účel byl nejlepší InDesign s exportem do PDF.
6.4.2017 23:11 - Sparkle
Shako píše:
nutí GM odhalit podstatu nepřátel dřív než měl v plánu.
Dělalo mi to problémy, když jsem hru vedl, i když jsem ji hrál (naposledn pod Charlesem na GC, který to tedy dobře zaimprovizoval, ale stálo ho to právě ten moment překvapení, že hlavní nepřítel není člověk).


Drd2 je prý tuněný na otevřenou hru, při uzavřený nebude stopro fungovat. Tak mi to bylo řečeno někým z autorskýho týmu, už nevím kým.
6.4.2017 23:18 - MarkyParky
Sparkle píše:
Drd2 je prý tuněný na otevřenou hru, při uzavřený nebude stopro fungovat. Tak mi to bylo řečeno někým z autorskýho týmu, už nevím kým.


To je sice pravda, ALE...

... pokud se navzdory tomu rozhodneš hrát uzavřenou hru, rozhodně tě to nenutí odhalovat podstatu nepřátel, pokud jako GM nechceš.

Jasně, hra pak bude trochu kostrbatá (a proto platí to o tom, že nebude stoprocentní), ale co se týká konkrétně "boje proti...", nic tě nenutí odhalovat víc, než kolik hráč zjistí pomocí toho, že:
* uspěje
* a GM mu následně oznámi "seš si jistý, že za normálních okolností by to zabralo, ale tentokrát to z nějakého důvodu nefunguje"
včemž se DrDII neliší od jiných her.
6.4.2017 23:28 - Shako
Marky: Tak zmínil si zombíka, takže se nejspíš bavíme o tom samém. Tedy proč bojovník nemůže mlátit (uplatňovat svůj archetyp) na různé nemrtvé, draky a jiné nepřátele než lidi a zvířata (pokud se dobře vzpomínám). Generuje to situace následujícího typu.

GM: Blíží se k tobě nějaká postava....
Hráč: Super, vytahuju meč a útočím, přičítám si +4 za bojovníka.
GM: Sorry, nemůžeš není to člověk.
Hráč: Cože? Mě nezajímá, co je to zač. Já ho chci jen praštit mečem po hlavě.
GM: Ale to je hejkal/vodník/drak (nebo whatever příšera, která má zrovna humanoidní podobu).
Hráč: A to mě nějak zajímá? Já ho chci přetáhnou mečem. Proč to nejde?
GM: Ale ty máš bojovníka a ne archytyp ....
Hráč: Chci ho jen praštit mečem! :(
GM: Sorry, nejde to, pravidla to tak říkají. :(
Hráč: :(
GM: :(


Kejklířský zvěd jsem ochoten uznat, že je spíš akademický problém.


EDIT:

Šaman: Jj, je to OT.
A taky to znám spíš teoreticky než, že bych to hojně využíval. Text uděláš jen ve značkovacím jazyku a pak tomu jen dáváš různé formáty. Čistě akademicky bych předpokládal, že to přes xml bude čistější a bude to mít víc a bohatší možností na konverze do různých formátů. Ale pokud generuješ jen pdf, tak to nejspíš může fungovat stejně.
6.4.2017 23:52 - MarkyParky
Shako:
No, to je formalisticky pojatá vanilla, k tomu otevřená hra (a ještě blbě, protože "útočím" fakt není záměr, ale to teď není pro ten příklad důležité).



V revidovaném DrDII to bude/je takhle:

1) Bez ohledu na to, zda je to otevřená nebo uzavřená hra, tak pokud hráč proti humanoidnímu protivníkovi hlásí záměr, který využívá jeho humanoidní podoby a měl fungovat jak na člověka, tak na libovolnou stvůru, která ma podobu člověka (např. vytáhnu mečák a sérií seků ho tlačím před sebou ze schodů/do rohu/nutím ho couvat/whatever ...), tak si počítá úroveň bojovníka, jako by bojoval s člověkem (tzn. pro určení dovednosti není důležité formalistické zařazení enemíka, ale jeho podoba a hlášený záměr).

2) Pokud hráč hlásí nějakou akci, jejíž dopad už se může lišit podle charakteru protivníka (např. rozpářu mu střeva a tím ho zabiju - nejspíš funguje na člověka, ale už asi nefunguje na upíra nebo vlkodlaka), tak tady záleží na tom, co hraješ:

** v otevřené hře by se ti GM nejspíš sdělil, že to není člověk a zeptal by se tě: "vyber si - buď si k hodu počítej vědmáka a úspěch bude znamenat, že jsi přišel na to, že to je XXX a přílušně si uprav popis tak, aby ho to opravdu zabilo ... anebo si počítej bojovníka, nech popis jak je, ale pak ho ta akce nezabije, pouze mu zvedne Ohrožení.

** v uzavřené hře by tě GM nechal hodit na toho bojovníka a ex-post by ti v případě vítězství sdělil, že ačkoliv jsi si jistý, že normálního človéka by taková akce nejspíš zabila, tomuhle pouze zvedá Ohrožení a tak je nejspíš nadpřirozený.
7.4.2017 00:01 - Návštěvník
Sirien píše:
- Souboje 1:1 se změnily z totálně broken absurdity na fakt špičkově funkční záležitost co překonává většinu věcí okolo. Obrazně řečeno skutečně z 0 na 100, což totálně překonalo všechno, co sem od toho čekal.

Jestli si válečník při vyhraném střetu na meče může do scény připopsat vosu, která toho druhého bodne do oka (s tím, že ten druhý s tím nic nenadělá), tak to je opravdu totálně broken absurdní.

A ano. Tohle překonává většinu věcí okolo.
7.4.2017 00:11 - MarkyParky
Ahoj Pepo,

debatu o tom, jaký je rozdíl mezi slovy může a musí jsme vedli nedávno a pokud si dobře pamatuju, dost nepříjemně se eskalovala, zejména protože tenhle rozdíl nějak nejsi schopen pobrat.

Než si tu dáme druhé kolo, zkus si přečít ten Sirienův zápis a najít tam jedinou vosu (nebo cokoliv podobného).

Nebo ne, ušetřím ti čas, není tam. Víš proč? Protože v rámci social contractu jsme si se Sirienem před hraním té scény domluvili, že (volně parafrázuji) "vosy nebudou".

Chápu, že ti leží v žaludku, že někteří hráči chtějí ve svých hrách (bez ohledu na systém) své vítězství v konfliktu popsat pomocí vosy. Musí být traumatizující, že oni ve své hře mají něco, co ty v těch tvých hrách nechceš.

Buď ale prosím tak laskav, ale pokud chceš zopakovat svůj džihád proti vosám, vyber si k tomu jiné vlákno. Moc děkuju.
7.4.2017 00:13 - Colombo
MarkyParky píše:
Colombo: Zaměř svou pozornost na slovíčko světle.

EDIT: Abychom si rozuměli - já tu sazbu nijak horečně nebráním. "Sázel" jsem to ve Wordu a podle toho to vypadá a jsem si jist, že jsem tam jako amatér napáchal stovky skutečných typografických chyb.

Ale shodou okolností nemám rád, když ze mě někdo dělá blbce a tvrdí, že krychle jsou kulaté a tmavé barvy jsou světlé. Nějak mi to naznačuje, že kritik není tak fundovaný, jak se tváří, že je.

Nikdo z tebe blbce nedělá a já se netvářím jako fundovaný kritik. Vůbec mě nezajímá, jaké vlastnosti má ta barva, kde ve světelném spektru je uložená atp., když výsledek je ten, že to působí světle, ztrácí se to na tom bílém pozadí a tak se to blbě čte.

O typografii vím kulové. Jen sem se naučil říkat to slovo, když sem si četl wiki o LaTeXu.
7.4.2017 00:42 - Kosťa
Shako:protže prostě drak i v tý lidský podobě může bejt tuhej jak blázen a co by mortala vyřadilo tak s ním moc nehne probodnout zombíka nemusí bejt taky jistota že ho to odkrágluje a co se polednice týče tak když GM oznámí, že těsně před útokem se nadpřirozeně rychle vyhla a todle není nic lidskýho takže bojovníkovi ten bonus nepočítá a ať s ním nepočítá ani do budoucna tak OK. Ale ano taky sem s tím měl problém.

MarkyParky:
došlo k nějakým změnám co se týče jizev za schopnosti vědmáka? nebo prostě se pořád vědmák na začátku boje sám vyřadí tím že si dá velkou fyzickou jizvu? (možná sem tu postavu špatně pochopil tak jestli je tam něco o čem nevím tak se omlouvám)
7.4.2017 00:56 - MarkyParky
Kosťa píše:
došlo k nějakým změnám co se týče jizev za schopnosti vědmáka? nebo prostě se pořád vědmák na začátku boje sám vyřadí tím že si dá velkou fyzickou jizvu? (možná sem tu postavu špatně pochopil tak jestli je tam něco o čem nevím tak se omlouvám)

S vydáním Her mocných tam bylo zásadní vyměkčení u těch "sebejizvících" magií na udělení si jizvy úrovně 1, aby byla aktivovaná celá magie.



Nicméně revize půjde (v příštím zveřejnění) ještě o krok dál. Myslím, že můžu prozradit, že:
* žádné magické povolání nebude mít dovednosti podmíněné jizvením
* esence získají zcela novou formu a nádech, který bude spojený s mistrovskou magií - a i tak nebudou jizvami hrozit předem
7.4.2017 01:11 - Kosťa
MarkyParky:
Děkuju to je dostačující informace, HM nevlastním takže jsem to nevěděl každopádně uvažuju o tom že si zakoupím PO REVIZI celý set znovu odvedli jste na tom kus práce a je tam vidět posun k lepšímu.
jinak až se uzavře revize je šance že bude nějaké větší info? chtěl bych to zkusit se dvěma kamarádama a sem zvědavej jak to půjde
7.4.2017 09:56 - Jerson
MarkyParky píše:
1) Bez ohledu na to, zda je to otevřená nebo uzavřená hra, tak pokud hráč proti humanoidnímu protivníkovi hlásí záměr, který využívá jeho humanoidní podoby a měl fungovat jak na člověka, tak na libovolnou stvůru, která ma podobu člověka (např. vytáhnu mečák a sérií seků ho tlačím před sebou ze schodů/do rohu/nutím ho couvat/whatever ...), tak si počítá úroveň bojovníka, jako by bojoval s člověkem (tzn. pro určení dovednosti není důležité formalistické zařazení enemíka, ale jeho podoba a hlášený záměr)


No já nevím, ale typický posednutý člověk / nemrtvý se sérií útoků vůbec nemusí nechat někam zatlačit, protože se nebojí že dostane zranění a tak prostě couvat nebude. Přitom na každého z nich bude jinak působit, když díky tomu nějakou tu ránu schytá - člověku, byť ovládanému jinou myslí to bude fyzicky překážet, i když to na něj bude mít menší efekt, než kdyby byl při plném vědomí, a nemrtvému může být i poměrně hluboké seknutí jedno, dokud nepřijde o nějakou nosnou část těla.

Na druhou stranu mi přijde ne úplně logické, že by ve světě plném nelidských nestvůr s lidskou podobnou neměli bojovníci alespoň základní výcvik a znalosti o jejich rozpoznávání a boji proti nim. V dnešním reálném světě se lidé taky učí (tedy nevím jak jiní, mně to bylo řečeno), že třeba lidé pod vlivem alkoholu či jiných drog reagujou v boji jinak a jsou jinak citliví na bolest, takže některé postupy na ně můžou fungovat mnohem hůře.
A bojovníci v DrD asi budou používat jiné taktiky, aby byly účinné i v případě nejistoty. Napadá mě třeba méně bodů a víc seků na krk, aby zajistili účinnost i na nemrtvé (pokud tedy nemrtví potřebují hlavu k boji).

Jinak mě zajímá, jak bude fungovat boj více postav proti sobě, protože jeden na jednoho vypadá dobře, ale s každým dalším účastníkem boje mi přijde, že složitost musí dost narůstat, pokud jde o hlášení záměrů a efektů. A také jak budou fungovat reakce na reakce a podobná omezení z první verze.
7.4.2017 10:20 - MarkyParky
Jerson píše:
No já nevím, ale typický posednutý člověk / nemrtvý se sérií útoků vůbec nemusí nechat někam zatlačit, protože se nebojí že dostane zranění a tak prostě couvat nebude.


Jersone, tahle námitka nedává smysl. Napsal jsi cca tohle:

MarkyParky: "Pokud je splněna podmínka "útok fikčně funguje", použijte variantu 1. Pokud není splněna podmínka "útok fikčně funguje", použijte variantu 2."
Jerson: "No já nevím, ale pokud není splněna podmínka "útok fikčně funguje", varianta 1 nefunguje."

???


Jerson píše:
Jinak mě zajímá, jak bude fungovat boj více postav proti sobě, protože jeden na jednoho vypadá dobře, ale s každým dalším účastníkem boje mi přijde, že složitost musí dost narůstat, pokud jde o hlášení záměrů a efektů.

Samozřejmě, že s každým dalším účastníkem složitost narůstá.

Je pak na každém hráči, ať si zváží, jestli chce mít v dobrodružství epické bitvy 5 na 20, s rizikem že jednu scénu bude hrát dvě a půl hodiny, nebo zda bude mít dobrodružství plné kratších menších střetů.

Jerson píše:
A také jak budou fungovat reakce na reakce a podobná omezení z první verze.

Vyhodnocovací algoritmus s reakcemi na reakce umí pracovat. Návod, jak to udělat, v příručce bude, s doporučením začít to používat až se základní vyhodnocování dostane do krve.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098395824432373 secREMOTE_IP: 35.173.178.60