Kultura

Alnag
11.7.2012 21:47
13th Age
13th Age - Jonathan Tweet a Rob Heinsoo (designéři s docela slušnou minulostí - i před 4e), a Pelgrane Press (což je dnes docela RPG hi-end, takové britské Paizo).

Autorská citace #1
11.7.2012 21:48 - Alnag
Když už jsme u těch zajímavých produktů, tohle mne skoro láká si to pořídit (i když jsem se zapřísáhl, že sběratelsky si už RPG pořizovat nebudu). Rozhodně je to ale další z hřebíčku do rakve D&D. Podobně jako Pathfinder a retroklony i tohle prostě odvádí část zákazníků jinam. (A možná i do lepších míst... uvidíme).
Autorská citace #2
11.7.2012 21:51 - Vojtěch
Jj, někde už jsem sem nadhodil a vypadá to, že se to hýbe. Rozhodně tohle řadím někam k produktům, které bych přinejmenším rád pročetl. Jsem zvědav jak to bude vypadat až se to bude rovnat s 5i (pokud ji dodělají) a (v nevím jak daleké budoucnosti s Pathfinder 2.0) a taky Dragon Age (který už myslím nabízí to, co zatím 5i, akorát se o tom moc neví :) ).
Autorská citace #3
11.7.2012 22:29 - alef0
Alnag píše:
Jak už kdosi kdesi poznamenal Heinsoo a Tweet měli šanci napsal D&D milostný dopis, když šéfovali jeho vývoji. Teď je na to krapet pozdě.


Som rád, že za tri mesiace sa sa Alnagove názory od vyššie uvedených posunuli spolu s väčším počtom informácií o projekte. Medzičasom mal 13th Age otvorený playtest, tweetujú (ehm) ako besní, tak dúfam, že sa to podarí.
Autorská citace #4
11.7.2012 23:26 - Alnag
Alef0: Neshledávám v tom nutně názorový rozpor. ;-)

EDIT: Abych to rozvedl. Šanci na milostný dopis kluci už měli a 13th Age bude v lepším případě hřebíček do rakve D&D a ne milostný dopis. To nutně neznamená špatnou hru, ba naopak. Ale jsem rád, že tak hlídáš kde jsem co říkal a jak jsem změnil názor. Je pravda, že po přečtení řady info mne to začalo zajímat víc.
Autorská citace #5
12.7.2012 02:08 - alef0
Oni pri troche šťastia to vytlačia skôr než D&D 5e.
Autorská citace #6
12.7.2012 05:55 - Vojtěch
Troše štěstí? Vzhledem k tomu, že s 5i nikdo moc nepočítá dřív než na GameCon 2013, tak bych čekal, že se jim to povede. Ono bude asi i lepší jako propagace neodhalit hru až na nějaké akci, ale jet tam už s něčím, co bude mít nějaký ohlas.
Autorská citace #7
12.7.2012 10:07 - Alnag
13th Age vyjde v září nebo v říjnu. D&DNext nejdříve příští rok...
Autorská citace #8
12.7.2012 10:56 - hadrian
Píše:
An early draft of 13th Age was playtested by more than 200 gaming groups around the world. The game will be published by Pelgrane Press when it is ready; which may be in September 2012, or a bit later.



S tím vyjitím v září nebo v říjnu bych nepočítal najisto, pokud mám věřit citaci z jejich stránek - jestli to bude jako u Diabla 3... ;-)
Autorská citace #9
12.7.2012 10:59 - Alnag
hadrian: Ano. Proto jsem psal září nebo říjen. Není to první hra, kterou Pelgrane vydává tímto předplatitelským modelem. Občas se to o měsíc zpozdí v tiskárně. Ale první nástřel PDFka (zřejmě bez grafiky) si můžeš v rámci předobjednávky stáhnout už teď. Takže to srovnání s Diablem 3... WTF?
Autorská citace #10
12.7.2012 12:25 - hadrian
EDIT:
Alnag: mě zaujalo to spojení "or a bit later", proto to (uznávám, ne příliš dobré) přirovnání k diablu 3 (pouze vtip, proto smajlík). Ale jak sám píšeš, je to 1. nástřel, to pédéefko - sami na stránkách uvádějí, že se nejedná o hotový produkt (některé kapitoly budou upravovat/dodělávat).

Bokem - koukal sem, že tam mají v povoláních mnicha, ale neviděl jsem Avengera ani Swordmaga, ach jo...
Autorská citace #11
12.7.2012 17:27 - Vojtěch
Hele, mám někam plácnout to PDFko? :)
Autorská citace #12
12.7.2012 17:37 - ShadoWWW
Jooo! :)
Autorská citace #13
12.7.2012 18:05 - Alnag
Sem s tím, ať vím jestli si to objednat. :)
Autorská citace #14
12.7.2012 20:34 - Vojtěch
Hele, jen jsem to prolétnul, ale vypadá to slibně. Myslím že jestli dotáhnou některé DMovací nástroječky, tak i pro 4Ečkaře to bude zajímavá volba.

Nástřel Pravidel
Feat List
Character Sheet
Autorská citace #15
2.8.2012 23:12 - ShadoWWW
Pokud někdo vážně uvažujete o koupi pravidel 13th Age, pak můžete využít slevu $5/£3, co jsem dostal na mail jako zákazník ProFantasy. Stačí, když si předobjednáte pravidla přes online obchod Pelgrane Press a zadáte voucher 6QZZAZ78.

(ProFantasy je autorem mapovacího softu Campaign Cartographer 3 a v srpnu vyjde v rámci Annual mapový styl, ve kterém se budou dát kreslit mapy 13th Age - viz ukázky níže).



Autorská citace #16
2.8.2012 23:48 - Colombo
Pěkná mapa
Autorská citace #17
2.8.2012 23:59 - sirien
Vojtěch píše:
Vzhledem k tomu, že s 5i nikdo moc nepočítá dřív než na GameCon 2013, tak bych čekal, že se jim to povede.

Za organizační tým Gameconu Ti mnohokrát děkuji za Tvou důvěru, ale obávám se, že tak hustý aby si podle nás WotC něco plánovali (zatím) nejsme ;)
Autorská citace #18
3.8.2012 05:08 - Vojtěch
Já myslel ten emerikn tentononc... nebo se to jmenuje gencon? -_^

Ale každopádně vám držím palec (i když pokud to s wizardy nedopadne a D&D logo koupí Altar, tak možná přijde vaše chvíle i z jiného úhlu, než se předpokládá)
Autorská citace #19
3.8.2012 15:32 - sirien
jj, GenCon.

Gamecon už jinak nějakou dobu není organizován Altarem, Altar už je nějakou dobu zainteresovaný jen jako jeden ze sponzorů. A Bouchi když sem s nim mluvil posledně se zrovna nezmiňoval, že by bylo v plánu skupovat Wizardy (i když s tim co teď dělaj budou asi za chvíli k odkupu dost lacino...)
Autorská citace #20
3.8.2012 20:34 - Vojtěch
*facepalm* Proč mě tu berou vááážněééé....
Autorská citace #21
10.8.2012 03:18 - Vojtěch
Pár odkazů s novinkami:

Současný stav pravidel (Mnicha asi z core vyřadí, monstra budou mít damage spíš pevně dané a bude se házet jen na specialitky).
Preview rozložení
Zběžně o čem to má být
Interwiew s Robem Heinsoo o 13th Age rozšíření
Autorská citace #22
10.8.2012 07:37 - Nachtrose
The game’s default setting, the Dragon Empire, is protected by dragon-riding knights and wizards who maintain the empire’s magical ley lines.

Zacina se mi to libit :-D

A trosku off-topic: CC3 jsem zkousel a nejak si s nim nerozumim :-/
Autorská citace #23
10.8.2012 09:05 - Colombo
tož, vypadá to pěkně. Kde se dají stáhnout pravidla?
Autorská citace #24
10.8.2012 09:09 - Nachtrose
O stranu driv.
Autorská citace #25
10.8.2012 10:57 - Alnag
Ty fonty v preview náramně připomínají 3e Forgotten Realms. Aby si kluci nenaběhli...
Autorská citace #26
10.8.2012 11:56 - Colombo
Ty ikony atp. vypadaly super, pak jsem se ale začatl a...

zas jen blbé DnD...

a zas mi žádná klasa úplně nesedí:/

Asi se budu muset přepólovat.
Autorská citace #27
10.8.2012 17:11 - Vojtěch
Alnag: nedáš ten link na pravidla do záhlaví?

Colombo: ono to má být D&D alespoň feelingem a cíluje to na 4E a 3E lidi, co chtějí příběhovější hru, tak asi nic jiného čekat nejde, ale zase vyzývají lidi, aby si půjčili mechaniky, co se jim líbí.

Co bys konkrétně od povolání chtěl?
Autorská citace #28
10.8.2012 17:24 - Colombo
Měl jsem představu Welšského druida-barda. Takový bard s dlouhým lukem (Welšan!) a non-combat bardskou magií.
Ale jak čumím na ty píničky, tak tam nic noncombat (klidně i nějakou "combat", ale víc "druidskou") krom charmu snad není. Hrůza. To je tak v každém DnD? Kde jsou charmy? Ovládání počasí? Ovlivnění těla a hlasu? Iluze, halucinace? Komunikace se zvířaty?
Autorská citace #29
10.8.2012 18:02 - Vojtěch
V 13th Age prohlásili, že pravidlově řešit má cenu jen boj, protože se tam vyžaduje nějaká ta mechanická podpora, ale okolní věci jde ponechat příběhové. Po ovládání počasí atd. Se podívej v rituálech - str. 175 pokusných pravidel.
Autorská citace #30
10.8.2012 18:07 - Colombo
au
Autorská citace #31
10.8.2012 18:50 - Vojtěch
No jo... zas neco chtějí delat jinak. Druid by spolu s mnichem a nějakým chaos shamanem (jejich nový výtvor) měl být součástí toho rozšíření, co slíbili (spolu s multiclassy atd.). Těžko říct, jestli to bude něco víc pro tebe. Osobně si myslím, že tady by se to asi řešilo nejen skrz rituál, ale i skrz napojení na ikonu druida. Rozhodně bych ocenil, kdyby pro rituály byly širší návody, ale v celku asi chtějí hráče spíš dotáhnout k tomu, aby si škrtli lvl 4 attack a pak popsali jak zpívá větru a když začne tančit, tak se k němu vítr přidá a přižene oblaka a zvedne je nahoru aby z nich začala padat voda, nebo snad roztančí kapky vody?
Autorská citace #32
11.8.2012 16:23 - sirien
já nevim co všichni maj. Podle mojí zkušenosti i boj lze odehrát narativně a nepotřebujete tam žádnou zvláštní mechanickou podporu. Tyhle kecy by si mohly nechat od cesty a říct to narovinu: hele, žádnej systém tam moc nepotřebujete, ale upřímně - vy si prostě chcete hodit kostičkama a v boji to bejvá nejzajímavější, tak my vám tam nějaké ty kostičky dáme a vy se budete tvářit že to bez toho nešlo, aby nám nepřišlo že děláme zbytečnou práci, ok?
Autorská citace #33
11.8.2012 16:36 - Alnag
sirien: Ne všichni GMové jsou tak dobří jako ty.

Po hlubším zvážení... tak dobrý není nikdo. :D
Autorská citace #34
11.8.2012 17:03 - sirien
Alnag: Tak jako jasně, ale nemusíš to říkat tak veřejně, zase bych nechtěl ostatní demotivovat od snahy, víš co.

Každopádně se hrdě hlásim k tomu že já si těma kostičkama sem tam fakt rád hodim :)
Autorská citace #35
11.8.2012 17:14 - Vojtěch
Hele, na správnej DýendDý fýlink tam musí být soubojový systém ;)

... a tady mu oficiálně píší loveletter.
Autorská citace #36
12.11.2012 23:49 - ShadoWWW
V půlce října sice vyšla už pátá verze eskalované edice, ale tu se mi nepodařilo sehnat, tak pro zájemce nabízím k nahlednutí aspoň čtvrtou verzi. (Naposled tu byla postovaná první verze, takže přece jen posun. :-))
Autorská citace #37
18.1.2013 09:37 - Nachtrose
Ma s tim uz nekdo herni zkusenosti? Premyslim zkusit v pristi 4e hre pouzit Escalation dice, jelikoz nam boje dost vaznou na tom, ze proste nepadaji kostky. Ale RAW mi to prijde jako celkem neferova vyhoda pro postavy. Myslite, ze je to lepsi takhle, nebo ze by se mel bonus vztahovat i na monstra?
Autorská citace #38
18.1.2013 17:37 - Vojtěch
Nemám, ale přemýšlím o tom udělat nějaký test, vzhledem k tomu, že současná verze by měla být už +/- finální, jen bez rozložření na stránky, obrázků a tak. Šel by někdo do toho?

Jinak Escalation Dice by mělo vyvažovat to, že mostra v 13th Age se už počítají jako by měli od začátku bitvy +1 k útoku proti postavám, ale neposouvá se jim bonus. Bossové by mohli z Escalation dice benefitovat taky, takže bych ho klidně dal možnost použít Solo monstrům a elitám možná dal vyšší stálý bonus. postavy se taky musí snažit tlačit na pilu, nebo jim Dice nezvedneš, takže když budou jen tak šudlat boj, tak jim ho můžeš i snižovat, pokud monstra projeví extra heroismus...
Autorská citace #39
25.5.2013 02:20 - Vojtěch
Tak předplatitelé už mají finální PDF. Teď už jen dát ten open game :-)
Autorská citace #40
25.5.2013 09:47 - Sparkle
Sobota 22. 6.?
Autorská citace #41
25.5.2013 10:19 - Vojtěch
To by šlo.
Autorská citace #42
25.5.2013 11:55 - Sparkle
Tak kdo další by do toho šel?
Autorská citace #43
27.5.2013 12:48 - Sparkle
Mám dalšího zájemce, takže pokud se ozve ještě jeden člověk, vypíšu to
Autorská citace #44
12.6.2013 12:41 - Sparkle
Pražský opengaming 13th Age se uskuteční v sobotu 22. 6. od 13:00. Jsou volná místa, hlašte se. Bližší info
Autorská citace #45
13.8.2013 20:16 - ShadoWWW
13 důvodů, proč hrát 13th Age.
Autorská citace #46
13.8.2013 20:25 - Element_Lead
Líbí... :S
Autorská citace #47
13.8.2013 20:27 - Alnag
Tak teď ještě uvidíme, co řekne Pelgrane Press na tu neodolatelnou nabídku, co jsem jim poslal. :D
Autorská citace #48
14.8.2013 15:02 - Shako
Vypada to vazne dobre, kdy ze bude ta ceska verze? Jednu bych si vzal.:)
Autorská citace #49
14.8.2013 15:07 - Sparkle
Hra je to super, ale s tou českou verzí nevím nevím. Je to pořád obrovská bichle a co bylo patrné z opengamingu kde byl dračákysta, mu vadila ta vysoká čísla, prý mu to přišlo moc matematiky a moc počítání. I když reálně tam při ověřování akce děláš stejně početních úkonů jako u dračáku i u Fate, ta d20 kostka a to, že se většinou dopočítáš k číslům kolem dvacítky, nějak psychologicky působí a nevím jestli pozitivně.
Autorská citace #50
14.8.2013 15:59 - Almi
Hmm..teda musím říct, že jsem to otevřel..a po zběžném pohledu byl některými nápady unešen....nádhera! Pokud v tom hrát nebudu, tak stejně ukradnu spoustu nápadů. Escalation dice je super nápad. A legrácky typu - obranná aura potvory, která dá dmg 1d10 postavě pokud hodí při útoku na tu potvoru natural 1-5 je prostě bonbonek.

Tohle rád koupím a zafinancuju, jakmile to bude. Super věc!
Autorská citace #51
14.8.2013 17:20 - Alnag
Sparkle píše:
Hra je to super, ale s tou českou verzí nevím nevím.


Tak, v první řadě musí chtít Pelgrane Press. Pokud ten bude chtít, druhý krok je najít X předplatitelů, kteří by zaplatili kickstarter. Jestli si to pak koupí Dračákista se uvidí, ale s trochou guerilla reklamy tu a onde by se to dalo.
Autorská citace #52
14.8.2013 22:08 - Geralt
Jak tak nahlížím, 13th Age se mi začíná hodně zamlouvat; je tam spousta lákavých a inspirativních nápadů. Kdyby se měla objevit i česká verze, byla by to vážně bomba.
Autorská citace #53
15.8.2013 11:11 - Almi
Geralt: Já ani českou verzi nepotřebuji..i když bych si jí rád koupil a určitě jí i propagoval.
Autorská citace #54
15.8.2013 13:00 - hadrian
Nj, já bych si českou verzi koupil, i když bych to třebas nehrál.
Autorská citace #55
15.8.2013 13:03 - Alnag
Zatím jsem nedostal žádnou odpověď z Pelgrane Press, nevím jestli byl třeba ShadoWWW úspěšnější, ale zatím je debata o české verzi spíš akademická.
Autorská citace #56
15.8.2013 13:05 - hadrian
Je dobré být akademikem. :)) (a těšit se, i když to třebas nevyjde)
Autorská citace #57
15.8.2013 13:08 - ShadoWWW
Zatím ne. :( Ale je to určitě i tím, že takové rozhodnutí neudělají ze dne na den.
Autorská citace #58
15.8.2013 13:57 - Nachtrose
A nejsou do toho vseho treba jeste na GenConu?
Autorská citace #59
16.8.2013 13:26 - Sparkle
13th Age (anglická verze) právě dorazila do Mephitu, takže kdo bude v neděli na DnD Day, bude se moci pokochat :) Zároveň bychom mohli domluvit ještě jeden opengaming, už se mi hlásili nějací zájemci.
Autorská citace #60
16.8.2013 14:37 - Geralt
Sparkle, pokud by se konal nějaký opengaming ještě v říjnu, tak bych měl také zájem.
Autorská citace #61
16.8.2013 14:44 - Sparkle
Geralt píše:
Sparkle, pokud by se konal nějaký opengaming ještě v říjnu, tak bych měl také zájem.


Napiš které dny máš volné. Když budou aspoň tři hráči a Vojtěch bude mít čas mástrovat, vypíšem promptně :)
Autorská citace #62
2.9.2013 20:50 - noir
13th Age jsem si jen proletěl, ale musím říct, že na mě ta hra působila extrémně promyšleně, zábavně a současně snadně. A navíc mi přišla solidně munchkin-proof, se zajímavým nástřelem settingu, a přitom aplikovatelná na cokoliv. Vychytává problémy 4e, nepotřebuje figurky, mě se to fakt moc líbí. Kdyby bylo někdy ukázkové hraní, asi bych se přihlásil - ale jen pro hraní během týdne, ne o víkendu.

České vydání bych si určitě koupil.
Autorská citace #63
2.9.2013 22:54 - crowen
Sparkle tusim organizovala alebo organizuje open gaming, na ktorom sa hral/bude hrat 13th Age
Autorská citace #64
2.9.2013 23:39 - Sparkle
Už jsme měli 3 opengamingy. Když se najdou GMové, uděláme jich klidně další milión :)
Autorská citace #65
3.9.2013 02:10 - Vojtěch
A můžou být další, ale se mnou jen ty víkendy.
Autorská citace #66
3.9.2013 09:26 - Sparkle
Chodí mi každopádně oficiální opengamingová dobrodružství. Poslali minikampaň na 6 sezení a prý jich plánují vyrobit 13, budou nějak propojené a na konci to skončí něčím epickým. Kdyby to někdo chtěl rozjet se svojí skupinkou, pošlu mu to. Nemusí se to hrát jen v krámech.
Autorská citace #67
8.9.2013 12:05 - ShadoWWW
Autorská citace #68
13.9.2013 15:16 - crowen
Seria zaujimavych clankov na temu 13th Age
Autorská citace #69
24.10.2013 11:38 - Sparkle
Přišlo nové ofiko dobrodružství, na 1 - 2 sezení, téma je hororové.

The Folding of Screamhaunt Castle is a 3rd level adventure, so if your players have an existing 2nd level 13th Age character that they want to bring in and level up then let them … but warn them that this is a horror style 13th Age game and terrible things can and will happen to their character. If anybody objects to that then they should play a one-shot character. In fact I’d recommend one-shot characters for this adventure - you get to try something new and really put adventurers through the wringer. If they survive intact then you’ll have an adventurer with some really interesting stories.
Autorská citace #70
4.1.2014 13:39 - Gurney
Jen tak pro zajímavost - jak moc je 13th Age upravitelné? Je to spíš ve stylu OGL d20 her a tedy pokud jsem už pár podobných her hrál, můžu z toho na vlastní nebezpečí vyhazovat mechaniky a třeba tam cpát jiné, hrát to třeba míň filmově a tak? Nebo je to spíš jako DnD4 kde něco přefluffovat je OK, ale třeba hrát v tom výrazně jiným stylem než pro jaký je to psané je problém?

Srozumitelněji - třeba kdybych do 13th Age jen tak z rozmaru přidal hodně drsné, na lvl nezávislé vybavení typu střelné zbraně a granáty/miny (příklad), bude ta hra fungovat dál (akorát je třeba každej bude chtít, ale whatever, řekněme že to budu jinak mít nastudovaný a vědět co dělám) nebo to tím z nějakého důvodu zcela rozbiju?
Autorská citace #71
4.1.2014 14:02 - Alnag
Gurney: Já jsem přefluffoval DnD 4e na Star Wars a v pohodě jsme v tom odehráli celou epickou session, takže je to asi dost otázka skillu, nicméně 13th Age je v tomhle výrazně blíž 3e (dle mého soudu).
Autorská citace #72
4.1.2014 14:32 - Gurney
Alnag: Vím, ale jednak je t právě to přefflufování, které mechanicky v podstatě nic nemění (nebo jen málo) a navíc mi to nepřijde jako výrazně odlišný od toho jak se obvykle hraje DnD4. To o čem mluvím je podle mě vidět například na 4e Tomb of Horrors - je to naprosto něco jiného než originální Tomb of Horrors (ne že by mi původní přišla dobrá).

Otázka skillu a znalosti systému je to určitě taky, ale troufnu si říct, že 4e už je postavená na určitých "teoretických základech", které ji dělají mnohem specializovanější a o hodně míň univerzální než jiné d20 hry (nedokážu udělat úplně přesný rozbor toho, kde je zakopán pes, je to spíš taková praktická zkušenost).

Nicméně nechci tím dál OTčkovat tuto diskuzi (konečně o 4e je tu vláken dost), spíš by mě zajímala tu upravitelnost 13th Age.
Autorská citace #73
4.1.2014 16:47 - Vojtěch
Mno, konkrétně zbraně tam fungují tak, že se damage počítá v zavislosti na povolání, kategorii zbraně a lvlu, takže tolik nesejde na tom, jestli máš v rukách halapartnu, nebo těžký kyj, ale spíš jestli jsi barbar, nebo zaklínač.

Zbraně zblízka jsou:
Malá jednoruční / malá dvojruční (pro skrčky)
Jednoduchá jednoruční / jednoduchá dvojruční
Bojová jednoruční / bojová dvojruční

Střelné jsou podobné

Je pak jedno, jak si to pak konkrétně popíšeš.
Ostatní pak jsou featy, schopnosti atd.
Autorská citace #74
5.1.2014 13:22 - Gurney
OK, to je docela pěkně vyřešený, nicméně to s těma zbraněma byl spíš příklad. Mě šlo spíš o tu použitelnost pro jiný styl hry než pro který se ta hra tváří že je dělaná a celkovou houserulovatelnost.
Autorská citace #75
5.1.2014 18:13 - Vojtěch
Mno, pokud dovedeš udělat feat, nebo power, tak se toho dá myslím udělat dost. Mimo toho je tam tabulka na improvizaci, takže rozbít systém, když vysloveně nechceš, se snad nepovede. Postavám je řečeno, že pokud se jim líbí schopnost, nebo talent odjinud, tak at si ho vezmou, pokud s tím DM souhlasí. Taky je hafo polooficiàlních classů/ras atd. přímo na stránkách Pelgranu. Kdybys hodil nějaký příklad toho, jakou úpravu požaduješ, tak bych snad dovedl říct více.
Autorská citace #76
10.1.2014 21:32 - Nachtrose
Tak me napadlo: je k swhnani nejake ukazkove dobrodruzstvi peo 13th Age?
Autorská citace #77
11.1.2014 00:13 - Vojtěch
Budou moduly...
www.pelgranepress.com/?p=12146
www.pelgranepress.com/?p=13408

...nicméně tady je 2hour demo a dvě prostředí.
www.pelgranepress.com/site/?tag=download&cat=248

V knížce je taky dobrodružství.
Autorská citace #78
11.1.2014 00:18 - Nachtrose
Se priznam, ze jsem se tim jeste neprolistoval az na konec, ale uz i pri tom zbeznem pohledu se mi tam dost napadu libi, tak ze bych mozna zkusil neco odmastrovat pro kluky. Idealne s nejakyma quickstart rules, at se kvuli jednu hre nebifluju celou knizku.
Autorská citace #79
15.1.2014 12:18 - crowen
Len taka rychla otazocka, planuje sa to ceske vydanie, a ak ano, v akom stadiu to je? Alebo uz ani nie?
Autorská citace #80
27.2.2014 15:06 - Nachtrose
Cestinu bych uvital, v mem okoli zacina vzrusrat zajem o tuto hru :-)

Jinak The one unique thing jednoho z mych hracu na pripravovany one-shot: jediny dedic elfiho rodu ( syn elfi kralovny ) :-)
Autorská citace #81
27.2.2014 15:40 - noir
Nachtrose: My jsme měli:
-elf, který byl celý život stromem, ale jednoho dne se z něj stal strom (Beltar)
-drakorozený jiné (nepopsatelné a neexistující) barvy (já)
-muž s druhým největším egem na kontinentu (Alnag)
-jediný, kdo nemá one unique thing (Meldin)
-a Almiho nevím, ale bylo to něco strašného...
Autorská citace #82
27.2.2014 19:22 - Vojtěch
Blbé je, že bez předchozí přípravy na to tolik nepřijde řeč. Pokud tedy nechcete hru dát zase...
Autorská citace #83
27.2.2014 19:26 - Nachtrose
Noir: koukam, ze se kluci rozsoupli, ale moc hezky. Bylo to do kampane, nebo jen na one shot? Btw. proc mel Alnag az druhe nejvetsi ego? On tam byl i Sirien? O:-)

Ja treba premyslel pro Warforged Juggernauta neco jako The only ( last? ) sentient forgeborn.

Jinak kdo ma jeste nejake zajimave Unique? Podelte se!
Autorská citace #84
27.2.2014 19:58 - Vojtěch
Byl to one shot, myslím, že bych zvládl i lepší, kdybych to pořádně připravil.
Autorská citace #85
1.3.2014 00:23 - Nachtrose
Vim, ze to je pitomost, ale jak uz jsem psal u prekladu, chystam se odmasterovat one-shot pro kamose ( tri z nich PnP RPG nepolibeni ) a tak jim chci napred podle par zakladnich indicii predpripravit postavy. Na pomoc jsem si vzal nejake pre-made z pelgranepress, konkretne Halfling rogue a Dwarf cleric, nicmene at pocitam jakkoli, nemuzu se dopocitat abilit za 28 bodu. Rogue mi vychazi za 29-30 a cleric za 31-32. Delam neco blbe s poctama, nebo jsou ty ability vazne spatne?
Autorská citace #86
1.3.2014 01:18 - Vojtěch
Nezapomeň, že hotové postavy mají 28 bodů a k tomu ještě +2 za rasu a za povolání.
Autorská citace #87
1.3.2014 02:02 - Nachtrose
Ja vim, ty +2/+2 jsem odpocitaval kde mi to prislo nejpravdepodobnejsi a stejne mi to vyslo nad 28 bodu.
Autorská citace #88
1.3.2014 02:18 - Vojtěch
Mno, asi udelali soudruzi z USA chybu...

A nebo to nahazovali ;)
Autorská citace #89
1.3.2014 10:11 - Nachtrose
Me tak jeste napadlo: moc by rozbilo hru, kdybych tech 28 bodu zvednul treba na 30 nebo 4e like 32?
Autorská citace #90
1.3.2014 18:14 - Vojtěch
Myslím, že moc ne, jen by teoreticky měly postavy o něco lepší úspěšnost, takže bys občas mohl přidat mooka, nebo o lvl vyššího borce.
Autorská citace #91
2.6.2014 06:43 - Element
Podíval už se někdo do Overworldu? :)

Autorská citace #92
2.6.2014 07:49 - Vojtěch
Jestli myslíš čtení settingu, tak ano, díval, ale nemám družinku, která by se tam dohrabala. Možná na nějakém dalším otevřeném hraní bych mohl střihnout něco epičtějšího, ale to bude chtít už věci znalé hráče, kterým nebudou vadit komplikovanější potavy.
Autorská citace #93
2.6.2014 08:05 - Element
No, az to budes pripravovat, tak tam nezapomen dat kouzelne fazole a gang vzdusnych piratu na letajicich kobercich a hejna velryb plavoucich v mracich :)
Autorská citace #94
2.6.2014 08:28 - Element
Hellhole :)
Autorská citace #95
2.6.2014 08:44 - Vojtěch
To je moc literární díra. Vtip jam pekelných je v tom, že tam jde vstoupit relativně snadno a často aniž by se člověk všimnul, že leze démonům na hřišťátko. Samozřejmě, že co peklo schvátí, už nenavrátí ;)
Autorská citace #96
2.6.2014 09:43 - Shako
Vojtěch píše:
Možná na nějakém dalším otevřeném hraní bych mohl střihnout něco epičtějšího, ale to bude chtít už věci znalé hráče, kterým nebudou vadit komplikovanější potavy.


Jsem pro. :)
Autorská citace #97
2.6.2014 09:50 - Nachtrose
Mozna jsem nedaval pri cteni pozor, ale osobne jsem si "Hellhole" taky predstavil takhle doslovne. Too much Diablo?
Autorská citace #98
2.6.2014 10:48 - Element
Diablo nevim, ale kdyz se rekne hellhole, tak si automaticky predstavim tohle misto:

http://en.wikipedia.org/wiki/Door_to_Hell

Jinak knizku jsem jeste poradne necet, cekam na Mephit :p a nechce se mi si to vsechno vyspoilovat z pdf.
Autorská citace #99
2.6.2014 12:01 - Vojtěch
Pekelné jámy ve skutečnosti mohou být jakákoli místa propojená s peklem, kde se povrch postupně mění v cosi abysálně nepěkného, ale víceméně může být cosi celkem normálního, i když se to může vše fofrem pokazit. V jámě jsou démoni totiž pány i nad územím v jejích hranicích, ale nemůžou ven, což je štve. Na tohle totiž právě potřebují Diabolistku, která prý dokáže dělat nové jámy, nebo démony pustit na volno. Jsou to jakási prolnutí pekla se světem, která ale mají pevné hranice.
2.6.2014 12:44 - Demonica
Vojtěch: Jestli takový oneshot plánuješ, ráda se přidám.

S naší skupinkou jsem přestoupili na 13th Age z DnD 4e, v naší letité kampani. A i když mi jako hráčce zpočátku chyběla spousta powerů, systém se mi moc líbí, krásně koresponduje s naším stylem hry. Pravidla mi přijdou jasná, přehledná a srozumitelná. Uvidíme jak se budou jevit po delším hraní, zatím jsou skoro ideální :)
2.6.2014 12:47 - Vojtěch
2.6.2014 18:27 - Almi
Nachtrose: Moje one uniquie thing byla tuším "Vždycky to myslí dobře, i jeho slova znějí libě..ale vždy se to nějak pokazí"

Jinak, hrajeme encouters (teď už vlastně 13th Age Tales :)) a tam má Meldin "Myslí si, že je skvělý vyšetřovatel". Hráč dává samozřejmě důraz na slovo "skvělý", my ostatní na to "myslí si" :) Užije se s tím kopec srandy.

Jinak, pokud hraješ one shot, mohu jednoznačně doporučit předpřipravené postavy, pro 2. level, co se dají leckde stáhnout. A zahrát si i třeba jejich dodrodružství z knížky. Fakt se nám ho podařilo dát jako one-shot! :) Nebo si přečti bestiář (ten, co teď vyjde) a napadne Tě cokoli jiného. Pokud by byl zájem, mohu shrnout svůj two-shot, který se dá i zkrátit, pro postavy na 1. až 2. levelu.
2.6.2014 21:35 - Nachtrose
Almi: tak s tim uniqe si o to Meldin primo rika :-) Jinak jednou uz jsem Boltstrike pillar vedl a zvladli jsem to asi za pet a pul hodiny i s prestavkou na jidlo a obcas na cigaretu ( nepocitaje tvorbu postav ). Ted v sobotu to povedu znovu a jsem zvedavej, jak to dopadne tentokrat. ( v prni hre patlia vez arcimagovi, ve druhe to zatim vidim na elfi kralovnu ). Kazdopadne jeste nejake dobrodruzstvi by se mi hodilo, jelikoz bych chtel udelat ukazku i pro zbyle cleny me core party, ale dva z nich mi ted budou vypomahat v Boltsrtike s hrou pro mou pritelkyni a jeji kamosku s manzelem ( cele to teda spiskal ten manzel ;-) )
3.6.2014 07:33 - Element
Krome toho dobrodruzstvi v pravidlech jsem nasel jeste nejake jejich organizovane hrani. Do toho jsi koukal? Nebo nekdo?

Crown of the Lich King
Wyrd of the Wild Wood
Quest in the Cathedral
The Folding of Screamhaunt Castle

Fan-made
The Burrowing Dead

Netusim teda jaka je kvalita, sam jsem necetl.
3.6.2014 07:46 - Nachtrose
Vrabcak: neco jsem hledal, ale tohle jsem musel minout :-/

Ale The folding of Sreamhaunt Castle zni zajimave :-)
3.6.2014 07:50 - Element
Jinak teda pri hrani pouzivate ten svet jak je? Dragon Empire a vsechno nechate jak to lezi? Urcite bych chtel spoustu veci vynechat a nebo vymenit, za vlastni. (Hrat ve vlastnim svete, kdyz uz jsem si s nim daval takovou praci :D)

+ Planuju, ze hraci nebudou mit pristup ke vsem informacim co hra predpoklada. Napriklad na zacatku nedostanou seznam 13 iluminatu, kteri ovladaji svet, ze existuje svet nad mraky apod.

Jeste presne nevim jak to budu resit mechanicky, ale chtel bych, aby svet objevovali postupne a byl pro ne plny prekvapeni a tajemstvi. Vsechno jim vykecat na zacatku mi prijde skoda. (Nemluvim o ukazkovym oneshotu).
3.6.2014 08:21 - Vojtěch
Svět je na tobě. Já se někdy nechám inspirovat, jindy to klidně hodím všechno z okna. Nepotřebuješ ani 13 ikon, můžeš si nabrat vlastní a v jakémkoli počtu.

Třeba ve Forgotten Realms bys jako ikony mohl vzít Matronu Baenre, Elminstera, Manshoona, Szaze Tama atd.
Pro Středozem si můžeš vzít Gandalfa, Sarumana, Saurona, Denethora, Galadriel, atd.
3.6.2014 08:27 - Nachtrose
Jak píše Vojtěch. Ale doplnil bych za sebe, že jak jsem já pochopil mechaniku Ikon, tak ta vyžaduje ( nebo je alspoň vhodné ) aby hráči znali všechny ikony od začátku. To, že někdo nepřekročil v životě hranice Kraje neznamená, že jeho život nebude ovlyvněn, řekněme, Sarumanem a on si k němu nevypěstuje nějaký vztah. Jak je i v knize několik krát psáno, se samotnou Ikonou se postavy střetnou jen vyjímečně. Naraží především na její byrokratický aparát a ten je leckdy rozlezen ( téměř ) všude.
3.6.2014 08:36 - Nachtrose
Pravidla však taky několk krát řikají "vemte si, co chcete, co nechcete zahoďte a co se vám líbí jinde, to si přiberte". Nicméně kvúli mechanice Pozadí a Jedinečné věci asi není úplne dobré být přespříliš svázaný s pevně připraveným světem ( a nebo to hráčúm odkomunikovat popředu, nicméně to jsou zase informace navíc, které jim dávat nechceš ), protože jak Pozadí, tak Jedinečná vec mohou býti i výrazne svět definující záležitosti, jak je na několika príkladech ilustrováno v pravidlech.
3.6.2014 08:37 - Vojtěch
Hlavní je, že ikona má být konkrétní osoba, kterou lze ve světě vidět, i když výjimečně a ke které se dá udělat konkrétní vztah. Bohové nemusí být vždycky úplně zainteresovaní, ale biskupa na..at dokážeš snadno a na tom se dá stavět.

EDIT: Ještě se mi na ikonách líbí, že tahle mechanika umožňuje zvětšit, nebo zmenšit si měřítko kampaně. Můžou to být osoby na knížecím dvoře, stejně jako hlavy znepřátelených států, nebo sedláci v jedné vsi, kdyby na to došlo (v 13th asi těžko, ale...).
3.6.2014 10:04 - Nachtrose
Jeste dotaz: jsou ty organized play materialy nekde ke stazeni? Bud jsem slepej, nebo to nemuzu najit.
3.6.2014 10:16 - Vojtěch
3.6.2014 11:27 - Almi
Vrabčák píše:
Krome toho dobrodruzstvi v pravidlech jsem nasel jeste nejake jejich organizovane hrani. Do toho jsi koukal? Nebo nekdo?


Ano, mám skoro, vyjma jednoho, patří tam ještě Omenquest, který právě hrajeme. Obecně se dá říct, že se jedná o VELMI kvalitní kousky, které krásně ukazují, jak hru vést, jak se liší od jiných (třeba DnD 4e) a jak každý z nich hrát klidně jako krátkou hru nebo jako kampaň. Většinou jsou určené pro 2.-4. level.
Osobně jednoznačně doporučuji. Klidně se i upsat, jak psal Vojtěch, stojí to zato.

Každé má cca. 80-120 stránek, hodně si cením i hromady pastí (které má družina skutečně miluje). Správně je má DM použív v případě, že nebude v daném místě boj. Ale když ony jsou často tak skvěle napsané, že to prostě nejde nepoužít i v bojové scéně (scéna v zahradě - hrozí, že šlápneš na hrábě ukryté v trávě - v takovém případě utrpíš zanedbatelné zranění 1d6 dmg + pošramocené sebevědomí)

Jo, a doporučuji i tuhle stránku. Je tam toho docela kopec...

ad. Ikony: S nima je kupodivu největší sranda. Ale chce si to dát trochu práci. Já je teď dělal pro AE. Opravdu jich nemusí být 13, ale důležité je, aby si každý mohl vybrat. A jako DM bys měl ke konkrétním ikonám přiřadit jejich status, tj. zda je daná ikona heroic, ambiguous či villainous. Jako neveřejné se ti hodí i přiřadit jim zamýšlenou váhu v kampani. Neskutečně to pomůže ukázat, zda tvoje hra je/bude spíš temná (náš případ - heroic jsou jen 2 z 10ti) nebo naopak.

ad. svět: Ten jejich svět je výborný. Celá idea 13th Age je postavená spíš na hráčích, kteří si rádi vyprávějí. Pokud chceš nějaké info hráčům tajit, resp. nechat je to teprve objevit, tak není problém, ale samotný koncept hodně hry/generického světa počítá s tím, že obecné věci hráči znají a detaily si doplňují sami. Stejně je koncipován i Bestiář, který má vyjít.

I já osobně si musím třeba zvykat na to, že hráči mají právo vědět, kolik má která hnuska životů..ale o to víc to pak odsýpá...a sranda je i tak neskutečná!
3.6.2014 11:34 - Shako
Almi píše:
hromady pastí (které má družina skutečně miluje)


To je Almiho sadistická představa jako GMa. Jako člen dlužiny bych použil jiná slova než "milovat pasti". Ale jsou nápadité a vtipné. :)

Takže je to ke stažení jen za registraci? To je docela fajn přístup...
3.6.2014 11:41 - Nachtrose
Rozhodne lepsi, nez u Wizardu. Tak jsem se upsal :-)
3.6.2014 11:47 - Vojtěch
Almi: Sice jsou pro Pathfinder, ale doporučuji PDFko Trapsmith od Kobold press. Je tam spousta pěkných, které se nechají konvertovat a vypadají zábavně.
3.6.2014 12:31 - Element
Almi píše:
Pokud by byl zájem, mohu shrnout svůj two-shot, který se dá i zkrátit, pro postavy na 1. až 2. levelu.


O tohle mam vzdycky zajem.

Almi píše:
A jako DM bys měl ke konkrétním ikonám přiřadit jejich status, tj. zda je daná ikona heroic, ambiguous či villainous. Jako neveřejné se ti hodí i přiřadit jim zamýšlenou váhu v kampani. Neskutečně to pomůže ukázat, zda tvoje hra je/bude spíš temná (náš případ - heroic jsou jen 2 z 10ti) nebo naopak.

Pokusim se to udelat co nejvic sedy, aby zalezelo na uhlu pohledu a nedalo se snadno rict kdo je hodny a zly. Ty ikony tak nejak prirozene pusobi, ze si sleduji vlastni zajmy. Jen Princ of Shadows na me pusobi jako romanticky hrdina.

Z tech villanous tam necham aktivne pracovat agenty jedne, aby hraci mohli pracovat alespon s necim a kdyz by nemeli naladu na moralni dilemata, tak se meli kam obratit na serezani nejakych bad guys.

Taky jsem se teda upsal.
3.6.2014 12:49 - Vojtěch
Tak to budou všichni ambiguous a je to :)
4.6.2014 21:46 - Nachtrose
Mel bych tady na "schvaleni" dva luky. Zatim mam porad problem s odhadovanim sily predmetu...

Sureshot bow: (recharge 11+) when you fumble with an ranged attack, you can reroll it with a +2 bonus ( champion +5; epic +10/recharge 6+ )
Quirk: Is sure of everything. For sure.

Heartseeker bow: (recharge 11+) When you crit with this weapon, you deal tripple damage instead of the standard double damage on crit. ( champion: recharge 6+; epic: no recharge )
Quirk: has an urge to collect hearts of fallen enemies and eat them ( raw or cooked )
4.6.2014 22:22 - Vojtěch
Sureshot opravdu jen na fumble (nat. 1) 1/ bitva s rechargem? Asi bych to raději dal třeba na even miss s nižším bonusem k reroll, jako +2/+4/+6 bez recharge.

Heartseeker bych možná dal bez recharge s tím, že krit dává damage dvakrát + hází vyšší kostkou, jako k10 místo k8 atd. Každopádně bych bral Bloodthirsty jako etalon pro tuhle věc.
4.6.2014 22:43 - Nachtrose
No minimalne u Sureshotu jsem nechtel uplne zrusit feat Precise shot, ale mel fungovat podobne, totiz nestrilet do vlastnich.
5.6.2014 02:12 - Vojtěch
Tak lichy miss s tim, že 1 je lichá taky ;)
5.6.2014 06:09 - Nachtrose
Ok, lichy miss by sel. Ale nebude bez recharge moc silnej? Si takhle bude prehazovat teoreticky polovinu missu. Co tak dat aspon 1/battle?
5.6.2014 06:47 - Vojtěch
To jsem myslel, 1/bitvu bez recharge. Protoz13thage.org/index.php/classes/274-avengere s rechrge by musel teoreticky cekat nekolik bitev než dobije a zároveň pak zase čekat než hodí 1. Ta někdy člověka pronasleduje celou hru a jindy se kdesi schovava a nepadne a nepadne. Takhle ma jednou za bitvu reroll a ta schopnost se nejak rentuje a je hezké ji mít.

Jinak mě napadla jiná zbraň - Schadenfreude/škodolibá - kdykoli jeden z tvých spojenců (ne ty) hodí na útok kritický neúspěch a ty zasáhneš stejný cíl, na který útočil, stává tvůj zásah kritickým zásahem. Quirk: hlasitě se vysmívá cizímu neštěstí.
5.6.2014 07:28 - Nachtrose
Tak ta Skodoliba je hezka :-) Boltstrike Pillar tuto sobotu ale bude asi ovladat Elfi kralovna a tam zrovna asi skodoliba zbran moc popularni nebude ( na druhou stranu... heartseeker taky ma quirk tak akorat pro drowy :-) ).
5.6.2014 07:36 - Vojtěch
Královna elfů taky vládne feyům spolu s Druidem, tedy zrovna její poddaní budou jedni z těch, kdo tohle vyrábí myslím, i když spíš jako dárky pro ostaní :-)
5.6.2014 07:45 - Nachtrose
Tak pod Fey spada kdeco, vcetne ruznych sotku a jinych potouchliku. Ale z elfu ja Schadenfreude fakt akorat tak pro temne. I kdyz treba predstava nejakeho paladina Velkeho zlateho draka se Skodolibym mecem je taky celkem zabavna...
5.6.2014 08:11 - Vojtěch
Tak ono takoví ti zapšklí budou asi jen Vysocí elfové šlechtici, ale i v Tolkienovi si elfové místy utahovali v písničkách z trpaslíků. Zrovna tak diabolistka a princ stínů budou asi dobří producenti těchto zbraní, i když se asi budou dělat u všech ikon jen proto, že každá až na kněžku bude asi mít potřebu pošklebovat se neschopnosti ostatních ikon s různou mírou krutosti.
5.6.2014 13:11 - Almi
Přesně... já, abych zdůvodnil, proč dát postavám v Pilíři vybavení předtím, že vyrazí do těch ruin, tak jsem jim dal pár lektvarů plus můžeš nabídnout tyhle věci se slovy "nemáme vybavení nazbyt, ale tohle se nám válí ve zbrojnici a nikdo jiný to nechce..." :D

Jinak, všechny předměty jsou moc pěkný... ukradnu si je do archivu :)

edit: U škodolibé zbraně bych upravil, že musí zasáhnout do začátku příštího kola hráče, který měl fumble.
5.6.2014 13:38 - Nachtrose
Almi: ja se zatim dost drzim toho, jak to je rozepsane, pri prvni hre v Piliri zadne vybaveni ani nedostali, jelikoz tu nabidku na pruzkum ruin odkyvali jeste driv, nez jsem to vubec dopovedel a posadka tudiz nebyla nucena je uplacet. Stejne tak odignorovali i pruzkum ruin ( sahli na zed "no jo... uz to nekdo odpalil, jdeme nazpet..." ). Ale ted to budu hrat se trema novackama, vcetne me pritelkyne a jeji kamaradky, tak bych chtel byt malinko vstricnejsi.

Heartseeker premyslim moc nemenit. Prijde mi, ze nektere vybaveni tam ma na recharge i mene efektivni veci. Tak ho mozna promenim jen na 1/battle, podobne jako Sureshot. Zatimco Bloodthirsty w. ma jen cca 5% sanci na aktivaci, dobry ranger dokaze z Heartseekeru relativne snadno ( pri jiste benevolenci GM ) vymacknout i 25%.
6.6.2014 18:09 - Element
Uz to je doma, knizka vypada moc pekne :)
6.6.2014 20:59 - Vojtěch
Hlavně se zdá i bytelná :-)
6.6.2014 21:45 - Nachtrose
Jestli se nektery z mych one-shotu aspon trochu chytne, taky ji koupim.
7.6.2014 19:36 - Element
Dneska jsme delali s pritelkou postavu, RPG nikdy nehrala, neni na tyhle veci a premluvil ji az dobry diplomacy check spojeny s uplatkem, ze sni na oplatku pujdu do tanecnich :)

Drzela se statecne, vybrala si lesní elfku - carodejku Amelii. Společníka jí dělá kocour Koumes, který je tak černý, až je modrý. A občas mluví.

Její background je překladatelka knih, bylinkářka a zvířecí léčitelka. One unique thing je, že občas mívá vize, záblesky minulosti nebo budoucnosti. Většinou ve spánku, ale někdy po doteku osoby či předmětu. Neumí to však ovládat.

hleda svoje dvojče, ktere se zapletlo se spatnymi lidmi (prince of shadows)

Celkove dobrý, jen některý věci mi přijdou zbytečně složitý. Například u toho společníka si po každém vyspání posle pravidel musí random nahazovat jeho schopnosti, takže jeden den lítá a druhej mluví a třetí den dává bonus do dex atd. to mi prijde nešikovný, chápu, že tím dávají najevo nevyzpytatelnost čarodějů, ale v praxi to pro mě znamená, že jí musím vysvětlovat 8 různých efektů s většinou dost nepodstatným bonusem.

Podobně u gather force nebo jak se to jmenuje je to samy, random hod na minor bonus. Jasně u zkušenejch gamerů je to NP a na začátku bylo napsaný, že sorcka je z těch težších na hraní, ale stejně tyhle random malinký věci asi nebudu úplně hrotit.

Potom třeba proč charm person u wizarda nefunguje v boji? Bylo by to tak strašně přehnaně OP, aby to muselo zakázat ten nejočividnější důvod, proč by si to někdo bral?

Další věc nad kterou jsem přemýšlel byly recharge daily powers, zase drobny pravidlo po boji. (Po tech bojích ale musí byt ruznyho nahazovani :) ) Je to tak dulezity, aby to tam bylo? paradoxne v 4e to je jednoduzsi, vystrel a zapomen.

Jinak myslim ze me nic nezaskocilo. Nejvic asi fakt ty drobny bonusy a bonusky a pravidlicka. (jeste napr rerolly breathu v jednom souboji, ale v dalsim uz to je vycerpane a pro zmenu se to nesmi vubec).

jasne u kazdy hry je napsany, ze si ji muzete prizpusobit. jen rikam svuj pocita, zajimaji me nazory ostatnich. u tech one shotu se tohle musi prece ukazat i u vas, pokud to vysvetlujete lidem, co nikdy nehrali. A ja zase nejsem ten typ, co automaticky smaze pulku pravidel jeste pred tim, nez si to aspon jednou zahraje aniz by se na cokoli zeptal.

jinak pecka, jen teda skoda, ze nevysel rozpocet na hezci ilustrace, ale o tom jsem vedel dopredu a byl jsem ochotnej to odpustit.
7.6.2014 19:40 - Alnag
Vrabčák píše:
Celkove dobrý, jen některý věci mi přijdou zbytečně složitý.


Léty prověřené doporučení: Tak se na to vykašli. Pokud to něco nevyhovuje, změň to. Klidně může mít její společník jen dvě schopnosti trvale. Svět se nezboří.
8.6.2014 05:57 - Vojtěch
Hned na začátku taky autoři napsali, že talenty a tak si mezi sebou můžeš proházet, nebo po dohodě upravit, tedy mít fixního přítelíčka, jakou wizarda není problém a zaparkovat na jedno misto gather power je taky v klidu myslím.

Co se dobíjení kouzel týče, tak nejjednodušší asi bude po boji sebrat počet kostek rovný počtu kouzel a hodit všemi a doplnit počet kouzel (ze začátku mají všechny recharge na stejné číslo, ale stejně ma sorcerer na výběr jen dvě taková. Je to sice trochu silnější, ale ne zase tolik.

Charm person v boji funguje normálně v rámci omezení kouzla. Potvora musí mít pod určitý limit hp (40 na prvním lvl) a nikdo z přátel proti ní po seslání kouzla neprovede nějakou nepřátelskou akci. Tedy pokud potvoru naklepete a pak omámíte, tak to je OK a vysloveně se tam píše, že útoky proti ostatním nepřátelům jsou v pořádku a kouzlo nezruší. Jinak až lvl 3 standard potvora má 45 hp, tak sundáš jednu potvoru rovnou, nebo large bloodied potvoru. Na tohleje ještě drobný poradní rámeček na straně 88, protože charm se vyskytnul už u barda, ale v zásadě tam říkají, že DM by měl říct, jestli ta potvora už zmámit jde, nebo ne.

Co se drobných výjimek z pravidel a podmechanik týče, tak zajišťují, že ta povolání budou mít každé svou vlastní příchuť a neohraje se to tak rychle. Autoři taky řekli, že při psaní se počítalo spíš se zkušenějším hráčem, tedy začátečník by mohl drobet tápat a mají pravdu. Mě osobně to nevadí a začátečníkům to holt budu chvíli vysvětlovat :-)
8.6.2014 07:49 - Element
Charm Person
Ranged spell
Daily
Target: One nearby creature with 40 hp or fewer
Special: This spell cannot be cast during combat or on a target
that has rolled initiative to fight.
8.6.2014 11:00 - Vojtěch
Jo, to jsem přehlédl, ale pořád tím můžeš sundat jednoho troubu ještě než začnou lítat blesky.
9.6.2014 13:52 - Almi
Celé to kouzlo je postavené právě na tom, aby tím člověk před soubojem sejmul jednoho troubu.. v souboji samotném to už nejde a je to tak (dle mého názoru) správně..

..jinak, pročetl jsem si ty námitky. Myslím, že základní problém pravení opravdu z toho, co tu už psali kluci přede mnou - začátečníkovi je nevhodné dávat na hraní Sorcerera. U nás ho hraje Noir právě proto, že vše ostatní je jednoduché a jeho baví tyhle různé náhodné efekty kolem.

Určitě se nabízí spousta jednodušších povolání, včetně hromady zajímavých home-made, kde má člověk jen 1 útok a spoustu zajímavých doplňkových věcí. Je to ideální pro lidi, co si rádi vyprávějí.

Jinak, u nás zatím s hraním 13th Age panuje naprostá spokojenost. Hrál jsem i několik one-shotů a reakce veskrze pozitivní. A v déle trvající hře o to víc vynikne kouzlo Ikon, resp. házení na ně.

U nás se osvědčilo házet to na začátku hry. Jako DM mám pak v tabulce výsledky (tj. případné 5ky a 6ky) a hráči je používají často ve vyprávění, k řešení konfliktů, posunu děje zajímavým směrem, v boji k ulehčení. Vše hodně příběhotvorným stylem. Trochu jsem se toho na počátku bál, ale je vidět, že hráči často se mmnou vyjednávají nebo se kolektivně vymyslí "komplikace" (u 5ky) atd.

A když je ve hře loot, nechám znovu hodit, ale tentokrát se výsledek vztahuje jen pro konkrétní loot - rázem je vše zajímavější, živější, předměty mají větší váhu a opravdu funguje pocit "propůjčení" předmětu ikonou. Super!
9.6.2014 16:05 - Nachtrose
Almi: jak moc improvizovana ty sezeni mas? Ja kdyz zkousel hrat Boltstrike Pillar s prvni skupinou, tak tam meli vztah asi s 6-8 ikonami a to jsem fakt nedal. Ted druha skupinka je lepsi a taky jim to lepe padlo. Ale zatim hody interpretuju sam. Ono to ale bude dost i o pro-/re-aktivite hracu.
9.6.2014 16:12 - Vojtěch
Já osobně si myslím, že by bylo dobré házet koncem sezení na příště, pokud se tedy hráči nehrnous návrhy jak aplikovat co jim padlo...
9.6.2014 18:44 - Element
Almi píše:
..jinak, pročetl jsem si ty námitky. Myslím, že základní problém pravení opravdu z toho, co tu už psali kluci přede mnou - začátečníkovi je nevhodné dávat na hraní Sorcerera. U nás ho hraje Noir právě proto, že vše ostatní je jednoduché a jeho baví tyhle různé náhodné efekty kolem.

Námitky je silné slovo, spis me to prekvapilo. To ze povolani se hraje kazdy jinak a jsou ruzne slozita se mi libi. Kdyz to budu chtit jinak, porad mam v policce 4e.

Tu sorcku ji necham, neni to zas takova rocket science, aby musela hrat neco jinyho nez co chce hrat kvuli pravidlum. Na to jsem nekupoval "jednoduzsi" pravidla nez 4e. Osekam ty random bonusy co tam jsou k nicemu a to vsemozny chainovani ji pohlidam, nez se do toho dostane. Dve hry a je to v cajku.

Pravidla se mi libi, jeste jsem nehral, ale strasne se tesim na ten gridless combat a jiny veci.

Jak se vam libi jak jsou tam vymyslene resisty? Kdyz to srovnate se 4e? Odecist 10 z 20 fire dmg mi prijde takovy intuitivnejsi, ale mozna je to jen zvyk.
9.6.2014 19:13 - Vojtěch
Mě se právě líbí, že to vždycky něco udělá...
9.6.2014 20:03 - Element
Nejsem si jistej jak to myslis. Aby zase nedoslo k nejake mylce v 4e funguji resisty tak, pokud si dobre pamatuju, ze kdyz mas odolnost na ohen 15, tak kdyz te ozehne ohniva koule, tak se odecte 15 dmg od zraneni, co by ti ohniva koule dala. to mi prijde jednoduchy, intuitivni. cim vetsi resist, tim vic addidas.

ve 13th age, kdyz mas resist na ohen 15, tak se prihledne k utocnemu cislu a v pripade, ze je mensi nez 15, tak dostanes 1/2 dmg. v pripade, ze je to 15 a vic, tak dostanes full damage. coz mi prijde divny skrz par veci:

je jedno, jestli mas resist 10 nebo 15 nebo 20. ve vsech pripadech se v tom lepsim pripade zraneni snizi na 1/2. takze to nereflektuje jak kvalitni ochranou vyzbroj mas nebo kolik ji mas.

v pripade, ze si utocnik hodi dobre, tak je to, jako bys ji vubec nemel.

v tom pristupu 4e, kdyz te oslehne fireball za 30, tak to dostanes jen za 15. v 13th age, kdyz se hodi velky utocny cislo, tak tvuj ohnivzdorny plast z draci kuze na chvili prestal existovat.

jenom takova mala vec. zajimaly by me nazory ostatnich, protoze napr u tohodle nemuzu pochopit, proc by to nekomu prislo jako lepsi napad nez to co mela 4e.
9.6.2014 20:15 - Shako
Vrabčák píše:
jenom takova mala vec. zajimaly by me nazory ostatnich, protoze napr u tohodle nemuzu pochopit, proc by to nekomu prislo jako lepsi napad nez to co mela 4e.


Třeba protože resist 15 dokázal ignorovat většinu ongoing damage?
9.6.2014 20:19 - Vojtěch
Nebylo to podle hodu kostkou? Tedy když hodíš 16+ proti resist 16, tak to máš za plné, jinak za půl.
9.6.2014 20:23 - Element
Vzdyt to jsem napsal
9.6.2014 20:32 - Vojtěch
To jsem ti nerozuměl, co myslíš tím útočným číslem.
10.6.2014 07:53 - Nachtrose
Jinak osobne se uz nemuzu dockat tech dvou letosnich knizek. Bestiar i 13 true ways. Tam me hlavne zajima, co bude Battle Captain a Chaos Shaman. Pokud by to nekdo chtel zase vest pre g+ nebo neco, tak bych si ho snad i zkusil. "Tas dingo!"
10.6.2014 08:55 - Vojtěch
Chaos shaman je strašlivý náhoďák, ale mohla by to být sranda hrát. Commandera jsem popravdě ještě nečetl.
10.6.2014 09:03 - Quentin
Píše:
Chaos shaman je strašlivý náhoďák, ale mohla by to být sranda hrát.

13th age jsem nehrál, ale obecně spelly s random efektama jsou super :)
10.6.2014 09:03 - Nachtrose
Kde jsi ho cetl? Ja se nikde chaos shamana jeste nedohledal.
10.6.2014 09:07 - Vojtěch
Já jsem to kicksarteroval, takže mám nástřelová PDFka. A tady to nejsou jen random efekty kouzel. Šaman si losuje i který set powerů bude mít v daném kole k dispozici a podle nich teprve pak něco spáchá.
10.6.2014 09:16 - Nachtrose
Tak to bude vazne chaos :-D ma tam i nejake backfire efekty?
10.6.2014 09:43 - Vojtěch
já se pokusím nějak shrnout modus operandi těch nových classů a hodit je sem.
10.6.2014 09:45 - Nachtrose
Potesilo by, do srpna daleko :-)
10.6.2014 21:16 - Vojtěch
Commander: Vypadá v životech a obranách jako klerik, ale tam podobnost končí. V těžkých zbrojích je neohrabaný a neumí s bojovými zbraněmi (lze vylepšit talenty). Dál má Command pointy, které získává buď tím, že jde příkladem a mydlí někoho po hlavě(ale musí se trefit, jinak jen šmidlá mečem a nic), nebo tím, že stojí opodál a hodnotí situaci (jistota, ale nedělá nic jiného). Jinak začíná s nějakými bodíky v každé bitvě, ale ty záhy dojdou. Používají se totiž ke spoštění Commands, tedy povelů, které stojí 1 až x bodů v závislosti na tom, co umí, některé jde taky přifouknout, aby dělaly větší binec. Povely se používají přímo v tahu spoluhráče a nějak mu jeho akci vylepšují, třeba mu dávají přehození, obnovovací hod, nebo free basic attack navíc. Pak jsou tu ještě Tactics, které používá Commander ve svém tahu a jsou to zpravidla 1/bitvu věci s recharge. Commander si na začátku vybírá 4 taktiky/povely (jako v součtu 4, ale mix dle vlastní volby), které pak používá.
11.6.2014 16:22 - Nachtrose
Tak trochu premyslim nad tim, jak by se dal Eberron konvertovat do 13A. Mam ten setting rad a momentalne v nem ( a 4e ) vedu kampan. Jenze 13A se mi jako system zacina hodne zamlouvat, tak premyslim nad presedlanim. Valna vetsina by mela jit zkonvertovat relativne snadno, je to precijen 90% fluff. Co mi ale dela starost jsou Ikony. Muzu to vzit jednoduse a toto pravidlo skrtnout, ale hru tim pripravim o znacnou cast kouzla. Navic Eberron primo vybizi ke hre na ikony, ale vidim tam opacny problem: desitky frakci a organizaci, ktere se vzajemne hasteri, obcas spolupracuji atd. A udelat ikonu pro kazdou z nich je zase opacny extrem. Takze... anybody any idea?
11.6.2014 17:09 - Gurney
Co takhle vybrat si z tech frakci jenom rozumny mnozstvi, stejne jako bys to nejspis udelal u kampane bez ikon?
11.6.2014 17:53 - Vojtěch
Ber jen ty, které mají v daném místě nějakou působnost. Hodili by se asi kralove (5 ks), hlavy cirkví (4 ks, počítám-li Vol a Dark Six), hlavy Dragonmarked rodů (13+ ks), Undying Court, Quori, Daelkyr, Path of Light, Rakshasy, Druidy a Draky.

Takhle to vypadá jako strašný dort od pejska s kočičkou, ale myslím, že by se to dalo pospojovat tématicky do frakcí se subfrakcemi s tím, že si vybereš stát, rod, atd a podle aliancí budou tvoje body buď jako positive, nebo conflicted třeba. Pořád jsi oficiální reprezentant a chrání tě Smlouva z Thronehold třeba.

Lords of the Realm - Prostě uznané hlavy států.
Dragonmarked Houses - hlavy rodů
Protectors of the World - Druidi, Path of Light, Undying Court
Destroyers - Quori, Daelkyr, Dragon below
Draconic Prophecy
Dark religions - Blood of Vol a Dark Six
Light religions - Sovereign Host, Silver Flame
11.6.2014 22:35 - Element
Nachtrose píše:
Zatimco Bloodthirsty w. ma jen cca 5% sanci na aktivaci, dobry ranger dokaze z Heartseekeru relativne snadno ( pri jiste benevolenci GM ) vymacknout i 25%.
Myslis tim kombinaci lethal hunter s featem + favored enemy? To je humac, pred chvili jsem to objevil, kdyz jsem predpripravoval rangera :)
11.6.2014 23:05 - Gurney
Sry, ale vzít všechny ty frakce co dělaj Eberron Ebberonem, nahňácat je do sebe aby jsi z toho uplácal generic D&D setting, kterýmu budeš říkat Eberron je fakt stupidní.

Za prvé by bylo fajn si dát nějaký téma o kterým tam kampaň má být. Bohužel sám o Eberronu vím akorát tak že je to podstatně odvážnější spojení fantasy a steampunku než vedle končina, takže neznám možnosti toho settingu, ale plácnu téma jako studená válka a intriky mezi Dragonmarked Houses (těch je dokonce 13, thx Eberron wiki...) nebo třeba invaze sektářských warforged, co chtějí vyhladit všechny ne-konstrukty. Nebo se koukám že je tom nějakých 12 dragonmarks, takže téma může být i jak tyhle marky nebo co za nima stojí bojují skrz svoje stoupence o nadvládu nad světem.

A když máš nějaký téma, mužeš se rozhodnout co budou ty Ikony. U prvního tématu je to jasný, bude to těch třináct "hauzů", abych se vyjádřil pěkně česky. U druhého z toho vyplývá že jedna Ikona nejspíš budou warforged sektáři a zbytek skupiny co proti nim bojují, snaží se z války něco vytěžit, kolaborují s nimi kvůli svým vlastním cílům a tak. Můžou to být malé i velké organizace, důležité je vlastně hlavně to, aby se ti zamlouvali a aby aspoň trochu ladili s tématem co sis vymyslel (což by neměl být problém).

Co ta ostatní miliarda stran co tam je? Zůstanou v pozadím a není třeba je řešit, stejně jako ve filmu o italských mafiánech se řeší spory uvnitř rodiny a vzestup někoho k moci a neřeší se jejich boje s irskýma nebo albánskýma gangama (pokud to teda není součástí tématu) i když můžem předpokládat, že všichni tihle se někde v tom samým městě nachází, jen zůstávaj offscreen.

Držel bych se v nějakým rzumným rozsahu kolem těch 13ti ikon, v Pelgrane ten počet pravděpodobně testovali a dost možná jich nebude třináct jenom proto že je to pěkný číslo.

Btw není špatný mít jedno hlavní téma a jedno nebo dvě vedlejší. Takže teoreticky můžeš vzít invaze sektářských warforged, co chtějí vyhladit všechny ne-konstrukty jako hlavní téma a studená válka a intriky mezi Dragonmarked Houses jako vedlejší (případně naopak, pokud to má být méně akční a více o intrikách). Pak s uděláš z 13ti "hauzů" 13 Ikon a možná z warforged-magorů 14tou. Nebo řekneš, že myšlení těch fanatických-warforged je moc alien, jde jim jenom o destrukci a jako agenty-kolaboranty používaj některou z 13ikon, která pomáhá štvát ostatní proti sobě.

Možná to i přes moji neznalost dokonce alespoň trochu Eberronsky působí, ale to je celkem jedno, jsem si jistý že jako člověk co to má přečtený vymyslíš něco mnohem vychytanějšího.
11.6.2014 23:20 - Nachtrose
Vrabčák píše:
Myslis tim kombinaci lethal hunter s featem + favored enemy? To je humac, pred chvili jsem to objevil, kdyz jsem predpripravoval rangera :)


Vidis, favored enemy jsem opomel. Ja mel na mysli pouziti Keen munice = dalsi +2 crit range. Takze ted jsme na 35% crit chance...
11.6.2014 23:23 - Vojtěch
Generic D&D? Snaha byla jen zredukovat počet frakcí na nějaké zájmové bloky, aby se ten malý počet bodů úplně nerozpustil v moři frakcí, ale whatever.
11.6.2014 23:24 - Vojtěch
Nachtrose: Nezapomeň ještě na First Strike, který ti dává na první výstřel na každý cíl taky +2.
11.6.2014 23:28 - Element
Vojtěch píše:
Nachtrose: Nezapomeň ještě na First Strike, který ti dává na první výstřel na každý cíl taky +2.
To by slo, akorad teda uz ten enemy nebudou humani, to uz pak nevyjde na talenty pro 1 uroven :)
11.6.2014 23:33 - Vojtěch
To sice ano, ale dostáváš další talenty na vyšších úrovních, takže...
11.6.2014 23:37 - Nachtrose
Gurney: dragonmarky jsou "znaminka" ktera se vyskutuji v liniich jednotlivych dragonmarked houses, v kazdem jenom jedno ( a trinacte, The Mark of Death - House Vol se povazuje za zmizele ). To jen pro upresneni.

Udelat ikonu z vsech Rodu dohromady neni uplne stastne, protoze i kdyz na urcite urovni spolupracuji, dost casto jsou i vzajemne v rozepri. Coz plati ostatne pro vsechny tamni organizace se zdanlive podobnym zamerenim. Ze zminenych warforged by ale rozhodne byla hezka ikona: The Lord of Blades. Pak to holka co vede Silver flame ( trochu neco jak The Priestress ) a Lich Kinga by mohla nahradit budto Lady Vol ( sama o sobe Lich ) nebo The Undying Court. Zbytek... mno tezko rict. Ale je pravda, ze asi uplne nejlepsi bude nejdrive poresit lokaci a potrebny zoom. Aktualne hrajeme na Xen'Driku.

A nasel jsem mezi tim i nejake vyjadreni Keitha Bakera na toto tema:

http://keith-baker.com/eberron-and-13th-age/
11.6.2014 23:40 - Vojtěch
Neříkám udělat na všechny domy jednu ikonu, NPCček bych tam nechal naopak víc, ale ty body by se investovaly ve vztahu k organizaci.
11.6.2014 23:42 - Gurney
Já jsem to myslel tak, že pokud chceš dělat hru o bojích mezi těmi třinácti rody, tak je ideální udělat z každého z nich jednu Ikonu. Předpokládám že každý z nich má nějakou stylizaci a smíchat je všechny dohromady je právě to co mi přijde nanic.
11.6.2014 23:54 - Vojtěch
Ono by to bylo něco jiného, když budeš mít rozmyšleno co se zhruba bude dít, ale pokud bys to chtěl brát krapet sandboxově, tak se bohužel tímhle uspořádáním okradeš o tunu dalších organizací, nebo se naopak v tom kvantu utopíš. Je tu možnost buď přerovnávat vztahy tak jak frakce přichází, nebo odchází, nebo udělat nějaké bloky a podbloky. Eberron funguje tak, že tam působí spousta frakcí najednou na stejném území, takže pokud uděláš 13 ikon podle hlav jednotlivých domů (ani to není tak docela pravdivé, protože ty domy v sobě mají docela často odštěpeneké frakce o zhruba stejné síle, třeba Canithové mají hned tři jdoucí proti sobě), tak se tím hráčům rovnou sděluje, že mocné státní aparáty, vlivné církve, dračí proroci a Quori, Daelkyrové, Páni prachu atd. prostě nejsou významní, i když mají prsty v kdečem.
12.6.2014 00:00 - Shako
Přesunul bych tu vaši diskuzi do tématu "Frakce v jeho kampani mohly volně bujet?", kde tuším Pipux říkal jakých chaos to dělá už jen u několika málo frakcí... :-D
12.6.2014 00:24 - Vojtěch
Právě proto...
12.6.2014 01:28 - Gurney
Do frakcí se přesunout nechci protože tohle mi přijde víc o Ikonách a tím pádem relevantní k 13th Age. Ale můžem si časem udělat speciální debatu na Ikony, kdyby se to tady začalo být s jinýma 13th Age tématama (zatím se to moc neděje).

Vojtěch píše:
Ono by to bylo něco jiného, když budeš mít rozmyšleno co se zhruba bude dít, ale pokud bys to chtěl brát krapet sandboxově, tak se bohužel tímhle uspořádáním okradeš o tunu dalších organizací, nebo se naopak v tom kvantu utopíš.

Ne, jen si vyberu které jsou pro tu kampaň relevantní* Okradl bych se o ně, kdybych udělal to co navrhuješ, protože pak zaniknou v generic balastu typu Good religions.

Vojtěch píše:
Eberron funguje tak, že tam působí spousta frakcí najednou na stejném území, takže pokud uděláš 13 ikon podle hlav jednotlivých domů (ani to není tak docela pravdivé, protože ty domy v sobě mají docela často odštěpeneké frakce o zhruba stejné síle, třeba Canithové mají hned tři jdoucí proti sobě), tak se tím hráčům rovnou sděluje, že mocné státní aparáty, vlivné církve, dračí proroci a Quori, Daelkyrové, Páni prachu atd. prostě nejsou významní, i když mají prsty v kdečem.

Ne. Říkáš tím, že tahle kampaň je o bojích mezi domy, nic víc a nic méně. Není o církvi ani o dračích prorocích i když se tam samozřejmě můžou objevit coby jednotlivá NPCčka. Až dořešíte tohle, není problém si udělat novou sadu Ikon, kde tyhle organizace budou.

* ujasňete si společně ve skupině o čem chcete mít kampaň beru jako samozřejmost a nevidím důvod to tu rozpitvávat

Btw musím někdy ikony vyzkoušet pro nějakou špionskou akci, kde budou Ikony typu CIA, KGB, Mossad, ...

EDIT: Btw v tom linku co postoval Nacht se řeší přesně tohle - Keith Barker tam přímo říká "ta kampaň bude o bude o XYZ, proto udělám Ikony z ABC, zatímco v kampani o něčem jiném budu mít jiné Ikony.
12.6.2014 01:40 - Vojtěch
Přesně tak, pokud chceš kampaň omezit od začátku, tak ano, ale Nachtrose se právě chtěl dopídit řešení pro to jak mít ve hře desítky frakcí vzájemně se hašteřících. Pokud je na začátku škrtneš, tak to asi nebude úplně o tom. Je to relevantní přístup, ale otázka je, jestli to nejde jinak.
12.6.2014 03:07 - Gurney
Vtip je v tom, že ty je omezuješ taky, jenom si to neuvědomuješ. Sice tam jakoby všechny ty soupeřící frakce máš, ale tím že je všechny hodíš do jedné ikony si zajišťuješ, že na nich skoro vůbec nezáleží, všechny se budou projevovat k postavám hráčů stejně. Jediná výhoda je, že můžeš mít dobrý pocit, jak se ti to tam krásně povedlo všechno nacpat, i když ve hře ti nakonec ikony jednají jako monolitický organizace.

Popravdě nechápu proč se mermomocí snažíš naroubovat ikony na něco, k čemu evidentně nejsou určený. To už je lepší je úplně vyhodit a nechat hráče ať se tou spletí vzájemných vztahů probíraj bez nějakých dodatečných mechanik.
12.6.2014 06:30 - Vojtěch
Mno, já se snažil nastavit ty mocenské bloky od oka tak, aby ti daly možnost vybrat si jednoho člena bloku, který k tobě bude přátelský (nebo jiný) a zbytek z toho bloku aby se bral jako conflicted, tedy potenciální společné cíle, ale rozhodně ne sluníčkové vztahy. Tedy něco jako trojice s tím, že si vybereš ještě konkrétního člena vícehlavé ikony. Vztahy s ostatními bloky by pak byly řešeny jako mezi klasickými ikonami, tedy potenciální spojenci, obvyklí nepřátelé atd. Proč conflicted? Protože ti ostatní členové bloku o tobě pravděpodobně slyšeli a sledují tě právě díky často společným vazbám, ale nepracuješ pro ně.

A proč se snažit ikony nějak upravit? Protože Nachtrose chtěl mechaniku ikon využít, ale zároveň mít kvantum organizací, tak jsem se pokusil být konstruktivní a něco navrhnout.
12.6.2014 06:41 - Nachtrose
Jak jsem psal vise, pravidla a mechanika ikon mi prijde prilis zajimava, nez abuch ji vzal a vyhodil, pokud to pujde jinak. Ted jsem tak premyslel, jak by to asi mohlo fungovat, kdyby se podobne fungujici organizace skutecne sloucili do skupin, nicmene by se povolili konkretizovany vicecetne vztahy. Treba Dragonmarked houses ( Canith ) positive 1; Dragonmarked houses ( Lyrandar ) conflicted 1...
12.6.2014 08:01 - Shako
Nachtrose píše:
Jak jsem psal vise, pravidla a mechanika ikon mi prijde prilis zajimava, nez abuch ji vzal a vyhodil,


Trošku problem 13th Age je, že pokud se rozhodneš Ikony zahodit, tak tím zkryplíš některá povolání - nejvíce to zařeže Barda, který má nejvíce možností a schopností, které se točí okolo Ikon. Klidně si zkus postavit barda, který nemá s Ikonama nic společného a zjistíš, že to strašlivě omezilo jeho možnosti.
12.6.2014 08:05 - Nachtrose
Zrovna bard by nevadil, toho u nas stejne nikdo nehrava ;-)
12.6.2014 08:33 - Vojtěch
Nemá bard náhodou schopnosti, které dávají vztah k ikonám dle momentálního výběru? Tam by se nechalo interpretovat za pochodu. Když zazpívá, tak se někomu vetře a někoho nasere. Prvního volí hráč podle toho, kdo myslí, že se v tom motá, druhého doplňuje DM...
12.6.2014 13:10 - Gurney
Vojtěch píše:
já se snažil nastavit ty mocenské bloky od oka tak, aby ti daly možnost vybrat si jednoho člena bloku, který k tobě bude přátelský (nebo jiný) a zbytek z toho bloku aby se bral jako conflicted, tedy potenciální společné cíle, ale rozhodně ne sluníčkové vztahy. Tedy něco jako trojice s tím, že si vybereš ještě konkrétního člena vícehlavé ikony. Vztahy s ostatními bloky by pak byly řešeny jako mezi klasickými ikonami, tedy potenciální spojenci, obvyklí nepřátelé atd. Proč conflicted? Protože ti ostatní členové bloku o tobě pravděpodobně slyšeli a sledují tě právě díky často společným vazbám, ale nepracuješ pro ně.

Že se budeš snažit ten eintopf, co jsi z těch ikon vyrobil, nějak spravit pomocí Conflicted relationship jsem čekal už včera. Proč něco dělat jednoduše, když se všechno dá tak krásně zkomplikovat.

Sry, ale kašlu na to, tohle je úplně stejný jako se snažit přesvědčit klasického českého pisatele geniálních nových RPGček, že mechaniky co zkopíroval odjinud možná nefungují úplně tak jak si myslí že fungují a jeho implementace prostě nedává smysl. Argumenty proč to nedává smysl výše.

Nachtrose píše:
...kdyby se podobne fungujici organizace skutecne sloucili do skupin, nicmene by se povolili konkretizovany vicecetne vztahy. Treba Dragonmarked houses ( Canith ) positive 1; Dragonmarked houses ( Lyrandar ) conflicted 1...

Yo Dawg, I herd you like Icons, so I put an Icon in your Icon so you can use Icon while you use Icon.

Bard je trapný omyl přírody, nikdo ho postrádat nebude :)
12.6.2014 13:46 - Vojtěch
Nevím co jsi "tušil" když to takhle bylo napsané od začátku hned v mém prvním postu, ale whatever.

Nevím proč si s tím nezkusit pohrát když je to víceméně pokus o domádo úpravu pro Nachtrose namísto sestřelení kompletní věci hned z kraje.
13.6.2014 04:22 - ShadoWWW
Ukázky velitele a chaotického mága.



13.6.2014 10:54 - Element
Nejvic se tesim na bestiář, hlavne na obrázky, abych to nemusel tisknout barevně z netu a stacilo mi ukázat v knize.

Premyslim, jestli bude stat za to kupovat vsechno co pro to vyjde. Vzhledem k ty frekvenci jak to vychazi by nemel byt problem to stihat. Navic to nevypada, ze by vubec meli tendence bobtnat do silenych rozmeru jako u 3,5 nebo 4e.

Nachtrose: Co se tyce ty mechaniky pro ikony, tak ja bych se toho taky nevzdaval uplne. Ja jsem si to prebral opet trosku po svojem, takze hraci neznaji uplne vsechny ikony, nektery jsou skryty, aby meli co odhalovat.

Rolly hazu na konci her, abych si mohl v klidu promyslet jak presne se to promitne do hry a nekoho jsem nezanedbal, protoze me to narychlo zrovna nenapadlo. Zkusim to par her a podle potreby to posteluju.
14.6.2014 23:50 - Vojtěch
Tedy druid... nevím kde začít. Faktem je, že tenhle ptáček je spíš z lega, protože má množství směrů, kterými jde seskládat. Volí si mezi bojem přes sílu a přes obratnost. Pokud jde přes sílu, tak má vyšší recovery. Pak má talenty ze kterých získává kouzla, převážně daily.
Elemental - summon živly, efekty
Companion - narozdíl od rangera má potvoru jako daily schopnost a k ní přídavné podpůrné spelly
Warrior - získává flexible útoky a poostoje jako zvířecí formy
Terrain - schopnosti odemykané v závislosti na tom, kde druid zrovna je
Wild Healer - mno, hádejte...
Shifter - změna sama sebe v potvoru

Mimo toho vám fakt není zima a dovedete být dost dlouho bez jídla a vody. Sluší vám lehké zbroje a zvládáte střední zbraně.
26.6.2014 19:33 - Vojtěch
V poště mi dnes přistálo info, že se bude rozesílat PDFko 13 True Ways a včera si ověřovalo Pelgrane adresu na zaslání hardcoveru Bestiáře, tedy se blíží nálož herního materiálu :-)
5.7.2014 01:01 - ShadoWWW
Vyšlo PDF s ukázkou (15 stran) z 13 True Ways. Oficiálně se dá stáhnout pouze z EnWorldu.
5.7.2014 04:10 - Vojtěch
Celé PDFko má asi 105 MB. Chtělo by to trochu zastřihnout (Kickstarter, že :) )

Jinak bych tímto rád vyzval wlkeRa Kýblohlava, aby si zkusil udělat telocvikáře magické univerzity v tomto systému. Nechtěl jsem svinit v 5E diskuzi, ale myslím, že tady by to šlo snáz a je to moc zábavný koncept, takže by mě zajímal výsledek :D
5.7.2014 04:57 - Vojtěch
Monk: Tedy Mnich je pořád mlátič, který se ale tak trochu vymyká běžným standardům. Zaprvé dostává +2 do dvou vlastností k tomu, co dostane za rasu, protože mniši jsou prostě dobří v tom, co dělají. Pak také dostávají Ki v závislosti na WIS a lvlu, kterým si můžou změnit hod na útok o 1 kterýmkoli směrem, pokud jim nepadla 1, případně se dá pálit na další věci podle talentů. Dál nepoužívají zbraně a místo toho mají jab, punch a kick damage (hráč si to má popsat jak chce, jde o kostku prostě, i když mají v ruce zbraň, tak pořád používají tyto hodnoty). Základní AC je mizerné, jen 11, ale dostává bonus za bojové figury, které používá (o těch za chvíli). Za zahajovací +1, pokračovací +2 a konečnou +3. Počítá se také, že mnich bojuje dvěma zbraněmi, tedy na 2 si útok může hodit znovu. Jako talenty si pak volí alespoň jedno ze sedmi smrtících tajemství, což jsou věci, které se zpravidla v bitvě smí používat jen jedno, ale pak zase ovlivňují váš styl boje na celou bitvu. Jsou to takové veci jako Drunke Matery, Flurry atd. a pak i další věci jako lukostřelba a jiné legrácky. Smrtící tajemství a některé talenty také umožňují nějak pracovat s Ki, ale nevyžadují ho. Dále pak mnich má několik bojových stylů (forms, začíná se dvěma), které dávají každý zahajovací (opening), pokračovací (flow) a dokončovací (finishing) útok se stoupající ničivostí. V bitvě musíte použít nejdříve zahajovací útok a pokud jste v minulém kole zahajovací útok použili, můžete jít na pokračovací z kteréhokoli vám známého stylu, nebo zase zahajovací. Dokončovací útok se může použít až těsně po nějakém pokračovacím útoku a znamená, že po něm musíte zase zahajovat, stejně jako po kole bez útoku pomocí bojového stylu. Adventurer tier styly také dávají při investici featu nějaké možnosti, jak využít Ki.
8.7.2014 14:34 - Almi
Kdo ještě nevíte, tak vyšlo už druhé číslo 13th Age magazínu Icon (stáhnout se dá na 13thage.org). Minulé číslo přineslo ochutnávku používá orbů ve hře. Tohle číslo zase mj. pravidla pro terény a vůbec různě nebezpečné prostředí.

Musím říct, že se jim opět podařilo posunout 4e mechaniky o něco dál - vtipné zapojení hodnoty eskalace je toho hezkým příkladem, možností použít 5 a 6 z Icon hodů k vypnutí hazardu se nabízelo samo, ale zaujalo mne, že si nelámou hlavu s obranou, hp, dmg či útokem některých pastí/konstruktů atp. - prostě se vezmou čísla z tabulky na str. 254 příručky odpovídající levelu dungeonu/postav a je to.. :)

vtipné, jednoduché, intuitivní... a zákeřné.
8.7.2014 22:13 - Vojtěch
Přesně proto tam ta tabulka je, ne ;)
10.7.2014 09:43 - noir
Tak jsem si říkal, čím to, že ta část o Ďáblech je v 13 True Ways tak zajímavá. A hele, on to Robin D. Laws...
10.7.2014 09:57 - Vojtěch
Jo, škoda, že mi tam neotiskli tu ilustraci, co jsem navrhoval :D

Viděl jsi tu mapu Drakkenhallu?
10.7.2014 10:26 - noir
Vojtěch: Tu v pavidelch, anebo nějakou jinoU?
10.7.2014 10:26 - Vojtěch
Tu v 13 True Ways
10.7.2014 10:39 - Alwaern
Kdi bude chtít, pdf bylo ořezáno na 20 MB, courtesy of 7chan, v případě zájmu dodám link.
10.7.2014 10:45 - noir
VOjtěch :ju, tu jsem viděl...
Alwaern: Jojo, 7chan byl vždycky lepší než 4chan :)
10.7.2014 10:45 - Vojtěch
Oni ho ořežou i oficiálně, jen co se to bude blížit vydání přes pelgrane shop myslím.
10.7.2014 14:49 - Alnag
noir píše:
Tak jsem si říkal, čím to, že ta část o Ďáblech je v 13 True Ways tak zajímavá. A hele, on to Robin D. Laws...


Jinými slovy, žádné velké překvapení, co? :)
10.7.2014 16:24 - ShadoWWW
noir píše:
A hele, on to Robin D. Laws...

Přesně to samé jsem si říkal, když jsem ho před pár dny uviděl v tiráži Basic D&D 5e jako konzultanta. >;-)
10.7.2014 19:49 - Nachtrose
Alwaern píše:
Kdi bude chtít, pdf bylo ořezáno na 20 MB, courtesy of 7chan, v případě zájmu dodám link.


Priznavam, ze PDFkam zase tolik nerozumim... kde se v tom souboru nabralo 140MB "balastu"? o.O
10.7.2014 20:00 - ShadoWWW
Nachtrose: Velká PDF jsou většinou kvůli obrázkům. 140 MB ještě nic není. Příručky RPG v PDF pro tiskárny mají řádově gigabajty (PDF PHB 5e pro tiskárny mělo 15 GB). Problém u větších souborů (> 30 MB) je to, že když jimi listuješ na počítači, tak už si můžeš všimnout viditelného sekání nebo postupného načítání prvků. To je opruz. Řeší se to komprimací, kdy se komprimují hlavně obrázky - sice pak vypadají hůř, ale zas se dá rychle listovat, což u PDFek, které se netisknou, je to to hlavní.
10.7.2014 21:56 - Nachtrose
Hm.. to budu muset asi nekdy zkusit. Da se to zkomprimovat nejak globalne, nebo to musim obrazek po obrazku? Premyslim pravidla tahat ve ctecce, ale zatim pod mym SR5 skolaboval jak pocketbook touch, tak kindle PW2...
10.7.2014 22:34 - ShadoWWW
Komprimuje se to dávkově. Umí to třeba Adobe Acrobat, kde to uložíš jako optimalizované PDF a nastavíš, jak to chceš (viz screenshot). Umí to i jiné programy na PDF. Nejlíp se to nastavuje už přímo při exportu do PDF v InDesignu - tam je nejvíc voleb a dosáhneš nejlepšího výsledku, ale to musíš mít ID soubor, takže většinou to řešíš přes Acrobat. :)

11.7.2014 03:21 - Vojtěch
Hlavně to u RPG příruček dělají myslím vrstvy, kdy dají jako obrázek i podklad pod textem a to stránku, extra grafuiku kapitoly iniciálu, podklad pod infoboxem, nějaký ten postranní vzorek, mapu, popisky na mapě, obrázek a samotný text. Když ti naskakuje na stránce postupně tohle, tak je to pak jasné, kde se ty MB berou.
11.7.2014 09:19 - Nachtrose
Kdyz uz jsem to nakousnul, i kdyz mimo temu, jake vlastne mate zkusenosti s kombinaci ctecka+pdf?
11.7.2014 09:20 - Vojtěch
tablet/smartphone + pdf :(
11.7.2014 09:30 - noir
tablet pdf je fajn. Do metra, letadla a tak. AL v podstatě mě už nějak tabletový období přešlo, ani nevím proč vlastně.
11.7.2014 09:54 - Vojtěch
Jako na tabletu je to fajn, ale nevím jak na té čtečce...
11.7.2014 09:58 - ShadoWWW
Na PDFka jsou mnohem lepší kvalitní tablety typu iPad. Pro čtečky se PDF nehodí, protože čtečky mají svůj vlastní procesor na formátování textu, a PDF se s tím bije. PDF byl vyvinutý hlavně kvůli tisku, aby vytištěná stránka vypadala pořád stejně, nezávisle na tom, z jakého programu a na jaké tiskárně budeš tisknout.

Ale díky masivnímu rozvoji čteček už InDesign dostal nativní funkci exportu do epubu, stejně jako pro něj existuje proprietální plugin od Amazonu pro formát Kindlu. Pro čtečky je mnohem lepší používat tyto typy souborů než PDF. Je teda fakt, že procesor Kindlu docela hloupě zobrazuje velké tabulky, i když je soubor v Kindle formátu. :-/
11.7.2014 10:22 - Alwaern
Tablet pro pdf, čtečky ho buď neumí, nebo umí blbě (viz ShadoWWW).
11.7.2014 10:30 - York
Pdf má pořád na čtečku smysl, když obsahuje hodně tabulek - ty se totiž v reflowable formátu chovají dost svévolně. Chce to ale ještě menší formát stránky.

Pro příklad ostatně nemusíme chodit daleko, že:

A5 (na tablet, s "grafikou") a pro čtečky (bez grafiky).
11.7.2014 11:51 - Dukolm
Tak osobní zkušenost s Kindle 3 praxe,
zdejší překlad DnD 4e se mi na něm četl dobře, jen občas se trošku déle posouvá po stránce nebo ji přepíná.

PDF
- výhoda je že více méně muže mít vlastní fonty a vše vypadá jak má
- problém pokud se nevejde řádek sloupce do jehdoho pevného zoomu tak aby byl čitelný
- některé PDF nezvládne načíst (Fate 4e core)
MOBI
- lineární texty super ale bacha na tabulky seznamy, ... dokáží se chovat dost hrozně
- obrázky to je kapitola a hrůza sama o sobě
- celkově pokud máte boxy okolo stranky, ... je potřeba si vyhrát s formátem ručně jinak je to nečitelný

Třeba co vím tak Fate 4e core mobi je vytvořeno z verze pro PDF, pomocí nějakého nastroje a je to doslova hrůza a člověk se ztrácí v tom, co je text a co sou rámečky okolo.
11.7.2014 12:01 - York
Dukolm: Jo, jakýkoliv více strukturovaný/formátovaný text dělá v reflowable formátech psí kusy. Pdf je na to lepší, chce to ale udělat ho speciálně na míru čtečkám (viz ten můj příklad).
11.7.2014 12:17 - Dukolm
No to tvoje PDF je ok jen bacha na takový nešvar kindlu když není nějakou grafikou, textem v záhlavim a zápati donucen zobrazovat celou stránku tak při výstkytu krátkého textu na stránce dokaže fakt psí kusy. s tím že na něj zomuje
19.7.2014 17:27 - Element
Tak jsem to hrál!!!!! Konecne.

Po hroozne dlouhy dobe jsem neco hral, zaroven jsem nemel moc casu na pripravu, asi dve hodiny, tak jsem jel Jersonovu zapletku milostny trojuhelnik lovec vlkodlak, divka a zhrzeny mladik s tim, ze jsem to twistnul, ze lovec ve skutecnosti vlkodlak nebyl a zhrzeny mladik se promenoval pomoci carovneho opasku do hexenwulfa a snazil se vyfrejmovat lovce. Pridal jsem tam sexy carodejnici, kvest na ziskavani wolfsbanu, par skretu, voodoo shamana a smecku vlku co jim chutna lidske maso.

Pak jsem 6 hodin zoufale improvizoval :D

Hral jsem s jednim hracem (ja vím) :( Ale pozor, libilo se mu to. Rikal to bez dotazani sam od sebe. (Borce znam, socialni citeni ma asi jako ospala jesterka, takze jsem ochoten tomu verit i kdyz to nechapu).

Co mi moc (vůbec) nefungovalo:

Ikony, nepromítly se.

Backgrounds byl jsem z nich uplne nadsenej, myslim si, ze kdybych to hral ja pod vedenim zkuseneho dm, tak to bude fungovat super. Ex drd hraci pod mym vedenim to moc nefungovalo, asi to nedokazu dobre vysvetlit/predat. S laskou jsem vzpominal na DnD4 skill list. S laskou.

One Unique Thing to samy v bledemodrym, nepromitlo se. Ale ma docela dobrou, byl proklet poslednimi slovy okultisty, takze v nejake dalsi session treba.

Je mi to trapne, ale vubec jsem nevedel, jak si mam hazet na perception. Neco jsem strasne minul. Nenechal jsem se tim brzdit tho a vymyslel roll, ale vzhledem k tomu, ze to byl jeden z nejcastejsich checku, tak docela trapas.

Co mi fungovalo:

Doufam, ze me sirien nevyfuckuje, ale rychla tvorba postavy. Priznam se, ze jsem tvoril postavy jen v Drd 1.6, drd+ a dnd 4e, takze nevim, jestli uz to muzu dostatecne posoudit nebo ne, ale fakt jsme to meli za chvililinku. (Nevinnej rejp z lasky).

Combat byl awesome. Strasne sviznej, powers mi vubec nechybely. Ctverecky taky ne. Hm. Prisel mi peknej, dost cinematic, mooci dobry. Ranger byl sam, a soloval dobre. Vlastnosti nahazoval a padly mu dobre, takze mozna proto. Druha vec je, ze jsem dal rally jako quick a ne standard a dal jsem mu healing potion do zacatku a jeste nejakej paralyzujici jed si vyprosil, takze jo, trosku jsem mu nadrzoval.
19.7.2014 17:33 - Element
Pekny pravidla, hodne trpely na to, ze je neznam perfektne. Kdybych je hral ja pod vedenim lepsiho dm tak to musi slapat paradne + hodne bych se naucil. Ale i takhle dobry. Hlavne ty souboje slapaly dobre + posledni vec co me napada, ze ta escalation die se promitla strasne moc. Vubec tam nebyly mrtvy turny, kdy clovek missne a pak 20 min ceka, ale to bylo asi taky hodne tim, ze tam byl jen jeden hrac ))
19.7.2014 18:33 - ShadoWWW
Je super, že se ti hra líbila. A dvojnásob, že se líbila i nováčkovi. U mohutných pravidel (100+ stran), jako je 13th Age, se ani nedá předpokládat, že bys ovládal všechna pravidla hned na prvním sezení. Jsou to ale kvalitní pravidla, takže i když něco nechápeš nebo nedáváš, hra se ti nerozsype.
19.7.2014 21:52 - noir
VrabčáK: já jsem poravidla 13ky vlastně ještě ani pořádně nečetl, prostě jen očekávám, že je to podobný jako 4E a ono to většinou zabere. Hod na perception jsme myslím brali jako wisdom check a pokud se to hodilo, tak background. Beru to z logiky hry... Zdá se mi, že ikony se projevují hooodně v interakci hráčů - vnáší do hry dynamiku skupiny. U jednoho hráče bych řekl, že to tak zásadní nebude...

Tvorba postavy je vynikající, u těch snadnějších postav, jakou ranger je. Ale zkus si postavit druida :)
20.7.2014 07:15 - Vojtěch
Perception: Přesně takhle bych to viděl, maximálně by se nechalo upravit podle toho, co se hledá, třeba INT na povšimnutí se významu v nějakém ozdobném vzoru.

U backgrounds je to vysloveně okecáací mechanika. Vše řešíš obyč. skill checkem a hráč by se měl vytasit s něčím jako "Když jsem býval jako panoš u rytíře XY, tak jsme Z docela často proti nepříteli a proto bych chtěl použít svůj background." Případně ho můžeš občas postrčit, jestli nemá třeba nejaký background, který by se k tomu hodil, nebo mu rovnou říct, že tohle by určitě uměl. Nejlepší by asi bylo kdyby si hráč pojmenovat své backgroundy sám, aby věděl, kde je chce používat atd.

Co se 1 unique thing a icon relationship týče, tak by asi bylo potřeba ty momenty dopředu naskriptovat, nebo si bokem určit kdo má ke které ikoně vztah a pak jí v případě potřeby použít. Možná by taky pomohlo, pokud by jsi si napsal vlastní ikony, nebo použil jen některé s tím, že pak třeba může pomoci spojenec, nebo nepřítel ikony se kterou má postava negativní vztah.
20.7.2014 23:22 - Gurney
Vrabčák píše:
Backgrounds byl jsem z nich uplne nadsenej, myslim si, ze kdybych to hral ja pod vedenim zkuseneho dm, tak to bude fungovat super. Ex drd hraci pod mym vedenim to moc nefungovalo, asi to nedokazu dobre vysvetlit/predat. S laskou jsem vzpominal na DnD4 skill list. S laskou.

Jen tak pro zajímavost, co nefungovalo? Mě se naopak backgroundy strašně zalíbily a nejspíš bych je používal v kterékoli edici D&D (namísto skillů)

Vojtěch: nemyslím si, že okecávat a vyrábět kolem toho historky by bylo nutné (i když samozřejmě možné), úpně stačí, aby GM a hráč měli na začátku aspoň trochu jednotnou představu, co že background vlastně znamená, nějaké sporné případy, jestli background aplikovat nebo ne se už pak dají řešit při hře s drobnou pomocí pravidla "dont be a dick".
21.7.2014 00:12 - Vojtěch
Samozřejmě, ale dají se také používat k dotváření příběhu postavy v případě, že to úplně nevypadá, že by to postava mohla umět (alespoň podle případu užití backgrounds - Skill Check Example na str. 41).

Špatná formulace z mé strany. Měl jsem spíš říct hráč by se mohl vytasit s příběhem, nikoli měl...
21.7.2014 17:35 - Almi
ALL: Tak přicházím také se svou trochou do mlýna - na GC jsem vedl 2 hry ve 13th Age. První z nich byl generick příběh z pravidel a druhým pak má oblíbená Tajemná zahrada (dělaná pro mou družina v Praze). Oba příběhy jsem už hrál, a chtěl jsem mít srovnání, jak budou fungovat i u jiných hráčů a hlavně, jak bude fungovat jejich příběhován variabilnost (v Tajemné zahradě si podobně jako v generickém příběhu z pravidel hráči sami určují spoustu věcí, které se pak později mohou nebo nemusí objevit v příběhu i řešení zápletky).

Musím říct, že se obě hry povedli. Aspoň dle ohlasu hráčů i mého pocitu. V první hře (Tajemná zahrada - asi ji fakt sepíšu a vydám :DD) se dokonale projevilo, kdo je nováček, kdo hrál někdy dračák a kdo vyprávěcí hry. Ale každému to dalo něco a dohromady to fungovalo super.

Vysvětlení pravidel zabralo tak hodinu (se vším všudy, celkem). V půlce hry chápala hru (rozumněj - mechaniky) tak půlka hráčů a už začínala taktizovat. Na konci hry ji chápali i nováčci. Velmi oceňovali jednoduchost a zároveň variabilnost. Osvědčilo se mít položenou uprostřed stolu "apendix" stránku, s improvizační tabulkou. Používala se často.

Jeidné, co měli hráči trochu potíž (zejména dračákisti), bylo - kdy použít Ikonu (resp. její 5 či 6 hod) a jak to navléknout na řešení problému. V obou případech to ale fungovalo dobře.

S čím měli hráči kupodivu problém, a to bez výjimky, byly backgrounds. Byl jsem benevolentní a umožnil jim si je vypsat až v průběhu hry, podle potřeb. Jenže pak jsem měl v družině 2 polní ranhojiče atp. :)))) Hráči-Vypravěči s tím problém neměli.

Všichni byli nadšení ze soubojů, zejména u generického příběhu bylo finále skutečně velkolepé a postavy bez pomáhání zvítězili s pocitem, že to bylo kdo z koho. Asi dost pomohli mé úpravy toho dobrodružství (ohledně gradace finální scény), neb obě družiny zvolili podobný přístup.

Pro zasvěcené - nejlepší moment celé hry nastal ve chvíli, kdy postava obdržela 12 (!!) čárek z Puffball Exploderu a pak si hodila natural 3... = dotyčný obdržel 12 x 3 dmg - ten smích u stolu a nešťastný výraz dotyčného byl nezapomenutelný. Miluju tu creepu! :)))
23.7.2014 09:14 - Nachtrose
Alwaern píše:
Kdi bude chtít, pdf bylo ořezáno na 20 MB, courtesy of 7chan, v případě zájmu dodám link.


Nmeate nekdo link na ten 13TW light?
23.7.2014 09:22 - Alwaern
Check PM a give me some time to actually respond.
23.7.2014 09:57 - Nachtrose
Dik. :-)
24.7.2014 09:08 - Element
Jak se vam libi to 13 true ways? Stoji to za koupeni?
24.7.2014 09:13 - Nachtrose
Minimalne ty nove classy jsou dost zajimavy. Ostatni jsem jeste nijak extra nestudoval.
24.7.2014 09:17 - Vojtěch
Co jsem viděl se mi zatím líbilo.
24.7.2014 10:09 - Almi
Vše, co vyšlo ke 13th Age stojí za koupení.. :))

..vážně. Musím říct, že Ti kluci mají vynikající nápady a fajn nadhled.
29.9.2014 15:00 - ShadoWWW
29.9.2014 16:43 - Vojtěch
To už tu myslím někde linkoval Almi, ale v zásadě souhlas a palec nahoru za přístup.
29.9.2014 17:59 - Almi
Fanouškům doporučuji nejnovější projekt k 13th Age na Kickstarteru

Jinak, jo, linkoval jsem ho, jen v jiné diskuzi (tuším, že o DnD 5e).
29.9.2014 18:30 - Vojtěch
Dneska mi konečně dorazil 13 True Ways z Kickstarteru, tedy by se kniha mohla zanedlouho dostat do normální distribuce, když už pokryli americké a britské poptávky předplatitelů.
29.9.2014 18:38 - ShadoWWW
Almi: Ohledně toho Kicksterteru
Píše:
Surrender at Starbrow's Rebellion by Jan Pospisil

:-)
29.9.2014 18:38 - Nachtrose
To by bylo fajn, celkem na ni cekam :-)
29.9.2014 22:12 - Almi
Tales of 13th Age píše:
The Stone Thief is an old and cunning Living Dungeon. For unknown ages, it has slithered through the Underworld, rising to consume towers and cities or other, lesser dungeons. Now, it has your scent. It swims through the earth, eager to steal everything you cherish, eager to drag you down into its hellish labyrinth.

The dungeon’s coming for you. Kill it before it kills you.

Written by Gareth Ryder-Hanrahan, the Stone Thief is campaign book currently in development for 13th Age.


Začíná to vypadat víc a víc zajímavé... zvlášť, jestli je fakt tvůrce tohodle stejný, jako tvůrce skvostu Book fo Loot, máme se nač těšit!
30.9.2014 06:52 - Nachtrose
Book of Loot uz vysel? Zatim jsem o nej nezakopnul. A nevidel jsi treba i Shadows of Eldolan?
30.9.2014 09:29 - Almi
Ano, vyšel.. Shadows of Eldoran jsem ještě neviděl, ale Sparkle pracuje na tom, aby mi ho dovezla. Někdy minulý týden jsme se o tom bavili...
30.9.2014 09:38 - Yashamaru
Ja ty 13th age veci ctu ciste jako beletrii, cte se to prijemne a liska me to ze strany na stranu inspiraci :)
30.9.2014 09:46 - Vojtěch
Jo, je na tom vidět, že se autoři vyblbnou a pokud je tohle z něčeho cítit, tak se mi to moc líbí.
30.9.2014 10:51 - Nachtrose
Ja si to treba vzdy nejprve zkouknu v PDF ( book of loot jsem zatim nenasel ) a pak pripadne objednam. V polici uz mam core a bestiar a cekam, az se v mephitu objevi 13TW.
30.9.2014 11:11 - Vojtěch
Už snad brzy ;)
30.9.2014 18:18 - Vojtěch
V návaznosti na toto

Já bych řekl, že kámen úrazu bude v pravidlovém řešení prostředí, espektive jeho neřešení. Tím, že se vše, co má mít nějaký dopad dá brát jako obstacle, nebo trap, tak by se tyhle prvky nechaly přeměňovat v další koniny na bojišti.

Třeba mlhu by mohlo reprezentovat DC na hledání protivníka, který není v klinči, nebo naopak na ukrytí se před protivníkem.
2.10.2014 11:17 - Shako
Včera jsem v ramci našich Encounter s Almim zkoušel wizarda, tak bych se podělil o nějaké postřehy (mírně upravané verze oproti přispěvku, který jsem dával do naší skupiny).

Normálně spíš preferuju jiné postavy (nejsem wizard specialist), ale wizard ve 13th mě vcelku zaujal.

Postavil jsem wizarda na 5 lvl + 2 incerementa advantage, zaměření na všechny nezraňující kouzla - "controler" dle 4e nebo taky CC efekty (znehybnění, uspání, omráčení...). Hlavně jako testování oproti našemu tradičnímu plně útočnému wizardovi (fireball, acid arrow, lighting bolt...).

Moje postřehy:

Wizard-full controler v 13th Age imho funguje proti cca 3-10 protivníkům (z čehož tak 1-3 jsou nějaké speciální postavy). V ostatních encountrech mírně selhává resp. je potřeba mít jiné kouzla, jinak si moc nezahrajete.
Příliš mnoho postav na bojiští neguje wizárdí CC efekty, protože jsou určené většinou pro jeden cíl a při víc jak 10 postavách se tak snáz rozmělní a efekt se ztratí.
Opačný efekt nastává u 1-3 solo potvor na bojišti, které mají naopak hodně HP, takže není možné na ně CC efekty seslat hned na začátku boje a později už to nemá ten zásadní vliv, že by to rozhodlo vývoj encounteru.

Cantrip mastery + feat je relativně silný talent, ale zaleží to hodně na nápadech hráče a toleranci GM - u Almiho to můžu doporučit. ;-) Ještě to trošku odladíme, jak to má fungovat, ale rozhodně je Almi ten typ GM, který vaše hráčské nápady podpoří, aby vaše kouzla byla užitečná a nebylo to jen mrhání akcemi.
Zejména jako doplněk pro "velké" kouzlo za standardku + "malý" catrip, případně cantrip-like verze velkého kouzla (za feat) je velmi použitelné kombo. V příručce je to krásně vystiženo v poznámce pro GM. ;-)

Utility kouzla jsou udělané dobře (vybíráte jen kolik jich máte a na jakém levelu, nikoli které přesně to budou), opět můžu doporučit feat k nim. Vyměnit jednu daily za potenciál 3-8 kouzel (dle lvl) je dost dobré. Pokud víte, že se bude hrát čistý dungeon crawl asi se to nevyužije a je lepší nějaké "opravdové" kouzlo, ale na všechno ostatní jsou tady utility spells.

Když se to dobře zahraje a napozicuje, tak není potřeba ani moc životů pro vašeho kouzelníka. Ale tak zaleží, jako máte družinu.


Pokud bych stavěl nějakého wizarda znova, tak to vezmu půl na půl - nějaké at-will/ recharge/encounter kouzla na různých lvl na zranění. A druhou polovinu bych dal do CC a utility kouzel - během těch 3-6 soubojů by se měla objevit situace, kdy dobře použité CC může rozhodnout souboj, stejně tak jako občas může rozhodnout dostatečné zranění. :-D
2.10.2014 14:09 - Almi
Shako: Nejvíc mne dostalo, jak jsou ty postavy vyvážený a že fakt umožňujou docela neskutečný věci, aniž by to narušilo systém. Fascinuje mne téměř absolutní odladěnost (ofiko errata čítají snad jen 4 položky, s jednou výjimkou vše jen překlepy).
2.10.2014 14:24 - Vojtěch
Zkoušeli jste už někdo ty z 13 True Ways? Takový Druid mě docela láká právě pro interakci s prostředím.
2.10.2014 14:24 - Shako
Trošku mi vrtá hlavou to složení družiny.... 13th Age se sice distancoval od rozdělení rolí ala 4e, hlavně protože nemají tak silný control a defence. S tím trošku odpadli situace lehce řešítelné nebo naopak neřešitelné, pokud je/není v družině některá z rolí. Ale silný dmg a heal pořád zůstal.

Stejně mi přijde, že je potřeba to tak trošku respektovat. Byť to tedy nikde nepíšou...

Jo a pořád si myslím, že evokace je OP.

EDIT:

Vojtěch píše:
Zkoušeli jste už někdo ty z 13 True Ways?


Noir hraje nějaké hrůzy, ale nevím odkaď to bere, ani jak se to jmenuje. Třeba ti k tomu řekne víc. ;-)

Ja používám pravidlo o půjčování si talentů mezi jednotlivýma classama a s tím si zatím vystačím. Pomocí noirového přeflufování (ze všeho můžu udělat cokoliv), je to víc než dostatek materiálu. :-D
2.10.2014 14:35 - Vojtěch
Jo, zrovna teď psal Ash Law do Page XX dvě nové varianty fightera vyrobené přes míchání talentů.
2.10.2014 15:54 - noir
Vojtěch: Už jsem hrál nekra, teď Wild mága. Oba jsou velmi zajímaví. Ale Wild mage je blbý v tom, že jak ti dvě kola přijde jen defense kouzlo, tak v podstatě nemáš na souboj žádný vliv, dokud není pozdě. Na mě se s tím blbě hraje - ale zábavné to je rozhodně moc.

Nekra zase zabiješ i omylem, stačí fouknout a je po něm...
2.10.2014 16:22 - Vojtěch
Blessing of Chaos by mělo podle popisu umožnit celkem dobrý zásah, ne?
2.10.2014 16:44 - noir
Vojtěch: ale jen když k tobě někdo příjde. Jenže když ti ze zda vyroste pětimetrové chapadlo, které kolem sebe švihá, tak na tebe jen všichni střílí z dálky. Já takhle promrhal asi 4 kola a pak jsem ze zoufalství shazoval remorhaze ze skály tak, že jsem do něj šťouchal :)
2.10.2014 16:52 - Vojtěch
Mno, temp. hp. za healing by taky ušly asi. A chapadlo + nějaký ranged tentononc bude asi potřebná kombinace.
2.10.2014 17:22 - noir
Vojtěch: Ty tempáče taky stály za nic. Když dostáváš dvě kola za sebou po 80 dmg, tak tě 25 za kolo nevytrhne... Prostě ta defense větev je slabá a dost to postavu omezuje...
3.10.2014 10:36 - Nachtrose
Neměl někdo víc štěstí při hledání book of loot než já? Ať si to mohu procházet alespoň elektronicky, než to dorazí do našich končin v papíru.
3.10.2014 11:16 - Almi
Vojtěch: Ten článek o nových buildech fightera je skvělej! Jsem rád, že ho u nás nikdo nehraje, to by byl teprve mlýnek na maso.. :))

Vojtěch: Noir bere postupně ze 13th Age všechna povolání, pečlivě je testuje a nemůže si je vynachválit. Dokonce se nedávno nechal slyšet, že by poprvé po letech snad i něco v tomhle systému odehrál jako DM, což je maximální poklona autorům :D
3.10.2014 11:23 - Alwaern
As of now Book of Loot is not yet released. Soon.
3.10.2014 11:34 - Shako
Almi píše:
Vojtěch: Ten článek o nových buildech fightera je skvělej! Jsem rád, že ho u nás nikdo nehraje, to by byl teprve mlýnek na maso.. :))


Je to zajímavý build, ale spíš mě to inspiruje k nějaké kombinaci figther/ranger.
3.10.2014 13:42 - Vojtěch
Ten nápad s výměnou talentů už byl v legend systému od rule of cool, ale jinak mi to přijde jako fajn systém mazání hranic mezi classy.
3.10.2014 14:05 - Shako
Vojtěch píše:
mazání hranic mezi classy.


Ani tak ne mazání hranic mezi classy jako tvorba archetypů, které jsou sice známé, ale v žádném rpg se nedají pořádně postavit.

To se mi na 13th hodně líbí.
3.10.2014 14:22 - Nachtrose
Alwaern píše:
As of now Book of Loot is not yet released.


To by vysvetlovalo jeji nenalezitelnost.
3.10.2014 17:56 - Vojtěch
Jako PDF už vydána byla. Hej, Almi? :)

Docela by mě zajímalo jak by vypadal tímto způsobem nějak postavený Gish, pokud tedy nevezmete něco odsud.
3.10.2014 20:42 - Alwaern
Jako *.pdf je už k mání, ale není čistá, a je na na pořadu dne...tedy až po Pathfinder pochopitelně.
5.10.2014 17:23 - Almi
Vojtěch: Almi mlčí jako hrob, věren svému slibu :)
14.10.2014 17:33 - Almi
Tak včera zaznamenala 13th Age na Kickstarteru další obrovský úspěch

Zisk přesáhl i ta nejoptimističnější očekávání, na poslední chvíli se muselo docela fest přidávat :)))

.. a o obrázky se stará nějaký Jan Pospisil. Znáte ho někdo? :)
14.10.2014 18:25 - ShadoWWW
Píše:
.. a o obrázky se stará nějaký Jan Pospisil. Znáte ho někdo? :)

Ano. Borec od nás z Brna. Známý spíš z RPG F. Dělal třeba obálku k DrD II Bestiáři. Nebo kreslí kartičky k LOTRovi.
14.10.2014 18:31 - Nachtrose
Tak on toho k DrD II kreslil vic, ne? ( i to nalozeni bylo jeho ) A na kostce se taky ukazoval, nez bylo DrD II zadupano do zeme :-)
14.10.2014 18:41 - Nerhinn
Jan Pospíšil = Merlkir. Tady má stále ještě ban, pokud se nepletu.
14.10.2014 21:17 - sirien
Merlkir má ban za to že se choval jak hovado. "Stále ještě" nemá moc smysl dodávat, protože bany tu jsou forever, protože není znám žádný případ toho, že by dočasný ban někoho kdy změnil, navíc pokud někdo zvládne dojít až k banu i při místní benevolenci, tak si ho poměrně jasně zaslouží.
14.10.2014 21:32 - noir
Merlkir dělá obrázky fakt moc hezký, že tu dostal ban mi přišlo líto už tehdy (ale ALnaga v tom rozhodnutí respektuju) - už jen proto,že pro český rpg udělal reálně strašně moc a je opravdu dobrej v tom, co dělá. A něco dělá a má výsledky...
Musím říct, že se na jeho obrázky ke 13 moc těším, protože mi k ní jeho styl hodně sedí. Jo, to zní fakt skvěle.
15.10.2014 10:56 - Almi
noir: Na tom odkazu, co jsem postoval níže, jsou nějaký jeho obrázky pro tu 13th Age Gloranthu...
4.11.2014 08:05 - Vojtěch
4.11.2014 12:23 - Almi
Vojtěch: Pěkný! Krásná ukázka toho, že když se chce, tak to jde :)
4.11.2014 12:25 - York
Korea je docela velkej trh, no...
4.11.2014 12:45 - noir
Hlavně je to jen kousek do Číny... A to teprve začne bejt zajímavý :)
Každopádně ten postoj k překladům je sympatický - naprostý opak politiky Wizardů, kteří to zatím potlačují.
4.11.2014 13:27 - ShadoWWW
Přístup Pelgrane Pressu k překladům je vážně ukázkový.

Na druhou stranu, překlad 5. edice D&D je jiný. Zdá se, že Wizardi budou chtít dělat překlady 5e sami, bez lokálních vydavatelů.

No, nám to může být konec konců jedno. :-/
4.11.2014 13:31 - Shako
A proč tedy nebude český překlad?
4.11.2014 13:32 - noir
ShadoWWW: Fakt? To někdo řekl? Divný, přijde mi to dost proti té jejich myšlence outsourcování...
4.11.2014 13:34 - ShadoWWW
P.S. Ono se nakonec může ukázat, že přístup WotC je v konečném důsledku pro ČR nejlepší, protože budou nejspíš řešit zvlášť licence pro tištěné knihy a zvlášť pro e-pravidla.

Vydat v ČR tištěný překlad je náročné. Potřebujete českého vydavatele, jsou s tím spojeny vysoké náklady a zdlouhavá vyjednávání. To vše s nejistým výsledkem. Navíc vzhledem k nákladům je výsledný ziskový potenciál nezajímavý.

V plánovaném WotC inhouse překládání e-pravidel je situace jiná. Tam stačí jen Wizardům dodat překlad a oni se postarají o zbytek s minimálními náklady, tudíš i pro ně jde o ziskově zajímavější situaci.
4.11.2014 13:35 - ShadoWWW
Píše:
Fakt? To někdo řekl?

Ano. Tajemný MM. ;) Plán představí na začátku příštího roku. (podrobnosti)
4.11.2014 15:25 - Nachtrose
Shako, altaří nohsled píše:
A proč tedy nebude český překlad?


Toť otázka. Na překladu se i pracovalo, pokud vím, probíhala i nějaká jednáni s Pelgranepress a pak to nejak utichlo do ztracena...
4.11.2014 15:46 - noir
ShadoWWW: Jako že by Wizardi dokázali něco udělat pro české prostředí levněji než Češi? Tak sorry, tomu nevěřím. Když jsem ještě lámal pro EU, viděl jsem, jak obrovské jsou rozdíly v ceně práce. Teda, jestli se za těch cca. 6 let nic nezměnilo...
4.11.2014 15:56 - ShadoWWW
noir: Rozdíl je v tom, že doteď to fungovalo tak, že lokální vydavatelé žádali WotC o licenci k překladu. Když se dohodli na ceně, dostali podklady a dál už si samy zařídili překlad a vydání, přičemž Wizardům platili licenční poplatky.

Teď to má být tak, že WotC nebude dávat licence lokálním vydavatelům (všimni si, že doteď neexistuje ani nebyl ohlášen žádný překlad 5e), ale najme si překlady outsourcingově a příručky budou vycházet v několika jazykových mutacích přímo od Wizardů.

Překlad tištěných knih je pořád velkou neznámou, ale jako pilot by to mělo fungovat tak, že budou vycházet jazykové mutace v rámci nové elektronické platformy (zatím není jasné, jestli v rámci společných PDF, nebo třeba v rámci něčeho jako DungeonScapu). Výhoda je v tom, že všechny mutace vyjdou najednou společně s anglickou a všechen zisk shrábně WotC.
4.11.2014 16:07 - noir
ShadoWWW: Tak teď jsem ještě skeptičtější...
4.11.2014 16:19 - ShadoWWW
noir: Skepse je rozhodně na místě. V ČR má ekonomický smysl stejně jen RPG s názvem Dračí doupě.
4.11.2014 16:27 - York
ShadoWWW píše:
V ČR má ekonomický smysl stejně jen RPG s názvem Dračí doupě.


Pokud nejsi schopen a ochoten zpropagovat nový produkt, tak ano. Z dlouhodobého hlediska ale má imho šanci vcelku cokoliv, trh je teď vcelku volný.
4.11.2014 16:38 - ShadoWWW
York: To je otázka, co si představuješ pod pojmem volný. Já si představuji pod pojmem volný to, že existuje trh, ze kterého zčista jasna zmizí jeden velký hráč (obvykle zánikem firmy z nějakého důvodu)*. To, co se stalo na našem trhu s RPG, není uvolňování, ale zmenšování. Postupně prostě hráči vymřeli, nebo odešli k jiné zábavě. Propagace a vývoj velkého hráče zaspal a trh se prostě zmenšoval a zmenšoval, až do současné podoby (velikosti).

Prosadit se s novým produktem znamená trh znovu vytvořit, ne zaplnit.


-----------------
*Případně na velkém trhu oslovíš současné účastníky trhu konkurenčním produktem, co zaujme, a zatlačíš velkého hráče do menší pozice. (Fragmentace trhu.)
18.11.2014 13:49 - ShadoWWW
Mapa 13. věku překreslená v novém Campaign Cartographeru 3+. Implicitní style pack nakreslil Mike Schley, dvorní ilustrátor WotC.

(Mapa se dá rozliknout do hi-res)


Takto vypadala původní mapa (opět se dá rozliknout do hi-res)
18.11.2014 14:07 - Almi
ShadoWWW: Nádherný detaily, krásný, díky!
18.11.2014 14:13 - Shako
Shadow: Moc pěkné. Jedinou výhodu původní mapy vidím jen v přehlednosti výskytu/sídla jednotlivých ikon.
19.11.2014 08:18 - Nachtrose
Mapa je nádherná, ale chybí mi tam některé unikátní detaily, se kterýma by se slo víc pomazlit. Horizon je "Létající město", First Triumpf je pevnost postavená v pekelné jámě, Shadow Port moc jak přístav nevypada, Santa Cora podobně a takhle by šlo pokračovat. Nemám nic proti, že kdejaká bežná vesnice vypadá stejně, ale takto významná místa by mohla mít svůj unikátní vzhled.
27.11.2014 10:52 - Almi
Moc hezký článek o tom, jak zacházet s "grab" a pár alternativních mechanik.

Inspirující!

Zejména ta poznámka, že Jonathan je fakt kruťák na hráče... a pak nenápadné zmínky o Gloranthě, která bude nejspíš dost vymazlená a (jak je u 13th Age věcí zvykem), bude opět zářit. Těším se!
2.12.2014 09:48 - noir
Máme tady další dobrodružství pro 13th Age:
http://rpg.drivethrustuff.com/product/140538/The-Wreck-of-Volunds-Glory-13th-Age-RPG-Adventure

Nemrtví goblini, trpasličí vzducholodě, to zní dobře :)
2.12.2014 10:01 - Nachtrose
Pelgrane uz ma ve svem e-shopu i Eyes of the Stone Thief ( print+pdf za 50US$ ).
2.12.2014 10:27 - noir
Hm, zrovna ze Stone Thiefa mám trochu obavy, přece jen velkej mega dungoen bývá dost nuda. Na druhou stranu, jestli to někdo dokáže zábavně, jsou to voni :)
2.12.2014 10:36 - Vojtěch
BTW toto je myslím v Koboldském Midgardu a ne v obvyklém světě (i když to tam zaparkovat určitě půjde).
2.12.2014 11:09 - Nachtrose
noir píše:
Hm, zrovna ze Stone Thiefa mám trochu obavy, přece jen velkej mega dungoen bývá dost nuda. Na druhou stranu, jestli to někdo dokáže zábavně, jsou to voni :)


Co jsem si o tom četl, tak Stone Thief není jenom klasické kamenné podzemí o X desitkách pater.
2.12.2014 15:54 - Almi
Autorem Stone Thiefa je ten samý člověk, co stojí za geniálním Book of Loot. Lidi, co testovali první část, tak byli naprosto nadšení. Věřím tak, že to bdue stát za to.

Jinak, teď jsem s letmo prochízel Tales pro 6. level. Jsou nádherný. Družina u mne se má nač těšit. Výzvy začínají odpovídat levelu postav, zejména příběh věnovaný Diabolistce má od první scény pěkný grády :)
4.12.2014 17:58 - Nachtrose
Vím, že jsem tu mapu trochu oremcal, ale stejně jsem si nedokázal pomoci:

5.12.2014 08:01 - ShadoWWW
Nachtrose: Pěkné! To jsi tiskl v kuse, nebo je to slepované?
5.12.2014 08:19 - Nachtrose
Nechal jsem si to udelat u nas v grafickem studiu, takze tisknuto v jednom kuse. Material je banerovy ( takova pevnejsi "kozenka" ) s tekutym laminem na povrchu, aby byl omyvatelny a trochu vic oteruvzdorny. Puvodni plan byl to popisovat i fixem ( suchym, vodnim... ), ale uz ted by mi to bylo lito :-)

Ps: pokud to neni z toho obrazku poznat, tak ta mepa neni polozena NA bilem ubruse, ta mapa JE TEN ubrus.
5.12.2014 09:00 - ShadoWWW
wow
5.12.2014 09:46 - Almi
Nachtrose: tak to je pecka! takže jsi schopen vyrábět vlastní kvalitní battle mapy? Nádhera! Na kolik ta legrace přišla?
5.12.2014 09:52 - Nachtrose
Almi: pokud by to byl jenom rozměr mapy ( 95x131cm ) a bez lamina, stálo by to 18€, takto ( ubrus o rozměru 135x215cm + tekuté lamino )to nakonec stálo 25€. Na tisk bitevních map o velkých počtech to moc není, ale tu a tam nejaký speciál by vytisknout šel, a třeba by nemusel být velký jak celý stůl.
7.12.2014 15:23 - Almi
Nacht. No, tak ta cena je luxusní! Na mapu kreslit nepotřebuji, naopak preferuji možnost jí stočit do ruličky a po čase skladování zae v pohodě rozbalit. Tekuté lamino jsem neviděl, líbí se mi trochu hrubší povrch. Mám nutkání se stát stálým zákazníkem! :)
7.12.2014 17:57 - sirien
Nacht: a prostý čtvercový grid (tenké čáry, jedna barva, čtverce ca. 2/3 až 1/2 DnD čtverců) s laminem by stál kolik tak, cca? Taky 25?
7.12.2014 18:08 - Nachtrose
Sirien: To netusim. Muzu se zeptat. Vzhledem k tomu, ze by tam bylo vyrazne nizsi pokryti, mohlo by to stat mene. Ale nejsem si uplne jistej, zda to je material vhodny k pokreslovani ( pokud bys mel i to v planu ), jelikoz ma relativne vyraznou texturu - problem by mohl byt to umyt. Muzes mi dat rozmer tech ctvercu v mm a finalni rozmer toho gridu? Btw. u vas takova studia nejsou, nebo jsou predrazena?
7.12.2014 18:26 - sirien
no - HLAVNĚ to bych měl v plánu.

Už věčnost toužim po zákresovym gridu, jenže jediný co sem doteď potkal jsou ty DnDčkový a ty mi nevyhovujou, protože:
- ty čtverce jsou dělané na rozměr figurek, které já ale nepoužívám, spíš by se mi hodil detailnější zoom
- ty čtverce jsou dělané viditelně - jak co do tloušťky čar tak co do jejich barvy - nejspíš kvůli překládacím terénům (kartovým nebo 3D), což mě otravuje, protože příliš výrazně vystupují nad to, co na ně čmárám

Obecně používám při hře hrubý zákresy scén a co do pozic lidí a věcí si bohatě vystačim s orientačníma tokenama (tj. nepoužívám fakticky grid-combat, je to pro mě jen takový lepší pomůcka pro zachycení akční scény - lidi se snáz orientujou když před sebou viděj načrtlou reprezentaci s tokenama než když se pořád znovupopisuje kde kdo a co jak je), takže efektivně shánim grid, kterej:

- mi dá orientační relativní rozměr a nějakou "pravoúhlou rovinu" zákresu
- se přes něj dá vpohodě nakreslit co se mi zlíbí a ten grid pak zůstane na pozadí pro hrubou orientaci ve vzdálenosti, ale nebude mi zmatečně překrývat co sem nakreslil.

...ergo shánim něco s cca DnD / 2 velikostí čtverců které jsou zachycené míň výrazně, ať už:
- tenkou nečernou čarou
- nečernejma "pluskama" / tečkama v bodech průniku pomyslných čar
- nebo nějak jinak

...samozřejmě čmárací (suché / vodní fixy) a rolovací, s rozumnym rozměrem (tj. aby se to dalo tahat v nějaké tubě, ale zároveň aby to bylo dost velké na stole)
7.12.2014 18:29 - sirien
jinak u nás taková studia jsou, nebo aspoň byly pár let zpátky, ale nemám na ně žádný dobrý kontakt a co jsem koukal tak se mi moc nelíbily, protože buď byly dost drahé, nebo se zdálo že mají pochybnou kvalitu (jedno vypadalo slibně, dokud jsem nezjisil, že si dost lidí stěžuje na porušení vrchní vrstvy při opakovaném rolování... vzhledem k tomu, že já to budu rolovat skoro permanentně...)

Ale je pravda že jsem se na to díval tak 3-4 roky zpátky, možná si to checknu znovu
7.12.2014 20:36 - Nachtrose
DnD/2 je 12,75mm zhruba. Nebylo by lepsi rovnou 10mm? Omyvatelnost muzu zkusit na nejakym drobnym kousku. Mam doma jak suche, tak vodni fixy. A kvalitu/stalost povrchu Ti nezarucim. Mam to doma par dni a jeste se na tom nehralo.
7.12.2014 20:58 - sirien
tak já nespěchám, přežil jsem bez toho už dlouho :)

Pro mě konkrétní velikost těch čtverců není nijak rozhodující - jak píšu, používám to na zjednodušené črty situací, chci tam ten grid jen pro snazší orientaci při kreslení té scény, ne jako funkční prvek (stejně jinak používám odhady a zóny, exaktní movement pravidla mě v žádný hře nikdy moc nebraly) a mám vyzkoušené, že ty DnD čtverce jsou prostě nepříjemně velké. Centimetrové by možná byly trochu malé - nevím, 15 mm třeba?

Zkusím si to někde načrtnout na čtverečkáč abych to posoudil vizuálně a ne takhle odhadem
7.12.2014 22:53 - Vojtěch
Na tohle by IMO bylo fajn nechat jen křížky tam, kde by byly rohy čtverců, čímž by se nechala v pohodě počítat vzdálenost.
22.12.2014 21:26 - Gurney
sirien píše:
Už věčnost toužim po zákresovym gridu, jenže jediný co sem doteď potkal jsou ty DnDčkový a ty mi nevyhovujou, protože:
- ty čtverce jsou dělané na rozměr figurek, které já ale nepoužívám, spíš by se mi hodil detailnější zoom
- ty čtverce jsou dělané viditelně - jak co do tloušťky čar tak co do jejich barvy - nejspíš kvůli překládacím terénům (kartovým nebo 3D), což mě otravuje, protože příliš výrazně vystupují nad to, co na ně čmárám

Připojuju se k tomu že by se mi hodilo prakticky totéž, nejlépe Reversible Battlemat, jen s čtverci poloviční velikosti. Viditelnost čtverců je pro mě u RB naprosto ok, ve skutečnosti na tom pozadí pergamenové barvy zdaleka nerazí tolik jak by se mohlo zdát z fotek.
22.12.2014 23:21 - sirien
koukám na to a pokud z toho obrázku vyčítám správně, že tloušťka linek je menší, než tloušťka běžného fixu, tak mi ta černá asi nevadí. Na tom Vojtově DnD gridu co je v Mephitu mě irituje že čáry jsou jasně černé a jsou přitom stejně tlusté / tlustší, než čára fixu.

Podstata prostě je že když na to něco nakreslim, tak nechi aby se čáry gridu od pohledu pletly s čárou mého zákresu.
22.12.2014 23:52 - Sparkle
Tento paizácký flipmat vypadá, že jedna z těch stran má ty palcový čtverce rozdělený ještě na menší: http://paizo.com/products/btpy8yvs?Pathfinder-FlipMat-Basic-Terrain-MultiPack
23.12.2014 02:06 - sirien
jo, vypadá to tak, ale nadšenim z takového řešení teda neskáču...
23.12.2014 02:06 - sirien
23.12.2014 08:58 - Vojtěch
Čáry tlustší než fix? Co jste to měli za mapu?
27.12.2014 03:00 - Almi
Jako vánoční dárek vyšel speciální Tales s názvem (Marry) Feast of Gold.

Krátké, přesto VELMI vypečené a hravé... :)

Je úžasné, jak 13th Age umí pracovat s mechanikami mrazu:

C: Gaze of eternal winter +13 vs. MD (1 nearby or far away enemy)—20 cold and psychic damage, and the escalation die value is frozen at its current value for the target (hard save ends).

případně "nová" mechanika, využívající Dexteritu podobně nápaditě, jako Wisdom u koboldích pastí:
Natural roll is above target’s Dexterity: The target is blasted off of a rooftop, or into a wall, or around a corner: 2d12 damage and the target pops free and must save or spend its next move action re-entering the fight far away from any monsters.

+ řada dalších, které prozrazovat nebudu :)

..a jak autoři dokáží zapojit vtipně téma Vánoc (např. Tři Králové = 3 drsní nemrtví Winter Kings :D

Prostě - ideální na svářák, sníh za okny a chřestění kostek :)

Odměna na konci působí trochu pohádkově, ale přesto nádherně vyprávěcím způsobem (postava si vybere 2 z hromady možností, kde volí z věcí jako - vděční občané postaví hrdinovi sochu; sice trochu bokem od hlavních ulic, ale přesto s docela hrdinskou pózou/budou slavit jednou za rok svátek na počest hrdiny/pojmenují po něm uličku/guild hall/jednu z městských bran apod.)

Navíc, jak je u Tales zvykem - na počátku každého příběhu jsou drobné bonusy pro hráče, resp. postavy, a to podle toho, jaké Tales prošli na jednotlivých levelech předtím. Nic velkého, ale hráče to dokáže spolehlivě potěšit a dodat pocit kontinuity.

Navíc, ohlášené novinky (plus další jedno beta testování nového projektu, do kterého mi přišla pozvánka na mail) na první polovinu tohoto roku dávají spolehlivý pocit, že 13th Age zdaleka neztrácí dech a je stále nač se těšit :)

A hezký článek nakonec - o tom, jak vytvořit Sword-mages - primárně si počte Shako s Noirem, ale věřím, že zajímavou inspiraci by určitě objevil i Meldin :)

Hezké Vánoce!
29.12.2014 13:44 - Merlin
Almi píše:
Prostě - ideální na svářák, sníh za okny a chřestění kostek :)

Kde tam u vás vezmete sníh, to netuším :)
8.1.2015 12:15 - Almi
Malá inspirace o Vánocích, resp. Svátku zlata v prostředí 13th Age :)

Včera jsem hrál první část jako bonusovku a (snad) se líbila. Příště pokračování, tentokrát už o příchodu "Tří králů" :)
8.1.2015 12:19 - Nachtrose
Almi: mam to cist, pokud se to bude hrat na srazu?
8.1.2015 15:22 - Almi
Nachtrose: Ten nalinkovaný úvod klidně. Schválně jsem oddělil jen první 2 stránky, které nevadí, naopak.
17.1.2015 08:59 - noir
Pelgrane spouští magazín - 13th Age Monthly! A bude do něj přispívat i nejlepší RPG autor současné doby Gareth Ryder-Hanrahan: http://robheinsoo.blogspot.cz/2015/01/soon-you-will-fly-on-dragon-back.html
17.1.2015 12:50 - Almi
Noir: Pecka! Kde se to dá objednat/předplatit? :)

ALL: tak mi Sparkle z Mephitu přivezla mj. paperback Book of Loot a Shadows of Eldolan.

Oboje moc hezké, od včera se prokousávám druhým zmíněným. Docela pěkná detektivka pro postavy na 1. levelu. Je na ní vidět, že je určená pro nováčky - jak DMa, tak i hráče, což je super. Je v ní hromada NPC i potvor nízkých levelů hlavně čarodějů, že :)) a několik zajímavých předmětů. Obecně - naprostá spokojenost!
17.1.2015 17:25 - Nachtrose
Almi: Deep magic a Stone thief zatim nic?
17.1.2015 18:00 - Almi
Nacht: Co vím, tak Deep Magic vyšla jen a pouze v pdf. Stone Thief je v současné době přístupný v pdf podobě pro předplatitele.
17.1.2015 18:39 - noir
Almi: TAky už vyšlo tohle: http://www.rpgnow.com/product/142697/Amethyst-Apotheosis-13th-Age-Edition?manufacturers_id=2363

a
http://rpg.drivethrustuff.com/product/138741/Deadly-Delves-Reign-of-Ruin-13th-Age
17.1.2015 19:09 - Nachtrose
Almi: minimalne Koboldi ho na vlastnim e-shopu nabizeji i jako softcover.
31.1.2015 09:41 - noir
Další hezký novinky:
http://rpg.drivethrustuff.com/product/143292/Amethyst--Hearts-of-Chaos--13th-Age?affiliate_id=41076
Postapokalyptická Země plná magie i teku - první dobrodružství!

http://www.pelgranepress.com/?cat=248
Soundtrack k eskalační kostce a ikonám! Fajn nápad

https://www.kickstarter.com/projects/gregstolze/the-forgotten-monk-a-novel-of-the-13th-age
Kickstartuje se první 13age román.
31.1.2015 20:52 - Vojtěch
Jestli bude 13th age román stejná jízda jako pravidla, tak se mám na co těšit...

Jinak nevím, jestli sem už někdo linkoval toto - 13th age modern tak trochu
1.2.2015 09:56 - Almi
Vojtěch: No, tak generické prostředí 13th Age je docela nosné na romány atd, takže se nedivím, že s tím někdo přišel...

ad. 13th Age modern - mám to v oblíbených, ale nemám v úmyslu to kupovat, přece jen se mi to zdá trochu neprověřený, divný, zvláštní...

Moc se mi líbí Volunds Glory (dobrodružství pro 13th Age). Je to hodně dobře zmáknutá ukázkovka, která se dá hrát fakt několikrát a nebude stejná.

Co mne však uchvátilo, je precizně zpracovaná detektivka Shadows of Eldolan. Napadité prostředí i to, že jsou postavy na 1. levelu (a tudíž musí o to víc přemýšlet), je jednoznačné plus!
10.2.2015 11:58 - Nachtrose
Tak jsem už nezvládnul čekaní na nějaký "neoficiální" zdroj Deep Magic a včera si ho pořídil na DTRPG. Po jeho zběžném prolistování jsem ale překvapen ( zklamán? ), jak i s 555 novýmy kouzly je problematické, vyskládat čistého pyromancera o.O
10.2.2015 12:07 - Shako
Nachtrose píše:
i s 555 novýmy kouzly je problematické, vyskládat čistého pyromancera o.O


Nestačílo by to přefluffovat? Tedy vybrat vhodné kouzla a prohlásit je za ohnivá kouzla?
10.2.2015 12:28 - Nachtrose
Asi mi nic jine nezbude.
10.2.2015 12:57 - Almi
Nachtrose: Možná proto, že čistý pyromancer se prakticky v RPG nevyskytuje. Obecně je příliš úzce specializovaný a tím pádem nudný a dlouhodobě nehratelný. Když si Deep Magic víc projdeš, zjistíš, že je skutečně o něčem trochu jiném a v něm nabídnuté koncepty a nápady jsou mnohem zajímavější, než pouhý pyromancer.

Když to shrnu - udělej to jak Noir říká - je neskutečně snadné to refluffovat. Kouzel už teď na to máš dost a dost :)

Jinak, kdybys vydržel čekat do srazu, přivezl bych Ti výtisk, ale těší mne, že se přidal na palubu DTRPG :)
10.2.2015 13:18 - Nachtrose
Praveze kamos chce ( zatim ) hrat ciste pyromancera. A i v knize u skol je zminena pyromancie s tim, ze kdyz si ji chcete udelat jak skolu, vyberte 10 ohnivych kouzel a voila! Ale nejak jsem jich tam tolik ( podle mne vhodnych ) nenasel.

A hrajeme uz za dva tydny a chci mu tam par kouzel podstrcit, i kdyz nevim, zda bude vhodne misto. A s DTRPG to se mnou neni tak spatne, v archivu tam uz co-to mam. I kdyz uznavam, ze na nektere nadsence to z daleka stacit nebude ;-).

/edit: ale hodne me pobavilo kouzlo "Plamenne znovuzrozeni", nebo jak se to jmenuje :-)
10.2.2015 14:33 - Almi
Nachtrose: Je to tam zmíněné jako příklad s tím, jak si takovou vlastní školu vytvořit. Já jsem naopak rád, že tam není 10 ohnivých kouzel. V takovém případě by to znamenalo, žře tam bude asi i 10 ledových, 10 psychických atp. což by bylo jen po počtu. Nikoli o zajímavých nápadech. A právě za nápady dostala Deep magic ocenění.

Na druhou stranu, prakticky každé druhé kouzlo s keywordem si můžeš změnit a rázem dostaneš desítky/stovky ohnivých kouzel.

ad. pyromancer: ohnivá magie je hodně o destrukci, často dává (a dávala i ve 4e) i ongoing dmg. Ale nic jiného často moc neumí. Takže snad dotyčný hráč ví, co dělá. Někdy to může být naopak výzva - znám hráče, kteří dokáží vytěžit z kouzla maximum. A nejedná se jen o Noira po lahvi vína, či vyjednávající Sethi :) Třeba Beltar tím byl proslulej :)

Holt to nebudeš mít tak jednoduchý...

btw: O jaké kouzlo se jedná? Nemohu ho najít? Jaká strana? ;)
10.2.2015 14:49 - Nachtrose
Almi: když si družina hledala nějaké výstižne konceptarty ( pred tvorbou postav ), tak on uvedl tohle:

a pak byl dost zklamanej, ze wizard ma v 13A jen 2 ohnivá kouzla a sorcerer taky tak.

Nejbližší k pyro mi prišla asi Elementalistická škola, ale čistě přefluffovat to nepujde, jelikož se třeba každý feat týká jiného elementu.

A to kouzlo je Reborn in flames, kouzlo páté úrovně, strana 114 vlevo dole.
10.2.2015 15:51 - Almi
Nachtrose: takhle to dopadá, když jsi příliš kreativní před hrou :)

Nakonec, ta postava pyromancera mi přijde jako dokonalej Elementalistickej Battlemág ve službách Crusadera. A v ten moment nemusí mít jen nutně plameny.

Jo, a to kouzlo je..hmm..jak to říct. Prostě - NIKDY se nesmí dostat do rukou Noira, Shaka a jim podobných :)
10.2.2015 16:08 - Babaj
vzbudil jsi mou pozornost :-)
10.2.2015 16:22 - Nachtrose
Almi: v principu je to kouzlo takové obyčejné, co ho dělá hodně funny je podle mě ten "twist" s náhodnou tabulkou ;-)

Pln toho hráče byl skutečně ohnivej mág-ničitel, ale když bude v Choose your own luck vhodne místo ( tuším že tam je nějaká konfrontace s čarodějkou ), podstrčím mu tam grimoár elementalistické školy a podívám se, co by šlo seskládat do té pyromancie.
10.2.2015 17:11 - Shako
Almi píše:
Jo, a to kouzlo je..hmm..jak to říct. Prostě - NIKDY se nesmí dostat do rukou Noira, Shaka a jim podobných :)


Píše:
vzbudil jsi mou pozornost :-)


I moji pozornost si přilákal. :-D
10.2.2015 17:20 - noir
Ok, příště hraju pyromancera, když jinak nedáte...
11.2.2015 09:43 - Almi
Noir: To bys potřeboval Deep Magic.. a já vám ho do pacek nedám..prostě NEDÁM! :))))
11.2.2015 10:07 - Vojtěch
Flaming grasp a fire arrow namísto magic missile, blazing shield... ideální využití pro Vance's Polysylablic Lucubration... a šlo by to i bez Deep Magic ;)
19.2.2015 09:32 - Sparkle
Eyes of the Stone Thief právě dorazilo v USA k distributorovi, příští týden bude možnost to objednat do ČR.
19.2.2015 10:32 - Almi
Sparkle: Tak to je výborná zpráva. Za mne určitě potvrzuji svou objednávku, už se moc těším! Bude to opět včetně pdf souboru?

edit: Ty příšerky na tom odkazu jsou naprosto BOŽÍ!! A nápaditý. Já se tak těším! A lituju ty, co si tohle nezahrajou...

Počítejte s tím, že tahle kampaň bude opravdu ikonická.. :)))
19.2.2015 11:03 - noir
Moc DOBRÝ ZPRÁVY!
19.2.2015 11:39 - Sparkle
pdf mi zatím ještě na Bits and Mortar nenahodili, ale budu to průběžně kontrolovat.
19.2.2015 15:16 - Nachtrose
To jsou teda... spatny spravy :-D ja si rikal, ze ted chvilku nebudu utracet... ;-)

Jinak samozrejme jedno beru i pro sebe. Btw. Jake pdf? Ja zatim zadne nedostal. Je to nejaka extra objednavka?
19.2.2015 15:19 - Sparkle
Ne, pdf dostanete navíc k nákupu, viz http://www.bitsandmortar.com/ akorát mi o to musíte napsat zvlášť, kluci na krámě nemají šanci si zapamatovat který produkty to jsou a posílat ta pdf vždy k tomu. Propojit eshop s tou Bits platformou, aby to šlo automaticky, bohužel nejde.
19.2.2015 15:31 - Almi
ALL: Odhodlal jsem se (a rád) zařídit si měsíční předplatné.

Tak, kdo se budete chtít podílet, tak očekávám přátelský symbolický příspěvek :)

Jinak, 07.02.2015 vyšel další z řady Tales, tentokrát The Wyrm's Tale, pro postavy na 6. úrovni. Užívejte hry!
19.2.2015 15:31 - Nachtrose
Aha. Dobre vedet :-) Jestli se nepletu, bral jsem od Tebe vsechno z 13A. Tj. Core, bestiar, 13tw a ted Shadows of Eldolan a the book of loot. Btw. Jak je to tam s pripadnymi updaty tech pdf? Nebo da se to propojit nejak s drivethrurpg?
19.2.2015 15:44 - Almi
Nachtrose: Podle mne to s drivethru propojené není, bohužel. Sparkle mi vždy pošle jednorázový link na stažení.
19.2.2015 15:53 - Nachtrose
To je skoda. Usetrilo by ji to praci pri updatech.
19.2.2015 17:20 - Almi
Nachtrose: Nerozumím? V čem? Jak? Prostě, když si koupíš knihu, dostaneš k ní pdf soubor. Nemá to nic společného s platformou drivethru. Ta je postavená absolutně na něčem jiném a nemá s tímhle nic společného (snad jen, že prodávají také -a jen - pdfka).
19.2.2015 17:34 - ShadoWWW
Almi: drivethru prodávají i tištěné knihy.
19.2.2015 18:47 - Nachtrose
Almi: ja ted nechci kecat, uz to bylo trochu davno, ale mam pocit, ze snad nWoD jsem koupil v bundlu tak, ze jsem dostal tistenou knihu a registraci do DTRPG na pdf verzi. A prave jak spominas ty jednorazove linky, tak pridani treba do DTRPG ( nebo podobne ) knihovny by setrilo Sparkle a klukum z mephita praci s tim, ze museji pokazde rozposilat nove jednorazove linky, kdyz autori to pdf updatujou. ( nebo se neupdatujou vubec? )
19.2.2015 18:55 - Vojtěch
White Wolf dlouhodobě spolupracoval s Drive-thru myslím. Bundly občas dělají ale jako zvláštní akce. Bits and Mortar je jiný projekt, který je proti Drive-thru částečně v opozici, protože podporuje pouze kamenné prodejny tím, že k hmotnému produktu jim umožňuje jako přidanou hodnotu přidat ještě elektronickou verzi zdarma.
19.2.2015 19:21 - Almi
ShadoWWW: Aha, no vidíš, to jsem netušil, mea culpa!

Nachtrose: Tuším, že autoři někdy pdf updatujou. Třeba zrovna Pelgranepress to (tuším) někde psal o svých pdf, které si koupíš v jejich online store.

Vojtěch: Tak to jsem Mortaru docela vděčný. Snažím se podporovat Mephit a Sparkle, dělají podle mne, moc dobrou práci. Ale někdy mám svrbění si to koupit v e-podobě a pak vytisknout, než čekat. A tím, že mám pak k dispozici i pdf zdarma, je pro mne zajímavým bonusem, který vyrovnává to čekání.
19.2.2015 19:28 - Sparkle
Pelgrane press svá pdf na svým eshopu prodává často mnohem (o pár měsíců) dřív, než pošle fyzickou knížku do distribuce. Je to poněkud nefér vůči kamenným krámům, který nemají šanci toto moc trumfnout. Monte Cook je v tomhle třeba férovější.
20.2.2015 00:20 - Vojtěch
Tohle myslím bude hlavně o přístupu k pdfku. Tedy jestli ho považují za produkt, který prodávají a zároveň pak slouží jako lákadlo na knihu skutečnou, nebo jestli chtějí poskytovat pdfko spíš jako doplněk ke knize.
20.2.2015 01:01 - sirien
sem nedávno narazil na takovou pěknou citaci jednoho genZ haranta: "proč existuje zároveň lego a minecraft"?

Takže se asi smiřte s tím, že virtuální se stává plně reálným a nějaké "kamenné obchody" se můžou smířit s tím, že už jsou jen pro sběratele a fanoušky.


Což mimochodem bylo vtipné v Austrálii. Na Swanconu jsem se seknul v hádce s místními vydavateli SFF časopisů, takovou partou pánů ve středním a pozdějším věku, kteří nadávali na to, že si na internetu publikuje kdo chce co chce a nemá to kvalitu, review, nic a že jim ubývá autorů.
Snažil jsem se jim vysvětlit, že:

a) internet změnil trh a z jejich pohledu se "buyers market" stal "sellers market" - pokud chtějí autory, musí zvednout zadek, jít na ten internet, najít si ty slibné a nalákat je a vychovat si je (reviews atp.), protože tito už nemají důvod se za nimi sami hrnout a "dělat jim debily". Jejich pohodlí skončilo, tvrdá práce začala.
Naprosto nepochopili - jakože absolutně odmítali byť jen pojmout existenci toho úhlu pohledu. Pro ně byl prostě do kamenné reality tesaný fakt, že autoři chodí za nimi, doprošují se publikace a příjimají jakékoliv ediční vstupy které jim oni nadiktují.

b) jsem se jim snažil vysvětlit, že tištěný časopis je slábnoucí forma a k přežití potřebuje e-mirror, protože online web s povídkami dokáže plnohodnotně nahradit tištěné sborníky, je přístupnější, může mít vlastní redakci a review síla komunity je větší, než review síla komerční redakce. Navíc by jim to nalákalo ty autory, které potřebují oslovit, a nemuseli by je lovit po každém jednom zapadlém blogu.
A tady sem fatálně narazil na nepřeklenutelný generační rozdíl zapsaný natvrdo do mindsetu.

Pro ně povídka v antalogii a povídka na webu - tatáž povídka - byly prostě dvě ultimátně rozdílné, nesrovnatelné věci. Nedokázali pochopit, že pro mojí a mladší generaci neexistuje rozlišení formy, natož fyické a virtuální - pro nás existuje už pouze informace. Informace té povídky. Její písmena seskládaná do slov a odstavců (popř. zvýraznění některých slov). Tato informace může nabývat tisíce forem - může být tištěná nebo virtuální, může být sázená tak nebo onak, v té nebo oné barvě, s takovým nebo onakým rozestupem odstavců, s obrázky nebo bez nich... na tom nesejde, je to tatáž informace = je to tatáž povídka, tečka.
Můžeme sice preferovat tu nebo onu formu, ale to je už jen otázka přístupu, nikoliv obsahu.

Snažil sem se jim to vysvětlit asi půl hodiny, ale oni si to nedokázali ani představit. Prostě povídka X v časopise a povídka X v antalogii a povídka X na webu - 3 úplně různé vzájemně zcela nesrovnatelné věci.

O důsledcích, které tohle mělo na jejich názor na copyright například se snad ani nemusím rozepisovat.


Point is: fyzické obchody už nepředávají informaci. Předávají jen jeden typ formy. Nadále proto budou sloužit pouze těm, kteří mají silnou preferenci přístupu skrze tuto formu nebo geek sběratelům, všichni ostatní si prostě dojdou pro informaci jako takovou - a tu fyzický obchod nikdy nezprostředkuje tak snadno a pohodlně.

Tzn. fyzické obchody budou nadále něco jako sběratelské prodejny plus prodejny věcí s fyzickým rozměrem (figurky, kostky...) ale i to opadne, protože - k čemu je svět, v němž existuje zároveň Lego a Minecraft? Figurky a kostky nahradí tablety a projektory a opět se fyzické obchody stanou jen prodejci jedné formy pro ty, kteří tuto formu budou upřednostňovat.
20.2.2015 07:18 - Nachtrose
The Dungeon Master :-)

I kdyz ja si ho predstavuju spise takhle:

20.2.2015 10:42 - Sparkle
Debata se odklání, já nemám problém s tím že existujou pdf verze a lidi je chtěj, ale že Pelgrane press nahodí na svém eshopu jak pdf, tak hardcover o 3 měsíce dřív, než pošle tu knížku mně do krámu (a příslušné pdf do Bits and Mortar).
20.2.2015 11:14 - Almi
Sparkle: To je obchodní politika Pelgranepress... a je do značné míry ovlivněná tím, že to financují přes Kickstarter a chtějí dopřát přispěvatelům exkluzivitu, resp. mít čas jim rozeslat hardback dřív, než si to koupí obyčejní kupci.

sirien: Moc hezká debata :)) Souhlasím, pánové by si měli přečíst (a Tobě by se taky určitě libilo Accelerando od Strosse). Velmi zajímavé čtení, v mnohém vizionářské a přesně odpovídající tomu, co nastává. Doporučuju.
20.2.2015 11:15 - ShadoWWW
Z pohledu kamenného obchodu je to nepříjemné, ale z pohledu vydavatele může jít o jedinou udržitelnou strategii. 13th Age příručky se (aspoň v USA) neprodávají nijak skvěle ve srovnání třeba s Pathfinderem nebo Númenerou, a přesto vydavatel musí platit vývojáře, editory atd. stejně jako všichni ostatní.

U kamenných obchodů se vydavatel musí dělit o zisk a je možné, že za ty 3 měsíce toho sám prodá dostatek, aby si mohl dovolit se o něj dělit. Není to imho otázka gentlemanství natož naschválů, ale prostého bytí a nebytí. Paizo nebo Monte si díky své popularitě a prodejnosti mohou samozřejmě dovolit mnohem víc vycházet vstříc kamenným obchodům. A co teprve Wizardi, kteří dávali příručky D&D 5e do kamenného prodeje dokonce 3 týdny před uvedením na Amazonu.

EDIT: No a jestli ty knihy tvoří přes KS, tak tam je to ještě víc pochopitelné.
20.2.2015 11:38 - Sparkle
Akorát se pak nemůžou divit, když krámy budou radši podporovat a nabízet nováčkům Dnd 5e, i když se jim třeba 13th Age líbí víc.
20.2.2015 12:50 - Almi
A máte někdo zkušenost s objednáním přímo z online obchodu Pelgranepress? Včera jsem si udělal předplatné, zaplatil, ale odkaz nefunguje a zatím se od nich nikdo na mou žádost o pomoc/info neozval... tak, jestli jsem trotl já nebo.. :)
20.2.2015 13:13 - ShadoWWW
Almi: Stejní lidé provozují firmu ProFantasy, co vydává CC3. Od nich jsem odpověď dostal většinou v řádu dnů, takže bych se nebál.
20.2.2015 13:30 - Vojtěch
Jo, za pár dnů odpovídají. Dokonce poslali Book of Loot znovu když ji Česká Pošta ztratila.
20.2.2015 13:35 - Almi
Vojtěch, ShadoWWW: Super, díky! Já jen, že jsem zvyklý u online produktů na to, že to je vše otázka pár minut :)
20.2.2015 14:18 - sirien
Almi: Teorii singularity znám, nicméně osobně jsem spíše příznivcem její evoluční interpretace (je to složitější, můžeme pokecat cestou na sraz, TLDR: když jednoho vědce-futuristy konfrontovali v rozhovoru s dystopickou singularitou a představou super AI (a jejím urváním ze řetězu) a konce lidstva, tak se jen nechápavě zarazil, zavrtěl hlavou, moderátora doslova odmávnul a prohodil "nonsense, we are this technology and this technology is what we are", čímž s celou tou představou skoncoval)


Sparkle: Ale to k tomu ve skutečnosti pevně patří. Prostě kamenné obchody už nemají ten původní význam. Kdysy fungovaly i jako komunitní huby - jenže virtuální komunita se stává rovnocenou reálné, weby jako tenhle nahrazují srazy a hraní přes Hangout dorovnává realitu (můžeš si všimnout, že třeba možnost hraní přes videochat tu byla dlouho... ale teď teprve teď ji lidé začali kulturně příjimat. Za pár let bude podle mě významné procento RPG hráno kolem virtuálních stolů.)

Efektivně to znamená, že pro distributora už kamenný obchod není nutně předností. Pokud se místo od fyzické komunity odrazí od té virtuální, pak prostě ta virtuální dostane přednost. Wizardi jsou tradicionalisti a podporují primárně kamenné obchody a cílí na hráče co preferují tuto formu přístupu, Evil Hat a Pelgraine Press jdou opačnou cestou a ta už dneska prostě není o nic horší.

Že budeš nabízet DnD 5e místo 13th Age je vůbec netrápí - prostě pustili tenhle distribution channel konkurenci na úkor toho, aby jí přebili jinde. Ty budeš nabízet DnDčko - internetová komunita bude propagovat 13th Age. Smithova neviditelná ruka si to už přerovná, ale o osud toho ani onoho bych se asi (v dohledné době) nebál.
20.2.2015 19:55 - Sparkle
Propagování RPG na internetu a sbírání prachů přes KS má jeden zásadní problém - nepřitékají tím do průmyslu nový prachy. Ono se totiž například zjistilo, že lidi co backují tabletop RPG kickstartery jsou furt ti samí lidi. Mají na backování RPG vyhrazený nějaký peníze a kdyby je neposlali obskurní RPG hře A, pošlou je obskurní RPG hře B. Tzn malý studio má radost jak vybralo prachy na svoje RPGčko, ale ty prachy akorát přelilo od jinýho obskurního RPG studia.

Firmy co tohle začaly chápat, se snaží získávat prachy i jinýma kanálama, kde by to ti zákazníci jinak utratili za deskovku nebo akční figurku Thora nebo chlast nebo nevím co. Těch kanálů asi bude víc než jenom kamenný deskovkový krámy, ale jak je využít, to zřejmě nikdo zatím moc netuší.

A Evil Hat má jinak podporu pro kamenné krámy výbornou.
20.2.2015 23:32 - ShadoWWW
Také bych řekl, že do budoucna se podíl hráčů hrajících přes Roll20 a podobné služby zvětší. Je to vidět na e-knihách, které už v USA překročily počet prodávaných paperbooků. Nebo jak lidé dávají přednost facebooku před osobní návštěvou.

Ale stejně jako nevymizel papír po vynalezení monitoru ani noviny po příchodu idnes, tak ani papírové příručky nevymizí, i když se nejspíš stanou luxusní záležitostí. To ale vůbec nevadí, protože se zvýší jejich cena a zvětší se marže. Důležité je, jakou přidanou hodnotu nabídnou kamenné obchody.

Myslím, že stoupne význam otevřených hraní a možná budou obchody muset nabídnout prostory i pro pravidelné hraní regulérním skupinám. Výhodou hraní po netu a elektronických knih je dostupnost. Herny ale mají výhodu přímého sociálního kontaktu a reálné kostky jsou také atraktivnější než ty virtuální.

Zkrátka je důležité, aby prodejny nabízely prostory pro hraní a aktivně vyhledávaly hráče a pomáhaly utvářet herní skupiny. Za to jim bude odměnou hlad těchto hráčů po fyzických pravidlech, kostkách a jiných fyzických pomůckách.

Faktem ale také je, že drtivá většina současného prodeje RPG jde na vrub sběratelům, kteří koupenou hru často ani nevyzkouší. To je prostě fakt. A může jít i o hrající hráče. V době D&D 4E jsem měl úplně všechny příručky od PHB až po The Shadowfell. Když jsem pak ale nesl své knihy do knihovny, tak jsem si uvědomil, že většinu z nich jsem za ty roky jen prolistoval a založil do knihovny.
23.2.2015 16:45 - Nachtrose
Almi: ciste ze zvedavosti - nejake novinky o Tvem predplatnem?
23.2.2015 21:52 - Almi
Nachtrose: Ne.. a už mi to začíná docela vadit.. :/
27.2.2015 12:07 - Nachtrose
Jsem náhodou narazil na tento odkaz, kde nějaký člověk vyskládal soudracky pro jednotlivé ikony ( nebojový a bojový ). Zatím jsem to nemel moc čas prostodovat, ale kdo má rád u hry hudbu v pozadí, může se zkusit inspirovat.
27.2.2015 22:33 - Nachtrose
tak jsem nahodou zachytil, ze na letosni FreeRPG day se pripravuje dalsi prequel pro Stone Thiefa.
2.3.2015 17:48 - Almi
Tak stále od Pelgranne žádná reakce. Ani po pátečním pokusu o znovuprofouknutí... Penízky ode mne mají už víc jak 7 dní, dokonce mi přišel i mail o tom, že vyšlo únorové číslo, ale vše jen se stejným nefunkčním odkazem. Nemáte někdo náhodou funkční kontakt na ně? Nebo umíte pomoci? Už mi to poněkud začíná vadit...
2.3.2015 18:12 - ShadoWWW
Almi píše:
Nemáte někdo náhodou funkční kontakt na ně?

Co za to? :-)

simon(zavinac)dyingearth.com
To je mail přímo na Simona Rogerse, který mi vždy ochotně odpověděl.
2.3.2015 19:26 - Nachtrose
To je celkem divny... Treba na g+ v komunitach reaguji celkem ochotne. Kazdopadne tohle neni zrovna zpusob, jak si udrzet verne zakazniky.
8.3.2015 09:46 - Almi
Tak se mi dostalo do pacek první z epic Tales. A je skutečně epic... myslel jsem si, že se to projeví hlavně vyšším damage output potvor. Víc jsem se nemohl mýlit.

Potvory jsou víc drsné, ale zcela jinak než jsem si představoval. A stále jsou přitom jednoduché na hraní.

Předměty jsou už opravdu epic, a to včetně prokletých :)

Některé z předmětů také získávají novou vlastnost aftereffect, která se proveví v závislosti na tom, zda jste uspěli (či někdy neuspěli - super to odměna!) v hodu na recharge.

Ve hře se objevují i ikonické léčivé lektvary (recovery+4d8 hp, max. 130 hp).

A samotný příběh, věnovaný Arcimágovi, je lahůdka. ASH LAW je prostě boží :)
12.3.2015 09:41 - Almi
Tak, další super pecka ohlášena (už v lednu, nějak jsem přehlédl) - nové dobrodružství The Strangling Sea, kde autorem je Robin D. Laws!!
12.3.2015 10:25 - Shako
Almi píše:
The Strangling Sea, kde autorem je Robin D. Laws!!


RDL + 13th nic lepšího jsem si nemohli přát. :)
12.3.2015 11:08 - Nachtrose
Po Almiho trablech me taky potešila tato správa:

Pelgrane Press píše:
Friday the 13th Age Deals
To celebrate this Friday the 13th Age, we’re launching the 13th Age Soundtrack and 13th Age Monthly on DriveThruRPG. We also plan to make Shadows of Eldolan 13% off all day Friday on DTRPG and on our webstore.
12.3.2015 13:15 - Almi
Nachtrose: Mne ta zůráva netěší, neb budu mimo net.. :)

.. a vše od nich mám (snad mimo soundtracku).
16.3.2015 18:29 - sirien
RDL je pěknej šmejd - má hezkou kariérku spočívající v tom, že permanentně hraje RPGčka aby se s nima seznámil a moh se buď inspirovat, nebo pro ně něco psát... Si tak v klídku dělá svoje GUMSHOE, bokem si přečte a pak hodí pár her Třináctky, aby pro ní něco napsal...
16.3.2015 21:05 - Nachtrose
Sirien: ze bych tady citil jistou zavist? :-D

Btw. Poridil jsem si taky monthly, ale na DTRPG. Zatim bez problemu
17.3.2015 15:20 - Almi
Jen krátké info - obě na srazu hraná dobrodružství se snad líbila a obstála.

Tajemná zahrada (již po čtvrté) prověřila schopnosti vyprávět hráčů a improvizaci vypravěče, připravila nezapomenutelné zážitky

Hmm..říkáte, že velká odměna za záchranu dcery živé a malá za mrtvou? A nešlo by vyplatit tu velkou, my to pak vyúčtujeme?

...a Cemi se potkala s hráběma...

Prince of Shadows dokonale zaprasil, všichni používali Ikony jak o život a navíc moc pěkně!

Druhý příběh, hraný s postavami na 5. úrovni se volně inspiroval orčí trilogií Tales. Postavy si sami vybrali drsný střet s dospělým Remorhazem, užili putování na sněhu (i pod ním), zapalování strážných světel strážených drsnými trolly Hurlym a Burlym, tajemné teleporty, otvírání pokladnic i útěk na poslední chvíli před rozzuřeným hrabětem Kostějem... splnili očekávané... aby tím zajistili nečekané.

Odměnou jim byla nehynoucí nenávist Arcimága, Imperátora i Krále Kostěje (Lich Kinga), naopak však přízeň Prince stínů a dračí Trojice.

Prostě silný prožitek a (snad) i fajn příběh v podání zejména hráčů.

Hodně se mi líbilo zejména Dukolmovo hodnocení - z mainstremových kostkových her právě 13A podporuje nejvíc i prvek vyprávění.

Díky všem za hru a těším se u dalších příběhů...
17.3.2015 15:39 - Nachtrose
Jedna z mych prvnich otazek po ukonceni zahrady: Kdo nasel hrabe?

Jinak Almi, na podzim si s Korbalem rezervujeme misto na 13A.
17.3.2015 15:50 - Nachtrose
V patek snad konecne budeme zase hrat ( Make your own luck ) a chtel bych na uvod zkusit Montage, tak jsem fakt sam zvedav, jak to dopadne. Jen se trochu obavam naseho druzinoveho trolla...
17.3.2015 15:55 - sirien
Almi píše:
Hodně se mi líbilo zejména Dukolmovo hodnocení - z mainstremových kostkových her právě 13A podporuje nejvíc i prvek vyprávění.

To tady hraješ kartu s nečekanou vahou... asi si to 13th Age přečtu a vydupu si na Tobě hru hned co skončim s diplomkou, tohle už skutečně zní jako že by to stálo za recenzi.
17.3.2015 15:59 - Shako
Almi píše:
...a Cemi se potkala s hráběma...


Lol, fakt? :-D

Almi píše:
Hodně se mi líbilo zejména Dukolmovo hodnocení - z mainstremových kostkových her právě 13A podporuje nejvíc i prvek vyprávění.


Hezký řečeno.
17.3.2015 17:13 - Almi
Shako, Nachtrose: Docela jste mne pobavili. Zdá se, že kdo hrál Tajemnou zahradu, tak se zajímá nejvíc o dvě věci - kdo se potkal s hráběma? A kolik lidí sedí u protějšího stolu? :))) Nechci tu spoilovat, ale stálo by to za psychologickou studii ;)

sirien: Zeptej se Dukolma. Samotného tyhle věci tolik neřeším, protože nemám nahráno víc druhů her, takže nemám přiměřený referenční model, ale když jsem pak nad tím přemýšlel, asi je to nejpřesnější obecné vyjádření toho, čím je 13A tak odlišná a přitom je to pořád d20 hra v tom klasickém slova smyslu.

Navíc mne potěšil Kin, který sice nakonec dal přednost hraní Ashen Stars, ale jako totální newbie si půjčil ode mne pravidla a schválně si zkusil postavit fightera bez toho, aby mu do toho někdo kecal a o hře něco říkal či radil. A dle jeho slov (na celkový pocit jsem se neptal), to šlo hodně dobře a snadno.

Takže se na recenzi od Tebe těším. I když vím, že tak, jako je ideální hra pro mne 13A, tak pro Tebe to bude Ashen Stars (na který se hodíš ideálně, jak jsem tak koukal :))))
Bude zajímavý sledovat pak tu diskuzi.
17.3.2015 17:38 - Shako
Almi píše:
totální newbie si půjčil ode mne pravidla a schválně si zkusil postavit fightera


Imho je to tím, že pravidla pro jednotlivé povolání jsou velmi krátká (skutečně je to pár stránek - první je úvod, pak jsou 2 stránky se vším podstatným, co je třeba spočítat a vybrat. Pak už následuje jen výčet věcí, ze kterých se vybírá). Čestná vyjímka je snad jen druid, který je fakt dlouhý kvůli množství specializací.

Taky mě vždycky překvapí, jak krátké jsou povolání, když si to tisknu, abych udělal novou postavu. Vcelku je zatím jedno, zda stavím 1 lvl nebo 7 lvl. Ten počet rozhodnutí, které musím udělat je pořád zhruba stejný (liši se to hlavně vybraným povoláním a ne levelem). Obrovský rozdíl oproti tvorbě postavy ve DnD 4e, kde od paragonu výš je to hrůza stavět nové postavy (další featy, měnit powers...).
17.3.2015 19:00 - Nachtrose
Narazil jsem nahodou na popis toho, jak Chris Perkins na PAX narouboval na DnD5 fate-like vypraveci soubojovy system. Alespon co se popisu bojiste tyce. Zni to celkem zajimave a urcite by z toho slo do 13A prevzit par veci, ktere tam jeste nejsou. Zajemci at ctou dal tady.
17.3.2015 19:25 - Vojtěch
Pokud by byl zájem uklidit zase po čarodějovi věž, tak jsem k službám :P
17.3.2015 19:30 - Nachtrose
Vojtěch píše:
Pokud by byl zájem uklidit zase po čarodějovi věž, tak jsem k službám :P


Tak ta byla taky hodně epická :-D
17.3.2015 19:49 - Vojtěch
Ve které jsi byl skupině teď nevím. Svetersena jsi už viděl?
17.3.2015 20:21 - Nachtrose
Jo. Teď v listopadu na Free RPG day v mephitu. S tankovacim klerikem Velkého Svetersöna :-)
17.3.2015 20:53 - Almi
Vojtěch: To byla jedna z nejlepších her, co jsem kdy hrál. Fakt. A přivedla mne ke 13A, takže na ní nikdy nezapomenu. Mohu ji jen vřele doporučit a doufám, že si jí zahraje ještě hodně hráčů :)
17.3.2015 21:08 - Dukolm
Almi píše:
Hodně se mi líbilo zejména Dukolmovo hodnocení - z mainstremových kostkových her právě 13A podporuje nejvíc i prvek vyprávění.

No mě se ten systém opravdu hodně líbí a musím uznat že od prvního setkání s FATE 2e, mě žádný systém nezviklal k tomu že bych v něm chtěl odvést nějakou tu hru.

Oproti zkušenostech s DnD 3.5e, 4e (tady tech zkušeností nemám tolik) to je dost znatelně zajímavější. Jen pro informaci 5e jsem ještě ani nečetl natož hrál.

Almi píše:
Hmm..říkáte, že velká odměna za záchranu dcery živé a malá za mrtvou? A nešlo by vyplatit tu velkou, my to pak vyúčtujeme?

Znělo to trochu jinak: Přeplatek případně vrátíme.
17.3.2015 21:27 - Vojtěch
Já snad budu muset udělat dobrodružství V síních mocného Svetersøna.

Almi: Dík. Hlavně mi při stavbě tohoto kraťasu došlo, na kolik se můžu jako DM vyblbnout. Zahrada je něco podobného z tvojí ruky?
18.3.2015 00:50 - Almi
Dukolm: Omluva, tohle zní ještě líp! :))

Jinak, jsi už druhý po Noirovi, koho láká vyprávět v 13A :) On je to fakt asi i inspirativní systém. A v rukou takových sadistů, jako jste vy dva, by to byl vražedný nástroj :)

Vojtěch: Jj, Zahrada je můj první kraťas po hromadě let. Inspirováno Tebou, Tales a ukázkovým dobroružstvím z příručky, používajícím monstra z Bestiáře a na úvod docela důležitou montage (na kterou jsem zvláště hrdý :)).
18.3.2015 05:52 - Vojtěch
To bych si měl někdy taky zahrát :-)
18.3.2015 07:38 - Nachtrose
Proč vždy minu ty nejvíc cool projekty?

The Reliquary by ASH LAW
18.3.2015 11:43 - Almi
Nachtrose: A vyšlo to vůbec? je to docela hodně staré, ale nikde jsem o tom nic neslyšel...
18.3.2015 11:44 - Vojtěch
Ono od dokončení KS k vydání to může trvat docela dlouho.
18.3.2015 12:07 - Nachtrose
Almi: posledni update je z 09.03.15. a jsou ve fazi "proof print". Takze ne, nevyslo to jeste, ale ani to neumrelo a asi se pomalu blizi datum vydani.
18.3.2015 13:28 - Vojtěch
Myslím, že u 13 True Ways byl poměrně brzy po KS nějaký alfa test holého textu, ale knížka byla hotová v PDFku až asi za rok.
24.3.2015 18:58 - Almi
Veřejně děkuji Nerhinn za pomoc při řešení mé objednávky měsíčního předplatného. Já hlupák po dlouhé době zadal do objednávky své jméno s diakritikou, což se ukázalo jako fatální při generování automatického odkazu ke stažení.

Nerhinn, za pomoci kontaktů od Vojtěcha a ShadoWWWa zařídila nápravu a od víkendu si užívám zajímavé dodatky a materiály. Dračí jezdci jsou fajn pro hráče, ale věci kolem frogspawn jsou mnohem větší inspirací pro Vypravěče (a ano, dá se hrát i za žabáky). Je hodně znát, že materál psal "slavný" Gareth Ryder-Hanrahan.

Žabáci mají neskutečný feel, jsou napadití, jak v mechanikách (nechtějte potkat žabáky se schopností Croaking chorus :)))), tak i ve fluffu a hintech, jak žabáky nenápadně zapojit i použít v příbězích.

Jedna žabácká schopnost mne opravdu rozesmála:

Paranoid destroyer píše:
This frogspawn can’t be surprised. If there’s
a surprise round, it gets to act. If there isn’t a surprise round at
the start of combat, the frogspawn gets a surprise round if its
natural initiative roll is 16+. On the downside, subtract 2 from
this frogspawn’s MD, because it’s always sure it’s going to die.
(Gamemaster: Don’t give this ability to all the frogspawn in a
battle. Just one or two.)


Pokud si někdo chce zahrát Frogfolka, tak:

+2 Dex OR +2 Con
Frogfolk are rare and mistrusted; you might be the
only frogfolk adventurer in the world, and unless you
disguise yourself, you’re going to run into prejudice
and fear in most “civilized” places.
Alternatively, of course, your one unique thing
and backgrounds might create a story in which you
are the unique frogfolk who walks proudly through the
halls of the Empire.

Long Sticky Tongue
(Racial Power)
Once per battle as a free action, when an enemy
successfully disengages or pops free from you, you may
grab them with your sticky tongue and automatically
re-engage with them. It doesn’t work if the enemy
teleports away. You can also use your tongue to filch
nearby items, grab onto objects, or nab a tasty fly.

Adventurer Feat: You automatically inflict 5
ongoing poison damage (save ends) when you
use your tongue.

Champion Feat: You may now use your tongue
more than once per battle, but must succeed
at a save (11+) after each use in order to use
it again.

Jen upozorňuju, že žabáci mají dost tajemný i nešťastný osud. Vůbec přemýšlím, že můj příští one-shot na GC či Srazu kostky se bude nějak točit kolem nich. Možná by to bylo zajímavé dobrodružství...
25.3.2015 01:49 - Nerhinn
Jenom bych k dobru lidí z Pelgrane dodala, že speciálních kontaktů nebylo vůbec potřeba a nevyužila jsem je. Napsala jsem na support dyingearthu a během pár hodin se mi ozvala Cat z Pelgrane a všechno vyřešila.
25.3.2015 08:24 - Vojtěch
Mě to bylo divné, protože komunikace s nimi mi fungovala celkem v pohodě, jakmile se k problému dostali.
25.3.2015 08:49 - Merlin
Každopádně se mi zatím obě hry velmi líbily. Nejsem úplným zastáncem jednorázových her, protože si rád buduju charakter postavy, nicméně 13A dokáže s jednorázovkama slušně pracovat :).
25.3.2015 10:04 - Almi
Merlin: Já jednorázové hry přímo nesnáším. Na Gameconu jsem udělal výjimku jen proto, abych 13A a DnD 4e trochu zpopularizoval. Výsledek předčil očekávání.

Ale přesto jsou to právě one-shoty, které mi přinesli nezapomenutelné zážitky (např. Vojtěcha ukázkovka 13A, která mne přivedla k téhle hře, stejně jako Tvůj Kafík :)))

13A navíc hodně podporuje právě budování charakteru postavy. Uzpůsobitelnost je obrovská, kluci testují hodně a drsně a ta hra si umí poradit se sebešílenějším konceptem hráčské postavy (zejména nápadití jsou Shako s Noirem - to, co jim stačí na 3 hry, tak jiný by si s tou postavou hrál celou kampaň - prostě zkouší, co systém a pravidla dokáží/umožní).

Navíc se mi moc líbí systém incremental advances, který dává Vypravěči do rukou docela silný nástroj - není problém levelování zrychlit (typicky jsem umožňoval na nízkých levlech či ukázkovkách brát si IA po nějaké klíčové scéně a ne až na konec herního sezení). A kdo chce, může to naopak ještě roztáhnout (což nedoporučuji - i tak vychází cca. 4 IA na level, což při frekvenci 1 IA po hře znamená 40 herních sezení. A 1 rok hraní 13A odpovídá náplní a rychlostí hry cca. 2-3 letům hraní DnD 4e. Odzkoušeno.
25.3.2015 10:52 - Vojtěch
Popravdě řečeno mi přijde, že 13th spíš počítá s delším hraním a je potřeba trochu cvičit s mechanikami, jako relation dice, aby se v One-shotu uplatnily. Teprve to začínám zjišťovat jak v jejich dobrodružstvích pro organised play.
10.4.2015 18:27 - Sparkle
Eyes of the Stone Thief dorazil do Prahy. Slintáme tu nad tím.
10.4.2015 23:37 - Nachtrose
Sparkle: jedny odloz. Po sestnactym budu delat objednavku ;-)
8.7.2015 13:01 - ShadoWWW
V Černém rytíři mají poslední kus 13th Age Core Rulebook ve výprodeji za 599 Kč.
22.7.2015 15:18 - Maugir
Začínám číst pravidla a hned mě praštila do očí jedna věc: V odstavci Adventurers & the Icon u ikony High Druid je psáno "Many rangers and druids have a relationship (...) with High Druid," ale mezi povoláními žádný druid není. Tak jsem si řekl, že jsou druidi možná spíš národ než class (jako v Tarii), ale nevidím druidy ani mezi rasami ani mezi nestvůrami v bestiáři. Přehlédl jsem něco?

Je vůbec v 13th Age nějaké povolání soustřeďující se na "přírodní magii" (proměna ve zvíře, ovládání/povolávání zvířat a rostlin, působení na vodu a zem apod.)?
22.7.2015 15:27 - ShadoWWW
Maugir: Druidi jako povolání tam jsou, ale ne v základní příručce. Jsou v příručce 13 True Ways.
22.7.2015 16:13 - Nachtrose
Maugir: jeste stale mohli myslet i NPC druidy, i kdyz predpokladam, ze tou dobou uz meli alespon tuseni, jaka povolani chteju udelat jako dalsi. Jak pise SjafoWWW, druidi jako class jsou v 13 True Ways. A umi temer vse z toho, co jsi popsal, i kdyz ne kazdy vsechno. Jen misto zvirat vyvolavaji tusim elementaly.
22.7.2015 16:34 - Shako
Maugir píše:
Many rangers and druids have a relationship (...) with High Druid," ale mezi povoláními žádný druid není.


A když bude v další odstavci napsáno, že všichni kuchaři mají vztah s Imperátorem, tak budeš taky hledat povolání kuchař?

Nějak nechápu tu logiku, proč by na všechno muselo být pravidlové povolání. Ale jak už bylo zmíňěno druid je 13TW, jinak se dá postavit kouzlící ranger z původních pravidel, případně se dá hrát jako druid kněz nebo kouzelník.
22.7.2015 16:48 - ShadoWWW
On taky původně druid byl keltský kněz. ;-)
22.7.2015 17:05 - Maugir
ShadoWWW, Nachtrose: Díky, přesně to jsem potřeboval vědět.
Shako: Pokud by byl kuchař tradiční d20 povolání a v odstavci nadepsaném Adventurers by se psalo o kuchařích, potom ano, hledal bych ho. Jestli Ti to připadá nesmyslné, obávám se, že s tím nic neudělám. Naštěstí je tu dost lidí ochotných odpovědět bez invektiv:)
22.7.2015 17:42 - Shako
Maugir píše:
Naštěstí je tu dost lidí ochotných odpovědět bez invektiv:)


Ok, zvolil jsem náhodný příklad. Ať to tedy nebereš jako urážku nebo sarkasmus, tak jsem si otevřel pravidla a u Diabolistiky se například píše o kultistech (není to povolání a není v bestiář), ale na toho ses třeba neptal. Ale i ten je součastí 13TW a nikoliv základní pravidel.;-) Jinak se tam hodně obecně píše o dobrodruzích, konkretní povolání jmenují jen velmi zřídka. Proto mě to tak udivilo, že něco jen lehce zmíněného hledáš okamžitě hledáš jako povolání.
22.7.2015 19:18 - Maugir
Shako: Aha, tak už rozumím. Je fakt, že se v tom odstavci píše u jiných ikon o dobrodruzích dost obecně, asi mě zmátlo, že tam byli druidi uvedeni vedle hraničářů. Ale hlavně se na mně asi podepsaly všechny ty hry, kde je druid jedno ze základních povolání (a ke všemu mé oblíbené), což v kombinaci s Veledruidkou vedlo k tomu, že jsem ho tam prostě čekal a ono nic.
V každém případě už se orientuji, díky všem za opdovědi:)
22.7.2015 22:33 - Nachtrose
Shako píše:
Ale i ten je součastí 13TW a nikoliv základní pravidel.;-)


Jestli mas na mysli okultistu, tak ten ani zdaleka neni to same, co kultista ;-)
22.7.2015 22:40 - Shako
Nachtrose: Máš pravdu jsem líný otevírat všechna pravidla a už jsem dlouho nedělal postavu, tak mě paměť může klamat. :)
22.7.2015 22:50 - Vojtěch
13 True Ways byl Kickstarterovaný dřív, než byla finální pravidla myslím, tedy o Druidovi určitě už tehdy věděli. Jinak druid je velmi zajímavé povolání a vzhledem k možnostem určitě patří k rozšíření spíš než do základu.
23.7.2015 07:18 - Nachtrose
Ja ted hlavne cekam, kdy vyjde 13th Age in Glorantha. Ani nevim presne proc, ale jsem na to opravdu zvedavej.
23.7.2015 08:45 - Vojtěch
Jo, to taky... i když nevím, jak moc se to bude překrývat s tímto.
23.7.2015 09:22 - Nachtrose
Ja bych tipnul ze co nejvice to bude mozne. Dva autori jsou stejni ( to bude ta "in glorantha" pulka ). A jestli se nepletu, tak s tim zamerem to vlastne byli delana, aby se Glorantha dala hrat v 13A a nemusel konverze delat GM, ne?
23.7.2015 09:35 - Vojtěch
To jo, ale já to myslel spíš s tím, jestli to budou settingové informace a nebo jen konverze běžných mechanik pro svět do formy kompatibilní s Archmage systémem a zbytek bude kup si atlas...
27.7.2015 19:49 - Nachtrose
Vojtech: na fb jsem polozil otazku, zda bude potrebna Guide to Glorantha na hrani 13A in Glorantha a:

Jonathan Tweet píše:
No, you won't. The GtG has way more information than you could possibly use. The rulebook will stand alone, and you can bring in as much or as little Glorantha content from any sources that you want.
27.7.2015 21:57 - Vojtěch
Mno, přijde mi, že 13th má obecně nedávat moc materiálu navíc.
15.8.2015 00:09 - Maugir
Dočetl jsem základní knihu a mám jednu otázku: Chápu správně, že pokud chci epický feat, který má i champion a adventurer verzi, je třeba vyhradit si pro něj tři sloty (není se k němu možno dostat, aniž by zároveň zabral jeden slot adventurer a jeden slot champion featů)? Tzn. je možné, že postava na desáté úrovni bude mít jen čtyři featy - jeden, co zabírá adventurer slot a ostatní, co zabírají po slotu z každého druhu?
15.8.2015 06:41 - Nachtrose
Ano, chapes to spravne. Na druhou stranu talenty nebo powers ktere se Ti spristupni az na vyssim tieru, zpravidla postradaji featy pro nizsi tier.
15.8.2015 06:42 - Vojtěch
Ano. Je to feat chain, takže rozvíjíš postupně to, co ta schopnost dělá, přes Adventure/Champion/Epic verzi. Pořád je to deset, resp. 11 featů u člověka. To je jako u 3E, když bylo třeba Trip, Improved Trip a Greater Trip.
15.8.2015 11:07 - Maugir
Díky moc za odpovědi, chtěl jsem se ujistit, že nespletu jedno ze základních pravidel:)
Jinak po dočtení musím říct, že se mi velice líbí způsob, jakým je knížka psaná. Čtení pravidel je skoro jak pohodové posezení s kámošem - je to vtipné, přátelské, necpe to čtenáři názory, spíš popisuje vlastní zkušenost (včetně "Tady si každý myslíme něco jiného, co si myslíš ty?"). Teď ještě vyzkoušet, jestli bude stejně dobře působit i hra.
15.8.2015 11:11 - ShadoWWW
Maugir: Koluje tu i částečný překlad. Možná na něm i někdo stále pracuje...?
15.8.2015 11:29 - Vojtěch
Maugir: Mě to přišlo funkční celkem v pohodě. Kdybyste chtěli, tak můžu udělat open game na vyzkoušení.
15.8.2015 15:56 - Nachtrose
Vojtech: treba tu vez? I kdyz bez sluzebnika velkeho Svetersöna to uz nebude tak uplne ono :-)
15.8.2015 19:41 - Vojtěch
To podle toho, jestli uz ji hrali, nebo ne.
16.8.2015 05:14 - Maugir
Vojtěch: Díky moc za nabídku, cením si jí, ale asi bych si to chtěl vyzkoušet nejdřív sám. Nicméně budu-li mít někdy v budoucnu cestu do Prahy a budeš-li pak ještě ochotný, rád toho využiju:)
16.8.2015 06:17 - Vojtěch
Jasně. Hlavně dobrou zábavu!
16.8.2015 15:55 - Shako
Maugir píše:
Tzn. je možné, že postava na desáté úrovni bude mít jen čtyři featy - jeden, co zabírá adventurer slot a ostatní, co zabírají po slotu z každého druhu?


Ale tak každý ten feat dává nějaké vylepšení. Navíc tak jako celá příručka je to jen doporučené pravidlo, když se dohodneš s GM (nebo s hráči) tak to může vynechat. :)

Maugir píše:
po dočtení musím říct, že se mi velice líbí způsob, jakým je knížka psaná


Jj. :)

ShadoWWW píše:
Koluje tu i částečný překlad. Možná na něm i někdo stále pracuje...?


Mám to v archivu, zatím jsem se k tomu nedostal a nejspíš jen tak nedostanu. Po Alnagovi nezbylo nic - tedy pokud to Alnag někomu neposlal. Takže je jen ten tvůj kus. Ale kdyby v tom chtěl někdo pokračovat, dejte vědět.
21.8.2015 13:21 - ShadoWWW
22.8.2015 18:38 - Arkay
Zdravým panové. Vedu kampan a nedavno sem prešel z oDnD na 13th age. Chcel sem sa optat či by sa tu nenašiel nekdo kdo by byl občas ochotný se mnu skunzultovat mechaniku predelaných potvor, predmetú atd. Mojeho experta na pravidla mam Nachtroseho, ale kedže on je zaroven hrač, nemožu s nim konzultovat bossú a bestie co v pravidlach nejsu a teprv je stretne :) Takže ak by mal niekto zaujem a ma čas, rad bych si s nim cez PM, FB, Skyp, vymenil kontakt.
22.8.2015 22:09 - Vojtěch
K službám, vašnosti!
25.8.2015 10:24 - Naoki
čtu si pravdila a beru to postupně, takže jsem se ještě nedostal k pravidlům pro boj, ale mám dotaz na manévry fightera: může v rámci jednoho útoku kombinovat více manévrů? nebo jak to přesně funguje?
25.8.2015 10:35 - Shako
Naoki píše:
mám dotaz na manévry fightera: může v rámci jednoho útoku kombinovat více manévrů?


Funguje to jako at-will power v DnD 4e. Místo basic attacku zahlásíš manévr, který většinou znamená proveď BA s nějakým dalším efektem. Jsou tam kondice, které ti neumžnují dělat nic jiného než BA, tedy ani manévry. A stejně tak nemůže hlásit více manévru v rámci jednoho útoku.

Jasnější?

EDIT: Pokud má power recharge, tak to funguje spíš jako Encounter power.
25.8.2015 10:39 - Naoki
a ten manévr zahlásim před hodem nebo až po něm když uvidím že jsem splnil ty požadavky?
25.8.2015 10:46 - Shako
Naoki: Jo, sorry, to přirovnání s DnD není přesné. Manévry vyhlašuješ až po provedení toho BA tj. až víš, zda si splnil podmínky (mám štít/správnou zbraň) + trigger (spouštěč ala hod 11+, lichý hod..). Stejně tak funguje rougue nebo bard. Commander (v True Ways) už má pak akce v něčím jiném kole (interpupt).

Přirovnání ohledně conditions platí - některé kondice ti zabraňují dělat manévry, můžeš utočit jen BA.
25.8.2015 10:51 - Shako
Ještě jednou a znova:

Fighter může vyhlásit Flexible melee/ranged attack. Následně provede basic attack a pokud splní podmínky, tak můžeš ten svůj BA vylepšit o nějaký manévr.

Pokud máš na sobě kondici, která tě nutí vyhlašovat jen BA, tak nemůžeš hlásit flexible attack a tedy používat manévry (nemusíš, pokud se žádný manévr nedá použít a nebo prostě nechceš.. je to právo, ne povinnost).

Stejně tak u multiclass, pokud máš více povolání, které má flexible attack, tak musíš předem říct, zda vyhlašuješ flexible attack třeba od fightera (pak můžeš následně použit manévry) nebo třeba od rangera (pak nemůžeš použít manévry, ale můžeš dostat jiný bonus, který má ranger - třeba 2x miss dmg).
25.8.2015 12:01 - Nachtrose
Shako: zbytecne to komplikujes, ale v podstate mas pravdu.
25.8.2015 12:11 - Shako
Nachtrose: Njn, dneska nějak nemám den, abych to dokázal pojmout jednoduše, tak snad je to aspoň srozumitelné. :-D
25.8.2015 12:18 - Nachtrose
Jenom doplnim, ze flexibilni utoky ma pouze fighter a bard ( nejsem si z hlavy jistej warrior druidem... ), rogue, stejne jak pozdeji commander a occultist, maji interrupt schopnosti. Ostatni maji basic attack a/nebo schopnosti/kouzla vesmes odpovidajici 4e powers.
29.8.2015 12:43 - Naoki
Moc jsem nepochopil conflicted relation. Když máte pozitivní vztah tak vám ikona (resp. jeho pomocníci) pomáhá, když máte negativní vztah tak vám pomáhají nepřátelé ikony. Jak to funguje u conflicted?
29.8.2015 13:10 - Vojtěch
Záleží asi na tom, proč je to "komplikované". Což by se asi mělo vyjevit v popisu toho vztahu. Možná jako vztah typického filmového problémového detektiva s jeho nadřízeným, který mu bude házet klacky pod nohy s debilními lejstra a předpisy, ale postaví se za něj, když půjde do tuhého, nebo záporák, který škodí, jak může, ale nechá postavu žít, protože s ní má do budoucna plány, nebo ho zatraceně baví, jak se ho snaží sejmout.
12.9.2015 20:46 - ShadoWWW
Zapomenutý mnich - román z prostředí 13th Age.
1.10.2015 12:12 - Naoki
u monka můžu vést jakýkoliv počet flow attacks než se rozhodnu udělat finishing attack, nebo to musí být vždy 1 opening - 1 flow - 1 finishing?
1.10.2015 12:23 - Vojtěch
EDIT: Blbě jsem si to zapamatoval (playtest?) Pravdu má Nachtrose níže!
1.10.2015 13:47 - Nachtrose
Naoki: 1-1-1

13 True Ways ( p67, p69 ) píše:
Using your forms in battle: You must follow a specific form
progression during battle. Your first standard action attack after
rolling initiative in a battle must be an opening. Your second attack can be a flow attack from ANY form you know or you can
“go back” and use another opening.
After you use a flow attack, your next monk attack can be a
finishing attack from ANY form you know, or you can go back to
another opening. You can’t use another flow attack.
After a finishing attack you must start over with an opening
on your next standard action. If you spend a turn without
attacking for some reason, you must start your forms over with
an opening on your next standard action.
It’s worth noting that this form progression occurs whether
you hit or miss with your attack.
13.3.2016 13:32 - Naoki
Dvě družiny na 13th age, holt ty dotazy budou čím dal tím častější :-)

Chápu to dobře že při multiclassu paladin/barbar začne postava se třemi talenty, a na 6. jich dostane dva bonusový (jeden za palacha a jeden za barbara)?
Tato kombinace má kromě toho kombinaci str/cha, to znamená že na všechny shcopnosti by si měl počítat ten nižší bonus z těch dvou. Platí to i na basic attacks?
A na závěr: u multiclassu kozelných povolání mají powery jako kdyby byly o lvl níž nebo o jednu poweru míň?
13.3.2016 17:51 - Shako
Naoki píše:
Dvě družiny na 13th age, holt ty dotazy budou čím dal tím častější :-)

Chápu to dobře že při multiclassu paladin/barbar začne postava se třemi talenty, a na 6. jich dostane dva bonusový (jeden za palacha a jeden za barbara)?
Tato kombinace má kromě toho kombinaci str/cha, to znamená že na všechny shcopnosti by si měl počítat ten nižší bonus z těch dvou. Platí to i na basic attacks?
A na závěr: u multiclassu kozelných povolání mají powery jako kdyby byly o lvl níž nebo o jednu poweru míň?



Na 6. lvl dostane 1 další talent. Talenty jsou stále sdílené.
Ano, str/char platí i na basic attack.
Kouzla/schopnosti - mají schopnosti jako by byli o 1 lvl níž, což je zpravidla, jak píšeš o 1 power míň a nové schopnosti na sudých, místo na lichých úrovních.
14.3.2016 01:10 - Nachtrose
Shako píše:
Na 6. lvl dostane 1 další talent. Talenty jsou stále sdílené.
Ano, str/char platí i na basic attack.
Kouzla/schopnosti - mají schopnosti jako by byli o 1 lvl níž, což je zpravidla, jak píšeš o 1 power míň a nové schopnosti na sudých, místo na lichých úrovních.


Dovolím si odporovat.

13 True ways píše:
Bonus talents as part of class progression: If your class gets
bonus talents (barbarian, commander, fighter, monk, occultist,
paladin, ranger), you still get them, but at one level later than a
single-class character does.


V praxi to znamená, že KAŽDÝ class, který dostává talenty, jeden dostane. Ale o level později. Takže ve výsledku má multiclass postava klidně i 7 talentů. Podobné to je i s magickým multiclassem. Zatímco lvl 3 Wizard má k dispozici 3x L1 a 4x L2 ( tedy 7 ) kouzel, lvl 3 wizard/sorcerer má k dispozici 6x L1 wizardích + 5x L1 serocererských kouzel ( tedy dokopy 11 ).

Basic útoky jsou poněkud komplikovanější. Barbar/Paladin má Key Modifier Str/Cha. Pokud používá útok ( i basic ) který normálně počítá se Str nebo Cha, použije nižší z těch dvou. Pokud by ale použil Ranged Basic attack, počítá se normálně Dex. Také je potřeba dávat pozor na to, od kterého classu je daný Basic attack. Paladinský Basic Attack třeba nedokáže spustit barbarský Cleave.

Lepší příklad:

Mám Ranger/Paladin multiclass, který používá težkou zbroj. ( Paladin bez problémů, ranger -2 attack ). Když zautočím Basic attackem, musím nahlásit i který class utéčí, protože:
- Paladin Basic melee: bez postihu, ale nemůžu počítat/aktivovat věci jako Lethal hunter, Favored enemy, Double melee attack...
- ranger Basic melee: Lethal hunter, Favored enemy, Double melee attack dokážou spustit, ale všechny tyto útoky mají postih -2 za těžkou zbroj.
14.3.2016 08:20 - Shako
Nachtrose píše:
V praxi to znamená, že KAŽDÝ class, který dostává talenty, jeden dostane. Ale o level později. Takže ve výsledku má multiclass postava klidně i 7 talentů


Zajímavá interpretace, ale obávám se, že špatná. Jde to proti logice a duchu pravidel:

1. Postava se 7 talenty bude OP vs úvodní pasáž o multiclassu, že to má být zajímavá možnost k hraní, ale bude vždycky slabší a nikdy nemá být OP.

2. Tabulka s jednotlivými levely říká kolik máš celkem talentů a ne že na nějaké lvl dostaneš +1 talent. Pokud bych tu logiku, díky které mám 7 talentů na 10 lvl, aplikoval už na nízké levely, tak začínám hru s 3 talenty z jednoho povolání a 3 talenty z druhého povolání, ale tak to není. Mám 3 talenty dohromady a musí je rozdělit mezi své dvě povolání. Pokud nějaké povolání dostává v průběhu zvyšování lvl další talent, tak se stále řídím tím, že jich mám jakoby o 1 lvl míň, tedy svůj 4 talent dostanu 1 lvl později, ale stále ten řádek říká počet talentů.
V jednoduchém příkladu, kdy jedno povolání má celých 10 lvl jen 3 talenty a druhé dostane na lvl 5 a 8 +1 talent, tak multiclass dostane na 6 a 9 lvl +1 talent. Složitější příklad, kdy hraju dvě povolání, kde jedno dostane nový talent na 5 a 8 lvl a druhé na lvl 6 a 9, tak pokud hraju multiclass, tak na lvl 5 se nestane nic, na 6 lvl dostanu 1 talent (za to první povolání - zpozděně z lvl 5), na lvl 7 se opět nestane nic (zpozděný talent z lvl 6 z druhého povolání nedostanu, protože už mám 4 talenty). To samé pak proběhne u lvl 8-10, kde nový "pátý" talent dostanu na lvl 9, na ostatních lvl se nestane nic.

3. Ohledně talentů platí stejná logika jako u výpočtu AC, MD, PD - podívám se na oboje a beru to větší, nesčítám to.
Jen se tam aplikuje ta logika ohledně multiclass, tedy počítám to jako bych měl o 1 lvl míň, tedy nový talent dostávám o 1 lvl později - tak jak cituješ.


Ale ještě na to mrknu do pravidel a zareaguju i na ten zbytek.


EDIT:
Btw. Jak se podle váš počítá lvl zvířecího pomocníka (ranger class) v případě multiclassu? Normálně bývá na X-1, kde X je level postavy. U multiclassu tam mám dát level postavy a nebo level postavy pro multiclas (tedy opět lvl-1)... Dle prvního lvl neexistují staty pro pomocníka na lvl -1 (1-2=-1), ale existuje jen level 0. Takže by se počítal jen level postavy, nikoli level multiclassované postavy.
14.3.2016 09:01 - Nachtrose
Shako: jakkoli je 13A dobrý systém, tak multiclass je tam dosti zmatečný.

1. Tento problém je kompenzován tím, že jednak mají postavy tyto talenty se spožděním a ( to hlavně ) až na výjimky nespolupracují talenty jedné classy s talentama druhé ( Smite evil nemůže využívat rozšířeny crit range z Lethal Huntera )

2. Tabulka udává, kolik talentů má který class, ne postava jako taková. S tím, že pravidla vysloveně určují, že lvl 1 multiclass postava má 3 talenty. Povinně 1 z káždého classu a poslední si může vybrat, do kterého ho dá.

Nicméně nejlepší příklad za všechny: ( paladin/ranger multiclass zdroj Pelgranne Press )

Pelgrane Press píše:
6th Level

Now is the time to pick some new talents. First up is implacable, allowing us to roll saves at the start of each turn. I picture our lightly armored dual-wielder practicing kick-flips to get up quickly from getting knocked down. Yeah he’s not as heavily protected as his slayer companion, but he can quickly shake off things that would rattle her.

From the ranger side of things we pick up tracker with associated the adventurer tier feat. These two are obviously monster-hunters or bounty-hunters of some sort. He is the one who bends over to stare at footprints while the slayer watches out for rustling in the bushes. All that practicing with scarecrows and pumpkins is paying off, as the dual-wielder is able to perform terrain stunts now. Once per battle the dual-wielder can make use of the terrain around him to disadvantage and disorient opponents.
14.3.2016 09:04 - Nachtrose
Shako píše:
EDIT:
Btw. Jak se podle váš počítá lvl zvířecího pomocníka (ranger class) v případě multiclassu? Normálně bývá na X-1, kde X je level postavy. U multiclassu tam mám dát level postavy a nebo level postavy pro multiclas (tedy opět lvl-1)... Dle prvního lvl neexistují staty pro pomocníka na lvl -1 (1-2=-1), ale existuje jen level 0. Takže by se počítal jen level postavy, nikoli level multiclassované postavy.


(Tohle tvrzení teď nemám podložené a narychlo to nevím dohledat, ale mám pocit, že to někde řešili tak, že byl ten pet lvl 0 na ranger lvl 1 i 2. Ale tady se hádat nebudu.)


Odvolávám co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil...

Stále námám výslovný citát, nicméně při MC je vždy přesně určeno, ve kterých oblastech postava zaostává o level. Přepracovaný Animal companion talent zmiňuje sice, že multiclass má k dispozici méně companion kouzel, ale už nezmiňuje, že by companion měl zaostávat o další level. Vycházeje z tohoto, bych to tedy bral tak, že companion má "normálni" level vzhledem k levelu postavy.
14.3.2016 17:57 - Shako
Nachtrose píše:
Paladin Basic melee: bez postihu


Tímhle si ses jistý? Protože mám pocit, že postihy si počítáš vždycky... stejně jako nelze útočit BA založeným jen na síle, když už máš jednou MC.

Obecně mi ty útoky okolo MC příjdou dost zmatečné a komplikovaně napsané (hlavně, aby to nebylo děravé a OP), takže nepoužívám MC, ve kterém bych musel volit jaký BA dělám. Navíc mi to příjde dost neefektivní tam pak dávat nějak featy a tak...

Nachtrose píše:
Vycházeje z tohoto, bych to tedy bral tak, že companion má "normálni" level vzhledem k levelu postavy.


Díky, nějak mě to napadlo, protože mám teď ranger/commander postavu. O kouzlech vím, přemýšlel jsem nad tím lvl.



Naoki: K čemu přesně potřebujete ten MC? Někde v Core-rules (ve kterých není MC) je napsáno, že po dohodě s GM je možné si vzít talent z jiného povolání - což je mnohem jednodušší řešení než MC a občas to funguje stejně dobře. ;-)
14.3.2016 18:08 - Nachtrose
Shako píše:
Tímhle si ses jistý? Protože mám pocit, že postihy si počítáš vždycky... stejně jako nelze útočit BA založeným jen na síle, když už máš jednou MC.


Jo.

13TW p. 105 píše:
Armor and AC: The good news is you use the highest base
AC provided by either of your classes for whichever type of
armor you are wearing. The bad news is that attack penalties for
wearing shields or heavy armor while using attacks and spells
from classes that have penalties fighting in heavy armor or with
shields don’t go away. For example, a 1st level wizard/fighter has a
base AC of 16 in heavy armor from the fighter class. But while the
character’s fighter attacks would be fine, any of the character’s
wizard attacks (yes including spells) would take a –2 penalty
:
wizard attacks aren’t intended to be used easily while wearing
heavy armor. Since only cleric, fighter, and paladin attacks don’t
take a penalty from heavy armor (barring occasional talents
from classes like the commander), you should be cautious about
multiclassing your way into heavy armor.
The armor-centered classes, fighter and paladin, offer
potential ways around this problem.


A ty talenty řeší tento odstavec:

13TW p.104 píše:
Bonus talents as part of class progression: If your class gets
bonus talents (barbarian, commander, fighter, monk, occultist,
paladin, ranger), you still get them, but at one level later than a
single-class character does.


I když je pořád poněkud nesťastně formulovanej.
14.3.2016 18:08 - Naoki
Matně si vzpomínám že se někde píše že při basic attack deklaruješ ze kterého povolání ho děláš, právě kvůli těm postihům za zbroj.

MC jsem nechtěl povolit a právě jsem to u jedné postavy která chce hrát necromancera s obouručákem povolil aby si místo jednoho z talentu vzal od klérika doménu na strength. Po jednom sezení přišel s tím že jelikož má ten jeden talent tak to si narovinu udělá ten MC. No a na to se probudil družinový munchkin který hledá všechny možné loopholes pro vytovření OP postavy, což se mu zase snažím překazit :-)
14.3.2016 20:00 - Shako
MC - vzhledem k tomu, že potřebuješ 2 vysoké staty, tak to MC moc muchkinismu nenabízí.. ikdyž ta myšlenka o nových talentech asi nějaký muchkin potenciál skrývá. :-D

Nachtrose: Ok, díky.

Naoki: Deklaruješ který BA používáš spíš pro ty efekty, které může BA následovat - různé manévry, flexible attacky atp. Proto to spíš nepoužívám resp. stavím postavy, u kterých je jasné čím útočí (beru talenty na útok jen jednoho povolání, protože jsou vzájemně nekompaktní a tak mi to příjde jako plýtvání zdroji... z druhého povolání beru jiné výhody).
5.7.2017 22:55 - Vojtěch
Už nějakou dobu čekám, kdy to konečně vyleze v PDFku samotné. Nechce se mi platit poštovné :(
6.7.2017 09:35 - Nachtrose
Uz to nejakou dobu susim v digitalni knihovnicce :-) Vlastne od day 1.

http://owl.li/4PFd30dksbK letosni free rpg day 13th Age dobrodruzstvi, jestli ma nekdo zajem.
6.7.2017 20:39 - Naoki
děkuju :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.43161201477051 secREMOTE_IP: 34.204.52.16