Kultura

Vojtěch
24.3.2013 21:17
Otevřené hraní: Dungeon Crawl Classic
Chtěl bych uspořádat otevřené hraní DCC RPG. Našli by se zájemci o nějaký ten old school masakr v kobkách pod zemí bez ohledu na tělesné a duševní zdraví postav v rámci dobré zábavy?
Autorská citace #21
12.11.2020 18:24 - Mathion
Bude dneska stream?
Autorská citace #22
12.11.2020 18:37 - Markus
Ano, v sedm. Jestli neselže technika :)
Autorská citace #23
12.11.2020 18:41 - Mathion
Tak držím palce :)
Autorská citace #24
12.11.2020 18:41 - cyrasil
Upozornuju, ze na humble-bundle zrovna (jeste 4 dny) bezi akce na dcc https://www.humblebundle.com/books/dungeon-crawl-classics-rpg-goodman-games-books
Autorská citace #25
12.11.2020 23:35 - Roven
Stream byl super zážitek! Díky moc za skvělou předlohu jak vést hru.
Autorská citace #26
13.11.2020 12:11 - Markus
Nejsem si jistý, jestli to byla úplně skvělá předloha, ale i tak díky za pochvalu. :) Vtipné je, že kluci vlastně už v první scéně vypadli z předpokládaného průběhu dobrodružství – ono se čeká, že ty strážné vyřídí a potom zloděj odemkne zámek. Ani jedno z toho se nastalo a celá ta pasáž nahoře v baráku vlastně byla improvizace, dokud se zase nevrátili do sklepa.

Takhle to dopadá, když na dobrodružství vyrazí kouzelník, kouzelník a polomrtvý klerik, takže družina je naprosto boje neschopná. :D
Autorská citace #27
13.11.2020 12:47 - Jezus
To jo. Hlavně ta postava, co po nahazování měla maximální životy asi tak 3. V ten moment prostě už víš, že jsi žrádlo pro... kočky :-)

Markus píše:
ono se čeká, že (...) zloděj odemkne zámek.

Hmm, zajímavý koncept vstupu do dobrodružství. Jestli pak se to ujme :-D
Autorská citace #28
13.11.2020 12:57 - Markus
No ale zároveň tam pořád máš pána domu, co nosí klíče, a alternativní cestu (kterou by ale bylo potřeba najít). Takže neodemknutí tě vlastně nutí do kreativních řešení, jak jsme ostatně viděli. :)

Jezus píše:
To jo. Hlavně ta postava, co po nahazování měla maximální životy asi tak 3. V ten moment prostě už víš, že jsi žrádlo pro... kočky :-)


Však ti taky Vandal jako jediný rovnou vytvořil i záložní postavu :)
Autorská citace #29
13.11.2020 13:00 - RoVan
Hodnotím to jako povedené sezení.

A teda velké plus - Markusovo vedení hry, za mně asi nejlepší co jsem u Českého streamování viděl/slyšel.

Markus píše:
Takhle to dopadá, když na dobrodružství vyrazí kouzelník, kouzelník a polomrtvý klerik, takže družina je naprosto boje neschopná. :D


družina je naprosto boje neschopná = divácky/posluchačsky atraktivní
Autorská citace #30
13.11.2020 13:04 - Jerson
Bude to na Youtube?
Autorská citace #31
13.11.2020 13:12 - Jezus
Jj, jídelní výtah pro kočky hodnotím velice pozitivně :-)

Jinak obecně mi to připomínalo takvou tu divočejší šílenější hru, ke které se podobné věci občas zvrtnou, kdy pustíš mezi "normální lidi" skupinku dobrodruhů s magickými schopnostmi :-)
Autorská citace #32
14.11.2020 06:38 - Mathion
Bylo to fajnové uvedení do DCC, díky skvělému vedení Markuse.
Díky za takové streamy. Škoda, že jste nebyli všichni, určitě to pak ovlivní chod dobrodružství a poté je to i naročnější na vedení hry.
Autorská citace #33
14.11.2020 08:50 - Mrakomrak
Souhlasím že z českých "streameru" a streamu byl tento nejzábavnější
Autorská citace #34
14.11.2020 09:45 - Markus
Jejda, ještě se kvůli vám začnu červenat. Díky. Ale nechvalme dne před večerem, ještě nejsme v cíli...

YouTube záznam z předchozího hraní
(Sestřihal jsem to a vyhodil pauzy, ale ještě se to nezpracovalo, takže zkrácená verze se tam snad objeví za pár hodin.)

A taky...

Autorská citace #35
15.11.2020 12:00 - Gergon
Přidám také svůj názor a snad se nikoho nedotknu i když budu poměrně kritický. Nemusíš se Marcusi červenat, i já jsem rád, že se konečně!!! našel nějaký český stream, kde PJ umí skutečně PJovat.
Standardně mě české streamy nebaví, protože je to většinou - pro mě - nuda a nezáživné monotoní vypravování a ne role play ani nějaká zábava.
Poměrně jsem se těšil na Zapovězený stream, protože se tam měly sejít "osobnosti" české RPG scény, lidé, kteří tady na Kostku píšou pomalu odborné statě a romány o tom jak správně hrát, správně PJovat, správně postavit dobrodružství, správně vytvořit záporáka, lidé kteří znají snad desítky různých systémů a mají nastudováno a řeší tady celé hodiny a hodiny do detailu každý hod kostkou a jeho procentuální šance na úspěch v poměrech k rozvoji dovedností postav a podobně. Tak jsem si říkal, že uvidíme jak se to dá hrát skutečně dobře. A ono nic. Největší zklamání dekády, nudné nezáživné vyprávění, PJ předčítající popisy místností z papíru. a tak dále.... z části si to omlouvám tím, že šlo o neznalost pravidel a pohyb v novém prostředí, ale přesto - vyčítat Láďovi Karpianusovi nudné hraní a pak předvést takovýto výkon je vážně směšné.
Připadá mi to stejné, jako kdyby měl člověk auto v garáži, měl z knih nastudované všechny jeho hodnoty, znal stovky značek, uměl rozebrat a složit motor i poslepu, ale když pak vyjede autem do provozu, tak jet o zoufalství a neměl by sedat za volant.
Z tohoto důvodu u mě absolutně ztratily váhu veškeré ty články a rozbory, protože je vidět, že teorie je hezká, ale když nefunguje v praxi, tak je k ničemu. Chápu že to jsou lidé pro které je asi důležitější rozebírat systém, než si užít dobrou hru, také neříkám, že musíme být všichni Matt Mercer, pokud je taková hra baví, tak at si jí užijí.
Každopádně právě už u toho streamu mi přišlo, že vyčnívá Marcus, který si skutečně tu hru užívá a hraje roli a prožívá to co se děje. A tady jsi to Marcusi dokázal, že to není výjimka, že umíš vyprávět zajímavě, zábavně, že umíš předvést různé postavy, že umíš do popisů vložit emoce a to je super a jsem za to moc rád. Takže přeju ať se daří, ať stream běží dál a pokud budu někomu doporučovat český stream, kde by mohl okoukat dobré PJování, tak to bude tento. Abych nekřivdil, tak se mi ještě líbí PJování Yettiho Arbtera, škoda že u Stranger and Dragons hraje postavu a nevede hru, bylo by to o dost lepší. Proto Strangery doporučovat nemohu a nic jiného bohužel také ne. Většina toho trpí stejným neduhem - nuda, nezábavnost, šedá rutina. Snad jedině ti Krotitelé draků si uvědomili, že přenosy streamu jsou nejen pro ně ale i pro diváky a přizpůsobují se tomu, takže i tam je vidět zábavnost a RP.
Na závěr pouze dodám, že je to čistě můj osobní názor a mnoho lidí s ním může nesouhlasit, prosím, každý má svůj pohled na věc, každého baví něco jiného a i když je to tady v diskuzích zvykem, nechci tímto začít nějakou sáhodlouhou diskuzi na téma Pjování na streamech, každý at se kouká na to co ho baví =) hezký den všem a těším se na další Marcusův stream. díky.
Autorská citace #36
15.11.2020 12:20 - York
Gergon: Jestli ono to nebude tím, že ta teorie se zabývá tím, jak dobře psát pravidla a vést zajímavou a pro hráče zábavnou hru, a ne tím, jak bejt dobrym hercem.
Autorská citace #37
15.11.2020 12:21 - Log 1=0
gergon píše:
Z tohoto důvodu u mě absolutně ztratily váhu veškeré ty články a rozbory, protože je vidět, že teorie je hezká, ale když nefunguje v praxi, tak je k ničemu.

Ehm, Gergone, a uvědomuješ si, že ty články psal z těch šesti lidí jeden, ostatní s nimi nemají nic společného, ten jeden to ani nemástroval, jen hrál postavu, a to ve hře ve stylu, který mu není blízký, s lidmi, se kterými není sehraný, a specifickým způsobem (přes videochat), pro který ty články nejsou určené? Notabene soudíš z toho, jak to působilo na diváka, a to je opět mimo záběr těch článků.

To je podle mě (ok, trochu přeháním) závěr ve stylu "Gergonovy GM rady jsou na houby, protože herci v Dračáku špatně hráli.".

gergon píše:
vyčítat Láďovi Karpianusovi nudné hraní a pak předvést takovýto výkon je vážně směšné.

1) Nemusím být švec, aby mne mohly tlačit boty.
2) Láďa si za svoje hraní řekl o prachy, a ne zrovna malé, takže nároky a očekávání byly všeobecně někde jinde.

Tím ti nechci brát, že se ti Zapovězený stream nelíbil, mě tedy jo, ale to je individuální věc, ale ta zobecnění a srovnání jsou docela dost mimo.
Autorská citace #38
15.11.2020 12:33 - Markus
Gergone, díky za komentář a pochvalu. Ale kluci mají pravdu v tom, že je diametrální rozdíl mezi "hrát si hru pro sebe" a "hrát jako veřejnou show". To jsou jiné žánry. Navíc to, co může dobře fungovat jako show, může naopak blbě fungovat v normálním hraní – typicky například railroad a přísné korigování dramatičnosti a prostojů PJem. To bude věc, která divácky vyzní dobře, ale hráče může nemístně frustrovat.

Zapovězený stream rozhodně nebyl myšlený jako show a myslím, že nikdo z nás se o show nepokoušel. Šli jsme si prostě zahrát ZZ a vyzkoušet pravidla - a u toho jsme se natočili, aby nás viděli ostatní (a mohli to použít třeba k naučení pravidel). Ten záznam je rozhodně věrnější obraz toho, jak normální hraní vypadá. Jakákoli show je spíš nedobrý obraz skutečného hraní.

Co se týče našeho hraní DCC... to původně bylo myšleno čistě jako "zahrajme si něco přes internet". Já jsem se potom hecnul, že to budu streamovat, protože když už jednou hrajeme online, proč to nenatočit, že. Ale nikdo z ostatních hráčů (a původně ani já) do toho nešel s tím, že bude dělat show pro diváky. Už tak jsem se cítil blbě, že jsem je natlačil do nečeho, co bude veřejné. Jsem rád, že do toho vůbec šli a že hráli přirozeně, jako by hráli normálně. Rozhodně bych od nich nečekal, že budou dělat show.

Já jsem ale tu show částečně dělal, to je pravda. Rozhodně jsem tu hru vedl jinak, než bych ji vedl doma u stolu. Ale spíš než tím, že jde o veřejné vystoupení, je to způsobené časovým limitem formátu. Jsme domluvení na dvou 3hodinových sezeních, za tu dobu chci stihnout celý modul. Což znamená, že ho dost tlačím dopředu různě do něj "dramaturgicky" zasahuju (např. vyhazuju některé překážky), aby to vyšlo. Při běžném domácím hraní bych to zdaleka tolik netlačil, bylo by tam víc hluchých míst, prostojů a žvanění (ale taky možná větší pohoda pro hráče), i příběhově by se to snadno mohlo zvrhnout v nekonečnou sérii komplikací, která by možná vůbec neskončila vykradením pokladnice a přešla v něco jiného. Při běžném hraní by se mi tak mohlo stát, že by mi hráči z toho modulu vykojelili a utekli - což ale tady nechci dopustit, protože nehrajeme kampaň, ale jen dvě domluvené tříhodinovky.

Vyhazování připravených překážek z modulu, což jsem tady dělal, by pro mě v normálním hraní bylo dost faux pas.

TLDR: Hraní pro show a hraní pro sebe jsou trochu nesrovnatelné disciplíny.
Autorská citace #39
15.11.2020 12:49 - Dukolm
Log 1=0 píše:
Ehm, Gergone, a uvědomuješ si, že ty články psal z těch šesti lidí jeden, ostatní s nimi nemají nic společného, ten jeden to ani nemástroval, jen hrál postavu, a to ve hře ve stylu, který mu není blízký, s lidmi, se kterými není sehraný, a specifickým způsobem (přes videochat), pro který ty články nejsou určené? Notabene soudíš z toho, jak to působilo na diváka, a to je opět mimo záběr těch článků.

Pod tohle se můžu podepsat. Měl jsme rozepsaný úplně přesně to samý.

Plus mě celkově v Gergonovo zobecnění kostky a uživatelů dohromady přišlo dost mimo. Protože se tu vyskytuje dost rozdílných stylů a i názorů jak na hraní tak na L.K. A je zastoupen i mezi účastníky streamu.

Zapovězený stream byl za mě třeba zajímavý experiment a ukázka že online hraní + stream + první hraní v pravidlech + první hraní lidí v tomhle složení. A ukázalo to že je to dost blbý nápad od toho očekávat velkou zábavu.

Trošku sem spíš z celého postu nabyl dojmu že Gergon má problém jen se sirienem a jeho články, ...
Autorská citace #40
15.11.2020 14:48 - Gergon
Netvrdil jsem - aspon doufám, že všichni jsou profíci v oboru a že jsou všichni spřízněni s kostkou, tak to myšleno nebylo, neznám nazpamět kdo kolik článků píše a ano Sirien je nejvíc vidět jako kritik, tak jsem od něho čekal monhem víc, aby ukázal jak to teda dělat lépe. ale nechtěl jsem se rozepisovat ještě dýl a všechno upřesnovat, jako spíš všeobecně nastřelit své zklamání a pochválit Marcuse.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09631085395813 secREMOTE_IP: 3.237.178.126