Kultura

Alnag
6.9.2013 21:17
Zakládám tuto diskuzi čistě pro případ, kdyby se náhodou někdo v budoucnu rozhodl snad možná překládat RPG 13. Věk, tak aby nedošlo k nějakému nesouladu mezi překlady některých klíčových termínů. Tato diskuze by měla jít ve šlépějích svých předchůdců (od překladů ADnD 2e, před DnD 3e a DnD 4e) ... to jest k věci... diskuzi o věcech nesouvisejících s překladem si nechte na jinam.

Pokud máte cokoliv, čím můžete přispět ke zvýšení kvality překladu, prosím napište to do diskuze. Velmi nám záleží na tom, aby byl překlad co nejlepší.

Odkaz na obecnou diskuzi o hře: http://www.d20.cz/diskuze/kultura-diskuze/51319.html
22.2.2014 19:36 - Nachtrose
Neni to uplne 13th Age specificke, ale jelikoz se chystam vest prave to a narazil jsem na ty pojmy pri cteni prirucky, tak to pisu sem.

Potreboval bych pomoci se dvema pojmy ( zatim ) Favored Enemy a Ley Line(s). Oboji vesmes vim, co znamena, ale nenapada me zadne vhodne spojeni na preklad... :-/
22.2.2014 19:41 - York
Favored Enemy - Úhlavní nepřítel.
Ley Line - (magická) siločára.
22.2.2014 20:20 - Vojtěch
Favoured enemy - oblíbená kořist (vzhledem k tomu, že se jedná o rangerskou schopnost na kterou potvoru dostane bonusy)
22.2.2014 20:42 - York
Vojtěch píše:
oblíbená kořist


Jo, to je asi lepší.
24.2.2014 09:05 - Beltar
Nebo "Tradiční nepřítel"?
24.2.2014 11:54 - crowen
Tradicny nepriatel moc nesedi z hladiska pravidiel, kde si pocas hry mozes "favored enemy" menit podla lubovole po meditacii. Skor by som sa priklonil k tej oblubenej koristi.
24.2.2014 12:31 - sirien
Dovolím si projít celou diskusi a jen tak zamumlat u toho co mě zaujme (13th age samotný neznám, jen aby bylo jasno)

Underhome ~ Dolní dům?
School of Imperial Wizardry ~ Škola říšské magie
X King ~ Král X (Král trpaslíků, Královna elfů)
přívlastek King ~ Přívlastek Král (Čarodějný král, Nemrtvý král, Jednooký král)


Gods of Light a Dark Gods bych překládal jako Bohové Světla a Temní Bohové (v angličtině to také není symetrické a Světlí bohové mi zní fakt divně)

Stupeň Dobrodruha, Mistra, Legendy... jako ok, jestli chcete, ale jen poznamenávám, že mě osobně to zní hodně východně (Čínsky, Japonsky... dobrodruh, mistr, legenda...), pro západní stylizaci mi to s tím mistrem nesedí.

noir píše:
MerliN: Protože pro Pražáky a Středočechy to asociuje jednu městskou čtvrt

ne.
(celoživotní pražák v několikáté generaci, nulová asociace při přečtení)

Nachtrose píše:
nebo Demonica, zejo?

Nezní to špatně, ale Demonica Ti na Dálavě určitě hrozně moc poděkuje ;)
28.2.2014 22:08 - Nachtrose
A mám tu zase pár výrazů, se kterými si nevím tak 100% rady.
Incremental Advantage překládám jako Rostoucí výhoda, nezní to úplně špatně, ale nemá nekdo případně něco lepšího?
Momentum u rogue nevím. Dle slovníku to je hybnost ( ale to mi zní moc technicky), nebo spád ( ale to mi tam zas tak úplně nesedí ). Sám pro sebe si to překládám jako švung, ale to mi pro změnu přijde až moc nářečové.
Mook - tak s tímhle si ani slovník neporadil o.O chápu o co jde, ale vhodný výraz nikde ( a ano, uznávám, že mám mizernou slovní zásobu )
1.3.2014 01:26 - Vojtěch
Mook je pohůnek, nebo něco takového. Jakékoliv synonymum pro nameless slouhy, nebo trotly, kterých je všude kvanta by se hodilo. Klasičtí Stormtroopers atd.

Momentum bych možná nepřekládal.

Incremental Advantage... Částečný postup?
1.3.2014 13:23 - alefo
mook je poskok (wushu)
1.3.2014 18:16 - Vojtěch
Ono to jaksi evokuje pocit, že o jsou něčí podřízení, ale v praksi to můžou být jen trotli, kterých chceš hodit hodně, ale nic moc neznamenají. Takové nicky.
1.3.2014 19:15 - Nachtrose
Takze moji mookove bodou nosit budto cervena tricka, nebo bilej plasteel armor? ;-)
1.3.2014 19:57 - Vojtěch
Mookove jaksi nosí červená trička ze své podstaty ;-)
2.3.2014 08:31 - Jarik
Krome hry Wizardry, kde je Mook jedna z hlavnich ras :)
29.4.2014 10:09 - Almi
Jiná, lepší diskuze o 13th Age tu není (nebo jsem nenašel, což je klidně možné), tak se zeptám zde: při hraní 13th Age jsme narazili na:

When you are engaged (Pokud jsem s někým v klinči), tak:
Your ranged attacks draw opportunity attacks from enemies engaged with you that you don’t target

(str. 163 pravidel) - znamená to opravdu, že střelecké útoky vyvolají příležitostný útok jen od protivníků, které nejsou jeho cílem?

BTW: Jinak se 13th Age hraje luxusně. A z mého pohledu DMa i díky neskutečně luxusnímu fluff textu v připravovaném bestiáři (nevyšel už?) a vůbec mechanikám hnusek. Takhle si představuji kvalitně zpracovaný bestiář.
29.4.2014 10:14 - ShadoWWW
Ano.

Ještě nevyšel.

Stačí takto? :-)
29.4.2014 10:16 - Colombo
Pokud jste zasnoubení, tak vaše útoky na dálku tahají příležitostný útok z nepřátel s kterými jste zasnoubení, které nejsou cílem.
29.4.2014 10:21 - Almi
ShadoWWW: Jo, stačí :-)

..aspoň se mám nač těšit i šetřit :)
20.5.2014 12:40 - Nachtrose
Koho to zajima:

Pelgrane press píše:
The 13th Age Bestiary is with the printers, on target for a May / early June delivery date. Pre-order your copy now from the Pelgrane store. It’s available on Bits and Mortar, too, so you can pre-order it from your local retailer and get the PDF now.

13 True Ways is finally in layout. We apologize for the extreme delay in getting this Kickstarted product out to you – we think it’s worth the wait. We’ll put in on pre-order this month. It’s touch and go if we’ll have it out in time for GenCon and Kickstarter backers come first. A non-laid out PDF version should be out with backers in the next couple of weeks.
23.5.2014 15:07 - Shako
Nachtrose píše:
Momentum u rogue nevím. Dle slovníku to je hybnost ( ale to mi zní moc technicky), nebo spád ( ale to mi tam zas tak úplně nesedí ). Sám pro sebe si to překládám jako švung, ale to mi pro změnu přijde až moc nářečové.


Todle by mě taky zajímalo, jak tomu nějak jednoduše říkat. Hybnost tomu sedí, ale zní to moc fyzikálně a málo fantasy.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086403131484985 secREMOTE_IP: 3.81.221.121