Kultura

Autorská citace #1
21.4.2014 16:36 - sirien
Už od střední školy mi vždycky hlodalo v hlavě, jestli rozdělení samotné vlády byl ten ideální způsob decentralizace a řešení problémů komunikační vzdálenosti. Vždycky mi přišlo, že větší autonomie na nižní úrovni by možná dávala víc smyslu než rozseknout takhle samotnou vládu celé říše.
Autorská citace #2
22.4.2014 21:13 - chrochta
to Sirien: Nikoli nezbytně. Perští achaimenovští satrapové občas byli spíše samostatnými králi (viz. kárský Mausólos) než úředníky krále králů. Pro Persii je bohužel absolutní nedostatek zpráv, takže o "soukromých" válkách nic nevíme.
Autorská citace #3
28.4.2014 19:58 - Vojtěch
Pěkné, moc pěkné.
Autorská citace #4
30.4.2014 15:41 - Hunter
Jj, diky moc, prijemne cteni :-) Vzdycky me to privede na myslenku, jak vlastne vypada idealni vladni system ve svete, kde nemate moznost "okamzite" komunikace jako nyni :-)
Autorská citace #5
30.4.2014 16:44 - Gurney
sirien: Myslím že by při větším stupni decetralizace vyvstaly problémy se zásobováním - dle mých skromných znalostí bez obilí z Egypta a vůbec dobře organizované výměně potravin a surovin skrz celou říši to moc nemohlo fungovat. Kromě toho to nebyl stát dnešního typu, spojený nějakým národnostním cítěním, takže je otázka jestli by se to celé nerozpadlo ve chvíli, kdy by ses o zavedení nějakých autonomních oblastí pokusil, východ nezabrali Peršani, části za Alpami časem netransformovali Germáni nebo Avaři na nějakou společnost zcela nekompatibilní třeba s Egyptem a tak. Ale to je všechno jenom moje velice neodborná spekulace.

Jinak jsem rád, že se vám článek líbí, druhá část je na cestě (ano vím, mám zpoždění...)
Autorská citace #6
12.5.2014 16:00 - Ebon Hand
Děkuji za článek, moc se mi líbí. Jen to podtrhuje dokumenty, které jsem viděl v poslední době o Egyptské obilnici Říma, vzniku půdních "oligarchů" a celkové vnitřní destabilizaci.
Autorská citace #7
11.6.2014 18:55 - sirien
...kapitola druhá...
Autorská citace #8
13.6.2014 22:24 - chrochta
Máš tam špatný rok bitvy na Katalaunských polích a špatně napsané jméno perského šáha. Jinak článek vynikající.
Autorská citace #9
13.6.2014 22:48 - Gurney
Ajo, dokonce nejen rok, ale i století :)

Opravím, díky za tip.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082288980484009 secREMOTE_IP: 34.227.112.145