Kultura

Alnag
11.5.2014 13:58
RPGfórum (výpadek)
Úvod původní diskuse (o dlouhém výpadku 2014):

Vlákno pro diskuzi výpadku RPGfóra, protože to chcete někde diskutovat a protože je lepší na to mít vlastní vlákno. Pokračování odtud.

Faskal píše:
Výpadek se sešel s dost nešťastnými okolnostmi - jeden člověk schopný nahodit server je v zahraničí a druhý podle všeho na smrtelné posteli. Dost dlouho trvalo i než se nahodila aspoň dočasná stránka; v tuhle chvíli na řešení problému dělá Alef a s napětím čekáme na jeho oficiální vyjádření.
Autorská citace #1
11.5.2014 14:44 - Sosáček
Alnag píše:
Tvému postu nerozumíš. Má to být výzva k přesvědčování, že tady o tebe stojíme (skrze zápisy k Shadowrunu nebo cokoliv jiného)? Politika tohoto webu je myslím celkem jasná, precedens jiných zápisů z SR také.

Ano. A tys mi na to neskočil. Budeš jednoho dne úspěšný otec.

... asi to nakonec vyvěsím všude možně.
Autorská citace #2
11.5.2014 15:41 - Colombo
jsem pro Sirienův hack přesměrování na D20
Autorská citace #3
11.5.2014 16:10 - Hunter
Sice jsem na forum nikdy nejspis nevkrocil (nebo si to nepamatuju) a sem jsem dorazil spis proto, ze jsem se pidil po hrani Star Wars a skoncil s dotazem na Alnaga s nim v cajovne (kde jsme si dobre pokecali a rozesli se :-D).
Takze sice je to uz par let, co tu strasim, ale stale jeste nechapu, v cem vezel takovej trabl a rivalita mezi koskou a forem? A popripade lidma? :-)

A jak nekdo poznamel ve vlaknu o Mephitu, vzdyt prichazi spousta novych lidi, kostka je tu taky uz dlouho, tak nezmenil se vam nazor na forum, respektive alespon vseobecne na lidi co se tam objevuji?

Vas zvedavy lovec odpovedi :-)
Autorská citace #4
11.5.2014 17:36 - Alnag
Hunter: Ty si tedy umíš vybrat zápalné téma, to ti povím. Ale dobře, kdo se ptá, moc se dozví. Předesílám, že co píši je můj subjektivní názor, který se nemusí (a asi ani neshoduje) s názorem D20 jako celku.

1) V čem vězel takový trabl a rivalita mezi D20 a RPGfórem? V první řadě je dobré vědět, že původně žádné RPGfórum neexistovalo, existovalo CzechDnD (web a fórum). D20.cz vznikla sloučením dvou stránek o DnD a protože článkově CzechDnD už nic neprodukovalo z hlediska článků došlo k přesunu toho mála obsahu z CzechDnD webu na D20.cz, které bylo jaksi oficiálním článkovým serverem fóra (v té době jsem byl zároveň autorem článků na D20 i moderátorem CzechDnD). V té době D20 neměla vůbec diskuze (v záhlaví byl odkaz Fórum, který linkoval CzechDnD).

V rámci toho, že komunita se různě vyvíjela jsme dospěli k názoru, že CzechDnD si zasluhuje rozšířit záběr, takže jsme postupně přitáhli části lidí odjinud, více a více se množily odkazy na jiné RPG hry, takže došlo k přejmenování na RPGfórum. V té době jsem v zásadě seděl na dvou židlích (jako jeden ze 3 adminů D20 a zároveň jako řekněme "neoficiální šéf" RPGfóra, jednoduše proto, že jsem měl spoustu času a tak jsem byl zdaleka nejaktivnější).

Pak se staly dvě věci. Víc aktivně do řízení se znovu zapojil člověk, který kdysi dávno CzechDnD vytvářel (Markus), který měl stále administrátorská práva k fóru. A na Fóru začal jiný člověk rozvíjet řekněme velmi netradiční představy o RPG, které byly potenciálně výbušné jako TNT. Tak došlo k "teoretickým válkám" o tom, jestli hrajeme RPG pro zábavu nebo pro jiné vyšší cíle, jak se RPG má správně hrát a tak dále. Markusovi se RPG teorie líbila, mně ne, což mezi nás postupně vrazilo větší a větší klín. Na pusu jsem si nikdy pozor nedával, takže jsem svůj nesouhlas s teorií dával najevo. Pak se místo obsahu začali řešit lidé, kdo a jak se chová a jestli to odrazuje "nováčky". Různí lidé začali odcházet, takže jsem se jednoho dne také sebral, rezignoval na účast na vedení projektu, který už nešel směrem, kterým jsem chtěl aby šel a odešel jsem. Na D20 se postupně (v mezičase) vyvinuly komentáře k článkům a posléze až k současným diskuzím. S mým odchodem odešli i různí další a komunita se v podstatě rozštěpila na dvě. A bylo tam hodně zlé krve.

Z logických důvodů (lidé názorově nejspíš ovlivní sobě blízké s kterými se potkávají) se dělicí čára táhla hodně i oblastmi, takže na jedné straně linie Praha - Olomouc a na druhé Brno - Bratislava. (Což dnes už neplatí, ale tehdy to tak až na výjimky vypadalo.)

Rozchodem (který byl navíc na etapy postupně dalších a dalších rozhádaných a následně z RPGfóra rezignujících lidí) to ale neskončilo. Naopak byla tendence přilévat pod kotel a vyřídit si vzájemné křivdy i po rozchodu, takže lidé, kteří se v životě nepotkali ani na internetu natož reálně se v podstatě nenáviděli. Při pohledu zpět to zní směšně pitomně, ale taková byla realita.

Zcela otevřeně za sebe říkám, že mi pěkně hnulo žlučí, když řadu koncepčních nápadů jak dál s RPGfórem po mně převzali jiní a začali je vydávat za svoje. Štvalo mne, že jsem RPGfórum v podstatě vzkřísil z popela a nedostalo se mi za to žádného vděku. Ve finále (dodnes) spíš opaku. Každopádně to byla taková zlatá doba RPGfóra, protože nebylo jen o D&D jako předtím, ale zároveň bylo hodně a hlavně o RPG. Dnes je to diskuzeně "více rozplizlé", ale to je myslím osud, který potká většinu komunit (co tak můžu soudit z malého vzorku, který jsem viděl).
Autorská citace #5
11.5.2014 17:48 - Alnag
2) Jestli se nezměnil můj názor na RPGfórum, resp. lidi, kteří se tam objevují?
Ale to víš, že ano, změnil. V první řadě moje arcinemesis (Markus :)) se už asi unavila a na RPGfórum opět prakticky nechodí. Mimoto jsme si řadu věcí posléze vyříkali s ním i s dalšími z tehdejšího týmu v různých soukromých zprávách a brali jsme to jako prostě paralelní byznys, nepomáháme si příliš, ale ani si neškodíme.

Tohle pojetí se bohužel nepřeneslo na některé příliš agilní "pomocníky", kteří měli na obou stranách tendenci přikládat pod kotel. Což situaci nikdy tak docela neuklidnilo. A další a další generace "pomocníků", kteří už si ani nepamatují proč, ale hlavně vědí "jak moc" nenávidět prostě přetrvává.

Doby, kdy jsem na RPGfóru visel doslova celý svůj bdělý čas jsou už dávno pryč (to už nevisím ani na Kostce). Občas tam zajdu, když si vzpomenu, ale už tam není nic, co by mne přitahovalo. Ty zajímavé diskuze, to co mne tam drželo, lákalo jako můru světlo plamene jako by zhasly. Můžeme se dohodovat proč, ale to by nás možná zase dostalo do něčeho nepěkného, protože to byl jeden z momentů zlomu a názorových střetů. Z tohoto úhlu pohledu je mi tedy RPGfórum trochu putna, protože to už není něco, k čemu mám citový vztah.

Pak je tu ještě druhá věc, která mi vadí. Já bral tyhle weby (všechny, co jsem za ten dlouhý čas pomáhal provozovat) jako nezištnou službu komunitě. Nebo zištnou maximálně v tom smyslu, že mne to, co jsem dělal mimo jiné taky bavilo a byl jsem trochu slavný (nebo nechvalně proslulý). Nelíbilo se mi (a nelíbí se mi), když si z toho někdo dělá živnost a provozuje to jako svého druhu marketing (Příběhy Impéria, Střepy snů, DrD 2 a další). Tento pocit jsem taky míval a taky jsem se s ním vypořádal přinejmenším tady na D20. Což se zase některým z RPGfóra nelíbilo. Protože nedokázali odlišovat, spojili si to s vzájemnou animozitou a opět přiložili pod kotel. Očekávali, že cokoliv vyprodukují musí být automaticky a nekriticky přijato (zatímco můj přístup je velmi kritický všeobecně).

I přesto myslím bylo několik pokusů zacelit tuhle jizvu, protože si myslím, že to komunitě jako celku škodí. Ale bohužel prozatím nedopadly dobře. Už déle si pohrávám i s představou, že můj odchod do ústraní by mohl pomoci, ale jistý si tím nejsem. Bojím se, že animozity přetrvají. Pokud by to tak ale bylo, inu člověk má vědět i to, kdy odejít. A já výhledově svoje stažení se plánuji stejně. Ale přinejmenším bych se rád dožil "deseti let" Kostky. Otázka ovšem je, jestli až bude mít D20.cz deset let, jestli tou dobou bude RPGfórum ještě o RPG a ne jen diskuzí hráčů RPG o čemkoliv jiném.

Jak to má celé druhá strana nevím, to by ses musel ptát tam. Ale řekl bych, že nulová žádost o podporu (např. alespoň vyvěšení informace co se děje na D20) nebo ostentativní "čtení tady a reagování tam" říkají hodně.
Autorská citace #6
11.5.2014 18:29 - Sosáček
Nevím, jestli s tím "RPGF není o RPG" a "týpci z RPGF čekají, že bude jejich výtvory každý nekriticky přijímat" trochu nepřeháníš. Je normální propagovat svoje projekty, a naposledy co si pamatuju, tak rpg diskuse na RPGF docela jely. Hádal bych, že jich bude podobně jako tady, ale navíc je tam k tomu ten aktivní pokec. Lidi v pokecu a lidi v rpg diskusích jsou vlastně skoro dvě komunity, co se překrývají v pár trollech jako jsem já.

Co se týká nekritického přejímání, já neznám snad nikoho krom PK (co už tam studem přestal chodit) a jeho nejbližšího okolí (které tvoří na RPGF už akorát aljen), kdo by si myslel, že DrD 2 není úplná ... jak se to řekne slušně, no prostě, že je to dobrá hra. Nebo nedejbože aspoň "nijak úžasná, ale aspoň trochu funkční" hra. DrD 2 je případová studie v neposlouchaní testerů a hloupé aroganci.

Ale to neni tak důležité, nemyslím, že když si týpci propagují Příběhy Impéria, tak je to nějak moc jiné, než překládat DnD5. Obojí je asi stejně propagační.
Autorská citace #7
11.5.2014 18:45 - Alnag
Sosáček: Vnímám určitou disproporci mezi poselstvím, které jsem se snažil sdělit a tím, jaké dorazilo na přijímač. Jak jsem psal, jsou to moje dojmy a ani RPGfórum tolik nesleduji, mohu se mýlit. V podstatě o to ale ani nejde, takže ti to nebudu vyvracet.

Sosáček píše:
Ale to neni tak důležité, nemyslím, že když si týpci propagují Příběhy Impéria, tak je to nějak moc jiné, než překládat DnD5. Obojí je asi stejně propagační.


V tomhle bych si dovolil nesouhlasit. Autor je zainteresovaný na úspěchu svého produktu, je vůči komunitě v konfliktu zájmů. Komunitní překladatel (nebo jak mám tomu, co tu vyvádíme) říkat, v takovém konfliktu není. Já si můžu vybrat co přeložím, co budu propagovat a můžu říct, hele sorry, takhle příručka sux, tu si nekupujte. Můžeme tady vést (a vedeme) debaty o tom, jestli DnD 5e bude skvělé nebo to bude naprostá... (no něco jako DrD 2). Autor tuhle debatu nepovede a když se jí bude účastnit tak výhradně na straně obránců a ještě si to bude nutně brát osobně.
Autorská citace #8
11.5.2014 18:59 - York
Co já vím, tak autoři ale nezakládají diskuse ve stylu "Tohle je skvělé, určitě si to kupte", ale prostě využívají možnosti hostovat na fóru oficiální diskuse ke svým produktům.

Což mi přijde celkem win-win řešení, protože to současně plní i tu propagační funkci, přidává to na fórum obsah, zvyšuje to kredit fóra, přilákává to do oficiálních diskusí přispěvatele a ti si navíc nemusí zakládat účty na hromadě různých pidifór a mají to všechno pohromadě.
Autorská citace #9
11.5.2014 19:07 - Alnag
York: Můžu jen zopakovat, co jsem napsal. Vidím tam konflikt zájmů. Ostatní je věc individuálního vkusu. Leccos bych asi viděl jinak než ty, ale nemám potřebu to rozebírat. Díky za pochopení.
Autorská citace #10
11.5.2014 19:27 - Colombo
Alnag: v momentě, kdy už někdo fanouškovsky překládá produkt, tak v něm má celkem hodně (minimálně citové) investice a tedy tak samo nemůžeš to co říká o daném produktu považovat za 100% pravdu.

Chápu že se nechceš dostat do situace IGN, které dělá masivní reklamu hrám, které ještě nevyšly a herním cenám, které se dávají za "nejlepší FPS" taktéž hrám, které mají venku tak akorát trailer.

Ale v případě, že jde o kvalitní produkt (a neslyšel jsem někoho tvrdit, že by Střepy nebo Příběhy byly špatný produkt, i Sirienovy recenze byly pozitivní) nebo jen informace, že to a to vyšlo...
Autorská citace #11
11.5.2014 19:46 - Alnag
Colombo: Souhlasím. I jakožto překladatel nějaké hry tam určitou citovou investici mám. Přesto tam vidím určitý rozdíl. Komunita je v zásadě celá o citových investicích. Autor komerčního produktu tam má často buď finanční investici nebo finanční zájem. Tam já si osobně rýsuji určitou "čáru". A za čárou pak je, když si autor určuje jakým způsobem se bude (a nebo nebude) jeho produkt prezentovat, za jakých okolností apod. A je přitom jedno, zda je produkt dobrý nebo nikoliv. Paradoxně si myslím, že dobré produkty to mají možná ještě těžší (protože méně kritiky vzbuzuje zákonitě větší dojem protežování).

Jinak ano, situace je to zamotaná. Není to lehké. Taky v ní člověk musí hodně navigovat na základě pocitů. Ale tak na začátku byla otázka a já k ní napsal svůj názor a dojem. Nenutím ho nikomu jinému.
Autorská citace #12
11.5.2014 21:54 - Colombo
Ok, nevidím tady za oponu, jestli někdo chtěl promo články od DrD 2, vyměnit pozadí za DrD 2 přebal a header "Vychází DrD 2 tehdy a tehdy" tak se ti nedivím. (DrD2 možno vyměnit za jakoukoliv jinou značku/produkt).

Mohl bych debatovat o tom, že i člověk, který překládá, pravděpodobně vlastní daný produkt a bude chtít zvýšit využitelnost své koupě a jeho zájem by se taky dal přepočítat na peníze:) spíš mi jde o to... kde je problém? Pokud se to dělá dostatečně civilně a dané peníze budou zpět investovány do komunity k celkovému zisku komunity? Ostatně Mephit tu má taky vlastní "propagaci".

Takže, vařím z vody protože nevím, co se stalo, jestli se něco stalo. Co tě vedlo k tomu vymezit tu hranici? Kdo se prohřešil? A kde konkrétně ta hranice je?

Pokud o tom nechceš diskutovat, prostě tu diskuzi smaž.
Autorská citace #13
11.5.2014 22:16 - Alnag
Colombo: Nic tak extrémního se tu naštěstí nedělo. Ano, dá se argumentovat "network externalities", ale myslím, že sám uznáš, že to už je hodně jinde. Myslím, že klíčové heslo je "dostatečně citlivě", což se obvykle daří autorům, kteří v tom nemají peníze a nějak záhadně se to nedaří ve chvíli, kdy jde o prachy (ale asi není na místě to zobecňovat). A Mephit tu nemá propagaci, ale nabídky otevřeného hraní (zdarma, pokud vím). Na tom Mephit spíš tratí než vydělává. Se Sparkle jsme si myslím ujasnili, kde vidím ten předěl, protože se neváhala na to zeptat.

K vymezení mne asi vedli autoři chovající se jako primadony, na jejichž dílko se nesmí sáhnout natož se na něj křivě podívat a o němž se nedá vést kritická diskuze, smí se jen obdivně vzdychat. (A ano, taky už je člověk tak reflexivně vytrénovaný těm dalším nevěřit a dívat se na věc od začátku skepticky.) Na druhou stranu je tu i řada pozitivním případů (byť opět s rizikem jistého škatulkování - téměř bezvýhradně nekomerčních podniků).

Mazat tě nemám důvod. Je vždycky dobré podívat se na zoubek vlastním hodnotám.
Autorská citace #14
11.5.2014 22:18 - sirien
Funny. Čekal jsem kdy na tuhle diskusi dojde... myslel sem že to bude dřív. Uhlíky na nukleárním ground zero už očividně dost vychladly a jen sem tam otráveně podoutnávají. Trvalo to jenom celých šest let...

Hm. Asi je fér abych k tomu taky řekl svoje, vzhledem ke své nemalé účasti... v podstatě ve všem, ale ne z telefonu. Možná zítra až se vyspím, žonglování s pochodněmi nad bazénem benzínu je beztak bezpečnější když je člověk odpočatej a sebefiltrování mu běží na plno.
Autorská citace #15
12.5.2014 00:28 - Hunter
:-) Dekuju Alnagu :-) Na Siriena se taky tesim :-D

Ad autori, me, jako typickemu uzivateli, ktery se nerad pousti do novych pravidel diskuze s autory taky vyhovuje, ale spis typu Yorka, neboli nekoho, kdo te primo vyzve, mrkni na to, najdi chybu, popripade co se ti libi a rekni mi.
Lidi, kteri sve veci brani stylem tohle je super, tys to nepochopil, pro me jenom znamenaji, ze to od nich nemam kupovat = opet podstatna informace. Takze me "komercni" propagace nevadi, pokud je oznacena jako komercni propagace - tj. neni to takovou tou podloudnou formou, kdy (imaginarne) Sirien dostane tri tricka, boty a nove fusekle a rekne nam, jak ta a ta hra je fakt super, sice by ji dokazal z patra vylepsit, ale pro noobiky jako jsem ja je to ok :-D Siriene, nic proti, dosad si za sve jmeno jinou znamou osobnost tady :-)

Co ja citim tady na kostce je problem sehnat pripadne dalsi hrace - prijde mi to tu jako mala komunita. A nikdo moc novy sem asi sam primo nezavita, nebo jsem ty lidi videl zridkakdy. Vetsinou novi lide jsou soucasti jiz bezici skupiny. V tomhle smeru bych uvital vic lidi - rozumnych, coz ale asi narazi prave na ten problem, ze pak se to muze rozpliznout, neb rozumne lidi tezko vytipujes a vyselektujes. Takze, at trosku jeste zamicham, ma smysl pro nasi SW sagu se mrknout na forum po dalsich lidech? Nebo byste doporucili jine misto? :-)
Autorská citace #16
12.5.2014 08:43 - Wild West
Píše:
"RPGF není o RPG"


Tady někde se skrývá jádro problému v mém případě. Vlastně mne to pronásledovalo už kdysi na Pevnosti; na jedné straně byla podivná parta nerdů s nejrůznějšími obskurními zájmy, které nebyly schopné samy o sobě naplnit slušný net nebo časopis, a tudíž byli nerdi nuceni spojovat svoje úsilí a cvičit se v toleranci, jíž obvykle nemívají na rozdávání.
Na druhé straně majitelé časopisu a potažmo netu, kteří jasně věděli, o čem že to má být, kam přesně se to má směrovat a co je z jejich pohledu spam a off topic.

Narážel jsem na to paradoxně úplně shodně na RPGF i na D20; Alnag i Markus se sice liší v milionech detailů, ale v tomhle mají oba podobný pohled; jejich net má být o rpg a ty přesahy ven do jiných světů tvořili výhradně jiní lidé.
Na D 20 to byl spoluzakladatel Rytíř, jehož zmizení je pro mne těžko nahraditelná ztráta.

Na RPGF to prostě dopadlo přesně obráceně; zmizel Markus a tím offtopic narostl.
A nyní odhalené vážné technické nedostatky zřejmě povedou k nějaké další reformě a reorganizaci, při čemž rozhodně nemyslím, že by tam převládlo DrD II.
Autorská citace #17
12.5.2014 10:08 - Pepa
Jako ještě víceméně nováček na RPGforu, který je nezatížený jakoukoli minulostí, přidám svůj pohled na věc.

Ad autoři a případný konflikt zájmů: Opravdu by mě zajímalo, Alnagu, jak to myslíš. To jako Kostka nové autory nových her nepodoporuje? Protože takhle jsem to pochopil. A jestli teda ti noví autoři nových her uvidí, že jim na Kostce "pšenka nepokvete", tak to je potom jasné, že raději půjdou na RPGforum...

Ad RPGF není o RPG: Zajímavé... Tohle mě nikdy nenapadlo, ale půjdu na to jinak.

Diskutuje se tu na Kostce o Dungeon Worldu a jeho hacích? Diskutuje se tu o Příbězích Impéria, Střepech snů, DrD 2 a Fateu? A abych nezmiňoval jenom staré zaběhnuté značky, tak se ještě zeptám: Diskutuje se tu o Končině a Astrálním doupěti? (Odpověď je, že možná že ano, ale v kolika lidech?)

Dále RPGforum pořádá RPG Kuchyni (+ další soutěže přijdou) a plánuje a vydává časopis Drakkar.

Můžete říct, že tyto aktivity (a diskuze) jsou zbytečné, neplodné a já nevím, co všechno, ale mě osobně tyto aktivity zajímají. Jinými slovy: Mám pocit, že na RPGforu se toho prostě "děje víc" než tady. Proto (když jsem si "vybíral fórum"), šel jsem tam a je docela dost dobře možné, že takto to uvidí mnozí další nováčci, nejenom já.

Ano, až vyjde DnD Next, podívám se sem, protože o DnD se diskutuje více tady než tam, ale na druhou stranu i tak je hodně diskuzí o DnD živeno Shadowwwem a pokud on o tom na RPGforu napíše (odkazy na originály, odkazy na svoje překlady, svoje dojmy a myšlenky, ...), tak zase budu moci zůstat "mezi svými"...

Takže za mě asi tak.
Autorská citace #18
12.5.2014 10:15 - sirien
EDIT: deleted /EDIT

Ne. Nakonec jsem se rozhodl že k tomuhle nic nenapíšu.

Alnag dokázal být ve svém popisu EXTRÉMNĚ zdrženlivý. Spoustu velmi podstatných věcí (rozumněj: toho co někdo udělal nebo "provedl") vynechal a ty zbylé popsal extra mírně a se značnou dávkou autocenzury, takže sice odvyprávěl velmi stručně co se stalo, ale vůbec nevystihl co se dělo.

Já takhle cíleně bezkonfliktní být nechci, není to můj styl, takže jen pár komentářů k tomu co už padlo:


Alnag se také velmi mýlí v jedné věci. Když píše, že lidé, kteří se v životě nepotkali ani na internetu natož reálně se v podstatě nenáviděli, tak používá minulý čas.
Ve skutečnosti by měl používat přítomný čas - protože sám za sebe musím říct, že dodneska čas od času potkávám lidi, co v podstatě nemají tušení kdo jsem, nikdy ode mě ani nic nečetli, ale někdy někde potkali někoho z "druhé strany" tehdejšího sporu a v podstatě převzali postoj těch lidí ke mně - což je dost vtipné, protože nikdy nebyli u toho co se dělo, ani to nečetli, nijak se jich to netýká a znají to jen z doslechu.
Vždycky když se to stane tak přemýšlím, jak naivní je někdo kdo se nechá tak snadno ovlivnit... a jak ubohý je někdo kdo i po 6 letech bojuje dobojovanou válku (ano, já stále mám živé emoce vůči mnoha těm lidem, ale kdekdo může potvrdit, že když tenhle příběh vyprávím naživo, tak se nikdy nesnažím tvářit jako andílek co za nic nemohl a že všechno jen ti druzí, naopak).

Alnag píše:
nulová žádost o podporu (např. alespoň vyvěšení informace co se děje na D20) nebo ostentativní "čtení tady a reagování tam" říkají hodně.

Pár měsíců zpátky jsem MOD týmu RPG F poslal návrh na určitou dohodu v docela jasné formulaci ohledně přehazování sporů ze strany na stranu a to hned skrze dva různé moderátory a vyjádřil jsem jasnou dobrou vůli v tom že bych s nimi na tomhle rád spolupracoval k oboustrannému prospěchu. Tiše jsem doufal, že by to mohl být nějaký první vstřícný krok k vzájemnému sblížení.

Přes dvě nebo tři urgence jsem dodnes nedostal absolutně žádnou odpověď, jen dvakrát mi přišla nějaká vyhýbavá zpráva že se na to někdy mrknou.


Sosáček píše:
Nevím, jestli s tím "RPGF není o RPG"

RPG diskuse na RPG F jsou už relativně o ničem a hlavně jich tam je hodně málo. Pamatuju doby kdy jich paralelně běželo X krát tolik prakticky permanentně.
Nejživější sekce je Faskalův Rozličný pokec (mimochodem sekce kterou jsem svého času ještě jako moderátor opakovaně navrhoval zcela zrušit s tím, že pokud se tak nestane, tak to bude pro RPG F dlouhodobě významný hřebíček do rakve. Očividně jsem se sice zmýlil co do rozsahu problému, ale jeho existenci a podstatu jsem tehdy odhadl docela dobře...)

Sosáček píše:
"týpci z RPGF čekají, že bude jejich výtvory každý nekriticky přijímat" trochu nepřeháníš

RPG F se stalo OFICIÁLNÍM fórem Altaru. Několik významných tváří Fóra se stalo autory nové vlajkové lodi Altaru a to včetně jeho moderátorů - tzn. moderátoři RPG F se podílejí na komerčním produktu firmy, která na RPG F sídlí. A mají podporu dalších adminů.

Jako valná většina z nich tuhle schizofrenii zvládá (např. jmenovitě Ecthelioni mi nepřijdou že by nějak něco protěžovali...), ale musíš uznat, že skutečně ne všichni.
A ten způsob, kterým bylo DrD2 na RPG F přijato (ty nekritické recenze založené na pouhém přečtení, např... ta vyjádření i ne-autorů a ne-testerů v diskusích kdy prakticky obviňovali hráče co si na něco stěžovali že jsou pitomci že něco nepochopili...) má k objektivitě taky hodně daleko.

Colombo píše:
v momentě, kdy už někdo fanouškovsky překládá produkt, tak v něm má celkem hodně (minimálně citové) investice a tedy tak samo nemůžeš to co říká o daném produktu považovat za 100% pravdu.

Ne. Jako někdo kdo toho zrovna tenhle rok přeložil docela hodně Tě ujišťuju, že to funguje jinak: nikdo mě za to neplatí, je to fanouškovská aktivita - NEJDŘÍV jsem získal pozitivní vztah k Fate a teprve na jeho základě jsem se rozhodl, že mi stojí za to ho přeložit. Ta kauzalita tam je opačná. Co o Fate píšu bych psal i bez toho abych ho překládal - kdybych necítil potřebu to tak psát, nebudu mít ani potřebu Fate přeložit.

Wild West píše:
Alnag i Markus se sice liší v milionech detailů, ale v tomhle mají oba podobný pohled; jejich net má být o rpg

Omyl. Markus v tomhle konkrétním tématu asi 3x obrátil - sem tam byl proti non-RPG diskusím... o pár měsíců byl naopak hrozně pro non-RPG diskuse... pak zase proti... nevěděl co chce, chvíli se bál že to ubíjí RPG diskuse, o chvíli později jásal že to přitáhne nové lidi a buduje to komunitu... nějaký konzistentní postoj od něj nikdy neexistoval a nakonec na věc úplně rezignoval a hodil to na Faskala.
Autorská citace #19
12.5.2014 10:39 - Bouchi
sirien píše:
RPG F se stalo OFICIÁLNÍM fórem Altaru.

Jen upřesnění - RPGF se stalo platformou pro oficiální diskuse k altařím hrám. (Prostě proto, že diskusní platforma byla potřeba a než vymýšlet vlastní kolo mi přišlo přínosnější zkusit využít nějakou již existující - navíc jak píše York, části potenciálních přispěvatelů tím ubude nutnost zakládat si další účet na dalším fóru. No a vzhledem k požadovaným funkcím bylo RPGF poměrně logickou volbou.)
V praxi to znamená, že mám v příslušných sekcích moderátorská práva. Nic víc - ve zbytku RPGF mám stejná práva jako běžný uživatel a na chod RPGF má Altar nulový vliv.

(To jen aby někdo nenabyl mylného dojmu, že je RPGF provozováno Altarem.)
Autorská citace #20
12.5.2014 10:42 - York
Za sebe musím říct, že mi širší záběr RPG fóra vcelku vyhovuje. Chybí mi pouze možnost odfiltrovat některé sekce/diskuse z výpisu nových příspěvků, ale to je spíš technická záležitost než koncepční.

Ve skutečnosti bych dokonce uvítal ještě širší záběr - například mi velice chybí diskuse o grafice, představování tvorby začínajících grafiků a podobně. Trošku sem spadají Pipuxovy pokusy, občas se diskutuje o subjektivních dojmech z profesionální grafiky k nějakému produktu (třeba teď k Nextu), ale chybí tomu trochu větší hloubka.

Ad kvalita a kvantita diskusí o RPG - tohle jsme nakousli i tady, imho to není jen problém RPG fóra. Drtivou většinu článků na kostce ostatně tvoří překlady - což je sice fajn, ale popravdě bych mnohem víc uvítal link a nějaký vlastní názor, než samotný překlad. Možná by byla zajímavá nějaká statistika, kolik zdejších čtenářů neumí anglicky a ty překlady jsou pro ně tudíž skutečně zásadní.

Jak píše Pepa, vcelku souhlasím s tím, že na RPG fóru se toho děje výrazně víc, a to jak po stránce RPG tak neRPG tématiky. Obdobně se tam najde mnohem víc lidí ochotných se konstruktivně vyjádřit k autorské tvorbě, drtivou většinu přínosných podnětů dostávám právě tam.

Sjednocení přispěvatelů a čtenářů pod jeden server bych sice uvítal, ale současné uspořádání má taky svoje výhody - obrušuje ostré hrany a podporuje soutěživost. Poslední dobou navíc přibývá projektů, kde celkem dobře funguje spolupráce - například Rozcestí a překlady Fate.

edit: Popravdě i kdyby RPGF bylo provozováno Altarem, neměl bych s tím žádný problém, pokud by moderátoři nepřekračovali své pravomoce - což ale platí u jakýchkoliv moderátorů na libovolném diskusním serveru.
Autorská citace #21
12.5.2014 10:56 - Sparkle
Jakmile začnete tříštit dění na různý weby, z pohledu nováčků je to strašně nešťastný. Většina lidí nebude ochotná dělat si registraci na X fór, aby mohla diskutovat o různých hrách. Já zvládám rpgf, Kostku a Hofyland, ale třeba na Zatrolenkách a Deskožroutu už na pravidelnou socializaci nemám síly. Že se nedělalo speciální fórum na drd2, ale prolinkovala se ofiko diskuse na velký diskuzák, mi přijde jako naprosto správný řešení.

Samozřejmě se můžem bavit o tom, jestli je lepší mít ty ofiko diskuse na rpgf, Kostce nebo Hofylandu. Hofyland je debilní páč je tam placená registrace a na Kostce já osobně mám problém s vyhledávačem. Jen čistě z technickýho hlediska mi přijde nejvíc intuitivní na správu rpgf.
Autorská citace #22
12.5.2014 11:07 - York
Bouchi navíc poctivě čte diskuse o Altařích produktech na spoustě diskusních serverů a odpovídá tam, takže jediné, čím se ty diskuse na RPG fóru nějak zásadně liší, je, že jsou uvedené jako "oficiální" na Altařích stránkách. A samozřejmě je tam o něco větší šance, že odpoví autoři - což ale nesouvisí ani tak s "oficiálností", jako spíš s tím, že ti autoři čtou a přispívají na RPG fórum, takže by to dělali i bez té oficiální nálepky.
Autorská citace #23
12.5.2014 11:08 - sirien
York: Rozcestí do toho nepleť. Moje ochota spolupracovat se Sparkle konkrétně je dána a) naší spoluprácí na jiných projektech, b) tím že se Sparkle zapojuje i tady (tzn. je to z mého pohledu spolupráce s jiným člověkem z Kostky, jen mimo Kostku).
Komunita RPG F mi nevyšla vstříc vůbec nijak, mít od nich polovinu snahy kterou věnují Sparkle namísto té nuly co od nich mám já tak už je FAE ve finální podobě a korekce Fate jsou o 20 procent blíž ukončení.

Bouchi: Tebou placení autoři jsou moderátory celého Fóra. Tebou placený grafik je admin celého Fóra. Beta testeři Tvé hry jsou z velké části jejich kamarádi kteří jsou uživateli celého Fóra a píší na Tvou hru zdánlivě nezávislé velmi pozitivní recenze.
To jen abysme byli zcela objektivní v těch faktických informacích.

Pepa: autoři a jejich hry ty jsou vítáni - jako běžní uživatelé bez jakýchkoliv výhod. Mohou své hry prezentovat stejně jako můžeš Ty prezentovat nějakou cizí hru co se Ti líbí.
Bohužel, např autoři DrD2 a Drakkaru živě předvedli, že nejsou schopni účastnit se diskuse v níž je dovoleno jejich hry a další tvorbu kritizovat aniž by oni měli právo v diskusi vystupovat se zvláštními privilegii tuto kritiku umlčovat. Výsledkem bylo jejich velmi agresivní chování, urážky a nakonec vzduchem létaly bany - ptej se tedy autorů těchto věcí proč se neumí chovat slušně.


DrD tu má své recenze i diskuse, jen nejsou zrovna aktivní.

Příběhy Impéria totéž. Recenze na ně je dokonce dost pozitivní.

Fate i FAE tu mají své diskuse, ta první je dokonce aktuálně aktivní.

Fate i FAE tu mají své PŘEKLADY! A další budou následovat.

Dungeon world tu nikdy moc probírán nebyl pokud vím, na druhou stranu na RPG F se zase neřeší Esoterrorist, Pantheon a další, které jsou nebo byly tady.

WoD je na obou stranách.

Možná se nejdřív rozhledni okolo co tu je než začneš naznačovat co tu není
Autorská citace #24
12.5.2014 11:11 - York
BTW do té provizorní diskuse co běží na adrese http://rpgforum.cz nemůžu přispívat, protože to vyžaduje přihlášení účty, které nevedu. Tak třeba si to někdo přečte tady:

Adresy www.rpgforum.cz nebo rpgforum.cz to taky nepřesměruje, pouze striktně http://rpgforum.cz (testováno v Google Chrome). Navíc mi není úplně jasné, jak přesměrování souvisí s tumblerem - to je snad engine toho formuláře, ne? Přesměrování je ale přece záležitost name serveru.

Sirien: Důvody ke spolupráci jsou z hlediska výsledku celkem nepodstatné. Podstatná je ta spolupráce a je fajn, že se aspoň trochu daří ;-)
Autorská citace #25
12.5.2014 11:28 - Alnag
Wild West: Podle mně je ztráta focusu na RPG zajímavá z hlediska aktuální komunity (geeci, co se znají už dvacet let si chodí popovídat, místo do hospody na fórum). Ale nepomáhá to moc osvětě a šíření (protože i to málo o RPG, co tam zbyde se utopí).

Pepa a další: Já mám pocit, že si nerozumíme. Já tu mluvím hlavně o konfliktu zájmu autorů, kteří jsou současně moderátory nebo mají s moderátory velmi těsné vztahy.

Co se týče toho, o čem se tu diskutuje a nediskutuje. To je trochu otázka slepice a vejce. Diskutuje se tu o tom, co lidé hrají... a co mají potřebu řešit. Nekontroverzní a nehrané hry obvykle není moc třeba řešit.

Že se ti líbí na RPGfóru víc, protože ti konvenují aktivity jako RPG kuchyně ti nikdo nebere a já ti to ze srdce přeji. Napadá mne snad je to, proč kde se bere potřeba své rozhodnutí bránit. Nemám totiž pocit, že by ti ho někdo zpochybňoval.

Co se mne týče, já zažil RPGfórum, když bylo prakticky jen o PnP RPG a upřímně, neumíte si to ani představit. To jsem generoval třeba 200+ příspěvků denně. Takže možná mi teď všechno připadá takové takové... nic moc. Ale to nemá být kritka, jen vysvětlení mých pocitů. York má ale pravdu v tom, to není problém RPGfóra, ale komunity obecně. Zlaté období už minulo.

Jinak poznámka k tomu, že by stačilo články nalinkovat a dát k nim zajímavou diskuzi, nikoliv překládat. To jaksi předpokládá, že ty články, které třeba já překládám visí někde na netu. Jenže tak to většinou není. Procházím třeba stará čísla časopisu Dragon (v podstatě od prvního) a hledám něco zajímavého. Jestli lidé umí nebo neumí anglicky nevím, ale vždycky všichni tvrdili, jak nemůžou hrát D&D, protože není česky. Inu, tak řešíme tuhle poptávku. Statistika mne tedy netrápí. Upřímně, než bych se dělal se statistikou, raději něco přeložím. Buď si to čtenáře najde nebo ne. Baví mne to víc.

Mimochodem, přijde mi fakt zajímavé, jak defenzivním se ta diskuze stává? Úplně vlastně nerozumím tomu, proč přesně.
Autorská citace #26
12.5.2014 11:39 - Colombo
Sirien: však o tom jsem mluvil, překlad začneš dělat až v době, kdy si nějak zainvestovaný.
Autorská citace #27
12.5.2014 11:41 - sirien
York píše:
Důvody ke spolupráci jsou z hlediska výsledku celkem nepodstatné. Podstatná je ta spolupráce a je fajn, že se aspoň trochu daří

Ne, nedaří. To je to, o čem mluvím.

TY mluvíš o spolupráci Kostka-RPG F. Jenže to je přesně to, co se vůbec neděje. Marně jsem trochu doufal, že Fate by mohl tvořit "společný zájem" a že by se našli lidé, kteří by mi byli ochotní třeba pomoci čistě věcně kvůli Fate. K tomu vůbec nedošlo. Naopak. Většina lidí mě zcela ignorovala, pár tam mělo pár příspěvků spíš kvůli tomu že reagovali na mou odpověď ve Sparklině diskusi a pak se bohužel našlo několik takových, co se do mě otevřeně a IMO úplně zbytečně opřeli.
Takže sorry, spolupráce RPG F - Kostka to fakt nebyla.

Pokud to byla spolupráce, pak to byla spolupráce čistě Sirien-Sparkle na osobní úrovni.

Alnag píše:
Co se mne týče, já zažil RPGfórum, když bylo prakticky jen o PnP RPG a upřímně, neumíte si to ani představit.

někteří z nás to také pamatují... i když spíš jen konec té éry, tak přesto.
Samozřejmě, kdo tam nebyl, nemá s čím srovnat a to je pak těžké vysvětlit.

Alnag píše:
Jestli lidé umí nebo neumí anglicky nevím

Počet lidí kteří mi děkovali za překlad Fate říká, že dost lidí neumí.
Autorská citace #28
12.5.2014 11:41 - Bouchi
sirien píše:
Bouchi: Tebou placení autoři jsou moderátory celého Fóra. Tebou placený grafik je admin celého Fóra.

Akorát že RPGF se stalo platformou pro oficiální altaří diskuse několik let předtím, než DrD II vyšlo a tedy než za něj autoři dostali nějaké honoráře. (Nehledě k tomu, že bych na ně těžko mohl skrz honoráře nějak tlačit, protože jeden z autorů - který navíc moderátorem není - je právník a za něco takového by si na mně pěkně zgustnul.)
A co se "grafika" týče, nechceš doufám tvrdit, že každý, kdo za posledních bezmála 25 let dostal od Altaru nějakou jednorázovou odměnu, je automaticky "člověk placený Altarem", a tím pádem Altaru navždy zavázaný?

(Ale jinak je tahle tvá konspirační teorie veskrze zábavná.)
Autorská citace #29
12.5.2014 11:55 - OnGe
Aha, už tomu rozumím - za výpadek RPG Fóra může šest let potlačované zášť vzešlá z toho, že Altar uplácí moderátory a protože se jednou zpozdil s platbou, tak to ty kujóni zbořili...

A pak že je ta diskuze defenzivní :)
Autorská citace #30
12.5.2014 11:56 - Vojtěch
Dungeon World tu sice probírán nebyl, ale názor některých lidí tady na něj je myslím docela pozitivní. Jen na to myslím nějak nedošla řeč, protože se momentálně řeší jiné věci. Přeložit DW by myslím při tom bylo fajné pro potřeby CZ komunity, protože není zdaleka tak abstraktní jako Fate a přitom je jednoduchý a daleko funkčnější než jiný často jmenovaný systém, k němuž má podobný rozsah.
Autorská citace #31
12.5.2014 11:56 - York
sirien píše:
Většina lidí mě zcela ignorovala.


Imho máš moc velká očekávání. Lidí ochotných k něčemu skutečně aktivně přispět je prostě obecně málo a když, tak si hodně vybírají. A Fate možná taky není až tak dobrý sjednocující produkt, jak by se mohlo zdát. Ti, co hrají Příběhy impéria, 4e nejspíš moc nepotřebují (nebo si to alespoň myslí) a aktivních hráčů Fate jako takového u nás imho až tak moc není. Takže nejsi v situaci "Hele, dělám něco pro systém, který hrajete, nechcete se na to podívat?" ale v situaci "Hele, dělám na něčem, co by se vám možná někdy mohlo hodit a je to vlastně všeobecně docela prima věc." Přidej k tomu, že tě spousta lidí nemá v lásce a výsledek imho celkem odpovídá.

edit:
BTW jakoukoliv spolupráci stejně musí nakonec realizovat konkrétní jednotlivci. Nemyslím si, že by velká nálepka "TOTO JE SPOLEČNÝ PROJEKT KOSTKY A RPG FÓRA" něčemu pomohla. Pro mě je ta rivalita stále naprosto umělá a sám se neřadím pod žádný server. Čtu to, co mě zajímá, píšu tam, kde si myslím, že by to mohlo někoho zajímat a pracuju na tom, co mi přijde smysluplné. Nálepky nenálepky.

sirien píše:
Samozřejmě, kdo tam nebyl, nemá s čím srovnat a to je pak těžké vysvětlit.


Ale má. RPG v té době žilo na mnoha paralelních kanálech a všude poměrně hodně intenzivně. Viz třeba hodně silná Shadowrunová komunita, PbN, CoM, atd.
Autorská citace #32
12.5.2014 12:30 - Wild West
Hunter, který to vyvolal:
Píše:
me, jako typickemu uzivateli, ktery se nerad pousti do novych pravidel diskuze s autory taky vyhovuje, ale spis typu Yorka, neboli nekoho, kdo te primo vyzve, mrkni na to, najdi chybu, popripade co se ti libi a rekni mi.


Na RPGF bude nejspíš víc Star Wars maniaků, než tady, ale jak trefně říkáš, hodně důležité je být zvyklý na určitý web a člověk musí mít vážné důvody, aby se začal učit něco jiného. Takže sis odpověděl vlastně sám, proč jsi tady. I když tu případné hráče najdeš těžko.

Sirien píše:
Nejživější sekce je Faskalův Rozličný pokec (mimochodem sekce kterou jsem svého času ještě jako moderátor opakovaně navrhoval zcela zrušit s tím, že pokud se tak nestane, tak to bude pro RPG F dlouhodobě významný hřebíček do rakve.)


Ano, to je naprosto přesné; a tím, jak jsi tu postupně nahradil Rytíře jako jedna z hlavních postav, odpadl důvod, abych sem podstatněji psal. Nemám totiž co a hlavně komu. Když jsem tu naposled zkusil řešit vážné téma, dopadlo to dost bídně, jak předvádí perfektně třeba tato scéna:
http://www.d20.cz/diskuze/kultura-diskuze/50971.html#

Náš názor na životnost RPG se v tomto liší o 180 stupňů. Pokud bude RPG ořezáno čistě samo na svoje kosti, udusí se.

York:
Ty, Sparkle nebo Pipux jste zrovna ukázkoví nerdi s hraničními zájmy, přesahujícími RPG na mnoha místech, kteří jsou dost zvyklí se neprosazovat silou, neb vědí, že úplně přesně jejich zájem (Dakara, Icaenel, Mephit) má fakt hodně málo dalších lidí. V důsledku tohoto přístupu s vámi naopak spolupracuje každý rád. Není náhoda, že píšete křížem bez problémů přes oba weby.

Sparkle píše:
a na Kostce já osobně mám problém s vyhledávačem.

V odkazované debatě shora jsem to kdysi řekl, přihlásil se k tomu leckdo další, nicméně debata dopadla tak, jak dopadla. Takže už to neříkám.

Alnag:
Geeci si v mnoha případech od první chvíle chtěli povídat o něčem trochu jiném, než bezvýhradně RPG, a neměli k tomu prostor a další spřízněné geeky.
A prakticky všichni z nich jsou při tom schopni prohodit občas něco štěpného i o RPG. Jenom reagují nevraživě, když jim zatrhneš jejich oblíbený fetišistický koutek. To přesně nepomáhá osvětě; protože věz, že osvěcovat budeš věčně věkův jen další divné nerdy a magory, kteří kromě jejich zvláštní úchylky budou ochotni provozovat navíc i RPG.

Myslím, že úplně každý úchylácký web obživne, když se ukáže být vstřícný i k příbuzným úchylkám.

Alnag píše:
Co se týče toho, o čem se tu diskutuje a nediskutuje. To je trochu otázka slepice a vejce. Diskutuje se tu o tom, co lidé hrají... a co mají potřebu řešit.


Lidi tvoří virtuální prostor a virtuální prostor přitahuje lidi.
Když jsem kdysi spustil draky, nevěda, co činím, ukázalo se, že je o nich schopno diskutovat docela hodně lidí, dlouho a nadšeně, takže laik by si skoro řekl, že ta Pevnost, to je samý drakofil.
Pokud jsi sehnal podobné maniaky do DnD, vznikla ti gigantická debata na tohle téma.
Není to tedy tak, že ty jiné hry jsou nějak špatné nebo slabé, ale prostě tu z nějakého důvodu na to chybí ti správní lidé.
Kdybys četl jen RPGF, dospěješ k závěru, že DnD naopak není nic moc. A draci taky.

Alnag píše:
Co se mne týče, já zažil RPGfórum, když bylo prakticky jen o PnP RPG a upřímně, neumíte si to ani představit. To jsem generoval třeba 200+ příspěvků denně

není to tím, že bys zestárl, zmoudřel, že by se svět změnil, ale protože ses zřejmě už nepotkal s tím správným tématem a správnými lidmi. Mně se to povedlo zatím dvakrát v životě, a v obou případech je to taky už delší doba.
Autorská citace #33
12.5.2014 12:59 - Ebon Hand
Já mohu říci k RPGF v poslední době jediné. Firemní antivir/firewall Kasperski jej zařadil mezi stránky s nepovoleným obsahem a vůbec se tam nedostanu, stránka je blokována. Neb nyní disponuji pouze firemním NTB, mám smůlu. Což je mi trochu líto..
Autorská citace #34
12.5.2014 13:02 - Sosáček
Vojtěch píše:
Dungeon World tu sice probírán nebyl, ale názor některých lidí tady na něj je myslím docela pozitivní. Jen na to myslím nějak nedošla řeč, protože se momentálně řeší jiné věci. Přeložit DW by myslím při tom bylo fajné pro potřeby CZ komunity, protože není zdaleka tak abstraktní jako Fate a přitom je jednoduchý a daleko funkčnější než jiný často jmenovaný systém, k němuž má podobný rozsah.

Mě připadá, že DW by si s d20 moc nesedl. Jakože, na Therpgsite (nebo jak se to píše) ho označili za "ne-rpg" a je to hodne jiný styl hry než takové ty víc tradiční jako DnD nebo WoD co jedou tady.

Ale můžeš to zkusit :)
Autorská citace #35
12.5.2014 13:17 - Vojtěch
Myslet si můžeme leccos, ale spíš bych se bál, že to umře díky tomu, že se není o čem dlouho dohadovat, než na to, že by byl nějaký problém s koncepcí hry.
Autorská citace #36
12.5.2014 14:00 - Alnag
Sosáček: Nechápu jak souvisí názor RPG Site s tím, jak by si ty sedl DW. Ale nejsem si jistý, že to chci zjišťovat. Sdílím spíš Vojtěchův pohled - diskuzi tvoří věci, kontroverzní, složité, zamotané... pokud je hra moc "jasná" není o čem se bavit.
Autorská citace #37
12.5.2014 14:11 - Vojtěch
Právě, že DW mi přišlo jako poměrně dobře promyšlená a hladce fungující věc, tedy fajn věc pro hru a překlad, nikoliv však extra nosné téma pro diskuzi, pokud se tedy nemá konat cca 6 postů typu "jó, je to fajn" a pak propadliště dějin. Naopak některé provozní problémy typu jak hrát za záporáky jsou systémově neutrální a využije je DrD, stejně jako DW, DnD etc. Tam se toho dá nakecat mnohem víc.
Autorská citace #38
12.5.2014 14:15 - Sparkle
To by musel přijít někdo s tím, že přeloží DW a přidá k tomu pár stránek podle sebe, pak se rozjede diskuse :D
Autorská citace #39
12.5.2014 14:31 - Vojtěch
No jo, ale jen kvůli těm pár stránkám ;)
Autorská citace #40
12.5.2014 14:40 - sirien
bouchi: netvořím žádné teorie a neříkám že někoho aktivně ovlivňuješ. Říkám, že RPG F pro mě prostě není nestranné prostředí.

Admina jsi platil jednou, ano, ale na největší hře kterou teď máš a kterou dělali jeho kamarádi a která má oficiální diskuse na jeho serveru. Jeho zaujatost pro obhajobu té hry jsme tu měli možnost sledovat všichni.

Moderátoři Ti dělali autory té hry a její diskuse jsou na jejich fóru.

Testeři byli z onoho fóra které používáš pro svou komerční hru a jejich nestrannost na onom fóru je vidět jak v diskusích na onom fóru tak v "ofic" recenzích onoho fóra.

Vím že jim neplatíš moc, ale to není jen o penězích. Týmový princip říká že nebudou kritizovat práci na které se podíleli jejich kamarádi. Vlastní hrdost jim brání nebránit vlastní tvorbu. Atd.

Je jasné, že se to budeš pokoušet zpochybnit ať už korektně nebo nenápadným zesměšňováním, protože fakt že RPG F není objektivní zpochybňuje tamější pozitivní obraz Tvého produktu který jinde nebyl přidat zrovna slavné, co si budeme povídat, ale věci prostě jsou jak jsou, sorry.


OnGe: motáš věci co nesouvisí. Fórum spadlo protože jeho správci o něj nestojí dost na to aby mu za těch pár stovek ročně pořídili profi hosting.
Hunter se zeptal na historii a dostal odpověď, což je úplně jiné téma.
A z toho se oddělila diskuse o nezávislosti názoru a o tom jak moc je možné být nezávislý na místě které je spravované lidmi kteří mají různé důvody něčemu stranit což je třetí téma.

Tobě se nejspíš nelíbí, k jakým závěrům diskuse spěje, ale bohužel nemáš žádný skutečný argument k přenesení tak se snažíš shodit celou diskusi. Nijak nezvyklé či nápadité, popravdě na internetu docela tradiční, avšak přesto trapné a trochu smutné.
Autorská citace #41
12.5.2014 14:55 - York
sirien píše:
Týmový princip říká že nebudou kritizovat práci na které se podíleli jejich kamarádi. Vlastní hrdost jim brání nebránit vlastní tvorbu. Atd.


Pořád mi není úplně jasné, kde je problém. Autoři samozřejmě nebudou psát věci jako "Hele, je to fakt blbý, nehrajte to", ale to nijak zvlášť nesouvisí s tím, jestli jsou zároveň moderátoři nebo ne.

Problém by to byl ve chvíli, kdyby dejme tomu někoho zabanovali, nebo mu editovali příspěvky podle svého. Ale nic takového se AFAIK na RPG fóru nikdy nestalo (s výjimkou odmazání linku z jednoho ShadoWWWova postu k tématu s Altarem nijak nesouvisejícím, ale to byl zcela obyčejný moderátorský botch, žádná konspirace ;-)).

Souhlasím s tím, že takovéhle uspořádání je potenciálně nebezpečné a dává příležitost ke zneužití. Ale to přece ještě neznamená, že to někdo dělá.
Autorská citace #42
12.5.2014 15:20 - OnGe
Promiň, Siriene, asi jsem jen trochu zmatený, když se v tématu s nadpisem "RPGFórum (výpadek)" řeší, kdo koho nemá rád a kdo to celé platí ;) Ale rozesmutnit tě, to jsem opravdu nechtěl.
Autorská citace #43
12.5.2014 15:52 - Alnag
OnGe: Promiň, ale nepřipadáš mi zmatený. Prosím, ventiluj svou frustraci někde jinde. Díky!
Autorská citace #44
12.5.2014 15:55 - Alnag
York píše:
Souhlasím s tím, že takovéhle uspořádání je potenciálně nebezpečné a dává příležitost ke zneužití. Ale to přece ještě neznamená, že to někdo dělá.


Ono někdy stačí jen zamykat diskuze na nežádoucí témata nebo nevyvíjející se správným směrem (s odůvodněním, že je to flame, off-topic apod.). A to bohužel musím dosvědčit, že jsem zažil a dokonce ne jen před šesti lety, ale i relativně nedávno.
Autorská citace #45
12.5.2014 16:17 - OnGe
Vlezu do vlánka o výpadku rpg fóra a ani po 30 postech se nedozvím nic, co by se okolo toho alespoň otřelo. Jestli je nějaké vhodnější místo, kde to ventilovat, tak asi potřebuju nasměrovat. Mě se zdá, že tohle je jediné místo, kde to má smysl...nebo alespoň kontext
Autorská citace #46
12.5.2014 16:31 - Alnag
OnGe píše:
Jestli je nějaké vhodnější místo, kde to ventilovat, tak asi potřebuju nasměrovat.


Myslím, že to není skutečný zdroj tvé frustrace, ale jen zástupný. Diskuze tu mají takový charakter, že často sklouznou jinam. Odpovídá to tomu, jak jsou tu nastavená pravidla. Prosím respektuj to. Místo, kde ventilovat svou frustraci, je tam, kde je její skutečná příčina, což ve většině případů není na internetu. Ale i pokud by tam bylo, skutečně nejsme odpovědní za výpadek RPGfóra. Ani se nemíním nechat zavléct do pocitů viny za to, že fungujeme, i když ono ne.
Autorská citace #47
12.5.2014 16:39 - Ebon Hand
Když jsem spatřil zprávu, že došlo k výpadku RPG F. Okamžitě mě napadlo, že do týdne bude hustý flame na D20, jelikož má jeden píseček výpadek a kohouti to rozjedou na tom zbývajícím. Na to fakt nemusím být věštec. Opravdu hodně mi to připomíná bájný Fušál, červené a modré čepice. Jen ještě nevím kod je kdo.. :-) Ale to není podstatné. Opravdu je nutné i po tolika letech skuhrat nad starými křivdami? Nebo je to sport, kterému nerozumím? Upřímně rád bych se přimluvil za konstruktivní přístup a ne na zahnojení zbývajícího písečku.
Autorská citace #48
12.5.2014 16:42 - crowen
OnGe - o vypadku nie je viac info, ako to, co je uvedene na nahradnych strankach RPGF. Nie ze by sme ako admini nieco tajili, proste to zial visi na Almadovi. Uz planujeme, ako sa takejto neprijemnej situacii vyhnut v buducnosti.
Autorská citace #49
12.5.2014 16:46 - OnGe
Tak abych si to ujasnil - to, že mi vadí, že se tu neřeší to, co by se podle názvu vlákna dalo očekávat, porušuji pravidla, konkrétně asi tu pasáž "Držte se tématu".

Nijak to s tím ale ve skutečnosti nesouvisí, protože je to způsobeno frustrací z mého nicotného života, kterou si vybíjím na internetech tím, že vyvolávám pocit viny ve fungujících webech.

A já vůl si přitom myslel, že chci vrátit diskusi k tématu!
Autorská citace #50
12.5.2014 16:49 - sirien
OnGe: v nadpisu diskuse je postováno, odkud se téma oddělilo (a kde tedy logicky najít nějaké úvodní info v historii oné vedlejší diskuse) a nic Ti nebrání se tu k tématu vrátit a položit otázku která se ho týká.

Téma je tam kde je... přečti si diskusi od začátku a pochopíš proč je kde je.

York: RPG Fórum má narozdíl od Kostky nastavena diskusní pravidla nominálně s striktně, což znamená, že je jasně řečeno co se nesmí. Zdánlivě. Fakticky je na hraně každého pravidla šedá zóna kde je na libovůli moderátora jestli něco uzná nebo neuzná.
Moje zkušenost je taková, že kritika DrD2 na RPG F vedla obratem k tomu, že jeho autoři diskusi vyhrotili, ať už napadáním tazatele ("nemá přepólovaný mozek", "je zkažený z jiných her..."), zesměšňováním kritizujícího ("to se od něj dalo čekat") nebo tím, že dali odpověď co nebyla odpověď a následně zacyklili diskusi stylem "ale vždyť jsme odpověděli!", což přirozeně dovádělo druhou stranu k emocím. V tu chvíli autoři sami táhli diskusi k oné šedé zóně, kde je na moderátorovi, zda shledá či neshledá, zda pravidla byla či nebyla porušena...
...a když jsou ti autoři a obhájci zároveň moderátoři a admini na fóru, kde jsou veřejné moderátorské zásahy na denním pořádku, tak je přirozené, že s nimi do tohodle sporu v šedé zóně kde nakonec budou rozhodovat oni a jejich kamarádi nepůjdeš. Zejména když máš pochybnosti o jejich objektivitě (nebo třeba vlastní subjektivní zkušenost jejich neobjektivity). V podstatě forma tiše vynucené autocenzury.

Dalšího lze dosáhnout různými zdánlivě nevinnými zásahy - chytré rozdělování diskusí, jejich odsouvání, přesouvání (pokud někdo není na fóru naplno a Ty mu diskusi oddělíš a neodkážeš kam si jí oddělil, fakticky ho z ní vyloučíš) uzamykání atp.

Moje zkušenost bohužel je, že se na RPG F bohužel tyto věci skutečně dějí a dějí se ve prospěch DrD2. A dotyční se to ani nesnaží nějak extra moc maskovat.
Autorská citace #51
12.5.2014 16:55 - sirien
Alnag píše:
skutečně nejsme odpovědní za výpadek RPGfóra

Ale uznej že by bylo fakt krutopřísný, kdybysme byli :D

Ebon Hand píše:
Okamžitě mě napadlo, že do týdne bude hustý flame na D20

hm. Seš lepší. Já tipoval 3 dny...

OnGe add: ne, pravidla Kostky dovolují vývoj diskuse k odlišnému tématu než je to původní bez toho, aby to bylo nějak moderováno. Pokud chceš vrátit původní téma zpátky, přestaň brečet že zaniklo a začni o něm nějak smysluplně diskutovat (názorem, otázkou).
Autorská citace #52
12.5.2014 17:03 - Faskal
Jak vidím, exilová administrativa RPGF se tady nesešla, tak aspoň za mě...
Výpadek se sešel s dost nešťastnými okolnostmi - jeden člověk schopný nahodit server je v zahraničí a druhý podle všeho na smrtelné posteli. Dost dlouho trvalo i než se nahodila aspoň dočasná stránka; v tuhle chvíli na řešení problému dělá Alef a s napětím čekáme na jeho oficiální vyjádření.

K místní diskuzi, sám jsem přišel na fórum krátce po velkém schizmatu a sám jeho průběh nezažil. Rád bych řekl, že "uhlíky na nukleárním ground zero už očividně dost vychladly", nebo že je to problém uraženého ega některých jedinců, ale když čtu tuto diskuzi, zjevně se se emoce neuklidnily (děkuji figurantům za ilustraci).

K této diskuzi - k ne-RPG tématům na RPGF tady snad není potřeba se vyjadřovat, věřím, že mají své místo a díky oddělení na podsekce se můžou vyčlenit skupiny, které se mohou vyhnout tématům, které je nezajímají. Jo, Siriene, čistokrevní spammeři už podle všeho vymřeli. :-)

Musím se každopádně ohradit proti nařčení z toho, že RPGF je pod vládou korporací - Bouchi ani Erik do obecného chodu fóra nemluví a nevšiml jsem si, že by Ecthelioni zavírali témata, která se jim nehodí do krámu. To, že autoři DrDII neposlouchají betatestery s tím souvisí jenom volně.

Nevšiml jsem si, že by se v poslední době něco zamykalo, s výjimkou diskuze po tom incidentu s drakkarem, diskuze byla dost ošklivá a zamkli jsme ji s diplomatických důvodů.

Že nemáme profi hosting je hloupé - obzvláště když server spadne a dva lidi, co nad ním mají největší moc nejsou dostupní - ale nějaký vlažný vztah k RPGF bych z toho nevyvozoval.
Autorská citace #53
12.5.2014 17:16 - ShadoWWW
K tématu: Přijde mi šílené, jak admini RPG F řeší jeho výpadek. Zvlášť, když tam hostují oficiální diskuzi nejznámější české hry na hrdiny. A zvlášť, když si uvědomím, že moje domácí PC má lepší technickou podporu než slavné RPG F. :-) BTW přesměrovat DNS na jinou profi sajtu je otázka max. pár hodin, ne týdnů.

Mimo téma: Taky mě mrzí, že tu je málo článků a diskuzí o Pathfinderu. Ale když se toho dosud nikdo nezhostil. Že jsem se zhostil funkce hlavního informátora o D&D Next je spíš náhoda, ale co už, když je to zadarmo. :-) Každopádně linkovat všechno na jiné weby se mi nechce, takže koho zajímá Next, musí přijít sem.

Jinak z mé zkušesnoti, co mi lidi psali, tak o překlady D&D je velký zájem, a to dokonce i o stařičké AD&D. Ale nikomu své překlady nevnucuju. :)
Autorská citace #54
12.5.2014 17:18 - Colombo
Vím co se stalo tady se zamknutí diskuze s Drakkarem, ale co se stalo na RPGf?
Autorská citace #55
12.5.2014 17:23 - Wild West
Píše:
K místní diskuzi, sám jsem přišel na fórum krátce po velkém schizmatu a sám jeho průběh nezažil.


Ale zažil jsi několik dalších následných velkolepých ohňostrojů, odchod Dalcora nebo Siriena, z těch, co stály fakt zato. A milion následných diskusí, například tento skvost, kde je vše předpovězeno
http://www.d20.cz/blog/Alnag/30893.1.html#

Píše:
K této diskuzi - k ne-RPG tématům na RPGF tady snad není potřeba se vyjadřovat

Já se vyjádřil jen v tom smyslu, že mnozí jsme za ně vedli těžké bitvy zde i na RPGF, zde jsme prohráli a tam vyhráli.

Píše:
ani Erik do obecného chodu fóra nemluví

Erika vůbec málokdy potkávám, k dokreslení té Sosáčkovy trefné poznámky, že se dvě části RPGF nemusí vůbec potkat.

Píše:
To, že autoři DrDII neposlouchají betatestery s tím souvisí jenom volně.

To je dost masový zločin. Nedávno jsme někomu přesně tohle radil; ne všechno, co řekne kritika, je nutně geniální. Já osobně přímo přiznal, že moje destruktivní kritika se s DrD II vpodstatě principiálně vylučuje a vyhovět mi vlastně nelze.
Ostatně, také viz technická kritika D20 výše. Lidé jsou všude stejní.

Píše:
s výjimkou diskuze po tom incidentu s drakkarem, diskuze byla dost ošklivá a zamkli jsme ji s diplomatických důvodů.


Opět v dojemné shodě s D20.

Píše:
Že nemáme profi hosting je hloupé

člověče, ani nevíš, jak. Měsíční výpadek je dost ničivá záležitost a fakt nevím, co z toho po skončení vyleze.
Autorská citace #56
12.5.2014 17:23 - Ebon Hand
sirien píše:
Alnag píše:
skutečně nejsme odpovědní za výpadek RPGfóra
Ale uznej že by bylo fakt krutopřísný, kdybysme byli :D

Ježiši, ty si blbec. Ty si na tu hubu/mozek udělej zbroják. Ale upřímně jsem se zasmál. :D :D Doufám že absurdita této představy pobaví i ostatní a vzchopí se k potřebnému nadhledu.
Autorská citace #57
12.5.2014 17:36 - Faskal
Drakkar viz Wild West.

Wild West píše:
Píše:
Že nemáme profi hosting je hloupé
člověče, ani nevíš, jak. Měsíční výpadek je dost ničivá záležitost a fakt nevím, co z toho po skončení vyleze.

To mi povídej.

A to je asi vše, co jsem měl na srdci.
Autorská citace #58
12.5.2014 17:40 - Wild West
Colombo:
Jak jistě chápeš, asi nemá cenu tě odkazovat v tuhle chvíli na RPGF...
Autorská citace #59
12.5.2014 18:00 - Sparkle
ajtý moc nerozumím, ale není to o tom, že přesměrovat doménu na jiný server a vytvořit nové fórum by sice šlo z fleku, ale databáze se všemi uživateli je fyzicky na tom zbořeným kompu, takže nové rpgf sice můžem udělat klidně zejtra, ale všichni by se museli znova registrovat?
Autorská citace #60
12.5.2014 18:02 - York
Sparkle:
Ano, ale nic ti nebrání dělat pravidelné zálohy databáze někam jinam a nové fórum pustit nad zálohou.
Autorská citace #61
12.5.2014 18:04 - sirien
Sparkle píše:
ale databáze se všemi uživateli je fyzicky na tom zbořeným kompu

...pokud budete mít štěstí, z toho co jsem tak o situaci pochopil. Pokud ne, tak teď jen zbytečně plýtváte časem. (ale jinak ano, podstatu problému chápeš zcela správně)
Autorská citace #62
12.5.2014 18:04 - crowen
York - momentalne brani, kedze k tej zalohe/datam pristup nemame. Ale ako som pisal, do buducna sa planuje riesenie, ktore bude menej nachylne na takyto vypadok.
Autorská citace #63
12.5.2014 18:08 - ShadoWWW
Já IT rozumím řekl bych hodně, jinak viz York.

crowen: Pak je to řešení na... nic, pokud je nedostupné ve chvíli, kdy ho potřebuješ. Do budoucna je nejlepší přejít na profi řešení, jinak vážně hrozí, že příště se třeba bude řešit, že zálohy nejsou dostupné proto, že si hlavní admin zapomněl klíče včera na diskotéce a podobně absurdní výmluvy amatérů.
Autorská citace #64
12.5.2014 18:18 - Sosáček
Faskal píše:


A to je asi vše, co jsem měl na srdci.

Tak muzes napsat ten zapis ze SR.
Autorská citace #65
12.5.2014 18:31 - sirien
ShadoWWW: Tak znáš to... Na světě jsou dva druhy lidí. Ti co zálohují a ti, co ještě žádná data neztratili.
Autorská citace #66
12.5.2014 18:33 - ShadoWWW
MySQL mně vždycky přišlo vhodný akorát pro studentské geeky. Profi se v tom dělat nedá. Když chcu dělat něco profi, tak jedině v Oracle DB, MS SQL, nebo IBM DB2. A když chci hodně muziky a trvám na tom, aby to bylo zadarmo, tak zvolím buď Oracle DB 11g Express Edition pro Unix/Linux, nebo MS SQL 2014/12 Express Edition pro Windows, které mají mnohem lepší load balance než MySQL.

Ale ani PHP ani MySQL nejsou zálohovací systémy, takže nechápu podstatu tvého dotazu.

EDIT: Reagoval jsem na post, co už autor smazal.
Autorská citace #67
12.5.2014 18:35 - crowen
Shadowww - len tak okrajom, napriklad taky FB alebo Google databazy, ktore si vymenoval, ani neopluje :-)
Autorská citace #68
12.5.2014 18:37 - ShadoWWW
crowen: co znamená neopluje?
Autorská citace #69
12.5.2014 18:42 - crowen
Plut = plivat. Chcel som tym povedat, ze firmy ako FB, Twitter, Google atd nepouzivaju Oracle / MSSQL / DB2.
Autorská citace #70
12.5.2014 19:36 - ShadoWWW
Ano, tyto obrovské firmy nechtějí být závislé na svých velkých konkurentech. Jak to ale souvisí s RPG F nebo tím, že DB2, Oracle nebo MS SQL jsou pokročilejší databáze než MySQL?
Autorská citace #71
12.5.2014 19:38 - Sosáček
Jsi rikal "rozumim IT hodne", a ja mel zafixovano, ze jsi nekde oslavoval PHP a MySQL tj. nerozumis nicemu. Ale ted si uvedomuju, ze to byl PetrH, kdo rikal, jak cokoli co neni PHP a MySQL je pro trapny vysokoskolaky co si mysli, ze jsou moc chytri. Ne ty.
Autorská citace #72
12.5.2014 19:47 - Vojtěch
Autorská citace #73
12.5.2014 20:13 - ShadoWWW
Já jsem třeba rád za Quentinovu sekci o OD&D hacku. Vždycky jsem si myslel, že hraní old-schoolu by mě asi už nebavilo, že Quentinův blog mě vyvádí z omylu.

Díky RPG F jsem se dostal k hraní Labyrinth Lorda a to bylo taky moc zábavné. Jen kvůli ilustracím jsem si pak dokonce koupil jeho placenou verzi (PDF). Škoda, že LL tu nemá svou sekci.
Autorská citace #74
12.5.2014 20:19 - Vojtěch
Založ, piš... třeba se někdo najde.
Autorská citace #75
13.5.2014 08:53 - Wild West
OnGe píše:
Vlezu do vlákna o výpadku rpg fóra a ani po 30 postech se nedozvím nic, co by se okolo toho alespoň otřelo.


No, myslím, že nejsi úplně spravedlivý. Ono to lze pojmout vysloveně technicky (IT smyčka Shadowww a spol), historicky (Hunter - Alnag), charitativně (Alnag), osobně (Ebon).
Zdá se, že ani jeden z těchto přístupů není moc životaschopný.
Autorská citace #76
13.5.2014 09:03 - Alnag
OnGe píše:
A já vůl si přitom myslel, že chci vrátit diskusi k tématu!


Máš něco k tématu? Super. Pak to napiš a tím ji vrať k tématu, máš v tom mou plnou podporu. (Podotýkám, že v mých očích upozorňování na fakt, že diskuze není k tématu diskuzi k tématu příliš nevrací, spíše naopak, jak jsme si tu ostatně názorně osvědčili.) Tj. postupuj prosím konstruktivně, nikoliv destruktivně.
Autorská citace #77
13.5.2014 11:03 - Pepa
Já ještě zareaguju na vaše reakce.

Ad spojení RPGfora a Altaru: Ať už to je pravda, či není, tak kdybyste to tady a teď neřekli, tak to nevím. Opravdu nevím... Tím chci říct, že tato informace můj život (a moje působení na RPGforu) nikterak neovlivnila, neovlivňuje a nejspíš ani neovlivní. Protože jak taky? Mám pocit, že noví autoři (i když z nich mohou být potenciální "konkurenti Altaru") na RPGforu místo hledat můžou a nikdo je nevyhání. Co se týče zamykání a udělování banů v diskuzi o DrD2, tak o tom popravdě nevím. Vím jenom, že nejnosnější téma (i co se kritiky týče) bylo Otázky k pravidlům a toto téma se (bez zamčení a banů) "dožilo" přibližně dvou set stránek.

Sirien píše:
DrD tu má své recenze i diskuse, jen nejsou zrovna aktivní.
Příběhy Impéria totéž. Recenze na ně je dokonce dost pozitivní.
Fate i FAE tu mají své diskuse, ta první je dokonce aktuálně aktivní.
Fate i FAE tu mají své PŘEKLADY! A další budou následovat.
Dungeon world tu nikdy moc probírán nebyl pokud vím, na druhou stranu na RPG F se zase neřeší Esoterrorist, Pantheon a další, které jsou nebo byly tady.
WoD je na obou stranách.
Možná se nejdřív rozhledni okolo co tu je než začneš naznačovat co tu neníJako ano, ta témata tady někde jsou, ale jak už jsem poznamenal, kolik lidí v nich skutečně diskutuje? Když budu chtít něco řešit ohledně DrD 2, či Příběhů Impéria, asi se opravdu raději připojím na RPGF, protože tam můžu (s trochou štěstí) potkat samotné autory a podiskutovat s nimi... Překlad FAE máme díky Sparkle taky (i když uznávám, že překlad Fate Core ne, takže tohle je věc záslužná), různé hry jsou tedy možná porůznu a třeba taková Končina tu tedy opravdu není.

Takže když se rozhlédnu okolo, tak tu je neskutečně moc věcí ohledně DnD a dále spousta překladů.

Alnag píše:
Mimochodem, přijde mi fakt zajímavé, jak defenzivním se ta diskuze stává? Úplně vlastně nerozumím tomu, proč přesně.Mám tu diskuzi snad vést ofenzívně?

Já jsem prostě uvedl věcné důvody, proč jsem si vybral RPGforum místo Kostky. Důvodů jsem uvedl poměrně dost (je tam více živějších diskuzí o více hrách + další zajímavé aktivity) a je ještě hodně dalších, které jsem neuvedl (Yorkova Dakara, Sparklin Tauril, Ecthelioní Hrstka, Feniksovy zápisy, občas i do toho Gedimanova Voidu se podívám... Co se týče non-RPG diskuzí, tak názory na nové seriály/filmy/knihy od lidí, kteří mají přibližně podobné záliby jako já, si rád přečtu. Proto tohle také vnímám jako plus a ne jako mínus...), takže tohle všechno shrnuji do "na RPGforu toho je víc", případně tedy "na RPGforu toho je pro mě zajímavého víc".

Takže mě by prostě zajímalo, kdybyste lákali nějakého nováčka na Kostku, čím byste ho nalákali a pročže by si měl vybrat Kostku a ne RPGF.
Autorská citace #78
13.5.2014 11:09 - Me-dea
Pepa píše:
Takže mě by prostě zajímalo, kdybyste lákali nějakého nováčka na Kostku, čím byste ho nalákali a pročže by si měl vybrat Kostku a ne RPGF.


A proč by si nemohl vybrat obojí?

Pepa píše:
Proto tohle také vnímám jako plus a ne jako mínus...), takže tohle všechno shrnuji do "na RPGforu toho je víc", případně tedy "na RPGforu toho je pro mě zajímavého víc".


A že tam toho v současnou dobu je opravdu hodně, že? :-) Omlouvám se, ale musela jsem si rýpnout do člověka co tak moc touží hájit svou domovskou půdu, která je v současné době kvůli neschopnosti jejich adminů mrtvá.
Autorská citace #79
13.5.2014 11:17 - Alnag
Pepa píše:
Mám tu diskuzi snad vést ofenzívně?


Nerozumíme si. Já se podivuji nad potřebou řady lidí obhajovat to, že chodí raději na RPGfórum než na D20.cz. Proč? Vyčítá vám to snad někdo? Žijeme ve svobodné zemi, dělejte si, co chcete. Psycholog ve mně se jen ptá, proč se tady teď obhajujete? Je to nějaká apriorní reakce na "doteď jsem tady na to kašlal, ale když můj oblíbený server nejede, tak si musím před sebou a světem obhájit, proč jsem tady"? Tak chci říct jen jedno - nemusíte. Nikdo vás tady nesoudí. Prostě choďte, nechoďte. Diskutujte, nediskutujte.

Jen prosím - argumentace kruhem - nejsou tu diskuze o X, proto sem nechodím - v důsledku toho tu nejsou diskuze o X, to už snad nemáme zapotřebí. Diskuze jsou tu takové, jaké si je návštěvníci udělají. Tak prosím, máte možnost ukázat, co ve vás je.

Pepa píše:
Takže mě by prostě zajímalo, kdybyste lákali nějakého nováčka na Kostku, čím byste ho nalákali a pročže by si měl vybrat Kostku a ne RPGF.


A opět bych se chtěl vymanit z tohoto způsobu uvažování. Nejsme tu placení od návštěvnosti. Děláme věci, které nás baví. Nabízíme ostatním dělat věci, které baví je (v rámci nějakých pravidel). Když se to sejde, tak super. Když se to nesejde, tak se to nesejde. Obsese "lákáním" kohokoliv mne nikdy příliš nepálila (byť to byl jeden z historických milníků a rozdělovníků).

Takže ještě jednou shrnuji. Tady máte pískoviště. Bábovičky si doneste svoje. Neházejte písek na jiné děti.
Autorská citace #80
13.5.2014 11:21 - York
Me-dea píše:
A proč by si nemohl vybrat obojí?


To je otázka s implicitní odpovědí. S výjimkou technických potíží (typu "rpg fórum mi zaměstnavatelův filtr označuje za závadný obsah") si každý může vybrat obojí.

Spíš bych se ptal: "Proč by Pepa měl navštěvovat obojí?" (Tedy proč by měl chtít navštěvovat kostku?)

Imho je dobrá příležitost se nad tím zamyslet, když už ho tu máte a je ochotný se o tom bavit.

edit: Rozepsal jsem to před tím, než Alnag odeslal svůj příspěvek, takže to teď působí trochu nepatřičně. Prohoďte si pořadí ;-)
Autorská citace #81
13.5.2014 11:25 - Alnag
York: Pokud to jasně nevyplývá z mé reakce výše, zkusím to napsat ještě jednou jinak. Filosofie uvažování "Proč by měl XY chtít navštěvovat D20.cz" je mi cizí. Asi to souvisí s mým přesvědčením, že motivaci nelze implantovat zvenčí, ale je to záležitostí vnitřní. Pepa si buď najde důvody sem chodit nebo si je nenajde. Já s tím tak jako tak nic neudělám, takže si kvůli tomu nebudu trhat žíly. Svět je dost velké místo nyní globálně propojené, aby se vzájemně našli lidé, kteří spolu chtějí sdílet společný prostor a baví je to. Zbytek si každý musí pořešit podle svého.
Autorská citace #82
13.5.2014 11:25 - sirien
Pepa: haha. Promiň ale zrovna diskuse k Fate a FAE sem na RPG F sledoval a nikdo v nich nijak nediskutuje a pokud jde o zajímavosti, dodatky atp. tak v těch místních toho je víc.
A jen tak na okraj Rozcestí není překlad FAE, je to jeho převyprávění. Pro mnohé v tom je dost rozdíl.

Zajímavé je že máš takovou hroznou potřebu obhajovat proč chodíš na RPG F. Tady totiž nikdo neřekl že tam chodit nemáš ani nic podobného. Zajímavé take je, že jsi v žádném případě nebyl u toho když se komunita rozvrátila a přesto píšeš že VY máte Rozcestí. Jako kdybysme ten odkaz k němu my tady neměli (máme asi tak na 5 místech v diskusích a článcích), nebo jako by Sparkle nebyla i tady (hned vedle si zrovna založila zajímavou diskusi) nebo jakoby ste na RPG F neměli přístup k mým překladům (shodou okolností vím že máte, sám sem vám tam dával odkazy).

Pár lidí se tu vyjádří k historii, kterou nepamatuješ, plus napíší proč koncepčně nesouhlasí s filosofií která na fóru panuje (a tedy proč jsou hlavně tady - mimochodem mě tam třeba vadí i cenzura odkazů jdoucí daleko za to co vyžaduje cz autorské právo) a Ty hned vyletíš jak čertík z krabičky. Zajímalo by mě kdy se konečně na druhém břehu přestanou rekrutovat lidé s představou že kritizováním Kostky se RPG F nějak zlepší
Autorská citace #83
13.5.2014 11:26 - York
Alnag: Jak jsem napsal do editu, jde o crosspost.

edit: Jinak já poslední dobou zjušťuju, že to takhle fakt moc nefunguje. Poptávka se nevytváří sama. Vzniká tam, kde někdo aktivně vytvoří nabídku. A když nabídku aktivně vytvářet přestane, tak stagnuje a dříve nebo později upadne do zapomnění a zbude mu jen pár skalních nadšenců (BTW kostka tu aktivní nabídku průběžně generuje, takže to není ten případ. Jen to je těžké zjistit bez dlouhodobého sledování).
Autorská citace #84
13.5.2014 11:28 - OnGe
Pepa píše:
Takže mě by prostě zajímalo, kdybyste lákali nějakého nováčka na Kostku, čím byste ho nalákali a pročže by si měl vybrat Kostku a ne RPGF.

Jak to tak vypadá, zakládání témat, co se tváří jako reflexe aktuálních událostí, docela fungují. Akorát ta konverze asi bude horší.

Možná by téma "Smrt Ivety Bartošové - exkluzivní foto", kde by se probíralo třeba proč neběží RPG Fórum, mohlo chytnout víc lidí.
Autorská citace #85
13.5.2014 11:33 - Wild West
Pepa:

Píše:
Ad spojení RPGfora a Altaru: Ať už to je pravda, či není


je to pravda; ale hodnocení tohoto faktu je silně relativní a ovlivněno tím, že bratři vidí sice třísku v oku blížního svého, ale stejné třísky v oku vlastním už jim unikají; jinak řečeno, jsou na celém tom Velkém Schizmatu příliš zainteresováni, aby byli schopni brát věci podobně, jako někteří nezaujatí okolojdoucí.

Například nedávno tu vyšel velikánský historický článek o historii DnD. Lze ho hodnotit jako docela přehledné poučení pro nás, diletanty (aj som sa velmi rád poučil a vzdělal a takto ho hodnotil), ale nepřející by to taky stejně tak mohl popsat jako firemní zaujaté tlachy, určené k oslavě toho Jediného Pravého Systému (TM).
V dřívější době by se tu dost možná zjevil nějaký zarytý evangelizátor z RPGF, který by nelítostně odhalil tmářství DnD a sdělil víru pravou (totiž Ron Edwards, adresovat premisu, indie atd.) A místní by ho rituálně upálili a víra všech bez rozdílu by byla upevněna.
Stejně jako by dříve zalétl někdo z D20 na RPGF a rozmetal tam bludařství o DrD II na atomy, s podobnými výsledky.

Dnes je to jinak; dříve popsaný efekt oddálil oba podniky natolik, že evangelizátorům už nestojí zato tyhle mise podnikat. Křížovou výpravu vystřídala unavená letargie. Jako ve 14. století se sice furt mluvilo o nutnosti uspořádat novou křížovou výpravu do Svaté země, ale všichni na to už kašlali pro nezájem a zjevnou marnost.

Pro okoljdoucí je tento stav věcí v něčem možná i přínosný; na jednom podniku může bezpečně tlachat o DrD II, na druhém o DnD, aniž by musel překračovat kupy mrtvol a vykrývat občasné rány mečem od neznámých jedinců.

Dokonce i vyznavač DrD old, ten vyvrhel všech vyvrhelů, se už tak často nedozvídá, že jeho systém je načisto špatný a nikdo by ho neměl hrát, jak tomu bývalo železným pravidlem v obou těchto světech. O jeho strašlivé úchylce se dnes už raději politicky korektně mlčí.

Řekl bych, že celá tato epizoda s Velkým Zhasnutím vyvolala nostalgické vzpomínky na udatné křižácké věky, o kterých ale všichni tušíme, že jsou nadobro pryč.

Píše:
občas i do toho Gedimanova Voidu se podívám

Zdejší diskuse o Voidu je přímo kultovní, to je třeba zmínit. Najdi si ji a žasni.

Na kostce se plno témat dubluje a konkurenční debaty jsou často překvapivě silné. Například tu byla paradoxně nejlepší debata o Drakkaru, než... no, víte.
A debata o DrD II je tu jedno z nejživějších témat vůbec, opět paradoxně.
Autorská citace #86
13.5.2014 11:36 - Colombo
WW: A proč tu sakra už nepíšeš ty?!
Autorská citace #87
13.5.2014 11:46 - Wild West
Colombo:
Na to jsem už odpověděl v prvních replikách.
Navíc, občas sem píšu; třeba právě teď.
Autorská citace #88
13.5.2014 11:51 - Me-dea
York píše:
To je otázka s implicitní odpovědí. S výjimkou technických potíží (typu "rpg fórum mi zaměstnavatelův filtr označuje za závadný obsah") si každý může vybrat obojí.


Mě šlo o to, že ta jeho věta:

Pepa píše:
Takže mě by prostě zajímalo, kdybyste lákali nějakého nováčka na Kostku, čím byste ho nalákali a pročže by si měl vybrat Kostku a ne RPGF.


Se dá shrnout jako musíš si vybrat jen jedno, jakoby jsi nemohl dělat obojí.
Autorská citace #89
13.5.2014 11:54 - Alnag
Wild West píše:
Například nedávno tu vyšel velikánský historický článek o historii DnD


Nevyšel ten článek náhodou v Drakkaru? A ne tady? Protože článek o historii D&D tady vyšel podle mne už pěkně dávno. Zajímalo by mne, co podle tebe je na tomhle webu tím jediným pravým systémem - když i DnD je v každé své inkarnaci jiné a sirien (jeden z adminů) ho nehraje vůbec, já momentálně hraju jeho heartbreaker (jak by řekl proslulý R.E.) - 13th Age a snažím se překládat relativně univerzální rady pro Vypravěče a věci týkající se mýtů nebo ekologií fantasy světů, a ShadoWWW (další admin) tu překládá věci D&D Next. Opravdu tady nevidím "jediný pravý systém", promiň. Možná, že tu jedou jiné systémy než na RPGfóru, ale je jich přinejmenším několik hrstí.

Tím se nechci nikterak vymanit z toho, že bych neviděl břevno ve vlastním oku, nejspíš tam nějaké pořádné bude, ale myslím, že to bude něco jiného, než to, co tu popisuješ.

Wild West píše:
Dokonce i vyznavač DrD old, ten vyvrhel všech vyvrhelů, se už tak často nedozvídá, že jeho systém je načisto špatný a nikdo by ho neměl hrát, jak tomu bývalo železným pravidlem v obou těchto světech.


On už to většinou tuší, občas si to sám připomene, aby nezapomněl. ;-)
Autorská citace #90
13.5.2014 11:58 - Vojtěch
Alnag píše:
Takže ještě jednou shrnuji. Tady máte pískoviště. Bábovičky si doneste svoje. Neházejte písek na jiné děti.


YES! Mwahahaha!
Autorská citace #91
13.5.2014 12:20 - Wild West
Alnag:
šlo o tohle http://www.d20.cz/clanky/RPG-odborne/1772.html
a zjišťuji, že je to skutečně letitá věc; zmátlo mne, že k tomu Sirien přilepil diskusní příspěvek velmi nedávno.

Což na tom, že se na věc možno dívat různě, nic nemění. Já dávám přednost pohledu někoho, kdo o DnD nic neví, dozvědět se chce, takže si to přečte a důmyslné potíže autorských práv a konfliktu zájmů neřeší.
Protože, jak už tu zaznělo, najít v našich malých světech k polosoukromým podnikům ještě nezaujaté recenzenty je skoro neřešitelný úkol. Je skoro železný zákon, že když někoho něco zajímá, stává se více či méně zainteresovaným.

Celý pohled, hledající konspirační utajené zájmy evil corporation na způsob Altaru proto shledávám dost nepraktický a nesdílím ho.

Řekl bych, že i když DnD v různých podobách není ani zdaleka jediným systémem, který tu "jede", jeho vliv je přesto daleko větší, než vliv DrD II na RPGF. Kterýžto lze v některých místech snadno i přehlédnout. Ono, mimochodem, s postupným zmizením Markuse to už ani s tím Edwardsem není, co to bejvalo (čekám, kdy se Pepa zeptá, kdo je to sakra ten Edwards).

Užitečné se mi zkrátka zdá přistupovat k věci tak, že tě otázka zainteresovanosti autora moc nezajímá, protože stejně není nikdo jiných, od koho by ses o tom dozvěděl.

Jinak já jsem se nikdy netajil s tím, že je mi otázka systémů poměrně ukradená. Ač mi Gediman objasnil, že na systému v extrémním případě záležet může, stejně jsem si nikdy, ani po osmi letech pobytu tady a na RPGF, nenašel čas, abych se tomu nějak systematicky věnoval. Prakticky všechno ostatní okolo mne vždycky zajímalo víc. Byv dotázán na vyznání, odpovídám nejraději Andtomovou parabolou o ženách, která svého času nasrala asi nejvíc lidí v obou těchto světech.
Důležité je, kterou potkáš jako první.
Autorská citace #92
13.5.2014 12:23 - Alwaern
@Alnag Ve výčtu není Pathfinder, ale budiž ti prominuto. :)
Autorská citace #93
13.5.2014 12:33 - Pepa
Me-dea píše:
A proč by si nemohl vybrat obojí?Jako ano, může si vybrat obojí (já se sem taky občas kouknu), ale jak už psala Sparkle přede mnou: stíhat sledovat mnoho fór najednou příliš dobře nejde.

Sirien píše:
haha. Promiň ale zrovna diskuse k Fate a FAE sem na RPG F sledoval a nikdo v nich nijak nediskutuje a pokud jde o zajímavosti, dodatky atp. tak v těch místních toho je víc.
A jen tak na okraj Rozcestí není překlad FAE, je to jeho převyprávění. Pro mnohé v tom je dost rozdíl.Fate měl na RPGforu vlastní sekci a vím, že tam bylo hodně vláken. Diskutovalo se tam o starém Fateu, novém Fateu, magii, rozebraný příklad souboje. Prostě a jednoduše vím, že jsem si tam početl hodně.

+ Když teď dočtu Fate Freeport a Age of Arthur a budu k tomu mít otázky (vím, že budu + minimálně se zeptám lidí na zkušenosti), tak kam ty otázky půjdu položit? Ano, na RPGforum, protože vím, že tam jsem to zahlédl poprvé a vím, že tam podle Freeportu už nějací lidé hrají. Ano, třeba to tady taky někde v diskuzích najdu, ale tady to prostě budu hledat "naslepo", kdežto tam půjdu již téměř "najisto".

Sirien píše:
Zajímavé take je, že jsi v žádném případě nebyl u toho když se komunita rozvrátila a přesto píšeš že VY máte Rozcestí. Jako kdybysme ten odkaz k němu my tady neměli (máme asi tak na 5 místech v diskusích a článcích), nebo jako by Sparkle nebyla i tady (hned vedle si zrovna založila zajímavou diskusi) nebo jakoby ste na RPG F neměli přístup k mým překladům (shodou okolností vím že máte, sám sem vám tam dával odkazy).Ano, omlouvám se. Tyto topicy jsou propojené.

Sirien píše:
Zajímavé je že máš takovou hroznou potřebu obhajovat proč chodíš na RPG F.+ odpověď Alnagovi: Já se před nikým a ničím neobhajuju. Píšu vám (+ Hunterovi, který tuhle diskuzi vlastně začal), jak to vidím já. Berte moje slova jako feedback. A o ten byste (snad) měli stát. Jestli si z toho něco vezmete nebo nevezmete (třeba jestli vypíšete nebo nevypíšete nějaké soutěže nebo jestli něco změníte či nezměníte), to už nechávám na vás.
Autorská citace #94
13.5.2014 13:20 - Sadako
Wild West píše:
Důležité je, kterou potkáš jako první.

To je depresivní.

A taky umřel Giger, aby toho depresivního nebyla málo.

Proč vlastně Markusovi vadilo, že se na RPGf lidi vykecávají o všem možném a ne pouze o hraní? Offtopic a flame jsou kořením internetu!
Autorská citace #95
13.5.2014 13:23 - York
Sadako píše:
To je depresivní.


Ve skutečnosti je to docela dobrá rada do života. Čím dýl totiž hledáš, tím je výběr těžší.

Pan Offtopic se odstěhoval neznámo kam.
Autorská citace #96
13.5.2014 13:31 - Sadako
...a nakonec si musíš prohnat kuli hlavou, ja ja. Depresivní, vždyť to říkám.

Na každý pád, mně nejvíc vyhovuje setting, který jsem jako první nepotkala (systém mi úplně nevyhovuje žádný, ehm).
Autorská citace #97
13.5.2014 13:37 - Colombo
WW: já myslel spíš články

První systém: mě taky ne. První systémy byly DrD/DnD a ty mi teda nevyhovují, nemůžu si tam vytvořit dostatečně "svou" postavu, která by uměla to, jak ji vidím.

A taky mi nevyhovuje to šílené zaměření na boj.
Autorská citace #98
13.5.2014 13:38 - Wild West
Sadako:

No, já to krutě zjednodušil; musíš samozřejmě potkat nějakou, která tě fakt zaujme, v ideálním případě Tu Pravou. A Andtom toho tehdy natlachal víc (někde to tu je, ale kdybych já sakra věděl, kde přesně).

Ale někteří chlapi - a říkám opatrně rovnou někteří - fungují tak, že je od toho momentu ostatní ženské (a systémy) přestávají zajímat. A na opěvování krás těchto hledí jako na bzučení Núbijců.

Jinak studium Markusovy duše pro mne byl vždycky neřešitelný problém, takže jsem se tomu opatrně vyhýbal. Zřejmě to bylo vzájemné. Rozhodně jsme se v tomto bodě diametrálně rozcházeli; podobně jako ty jsem ztělesněním offtopicu.
Filipiku proti tomu, že je to málo RPG, jsem si nedávno četl v nějakém mistrově pojednání o Drakkaru a Acidburnovi (který v důsledku toho nakonec odešel z Drakkaru; deja vu).
Autorská citace #99
13.5.2014 13:47 - Colombo
Hmm, napadl mě podobný princip v biologii. Jakmile druh obsadí nějakou niku, tak je v ní poměrně dobře usazený a nový druh, který přijde do tohoto prostředí, má velmi velký problém tento stávající druh z této niky dostat a to i přes to, že má výrazně větší fitness.

Tedy ačkoliv jsme byli na začátku obsazení špatným systémem, vyžaduje to výrazně lepší systém, který nám sedne, aby překonal všechny ty překážky na cestě, jako je nutnost učení se nového systému, zvykání si na něj a schopnost se v systému dobře orientovat. Existuje tu tedy poměrně velký čas, kdy i objektivně lepší systém bude v současné úrovni zvládnutelnosti horší než současný.
13.5.2014 13:49 - Sparkle
Colombo píše:
Hmm, napadl mě podobný princip v biologii. Jakmile druh obsadí nějakou niku, tak je v ní poměrně dobře usazený a nový druh, který přijde do tohoto prostředí, má velmi velký problém tento stávající druh z této niky dostat a to i přes to, že má výrazně větší fitness.

Tedy ačkoliv jsme byli na začátku obsazení špatným systémem, vyžaduje to výrazně lepší systém, který nám sedne, aby překonal všechny ty překážky na cestě, jako je nutnost učení se nového systému, zvykání si na něj a schopnost se v systému dobře orientovat. Existuje tu tedy poměrně velký čas, kdy i objektivně lepší systém bude v současné úrovni zvládnutelnosti horší než současný.


A to je podle mě přesně ten důvod, proč vyšla spousta lepších onlajnovek než WoWko a stejně se neujaly.
13.5.2014 13:52 - York
Sparkle píše:
A to je podle mě přesně ten důvod, proč vyšla spousta lepších onlajnovek než WoWko a stejně se neujaly.


Neřekl bych. Nové onlinovky umírají pořád na tom samém: Dobrý až skvělý quest content, ale totálně podceněná dlouhodobá hratelnost. Ani WoW v tomhle ohledu nijak zvlášť neexceluje, ale pořád v tom má nad těmi novějšími navrch.
13.5.2014 13:53 - Wild West
Colombo píše:
vyžaduje to výrazně lepší systém, který nám sedne, aby překonal všechny ty překážky na cestě


Přesně, přesně.
Na tohle téma je taky vedleležící Pepova otázka, proč D20; a už z formulace jeho otázky je zřejmé, jak to dopadne.

Jinak úplná smrt pro konkurenci je samoopravovací schopnost, v evoluci zvaná vývoj; pakliže niku obsadí druh, který je schopen se přizpůsobit podmínkám a změnit nějakou konkrétní věc, která mu fakt vadí, pak je skoro nezničitelný.

No, jak vidno, moji offtopikáři mi rozumí...
13.5.2014 13:53 - Sadako
Wild West píše:
Filipiku proti tomu, že je to málo RPG, jsem si nedávno četl v nějakém mistrově pojednání o Drakkaru a Acidburnovi (který v důsledku toho nakonec odešel z Drakkaru; deja vu).

Kde, asi na RPGf, co (takže si to možná přečtu kdovíkdy).

Jinak mně ty nářky na OT vždycky přijdou ve smyslu "chtěl mít diskusní server, ale chodili mu tam diskutovat lidi".
13.5.2014 14:01 - Colombo
Sparkle: U onlinovek je ještě jeden významný rozdíl, který se určitě u RPG taky podílí, ale... otázka je, nakolik.

U MMORPG na samotné hře po 2 až 6 měsících vůbec nezávisí. V podstatě té hra musí zaujmout jen na 6 měsíců, dokud nejsi schopná si vybudovat dostatečné sociální kruhy (což vysvětluje, proč asociálové jako já onlinovky nehrají). Člověk tak neuvízne na samotné hře, ale v "zajetí" sociálních kruhů. Pokud někdo přestupuje, většinou přestoupí i se svými kamarády a tento přestup iniciují "delfíni", tedy lidé, kolem kterých se tyto malé komunity vytváří.
(bylo ukázáno, ze delfíní skupiny se vytváří kolem několika málo jedinců. Jakmile někdo tohoto delfína zabil, stádo se rozpadlo, on byl ta "osobnost").

Co spousta lidí nechápe je to, že z hlediska lidí jsou MMORPG reálné jako cokoliv jiného. Fiat měny je všude hromadu. Zlato má vysokou cenu jen proto, že ho hodně lidí chce a že je u nás nějak zafixováno (kulturně) že... zlato má vysokou cenu. Lidský mozek tak vlastně moc nevidí problém mezi cool nike výrobkem, který má 30x vyšší cenu než boty od ťamanů (vyrobené ve stejné fabrice) a rare mečem s +50 fire damage. A co se týče sociálních kontaktů, ty jsou stejně reálné, jako ty "skutečné". Z tohoto pohledu je velmi zajímavé sledovat módní trendy, ekonomiku a sociální kontakt u MMORPG, protože se jedná o velmi dobře dosažitelná data, která mají stejnou hodnotu, jako data "reálná". (dalším důkazem jak rychle dokážeme podlehnout iluzí, že nějaký animovaný neživý předmět je "živý", mozek stejným způsobem, podle reakcí, usuzuje, že ten nějaký člověk je živý a má vlastní "mysl", defacto v tom není žádný rozdíl).
13.5.2014 14:04 - Sparkle
Mně ta OT sekce na rpgf nevadí, občas do ní taky vlezu. Jen mi přijde smutný, když tam vidím někoho, kdo v tý sekci denně horlivě diskutuje o všem možným a v sekcích o RPG jsem ho snad za posledních pár let nepotkala ani jednou. Přítomnost takového člověka si pak chtě nechtě vykládám jako, že RPG jsou nerdovina která ho už před léty přestala zajímat. Stejně jako se na Masters of Rock necítím dobře mezi lidma, který tam jezděj kvůli kámošům a je jim ukradený, co tam hraje za kapely.

Ale to je jen můj osobní pocit, nikomu ho nevnucuju. Rozhodně to neznamená, že bych chtěla zakazovat psát na rpgf lidem, který nemají co říct k rpg. Jen je to takový povzdech, že si občas připadám, že jsem exot co to furt žere, zatímco ostatní to mají na háku.
13.5.2014 14:05 - Colombo
WW: vývoj je ještě něco jiného, to v tomhle ohledu ani nehraje roli. Jinak nedávné pokusy s 50 let zmraženými bakteriemi ukázali, že fitness roste neustále a vypadá to, že nemá hranici.

Jinak, teď začnu trošku šťourat do molekulární antropologie:P
13.5.2014 14:06 - Colombo
Sparkle: sociální kruhy?:) Stejný příklad jako s těmi MMORPG?:p

Ona druhá věc je, že si ti lidi k tomu tématu za tu dobu už všecko vyříkali a každá nová diskuze už opakuje to samé, kde se nakonec zase všichni shodnou že je to o preferencích.
13.5.2014 14:07 - Hunter
Juhuuu, dekuju vsem za podnetnou diskuzi! Poctive jsem docetl az sem a mam ze sebe radost. Jdu si dat jahodu...
Ehm, osobne parim porad Draci Doupe, verzi 1.6 (s nejakym tim reckym pismenem, nebo kteryho certa to je abeceda). Hral jsem to od doby, kdy se to necislovalo a nikdy jsem to hral neprestal! A jsem na to hrdej! Ostatne jsem organizoval v DrD turnaje na Pragoconu. Jasne, za ta leta jsem si kde co upravil, ale devadesat procent uprav prislo pote, co jsem hral Star Wars Saga a proste mi to prislo kuul s tema destiny a force pointama a tak vubec. Tech deset jsou, hmm, featy :-D
Dracak mam proste rad a vzdycky jsem se sklebil, kdyz se na nej nekdo sklebil.

To jen tak na okraj. K tematu hlavnimu, opravdu se tesim, az se stranky RPGF zprovozni, pac se tam musim nutne mrknout! A ti zahadni Ecthelioni, uz jenom pro jmeno se musim podivat! Jsem nadsene zaujat a chci si rozsirit obzory.

Btw. ad clanky s preklady tady na kostce. Netusim, co je na rpgf, sam to s clanky tady delam tak, ze kdyz je link, ctu zacatek cesky a jestli me to chytne, jdu cist anglicky. Jsem za to rad, spousta veci mi pomohla si rozsirit obzory a sam bych na ne urcite nenarazil - uz kdyby jen proto, ze neprolezam web kvuli rpg, ale prolezam kostku, kde to udelal nekdo jiny za me :-)
Mym velkym zdrojem inspirace je http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/HomePage kde jsem se mnohokrat inspiroval k dalsi hre za vyuziti nejakeho toho klise ze serialu, ci typu pribehu.

Jako ajty noob mi stranky, ktere spadnou a nejedou, maji-li vice jak nekolika letou historii, zkratka nekde v myslence problem, kdyz to nedokazou alespon oznamit. Verim ale, ze pouceni si z toho nevezmou jenom admini, ale i my ostatni :-) Jdu zalohovat. Ted jeste zjistit co by za to stalo zalohovat... Hmmm... Tak nic :-)
13.5.2014 14:12 - Sparkle
Sadako píše:
Tak nevím, utěší tě, když ti řeknu, že mě žvanění o RPG primárně nikdy moc nezajímalo a RPG foru jsem skončila poté, co na naše(již tuhé) forum o IE hrách někdo hodil výtah z diskuse o náboženství?


A hraješ vůbec / hrála jsi rpg?
13.5.2014 14:17 - Wild West
Píše:
Jen mi přijde smutný, když tam vidím někoho, kdo v tý sekci denně horlivě diskutuje o všem možným a v sekcích o RPG jsem ho snad za posledních pár let nepotkala ani jednou.


V tom se dost poznávám.
No, důvody jsem už na začátku psal Alnagovi; RPG bylo pro mne odjakživa jen jedním z nerdovských zájmů. Nijak ho neodsuzuji, naopak ho budu kdykoli plamenně hájit (viz debata vedle s Noirem), ale mohou se najít nejrůznější důvody, proč tomu nevěnuji tolik energie, jako kdysi, a věnuji ji něčemu jinému.

Kdyby existoval nějaký historický web, budu tam offtopicovat s nějakými fantazy strašidly.
Kdyby existoval literární web, budu tam prudit s RPG hrami.
A tak furt dokola. Převážná většina všeho bude vždycky offtopic.
13.5.2014 14:18 - Sadako
Sparkle píše:
Ano, občas hraju, poslední rok hlavně Scion a Sosáček je svěděk, že jsem se zúčastnila Apocalypse Worldu (a dobré to bylo), jen nemám moc potřebu to rozebírat.

Ano, občas hraju, poslední rok hlavně Scion a Sosáček je svěděk, že jsem se zúčastnila Apocalypse Worldu (a dobré to bylo), jen nemám moc potřebu to rozebírat.

Ty vole, upravit příspěvek namísto nového, dnes se mi fakt daří.
13.5.2014 14:33 - Wild West
Sadako píše:
RPG foru jsem skončila poté, co na naše(již tuhé) forum o IE hrách někdo hodil výtah z diskuse o náboženství?


Zřejmě Sigil, což se mi pojí s mocnými entitami jako Tafif, Neferit nebo Vlasák. Už několikrát jsem byl na pokraji registrace, ale pokaždé tomu něco zabránilo (m.j. moje vrozená nenávist k registracím).

Pro historické badatele - spolu se mnou z Pevnosti pocházejí velmi ujeté entity jako Poor Hero, Jerson, Fanda, Candar, Midewiwin, jo, a Tafif vlastně taky (čili vskutečnosti Bramborová církev). Netová Pevnost, pokud se matně pamatuju, chodila 2002-2006, nebo tak nějak. A skončila strašlivou Bramboralypsou.

Na RPGF je zahnala skutečnost, že přišli o svůj oblíbený virtuální domeček, nikoli jediný a svatý zájem o RPG.
13.5.2014 14:36 - Sadako
Wild West píše:
Zřejmě Sigil, což se mi pojí s mocnými entitami jako Tafif, Neferit nebo Vlasák. Už několikrát jsem byl na pokraji registrace, ale pokaždé tomu něco zabránilo (m.j. moje vrozená nenávist k registracím).

Přesně tak, Sigil. Bylo tam krásně, bohužel naposledy tak v roce 2007, takže registrace jest věcí zcela bezpředmětou.
13.5.2014 15:07 - York
Colombo píše:
U MMORPG na samotné hře po 2 až 6 měsících vůbec nezávisí. V podstatě té hra musí zaujmout jen na 6 měsíců, dokud nejsi schopná si vybudovat dostatečné sociální kruhy.


Se zbytkem postusouhlasím, s touhle částí je ale moje bohatá osobní zkušenost v rozporu. Ty vybudované sociální kruhy mohou, za určitých okolností, být cross-game. Když si můžu vybrat, tak jdu do nové hry s partou hráčů, se kterými se znám už pěknou spoustu let. Ale jednu konkrétní hru tohle nezachrání - spíš naopak, když mi ze hry odejdou spoluhráči, tak je extrémně pravděpodobné, že s ní skončím taky.

Variabilita a dlouhodobá hratelnost je u onlinovek naprosto stěžejní. Hraní (zejména raidování) z povinnosti je sociální ekvivalent pandemie.

Hunter píše:
neprolezam web kvuli rpg, ale prolezam kostku, kde to udelal nekdo jiny za me :-)


V tomhle taky vidím velký přínos Kostky. A právě proto bych víc ocenil stručné shrnutí či upoutávku, než plný překlad. Ale i ty překlady jsou fajn, takže díky za ně.Ad ty překryvy zájmů a podobně:

Částečně se to dá řešit navštěvováním různých fór. O online hrách jsem toho například napsal asi výrazně víc než mám všech příspěvků na kostce a RPG fóru dohromady, jen prostě jinde (a navíc pod jiným jménem ;-)).

Problém ovšem je, kde se bavit právě o tom překryvu. Hráče onlinovek to typicky moc nebere...Ad únosnost sledování více fór:

Existje určitá míra toho, co jsem schopen a ochoten denně vstřebat. Když je toho málo, chci víc. Když je toho moc, začínám mít silný pocit, že nestíhám a taky to není ono. Souvislost s počtem sledovaných fór je ale jen volná - nikdo mě nenutí na všech fórech sledovat úplně všechno.

S tím souvisí technická realizace. Na nyxu a hofylandu sleduju jen konkrétní vybrané diskuse a jen velice zřídka hledám nové. Všechny nové příspěvky nesleduju (těch je fakt moc) a nedělám to dokonce ani u nových témat a diskusí (na hofylandu se tuším vypisují, ale drtivá většina z nich mě prostě vůbec nezajímá).

Na kostce a RPG fóru oproti tomu sleduju skoro všechny nové příspěvky, některé ale nečtu. V tomhle je kostka fajn, že si můžu každou jednotlivou diskusi vyhodit ze sledovaných, na RPG fóru to tuším nejde. Nehledě na technické vymoženosti ale můžu sledovat všechno jen díky tomu, že:

1) V drtivé většině to spadá pod mou oblast zájmů.
2) Není toho nezvladatelně moc.

Takže naprosto chápu, že pokud pro někoho ten překryv silně vybočuje z oblastí jeho zájmu, tak s tím má velký problém. Ideální technické řešení by byla možnost vypnout si sledování celých sekcí - pak by asi byli spokojeni všichni. Na kostce by to ovšem byl problém, protože tu sekce jsou rozdělené podle jiné logiky (ale zas tu není moc překryvu, jde vypínat sledování jednotlivých diskusí a stačí to povypínat u aktivních, protože staré se ve feedu neobjevují, takže to je v pohodě).
13.5.2014 15:24 - Colombo
Píše:
Ale jednu konkrétní hru tohle nezachrání - spíš naopak, když mi ze hry odejdou spoluhráči, tak je extrémně pravděpodobné, že s ní skončím taky.

Da, o tom sem psal.

Píše:
Variabilita a dlouhodobá hratelnost je u onlinovek naprosto stěžejní. Hraní (zejména raidování) z povinnosti je sociální ekvivalent pandemie.

Sranda je, že nejni. Maximálně pro hlavního delfína, potom je to něco jako chození do hospody. To prostředí nemusíš mít nejradši, ale jdeš tam kvůli lidem.
13.5.2014 15:28 - York
Colombo píše:
Sranda je, že nejni. Maximálně pro hlavního delfína, potom je to něco jako chození do hospody. To prostředí nemusíš mít nejradši, ale jdeš tam kvůli lidem.


Tohle způsobuje, že jsi schopný hrát ještě dlouho poté, co tě to už moc nebaví. Ale ani delfíní superman tě nezachrání, když zjistíš, že v té hře nemáš co dělat (tedy nemáš tam nic, co bys ještě alespoň trochu dělat chtěl).

Po pár letech navíc máš s velkou pravděpodobností známé v několika hrách, takže začít hrát jinou neznamená nutně totální vykořenění z komunity.
13.5.2014 15:31 - andtom
Wild West: Díky chlape. Říká se, že člověk zemře teprve tehdy, až zemřou lidé, co si ho pamatují ... :-)
13.5.2014 15:35 - Nachtrose
andtom: takovych ztracenych lidi, co se tu jen tak bezestopy vyparilo si pamatuju vicero. Jen tak na rychlo jiz zminovany Rytir, pak treba Lotrando, Felouen...
13.5.2014 15:37 - sirien
Pepa: odpověděl sis sám. S Fate půjdeš na RPG F ne protože by to tam bylo pro Fate lepší, ale protože jsi ho tam potkal první. Jiný důvod není.
Ve skutečnosti z lidí co tam jsou tam Fate hraje málokdo. Tady na druhou stranu potkáš dost lidí kteří Fate nejen hrají, ale ukazují ho ostatním, překládají ho a hodně s ním experimentují nebo k němu mají načteno hafo doplňků. Mě, Dukolma, Gurneyho, Beltara... Fate je ironicky živější tady než tam (Ironicky, peptide původně sem před věčnosti Fate dorazil právě skrze Fórum a překlad starého Fate vznikl také tam - jenže lidé co se na tom podíleli byli z většiny ti co pak odešli sem)

Ostatně i informace o existenci Freeport se poprvé objevila tady a ne na RPG F a Freeport je víc diskutovaný tady než tam (btw i Sparkle která ho hraje o něm psala víc sem než tam)
Fate má sekci, ano, stejně jako třeba Shadowrun. Obě ty sekce jsou nekropole. Plné dávných diskusí prastarého data.

Takže ano, Ty půjdeš Fate diskutovat tam, protože to tam víc znáš a JÁ TI TO NIJAK NEBERU, nicméně pokud bys neměl historical bias a hledal bys místo kde se toho dozvíš nejvíc, Kostka je (minimálně poslední dva roky a právě teď) lepší. (U jiných systémů to může být naopak, chtěl jsem Ti jen na Tvém vlastním příkladu ukázat, že máš dost zkreslené předpoklady)
13.5.2014 15:44 - Wild West
No jo, autor Andtomovy paraboly osobně.
Těší mne, že jsi ještě úplně nezmizel ze světa.
Když se staneš úslovím, pak to jde hodně pomalu.
13.5.2014 15:55 - OnGe
Sirien píše:
nicméně pokud bys neměl historical bias a hledal bys místo kde se toho dozvíš nejvíc, Kostka je (minimálně poslední dva roky a právě teď) lepší.

Akorát musíš mnohem usilovněji hledat, pak třeba i najdeš... tedy možná. V každém případě ale musíš mnohem usilovněji hledat.
13.5.2014 16:11 - Ebon Hand
andtom píše:
Wild West: Díky chlape. Říká se, že člověk zemře teprve tehdy, až zemřou lidé, co si ho pamatují ... :-)

Nikoliv pardále, ty zemřeš, až zmizí ze všech fór poslední zmíňka o tobě.. :-)
13.5.2014 17:04 - ShadoWWW
Když jsme u těch ztracených lidí: já si třeba pamatuju na Tzaru, která byla jednu dobu hodně aktivní v diskuzích o překladech a dokonce sama přeložila celou jednu kapitolu z PHB 4E (Skills). Pak nadobro zmizela.

Ono když se podíváte na skupinu překladatelů PHB 4E, tak řekl bych, že tak půlka z nich sem už nechodí, nebo se nijak neprojevuje: Alnag, Andy, Findil, Fogs, Geralt, Kodlicek, Merlin, Odin, Qmark, ShadoWWW, Tzara.
13.5.2014 17:08 - Sadako
Vlasák taky kamsi zmizel (zřejmě propadl dírou v kulečníkovém stole do jiné dimenze).
13.5.2014 17:09 - sirien
OnGe: ano a ne. Nováček co ještě nikde není půjde přes google a ten Tě tu navede snadno.
Orientace tady je stejně easy jako na PHP BB (sekce, subsekce... Tady máme navíc řazení).
Navíc k tomu tady my máme novinky a aktuality.

Problém je že PHP BB je známá platforma takže je lehce intuitivnější pokud se na webu trochu pohybuješ.
Druhý problém je vyhledávání které tu není ideální.
Třetí problém je že PHP BB nabízí pružnější práci se subsekcemi takže je snazší založit třeba právě pro Fate vlastní subsekci a nechat jí ležet i když je efektivně mrtvá.

O všech těch problémech víme dlouho a jsou v řešení. Popravdě měly být původně touhle dobou už vyřešené ale bohužel se věci sešly trochu špatně... nicméně je v plánu to napravit. Víc k tomu teď asi nemá smysl říkat, expect it when you se it jak by řekla jedna má oblíbená seriálová postava
13.5.2014 17:25 - Ebon Hand
Sadako píše:
Vlasák taky kamsi zmizel (zřejmě propadl dírou v kulečníkovém stole do jiné dimenze).

Můžeš si ho poslechnout na Eurosportu a přitom zasněně pozorovat koule.. :-)
13.5.2014 17:28 - Sadako
!!!
aTo by ho zajisté potěšilo, když si tak vzpomenu, jak jsem jej po jeho procítěném výkonu v roli vypravěče-NPC pana faráře přezdila Vlasák-prasák.
13.5.2014 17:29 - Argonantus
Ebon:
Jsem jediný, komu zněla ta poslední věta zvláštně?
13.5.2014 17:30 - sirien
Jo tos byla Ty... aha :D (já tu přezdívku občas rád vytáhnu, jen jsem nikdy neslyšel celou story jejího vzniku, jen pár útržků)

(jinak můj táta ho na tom Eurosportu poslouchá docela rád... nějakou dobu se motal kolem jedné karaoke party kde byl kupodivu jakýmsi pochybným způsobem i můj ex-spolužák ze střední, ale ta se rozpadla když jim zrušili ten bar a od té doby se po něm pro mě slehla zem)
13.5.2014 17:33 - Ebon Hand
polopaticky: Vlasák spolukomentuje na Eurosportu mistrovské kulečníkové turnaje.
13.5.2014 17:39 - Sadako
sirien píše:
Jo tos byla Ty... aha :D (já tu přezdívku občas rád vytáhnu, jen jsem nikdy neslyšel celou story jejího vzniku, jen pár útržků)

Tady zápis ze hry, zkoušel si na nás tehdy FATE.
13.5.2014 17:40 - Wild West
13.5.2014 18:28 - Sparkle
sirien píše:
Freeport je víc diskutovaný tady než tam (btw i Sparkle která ho hraje o něm psala víc sem než tam)


Když do toho počítáš i naše zápisy z hraní, tak určitě ne. :)
13.5.2014 18:44 - sirien
ne, ty sem nějak nepočítal (popravdě ani nepotkal, nejspíš jsou v některé sekci v té většině kterou vůbec nesleduju).

doufám, že je máš zálohované, můžeš je pak vždycky dát sem :)
13.5.2014 18:52 - Alnag
A víte, že úplně původně byl Freeport prvním dobrodružstvím pro D&D 3e nevydaným Wizardy (a myslím, že dokonce stihlo vyjít dřív než WotC vydali Sunless Citadel)? Ostatně Freeport inspiroval celou jednu mou DnD 3e kampaň, blahé paměti...
13.5.2014 22:20 - Sparkle
No já se přiznám že Freeport setting moc nehrajem, z tý příručky Fate Freeport jsme vybrali tu systémovou implementaci, bestiář a staty (přejmenovaných) NPC. Akorát to dobrodružství, co je na konci, jsem si vykradla do hraní s prckem.

Taky kdyby se to chtělo překládat, tak na tu systémovou část je otevřená licence a na reálie Freeportu není.

sirien píše:
doufám, že je máš zálohované, můžeš je pak vždycky dát sem :)


n nn nnn nnnnn... nnne... nnnemám....
14.5.2014 13:01 - Wild West
Já tady skočím zpátky k té historii DnD a tomu článku; hodně jsem si nad tím uvědomil, že plno zvláštností fantasy světů, se kterými nejsou klasicky vzdělaní jedinci srozuměni, plyne z autorského práva a jeho anomálií.

Firma vlastní nějaký svět, a rozvíjí ho, protože se jí jeví být perspektivní, a to třeba i za situace, kdy se to jeví být publiku sporné.

Naopak jindy svět zahyne a zmizí, protože se firma rozhodla ho nepodporovat, a nikdo jiný ho podporovat nemůže, neb na něj nemá práva.

Fantasy světy jsou navzdory logice a očekávání velmi silně rozparcelované.
14.5.2014 13:07 - Colombo
takže nabízíš východisko, GPL-fantasy?
14.5.2014 13:10 - Merlin
:) zažil jsem czechDnD, rpgf i kostku :) a sem chodím hlavně proto, že jsem tu obdivován za svůj šamšír :)
14.5.2014 13:18 - Wild West
Merlin:
Ale prosím tě, scimitar to byl.

(ono je víc takových místních sloganů; třeba Peekayova maxima nebo jersonizace.)
14.5.2014 13:34 - Sadako
Wild West píše:
Naopak jindy svět zahyne a zmizí, protože se firma rozhodla ho nepodporovat, a nikdo jiný ho podporovat nemůže, neb na něj nemá práva.

To mi připomíná, že jestli něco Wizardům fakt neodpustím, tak je to Spellplague.
14.5.2014 13:57 - ShadoWWW
No ale teď se Spellplague v rámci Sundering resetuje.
14.5.2014 14:18 - Karotka
Wild West píše:
Naopak jindy svět zahyne a zmizí, protože se firma rozhodla ho nepodporovat, a nikdo jiný ho podporovat nemůže, neb na něj nemá práva.


V takovém světě bych nechtěl žít.
14.5.2014 14:20 - Sadako
ShadoWWW píše:
No ale teď se Spellplague v rámci Sundering resetuje.

Dík, nevěděl jsem, najdu si to.

Karotka: Ovšem je to skvělý námět na povídku!
14.5.2014 14:25 - Merlin
Sadako píše:
Ovšem je to skvělý námět na povídku!

:) jakože Elminster a Drizzt se snaží odvrátit to, aby FR byly zrušeny? :)
14.5.2014 14:33 - sirien
Elminster a Drizzt si dělají výlet přes Sigil na Zemi, aby nějakým varietním čáryfukům z pobřežního varieté na férovku vysvětlili, že tohle teda fakt ne?
14.5.2014 14:36 - Colombo
to už tu bylo, beztak v tom hrál Švarcenegr.
14.5.2014 14:47 - Wild West
Jak tak projíždím těmi starými okreskami, padá na mne spousta dalších zmizelých jmen - Wraiths, Flamberg, Alek, Vannax, Horatio, LZJ...
14.5.2014 17:12 - Shako
Wild West píše:
Alek


Alek se jen odstěhoval na icefire, ne?
14.5.2014 18:13 - Colombo
lol, klikl sem na icefire, klikl na první diskuzi (Historie vojenství...)

a první annonym... hmm, to vypadá jako Argonantus...

druhý annonym ... heh, to vypadá jako můj post!

Ty zrušené účty udělaly zajímavou paseku.
14.5.2014 18:32 - Wild West
Aha, já jen nezaznamenal odstěhování Icefire.
Další fórum, kde lidi píšou, aniž by to tušili.
Takový je dneska svět.
14.5.2014 19:44 - Vojtěch
Wraiths tu pravidelně straší a hraje se mnou Pathfinder.
15.5.2014 19:10 - skew
Wild West píše:
Ono, mimochodem, s postupným zmizením Markuse to už ani s tím Edwardsem není, co to bejvalo
Hmmm, to už je dost dlouhou dobu, řekl bych. Tak rok dva zpět? Déle?

Colombo píše:
se nakonec zase všichni shodnou že je to o preferencích.
Uf, ještě že to není jen o lidech.

Hunter píše:
A ti zahadni Ecthelioni, uz jenom pro jmeno se musim podivat! Jsem nadsene zaujat a chci si rozsirit obzory.
(A to ještě neví to nejlepší...)
Come one, come all! Meet the wondertwins, speaking in regal plural as they use a single user account!
15.5.2014 20:07 - Wild West
Skew:

Takovejch divnejch lidí je...
30.5.2014 11:25 - York
Ať je tu aspoň něco k tématu ;-)

Jonáš Ferenc píše:
Dámy a pánové, po dlouhé době nejistoty konečně dobrá zpráva!
Podařilo se dostat fyzicky k serveru a zdá se, že data jsou nepoškozena a podaří se nám Fórum brzy znovu nahodit! Asi to ještě chvíli potrvá (doufáme, že ne více než týden nebo dva... s trochou štěstí snad dříve), ale zase to rozjedeme, kde jsme přestali. ;)

Velmi se vám všem omlouváme za technické nepříjemnosti a takto dlouhou odstávku Fóra (ve své délce je v historii bezprecedentní)... stejně jako děkujeme za vaši trpělivost. Počkejte s námi ještě krátkou chvilku a věříme, že brzy budeme opět on-line.
30.5.2014 11:35 - Sadako
Četlo jsem brzy budeme trpět on-line.
30.5.2014 16:14 - OnGe
Tak 3 týdny uběhly od "nikdo nic neví" k "dostali jsme se k serveru a dokonce ani není ohořelý" a za týden nebo dva to třeba i pojede - a říká se tomu "ještě krátkou chvilku".

Nepřipadá vám to trochu jako trolling?
30.5.2014 16:47 - sirien
Nechat týden spadlè fórum bez slova vysvětlení je myslím ten moment, od kterého tohle nemá vůbec smysl komentovat. Zajímalo by mě, co jim to udělá s návštěvností.
30.5.2014 17:06 - pipux
Já vím, že v předešlé diskuzi už padlo, že spravovat vlastní server je známkou kyberpunku ... nicméně teď, teď bychom mohli zpytovat svědomí, a přejít na profesionální řešení.

Můj IT skill zdaleka není over 9000, nicméně se podívám, a vidím např. toto: Endora Mega, vycházející na nějakých sedm stovek za rok. Pokud by se event. našlo několik statečných*, kteří by se symbolickým penízem složili, tak máme o hosting postaráno. Sešel by se nějaký ten Komenský, Karel IV., a bylo by. Možná by přišla i Božena Němcová.

Poté pořešit správce, který by se o fungování webu staral. Např. si takto nastavit Cron, a dělat SQL dump třeba každý den o 4. hodině ranní, aby byla zachována data, pro případ nějaké aféry, která každého stejně jen otravuje (jako tentokráte).

*) jakože na slovo vzatý: pokud se objeví patřičná iniciativa, pak bych i já nějaký ten symbolický peníz přihrál.
30.5.2014 17:16 - OnGe
Nevím jak Endora, ale každý normální hosting ti bude dělat zálohy sám, tj. nějaké vlastní dumpování je celkem kontraproduktivní.

Spíš tu vidím nepřekonatelnou bariéru v tom, že takhle je to zadarmo a protože "nás to baví, tak na utopíme 50 hodin na řešení blbostí, které by vyřešilo 500Kč, ale kdyby se v tom měly točit nějaký prachy, už by to byla práce a to by nás nebavilo". To už prošlo v několika diskusích a reakce připomínaly fóbii.
30.5.2014 17:50 - pipux
OnGe píše:
Nevím jak Endora, ale každý normální hosting ti bude dělat zálohy sám

Hosting si zálohy bude dělat sám - otázkou je jak. Možná ti na hostingu ošéfují zálohy (a případné jiné fíčury) vyhovujícím způsobem, možná ne - je fajn se na to podívat, a pojistit si to, pro všechny nejhorší případy (tak jsem to ve vší obecnosti myslel).
Když se mi např. na free hostingu generují zálohy pouze za poslední 4 dny, tak by to pro projekt většího rozměru fakt nebylo ideální. Aspoň o tom ale vím (a pak s tím mohu i něco dělat) - což je lepší případ než architektura současného RPGfóra, fungujícího tak trošku jako blackbox.

OnGe píše:
takhle je to zadarmo a protože "nás to baví, tak na utopíme 50 hodin na řešení blbostí, které by vyřešilo 500Kč, ale kdyby se v tom měly točit nějaký prachy, už by to byla práce a to by nás nebavilo"

Tak na to se ale nedá nic říct, že ... *rozhazuje rukama okolo*
30.5.2014 19:16 - Sosáček
A co kdybys zustal tady, onge, a nechodil na rpgforum az naskoci?
30.5.2014 19:31 - ShadoWWW
Ono jistou indícií, že se stane něco špatného, bylo už množství spamu, které tam téměř každou noc vybujelo.
30.5.2014 20:34 - OnGe
A co kdybys ty, Sosáčku, zůstal v nějakém temném koutě? Ani bys nemusel čekat, až naskočí RPG fórum.
30.5.2014 21:00 - Sosáček
Ja jenom, ze kdyz to ti typci z rpgfora delaji tak blbe a ty bys to udelal lip, tak asi nema smysl tam chodit, ne? Konec koncu, uz vsechno vis (a nejlip ze vsech), co ti takove rpgforum muze prinest?
30.5.2014 21:01 - ShadoWWW
Mě by hlavně zajímalo, proč se tak dlouho čekalo a ještě čekat bude? Proč se už dávno nebo nejpozději teď nepřejde na profi hosting? Tam, odkud pocházím (profi IT svět), se po takovémto incidentu vyplňuje RCA s pěti "proč". Docela by mě zajímalo, co by autor napsal. (Ne, nedělám si iluze, že by admin jejich hostingu něco takového dělal. Vlastně si ani nedělám iluze, že by ho to vůbec napadlo.)

Sosáček: Tak asi nemá smysl diskutovat o tom, že tuto kauzu řešili blbě. To je evidentní, ne?
30.5.2014 21:02 - Sparkle
Spousta keců "po bitvě je každý generál"... my máme Mephit na komerčním hostingu firmy se solidníma referencema za těch cca 500 kč a stejně to občas padá. Sice ne takhle souvisle několik týdnů, ale dvoudenní výpadky jsme měli a když bych je všecky sečetla dohromady co jsme měli za poslední léta, možná by z toho vyšel výpadek rpgf líp.

A ano, už jsme hosting i měnili, tohle není první, všude to bylo stejný.
30.5.2014 21:07 - ShadoWWW
Sparkle: Tak co si budeme nalhávat, i ty nejlepší české hostingy jsou ubohé ve srovnání se zahraničím. 500 kč ročně je podle mě dobrá cena za max. dvoudenní výpadky. Ono v IT ani nejde o to, kdo má těch výpadků míň a kdo víc (pokud to nezajde do meze, kde to začne už otravovat). Každý dříve nebo později musí řešit výpadek. A tam se právě ukazuje, nakolik jde o profesionální hosting.

V profi IT světě se řeší tzv. dostupnost, tedy kolik času byl server během měsíce dole. Každý sever by se měl během měsíce rebootovat (kvůli patchům apod.), takže dostupnost 100% je spíš podezřelá a predikuje průšvih. Ale v profi podpoře by dostupnost v průběhu měsíce neměla klesnout pod 98%. Což RPG F v tuto chvíli už krutě nedává.
30.5.2014 21:16 - Sosáček
Sparkle píše:
pousta keců "po bitvě je každý generál".

Jo.

Smutny je, ze clovek co se v tom pohybuje jasne vidi z tech kecu, ze typci o tom vi kulovy.
30.5.2014 21:20 - Sosáček
ShadoWWW píše:

Sosáček: Tak asi nemá smysl diskutovat o tom, že tuto kauzu řešili blbě. To je evidentní, ne?

To urcite. Meli postavit stroj casu, vratit se par let dozadu, a vybrat hosting jineho typu. Takovy amaterismus.
30.5.2014 21:24 - Quentin
Já jsem jim vděčnej, že se to vůbec snažej nahodit. Dyť fórum ani adminy nemá, ne? Má jen pár moderátorů, co zůstali potom, co se po adminovi slehla zem.

Bych si klidně mohl nadávat sobě, že jsem nezařídil profi hosting :D
30.5.2014 21:26 - Alnag
Quentin: Není Crowen admin?

Quentin píše:
Má jen pár moderátorů, co zůstali potom, co se po adminovi slehla zem.


Been there. (2004-2006)
30.5.2014 21:32 - Sosáček
QuentinW píše:

Bych si klidně mohl nadávat sobě, že jsem nezařídil profi hosting :D

On neprofi hosting (as in, "u nejakeho typka" misto u firmy) ma znacne vyhody v tom, co te nechaji hostovat. Treba prelozena rpgcka, ktera jsou solidne ilegalni. I kdyz jsou jich desitky GB. A ta mira toho, jak moc muze nekdo takovy upravit to prostredi jak potrebujes, zatimco hosting te posle do haje. Nevyhodou ovsem je, ze se ti muze stat tohle.

Vyber vhodne infrastruktury neni jednoducha vec, a odmavnout to neni moc moudre.

...

Ono roztocit nahradu je otazka relativne chvile (max dnu, kdyz musis sehnat novou infrastrukturu a prehodit DNSka), ale tim se dostanes do problemu s puvodnimi daty -- nikdy nedokazes spojit "nove" forum se "starym" a budes se muset rozhodnout ktere z nich zahodis, coz muze byt horsi nez downtime.
30.5.2014 21:34 - Sosáček
Alnag píše:
Quentin: Není Crowen admin?

Admin na foru, admin na hostingu, admin na infrastrukture a admin na externi infrastrukture (co muze treba presmerovat domenu jinam) jsou ruzny veci. Ty jsi bezpochyby admin d20, ale pochybuju, ze muzes instalovat software na tu infrastrukturu, na ktere bezi.
30.5.2014 21:35 - sirien
Sparkle píše:
Spousta keců "po bitvě je každý generál"... my máme Mephit na komerčním hostingu

Jaký po bitvě? Všechny věci které jsem dělal a měly weby jsme zásadně za těch pár stovek hostovali u profi firem. Vybíral je vždycky týmový ITák a nikdy jsme neměli problém. Přičemž sme za hosting každé té jedné věci platili míň jak 500.

Kostka pár výpadků a problémů pokud se pamatuju zažila, ale jejich četnost je tak malá že bych řekl že si je tu valná většina lidí ani nepamatuje a co se pamatuju já tak žádný netrval víc jak 12 hodin.


Quentin, Alnag: crowen a Alef0, pokud se pamatuju dobře. (z těch živých, kdo všechno z těch co jsou mimo tam kdy měl admin práva si asi nepamatuju, z hlavy dám Vlasáka, Pjotra a Markuse. A Bamala, kterého jsem teda sám už nezažil)
30.5.2014 22:14 - OnGe
Sosáčku, ty si moc nevidíš do huby viď? Jestli ti přijde úplně normální nechat vyhnít server na víc jak měsíc, nekomunikovat zakončit to "už jen malinkou chviličku - asi dva tejdny" a že by se to těžko dalo dělat nějak výrazně líp, měl by ses poradit se svým lékařem.
30.5.2014 22:20 - ShadoWWW
Sosáček píše:
ma znacne vyhody v tom, co te nechaji hostovat. Treba prelozena rpgcka, ktera jsou solidne ilegalni.

A já myslel, že RPG F striktně trestá ilegální materiály, včetně překladů?! Been there, experienced that.
30.5.2014 22:37 - sirien
ShadoWWW: explicitně jsem se na to po oné příhodě zeptal a dostalo se mi vysvětlení, že (parafráze, k originálu teď z očividných důvodů nemám přístup): "překlady a vlastní (/navazující) tvorba je tolerována".

Osobně to považuju za učebnicové alibistické pokrytectví, ale tak co mi je po tom - svého práva RPG F ovlivňovat jsem se dobrovolně zřekl spolu se svou pozicí moderátora už mnoho let zpátky (různí šťouralové: ano, dobrovolně, a dokonce bez vyzvání) a nadobro jsem ho opustil o necelý rok pozdějc.
Radši bych to tady ani neřešil, sou to jejich pravidla, která si vymáhají u sebe na svém písečku - kdyby se nás ten píseček týkal, tak jsme odtamtud nemuseli odcházet, tak ať si tam dělaj co chtěj a jak chtěj.
30.5.2014 22:38 - Sosáček
ShadoWWW píše:

A já myslel, že RPG F striktně trestá ilegální materiály, včetně překladů?!

To pochybuju, vzhledem k tomu, ze se tam valely prelozeny kusy dndcka a tak.

Píše:
Been there, experienced that.

Ale melo to happyend, ne? Urazil ses, a prestal tam psat ;)
30.5.2014 22:56 - Sosáček
sirien píše:
Sosáček: pokud to, že Alnag někam přestal psát, považuješ za happy end, tak Ti to určitě neberu, ale nějak nechápu, proč pak tak tak ochotně píšeš a přispíváš na server, který založil a spravuje.

Ja mluvil o ShadoWWW, co urazene odesel, kdyz mi byl smaznut odkaz na ulozto s plnymi pravidly janevim ceho v diskusi "doporucte system".

Pri tom jak vypadaly ShadoWWWovy prispevky na rpgforu jsem rad ze tam nepise, protoze se tim zvedla kvalita. Nedelal tam nic moc jineho nez:
1) posilal lidi na d20
2) sral se do uplne vsech diskusi a jak silenej jehovista vsude tlacil dnd
3) utocil na lidi, kterym se z nejakeho duvodu nelibi dnd uplne vsude

Jiste uznas, ze takove veci jsou trochu zbytecne.
30.5.2014 22:56 - Sosáček
Hups, mizejici posty. A ja trubka neocitoval tu cast o tom, ze jsem jako zhrzena milenka d20 :D
30.5.2014 23:05 - sirien
Sosáček: jo, zmátlo mě to že oba očividně někde byli a něco se jim tam dělo, tak sem se splet. Pak jsem si toho všiml a zase jsem tu reakci smazal. Ale tak whatever když už jsi jí stihl odcitovat...

Sosáček píše:
1) posilal lidi na d20

tak to kvalitu spíš zvedalo, ne?

zbylé dvě neposoudím, přestože jsem tam nedávno začal zase sem tam házet namátkou nějaké reakce, tak jsem tam skutečně moc nechodil a nečetl jsem nic víc než ty témata kam jsem něco i napsal (plus sleduju nějaké vtipy a Fate)
30.5.2014 23:06 - sirien
Sosáček píše:
Hups, mizejici posty. A ja trubka neocitoval tu cast o tom, ze jsem jako zhrzena milenka d20 :D

viz výše zmatení v tom na koho reaguješ a tedy i v jakém kontextu... a tedy chybná odpověď na něco cos nepsal.

A ta zhrzená milenka nebyla myšlená na d20 ale na Alnaga, když už ;)
30.5.2014 23:26 - ShadoWWW
Sosáček: Ukaz mi pět postů, kde posílám lidi na d20 a útočím na lidi, kterým se nelíbí dnd (což teď budeš mít asi těžké, že? Ale píšeš o tom teď, tak si s tím poraď). Nebo si na mě neotvírej tu svou špinavou přisprostlou hubu.
30.5.2014 23:42 - Quentin
Píše:
2) sral se do uplne vsech diskusi a jak silenej jehovista vsude tlacil dnd
3) utocil na lidi, kterym se z nejakeho duvodu nelibi dnd uplne vsude

Jiste uznas, ze takove veci jsou trochu zbytecne.

...protože na to už jsem tam já :)btw
Píše:
Ukaz mi pět postů, kde útočím na lidi, kterým se nelíbí dnd.
Píše:
Nebo si na mě neotvírej tu svou špinavou přisprostlou hubu.
:D
30.5.2014 23:51 - Shako
ShadoWWW píše:
Ukaz mi pět postů,


na rpg foru, které už mesíc leží.... lol lol lol lol!!!
31.5.2014 00:10 - Yash
Shako píše:
na rpg foru, které už mesíc leží.... lol lol lol lol!!!
Slabsi kusy odpadaji :)
31.5.2014 01:41 - pipux
ShadoWWW píše:
Tam, odkud pocházím (profi IT svět), se po takovémto incidentu vyplňuje RCA s pěti "proč". Docela by mě zajímalo, co by autor napsal. (Ne, nedělám si iluze, že by admin jejich hostingu něco takového dělal. Vlastně si ani nedělám iluze, že by ho to vůbec napadlo.)

Co je to RCA report, to tak nějak matně tuším. A to ani nejsem autor.
A hlavně, znám TPS reporty (with cover sheets on top).

Did you see the memo? ;)
31.5.2014 08:20 - Alnag
Víte co je zvláštní. Jaký tu byl klid, když to vypadalo, že RPGfórum, už možná nikdy neobživne. A najednou svitla naděje a lup ho. Různí lidé se posílají různě. Zřejmě možnost "mám kam jít" a "mám vůči čemu se vymezit", dodává odvahy.
31.5.2014 08:45 - Vojtěch
31.5.2014 09:58 - OnGe
Klid tu byl proto, že nikdo nevěděl ani popel jestli se něco děje nebo ne a tak se přešlo na společenskou koncenci, že do mrtvol se nekope.

Krom toho, z postů na záložní stránce jsem si myslel, že možnost "mám kam jít" tu je celou dobu v podobě d20, ne?
31.5.2014 10:08 - Alnag
OnGe píše:
Krom toho, z postů na záložní stránce jsem si myslel, že možnost "mám kam jít" tu je celou dobu v podobě d20, ne?


Myslel jsem to spíš opačně. Že někteří možná usoudili, že teď mají kam jít (zpět na RPGfórum), tak zase začali víc kopat kolem sebe.
31.5.2014 10:09 - York
Je skutečně překvapivé, že o některých tématech se dokážeme bavit věcně a kostruktivně. Zato o jiných...
31.5.2014 10:52 - pipux
K té (ne)aktivitě: prostě jsem situaci bral tak, že když se neobjevovaly žádné nové podněty (žádné nové zprávy o stavy RPGf), tak jsme také neměli z čeho tvořit nové reakce. Jak podněty přišly, dostavily se i reakce. A reakce dotyčných byly syceny jejich postoji k podnětům ...

I když je pravda, že takto:
Píše:
Že někteří možná usoudili, že teď mají kam jít (zpět na RPGfórum), tak zase začali víc kopat kolem sebe.

... jsem to nepromýšlel ;)

Pokud se máme bavit konstruktivně, tak s tím nemám problém. Jestli byla i jistá část té "spousty keců" myšlena na mě, pak se omlouvám. Jednak jste povídali, že otázka profi/vlastního hostingu je v některých bodech problematická, navíc tu teď ani nic nezmůžeme (administrátoři nejsme, přístup k serveru nemáme). Větší efekt asi bude mít vyjádřit se časem na RPGf, v nějaké administrátorsko-prvozní diskuzi.

Vyjádřit se k situaci (údajného, alibistického) pojetí autorských práv na RPGf znamená zaujímat strany, což znamená dělat politiku. Raději si dělám svoje, než politiku (i když uznávám, že dvojím metrem měřené pojetí autorských práv asi bude nic moc, protože jak z naší lidské podstaty nesneseme nesrovnalosti, můžeme se takovým sporným bodem hned antagonizovat).
Na druhou stranu, pokud se zapojím jako politický živel, pak se musím ptát, zda-li byla první slepice či vejce: tzn., zda-li se takovým sporným bodem antagonizuji, anebo jestli takový sporný bod použiji do svého již existujícího postoje, abych mohl na základě čeho antagonizovat. Špinavá politika.
31.5.2014 11:39 - skew
Alnag píše:
to vypadalo, že RPGfórum, už možná nikdy neobživne
Oh ye of little faith.

pipux píše:
prostě jsem situaci bral tak, že když se neobjevovaly žádné nové podněty (žádné nové zprávy o stavy RPGf), tak jsme také neměli z čeho tvořit nové reakce
Velice +1.
31.5.2014 13:37 - crowen
Ja admin fora som, z historickych dovodov, ked sa spajalo moje rpg.sk s RPGF. Takze do PHPBB admin heslo mam, ale co sa tyka hostingu a FTP, tak to nie, o fyzickych serveroch uz ani nehovorim. Od zlucenia oboch webov som sa o technicku stranku nestaral, povodne rpg.sk bezalo na sice free ale hostingu u firmy, malo zalohy atd.

Zda sa, ze niektorym ludom ani keby som poslal pisomne vysvetlenie na hlavickovom papieri kurierom s osobnym odovzdanim, tak nepochopia, ze ked je problem s HW a clovek, co k tomu ma pristup, na mesiac vycestuje prec, tak sa to naozaj obnovit za kratsi cas neda.

A bolo tu trefne poznamenane, ze keby sme na domene rozbehali docasne iny hosting a nove forum, tak spajanie dvoch for by bolo peklo. MIgrovat data a spajat databazy nie je trivialna zalezitost.
31.5.2014 14:00 - OnGe
Teď je spíš zajímavější otázka, jestli se RPG fórum přesune někam, kde existuje technická podpora (tj. ne jeden člověk, se kterým to všechno stojí a padá), nebo se pokrčí rameny s tím, že se podobný omyl stává nejvýš jednou za deset let, už se to určitě víckrát nestane a i kdyby ano, tak se vlastně nic tak hrozného nestalo.

Zatím to vypadá na to druhé, co?
31.5.2014 14:04 - Alnag
Deset let je dlouhá doba. :)
31.5.2014 22:37 - Faskal
Zatím se interně dojednává komerční hosting, jak to ale doopravdy dopadne, se ještě uvidí.

Rád bych se vyjádřil k obvinění, která padla od ShadoWWWa. Opravdu se stalo, že mu moderátor upravil příspěvek a smazal část jeho obsahu. Příspěvek obsahoval odkaz na stažení nějakého RPG z uložto, což se na RPGF příliš netoleruje. Hlavní problém byl v tom, že moderátor, který změnu provedl, neupozornil na úpravu příspěvku. Vysvětloval to následně tím, že měl v té chvíli nějaké osobní problémy a pustil to z hlavy. Následně se moderátor omluvil; rozhodně se nejedná o standardní chování, ale o chybu moderátora. Je mi líto, že ShadoWWW omluvu nepřijal, je to ale jeho věc, se kterou nic neuděláme.

Po incidentu byla aktualizována pravidla (respektive kodifikována nepsaná pravidla) odhledně "pirátského" obsahu, tiše se tolerují věci vzniklé vlastní prací (typicky překlady a rozšíření bez patřičných licencí), ale ne přímé odkazy na torrenty či servery typu uložto.cz a podobné. Je v tom jistá schizofrenie, ano, ale s výjimkou tohoto incidentu s tím nebyly problémy, aspoň co si sám pamatuji.
31.5.2014 22:48 - York
Osobně nevidím chybu ani tak v "neprofesionalitě" Almadova hostingu, RPG fórum, co já vím, běželo několik let zcela bez výpadku. Problém vidím v "neprofesionalitě" recovery mechanismů.

Imho by úplně stačily pravidelné každonoční zálohy celého fóra (databáze i kód) na nějaký jiný server (nebo raději dva). V případě havárie Almadova hostingu by pak rozběhnutí fóra ze zálohy někde jinde byla otázka maximálně několika dní (zohlednění nekomerčnosti projektu, shánění náhradního umístění, atd.) a nebyl by problém s mergováním.

RPG fórum snad nepatří mezi systémy, kde by dvoudenní výpadek jednou za 10 let někoho zásadním způsobem pobouřil, ale nebýt na to připraven vůbec není úplně rozumné.
31.5.2014 22:49 - ShadoWWW
Faskal píše:
Je mi líto, že ShadoWWW omluvu nepřijal, je to ale jeho věc, se kterou nic neuděláme.

Ale jo, už jsem se přes to přenesl. V první chvíli to bylo hlavně divný, ale co, chápu to a beru to. Teď tady v tom vlákně spíš šlo, přiznávám, o rýpnutí si, když přišla taková nahrávka na smeč.

Faskal píše:
Po incidentu byla aktualizována pravidla

Lépe pozdě, než později. Aspoň že tak.

Faskal píše:
Zatím se interně dojednává komerční hosting, jak to ale doopravdy dopadne, se ještě uvidí.

Ha, to je zajímavé. Nějaké podrobnosti, co můžete pustit ven? Třeba jaké zvažujete alternativy?
31.5.2014 23:03 - Faskal
Hm, neprofesionalitu řešení není možné zatloukat a ani se o to pokoušet nebudu.

Při návrhu tohoto způsobu hostingu ale upřímně nikoho nenapadlo, že pokud někdy v budoucnu (za deset let a tak) bude jeden člověk schopný se dostat do serverovny dlouhodobě mimo republiku a druhý bude dlouhou dobu nemocný, tak se nikdo k datům nedostane.

A v době, než se někdo fyzicky dostal do serverovny, jsme maximálně mohli udělat shadowrunovou akci, ukrást server a sestrojit kvantový superpočítač, kterým bychom se mohli prolámat přes šifrování, jak jsem byl dnes poučen jedním computer scientist. /nadsázka

Hej, ShadoWWWe, ono to není žádné tajemství, ale já jsem "admin na fóru" a problémům, co řeší "admini na hostingu, infrastrukture, či externi infrastrukture" nerozumím. Takže ti nic neřeknu :-)
31.5.2014 23:05 - Iglix
Meh Faskale, já myslel že už máš zkušenosti s shadowrunem a infiltrací , či spíše exfiltrací z hlídaných a zabezpečených lokací jako jsou jedny jisté laboratoře :-)

Už jen tedy najít někoho kdo zvládne ten kvantový počítač a šlo by se
31.5.2014 23:34 - York
Jdete na to úplně špatně, základ jsou kontakty. Znám týpka, co byl na obědě s týpkem, co má k tomu serveru přístup. Chyběla už jen flaška něčeho, co bych sice sám nepil, ale jako bribery to obvykle funguje celkem dobře ;-)
31.5.2014 23:37 - Iglix
Možná je to špatný základ ale já se vždy řídil tím že když jde něco udělat jednoduše tak to je většinou pak nuda.

Soo who can construct quantum computer?
31.5.2014 23:40 - sirien
Faskal: zcenzuroval mu to crowen a už se to tu řešilo a vyřešilo a bylo kolem toho tolik kraválu že si to tu myslím pořád pamatují skoro všichni, naprosto zbytečné to tady vytahovat a přebírat znovu.

Faskal píše:
Je v tom jistá schizofrenie,

Pokrytectví, Faskale, to slovo je pokrytectví. V tomto případě takřka slovníkový příklad. Schizofrenie by byla něco trochu jiného.

Každopádně jak jsem psal, to je vaše věc, řešte si jí dle libosti - ideálně tam, kde si jí prosazujete, nevidím moc důvod aby se vaše pravidla řešila u nás, tady se jimi nikdo neřídí a řídit nemusí.
31.5.2014 23:42 - Faskal
Siriene,
*pokrčení rameny*
1.6.2014 00:11 - Sosáček
Faskal píše:
Je v tom jistá schizofrenie

Ani ne. Většina lidí rozlišuje nějakou míru, úmysl a tak.

Tak, jako rozlišujeme mezi zabitím v sebeobraně, zabitím z nedbalostí, a tím, že si naplánuješ, jak někoho zavraždit, rozlišujeme i neoficiální překlad a odkaz na celá pravidla na uložto. Není na tom nic divného.
1.6.2014 00:31 - sirien
jo, jasně, překlad z nedbalosti. Za dobu co mi trvá přeložit jeden rulebook bych těch vražd stihl naplánovat deset.

Anyway, znovu, jsou to pravidla RPG Fóra, řešte si je na RPG Fóru. Kdybyste za tu věčnost zapoměli, kde ho najít, tak bývávalo a možná jednoho dne zase bude tady: http://rpgforum.cz/
1.6.2014 07:48 - Jerson
Osobně bych čekal, že se při tak dlouhém výpadku RPG fóra rozběhne debata jinde, ale možná že se lidé rozředili mezi Kostku, Nyx (i když tam jsem větší aktivitu nezaznamenal) a Hofyland (tam vůbec nejsem) a tím intenzita debaty celkově poklesla. A nebo debata na RPG F nebyla tak důležitá a lidem moc nechybí, spíše tam trávili čas ze zvyku.
Fakt nevím.
1.6.2014 11:19 - Sosáček
Pokud jsou duvodem proc tam chodit ostatni lidi co tam chodi, tak to muzes jen tezko nahradit hofylandem nebo nyxem, kde jich vetsinu nepotkas, a d20 sice vetsina lidi z rpgfora zna, ale uz jsem od dost z nich slysel "nez psat na d20 tak radsi nepsat nikam".

Navic, bylo od zacatku jasny, ze rpgforum se znovu rozbehne, jenom se cekalo, jestli budou obnovena data nebo se znovu zacne, to je vsechno.
1.6.2014 11:28 - Gurney
Hofyland ma nejake rpg-related diskuze i mimo sekci "urceno k likvidaci"? :)
1.6.2014 12:38 - Alnag
Sosáček píše:
nez psat na d20 tak radsi nepsat nikam


Tyhle hlášky mne baví. A to nemyslím na tebe, ale na jejich autory. Jakou to má logiku? Jalovou. :)
1.6.2014 12:52 - Sparkle
Další věc je, že za týden je slezina rpgf, tak lidi vědí, že si dostatečně pokecají tam.
1.6.2014 12:58 - sirien
Alnag píše:
Jakou to má logiku?

Ve skutečnosti má, hned dvojí (z toho co jsem viděl při krátkých návštěvách RPG F a z občasných setkání s některými lidmi z RPG F IRL)
- zaprvé to je naše milovaná stará garda, nebudu jmenovat, víme o které jedince jde, která je i po šesti letech stále uražená a touží svou uraženost ventilovat
- zadruhé to je pár lidí, kteří na RPG F přišli až po Schizmatu a průběžná masáž první skupiny jim vtiskla přesvědčení o tom jak tu jsme zlí a strašní.

Ta první skupina je pochopitelná, i když poněkud patetická. Ta druhá je zajímavější. Svého času jsem myslel, že to jsou lidé co na RPG F přišli později, ale jsou nějakým způsbem IRL spojeni s tou první ("noví" spoluhráči, kamarádi...), pak jsem na pár z nich narazil na conech a nestačil jsem se divit - jedince z té první skupiny mimo RPG F vůbec neznají, ale převzali jejich postoj, přitom tady na Kostce sami nikdy nebyli. A převzali nejen postoj ke Kostce, ale i k místním aktérům Schizmatu (mě, Tobě...), aniž by nás kdy střetli, ať už off nebo online. Pár jich dokonce na FF svého času zavítalo na mé přednášky jen aby využili příležitosti toho děsivého démonického siriena vidět na vlastní oči.


Co mě osobně baví víc je, že RPG F dlouhodobě crashlo a někteří lidé co sem nechodí nebo se tu maximálně sem tam mihnout sem přijdou nějakou dobu fungují normálně a bez problému a využijí místní zázemí, aby ve chvíli, kdy je po týdnech další existence RPG F potvrzena (tj. nejen že nějak bude, ale i že není zcela ztracena celá databáze předchozího obsahu) tu najednou začnou různě rejpat a rozhazovat hořící sirky - ať už rýpáním do Tebe nebo rozséváním různých poznámek jako byla tahle.

Svým způsobem mi ten postoj té první skupiny ("radši nepsat nikam než na Kostku kam odešli všichni ti hnusáci co mě před 6 lety rvali nervy") přijde tak nějak čestnější než postoj té třetí ("Kostka sucks... ou, hups, RPG F nejede - a hele Kostka, nazdar lidi, kamarádi, dlouho sme se neviděli... aha, Fórum pojede... hele víte že jsou lidi co sem radši nikdy psát nebudou, že jo?")
1.6.2014 13:19 - York
Sirien: Poměrně nedávno jsi na RPG fórum psal pár příspěvků svým extrémně konfrontačním stylem. Myslím, že hlubší konspiraci v tom není třeba hledat, zdaleka ne každý to dokáže (a chce) brát s potřebným nadhledem.
1.6.2014 13:43 - sirien
York: poměrně nedávno je VELMI klíčová část Tvého příspěvku. To o čem mluvím já není poměrně nedávno, je to roky zpátky, v době, kdy se po mě na RPG F naprosto slehla zem.

Tys přišel až pozdějc, takže jsi asi úplně nezaregistroval, že jsem na RPG F nenapsal jediný příspěvek(*) asi... čtyři nebo pět let. Pět, myslím, ale krk teď na přesné číslo nedám. Celou tu dobu jsem tam prostě nebyl přítomný - když jsem odcházel, tak jsem řekl, že dokud bude Markus adminem, tak mě tam nikdo neuvidí(**) a první post který jsem tam znovu napsal jsem tam napsal asi tak rok potom, co Markus zcela opustil RPG scénu včetně RPG F samotného.

Zároveň se mi hrozně líbí Tvoje nestranná prezentace celé věci. Mluvíš o specifické a konkrétní diskusi (překladový klíč Fate Core / FAE), kde jsem strávil několik stránek věcnou diskusí se Sparkle a pár dalšími nad jednotlivými termíny... aby se tam najednou z ničeho nic vynořili dva jedinci co tam začali trotlit s tím jak je celá ta práce bullshit a to co dělám naprosto nanic a to nebo ono je lepší, přičemž se ani jeden nenamáhal napsat cokoliv konstruktivního k řešenému tématu - ale sure, já jsem ten co je extrémně konfrontační.
Až RPG F znovu naběhne, di se tam znovu podívat jak to tam probíhalo.

________________

* technicky to není úplně pravda abych byů úplně fér - když jsem zrovna dělal nějaký projekt který bylo potřeba propagovat a nikdo jiný nebyl na RPG F, tak jsem tam poslal post s informacemi o konání, obsahu, účasti a podobně (co se pamatuju tak šlo o Festivaly Fantazie, ConventiCony a jednou snad i GameCon), s velmi pečlivou formulací tak aby šlo o 100% věcný post bez jakéhokoliv dalšího vyznění.

** taky není úplně pravda, řekl jsem, že dokud tam bude Markus adminem, tak na RPG F nenapíšu jeden jediný konstruktivní příspěvek s věcným obsahem (vůči RPG). Nicméně efektivně jsem tam skutečně přestal psát úplně, takže whatever.
1.6.2014 13:55 - York
Katalyzátor exothermických reakcí je ten správný pojem ;-)
1.6.2014 15:10 - OnGe
Faskal píše:
Zatím se interně dojednává komerční hosting, jak to ale doopravdy dopadne, se ještě uvidí.

To je celkem milé překvapení. Zbývá jen držet palce, aby to i dopadlo dobře.
5.6.2014 09:03 - Wild West
Píše:
Osobně bych čekal, že se při tak dlouhém výpadku RPG fóra rozběhne debata jinde, ale možná že se lidé rozředili


Ona ta komunita nikdy nebyla moc veliká, a pokud ztratila jednotící témata (například boj za GNS), tak se začala rozvolňovat.
Navíc taky lidi průběžně stárnou a odpadají k jiným tématům.

Takže jo, lidi se rozředili, a po tomto výpadku nejspíš budou ještě rozředěnější. Takový je světa běh.
12.6.2014 11:47 - Tadeas
*ehm ehm*

pred 14ti dny:
Píše:
Podařilo se dostat fyzicky k serveru a zdá se, že data jsou nepoškozena a podaří se nám Fórum brzy znovu nahodit! Asi to ještě chvíli potrvá (doufáme, že ne více než týden nebo dva... s trochou štěstí snad dříve)


nic nove?
12.6.2014 11:57 - OnGe
Nebude to trvat víc než týden dva, možná i dřív. Počítám, že za měsíc to bude už jenom pár dnů, na podzim zítra a do vánoc by to mohlo i být, když se to někde nezasekne.
12.6.2014 12:07 - crowen
Onge, ked si taky mudry, chod za typkom, co ma pristup k serveru, zdrap ho za gule, priloz noz na krk, a donut ho rozchodit to. Ak to nedokazes, tak si mudre komentare nechaj pre seba. Ver mi, ze z tej situacie stastni nie sme, ale okrem fyzickeho nasilia uz viac momentalne naozaj nemozeme urobit.
12.6.2014 12:07 - Sosáček
OnGe je drsnej jenom na siti.
12.6.2014 12:59 - OnGe
crowen: Zapoměl jsi připsat, že je naprosto neřešitelnej problém napsat o aktuálním stavu.

Jestli máš na něj kontakt, tak bych to zkusil. Máš? Dáš? Bych ho ani nenutil to rozchodit, stačilo by dát zálohu.

Sosáček píše:
OnGe je drsnej jenom na siti.

Haha, říká Sosáček :D
12.6.2014 13:05 - Wild West
Píše:
okrem fyzickeho nasilia uz viac momentalne naozaj nemozeme urobit

A co máte proti fyzickému násilí?
12.6.2014 13:05 - sirien
crowen: na jednu stranu chápu, proč reaguješ afektovaně, na druhou stranu promiň, ale nemáš na to právo.

Tohle je orientační časová osa co si tak jako vybavuju z hlavy:

- RPG F najednou z ničeho nic spadlo
- týden se nedělo ani fň. Uživatelé co na sebe neměli přímý kontakt nebo neznali Kostku byli celý týden naprosto ztracení.
- po týdnu se objevilo přesměrování. Přesměrování, které fungovalo jen na Home page a ne na /forum.php page, kterou má většina lidí bookmarkovanou - tzn. spousta lidí zůstala stále bez jakékoliv informace (a někteří jsou možná doteď)
- v provizorní diskusi se objevila informace, že nikdo nic neví s matným příslibem že snad do dvou týdnů něco.
- po dalším týdnu, tj. dva týdny od výpadku, se stále nic nevědělo. Pak teprve přišlo info že se něco nějak efektivně řeší a že snad za dva týdny.
- po dalších dvou týdnech, tj. nějakých čtyřech týdnech od výpadku, přišlo info, že data z DB nejspíš nejsou ztracená a že do týdne nebo max. dvou to bude vyřešené.
- další dva týdny (sedmý týden) uplynuly a nic.

SEDM TÝDNŮ.
- dlouho bez vyjádření
- s pozdní omluvou
- s ještě pozdějším vysvětlením
- se dvěma přísliby řešení co vyšuměly do ztracena


to by bylo hrozné hahaha, kdyby RPG Fórum bylo jenom váš blog kde si tlacháte svoje věci. Jenže RPG F je komunitní portál.

- Kromě vší té citové a časové investice co tam lidé mají to je pro mnoho z nich i komunikační a socializační platforma. už takřka dva měsíce jste je nechali odříznuté.

- Poskytujete prostor herním skupinám. Ty vám v dobré víře svěřily své herní materiály, zápisy z her, poznámky k postavám, organizační diskuse. Celé týdny netušily, jestli jste jim to ztratili na věky nebo ne. Doteď to nevědí - váš příslib toho že je DB vpořádku je poněkud ve stínu všech těch příslibů toho do kdy to snad už bude vyřešené.
Kromě toho že jste málem ztratili jejich materiály které jste (dobrovolně!!!) slíbili hostovat je už dva měsíce držíte bez zázemí, které jste jim původně dali a slíbili poskytovat.

- a jako epický bonus navíc jste dobrovolně přijali hostování oficiálních diskusí celé jedné firmy a všech jejích produktů. Málem jste ztratili všechno co k vám Bouchi svěřil a odřízli jste fanoušky celé DrD herní rodiny.Takže sorry, crowene, ale skutečně nemáš nárok (ani Ty, ani Alef0, ani Ecthelioni ani nikdo další) projevovat nějakou afektovanost, netrpělivost nebo cokoliv podobného.
Průser který jste vyrobili byl daný vaším rozhodnutím, vaší pohodlností, vaším škudlením pár stovek ročně a vaší neopatrností.

Že nikdo nemohl tušit, čekat... VY jste měli tušit, VY jste měli čekat. Bylo to málo pravděpodobné, ale stalo se a padá to na vaší hlavu.

Tak si prosím zachovejte aspoň ten zbytek sebeúcty a zaslouženě trpte a donekonečna se omlouvejte, protože to je přesně ta jediná věc, kterou nic dalšího nezkazíte.
12.6.2014 13:06 - sirien
Wild West píše:
A co máte proti fyzickému násilí?

máš poslední dobou málo práce? ;)
12.6.2014 13:15 - Sosáček
Ja jsem zvedavej, jestli budes tak chytrej, az rpgforum nabehne a d20 se vrati na ty tri posty za den jako predtim. Jenom si prosim nechte ongeho.
12.6.2014 13:21 - York
Kostka teď skutečně dost ožila, ale drtivá většina příspěvků je od uživatelů, kteří sem psali i před crashem RPG fóra. Skoro si myslím, že ta souvislost je spíš náhodná.

BTW, před pár měsíci jsme tu vážně diskutovali o tom, že už došla témata a vše podstatné bylo řečeno. A ejhle, teď se tu vyrojila spousta nových, k nimž má hodně lidí co říct a očividně je zajímají. A nejde jen o diskuse k novým titulům (13th age a Končina), ale i k hodně teoretickým a naopak praktickým tématům. Skoro bych řekl, že konstatování, že už není o čem mluvit, bylo dost unáhlené.
12.6.2014 13:26 - sirien
Sosáček: já fakt nechápu, proč se sem namáháš chodit, když průběžně trousíš jízlivé a nenávistné poznámky na adresu Kostky i jejích adminů (které po sobě někdy odmažeš, když zjistíš, že byl tvůj trapný trolling opět ignorován a najednou bez reakce vyznívá hloupě), popřípadě se tu porůznu navážíš do jiných uživatelů.

Řeknu Ti to narovinu: Pokud máš s Kostkou problém, nikdo Tě tu nedrží - pro mě za mě se klidně seber, vypadni a už nikdy se nevracej. Třeba hned teď.
12.6.2014 13:28 - sirien
York píše:
před pár měsíci jsme tu vážně diskutovali o tom, že už došla témata a vše podstatné bylo řečeno

Pamatuju když se totéž tvrdilo na RPG F před 10 lety. A před 8. A 6. 4. A zhruba stejně tak tady na Kostce. Už jsem podobným úvahám dávno přestal přikládat jakýkoliv význam...
12.6.2014 13:55 - Alnag
York píše:
Skoro si myslím, že ta souvislost je spíš náhodná.


Úplne náhodné to asi nebude. Jsou tu sice (více méně titíž uživatelé), ale ti často dělili pozornost mezi D20 a RPGfórum. Přesto mne nijak nezarmoutí, ať už bude denní frekvence diskuzí jakákoliv. Nemyslím si, že je to soutěž a už vůbec ne v kvantitě.
12.6.2014 14:01 - Merlin
Zase tolik nových tváří tu nevidím :)
12.6.2014 14:54 - Wild West
Sirien:

Z Crowenova vyjádření jsem nějak pochopil, že dotyčný do té serverovny prostě sejít nechce.
Takže v takovém případě by to násilí určitě stálo za pokus.
Ale možná to chápu blbě.

Jo, a stran práce; skutečně, mám jí víc než kdy jindy. Vlastně mám dvě najednou.

Sosáček:
Mohl bys mi, prosím tě, výjimečně vysvětlit, proč tě tak příšerně štve zrovna Onge?

(Jestli tě ovšem odpověď taky štve, a nebo by vedla k nějakým problémům tady okolo, tak to ber raději tak, že jsem nic nenapsal)
12.6.2014 14:55 - pipux
tl;dr: jen řeči, vata

Tož, to máte tak, že z člověka pramení nějaká potřeba (třeba se vypovídat), a daný člověk si pak najde platformu, kde si danou potřebu uspokojí (třeba tady, když to nejde u sousedů).

Ta platforma může být více či méně vhodná, a člověk se dle svých zkušeností snaží spojovat platformu a potřebu tam, kde mu toto spojení přinese smysluplné výsledky. Platformu ovšem člověk musí znát, aby ji mohl použít ...
Třeba za sebe: na vypovídání je to tu fajn; na to, abych si tu nechal zhodnotit nějakou herní mechaniku, na to prostě nemám kuráž (viz ta diskuze o Končině - chvíli to bylo vtipné, teď už je to ale drsné, velmi drsné ...)
12.6.2014 15:31 - sirien
Wild west, Sosáček: NE, rozhodně by Ti NEMOHL vysvětlit proč ho štve OnGe.

Pokud to toužíš vědět, přihlaš se a pošli mu PMku nebo si to vyřikejte na IM, v mailu nebo v SMS nebo v hospodě nebo si to vzkažte přes Faskala, je mi to úplně jedno, ale rozhodně tu nikdo nebude používat prostor v diskusích k vyřizování svých osobních postojů k jiným uživatelům.
12.6.2014 15:35 - OnGe
Nebude? Co tak najednou? :)
12.6.2014 15:37 - crowen
WW - ten clovek sa k serveru fyzicky nemohol vyse mesiaca dostat, pretoze sa nachadzal na inom kontinente. Od navratu do CR ho nahaname, ale nemal cas to riesit. Dnes sa k serveru dostal, takze vecer/zajtra by sme mali mat data. Hosting sa riesi. Ak budu do zajtra data, predpokladam, ze alef to na novom hostingu rozbeha cez vikend.

Inac k tomu zanedbavaniu a setreniu - ja som hosting RPGF neriesil, ked sa to vybavovalo, ale co som pochopil z konverzacie, tak zalohovanie bolo, ale v urcitej chvili prestalo fungovat, o com sa nikto z RPGF adminov od typka nedozvedel, takze kym to pred mesiacom neodislo, vsetci sme spokojne spavali s tym, ze ak sa nahodou nieco stane, mame predsa zalohu.

A prave preto mi vadia (nie len) OnGeho silacke reci o hlupakoch, zanedbavani a lepsich rieseniach, pretoze ti kecalkovia o celej situacii vedia prd, ale su najmudrejsi na svete.

Velmi rad by som videl ich riesenie, oh, wait, oni ziadnu komunitu nespravuju (okrem D20 adminov).

Ked uz sme pri tom, podelia sa admini D20 s technickymi detailami, ako je D20 hostovane, zalohovane, kolko ludi ma pristupy k zalohe, a kolki z nich su schopni okamzite riesit technicke problemy? Ked uz teda porovnavame riesenia dvoch webov, aby bolo co porovnavat, a nie len mat hlupe a silne reci.
12.6.2014 15:41 - Sosáček
No, me nekdo rikal, ze adminum z d20 odesel ten typek co se o to staral (Max), takze jsou taky docela blizko toho, aby se to rozpadlo. I mi nekdo rikal o nejakych zavaznych chybach v d20, ktere nema kdo opravit.

Ale treba to nebyla pravda, co ja vim.
12.6.2014 15:42 - Faskal
Jako exilový moderátor RPGF bych rád poprosil lidi z RPGF, aby nedělali zlou krev a nechali si svoje jízlivé poznámky pro sebe. Dík.

Hm, hospoda povídáš
12.6.2014 15:46 - OnGe
crowene, dochází ti, že o celé situaci víme prd proto, že jste o ní řekli dohromady ještě míň než prd? O tom, že ta situace nespadla z nebe nemluvě.

Jinak, pošleš mi tedy nějaký kontakt na toho člověka, aby se mohlo ukázat, že to stejně líp nedokážu?
12.6.2014 15:49 - Sosáček
Ja o ni vim docela dost. Mozna to jenom ty nepotrebujes vedet.
12.6.2014 15:50 - crowen
My sme uvolnovali info postupne tak, ako sa k nam dostavalo. Pokial viem, nic sme netajili.
12.6.2014 15:51 - OnGe
Krizová komunikace podle školy mistra Sosáčka... nechceš na to pořádat nějaký školení?
12.6.2014 15:53 - Sosáček
Jak se informovace uvolnovaly, tak pokazde, kdyz ses dozvedel neco noveho, byl jsi jeste chytrejsi a mel jeste vic kecu. Co bys delal s dalsim infem, byl jeste chytrejsi, a mel jeste vic kecu?

ETA: ze zadny kontakt na nikoho nedostanes je asi jasny, zejo. Ani nevim, jak se muzes na neco takovyho ptat, wtf.
12.6.2014 16:02 - OnGe
Byl jsem vyzván k tomu, abych to udělal líp, tak čekám, že dostanu příležitost.

Tedy pokud to nebylo jakože "víš co, tak jdi za tím chlapíkem co to má zařídit a dokopej ho k tomu. Aha ty vlastně nevíš kdo to je - tak to ti ale sklaplo, už nejseš tak chytrej, co? A já ti to neřeknu! Jak to teď asi chceš udělat?"

Ale to by mi přišlo trochu dětinské.
12.6.2014 17:13 - Dukolm
York píše:
Kostka teď skutečně dost ožila, ale drtivá většina příspěvků je od uživatelů, kteří sem psali i před crashem RPG fóra. Skoro si myslím, že ta souvislost je spíš náhodná.

Tohle už je takový kolorit že kostka přes léto prázdniny a nějaký ten měsíc okolo více ožije.
12.6.2014 17:54 - Sadako
Faskal píše:
Hm, hospoda povídáš

Ho, ho, hospoda!
12.6.2014 17:56 - crowen
crowen píše:
Ked uz sme pri tom, podelia sa admini D20 s technickymi detailami, ako je D20 hostovane, zalohovane, kolko ludi ma pristupy k zalohe, a kolki z nich su schopni okamzite riesit technicke problemy? Ked uz teda porovnavame riesenia dvoch webov, aby bolo co porovnavat, a nie len mat hlupe a silne reci.


Ja len tak, aby to tu nezapadlo prachom
12.6.2014 18:43 - sirien
Omyl, crowene, my nic neporovnáváme. Tohle není soutěž mezi RPG F a Kostkou. To je prostě o tom, že jste to vy skopali (nebo ten komu jste to svěřili to skopal - to už v důsledku nehraje roli).

Není to o porovnání s námi - je to o porovnání s kýmkoliv. Vyjma webů, co byly permanentně zrušeny, nevím o jediném, který by byl mimo aspoň srovnatelně dlouho. Popravdě - RPG F je mimo druhý měsíc, já nevím o žádném co by byl mimo víc jak tři dny, to jsou hned nějaké dva řády rozdílu.

I kdyby na tom Kostka byla katastrofálně a byla 5 minut před zhroucením, tak to že v Americe mlátí černochy pořád není odpověď na to, kolik si toho ze svého platu může v Sovětském svazu koupit průměrný dělník.

(jinak neboj není vůbec důvod k panice, popravdě ani k lehké nervozitě - Sunrise, jeho hosting i zálohování fungují velmi dobře)
12.6.2014 18:48 - crowen
sirien píše:
Sunrise, jeho hosting i zálohování fungují velmi dobře


To sme si mysleli aj my (admini a moderatori RPGF) kym to vsetko nevybuchlo.

Takze ako je to s tymi adminmi, pristupmi, zalohami? Kolko ludi, kolko zaloh, ako casto, kde sa to zalohuje? Kolko technicky zdatnych ludi je v d20 time, teda ludi, co vedia programovat, spravovat databazy, riesit technicke problemy?

Nechcem porovnavat, len ma to zaujima, ako to mate vyriesene.
12.6.2014 19:10 - sirien
Přímo mezi adminy jsou dva (možná i tři) co rozumí zdroji, DB atd. Hosting je na nějaké profi placené firmě (detaily neznám - já mezi ty tři nepatřim, tak sem se nikdy nestaral), tzn. zálohování taky (v rámci standardních služeb), plus k tomu pokud vím Max tvoří pravidelně vlastní zálohy "pro případ" (snad každou sobotu? už nevim jistě, musel bych se zeptat)
12.6.2014 19:45 - crowen
Vdaka
13.6.2014 07:54 - Bouchi
sirien píše:
Vyjma webů, co byly permanentně zrušeny, nevím o jediném, který by byl mimo aspoň srovnatelně dlouho. Popravdě - RPG F je mimo druhý měsíc, já nevím o žádném co by byl mimo víc jak tři dny,

Tedy krom webů hostovaných na stejném stroji - dracidoupe.cz, asterionrpg.cz, strepysnu.cz, dorn cz
13.6.2014 08:25 - Wild West
Crowen píše:
Od navratu do CR ho nahaname, ale nemal cas to riesit.

Stále se nevzdávám myšlenky na fyzické násilí. Byla konstruktivní.
13.6.2014 09:49 - Sadako
Wild West píše:
Stále se nevzdávám myšlenky na fyzické násilí. Byla konstruktivní.

Ano.
Kdyby ji náhodou chtěl někdo uvádět do praxe, mohli bychom se domluvit.
13.6.2014 09:53 - Shako
Nějak nechápu, co vás motivuje na tom, jít někoho zmlátit, za to, že se nevěnuje opravě nějaké HW, na kterém jsou něčí data... evidetně to byla špatná volba je tomu člověku svěřovat takové možnosti, protože má k daným datům nulový vztah - jinak není možné, že by si ten čas na to nenašel.

Ale výzvy k fyzickému násilí? A jejich otevřená podpora? Vážně?
13.6.2014 10:00 - Sosáček
Hlavne typek se o to pet let spolehlive staral a nic za to nechtel, a ted ho jako nekdo bude zkouset mlatit? Wut? Chapu, ze s nevim takovym prijde nejaky onge, ale WW? Vzdyt je to jenom diskusni forum.

(ale kdybych vedel ze to potrva mesic tak jsem roztocil alternativu)
13.6.2014 10:01 - Sadako
Asi takhle bych to řekla...


Nikdo nerozumí starým dobrým násilným vtipům. O tempora, o mores.
13.6.2014 10:05 - OnGe
Ono kdyby dal tu zálohu, mohl by to řešit někdo jiný. To totiž někdy pomáhá, když někdo nemá čas, tak to převzít, často to dokonce funguje líp, než fyzické násilí.

Ale protože to nikdo líp nedokáže, tak tahle možnost nepřipadá v úvahu a prostě to nejde, žejo.
13.6.2014 10:07 - OnGe
Sosáček píše:
Hlavne typek se o to pet let spolehlive staral a nic za to nechtel, a ted ho jako nekdo bude zkouset mlatit? Wut? Chapu, ze s nevim takovym prijde nejaky onge, ale WW?

Máš to trochu pomotaný. S kopáním do koulí přišel crowen, brachu.
13.6.2014 11:46 - Wild West
Asi nezbude, než stran násilí odkázat zcela na Sadako.

Jinak z mé poslední poznámky se všichni soustředili na něco jiného, než na to, o co mi šlo. Poznámka byla krátká a důležitá část zvýrazněna. Je tam také výslovná odpověď na otázku, kterou klade Shako.
Dokonce si dál Shako sám odpověděl, pročež moc nechápu, na co se mne ptal:
Píše:
má k daným datům nulový vztah - jinak není možné, že by si ten čas na to nenašel.


Poučení pro příště; nechávat už jen zvýrazněnou část; jediné písmenko navíc umožňuje dezinterpretaci.
Předpokládám, že se nyní nedorozumění zopakuje.
13.6.2014 12:02 - skew
Wild West píše:
Poučení pro příště; nechávat už jen zvýrazněnou část; jediné písmenko navíc umožňuje dezinterpretaci.

Hyperbole – Not even once.
13.6.2014 12:05 - Sosáček
Spatna prirovnani jsou jako Hitler.
13.6.2014 12:31 - sirien
Faskal: děkuji za pokus

OnGe: nereaguj na něj, jakákoliv reakce je přesně to po čem touží.

Já skutečně nechápu co tu je k nepochopení. Tohle je prostor na Kostce věnovaný RPG Fóru, který tu vznikl protože věříme že i když jsme roztržení na dva weby, tak tvoříme propojenou komunitu a když má RPG Fórum problém který má tak Alnagovi nejspíš přišlo že je fér být vstřícný a porušit nepsané ujednání o tom, že se pokud možno nekomentujeme křížem.

Stále to tu nicméně je prostor Kostky a platí tu pravidla Kostky, která žádají uživatele o dodržování netikety a rozumný přístup k mezilidské komunikaci. Průběžné osobní útoky ani "nenápadné" provokace do toho nezapadají.
Nevím jaká pravidla se teď v tomhle směru prosazují na RPG F, ale skoro bych se vsadil že takové chování není vítané ani tam.

Takže pokud, SOSÁČKU, okamžitě nepřestaneš prudit, nejen OnGeho, ale obecně kohokoliv, tak pravděpodobně opravdu dosáhneš svého a skutečně někoho vyprovokuješ. Pravděpodobně mě k tomu, abych se opravdu přestal snažit jako normální uživatel a skutečně začal moderovat jako admin, a v ten moment tě upozorňuju tady po velmi dlouhé době začnou zase lítat bany.
Připomínám, že se naše politika v tomhle od Fóra liší, my nezkoušíme nikoho vychovávat, my prostě vyhazujeme, takže se laskavě začni chovat slušně, tohle je tvoje poslední civilní varování.

Připomínám, že pokud se ti u nás z jakéhokoliv důvodu nelíbí, nic ti nebrání v tom abys vypadl dobrovolně.
13.6.2014 12:42 - Sosáček
Ja furt nerozumim tomu, cim se jako chovam hur nez ty. Teda krom toho, ze ty jsi domaci, takze muzes prudit. A zprincipu se k lidem hrozne nerad chovam lip, nez se oni chovaji ke mne, coz dela nektere veci trochu obtiznejsi.

Ale pro jistotu jsem smazl ten zapis a tu diskusi co jsem otevrel, abych se nedostal do situace, kdy ji nebudu moct smazat pres ban.
13.6.2014 13:05 - Wild West
Píše:
A zprincipu se k lidem hrozne nerad chovam lip, nez se oni chovaji ke mne


Tohle je nesmírně užitečné duchovní cvičení, které tě může učinit lepším.
Fakt. Vím o čem mluvím; taky my to často moc nejde, ale makám na tom.
13.6.2014 13:23 - Pepa
Lidi klid, nehádejte se. Prostě až to forum půjde, tak půjde...

@OnGe: Věřím, že tě štve, že to forum nejede. Mě to štve taky (a možná ještě víc), ale jelikož s tím nic neuděláme, tak nemá smysl nic hrotit. Nějaké životně důležité věci jsi tam snad neměl, tak prostě dočkej času jako husa klasu...
13.6.2014 13:28 - Wild West
Pepa:
My tady v ryze přátelské atmosféře konstruktivně rozvíjíme otázku fyzického násilí. Tedy já a Sadako.

Ostatní ještě váhají.
Ale čas ukáže.
Z dolů jde plamen a dým.
Pak zúčtujeme spolu.*

*(a pak, že jsou odstavce zbytečné)
13.6.2014 13:46 - OnGe
Pepa: To si nemyslím. Dokážu si celkem konkrétně představit, co by se s tím dalo udělat. Jediná technická překážka tu je dostat zálohu rpg fóra. Pokud víme, že jsou data v pořádku (Ecthelion řikal...), tak by to neměl být takový problém a rozhodně to vyžaduje menší časovou investici, než to "dát dokupy".

Takže já nevidím problém v tom, že se s tím nedá nic dělat, ale že tu někdo nechce slyšet o jakémkoliv jiném řešení, než je to stávající.
13.6.2014 13:49 - crowen
OnGe píše:
Jediná technická překážka tu je dostat zálohu rpg fóra.

To je presne to, o com cely cas hovorim
13.6.2014 13:57 - Wild West
Crowen píše:
To je presne to, o com cely cas hovorim


To je přesně to, o čem celý čas hovořím.
Člověk, který se vrátil z té bájné ciziny nejméně před týdnem, ale možná i před čtrnácti dny, by už možná mohl...*

* (teď jak to říci slušně, konstruktivně, korektně a přátelsky, aby to zároveň splnilo efekt a ten člověk to skutečně udělal...)
13.6.2014 14:00 - Sadako
Kostka má prima návod na to, jak si k tomu říci slušně, konstruktivně, korektně a přátelsky pořídit vhodné nástroje.
http://www.d20.cz/clanky/tipy-a-triky/nakupujte-v-obi.html
13.6.2014 14:00 - Wild West
Ještě se mi vybavuje jedna šílená Havlova hra, kde v bytě kape voda, a postavy o tom vydrží celou dobu mluvit, aniž by s tím cokoli udělaly.

Nyní jsme na 14. straně. To už skoro na scénář taky vydá.
13.6.2014 14:03 - Faskal
No, abych uklidnil zvěsti, tak data už jsou podle všeho od rána na hostingu, ale ještě se musí dořešit <vložte několik IT termínů>, než se to doopravdy rozjede.
13.6.2014 14:04 - OnGe
crowen píše:
To je presne to, o com cely cas hovorim

Dostat zálohu? Tak proč si po mě chtěl, abych chudáka drapnul za koule a s nožem na krku ho přiměl, ať to rozchodí, když o rozchození nejde?

Takže se teda nerozchází server, ale somrujou zálohy. Se jenom divim, že takový obrat v celé situaci nebyl nějak komunikován - by to vypadalo jako že se něco děje.
13.6.2014 14:11 - Sosáček
Byste mohli rozchodit to https, zejo.

...

Jinak bych navrhl, aby si z toho vsichni vzali ponauceni v tom, jak zachazet se svym obsahem. Kdokoli muze kdykoli zmenit svoji sluzbu, a nenavratne smazat vase data.

Ja z toho mam pocit, ze nejlepsi je si vsechno hostovat sam, jako to treba dela Quentin s blogem. Cizi prostor muze zmizet, muzou vam to smazat nebo to zacit vydavat za vlastni praci, atd, a casto bez varovani jen tak z niceho nic.
13.6.2014 14:12 - Colombo
Píše:
<vložte několik IT termínů>

Zkompilovat jádro!
13.6.2014 14:13 - Faskal
Dík, ale napsal jsem "několik", ještě musíš pár přidat.
13.6.2014 14:14 - Sosáček
Colombo píše:

Zkompilovat jádro!

13.6.2014 14:40 - sirien
Sehnat berilliovou kouli? Všichni vědí že bez toho žádné jádro nefunguje.


Jinak se všem omlouvám že mi trochu ujely nervy, stávat by se to nemělo, ale jsem jen člověk, ne cylon... občasné střety jsou bohužel nutná cena za benevolentní přístup k volnému projevu, při němž holt někteří čas od času testují jeho hranice a někdy se bohužel stane že i admin zareaguje prudce na ve skutečnosti drobnou situaci.

Prostě bych poprosil abyste do příště neryli do lidí s Kostkou nesouvisejícím způsobem a na ty co to nezvládnou případně prostě vůbec nereagovali, díky moc.
13.6.2014 15:04 - crowen
Keby niekoho zaujimalo nove technicke riesenie RPGF, tak bude ficat na tomto hostingu.

Data uz mame, teraz sa to snazime rozbehat, takze to bude bezat soon.
13.6.2014 15:10 - OnGe
Dobrá volba
13.6.2014 15:28 - Alnag
Sosáček píše:
Ale pro jistotu jsem smazl ten zapis a tu diskusi co jsem otevrel, abych se nedostal do situace, kdy ji nebudu moct smazat pres ban.


Čtu to jako pokus nás "potrestat". A přijde mi to jako zbytečné gesto. Nicméně na něj máš právo.
13.6.2014 15:46 - Sosáček
Alnag píše:
Čtu to jako pokus nás "potrestat". A přijde mi to jako zbytečné gesto. Nicméně na něj máš právo.

To ne.

Jde mi o to, ze nechci ztratit moc nad obsahem. Je to poskladane ze zapisu 4 lidi, hlasek ctyr lidi, hromady stran textu, a ja jsem jediny, kdo k tomu ma (mel) pristupova prava. Kdyz mas clanek vyveseny na webu, kde dostanes ban, tak treba nemuzes reagovat na komentare, ten obsah zustane uz navzdy neaktualizovany, atd.

EDIT: predstav si, ze mas treba facebook, tam mas tu zed ... a lidi ti tam pisou, a ty se na to ani nepodivas co k tobe rikaji, pac mas ban. Komentuji tvoje nasdilene fotky, a ty s tim nic neudelas. Nestvalo by te to?

Treba Quentin to dela tak. Ma blog, a akorat ho linkuje z ruznych for, takze i kdyby nasral uplne vsechny na ceskem internetu, a to jeho blog prezije, leda by byl nekdo hustej a obvinil ho z nelegalniho kopirovani a google mu to smaznul bez nahrady, jak ma ve zvyku ... ale to neni moc pravdepodobne.
14.6.2014 11:23 - Iglix
Hah , chvíli jsme se divil kam to zmizelo.

Ad diskuze: Nejsem žádný IT profík pocházející z divokých končin IT světa jak se zde někteří prohlašovali ale tak nějak mě přijde že se zde úmyslně ignoruje jedna věc:

Ten člověk spravoval server zadarmo , z dobré vůle , ze svého osobního zájmu pokud jsem to dobře pochopil.
Ano , mohlo se platit (insert random ammount) ročně za to že se o to bude starat jiný člověk či firma ale proč proboha? Pokud autoři (je to chodný termín?) RPG fóra měli známého se kterým se domluvili že to pro ně bude dělat jako laskavost tak proč by sakra hledali nějaký oficiální hosting? Pokud dané osobě důvěřovali , a ta důvěra nebyla zjevně zcela mylná pakliže 5 let to fórum spravoval bez jakýchkoliv problémů , tak jakékoliv represálie či negativita směřovaná na toho člověka by byla vrcholem drzosti a mimo jiné základ toho že to přestane být kamarád autorů RPGfóra.

Pakliže někdo dělá někomu službu , dlouhodobě , 5 let není krátká doba, jen za pivo sem tam v hospodě (dunno , just guessing) tak dá snad rozum že se k takové osobě pak přistupuje jinak než kdyby to byl člověk kterému je za to placeno. A pokud to někdo nechápe tak je to pěknej sobec.
14.6.2014 12:04 - sirien
Iglix píše:
měli známého se kterým se domluvili že to pro ně bude dělat jako laskavost tak proč by sakra hledali nějaký oficiální hosting?

přečti si diskusi, je to tu řečeno mnohokrát: protože na profesionálním* hostingu se Ti právě tohle nikdy nestane, protože v ceně hostingu jsou služby typu pravidelné zálohy, garance že výpadek nebude delší než X hodin a v případě, že věci spadnou, tak je na nich mít záložní systémy na které to celé přenesou.

Že máš kamaráda je hezký, ale kamarád není žádná garance - mít to u kamaráda je totéž jako mít to u sebe doma. A že to X let funguje... tohle je chybná úvaha, úplně stejně jako když budu házet mincí a pětkrát padne panna a Ty řekneš, že kvůli tomu příště musí padnout orel. Ne - šance je pořád stejná, 50/50, při každém jednom hodu. Šance že se podělá technika je pořád tatáž, bez ohledu na předchozí trvanlivost (šlo by i argumentovat že se ve skutečnosti zvyšuje, ale tak to je jedno) - a důvod proč mít profi hosting neni to že Ti to poběží stabilnějc, rychlejc a podobně (to můžeš mít i doma), ale PRÁVĚ to abys eliminoval tuhle malou pravděpodobnost, která má fatální následky. (protože opět, "optický" klam: pokud je šance na fatální chybu 1:1000, tak to sice vypadá "na jistotku", jenže to ve skutečnosti znamená, že ta chyba jednou za cca tři roky nejspíš prostě nastane a pak čau).

Nicméně s Tebou souhlasím v jedné věci: nadávat na Almada že mu to spadlo je trochu mimo. Resp. teda Almad když ten hosting přijal tak se tím v podstatě zavázal, že se o to postará, takže to je otázka nějakého implicitního slibu, pokud to teď věčnost neřešil (pokud ten hosting nepřijal se slovy "ok, no tak teda když to musí být tak jako..." - ale vzhledem k tomu že takhle hostoval kolik, 5? RPG stránek tak to asi nebude ten případ)


*nikoliv oficiálním - "oficiální" znamená něco trochu jiného
14.6.2014 22:22 - Iglix
Ono stále zde slyším že profesionální hosting je lepší než nějaký kamarád ale může mě někdo vysvětlit jakým způsobem je zajištěno že se na profi hostingu něco totálně nepokazí v podobné míře jako se to stalo s RPG fórem? Co zde neustále slyším je fakt že se staly asi 3-4 věci najednou které vedly k tomuto výpadku RPG fóra. Jen proto že se za profihosting platí peníze neznamená že tam nepracují lidé , lidé kteří mohou dělat chyby stejně jako kdokoliv jiný.

Ano , pokud profihosting něco takhle podělá tak mu to zkazí reputaci a možná se s ním bude možné o to i soudit... ale nic to nezmění na tom že stejně by pak dané stránky nefungovaly.


Ad šance na výpadek: To že něco X let funguje je chybná úvaha brát jako to že to 5 let funguje bez potřeby zásahu. To že 5 let server funguje znamená že během pěti let kdykoliv se objevil jakýkoliv problém či požadavek tak byl vyřešen k plné spokojenosti a to už je docela dobrá záruka.

Servery a obecně veškerá elektronika má čas od času závady či problémy a osobně si nemyslím že by se daly nějak rozumně předvídat kdy nastanou takže nějaké šance v tomto případě nejdou reálně vyčíslit. Co hraje roli je jak to ten člověk v daný moment tu závadu vyřeší či zda je vůbec schopen závadu řešit.

Ono pokud by mě nějaký kamarád spravoval server , pak byl měsíc pryč když by spadl a po návratu mě řekl že nemá čas to spravovat okamžitě po příjezdu tak buď ho znám dobře a vím že prostě má něco důlěžitějšího a akceptuji že nejsem středobodem vesmíru a tedy že existují důležitější věci než to že spadly jedny stránky a nebo pokud ho znám a vím že se do toho nechce hned pustit jen proto že se chce válet před televizí na gauči... pak to není moc dobrý kamarád. To je vše co k tomu je.
14.6.2014 22:28 - Alnag
I profihosting může mít výpadek, ale nečekám, že u profihostingu se nikdo k serveru měsíc nedostane. To je asi tak ten rozdíl, který bych tam viděl.
15.6.2014 07:45 - sirien
Iglix: nikdo nepopírá že se o to Almad 5 let musel starat. Nicméně to se situací nijak nesouvisí, s pravděpodobností zítřejší chyby také ne a pokud so myslíš že to dává garanci pak to je jako bys myslel že po pátém orlu MUSÍ padnout panna.

Co máš na profi hostingu jinak je zjevné, netuším co je na tom k nevidění:
- pravidelné a časté zálohy dat (obvykle 2 nebo i více násobné)
- zálohy HW (takže nic nevisí jen na 1 věci)
- skupinu lidí co to má na starost a která nikdy nezmizí jako celek do zahraničí a nemocnice (takže tam vždycky je někdo kdo to udělá)

Pokud se nepletu, pak řešení "kamarád" právě ukázalo co se může stát, právě protože zrovna tyto tři věci postrádá. Já chápu, že nepoužívat odporné korporátní řešení za které se musí platit nějaké firmě pro kterou určitě pracuje někdo kdo ničemu nerozumí (protože všichni kompetentní programátoři se přece živí psaním open source) není správně punk a free attitude... nicméně.
15.6.2014 10:00 - Sosáček
Aww, jsem vlezl Alef0vi na prelive a on me vykopl :(
15.6.2014 10:31 - Faskal
Tak RPGF už jede,

tady je vysvětlení, suma informací, co jsme měli a především omluva našim věrným čtenářům:
http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=52&t=12553

Za členy RPGF, co tady přečkávali v exilu, děkuji za poskytnutý diskuzní prostor.
15.6.2014 11:19 - sirien
Faskal: rádo se stalo. Nakonec jak jsem psal bez ohledu na detaily a rozdělení na dva weby tvoříme pořád jednu komunitu.

Každopádně jste tu všichni kdykoliv znovu vítáni, ať už průběžně nebo jen na občasnou návštěvu.

Doufám, že se vám podobné nebo i drobnější nepříjemnosti na dlouho vyhnou :)
16.6.2014 21:04 - Nachtrose
16.6.2014 23:08 - Alnag
To je Almad? :)
16.6.2014 23:48 - sirien
Almad byl v zahraničí, takže spíš jeho kolega ne? Tohle je poměrně očividný případ české virózy, na to nemusim bejt ani doktor...
17.6.2014 12:27 - crowen
To je urcite Sirien, on je tu predsa znamy ako milovnik Whisky!
17.6.2014 12:57 - Merlin
milovník je, ale nepozná dobrou whisky od mýdlové vody :D
17.6.2014 13:07 - crowen
Merlin - tak to my prosim vysvetli, aky je rozdiel v chuti Whisky a mydlovej vody. Ja som zatial ziadny nezaznamenal. V niektorych pripadoch by som dokonca povedal, ze mydlova voda je chutnejsia.
17.6.2014 15:58 - Sadako
Já teda nikdy mydlovou vodu nepila, takže se s odborníky v jejím pití nemohu měřit, nicméně mi něco říká, že mýdlová voda voní a chutná vždycky po mýdle, kdežto whisky voní a chutná po různých věcech, moje nejoblíbenější třeba po kouři a rašelině.
17.6.2014 16:41 - Ebon Hand
Sadako, neříkej, že piješ Laphroaig? :-)
Já se přiznám, že se od dětství snažím mýdlovou vodu nekonzumovat,zejména potom, co se do ní rozpustila moje celodenní špína..
17.6.2014 16:52 - sirien
crowen: těžko, Maker's Mark je americkej burbon, fuj fuj.

Merlin: Dobře, poznamenávám si, Merlinovi na příští dálavě nenabídnout ani kapku...
17.6.2014 17:24 - Sadako
Ebon Hand píše:
Sadako, neříkej, že piješ Laphroaig? :-)

Ten taky. Ale moje životní láska v lahvi sluje Ardbeg.
17.6.2014 20:21 - Vojtěch
Mno, mýdlovou vodu asi nepůjde zapálit a to už by chuťově mohlo něco znamenat, ne? :D
18.6.2014 11:03 - Wild West
Nejsem vyhlášený milovník whisky, ale prohlašuji, že mýdlová voda chutná jinak, než Laphroaig, a taky zas jinak, než třeba Cardhu, Glenlivet, Oban, Talisker a další kvalitní single malt whisky. Ochutnal jsem všechny, včetně té mýdlové vody.
Jinak mé srdce leží v apelaci Pommard, což nesouvisí ani s whisky, ani s mýdlovou vodou.
18.6.2014 14:44 - Colombo
Ona taky není mýdlová voda jak mýdlová voda. Víte kolik je různých typů mýdla?
18.6.2014 15:06 - Gurney
A víte co? když jste všichni tak chytří tak máte útrum. Chtěl jsem na příští Dálavu vzít flašku kvalitní dvanáctiletý Tulamore Dove, že budem bublat celej den, ale kašlu na vás.
18.6.2014 15:15 - Nachtrose
Tulamorka je asi jedina z tech, co jsem kostoval, o ktere muzu rict, ze mi chutnala.
18.6.2014 15:34 - Ebon Hand
Sadako: Máš docela mlsný jazýček. :-) o WW to vím, ale ty si mě trochu překvapila.

EDIT: Gurney, dávám jí tak dvě hodiny a to jsem velký optimista. :-)
18.6.2014 15:43 - sirien
Gurney: klídek, simtě... normálně jí vem, já i Cemi jí rozhodně oceníme a všichni tyhle barbaři co nepoznaj rozdíl mezi whiskou a burbonem nebo maj plnou hubu blbejch řečí si můžou pít třeba tu svojí mejdlovou vodu
18.6.2014 16:08 - Blaine
Doporucuji zkusit cokoliv z ostrova Jura.
wiki link
Maji zajimave veci a moc mi chutnaji.
18.6.2014 16:09 - ShadoWWW
Gurney píše:
ale kašlu na vás.

A může za to výpadek RPG F, že se nedočkáme pořádný whisky. Ach jo. :(

A přitom whisky je přímo bytostně svázaná s českou RPG scénou. Vždyť "Whisky, to je moje gusto..., " si pozpěvoval už Martin Klíma při psaní Dračíhou doupěte, když popíjel Johnyho Walkera a vznikl z toho Lekva chodce Jana.
18.6.2014 16:21 - Ebon Hand
Blaine: Takový ošklivý link..Takhle vypadá link od skutečného alkoholika. :-)
18.6.2014 16:39 - Blaine
Pche, Ebone, ja tam nechodim, to bych musel prodat ledvinu. Nebo zlucnik. Nebo nejaky kus tela, ketry nepotrebuju k zivotu. Abych tam mohl chodit a odolat tem pokusitelum, kteri se mi tam neco snazi vnutit.
18.6.2014 17:00 - Sadako
Ebon Hand píše:
Sadako: Máš docela mlsný jazýček. :-) o WW to vím, ale ty si mě trochu překvapila.

To mě tak jednou vzali na degustraci whisky a bylo.
A ten link je fakt zlý.
18.6.2014 17:02 - Colombo
Gurney píše:
A víte co? když jste všichni tak chytří tak máte útrum. Chtěl jsem na příští Dálavu vzít flašku kvalitní dvanáctiletý Tulamore Dove, že budem bublat celej den, ale kašlu na vás.

Prý je teď v Tescu ve slevě
18.6.2014 17:45 - skew
ShadoWWW píše:
A může za to výpadek RPG F, že se nedočkáme pořádný whisky. Ach jo
Thanks Obama!
19.6.2014 08:38 - Merlin
Sirien: :) vím, kde na Dálavě ta flaška stává...toliko ke kapce

a navíc...snídám zásadně s Ebonem :D

Gurney: přesně tak..nic..nic jim nedávej..sami máme málo, úplně nejvíc nejlepší kamaráde :)
19.6.2014 11:20 - Ebon Hand
Ano, ten link je velmi zákeřný. Co jsem jej včera po delší době otevřel, tak ještě nyní svádím vnitřní boj..

Ta modrá tý tulamorce sluší. To je vlastně ideální verze pro piče mýdlové vody.:-)

Mám chuť na naší snídani.

Za všechno může Pelta!
19.6.2014 11:23 - Merlin
:) hezký link..a kde je link na kofolu? aby se to dalo naředit? :D
19.6.2014 11:34 - Nachtrose
Jeste ze ja si na Dalave vystacim s Morganem a/nebo medovinou ;-)
19.6.2014 12:49 - Blaine
Nacht: proti gustu zadny disputat. Teda ja poku bych si mel vybrat? Morgan - MEH! a medovina jenom podle povedenosti. Vyhoda whisky je, ze neni desive sladka. A pokud mas spravnou flasku, tak je i lepsi pro moje chutove bunky. Vcera jsem na spani dopil posledni sklenku Balvenie Doublewood. Byl jsem lehce zklamany tou flaskou. Mel jsem predtim nejakou lepsi, pamatoval jsem si, ze mi chutnala vic.
19.6.2014 16:35 - sirien
Morgan bleh?
Takže Blaine vstoupil do historie jako první člověk jenž se dobrovolně zřekl výsledků Ebonova kuchtění...

EDIT: teda, jedině že bys to myslel tak, že ho sice přebereš, ale následně Ebonovi velkoryse všechen přenecháš, to by pak bylo pochopitelné.
19.6.2014 17:28 - Jarik
Vážně Vám to přijde k tématu? Už pres 20 příspěvků jste off. Kdo pak ma mit v tech tématech pořádek? Hmmm ?:-)
Siriene- to ti nevadí?
19.6.2014 18:00 - Sadako
Nadávat na OT je so nyx.
19.6.2014 18:11 - sirien
Jarik: *yyawwn*.
19.6.2014 18:36 - Vojtěch
Vzhledem k tomu, že o výhodách a nevýhodách hostingu se tu namluvilo dosti a RPGF už běží, tak bych si troufl vznésti hypotézu, že už jsou všichni dokonale on topic.
19.6.2014 19:39 - Colombo
Co tohle?
19.6.2014 19:50 - crowen
Colombo, to je ta mydlova voda, o ktorej sme sa tu bavili? Farba by suhlasila :-)
19.6.2014 23:46 - Merlin
Jarik: tak bral jsem to tak, že když už tohle téma není aktuální, nebude trochu toho OT vadit..a navíc..ty očička :)
20.6.2014 06:55 - Blaine
Sirien: Napsal jsem "MEH!", ne "BLEH!" to je zasadni rozdil!:) Meh znamena: "hmm, tak teda jo no, ale jako fakt hmm, a proc?" a Bleh znamena: "fuj, dej to ode me pryc!"
Ebonova kuchteni se nevzdava. To je jako vzdavat se vlastniho zivota.
20.6.2014 13:15 - Ebon Hand
Colombo, ta vypadá perfektně. Začít to vyrábět, tak nám na diskoškách utrhají ruce. :D

Já si myslím, že výpadek a alkohol jsou velmi příbuzná témata!
20.6.2014 13:27 - hadrian
Ebon Hand píše:
Já si myslím, že výpadek a alkohol jsou velmi příbuzná témata!


Já teda nemám výpadky, to je můj střízlivý odhad. :D Dneska to vyzkouším a uvidíme, jak příbuzná to jsou témata.
20.6.2014 13:39 - York
Jarik píše:
Vážně Vám to přijde k tématu? Už pres 20 příspěvků jste off. Kdo pak ma mit v tech tématech pořádek? Hmmm ?:-)


Shoďte zas někdo RPG fórum, ať jsme in-topic ;-)
20.6.2014 14:24 - crowen
York - pockaj, pockaj, teraz je na rade Kostka, aby nefnukali, ze vsetko zaujimave sa deje len na RPGF :-)
29.8.2014 08:11 - PetrH
a uz nam zase nejede rpgforum :)
29.8.2014 08:12 - PetrH
Site off-line
The site is currently not available due to technical problems. Please try again later. Thank you for your understanding.

If you are the maintainer of this site, please check your database settings in the settings.php file and ensure that your hosting provider's database server is running. For more help, see the handbook, or contact your hosting provider.

The mysql error was: Unknown MySQL server host 'mariadb55.websupport.sk' (110).
29.8.2014 08:12 - Vojtěch
*facepalm*
29.8.2014 08:47 - sirien
OMFG to už fakt začíná být komedie. Mám chuť začít vypisovat sázky...
29.8.2014 09:11 - Vojtěch
[ottův slovník naučný 2025]... k postupnému sjednocení české herní scény vedly technické problémy server...[/otto] :oD

Dobře, to je ošklivý humor.
29.8.2014 09:20 - Me-dea
kerní scéna? ... brrrr ... ošklivý překlep
29.8.2014 09:32 - Vojtěch
opraveno... i když možná plujeme na kře :)
29.8.2014 10:23 - sirien
Spíš je Fórum u ledu...
29.8.2014 10:36 - ShadoWWW
Výpadek RPG fóra zamrzí. Mimo Kostky jde o jediný aktivní web o RPG. Sice se tam v poslední době o RPG moc nediskutuje, ale pořád jsou světlé výjimky. Mimo nikdy nekončícícho přílivu nových pokusů o tvorbu RPG tam byla diskuze o Rozcestí a ta byla zajímavá.

Weby Asterionu, Tarie, Hrynahrdiny.cz, dokonce i Dracidoupe.cz jsou poslední dobou zcela bez života. :-(
29.8.2014 10:41 - ShadoWWW
Už jede!
29.8.2014 10:41 - PetrH
tak nejak nevim co si o tom myslet, ano fate rozcesti, rpgdilna.
add hrynahrdiny: muzu to gorthovi rici, ale podle toho co me rikal, je to uz jen "offline archiv".
29.8.2014 10:44 - crowen
Zase sa tu zisla hromada najmudrejsich ludi v celom vesmire, co kedy zili, ziju a budu zit, vsak? Nic prekvapujuce. Dufam, ze kratkodoby vypadok prezijete bez mentalnej ujmy, ved predsa mate najuzasnejsi RPG web na planete, Kostku!

Info pre normalnych ludi:
Vyzera to naj nejaku mensiu technicku chybu, o ktorej vieme asi tak dve hodiny,dali sme vediet Alefovi, ktory sa na to pozrie. Hostingom to zrejme nie je, lebo drakkar.sk, co je na tom istom hostingu, funguje OK.
29.8.2014 10:58 - crowen
ShadoWWW - si ma celkom prekvapil s Hrynahrdiny.cz, tam je posledny clanok 5 rokov stary a 5 rokov sa s tym webom nic nedialo. Iba ze by si mal velmi odlisnu definiciu poslednej doby :-)
29.8.2014 11:03 - PetrH
jak muze byt chyba v rpgf, kdyz vcera jelo, pred chvili na 5 minut naskocilo a nyni je zase off. z meho pohledu neni nic premoudreleho zeptat se: cim to je?
edit: tim, ze jsou delsi dobu mimo asi mozna myslel, ze uz nikdo nikam neprispiva a server nezije novym obsahem:)
29.8.2014 11:05 - York
Což o to, že jsou kolem RPG aktivní jen dva servery, nepovažuju za chybu. Spíš mě mrzí, že na ně hromada RPG pozitivních lidí nechodí. Možná je problém naopak s malým překryvem do jiných témat, což starší diskusní servery naopak typicky mají.
29.8.2014 11:08 - Jerson
zatím nevypadá, že funguje
29.8.2014 11:14 - crowen
PetrH - predpokladam, ze sa s tym Alef hra a skusa to opravit. A je rozdiel opytat sa, co sa deje s RPGF, ze vypadlo, namiesto primitivnych komentarov hodnych niekoho s IQ hupacieho konika:

Vojtěch píše:
*facepalm*


sirien píše:
OMFG to už fakt začíná být komedie. Mám chuť začít vypisovat sázky...
29.8.2014 11:31 - OnGe
Chtěl jsem se zeptat, co se děje, ale nechci dostat vynadáno.
29.8.2014 11:36 - crowen
OnGe - za otazku vynadane nedostanes, deje sa to, co som pisal vyssie. Rano okolo tristvrte na osem (ked normalne este spim, teraz som mal pracovny meeting z domu) ma pingol E2, ze formu nejde, ze ci je to len u neho, alebo aj u mna. Hned na to sme pisali Alefovi na pracovny email, aby sa na to pozrel. Viac zatial neviem, medzicasom som cestoval do prace a mal dalsie dva meetingy.
29.8.2014 11:48 - Vojtěch
Jestli jsi čekal smuteční kondolenci...
29.8.2014 11:51 - ShadoWWW
York píše:
Možná je problém naopak s malým překryvem do jiných témat, což starší diskusní servery naopak typicky mají.

Toto mi přijde jako dobrý námět do diskuze (i když nevím, jestli v tomto vlákně). Ale co už, offtopicy jsou koloritem Kostky. :)

Podle mě to je dáno dvěma faktory:
- Historicky: Lidi většinou hráli či hrají nějakou hru a začali chodit na web s tématikou dané hry (settingu) a nic dalšího nepotřebují. Hráč Asterionu nemá vůbec žádnou motivaci chodit na Kostku nebo RPG F, když tady ani tam se o Asterionu nemluví ani neprovozuje žádná jiná aktivita.

- Mentalita: Pokud hraješ DrD 1.6, tak si o něm v klidu popovídáš jen na Dracidoupe.cz Když hraješ DrD 2, tak si o něm v klidu povovídáš jen na RPG F. Když hraješ 13th Age, tak si o něm v klidu popovídáš jen na Kostce a když hraješ D&D 4E nebo 5E, tak... si o něm v klidu nepopovídáš nikde. :-D (just kidding) Tím chci říct: když zaješ na na RPG F a řekneš: "Zdar borci, hraju DrD+, pojďte si pokecat o schopnostech hraničáře," tak buď tvé vlákni zanikne bez reakce, nebo ti bude brzlo vysvětleno, ať přejdeš na jinou hru. Srovnej třeba diskuzi o DrD2 tady a na RPG F, nebo diskuzi o DnD 5E tady a na RPG F a uvidíš markantní rozdíly. Prostě komunita kolem těchto webů má jinou mentalitu. A v poslední době zvlášť je to hodně o vyhraněných pohledech na věc. (Tady i na RPG F.)

Je otázka, jestli to uměle spojovat, protože kdyby mělo jít o přirozené spojení komunit, tak by k němu imho už dříve došlo.
29.8.2014 12:01 - York
ShadoWWW: Mám namysli třeba své spoluhráče za těch X let. Prakticky nikdo z nich nechodí ani na kostku ani na RPG fórum, nebo jen velmi zřídka. Plus hromada dalších lidí, kteří kdysi byli docela aktivní v RPG diskusích na Okounu, Nyxu nebo Hofylandu.

BTW třeba o Shadowrunu si teď nepokecáš v podstatě nikde. Na Hofylandu a Nyxu diskuse lehounce žijí jen díky nedávným počítačovým titulům z tohoto brandu, pokud ovšem ty počítačové hry nehraješ, tak máš celkem smůlu. Zajímalo by mě, kam se kdysi docela silná Shadowrunová komunita poděla. O WoD nemluvě...
29.8.2014 12:09 - Vojtěch
BTW jaké vůbec je to Shadowrunové MMO.
29.8.2014 12:19 - ShadoWWW
Jo, to spolu souvisí. Proč by měl někdo chodit na fórum a zakládat diskuzi o nějaké hře, když hráči a fanoušci té hry tam nejsou a jen těžko budou?

Ono to souvisí s aktivní podporou. Kdybys třeba vydával na Kostce řlánky a materiály o Shadorunu, tak si myslím, že by se to tu časem slezlo. Ale důvody mohou být různé.

Třeba DraciDoupe.cz podle mě dojede na to, že si není možné koupit DrD 1.6 ani v PDF, ani nevznikla žádná obecně přijatá napodobenina jako třeba OSRIC kolem starého D&D. Asterion je poněkud unikát. Prve mu ublížila nesehnatelnost DrD 1.6, na kterém byl docela závislý a pak ještě přechod od Altaru k Mytagu, které jim slíbilo vydat jejich připravovaný modul Pro smrt a slávu. Pak z toho sešlo, ale Mytago slíbilo vydat nově přepracovaný modul Nemrtvý a světlonoši pod názvem Sedmý živel. Mělo to vyjít v roce 2012, ale přestože autoři Asterionu modul dodali, tak Mytago přestalo s autory Asterionu komunikovat a o vydání modulu se nic neví (ani autoři). Docela je Mytago vypeklo. Každopádně bez nových modulů a materiálů web postupně upadal a upadal, až upadl úplně.
29.8.2014 12:23 - York
Proč třeba zrovna Asterion nemá diskuse na RPGfóru a na Kostce, kam by autoři psali novinky a odpovídali alespoň na těch pár dotazů, které se čas od času objeví?
29.8.2014 12:30 - ShadoWWW
York: Komunita Asterionu je, nebo spíš bývala, docela velká. Vím, že na asterionském fóru se běžně objevovalo 5-10 nových příspěvků denně. Dnes je to mrtvé. Pokud autoři chtějí přijít s něčím novým, spíš to napíšou na web Asterionu, kde je větší šance, že si to přečtou fanoušci Asterionu, než na PRG F.

Ale co jsem pochopil, tak bez zastřešení nějakým vydavatelem to vydávat nechtějí. A ten není. Takže většinou odešli dělat něco jiného. Např. jeden z autorů píše:

Gilgalad píše:
no je to o více věcech, které se sešly. Za mě můj osobní pohled - pocity:)
Třeba Marellion mohl vyjít už loni na Vánoce, ale dodnes čekáme na obálku, kterou jsme zadali Tomáši Kučerovskému, ale pořád ji nedokončil. A tak nějak si říkám, jestli má ještě další čekání smysl - možná něco vyrobím ve Photoshopu a bude:)
Nakladatel řeší spoustu dalších věcí, které jsou pro něho momentálněí víc aktuální a potřebné, což chápu a respektuju. Ale věřím, že když bude mít všechny podklady, tak knihu letos vydá.
Pak jsme tu my autoři. Někoho věčné čekání odradí a začne se věnovat jiným - aktuálnějším věcem. Třeba já jsem už rok v zahraničí a tak nějak vůbec občas dumám o smyslu svého psaní :) Třeba se v pětatřiceti vrhnu na focení aktů stromů nebo se stanu profesionálním vrhačem vikingských seker... :)
Spisovatelem jsem "už byl" a člověk nemusí trávit život stále tím samým.

Díky moc vám všem - našim věrným příznivcům a čtenářům za podporu. Kvůli vám to sem píšu a kvůli vám bych rád dotáhl pár asterionských projektů. Zatím to nevzdáváme - je to jen o čase a ten je svým způsobem věčný :)

Žena říká, že tu píšu smutné výlevy - tak se usmějte a věřte, bude líp :) Ve skutečnosti je nápadu přehršel, jen období nepřeje. Ale to se podá ;)
29.8.2014 12:32 - Colombo
Vojtěch: Shadowrun MMO není. Myslíš Shadowrun Online?
29.8.2014 12:39 - York
ShadoWWW píše:
Pokud autoři chtějí přijít s něčím novým, spíš to napíšou na web Asterionu, kde je větší šance, že si to přečtou fanoušci Asterionu, než na PRG F.


A proč to nenapsat tam i tam? Zkoušel jim to někdo třeba navrhnout, ideálně s tím, že dostanou vlastní sekci, kterou si budou moci sami moderovat? (Vím, že jak na RPG fóru tak na kostce tak možnost je, byť tedy na RPG fóru s drobnými omezeními, ale něco jiného je její existence a něco jiného, když za autory přijde někdo z adminů a osobně jim to nabídne).
29.8.2014 12:43 - Vojtěch
Colombo: Jo.

Ad Asterion: Ne, že by mi na tomhle světě extra záleželo. Popravdě mne nezaujal, ale tohle autorům tedy nepřeji a od Mytaga bych to nečekal...
29.8.2014 12:45 - York
Vojtěch píše:
Ad Asterion: Ne, že by mi na tomhle světě extra záleželo. Popravdě mne nezaujal


Mě v zásadě taky ne, ale i tak si myslím, že je fajn pokrývat co nejširší spektrum témat. Zvlášť když by to v tomhle případě možná nestálo víc, než jeden post na jejich webu.
29.8.2014 12:47 - Vojtěch
To asi ano.
29.8.2014 12:49 - PetrH
Diky moc crowen, uz zase naskocilo. Osobne to dle priznaku vidim na mozne pretizeni limitu spojeni do db nejakym robotem:)
29.8.2014 12:54 - ShadoWWW
Píše:
Zkoušel jim to někdo třeba navrhnout, ideálně s tím, že dostanou vlastní sekci, kterou si budou moci sami moderovat?

To je jak někomu navrhovat, aby si vytvořil účet na cloud.mail.ru, že tam dostane 100 GB zdarma. (ale zaplatí svými daty) :) Jinými slovy, RPG F má imho hodně restriktivní pravidla a já jako autor své hry bych měl ralší svůj web, než jen vlákno na webu, který spravuje skupina s proslulým "citlivým přístupem k moderování". Že autoři Asterionu nepublikují také na PRG F je imho tím, že tam nevidí žádnou přidanou hodnotu. A já jsem si taky nevšiml, že by na RPG F byly o něm nějaké živé diskuze. Ale to není jen o RPG F, založit vlákno tady by asi taky nemělo velkou fanouškovskou základnu (možná se ale pletu, co já vím).
29.8.2014 13:03 - York
ShadoWWW: Tak to fakt nevím, o čem mluvíš. Správci RPG fóra mi zatím ve všem vyšli vstříc a nejsem si ve svých diskusích vědom žádného nevhodného moderátorského zásahu (jen to občas dělá divné věci z technických důvodů).

Že za ty roky jeden z moderátorů udělal chybu, fakt nevidím jako zásadní problém ani obecný trend.

edit:
A založit tady téma a starat se o něj by mělo smysl právě proto, aby tu vůbec mohla nějaká základna příznivců vzniknout. Čekat, jestli náhodou někde nevznikne sama, obvykle nestačí.
29.8.2014 13:09 - OnGe
Tak jasně že každý chce diskusi na vlastním webu, ale pamatujete na ten shitstorm okolo Končiny, jak tady, tak na rpgf, že sem její autoři nepřišli diskutovat a místo toho si jeli diskusi na vlastním webu?
29.8.2014 13:16 - ShadoWWW
O "té výjimce" nemluvím. Spíš o obecném nešvaru RPG F, že čteš nějaké zajímavé vlákno a "šup", už je ho část v jiném vlákně a najednou musíš zpětně hledat, co je v jakém vlákně. To "šup" je během jedné diskuze můžeš objevit ještě nekolikrát a je to občas otravné. Na jiných webech jsem to neviděl.

Ono je spíš ale otázka: měli by autoři Asterionu či jiných projektů psát na RPG F? A na RPG F, nebo i na Kostku? A i jinam? Je RPG F skutečně společnou platformou pro všechny příznivce RPG?

Podle mě staré hrynahrdiny.cz bylo mnohem pluralitnější a otevřené jako společná platforma než RPG F. Stejně tak CzechDnD, ač má v názvu konkrétní hru, bylo pluralitnější.

Mě třeba nepřijde, že by Kostka byla zcela pluralitní platformou pro všechna RPG, ale přijde mi, že je (dá se říci) pluralitní platformou pro všechny D20 hry, i když je fakt, že aktivních článků a diskuzí o 13th Age, PF, 3.5 a dalších D20 systém her tu poslední dobou moc není.

Oproti tomu RPG F si dalo mnohem větší předsevzetí: být platformou pro všechna PRG. Proto má mnohem větší odpovědnost být mnohem víc pluralitní.
29.8.2014 13:17 - ShadoWWW
OnGe: Jo, to je to, o čem mluvím. (A přiznám se, že sám mám na tom svůj podíl.)
29.8.2014 13:21 - Colombo
Vojtěch: Tak to se prý vyvíjí celkem hezky. Z grafického hlediska je to prý dost podařené (feeling).
29.8.2014 13:25 - York
ShadoWWW píše:
O "té výjimce" nemluvím. Spíš o obecném nešvaru RPG F, že čteš nějaké zajímavé vlákno a "šup", už je ho část v jiném vlákně a najednou musíš zpětně hledat, co je v jakém vlákně.


Vzhledem k tomu, že tam prakticky vždycky bývá moderátorský post s odkazem na nově oddělené téma, s tím nemám žádný problém. Naopak to vítám, protože se v tom mnohem lépe hledá zpětně. Najít nějakou podstatnou diskusi tady na kostce je proti tomu neskutečný porod, typicky bývá skryta v nějakém naprosto nesouvisejícím tématu.

Co se týče podpory různých produktů, to imho není dost dobře možné klást na bedra administrátorům a moderátorům, ať už je to server jaký chce. Obsah, a tedy důvod, proč vůbec na dané fórum chodit, tvoří především uživatelé. Admini by jim měli pouze maximálně vycházet vstříc. A trocha aktivní reklamy (například ta nabídka autorům Asterionu) určitě taky neuškodí.

Rozhodně bych ale nepokládal za "povinnost" adminů libovolného diskusního serveru, aby psali články o něčem, co je samotné nezajímá a nic o tom nevědí.
29.8.2014 13:38 - crowen
Vojtěch píše:
Mytaga bych to nečekal
Mate niekto nejake vyjadrenie na tuto temu od Skavena (ktory stoji za Mytagom)? Bolo by zaujimave pocut jeho verziu vysrania sa na tim Asterionu...
29.8.2014 13:40 - ShadoWWW
Píše:
Najít nějakou podstatnou diskusi tady na kostce je proti tomu neskutečný porod

I z hlediska článků. Při hledání na Kostce používám radši Google. Z hlediska rozhraní si nejsem jistý, co je ideální model. Na RPG F je v podstatě jen fórum + anotace. Publikovat články je opruz. Na Kostce je zase lehké publikovat články nebo vytvářet herní skupiny, ale diskuze nejsou moc přehledně organizované. Ani web Wizardů nepovažuji za skvělý, dohledávat něco zpětně je hrůza. Nejvíc se mi líbí asi rozhraní EnWorldu, který je fakt propracovaný.

Píše:
Rozhodně bych ale nepokládal za "povinnost" adminů libovolného diskusního serveru, aby psali články o něčem, co je samotné nezajímá a nic o tom nevědí.

Jak se to vezme. Samozřejmě nemají povinnost psát o něčem, co je nezajímá, ale jako admin fóra, které chce být obecnou platformou RPG, bych se snažil oslovovat autory ostatních velkých českých RPG projektů, jestli se nechtějí aktivně účastnit na RPG F. A dát některým z nich třeba i nejvyšší adminovství.

To, že RPG F neláká nové projekty, je na pováženou. Možná právě uzavřenost a vyhraněnost tamějších moderátorů je je jedním z důvodů.

Přišlo by mi stejně divné, kdyby na netu vznikl nějaký český D20 projekt, který by se distancoval od Kostky. To by bylo taky na pováženou, co dělá Kostka špatně.
29.8.2014 13:49 - York
ShadoWWW píše:
Na RPG F je v podstatě jen fórum + anotace. Publikovat články je opruz.


V čem? Prostě založíš novou diskusi ve vhodné kategorii. Když bys chtěl mít články a diskuse k nim vyloženě oddělené, dala by se celkem snadno založit kategorie "Články" a v ní případně udělat další podstrukturu.

Z dlouhodobého hlediska mi stromová struktura přijde na publikování článků vhodná kvůli přehlednosti a snadnému vyhledávání.

Kromě toho máš na RPG fóru novinky, kde se můžeš na příslušnou diskusi odkázat - takže můžeš dát jako novinku třeba krátkou anotaci na svůj článek. Asi by bylo pohodlnější, kdyby to bylo automatické, ale technicky funkční to imho je.


ShadoWWW píše:
Možná právě uzavřenost a vyhraněnost tamějších moderátorů je je jedním z důvodů.


Osobně si myslím, že za můžou spíš diskutující uživatelé, respektive teda někteří z nich. Na to už ostatně nějaký čas poukazuju.
29.8.2014 13:49 - crowen
ShadoWWW píše:
To, že RPG F neláká nové projekty, je na pováženou. Možná právě uzavřenost a vyhraněnost tamějších moderátorů je je jedním z důvodů.


DrD2, DrD+, Dakara, Tauril, Fate Razcesti, tato sekcia a jej podsekcie, su priklady odporujuce tvojmu tvrdeniu. Ak nejaka tema ma viacero vlakien, tak jej kludne zalozime samostatnu sekciu (co sa stalo vo vyssie spominanych pripadoch, plus kope dalsich v Kresliacom prkne, plus RPG Kuchyni atd)
29.8.2014 13:57 - OnGe
ShadoWWW píše:
To, že RPG F neláká nové projekty, je na pováženou. Možná právě uzavřenost a vyhraněnost tamějších moderátorů je je jedním z důvodů.

Co já vím, tak je fórum jediné místo, kde se nějaké nové věci objevují. Dokonce bych řekl, že i několik ročně. Akorát všichni říkají, že vlastně není potřeba dělat nové hry, protože stejně nebudou dobré, ale to je, mám pocit, obecně uznávaný názor i tady.
29.8.2014 14:03 - ShadoWWW
York: Tak jinak: No, ne že by nešlo publikovat nové články, ale není to tak komfortní, jak jinde (třeba tady).

crowen: DrD+ považuješ za nový projekt (btw poslední příspěvek duben 2014)? DrD2 je jasné. Rozcestí - OK. Tauril fakt neznám. :D (check) Aha, něco hodně komorního, to už Kostky osudu jsou slavnější. No, proti Taurilu já nasadím Asterion, Končinu, Hůlkový řád a Vukogvazd, což jsou všechno momentálně aktivní české RPG projekty, asi tak 100x známější věci s asi tak 1000x větší fanouškovskou základnou než Tauril, a přesto stojí zcela mimo RPG F.
29.8.2014 14:28 - PetrH
Mimochodem kostka neumi behat bez www.
29.8.2014 14:30 - pipux
ShadoWWW píše:
Při hledání na Kostce používám radši Google. Z hlediska rozhraní si nejsem jistý, co je ideální model. Na RPG F je v podstatě jen fórum + anotace. Publikovat články je opruz. Na Kostce je zase lehké publikovat články nebo vytvářet herní skupiny, ale diskuze nejsou moc přehledně organizované. Ani web Wizardů nepovažuji za skvělý, dohledávat něco zpětně je hrůza. Nejvíc se mi líbí asi rozhraní EnWorldu, který je fakt propracovaný.


Tyhlety UX (user experience) fajnšmekroviny mám rád. Takže, kdyby ses chtěl povíce rozepsat o tom, které navigace, obsahy, tematiky a odkazovníky považuješ za zdařilé či nezdařilé, či uzpůsobené danému tématu, rád si to přečtu. Zatím jsme pouze a jen poškrábali povrch věci.

Zajímavé je pozorovat tvůj a Yorkův jakýsi, jakbychtojenřekl, paragigmální rozdíl ve vnímání přehledného rozhraní.

ShadoWWW píše:
... jako admin fóra, které chce být obecnou platformou RPG, bych se snažil oslovovat autory ostatních velkých českých RPG projektů ...

Pffffffff. Jakých velkých českých projektů se to týká? Já občas googluji, jestli se nějaký projekt náhodou někde, skrytě, neobjeví ... ale ono ne (projekty typu velký hype a mizerný delivery (a la Kočina) tím rozhodně nemyslím).

Tihleti autoři RPG projektů, kteří se tu a tam objeví, bývají dosti typicky známé, RPGf-zainteresované tváře.

ShadoWWW píše:
crowen: DrD+ považuješ za nový projekt (btw poslední příspěvek duben 2014)?

DrD+ je shit. Tady to je, řekl jsem to.
29.8.2014 14:40 - crowen
ShadoWWW:
- drd+ nie je novy projekt, ale ma svoju sekciu, a co viem, tak jedna z diskusii, ktora nie je verejne viditelna, je pomerne ziva :-)
- Asterion mal sam o sebe obrovsky web, a nechcem si predstavit to peklo integrovat dva diskusne systemy. My sme si tym peklom raz uz presli pri spajani RPG.sk a RPGforum.cz, a to sa integravalo phpbb s phpbb na diskusie plus sa k tomu prirobil Drupal na clankovu cast. Okrem toho je to projekt ktory je startsi ako RPGF
- Hulkovy Rad vobec netusim preco sem pleties, to je uplne ina forma obsahu a vazne si nedokazem predstavit ako by sa to integrovalo so sucasnym RPGF z technickej stranky, ani kto by taku komplexnu integraciu robil.
- Koncina - zneuzijem citat niekoho ineho Píše:
s Koncinou to bylo tak, ze jsme o ni zakopli, zalozili debatu, dotahli autory, aby debatovali a nabidli jim moznost udelat promo v Drakkaru... ze autori jsou jaci jsou a z fora zase odesli, to neni nase vina

- Vukogvazd - dalsi rozsiahly projekt o niekolko rokov starsi ako RPGF, ktory naozaj netusim, aku by mal motivaciu zlucenia s RPGF ked maju taky paradny tematicky a atmosfericky web, ako maju, dokonca v piatich jazykovych verziach.

Mam pocit, ze nevies, co chces, a trepes do vetra, len aby si si mohol kopnut do RPGF
29.8.2014 14:46 - ShadoWWW
crowen: Máš ten pocit, protože jsem nepsal o integraci, ale aktivitě. To jsou dvě rozdílné věci. Tady na Kostce třeba frčí diskuze o D&D 5E a o integrování D&D webu do Kostky se (zatím) taky neuvažuje. :-D Aktivita a integrace zkrátka není to stejné.
29.8.2014 15:03 - crowen
Dobre, idem lakat ludi z Kostky, aby boli viac aktivni na RPGF....

SKus mi prosim vysvetlit motivaciu niekoho, kto ma velky zabehany web so slusnou komunitou okolo, aby zacal prispievat na iny web? Asterion, Vukogvazd menovite. Koncina sem nepatri, ani Hulkovy rad.
29.8.2014 15:20 - ShadoWWW
Proč sem nepatří Hůlkový řád?
29.8.2014 15:57 - crowen
Lebo to je preklad jedneho velkeho projektu s uplne inou filozofiou publikovania a interakcie s citatelmi plus inou periodicitou a dizajnom, co je niekolko veci, ktore by zintegrovat nesli, a nevidim, dovod, aby pod komixami boli linky na RPGF alebo iny web kvoli diskusii. A ked sa na ten ich web pozries, tak tam ziadna diskusia ani nie je (teda aspon som ziadnu nenasiel)
29.8.2014 16:16 - ShadoWWW
Jak jsem už napsal, nepsal jsem o integraci.
29.8.2014 16:20 - alef0
Čo sa týka výpadku, išlo o výpadok celého webhostingu -- upgradujú svoju infraštruktúru.

Vďaka patrí anonymovi (Vojtěch?) za technickú hlášku, ktorá pomohla pri zisťovaní potenciálnych príčin.
29.8.2014 16:26 - York
crowen píše:
SKus mi prosim vysvetlit motivaciu niekoho, kto ma velky zabehany web so slusnou komunitou okolo, aby zacal prispievat na iny web? Asterion, Vukogvazd menovite.


V první řadě je potřeba se ptát, proč ti lidé vůbec ten web či projekt vytvořili. Pokud z čiré radosti z tvorby a je jim jedno, jestli to někdo bude číst, tak pak samozřejmě nemají důvod lákat potenciální čtenáře. V opačném případně nevidím důvod, proč by neměli chtít dávat minimálně stučný newsfeed na dva největší weby sdružující potenciální čtenáře.
29.8.2014 16:39 - PetrH
Alef: ty dva posty jsou me, nedokazal jsem si vzpomenout na heslo ke kostce:) jsem rad, ze to pomohlo
29.8.2014 16:42 - Vojtěch
Já určitě ne!
29.8.2014 16:58 - York
Vojtěch píše:
Já určitě ne!


Jen jestli. Takhle rezolutní zapírání je podezdřelé :)
29.8.2014 17:55 - crowen
ShadoWWW píše:
Jak jsem už napsal, nepsal jsem o integraci.


Uz ani ja. Stale si neodpovedal na moju otazku z #388
29.8.2014 18:25 - ShadoWWW
PetrH píše:
jsem rad, ze to pomohlo

Vojtěch píše:
Já určitě ne!

:-D (Vím, že to spolu nesouvisí, ale pěkný!)
29.8.2014 18:27 - ShadoWWW
crowen: Nestačil by třeba mail nebo dotaz v diskuzi na příslušném webu, jestli nechtějí napsat do Drakkaru, případně něco víc o svém projektu na RPG F, případně jestli nechtějí navázat širší spolupráci?
29.8.2014 20:09 - sirien
ShadoWWW: jen tak mezi námi děvčaty, ne že by to něco znamenalo, ale aktuálně jsou fanoušci DnD mezi aktivními adminy Kostky napůl až v menšině. Přinejmenším je zcela vyrovnáváme my co jsme fanoušci Fate. Nemluvě o tom že já sám mám pořád blízký vztah minimálně k WoD a až do doby 5e byl můj vztah k DnD spíš negativní, zejména když dojde na 4e.

Poslední rok tu má DnD kvantitou víc obsahu, ale z velké části to jsou aktuální news reports - co do dlouhodobé hodnoty (překlady, články, dodatečné zdroje...) tu je DnD a Fate cca na rovinu.

Většina obsahu Kostky je ve skutečnosti bez vztahu k jakémukoliv systému.

Jinými slovy bych to tu s nějakou orientací a vyhraněním moc žhavé neviděl. Ze tu jsou nějaká témata dlouhodobě živá je sice pravda, ale v tomhle kontextu mi to nepřijde moc významné - prostě je místní aktivní uživatelé mají rádi.


crowen: po Velkém Výpadku po němž bylo slíbeno jak už je všechno ošetřené a zazálohované a nevím co všechno si tu trochu ironie za další výpadek po tak krátké době, byť krátký... no, i kdyby ne přímo zasloužíte, tak minimálně si nemáte moc co stěžovat.
29.8.2014 20:39 - ShadoWWW
sirien: A to je dobře, ne? Čím větší rozmanitost, tím větší šance, že z totální geekoviny se stane aspoň rozmanitá geekovina. :)

Osobně si myslím, že třeba takový Hůlkový řád dělá pro RPGčka strašně moc, protože na něj mohou narazit fanoušci komixů a zjistí, že je něco jako RPG. Nebo Vukugvazd, jehož knihy najdeš v každém větším knihkupectví, taky upozorňují na RPG.

Když přijdeš na RPG F a mrkneš na první stranu aktuálních diskuzí, tak zjistíš, že většina se hraní RPG moc netýká. Klasikami se staly diskuze jako Hlášky nejen z fóra, Depresárium, Každodenní podivnosti, Filmy - recenze, doporučení, varování apod. Ne, že by to na fórum nepatřilo. Ale když odečtu obecné diskuze nesouvisející s RPG a diskuze vyloženě teoretické (hlavně o tvorbě RPG), tak těch praktických s radami o hraní RPG (něco ve stylu série Dějmistrování) je tam sakra málo.

To tady na kostce je mnohem víc praktických článků. Např. série Dějmistrování s jasně praktickými radami, spousta článků o historii, pak praktické články z 2d6 Goblinů a něco o D&D 5e, protože teď vyšlo. Ale ta různorodost je větší.

Když se třeba podívám, jak se v Americe vyvíjelo D&D a jak se vyvíjela česká RPG scéna, tak ten největší rozdíl vidím v napojení na historii. Už od dob DrD 1.0 se autoři i hráči a PJové, ale i autoři v Dechu draka či Šavlozubé veverce klonili k navození atmosféry evropského středověku. U map hradů se řešilo, aby byly co nejvěrnější architektuře skutečných hradů, řešila se česká šlechta, výzbroj husitů, reálné ceny ve středověku apod. Toto se v D&D nikdy moc neřešilo. D&D se mnohem víc inspirovalo světovou mytologií (řeckou, Předního východu, japonskou, čínskou aj) než skutečnou historií. A dodnes si vážím toho, že hraní RPG mi dalo (a stále dává) zájem o historii evropského středověku.

Ale to jsem se už ve svých úvahách dostal jinam. Ale líbí se mi, že jedna z nejnavštěvovanějších diskuzí RPG F zůstala takovým Alnagovým fragmentem. :)

Alnag píše:
Dostal jsem geniální nápad. Teda geniální jsou všechny... :>;o) Ale tenhle obzvlášť. Sem můžete posílat nejlepší výtlemy fóra. Pokud možno bez komentáře... jen tak. Něco co vás přinutilo FOC & ROFL (spadnout ze židle a válet se po podlaze smíchy). Začnu..
Sosacek píše:
A PROKAZ MI ZE PERIODICKA TABULKA PLATI!!!Haha. :-)
29.8.2014 20:40 - ShadoWWW
BTW Berte mě v tyto dny trochu s rezervou. Mám nějakou hodně teoretickou náladu.
29.8.2014 20:45 - Faskal
Přiznám se, Siriene, že jsem to tady začal po oku sledovat poté, co byla přestávka na RPGF, ale dřív či později asi zase přestanu, protože je to tady... samé D20. S tím ale asi nic neuděláte.

Jinak nevím, co máte pořád s tím výpadkem na RPGF*. Když jsem šel spát, tak fórum fungovalo, když jsem se probudil, tak už zase jelo :-)

(Říct si lidem z Vukogvazdu o článek do Drakkaru je dobrý nápad, díky, řeknu to pověřeným osobám.)

* Jak už tady padlo, na serveru dělali update infrastruktury.
29.8.2014 20:49 - ShadoWWW
Faskal píše:
(Říct si lidem z Vukogvazdu o článek do Drakkaru je dobrý nápad, díky, řeknu to pověřeným osobám.)

Jsem rád, že chození sem nevidíš jako zbytečné. :-)
29.8.2014 20:50 - York
ShadoWWW píše:
To tady na kostce je mnohem víc praktických článků.


Vypadá to tak, protože tady to vždycky někdo přeloží a postne jako článek, zatímco na RPG fóru to jen hodí do zajímavých odkazů. Na RPG fóru navíc neexistují články jako samostatně filtrovatelný útvar, takže všechno zajímavé najdeš v diskusích. Takže tady najdeš i původní (nepřeložené) články v sekci články, zatímco na RPG fóru podobné věci leží v různých diskusích (třeba "Čerstvě dočteno").

Srovnávat je to tedy docela problematické a hlavně v tom nějak nevidím žádný hlubší smysl.
29.8.2014 20:53 - ShadoWWW
Píše:
Vypadá to tak, protože tady to vždycky někdo přeloží a postne jako článek, zatímco na RPG fóru to jen hodí do zajímavých odkazů.

To ale pak vyžaduje, abys to neustále sledoval, protože to snadno mineš. Přijde mi, že funkci zdejších článků supluje na RPG F spíš Drakkar.
29.8.2014 21:09 - York
ShadoWWW píše:
To ale pak vyžaduje, abys to neustále sledoval, protože to snadno mineš.


Od toho je ten topic "Zajímavé odkazy" ;)

ShadoWWW píše:
Přijde mi, že funkci zdejších článků supluje na RPG F spíš Drakkar.


No, jak se to vezme. Články v Drakkaru mají výhodu v tom, že prochází redakcí a korekturami. Na druhou stranu ale i nevýhodu vznikající z "Za týden je uzávěrka, honem někdo něco napište". Taky není ke každému článku automaticky proklikatelná diskuse, takže reakce se většinou píší do vlákna pro celé číslo časopisu, tudíž pak nejsou tak adresné a dost často zapadnou. Takže když chci, aby se o tématu diskutovalo, tak nepíšu článek do Drakkaru, ale založím novou diskusi.
29.8.2014 21:14 - Faskal
Shadowww,
ono to má svůj význam ve chvíli, kdy máš hodně... granulární... populaci lidí a těžko se zavděčíš většině. Ty novinky na RPGF slouží opravdu jako upozornění na nějaké akce, občas tam někdo napíše o nějaké nové hře, ale texty typu článků se dávají rovnou do diskuzí, kde si je hledají zájemci.

Jasně, má to nevýhody, ale zase to většinu populace chrání před novinkami kolem DrD II a tak.

Přiznám se, že se mi líbí myšlenka mít článek, který někdo promyslí a vyšperkuje; a pak se pod ním otevře diskuze jako to máte tady; to na RPGF moc nefunguje. Tam je to častěji naopak - otevře se diskuze, diskutuje se, a někdo fundovaný o tom dříve, či později napíše do Drakkaru.

Ohledně Drakkaru jsem rád, že se rozjel institut peer-review a ten článek před vydáním přečtou dva další lidi, opoznámkují a ještě vrátí autorovi, aby se s tím popral.
29.8.2014 23:38 - Skaven
ShadoWWW píše:
Prve mu ublížila nesehnatelnost DrD 1.6, na kterém byl docela závislý a pak ještě přechod od Altaru k Mytagu, které jim slíbilo vydat jejich připravovaný modul Pro smrt a slávu. Pak z toho sešlo, ale Mytago slíbilo vydat nově přepracovaný modul Nemrtvý a světlonoši pod názvem Sedmý živel. Mělo to vyjít v roce 2012, ale přestože autoři Asterionu modul dodali, tak Mytago přestalo s autory Asterionu komunikovat a o vydání modulu se nic neví (ani autoři). Docela je Mytago vypeklo. Každopádně bez nových modulů a materiálů web postupně upadal a upadal, až upadl úplně.


Zajímalo by mě, kde jsi na něco takového přišel. Skutečnost je taková, že "modul" Pro smrt a slávu byl v naprosto nevydatelném stavu a autoři samotní jej odpískali.
Přepracovaní Nemrtví a světlonoši byli hotoví teprve letos na jaře - takže tvrzení, že autoři modul dodali v roce 2012 je lež. Stejně tak je lež, že bychom s autory přestali komunikovat - jsme stále v kontaktu, na modulu se pracuje, přiznávám že ne se 100% nasazením, ale pracujeme, jak nám to podmínky dovolují.
Je třeba si uvědomit, že vydávání rpg, případně doplňků pro ně, je vpodstatě charita - všechny projekty se bezezbytku dotují jak časově, tak finančně, proto má bohužel prioritu to, co peníze vydělá a proto není možné knihu vydat ihned, jakmile je text hotový. To, že někdo prohlašuje nesmysly typu že jsme autory Asterionu vypekli mě proto velice uráží.
30.8.2014 00:00 - Gurney
ShadoWWW píše:
Mě třeba nepřijde, že by Kostka byla zcela pluralitní platformou pro všechna RPG...

Nejjednodušší způsob jak to změnit je začít sem o non-d20 hrách psát (ono ve skutečnosti jich tady už tady pár takových najdeš, takže to rozhodně nebude proti zdejším tradicím nebo tak něco...). Zrovna mě by takové články jen potěšily.
30.8.2014 00:35 - ShadoWWW
Skaven: Já jen vycházím z toho, co psali na fóru Asterionu. vím, že autoři po dlouhých peripetiích se nakonec rozhodli vydat Pro smrt a slávu v PDF na webu. Jestli to bylo dostatečně kvalitní pro tištěné vydání, neumím posoudit (a věřím ti, že dle tvých standardů ne).

Co se týče Nemrtvých a světlonošů a roku 2012, tak na několika místech na webu Asterionu najdeš, že modul se plánuje vydat v roce 2012.

To, že autoři nemají žádné nové informace ohledně vydání také nepochází z mé hlavy, ale z toho, co se píše na fóru. Pokud jsou na webu Asterionu zavádějící nebo nepravdivé informace (některé evidentně staré), možná bys mohl autory upozornit, ať si je aktualizují.

Když už ses tu zastavil: Jaké jsou další plány s Asterionem? Budou třeba k dostání PDFka starých modulů? A plánuje Asterion konvertovat na nějaký jiný systém, když byl dříve určen primárně pro DrD 1.6 a DrD+?
30.8.2014 00:38 - ShadoWWW
Gurney: Mě taky. Ale opět: kdo je bude psát? :)
30.8.2014 00:47 - Gurney
ShadoWWW píše:
...kdo je bude psát?

Odpovím šalamounsky - lidi, kteří mají zájem ovlivnit o čem tento web je.

A jen tak btw, když už se to tu naťuklo, korektury vůbec nejsou špatný nápad, když se tak koukám na svoje články...
30.8.2014 00:48 - ShadoWWW
Gurney: To mi povídej. Zrovna dělám korekturu Základních pravidel 5e a nestačím se těm překlepům divit.
30.8.2014 06:11 - sirien
Faskal: No tak něco nakousni tak aby to mělo nějakou životaschopnost. Třeba se přiznám že jsem tiše doufal že bys mohl napsat recenzi na X-world hry...
30.8.2014 09:38 - Skaven
ShadoWWW píše:
Skaven: Já jen vycházím z toho, co psali na fóru Asterionu. vím, že autoři po dlouhých peripetiích se nakonec rozhodli vydat Pro smrt a slávu v PDF na webu. Jestli to bylo dostatečně kvalitní pro tištěné vydání, neumím posoudit (a věřím ti, že dle tvých standardů ne).


Tady nejde o žádné dlouhé peripetie, ale o to, že text prostě neměl potenciál vyjít papírově, ostatně to může posoudit každý sám z toho, co lze stáhnout z Asterionského webu. Navíc Mytago zdarma opatřilo kompletně celý text korekturami...

ShadoWWW píše:
Co se týče Nemrtvých a světlonošů a roku 2012, tak na několika místech na webu Asterionu najdeš, že modul se plánuje vydat v roce 2012.


To že se plánuje vydat a to kdy autoři nakladateli dodají texty jsou dvě naprosto odlišné věci - neříkám, že s textem pracuju nějak závratně rychle, ale tvrdit, že si text škudlím dva roky v šuplíku je kravina.

ShadoWWW píše:
To, že autoři nemají žádné nové informace ohledně vydání také nepochází z mé hlavy, ale z toho, co se píše na fóru. Pokud jsou na webu Asterionu zavádějící nebo nepravdivé informace (některé evidentně staré), možná bys mohl autory upozornit, ať si je aktualizují.


Nepsal jsi, že nemají žádné nové informace, ale že s nimi Mytago nekomunikuje. To jsou také dvě naprosto odlišné věci - nové informace nejsou, protože prostě od chvíle, kdy se mi konečně podařilo sehnat původní ilustrace k ničemu novému stran vydání nedošlo a pracuju se na sazbě (skutečnost je taková, že Mytago jakožto one man show muselo na pár týdnů stranou - celý červenec jsem zaskakoval za kolegu v práci, který měl dlouhou dovolenou, v srpnu jsem musel pracovat na novém webu fantasyobchodu, abychom stihli systém spustit ještě před Vánocema a aby toho nebylo málo, zaměstnala mě práce na domě, který stavím svépomocí).
S autory jednám na rovinu a svoje vytížení jsem jim vysvětlil, takže to, že autoři nemají žádné informace a že s nimi nekomunikuju je výmysl. Třeba s Honzou Galetou nebo Zbyňkem Holubem si píšeme prakticky denně, protože spolu řešíme vydávání neherních titulů.

Na další plány s Asterionem se musíš zeptat autorů - já mohu jen potvrdit vydání Sedmého živlu, práci na něm bych rád dokončil v září. Také by měly vyjít další knižní tituly (teď právě dokončuju Slzu pro dračího pána od Haniny Veselé, která vyjde v září). Dostane se i na Marelion, tam ale stále chybí obálka.
Vydání starých modulů je bohužel utopie, nejsou tam pořešená autorská práva, nejsou ani k mání sazby a okorekturované texty, nejsou ilustrace. Kdysi jsem tomu věnoval spoustu času, ale ukázalo se, že je to nad mé síly.
30.8.2014 12:02 - York
Ideální by bylo alespoň některé články paralelně vydávat v Drakkaru i na Kostce.
30.8.2014 12:58 - sirien
Předpokládám, že tahle představa tvůrce Drakkaru moc nenadchne... pdf časopis tak nějak vychází ze své exkluzivity, pokud by ty články byly i u nás s diskusemi a ostatním tak ten časopis ztratí smysl úplně. To by pak mohli spíš dělat tématické sborníky (což by bylo awesome :-D )
30.8.2014 13:24 - York
Mám dojem, že se k tomu redaktoři Drakkaru už vyjadřovali ve smyslu, že proti tomu nic nemají (a že by bylo fajn, aby u toho článku byla poznámka, že vyšel současně i v Drakkaru), za přepokladu, že to bude nově napsaný článek. Bránili se pouze "recyklaci" starých článků.

Osobně si nemyslím, že by tím časopis ztrácel smysl. Poctivou redakční prací si články v Drakkaru udržují určitou míru kvality, takže nálepka "vyšlo v Drakkaru" má cenu sama o sobě, zvlášť pro nepříliš zavedené autory. Další přidanou hodnotou je jednotná sazba a grafické zpracování, samostatný web, kde je možné procházet jednotlivá čísla a články podle autorů (to teda na Kostce taky). Plus je dost lidí, kteří čtou ten časopis jako takový, takže si přečtou článek, který v něm vyjde, přestože by ho jinak nečetli.

Tohle ostatně platí zrcadlově (dost lidí by si přečetlo některé články z Drakkaru, kdyby byly současně publikované na Kostce) a právě proto si myslím, že publikovat současně na Kostce a v Drakkaru je všeobecně fajn řešení - třeba i pro tebe, tvoje články jsou hodně zajímavé, týkají se RPGček mnohem víc než většina článků v Drakkaru a díky publikování v Drakkaru by si je přečetlo víc lidí a navíc by se jim dostalo korektur a dvojího peer review.

Fakt si nemyslím, že by naší RPG scéně prospívalo bránit se spolupráci, zvlášť když je zjevně oboustranně výhodná.
30.8.2014 13:38 - Jerson
York píše:
Od toho je ten topic "Zajímavé odkazy" ;)

Zajímavé odkazy nečtu, protože polovina z nich vede na silně grafické stránky, které se mi na mobilu zobrazují špatně, a zbytek vede na dlouhé anglické texty, což není věc, kterou bych si přečetl v autobuse cestou do práce. A vůbec mám raději článek přeložený do češtiny s následnou diskusí tady na Kostce, než odkaz s jednovětným nic neříkajícím komentářem na RPGF.
30.8.2014 14:46 - chrochta
Skaven: Děkuji za informace.

Když už jsme tak hezky off topic - nemůžu se dostat k překladu SRD. Chyba je na mé straně?
31.8.2014 23:13 - sirien
York: teď jsi mě upřímně pobavil, skutečně.
Následující není pokus o odpálení šílené "diskuse", jen vyjádření mého úhlu pohledu na ty IMO nesmysly cos tu napsal.

York píše:
Poctivou redakční prací si články v Drakkaru udržují určitou míru kvality

To si myslíš Ty. Někteří z nás tento nadšený fan-optimismus nesdílí.
Naopak to pravidelné vydávání spíš způsobuje že tam je hromada článků vycucaná z prstu aby se naplnila kvóta.

York píše:
takže nálepka "vyšlo v Drakkaru" má cenu sama o sobě

Ty mě fakt toužíš rozesmát.
"vyšlo v XXX" nemá v ČR/SR hodnotu vůbec nikde pro absolutně nikoho. Jestli myslíš že se stovkou článků na Kostce a několika článkama v Pevnosti a dokonce s tím že jsem jich tam mohl mít x-krát víc kdyby se mi zlíbilo přijdu do baru a holkám se z toho podlamujou kolena, tak se šeredně pleteš...

York píše:
Další přidanou hodnotou je jednotná sazba a grafické zpracování

Máš namysli mizerný layout a nepřehledné splácání hromady článků do neohrabaného PDFka?

York píše:
samostatný web, kde je možné procházet jednotlivá čísla a články podle autorů

...kam nikdy nikdo nepřijde a když se tam občas pokouším něco najít tak to je problém i s Googlem...

York píše:
třeba i pro tebe, tvoje články jsou hodně zajímavé, týkají se RPGček mnohem víc než většina článků v Drakkaru

lol, ano, přesně - já píšu o RPG, tak proč psát pro Drakkar...

York píše:
a díky publikování v Drakkaru by si je přečetlo víc lidí

Kdybych stál o to aby si mě lidi četli v kvantitě, tak bych pokračoval v psaní do Pevnosti (nebo s tím zase začal) - čtenost mých článků by tím ustřelila absolutně mimo obzory Drakkaru a jeho redakce by mohla slintat závistí.

Už velmi dávno jsem došel k názoru, že to pro mě nemá žádnou hodnotu - píšu tady pro komunitu Kostky a naprosto mi to stačí.

York píše:
a navíc by se jim dostalo korektur a dvojího peer review

:Dtolik k "my peers" ve vztahu k Drakkaru... až budu stát o peer-review, nějaké peers mám v contact listu.

York píše:
zvlášť když je zjevně oboustranně výhodná

nějak v tom nevidím tu oboustranost. Z mého pohledu psaní pro Drakkaru má přínos pro mě 0, takže by to byl favor tomu časopisu. Favor o který si ani nikdo moc neřekl a předpokládám že ani neřekne.

(a popravdě tentýž přínos vidim u Drakkaru samotného, takže ani nemám dojem, že bych CZ RPG scénu nějak ochuzoval - ostatně, když si vezmu, co je Drakkar zač... lidi z RPG F vědí, kde mě najít, když mě najít zrovna chtějí...)
31.8.2014 23:37 - York
sirien píše:
Z mého pohledu psaní pro Drakkaru má přínos pro mě 0


Tak si po sobě přečti pár svých posledních článků. Korektury by tomu fakt neuškodily a zrovna po této stránce má redakce Drakkaru co nabídnout - v posledních číslech Drakkaru jsem naopak na žádnou chybu ani překlep nenarazil.

Popravdě ti v tomhle moc nerozumím. Nic by tě to nestálo, publikování na Kostce by to nijak neovlivnilo a ty korektury mi přijdou jako příjemný bonus, který potěší všechny čtenáře tvých článků.

Asi jsem nevyléčitelný optimista, no ;)
1.9.2014 01:32 - sirien
Víš, byl bych mnohem radši, kdyby se našel někdo kdo by byl ochotný dělat korektury tady na Kostce všem, než abych si je sám pro sebe zařizoval někde externě u RPG Fóra ("drakkaru").

Když tu fungoval Rytíř, tak dělal jak korektury tak peer-review.

Teď se to pro ostatní snažím dělat já (i když teda třeba u překladů nemá peer-review moc smysl) a často si s autorem ten článek před vydáním prohodim třeba i třikrát tam a zpátky, jak se ladí obsah a formulace a ty změny jsou občas i relativně velký. (Bohužel pravda je taková že dělat korektury sám sobě je x-krát náročnější než je dělat pro ostatní a ve vlastním textu ty chyby nevidím.)
Jen nějak nevidim smysl v tom hlasitě křičet "děláme peer-review!" když to je něco, co tu od samého začátku považujeme za standard.
1.9.2014 11:09 - York
Dělat kvalitní korektury nedokáže každý - já třeba určitě ne, jsem použitelný tak leda jako "jeden z několika" proofreaderů.

BTW běžný uživatel Kostky nemá jak zjistit, že někdo o korektury stojí. O novém článku se dozví, až když vyjde. Dost možná by se i někdo našel, když byste to dali vědět předem.
1.9.2014 11:26 - Alnag
York: Tady je systém zařízený na korektury, kdy vidíš článek předtím, než jde ven. Jde jen o to, mít někoho důvěryhodného, kdo by to dělal (nebo i více lidí). Ale technicky to není problém (už mnoho let).
3.9.2014 17:24 - Gurney
York píše:
Ideální by bylo alespoň některé články paralelně vydávat v Drakkaru i na Kostce.

Hmm, tak jsem právě na to téma co tady York nakousnul přečetl docela dlouhou diskuzi na RPGF. Nechci to nijak zvlášť komentovat, co si myslí redakce Drakkaru o Kostce je konečně jejich věc. O co mi jde je, že několik lidí tam vyjádřilo touhu mít u svých článků diskuzi a zároveň tam byl konsenzus nad tím, že nikdo nemůže a ani nechce omezovat autory v tom aby svoje články dávali i jinam.

Vyplývá mi z toho jedna věc - kdokoli chce svůj článek mít zároveň v Drakkaru a na Kostce, nevidím v tom problém. Kdokoli chce založit diskuzi k nějakému článku co v Drakkaru vyjde, může - sám jsem to udělal, bit za to nejsem a zároveň je to jediná diskuze, které k onomu článku vznikla.
3.9.2014 17:40 - Faskal
Díky za založení diskuze k tomu článku.

Redakce Drakkaru nemá nic proti tomu, aby autoři vyvěsil článek někde jinde - třeba tady - a já děkuji za nabídnutý prostor.

Na obhajobu (asi zbytečně) - s diskuzemi to zatím vypadá tak, že si ji buď autor založí vlastní (většinou někde na RPGF) a odkáže na ni, nebo vznikne v diskuzi pod "vydáním čísla" a pak se oddělí do vlastní diskuze (takových taky pár je), nebo umře, jako se stalo v příkladu nahoře, a v tom případě děkuji za resuscitaci.
3.9.2014 17:45 - crowen
Gurney - myslim, ze postoj tunajsich adminov je jasne vyjadreny v prvej vete diskusie, ktoru tu linkujes. Ja neviem, co dalsie sa k tomu da povedat ;)
3.9.2014 17:55 - ShadoWWW
Ač je to tady trochu off-topic, mně přišlo dobrý na hrynahrdiny.cz, že každý článek měl automaticky anketu, ve které mohli čtenáři hodnotit článek jednou až pěti hvězdičkami a výsledek ukazoval počet hodnotících a průměrné hodnocení. Hned bylo vidět, jak je článek oblíbený vůči ostatním a jestli má třeba cenu pokračovat v dalších takových článcích.

Třeba mě potěšilo, když jsem se tam teď díval, že můj (jediný) článek tam zaujal 1.místo v žebříčcích 10 nejčtenějších článků, 10 nejvíce hodnocených článků a také 10 nejlépe hodnocených článků. :-D

Říkal jsem si, že u svých článků tady na Kostce budu dělat taky takovou anketu (1-5 hvězdiček oblíbenosti), aby bylo vidět, jak moc má cenu třeba pokračovat, nebo zvolit jiné téma.

Teď jsem si teda dal oraz, protože mi přišlo, že už těch článků o 5e bylo hodně a spíš se věnuju offline překladům pravidel.
3.9.2014 18:01 - York
Pokud o to jako autor vyloženě stojíš a myslíš si, že to má nějakou vypovídací hodnotu, tak prosím, ale automaticky u každého článku by se mi to fakt nelíbilo.

Plusů a mínusů, lajků a dislajků a podobných nesmyslů je poslední dobou až moc.
3.9.2014 18:08 - ShadoWWW
York: Hrynahrdiny.cz to měli dřív než Facebook své lajky. :) Mimo to tam měli i počet čtenářů (otevření článku). Ono každá zpětná vazba je pro mě jako autora článku důležitá (i negativní). A ne každý se chce vyjadřovat v diskuzi.
3.9.2014 18:10 - crowen
Mne sa ShadoWWWov napad naopak paci, lebo pri znamom pravidle 1/9/90 mame 90% citatelov, co nijako nereaguju na clanky. Jednoduche plus/minus cim vyjadris svoj nazor na clanok jednym klikom by dalo aspon nejaky signal autorovi pri absencii siahodlhych komentarov a nekonecnych diskusii. Verim, ze sa najde vela ludi, ktori si clanok precitaju, paci sa im, ale nemaju potrebu ho komentovat. Ak nemaju ziadnu moznost svoj nazor vyjadrit, autor sa to nikdy nedozvie.
3.9.2014 21:24 - Gurney
Faskal: Ono mít článek a diskuzi na dvou odlišných místech imho nevyplodí tu samou diskuzi co komenty přímo pod článkem a ani sebelepší moderování tuhle spontánní reakci nedokáže nahradit. Nejde mi to že by někdo měl něco obhajovat, spíš jsem chtěl upozornit na to že tady ta možnost je a pokud autor hodí svůj článek do Drakkaru i sem, může na tom jen vydělat (teda jako čtenáře...).

Zároveň bych to rozhodně nechtěl organizovat jako nějaký oficiální projekt, nechal bych čistě na autorech článků jestli této možnosti využijí nebo ne. Maximálně jim můžu já nebo někdo z místních článek vložit, sám s tím pořád trochu zápasím, ale už víceméně tuším co a jak.
10.9.2014 15:18 - ShadoWWW
Okénko do historie, kdy Kostka a RPG F dokázaly aktivně spolupracovat. (A vznikla z toho parádní společná tvorba, ze které čerpám dodnes.)
10.9.2014 15:26 - Alnag
Jo... ovšem s tím drobným detailem, že spolupracovalo CzechDnD, Stín Rytíře a Basilisk's Eye, tedy předchůdci dnešních webů. :)
10.9.2014 15:28 - Merlin
Alnag píše:
Jo... ovšem s tím drobným detailem, že spolupracovalo CzechDnD, Stín Rytíře a Basilisk's Eye, tedy předchůdci dnešních webů. :)

ještě mám doma výtisky :) překladů
10.9.2014 15:40 - ShadoWWW
njn, zlaté časy RPG.
10.9.2014 15:42 - Alnag
Spíš zlaté časy D&D chtělo by se říct. Protože ty tři weby prakticky o ničem jiném nebyly (tedy ten můj trochu ano). A na fóru bylo tak třicet aktivních a velmi zasvěcených a nadšených diskutujících. Tohle už se nikdy nevrátí, obávám se. Diskuze je D&D 3e lepší než AD&D 2e? Legendární.
10.9.2014 15:51 - ShadoWWW
Alnag píše:
Diskuze je D&D 3e lepší než AD&D 2e? Legendární.

Máš někde odkaz? To by mě zajímalo. Jinak máš pravdu, dobrý web tvoří hlavně počet aktivních lidí.
10.9.2014 16:17 - Alnag
Nevím, jestli to přežilo čistky. Hodně starých diskuzí je smazaných. Pokud ne, asi to bude v archivu CzechDnD fóra. Ale spíš myslím, že nikoliv. Jen bych řekl, že jestli si myslíte, že 4e vs. 5e jsou edition wars tak nevíte o čem mluvíte. :D
10.9.2014 18:42 - Merlin
Alnag píše:
Jen bych řekl, že jestli si myslíte, že 4e vs. 5e jsou edition wars tak nevíte o čem mluvíte

amen
10.9.2014 21:24 - Gurney
ShadoWWW píše:
Okénko do historie...

Schválně si zkus dát chvíli archeologie v RPG sekci annunu. Je to hodně poučné, mimo jiné tam uvidíš zcela normálně a bez teorie diskutovat (třeba dokonce i o D&D) lidi do kterých bys to dneska vůbec neřekl :)
10.9.2014 22:18 - Alnag
Gurney: Ano, ano. To byly časy. (To byly mimo jiné časy, kdy Annun.sk a D20.cz úzce spolupracovali na postování RPG článků na oba servery současně. A jiné bohulibé věci. Stejně tak se spolupracovalo mezi CzechDnD a D20.cz) A pak se to všechno po...
11.9.2014 07:33 - Merlin
šamšíííííír
16.9.2014 17:34 - sirien
Píše:
Z technických příčin je RPG Fórum dočasně vypnuto.

#srsly?
16.9.2014 17:36 - ShadoWWW
jj, je to tak. Procházel jsem zrovna RPG F a najednou to po rozkliknutí jakéhokoli fóra psalo, že vlákno neexistuje.

Vypadá to na chybu v databázi. (Někdo něco smazal?)
16.9.2014 17:48 - Alnag
Já to nebyl. Fakt čestně. :)
16.9.2014 17:49 - sirien
Tos tvrdil i minule. A předminule.
16.9.2014 17:57 - alef0
Presne to sa stalo aj mne. Na hľadaní podrobností o chybe jej riešení chyby sa intenzívne pracuje, a keďže je zrejme problém s databázou, Fórum bolo pre istotu vypnuté, aby nedošlo k potenciálnej strate dát.
16.9.2014 18:23 - sirien
chjo. A já si jen chtěl přečíst svojí PMku - ani nevim od koho sem jí dostal :(

Trest za to že si fórama nenechávám za PMky spamovat e-mail...
16.9.2014 19:01 - sirien
upgrade :)
Píše:
Ľutujeme, ale RPG Fórum je z technických príčin odstavené. Na webhostingu došlo ku nekonzistencii údajov a pre zabránenie strate údajov bolo Fórum dočasne vypnuté. Na riešení problému sa intenzívne pracuje.


(pingněte mě někdo až si zase budu moct přečíst svojí PMku :( )
16.9.2014 19:04 - Vojtěch
Hlavně buďme konstruktivní, aby tu zase nepadala obvinění z houpacích koníků :)
16.9.2014 19:18 - Alnag
16.9.2014 19:23 - Vojtěch
Ale toto je designový skvost! :)
16.9.2014 20:44 - PetrH
no tak nejak me to netesi, ze nebezi. vim, ze to neni chyba lidi z rpgf, ale je to opruz v kombinaci s tezistem nyni v nonrpg diskuzich to vede k zamysleni chozeni tam denne....
16.9.2014 20:48 - Vojtěch
Je to škoda, že jim to pořád nechodí. Trocha stability na infernetu by neškodila.
17.9.2014 12:34 - crowen
Ani mi nevravte o problemoch, vcera a dnes som na chate s hostingom stravil pomerne vela casu na ukor prace a rodiny, ale zda sa, ze narazam na typicky problem, ked na helpdesku sedia ludia, co nevedia, kde je sever a ktorym smerom sa maju pozerat, aby dovideli na svoj vlastny monitor. :-(
17.9.2014 12:45 - PetrH
Dan za profi hosting v cene 90 kc a mesic. Zadnej fiskus tam sedet nemuze, to by se se supermicry nevesel do nakladu
17.9.2014 12:51 - OnGe
Jestli jsem to správně pochopil, tak se někde rozpadla tabulka, ne? Nestačilo by vzít poslední dobrou zálohu, obnovit a jet dál?
17.9.2014 13:01 - Soska
To vratte k Almadovi.
17.9.2014 13:05 - ShadoWWW
Píše:
Nestačilo by vzít poslední dobrou zálohu

Toto asi bude ten problém, kdy třeba zjistí, že poslední dobrá záloha proběhla kdoví kdy.
17.9.2014 13:17 - OnGe
Websupport zálohuje denně a začalo se to projevovat včera večer. Že by byla nějaká neviditelná vada dřív bych si nesázel, protože phpBB se umělo vždycky hezky rozpadnout, když dostalo v databázi něco trochu jinak, než mělo.

Sice by se tím spláchly včerejší příspěvky, ale co s tím taky dělat jinýho?
17.9.2014 16:27 - crowen
Momentalne prebieha zaloha zo vcera 4pm, my sme to zistili vcera @5pm, takze k nejakej velkej strate dat nedoslo, o chvilu by to malo byt funkcne
17.9.2014 16:33 - sirien
:(

K velké ztrátě dat nedošlo, ale očividně se ztratila moje PMka a já ani nevím od koho byla, na tož o čem nebo jestli byla důležitá :(
17.9.2014 16:43 - alef0
Fórum beží, z čoho sa teším.

Ako píše crowen, je možné, že sa stratili dáta zaslané medzi 16-17 hod, ale ako si pamätám, nemalo by ich byť až tak veľa.

Sirienova PMka je možno v jeho inboxe. Ak sa stratila, je z politických, privátnych a technických dôvodov najlepšie poprosiť v téme o páde príslušného človeka, nech ju pošle znovu.

Tešíme sa na návštevy a pardón za nepríjemnosti.
17.9.2014 16:46 - sirien
jenže já ani nevím kdo jí poslal, takže netuším komu o to říct :-(
17.9.2014 16:53 - alef0
Takto si to spravil dobre, niekto sa určite ozve.
17.9.2014 17:09 - Sparkle
Já jsem ti jednu PM posílala, tak možná to byla ona. Bylo v ní akorát to, že tu tabulku na překladový klíč lze udělat v html kódu a pak mi ji poslat a já to tam copy-pastnu.
17.9.2014 17:15 - sirien
ah-HA! Tu sem vůbec nepotkal, takže to bude ona

Tak tím se to řeší, díky moc, hned se cítim o hodně klidněji :)
22.9.2014 10:30 - Ebon Hand
Merlin píše:
šamšíííííír

Ano, to bylo legendární.

Stejně jako "drow-drój" a "zda muže být zákonně zlý paladin" :D

To byly dávky emocí. :D
22.9.2014 16:01 - Argonantus
A zda lze šermovat greatswordem ze hřbětu koně.
23.9.2014 18:48 - ShadoWWW
Protože tu aktuálně neprobíhá žádná živá diskuze, dovoluji si doporučit docela výživnou diskuzi na téma téma RPG projekty v ČR ná RPG F.
23.9.2014 19:18 - Alnag
Přečetl jsem si jen premisu diskuze, ale ihned mi naskočilo... jo, jo. Tohle téma už tu bylo. Mnohokrát.
23.9.2014 19:19 - York
Alnag: Ano. Je věčné, rekurentní a stále nikam nevede ;-)
23.9.2014 20:23 - Alnag
No... některé ty argumenty jsou bohužel vysloveně mylné, zareaguji na ten, týkající se zdejšího serveru.

Ecthelion píše:
S tímhle musím se říct úplně nesouhlasím - stačí se podívat na situaci s diskuzními servery u nás. Většina těch zaměřených na jediný systém buď postupně utlumuje aktivitu, nebo diverzifikuje protfolio. Kupříkladu na d20 se dneska řeší kromě DnD hromada Fate i trochu dalších systémů. RPG Fórum je od začátku zaměřené jako obecný prostor pro hráče všech možných systémů a ten koncept podle mě funguje dobře... a hráčská obec se kolem něj stejně vytvořila (i bez zaměření na konkrétní systém).


Na D20 se jiné systémy řešily vždy. A lze to i poměrně empiricky dokázat. D20 vzniklo sloučením oka baziliška (kde byly kromě obecných herních věcí i věci pro systém The Window a jiné) a už od počátku se zde kupříkladu recenzovaly jiné hry. Například.

O RPGfóru to taky není pravda. To od začátku fungovalo jako prostor pro hráče DnD (jmenovalo se to CzechDnD) a diverzifikace portfolia vedla k tomu, že hráčů ubylo a přibylo lidí, kteří chodí hlavně povídat.

Navíc jako typové jsou uváděné jen dvě existující stránky o těch, které skončily se nemluví (annun.sk, hrynahrdiny.cz).

EDIT: Dočetl jsem a vidím, že diskuze se tradičně zvrhla v očerňování D20. Klasika.
23.9.2014 23:43 - Gurney
ShadoWWW píše:
...dovoluji si doporučit docela výživnou diskuzi...

Sailors fighting in the dance hall
Oh man !
Look at those cavemen go
It's the freakiest show
Take a look at the lawman
Beating up the wrong guy
Oh man !
Wonder if he'll ever know
He's in the best selling show
24.9.2014 08:33 - Quentin
:D

(I'm one of the cavemen ... or should I say dungeonmen?)
24.9.2014 09:55 - Pepa
York píše:
Alnag: Ano. Je věčné, rekurentní a stále nikam nevede ;-)


Až na to, že když se podobná debata vedla minule, tak to vedlo ke vzniku Fate: Rozcestí...

Alnag píše:
EDIT: Dočetl jsem a vidím, že diskuze se tradičně zvrhla v očerňování D20. Klasika.


Vážně se tam bavíme o očerňování D20ky? Nebo se ta diskuze spíš zvrtla v dohady se mnou, co je dračák, jak správně ho hrát a co v něm nesmí chybět...?
24.9.2014 11:06 - York
Pepa píše:
Až na to, že když se podobná debata vedla minule, tak to vedlo ke vzniku Fate: Rozcestí...


No je fakt, že podobné diskuse mají teoretický motivační potenciál. Ale zatím mi není jasné, k čemu by mě zrovna tahle měla motivovat. Její hlavní poselství pro mě je, že mám všeho nechat a jít se někam ožrat...

Pokud toužíš po překladu Dungeon Worldu, tak máš podle mě dvě možnosti:
1) Udělej ho sám, alespoň v hrubé verzi. Pár lidí tu AW hry hraje, určitě si to pak alespoň přečtou a nahlásí chyby.
2) Udělej aspoň kus s tím, že hledáš další nadšence, kteří si vezmou alespoň kousek. Zaruč se za organizaci, sjednocení překladového klíče a tak. Sirien si tu třeba stěžuje, že už se tu takové projekty nedělají, třeba se přidá a strhne i další lidi.

Chápu, že by bylo příjemnější prostě do toho nějakého šílence nahecovat, ale nejsem si jistý, že to má reálnou naději na úspěch.

Ještě jedna možnost mě napadá: Buď realistický a pusť se do té max. šedesátistránkové zkrácené verze. Všechno půjde mnohem lépe.
24.9.2014 11:40 - Sparkle
Pepa píše:
Vážně se tam bavíme o očerňování D20ky?


Mně přijde, že tam byl nějaký Sosáčkův provokační post, ale pak ho po sobě smazal.
24.9.2014 12:29 - Pepa
Tak Sosáček je entita sama o sobě a nemám pocit, že by se jeho postu chytli další a celá diskuze se tak "tradičně zvrhla v očerňování D20".
24.9.2014 13:11 - sirien
Nejde zdaleka jen o Sosáčka a problém je trochu jinde, ale popravdě bych to tady radši vůbec neřešil; čím se baví na RPG F je jejich věc a i když se to třeba týká nás, tak to bude lepší nekomentovat z webu na web, to povede jen k dalšímu crossfire a mě už tyhle ztráty času docela unavujou, poslední špetka zábavy z toho zmizela doslova před mnoha lety a mě přijde že tu umíme trávit čas užitečněji. Pokud na to chce někdo reagovat, klidně na to může reagovat přímo na RPG F.
24.9.2014 14:11 - crowen
he he, zda sa mi, ze admini d20 by si politiku nekomentovania na inych weboch mali najprv vyjasnit doma :-)
24.9.2014 14:20 - sirien
Děkujeme za názor, crowene. Vždy je hezké vidět zájem a dobrou vůli na druhé straně.
24.9.2014 14:37 - Alnag
crowen píše:
he he, zda sa mi, ze admini d20 by si politiku nekomentovania na inych weboch mali najprv vyjasnit doma :-)


Takže moderátoři RPGfóra si D20ku můžou vzít do pusy a člověk nesmí ani pípnout, jo? Zajímavý dvojí metr.
24.9.2014 14:43 - crowen
Mne len prislo zabavne, ze jeden z d20 adminov presadzuje nekomentovanie napriec webmi, ktore rozputali dvaja dalsi d20 admini. Kludne si komentujte, ale ako sirien pise, v teme a na webe, kde sa diskusia vedie. Alebo si to aspon navzajom vyjasnite, ze ci ano, alebo nie.
24.9.2014 14:45 - Alnag
Crowen: Naposledy, když jsem se šel na RPGfórum ohradit proti nepodloženým tvrzením jste tu diskuzi následně zamkli. Tak už to nedělám. :)
24.9.2014 16:17 - sirien
crowen: vyřešíme si to jako civilizovaní a dospělí lidé soukromě, co Ty na to?
24.9.2014 16:58 - Colombo
Souboj na šavle? Pistole?
24.9.2014 17:11 - Alnag
Hody kostkou. ;-)
24.9.2014 17:12 - Colombo
D20 co:P
24.9.2014 17:15 - York
Colombo píše:
Souboj na šavle? Pistole?


Na PMka.
24.9.2014 17:21 - sirien
colombo: d10 Exalted dice pooly nebo dF, samozřejmě.
24.9.2014 17:25 - Sadako
Hody kostkou v bahně.
24.9.2014 17:29 - sirien
A pak kdo že tu má nevybité sexuální fantazie - kostky bez váčků v bahně, to by se Ti líbilo sledovat, co?
24.9.2014 17:34 - shari
Colombo píše:
Souboj na šavle? Pistole?

Nebo na šamšíry?
24.9.2014 17:34 -
Hod kostkou z deseti kroků
24.9.2014 17:36 - Vojtěch
Něco mi říká, že tu brzy dojde na scimitar...
24.9.2014 18:55 - Sadako
Ach, obnažené kostk...
Toho dne byl Stierlitz tak blízko k prozrazení, jako ještě nikdy předtím.
24.9.2014 23:26 - skew
Alnag píše:
Hody kostkou. ;-)
Do hlavy ne!
25.9.2014 00:01 - crowen
Vypadky serverov su, zda sa, nakazlive...

25.9.2014 00:10 - sirien
Celý večer si tu z hospody dávám refresh co pět deset minut protože si tu píšu v PM se dvěma lidma a všechno ok. Chyba někde na Tvé cestě nebo něco velmi krátkodobého.

Kostka v historii měla dost výpadků v řádu minut sem tam hodin, obvykle v noci. Většinou chyby/údržbu hostingu, čas od času tvorba kompletní zálohy. To se nikdy nepopíralo. Nikdy to nezpůsobilo žádné větší problémy.

Jinak podobné info bych příště prosil do Kostky jsou vrženy, je ostatně o technickou záležitost, díky.
25.9.2014 00:20 - crowen
OK, budem vediet, kam to nabuduce hadzat,
25.9.2014 09:31 - Ebon Hand
sharka píše:
Nebo na šamšíry?

V DnD šamšír neexistuje. To je jen moravská věčně omílaná lež, které uvěřili.
25.9.2014 09:41 - shari
Ebon Hand píše:
V DnD šamšír neexistuje. To je jen moravská věčně omílaná lež, které uvěřili.

Neexistuje? Takže ta legenda o tom, jak kvůli šamšíru byla prolita spousta příspěvků, je opravdu jen legenda? :)
25.9.2014 09:47 - Merlin
Sharka: nepropadej beznaději..samozřejmě, že existuje...:) ...I když budeš propadat skepsi, nalezneš šamšír v srdci...hlavně nevěřících
25.9.2014 12:26 - sirien
Merlin: tady někdo zoufale potřebuje scimitarem přes hrdlo, viď?
25.9.2014 13:19 - Babaj
samsir zase nekdo rekl samsir :_)
17.3.2017 16:58 - ShadoWWW
RPG F v růžové? :-o
17.3.2017 18:19 - PetrH
Holky avon je tu ne;)
17.3.2017 19:21 - sirien
ShadoWWW píše:
RPG F v růžové?

Přátelský přístup, newbie friendly a vstřícná kritka - to máme hned oba RPG weby color coded for your convenience ;)

(note: píšu s vírou že si to tu čtete z default červeného skinu a ne z toho modrého office co používám já)
17.3.2017 19:24 - Aegnor
sirien píše:
(note: píšu s vírou že si to tu čtete z default červeného skinu a ne z toho modrého office co používám já)

On je tu nějaký červený skin?

EDIT pro Siriena a další, co by to chtěli brát vážně: tohle byl humr.
17.3.2017 19:34 - sirien
Nastavení - Nastavení stylu - volba "výchozí" - klik "změna předvolby". Zjevně sis to už jednou předělával, ale jestli to chceš změnit zpátky, stačí říct ;)
24.4.2017 17:29 - LAURA
Dobrý den, jmenuji se Laura Woodsová, procházel jsem článek a zjistil jsem, že se jmenuje doktor Akpabio. Mám problémy s rozloučením s různými kluky. Musel jsem kontaktovat kouzelník. Steve byl na pokraji opuštění mě pro další ženu. Ale zůstal jsem pozitivní a věřil jsem, že ho mohu zpátky a nechat ho zůstat. A hle, pomohl mi doktor Akpabio. Steve a já jsme spolu. Doktor Akpabio je tak milý člověk, pomohl mi také se svými zdravotními problémy. Díky němu a díky Bohu za dar, který mu byl dán. Pokud máte jakýkoliv problém, kontaktujte jej na tomto e-mailu: drakpabioosulalaspells@gmail.com

Můžete kontaktovat Dr. Akpabio:
(1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět.
{2} Pokud hledáte práci
(3) Chcete být ve vaší kanceláři povýšeni.
(4) Chcete, aby ženy / muži běhali po vás.
(5) Pokud chcete dítě.
(6) Chcete být bohatí.
(7) chcete získat manželství kouzla
(8) Odstraňte nemoc ze svého těla kouzla
(9) Obchodní kouzlo
(10) Vítězná čísla loterie.
(11) Přiveďte zpět ztracenou lásku
a mnoho dalších.
Můžete jej kontaktovat prostřednictvím svého e-mailu: drakpabioosulalaspells@gmail.com nebo co ho zajímá: +234 906 167 0869
24.4.2017 17:35 - Ebon Hand
Na kontaktování kouzelníka jste na správném místě! Těch je tu plno.

A určitě nechci, aby po mě běhali muži, ani ženy. To si do spellbooku určitě nedám. :D
24.4.2017 17:43 - Šaman
Když dám něco na ex, tak určitě nechci, aby to šlo zpět :D
24.4.2017 17:52 - LokiB
Ale tak Obchodní kouzlo bych si do spellbooku asi vzal ...
24.4.2017 17:54 - Aegnor
Třeba funguje tak, že pak budeš přitahovat podomní obchodníky :D
24.4.2017 17:57 - LokiB
... i to se muze nekdy hodit
24.4.2017 18:08 - sirien
Tohle je spíš drsnej fail překladatelské magie :)
24.4.2017 19:02 - Jerson
A to Google vylepšil úroveň automatických překladů. Tohle musel někdo přehnat přes pět jazyků, aby překlad takhle zprasil :-)
10.6.2018 09:46 - ShadoWWW
RPG Fórum už je zase dole. :(

Mohli tam dát zatím přesměrování na Kostku. ;-)
10.6.2018 10:57 - sirien
ShadoWWW: a tak bylo by to logické, smysluplné a vstřícné k návštěvníkům, ale přiznejme si, že křesťanské ctnosti sou zcestné a každý má nárok na nějakou míru vlastní pýchy a hrdosti.
10.6.2018 12:28 - ShadoWWW
Překonali jsme svou pýchu, buďme na to pyšní.

RPG F už zase jede.
3.9.2019 09:16 - sirien
Jako tradičně - pokud jste na RPG F řešili nějakou organizaci nebo jiný věci co je potřeba vyřešit brzo, tak jste vítáni dořešit si to tady.

EDIT: netuším(e) co se stalo, možná to vysvětlí někdo z osazenstva Fóra; věříme, že se to vyřeší brzo.
3.9.2019 09:24 - MarkyParky
MarkyParky dává vědět, že PetroviH ráno Faskal psal, že Sosacek na tom dělá.

Tichá pošta a zprávy z druhé ruky FTW.
3.9.2019 09:32 - ShadoWWW
Markus píše:
Fórum nejede, máme nějaký problém s databází. Víme o tom a řešíme to, což je trochu komplikované skutečností, že jsme všichni na dovolených a všelijak rozlítání po světě. Oprava možná pár dní potrvá, tak toho využijte a taky si udělejte dovolenou... od fóra. :)


Zdroj
3.9.2019 09:51 - Quentin
Pár dní! Dovolenou od fóra?!

https://www.youtube.com/watch?v=u9Dg-g7t2l4

(pointa toho songu je možná přesně opačná, ale stejně první, co mě napadlo, bylo: "Hello darkness my old friend..." :D )
3.9.2019 12:54 - York
sirien píše:
možná to vysvětlí někdo z osazenstva Fóra


Je to rozbitý.
3.9.2019 13:19 - PetrH
no tak na uživateli co nemá přístup do db... že, hmm po lokále, hmmm... co tak říká starý google? https://www.phpbb.com/community/viewtopic.php?t=2307966 nebo co říká obecně chyba? Daný lusr nemá přístup k db, že, hmmm co říká další starý google https://stackoverflow.com/questions/16845715/1045-access-denied-for-user-rootlocalhost-using-password-yes No a co říká hosting? jde pod tím se luserem přihlásit do phpmyadmin ?
Já tu věštím, nikoho neobviňuji, nespouštím plamen. je to jen phpbb s nějakýma custom věcma, žádná raketová věda, pojďme udělat anketu, kdo vidí ztrátu v rpgf a jak velikou část jeho prokrastinace to dělá ?
PS: sirien hezký post na úvodce, přiznám se, že nebýt zde odkazu na původní zdroj tak to ani nevím, úvodní stránku rpgf nečtu, kdo jo ?
3.9.2019 16:43 - PetrH
Dekuji za dotazy: nevim;) vypadek jde mimo me, ja zachytil pouze vzkaz jak pose Marky;)
3.9.2019 21:43 - PetrH
Tada uz to nejakou dobu jede. Ale nam je tu dobre ...;)
4.9.2019 14:08 - crowen
Do fora sa pustili nejaki cinski spammeri, zacalo to nenormalne vytazovat CPU na hostingu, tak to websupport vypol, lebo to obmedzovalo dalsich zakaznikov na tom hostingu (preto ta nemoznost konektivity na databazu). Uz je to vyriesene, skusali sme rozne veci, nakoniec pomohlo len zablokovanie urciteho rozsahu IP adries pramo u hosting providera.
4.9.2019 14:08 - crowen
Quentin píše:
https://www.youtube.com/watch?v=u9Dg-g7t2l4


Mas nespravnu verziu tej pesnicky clovece!!!! https://www.youtube.com/watch?v=iMUezhpuEoE
4.9.2019 14:27 - York
crowen: Tohle by asi zajímalo hlavně uživatele RPG fóra.
4.9.2019 16:17 - PetrH
však chodí sem i tam, ne? Kein pruda baby :) [off] by mě zajímalo, co to má provider za firewall, že neumí zavřít pár čínských paketů. Bývá běžné (fortinet) že když analyzuje ten tok a způsobuje to toto, automaticky zavírá, dokonce umí i masky na typy domén např. rpgf jede jen eu a pod). Divné, je že websupport zavřel jen část hostingu, tj. db. neb www server behal, aby rekl o erroru.[/off]
5.9.2019 08:19 - ShadoWWW
Ukázalo se, že ty stovky aktivních uživatelů byli jen čínští boti.
5.9.2019 09:04 - Jarik
ShadoWWW: To je důsledek toho, když se snažíš uměle navyšovat návštěvnost. Abys měl větší ramena :D
5.9.2019 11:08 - sirien
Jako vtip asi dobrý, ale zas takovou radost z cizího neštěstí mít taky nemusíte. Ostatně asi dva roky zpátky (?) sme to dost podobnym způsobem málem chytli taky a zachránila nás jen Dukolmova pohotovost - a i tak nás to stálo neplánovaně zrušení Kronik.
9.9.2019 14:00 - PetrH
A už je to tu zase, výpadek jako prase.... :(

General Error
SQL ERROR [ mysqli ]

MySQL server has gone away [2006]

An sql error occurred while fetching this page. Please contact an administrator if this problem persists.
9.9.2019 14:02 - Šaman
Proč se to vlastně řeší tady?
9.9.2019 14:04 - Log 1=0
Protože na RPG Fóru se to jaksi řešit nedá.
9.9.2019 14:14 - Šaman
Uznávám, že tento argument ma docela logiku :D
9.9.2019 14:23 - PetrH
aby občasný překryv věděl, že se něco děje, ale rpgf jede už zase
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 1.4718179702759 secREMOTE_IP: 3.232.96.22