Kultura

Alnag
11.5.2014 13:58
RPGfórum (výpadek)
Úvod původní diskuse (o dlouhém výpadku 2014):

Vlákno pro diskuzi výpadku RPGfóra, protože to chcete někde diskutovat a protože je lepší na to mít vlastní vlákno. Pokračování odtud.

Faskal píše:
Výpadek se sešel s dost nešťastnými okolnostmi - jeden člověk schopný nahodit server je v zahraničí a druhý podle všeho na smrtelné posteli. Dost dlouho trvalo i než se nahodila aspoň dočasná stránka; v tuhle chvíli na řešení problému dělá Alef a s napětím čekáme na jeho oficiální vyjádření.
Autorská citace #21
12.5.2014 10:56 - Sparkle
Jakmile začnete tříštit dění na různý weby, z pohledu nováčků je to strašně nešťastný. Většina lidí nebude ochotná dělat si registraci na X fór, aby mohla diskutovat o různých hrách. Já zvládám rpgf, Kostku a Hofyland, ale třeba na Zatrolenkách a Deskožroutu už na pravidelnou socializaci nemám síly. Že se nedělalo speciální fórum na drd2, ale prolinkovala se ofiko diskuse na velký diskuzák, mi přijde jako naprosto správný řešení.

Samozřejmě se můžem bavit o tom, jestli je lepší mít ty ofiko diskuse na rpgf, Kostce nebo Hofylandu. Hofyland je debilní páč je tam placená registrace a na Kostce já osobně mám problém s vyhledávačem. Jen čistě z technickýho hlediska mi přijde nejvíc intuitivní na správu rpgf.
Autorská citace #22
12.5.2014 11:07 - York
Bouchi navíc poctivě čte diskuse o Altařích produktech na spoustě diskusních serverů a odpovídá tam, takže jediné, čím se ty diskuse na RPG fóru nějak zásadně liší, je, že jsou uvedené jako "oficiální" na Altařích stránkách. A samozřejmě je tam o něco větší šance, že odpoví autoři - což ale nesouvisí ani tak s "oficiálností", jako spíš s tím, že ti autoři čtou a přispívají na RPG fórum, takže by to dělali i bez té oficiální nálepky.
Autorská citace #23
12.5.2014 11:08 - sirien
York: Rozcestí do toho nepleť. Moje ochota spolupracovat se Sparkle konkrétně je dána a) naší spoluprácí na jiných projektech, b) tím že se Sparkle zapojuje i tady (tzn. je to z mého pohledu spolupráce s jiným člověkem z Kostky, jen mimo Kostku).
Komunita RPG F mi nevyšla vstříc vůbec nijak, mít od nich polovinu snahy kterou věnují Sparkle namísto té nuly co od nich mám já tak už je FAE ve finální podobě a korekce Fate jsou o 20 procent blíž ukončení.

Bouchi: Tebou placení autoři jsou moderátory celého Fóra. Tebou placený grafik je admin celého Fóra. Beta testeři Tvé hry jsou z velké části jejich kamarádi kteří jsou uživateli celého Fóra a píší na Tvou hru zdánlivě nezávislé velmi pozitivní recenze.
To jen abysme byli zcela objektivní v těch faktických informacích.

Pepa: autoři a jejich hry ty jsou vítáni - jako běžní uživatelé bez jakýchkoliv výhod. Mohou své hry prezentovat stejně jako můžeš Ty prezentovat nějakou cizí hru co se Ti líbí.
Bohužel, např autoři DrD2 a Drakkaru živě předvedli, že nejsou schopni účastnit se diskuse v níž je dovoleno jejich hry a další tvorbu kritizovat aniž by oni měli právo v diskusi vystupovat se zvláštními privilegii tuto kritiku umlčovat. Výsledkem bylo jejich velmi agresivní chování, urážky a nakonec vzduchem létaly bany - ptej se tedy autorů těchto věcí proč se neumí chovat slušně.


DrD tu má své recenze i diskuse, jen nejsou zrovna aktivní.

Příběhy Impéria totéž. Recenze na ně je dokonce dost pozitivní.

Fate i FAE tu mají své diskuse, ta první je dokonce aktuálně aktivní.

Fate i FAE tu mají své PŘEKLADY! A další budou následovat.

Dungeon world tu nikdy moc probírán nebyl pokud vím, na druhou stranu na RPG F se zase neřeší Esoterrorist, Pantheon a další, které jsou nebo byly tady.

WoD je na obou stranách.

Možná se nejdřív rozhledni okolo co tu je než začneš naznačovat co tu není
Autorská citace #24
12.5.2014 11:11 - York
BTW do té provizorní diskuse co běží na adrese http://rpgforum.cz nemůžu přispívat, protože to vyžaduje přihlášení účty, které nevedu. Tak třeba si to někdo přečte tady:

Adresy www.rpgforum.cz nebo rpgforum.cz to taky nepřesměruje, pouze striktně http://rpgforum.cz (testováno v Google Chrome). Navíc mi není úplně jasné, jak přesměrování souvisí s tumblerem - to je snad engine toho formuláře, ne? Přesměrování je ale přece záležitost name serveru.

Sirien: Důvody ke spolupráci jsou z hlediska výsledku celkem nepodstatné. Podstatná je ta spolupráce a je fajn, že se aspoň trochu daří ;-)
Autorská citace #25
12.5.2014 11:28 - Alnag
Wild West: Podle mně je ztráta focusu na RPG zajímavá z hlediska aktuální komunity (geeci, co se znají už dvacet let si chodí popovídat, místo do hospody na fórum). Ale nepomáhá to moc osvětě a šíření (protože i to málo o RPG, co tam zbyde se utopí).

Pepa a další: Já mám pocit, že si nerozumíme. Já tu mluvím hlavně o konfliktu zájmu autorů, kteří jsou současně moderátory nebo mají s moderátory velmi těsné vztahy.

Co se týče toho, o čem se tu diskutuje a nediskutuje. To je trochu otázka slepice a vejce. Diskutuje se tu o tom, co lidé hrají... a co mají potřebu řešit. Nekontroverzní a nehrané hry obvykle není moc třeba řešit.

Že se ti líbí na RPGfóru víc, protože ti konvenují aktivity jako RPG kuchyně ti nikdo nebere a já ti to ze srdce přeji. Napadá mne snad je to, proč kde se bere potřeba své rozhodnutí bránit. Nemám totiž pocit, že by ti ho někdo zpochybňoval.

Co se mne týče, já zažil RPGfórum, když bylo prakticky jen o PnP RPG a upřímně, neumíte si to ani představit. To jsem generoval třeba 200+ příspěvků denně. Takže možná mi teď všechno připadá takové takové... nic moc. Ale to nemá být kritka, jen vysvětlení mých pocitů. York má ale pravdu v tom, to není problém RPGfóra, ale komunity obecně. Zlaté období už minulo.

Jinak poznámka k tomu, že by stačilo články nalinkovat a dát k nim zajímavou diskuzi, nikoliv překládat. To jaksi předpokládá, že ty články, které třeba já překládám visí někde na netu. Jenže tak to většinou není. Procházím třeba stará čísla časopisu Dragon (v podstatě od prvního) a hledám něco zajímavého. Jestli lidé umí nebo neumí anglicky nevím, ale vždycky všichni tvrdili, jak nemůžou hrát D&D, protože není česky. Inu, tak řešíme tuhle poptávku. Statistika mne tedy netrápí. Upřímně, než bych se dělal se statistikou, raději něco přeložím. Buď si to čtenáře najde nebo ne. Baví mne to víc.

Mimochodem, přijde mi fakt zajímavé, jak defenzivním se ta diskuze stává? Úplně vlastně nerozumím tomu, proč přesně.
Autorská citace #26
12.5.2014 11:39 - Colombo
Sirien: však o tom jsem mluvil, překlad začneš dělat až v době, kdy si nějak zainvestovaný.
Autorská citace #27
12.5.2014 11:41 - sirien
York píše:
Důvody ke spolupráci jsou z hlediska výsledku celkem nepodstatné. Podstatná je ta spolupráce a je fajn, že se aspoň trochu daří

Ne, nedaří. To je to, o čem mluvím.

TY mluvíš o spolupráci Kostka-RPG F. Jenže to je přesně to, co se vůbec neděje. Marně jsem trochu doufal, že Fate by mohl tvořit "společný zájem" a že by se našli lidé, kteří by mi byli ochotní třeba pomoci čistě věcně kvůli Fate. K tomu vůbec nedošlo. Naopak. Většina lidí mě zcela ignorovala, pár tam mělo pár příspěvků spíš kvůli tomu že reagovali na mou odpověď ve Sparklině diskusi a pak se bohužel našlo několik takových, co se do mě otevřeně a IMO úplně zbytečně opřeli.
Takže sorry, spolupráce RPG F - Kostka to fakt nebyla.

Pokud to byla spolupráce, pak to byla spolupráce čistě Sirien-Sparkle na osobní úrovni.

Alnag píše:
Co se mne týče, já zažil RPGfórum, když bylo prakticky jen o PnP RPG a upřímně, neumíte si to ani představit.

někteří z nás to také pamatují... i když spíš jen konec té éry, tak přesto.
Samozřejmě, kdo tam nebyl, nemá s čím srovnat a to je pak těžké vysvětlit.

Alnag píše:
Jestli lidé umí nebo neumí anglicky nevím

Počet lidí kteří mi děkovali za překlad Fate říká, že dost lidí neumí.
Autorská citace #28
12.5.2014 11:41 - Bouchi
sirien píše:
Bouchi: Tebou placení autoři jsou moderátory celého Fóra. Tebou placený grafik je admin celého Fóra.

Akorát že RPGF se stalo platformou pro oficiální altaří diskuse několik let předtím, než DrD II vyšlo a tedy než za něj autoři dostali nějaké honoráře. (Nehledě k tomu, že bych na ně těžko mohl skrz honoráře nějak tlačit, protože jeden z autorů - který navíc moderátorem není - je právník a za něco takového by si na mně pěkně zgustnul.)
A co se "grafika" týče, nechceš doufám tvrdit, že každý, kdo za posledních bezmála 25 let dostal od Altaru nějakou jednorázovou odměnu, je automaticky "člověk placený Altarem", a tím pádem Altaru navždy zavázaný?

(Ale jinak je tahle tvá konspirační teorie veskrze zábavná.)
Autorská citace #29
12.5.2014 11:55 - OnGe
Aha, už tomu rozumím - za výpadek RPG Fóra může šest let potlačované zášť vzešlá z toho, že Altar uplácí moderátory a protože se jednou zpozdil s platbou, tak to ty kujóni zbořili...

A pak že je ta diskuze defenzivní :)
Autorská citace #30
12.5.2014 11:56 - Vojtěch
Dungeon World tu sice probírán nebyl, ale názor některých lidí tady na něj je myslím docela pozitivní. Jen na to myslím nějak nedošla řeč, protože se momentálně řeší jiné věci. Přeložit DW by myslím při tom bylo fajné pro potřeby CZ komunity, protože není zdaleka tak abstraktní jako Fate a přitom je jednoduchý a daleko funkčnější než jiný často jmenovaný systém, k němuž má podobný rozsah.
Autorská citace #31
12.5.2014 11:56 - York
sirien píše:
Většina lidí mě zcela ignorovala.


Imho máš moc velká očekávání. Lidí ochotných k něčemu skutečně aktivně přispět je prostě obecně málo a když, tak si hodně vybírají. A Fate možná taky není až tak dobrý sjednocující produkt, jak by se mohlo zdát. Ti, co hrají Příběhy impéria, 4e nejspíš moc nepotřebují (nebo si to alespoň myslí) a aktivních hráčů Fate jako takového u nás imho až tak moc není. Takže nejsi v situaci "Hele, dělám něco pro systém, který hrajete, nechcete se na to podívat?" ale v situaci "Hele, dělám na něčem, co by se vám možná někdy mohlo hodit a je to vlastně všeobecně docela prima věc." Přidej k tomu, že tě spousta lidí nemá v lásce a výsledek imho celkem odpovídá.

edit:
BTW jakoukoliv spolupráci stejně musí nakonec realizovat konkrétní jednotlivci. Nemyslím si, že by velká nálepka "TOTO JE SPOLEČNÝ PROJEKT KOSTKY A RPG FÓRA" něčemu pomohla. Pro mě je ta rivalita stále naprosto umělá a sám se neřadím pod žádný server. Čtu to, co mě zajímá, píšu tam, kde si myslím, že by to mohlo někoho zajímat a pracuju na tom, co mi přijde smysluplné. Nálepky nenálepky.

sirien píše:
Samozřejmě, kdo tam nebyl, nemá s čím srovnat a to je pak těžké vysvětlit.


Ale má. RPG v té době žilo na mnoha paralelních kanálech a všude poměrně hodně intenzivně. Viz třeba hodně silná Shadowrunová komunita, PbN, CoM, atd.
Autorská citace #32
12.5.2014 12:30 - Wild West
Hunter, který to vyvolal:
Píše:
me, jako typickemu uzivateli, ktery se nerad pousti do novych pravidel diskuze s autory taky vyhovuje, ale spis typu Yorka, neboli nekoho, kdo te primo vyzve, mrkni na to, najdi chybu, popripade co se ti libi a rekni mi.


Na RPGF bude nejspíš víc Star Wars maniaků, než tady, ale jak trefně říkáš, hodně důležité je být zvyklý na určitý web a člověk musí mít vážné důvody, aby se začal učit něco jiného. Takže sis odpověděl vlastně sám, proč jsi tady. I když tu případné hráče najdeš těžko.

Sirien píše:
Nejživější sekce je Faskalův Rozličný pokec (mimochodem sekce kterou jsem svého času ještě jako moderátor opakovaně navrhoval zcela zrušit s tím, že pokud se tak nestane, tak to bude pro RPG F dlouhodobě významný hřebíček do rakve.)


Ano, to je naprosto přesné; a tím, jak jsi tu postupně nahradil Rytíře jako jedna z hlavních postav, odpadl důvod, abych sem podstatněji psal. Nemám totiž co a hlavně komu. Když jsem tu naposled zkusil řešit vážné téma, dopadlo to dost bídně, jak předvádí perfektně třeba tato scéna:
http://www.d20.cz/diskuze/kultura-diskuze/50971.html#

Náš názor na životnost RPG se v tomto liší o 180 stupňů. Pokud bude RPG ořezáno čistě samo na svoje kosti, udusí se.

York:
Ty, Sparkle nebo Pipux jste zrovna ukázkoví nerdi s hraničními zájmy, přesahujícími RPG na mnoha místech, kteří jsou dost zvyklí se neprosazovat silou, neb vědí, že úplně přesně jejich zájem (Dakara, Icaenel, Mephit) má fakt hodně málo dalších lidí. V důsledku tohoto přístupu s vámi naopak spolupracuje každý rád. Není náhoda, že píšete křížem bez problémů přes oba weby.

Sparkle píše:
a na Kostce já osobně mám problém s vyhledávačem.

V odkazované debatě shora jsem to kdysi řekl, přihlásil se k tomu leckdo další, nicméně debata dopadla tak, jak dopadla. Takže už to neříkám.

Alnag:
Geeci si v mnoha případech od první chvíle chtěli povídat o něčem trochu jiném, než bezvýhradně RPG, a neměli k tomu prostor a další spřízněné geeky.
A prakticky všichni z nich jsou při tom schopni prohodit občas něco štěpného i o RPG. Jenom reagují nevraživě, když jim zatrhneš jejich oblíbený fetišistický koutek. To přesně nepomáhá osvětě; protože věz, že osvěcovat budeš věčně věkův jen další divné nerdy a magory, kteří kromě jejich zvláštní úchylky budou ochotni provozovat navíc i RPG.

Myslím, že úplně každý úchylácký web obživne, když se ukáže být vstřícný i k příbuzným úchylkám.

Alnag píše:
Co se týče toho, o čem se tu diskutuje a nediskutuje. To je trochu otázka slepice a vejce. Diskutuje se tu o tom, co lidé hrají... a co mají potřebu řešit.


Lidi tvoří virtuální prostor a virtuální prostor přitahuje lidi.
Když jsem kdysi spustil draky, nevěda, co činím, ukázalo se, že je o nich schopno diskutovat docela hodně lidí, dlouho a nadšeně, takže laik by si skoro řekl, že ta Pevnost, to je samý drakofil.
Pokud jsi sehnal podobné maniaky do DnD, vznikla ti gigantická debata na tohle téma.
Není to tedy tak, že ty jiné hry jsou nějak špatné nebo slabé, ale prostě tu z nějakého důvodu na to chybí ti správní lidé.
Kdybys četl jen RPGF, dospěješ k závěru, že DnD naopak není nic moc. A draci taky.

Alnag píše:
Co se mne týče, já zažil RPGfórum, když bylo prakticky jen o PnP RPG a upřímně, neumíte si to ani představit. To jsem generoval třeba 200+ příspěvků denně

není to tím, že bys zestárl, zmoudřel, že by se svět změnil, ale protože ses zřejmě už nepotkal s tím správným tématem a správnými lidmi. Mně se to povedlo zatím dvakrát v životě, a v obou případech je to taky už delší doba.
Autorská citace #33
12.5.2014 12:59 - Ebon Hand
Já mohu říci k RPGF v poslední době jediné. Firemní antivir/firewall Kasperski jej zařadil mezi stránky s nepovoleným obsahem a vůbec se tam nedostanu, stránka je blokována. Neb nyní disponuji pouze firemním NTB, mám smůlu. Což je mi trochu líto..
Autorská citace #34
12.5.2014 13:02 - Sosáček
Vojtěch píše:
Dungeon World tu sice probírán nebyl, ale názor některých lidí tady na něj je myslím docela pozitivní. Jen na to myslím nějak nedošla řeč, protože se momentálně řeší jiné věci. Přeložit DW by myslím při tom bylo fajné pro potřeby CZ komunity, protože není zdaleka tak abstraktní jako Fate a přitom je jednoduchý a daleko funkčnější než jiný často jmenovaný systém, k němuž má podobný rozsah.

Mě připadá, že DW by si s d20 moc nesedl. Jakože, na Therpgsite (nebo jak se to píše) ho označili za "ne-rpg" a je to hodne jiný styl hry než takové ty víc tradiční jako DnD nebo WoD co jedou tady.

Ale můžeš to zkusit :)
Autorská citace #35
12.5.2014 13:17 - Vojtěch
Myslet si můžeme leccos, ale spíš bych se bál, že to umře díky tomu, že se není o čem dlouho dohadovat, než na to, že by byl nějaký problém s koncepcí hry.
Autorská citace #36
12.5.2014 14:00 - Alnag
Sosáček: Nechápu jak souvisí názor RPG Site s tím, jak by si ty sedl DW. Ale nejsem si jistý, že to chci zjišťovat. Sdílím spíš Vojtěchův pohled - diskuzi tvoří věci, kontroverzní, složité, zamotané... pokud je hra moc "jasná" není o čem se bavit.
Autorská citace #37
12.5.2014 14:11 - Vojtěch
Právě, že DW mi přišlo jako poměrně dobře promyšlená a hladce fungující věc, tedy fajn věc pro hru a překlad, nikoliv však extra nosné téma pro diskuzi, pokud se tedy nemá konat cca 6 postů typu "jó, je to fajn" a pak propadliště dějin. Naopak některé provozní problémy typu jak hrát za záporáky jsou systémově neutrální a využije je DrD, stejně jako DW, DnD etc. Tam se toho dá nakecat mnohem víc.
Autorská citace #38
12.5.2014 14:15 - Sparkle
To by musel přijít někdo s tím, že přeloží DW a přidá k tomu pár stránek podle sebe, pak se rozjede diskuse :D
Autorská citace #39
12.5.2014 14:31 - Vojtěch
No jo, ale jen kvůli těm pár stránkám ;)
Autorská citace #40
12.5.2014 14:40 - sirien
bouchi: netvořím žádné teorie a neříkám že někoho aktivně ovlivňuješ. Říkám, že RPG F pro mě prostě není nestranné prostředí.

Admina jsi platil jednou, ano, ale na největší hře kterou teď máš a kterou dělali jeho kamarádi a která má oficiální diskuse na jeho serveru. Jeho zaujatost pro obhajobu té hry jsme tu měli možnost sledovat všichni.

Moderátoři Ti dělali autory té hry a její diskuse jsou na jejich fóru.

Testeři byli z onoho fóra které používáš pro svou komerční hru a jejich nestrannost na onom fóru je vidět jak v diskusích na onom fóru tak v "ofic" recenzích onoho fóra.

Vím že jim neplatíš moc, ale to není jen o penězích. Týmový princip říká že nebudou kritizovat práci na které se podíleli jejich kamarádi. Vlastní hrdost jim brání nebránit vlastní tvorbu. Atd.

Je jasné, že se to budeš pokoušet zpochybnit ať už korektně nebo nenápadným zesměšňováním, protože fakt že RPG F není objektivní zpochybňuje tamější pozitivní obraz Tvého produktu který jinde nebyl přidat zrovna slavné, co si budeme povídat, ale věci prostě jsou jak jsou, sorry.


OnGe: motáš věci co nesouvisí. Fórum spadlo protože jeho správci o něj nestojí dost na to aby mu za těch pár stovek ročně pořídili profi hosting.
Hunter se zeptal na historii a dostal odpověď, což je úplně jiné téma.
A z toho se oddělila diskuse o nezávislosti názoru a o tom jak moc je možné být nezávislý na místě které je spravované lidmi kteří mají různé důvody něčemu stranit což je třetí téma.

Tobě se nejspíš nelíbí, k jakým závěrům diskuse spěje, ale bohužel nemáš žádný skutečný argument k přenesení tak se snažíš shodit celou diskusi. Nijak nezvyklé či nápadité, popravdě na internetu docela tradiční, avšak přesto trapné a trochu smutné.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.059257030487061 secREMOTE_IP: 3.92.96.247