Kultura

Alnag
11.5.2014 13:58
RPGfórum (výpadek)
Úvod původní diskuse (o dlouhém výpadku 2014):

Vlákno pro diskuzi výpadku RPGfóra, protože to chcete někde diskutovat a protože je lepší na to mít vlastní vlákno. Pokračování odtud.

Faskal píše:
Výpadek se sešel s dost nešťastnými okolnostmi - jeden člověk schopný nahodit server je v zahraničí a druhý podle všeho na smrtelné posteli. Dost dlouho trvalo i než se nahodila aspoň dočasná stránka; v tuhle chvíli na řešení problému dělá Alef a s napětím čekáme na jeho oficiální vyjádření.
29.8.2014 20:45 - Faskal
Přiznám se, Siriene, že jsem to tady začal po oku sledovat poté, co byla přestávka na RPGF, ale dřív či později asi zase přestanu, protože je to tady... samé D20. S tím ale asi nic neuděláte.

Jinak nevím, co máte pořád s tím výpadkem na RPGF*. Když jsem šel spát, tak fórum fungovalo, když jsem se probudil, tak už zase jelo :-)

(Říct si lidem z Vukogvazdu o článek do Drakkaru je dobrý nápad, díky, řeknu to pověřeným osobám.)

* Jak už tady padlo, na serveru dělali update infrastruktury.
29.8.2014 20:49 - ShadoWWW
Faskal píše:
(Říct si lidem z Vukogvazdu o článek do Drakkaru je dobrý nápad, díky, řeknu to pověřeným osobám.)

Jsem rád, že chození sem nevidíš jako zbytečné. :-)
29.8.2014 20:50 - York
ShadoWWW píše:
To tady na kostce je mnohem víc praktických článků.


Vypadá to tak, protože tady to vždycky někdo přeloží a postne jako článek, zatímco na RPG fóru to jen hodí do zajímavých odkazů. Na RPG fóru navíc neexistují články jako samostatně filtrovatelný útvar, takže všechno zajímavé najdeš v diskusích. Takže tady najdeš i původní (nepřeložené) články v sekci články, zatímco na RPG fóru podobné věci leží v různých diskusích (třeba "Čerstvě dočteno").

Srovnávat je to tedy docela problematické a hlavně v tom nějak nevidím žádný hlubší smysl.
29.8.2014 20:53 - ShadoWWW
Píše:
Vypadá to tak, protože tady to vždycky někdo přeloží a postne jako článek, zatímco na RPG fóru to jen hodí do zajímavých odkazů.

To ale pak vyžaduje, abys to neustále sledoval, protože to snadno mineš. Přijde mi, že funkci zdejších článků supluje na RPG F spíš Drakkar.
29.8.2014 21:09 - York
ShadoWWW píše:
To ale pak vyžaduje, abys to neustále sledoval, protože to snadno mineš.


Od toho je ten topic "Zajímavé odkazy" ;)

ShadoWWW píše:
Přijde mi, že funkci zdejších článků supluje na RPG F spíš Drakkar.


No, jak se to vezme. Články v Drakkaru mají výhodu v tom, že prochází redakcí a korekturami. Na druhou stranu ale i nevýhodu vznikající z "Za týden je uzávěrka, honem někdo něco napište". Taky není ke každému článku automaticky proklikatelná diskuse, takže reakce se většinou píší do vlákna pro celé číslo časopisu, tudíž pak nejsou tak adresné a dost často zapadnou. Takže když chci, aby se o tématu diskutovalo, tak nepíšu článek do Drakkaru, ale založím novou diskusi.
29.8.2014 21:14 - Faskal
Shadowww,
ono to má svůj význam ve chvíli, kdy máš hodně... granulární... populaci lidí a těžko se zavděčíš většině. Ty novinky na RPGF slouží opravdu jako upozornění na nějaké akce, občas tam někdo napíše o nějaké nové hře, ale texty typu článků se dávají rovnou do diskuzí, kde si je hledají zájemci.

Jasně, má to nevýhody, ale zase to většinu populace chrání před novinkami kolem DrD II a tak.

Přiznám se, že se mi líbí myšlenka mít článek, který někdo promyslí a vyšperkuje; a pak se pod ním otevře diskuze jako to máte tady; to na RPGF moc nefunguje. Tam je to častěji naopak - otevře se diskuze, diskutuje se, a někdo fundovaný o tom dříve, či později napíše do Drakkaru.

Ohledně Drakkaru jsem rád, že se rozjel institut peer-review a ten článek před vydáním přečtou dva další lidi, opoznámkují a ještě vrátí autorovi, aby se s tím popral.
29.8.2014 23:38 - Skaven
ShadoWWW píše:
Prve mu ublížila nesehnatelnost DrD 1.6, na kterém byl docela závislý a pak ještě přechod od Altaru k Mytagu, které jim slíbilo vydat jejich připravovaný modul Pro smrt a slávu. Pak z toho sešlo, ale Mytago slíbilo vydat nově přepracovaný modul Nemrtvý a světlonoši pod názvem Sedmý živel. Mělo to vyjít v roce 2012, ale přestože autoři Asterionu modul dodali, tak Mytago přestalo s autory Asterionu komunikovat a o vydání modulu se nic neví (ani autoři). Docela je Mytago vypeklo. Každopádně bez nových modulů a materiálů web postupně upadal a upadal, až upadl úplně.


Zajímalo by mě, kde jsi na něco takového přišel. Skutečnost je taková, že "modul" Pro smrt a slávu byl v naprosto nevydatelném stavu a autoři samotní jej odpískali.
Přepracovaní Nemrtví a světlonoši byli hotoví teprve letos na jaře - takže tvrzení, že autoři modul dodali v roce 2012 je lež. Stejně tak je lež, že bychom s autory přestali komunikovat - jsme stále v kontaktu, na modulu se pracuje, přiznávám že ne se 100% nasazením, ale pracujeme, jak nám to podmínky dovolují.
Je třeba si uvědomit, že vydávání rpg, případně doplňků pro ně, je vpodstatě charita - všechny projekty se bezezbytku dotují jak časově, tak finančně, proto má bohužel prioritu to, co peníze vydělá a proto není možné knihu vydat ihned, jakmile je text hotový. To, že někdo prohlašuje nesmysly typu že jsme autory Asterionu vypekli mě proto velice uráží.
30.8.2014 00:00 - Gurney
ShadoWWW píše:
Mě třeba nepřijde, že by Kostka byla zcela pluralitní platformou pro všechna RPG...

Nejjednodušší způsob jak to změnit je začít sem o non-d20 hrách psát (ono ve skutečnosti jich tady už tady pár takových najdeš, takže to rozhodně nebude proti zdejším tradicím nebo tak něco...). Zrovna mě by takové články jen potěšily.
30.8.2014 00:35 - ShadoWWW
Skaven: Já jen vycházím z toho, co psali na fóru Asterionu. vím, že autoři po dlouhých peripetiích se nakonec rozhodli vydat Pro smrt a slávu v PDF na webu. Jestli to bylo dostatečně kvalitní pro tištěné vydání, neumím posoudit (a věřím ti, že dle tvých standardů ne).

Co se týče Nemrtvých a světlonošů a roku 2012, tak na několika místech na webu Asterionu najdeš, že modul se plánuje vydat v roce 2012.

To, že autoři nemají žádné nové informace ohledně vydání také nepochází z mé hlavy, ale z toho, co se píše na fóru. Pokud jsou na webu Asterionu zavádějící nebo nepravdivé informace (některé evidentně staré), možná bys mohl autory upozornit, ať si je aktualizují.

Když už ses tu zastavil: Jaké jsou další plány s Asterionem? Budou třeba k dostání PDFka starých modulů? A plánuje Asterion konvertovat na nějaký jiný systém, když byl dříve určen primárně pro DrD 1.6 a DrD+?
30.8.2014 00:38 - ShadoWWW
Gurney: Mě taky. Ale opět: kdo je bude psát? :)
30.8.2014 00:47 - Gurney
ShadoWWW píše:
...kdo je bude psát?

Odpovím šalamounsky - lidi, kteří mají zájem ovlivnit o čem tento web je.

A jen tak btw, když už se to tu naťuklo, korektury vůbec nejsou špatný nápad, když se tak koukám na svoje články...
30.8.2014 00:48 - ShadoWWW
Gurney: To mi povídej. Zrovna dělám korekturu Základních pravidel 5e a nestačím se těm překlepům divit.
30.8.2014 06:11 - sirien
Faskal: No tak něco nakousni tak aby to mělo nějakou životaschopnost. Třeba se přiznám že jsem tiše doufal že bys mohl napsat recenzi na X-world hry...
30.8.2014 09:38 - Skaven
ShadoWWW píše:
Skaven: Já jen vycházím z toho, co psali na fóru Asterionu. vím, že autoři po dlouhých peripetiích se nakonec rozhodli vydat Pro smrt a slávu v PDF na webu. Jestli to bylo dostatečně kvalitní pro tištěné vydání, neumím posoudit (a věřím ti, že dle tvých standardů ne).


Tady nejde o žádné dlouhé peripetie, ale o to, že text prostě neměl potenciál vyjít papírově, ostatně to může posoudit každý sám z toho, co lze stáhnout z Asterionského webu. Navíc Mytago zdarma opatřilo kompletně celý text korekturami...

ShadoWWW píše:
Co se týče Nemrtvých a světlonošů a roku 2012, tak na několika místech na webu Asterionu najdeš, že modul se plánuje vydat v roce 2012.


To že se plánuje vydat a to kdy autoři nakladateli dodají texty jsou dvě naprosto odlišné věci - neříkám, že s textem pracuju nějak závratně rychle, ale tvrdit, že si text škudlím dva roky v šuplíku je kravina.

ShadoWWW píše:
To, že autoři nemají žádné nové informace ohledně vydání také nepochází z mé hlavy, ale z toho, co se píše na fóru. Pokud jsou na webu Asterionu zavádějící nebo nepravdivé informace (některé evidentně staré), možná bys mohl autory upozornit, ať si je aktualizují.


Nepsal jsi, že nemají žádné nové informace, ale že s nimi Mytago nekomunikuje. To jsou také dvě naprosto odlišné věci - nové informace nejsou, protože prostě od chvíle, kdy se mi konečně podařilo sehnat původní ilustrace k ničemu novému stran vydání nedošlo a pracuju se na sazbě (skutečnost je taková, že Mytago jakožto one man show muselo na pár týdnů stranou - celý červenec jsem zaskakoval za kolegu v práci, který měl dlouhou dovolenou, v srpnu jsem musel pracovat na novém webu fantasyobchodu, abychom stihli systém spustit ještě před Vánocema a aby toho nebylo málo, zaměstnala mě práce na domě, který stavím svépomocí).
S autory jednám na rovinu a svoje vytížení jsem jim vysvětlil, takže to, že autoři nemají žádné informace a že s nimi nekomunikuju je výmysl. Třeba s Honzou Galetou nebo Zbyňkem Holubem si píšeme prakticky denně, protože spolu řešíme vydávání neherních titulů.

Na další plány s Asterionem se musíš zeptat autorů - já mohu jen potvrdit vydání Sedmého živlu, práci na něm bych rád dokončil v září. Také by měly vyjít další knižní tituly (teď právě dokončuju Slzu pro dračího pána od Haniny Veselé, která vyjde v září). Dostane se i na Marelion, tam ale stále chybí obálka.
Vydání starých modulů je bohužel utopie, nejsou tam pořešená autorská práva, nejsou ani k mání sazby a okorekturované texty, nejsou ilustrace. Kdysi jsem tomu věnoval spoustu času, ale ukázalo se, že je to nad mé síly.
30.8.2014 12:02 - York
Ideální by bylo alespoň některé články paralelně vydávat v Drakkaru i na Kostce.
30.8.2014 12:58 - sirien
Předpokládám, že tahle představa tvůrce Drakkaru moc nenadchne... pdf časopis tak nějak vychází ze své exkluzivity, pokud by ty články byly i u nás s diskusemi a ostatním tak ten časopis ztratí smysl úplně. To by pak mohli spíš dělat tématické sborníky (což by bylo awesome :-D )
30.8.2014 13:24 - York
Mám dojem, že se k tomu redaktoři Drakkaru už vyjadřovali ve smyslu, že proti tomu nic nemají (a že by bylo fajn, aby u toho článku byla poznámka, že vyšel současně i v Drakkaru), za přepokladu, že to bude nově napsaný článek. Bránili se pouze "recyklaci" starých článků.

Osobně si nemyslím, že by tím časopis ztrácel smysl. Poctivou redakční prací si články v Drakkaru udržují určitou míru kvality, takže nálepka "vyšlo v Drakkaru" má cenu sama o sobě, zvlášť pro nepříliš zavedené autory. Další přidanou hodnotou je jednotná sazba a grafické zpracování, samostatný web, kde je možné procházet jednotlivá čísla a články podle autorů (to teda na Kostce taky). Plus je dost lidí, kteří čtou ten časopis jako takový, takže si přečtou článek, který v něm vyjde, přestože by ho jinak nečetli.

Tohle ostatně platí zrcadlově (dost lidí by si přečetlo některé články z Drakkaru, kdyby byly současně publikované na Kostce) a právě proto si myslím, že publikovat současně na Kostce a v Drakkaru je všeobecně fajn řešení - třeba i pro tebe, tvoje články jsou hodně zajímavé, týkají se RPGček mnohem víc než většina článků v Drakkaru a díky publikování v Drakkaru by si je přečetlo víc lidí a navíc by se jim dostalo korektur a dvojího peer review.

Fakt si nemyslím, že by naší RPG scéně prospívalo bránit se spolupráci, zvlášť když je zjevně oboustranně výhodná.
30.8.2014 13:38 - Jerson
York píše:
Od toho je ten topic "Zajímavé odkazy" ;)

Zajímavé odkazy nečtu, protože polovina z nich vede na silně grafické stránky, které se mi na mobilu zobrazují špatně, a zbytek vede na dlouhé anglické texty, což není věc, kterou bych si přečetl v autobuse cestou do práce. A vůbec mám raději článek přeložený do češtiny s následnou diskusí tady na Kostce, než odkaz s jednovětným nic neříkajícím komentářem na RPGF.
30.8.2014 14:46 - chrochta
Skaven: Děkuji za informace.

Když už jsme tak hezky off topic - nemůžu se dostat k překladu SRD. Chyba je na mé straně?
31.8.2014 23:13 - sirien
York: teď jsi mě upřímně pobavil, skutečně.
Následující není pokus o odpálení šílené "diskuse", jen vyjádření mého úhlu pohledu na ty IMO nesmysly cos tu napsal.

York píše:
Poctivou redakční prací si články v Drakkaru udržují určitou míru kvality

To si myslíš Ty. Někteří z nás tento nadšený fan-optimismus nesdílí.
Naopak to pravidelné vydávání spíš způsobuje že tam je hromada článků vycucaná z prstu aby se naplnila kvóta.

York píše:
takže nálepka "vyšlo v Drakkaru" má cenu sama o sobě

Ty mě fakt toužíš rozesmát.
"vyšlo v XXX" nemá v ČR/SR hodnotu vůbec nikde pro absolutně nikoho. Jestli myslíš že se stovkou článků na Kostce a několika článkama v Pevnosti a dokonce s tím že jsem jich tam mohl mít x-krát víc kdyby se mi zlíbilo přijdu do baru a holkám se z toho podlamujou kolena, tak se šeredně pleteš...

York píše:
Další přidanou hodnotou je jednotná sazba a grafické zpracování

Máš namysli mizerný layout a nepřehledné splácání hromady článků do neohrabaného PDFka?

York píše:
samostatný web, kde je možné procházet jednotlivá čísla a články podle autorů

...kam nikdy nikdo nepřijde a když se tam občas pokouším něco najít tak to je problém i s Googlem...

York píše:
třeba i pro tebe, tvoje články jsou hodně zajímavé, týkají se RPGček mnohem víc než většina článků v Drakkaru

lol, ano, přesně - já píšu o RPG, tak proč psát pro Drakkar...

York píše:
a díky publikování v Drakkaru by si je přečetlo víc lidí

Kdybych stál o to aby si mě lidi četli v kvantitě, tak bych pokračoval v psaní do Pevnosti (nebo s tím zase začal) - čtenost mých článků by tím ustřelila absolutně mimo obzory Drakkaru a jeho redakce by mohla slintat závistí.

Už velmi dávno jsem došel k názoru, že to pro mě nemá žádnou hodnotu - píšu tady pro komunitu Kostky a naprosto mi to stačí.

York píše:
a navíc by se jim dostalo korektur a dvojího peer review

:D



tolik k "my peers" ve vztahu k Drakkaru... až budu stát o peer-review, nějaké peers mám v contact listu.

York píše:
zvlášť když je zjevně oboustranně výhodná

nějak v tom nevidím tu oboustranost. Z mého pohledu psaní pro Drakkaru má přínos pro mě 0, takže by to byl favor tomu časopisu. Favor o který si ani nikdo moc neřekl a předpokládám že ani neřekne.

(a popravdě tentýž přínos vidim u Drakkaru samotného, takže ani nemám dojem, že bych CZ RPG scénu nějak ochuzoval - ostatně, když si vezmu, co je Drakkar zač... lidi z RPG F vědí, kde mě najít, když mě najít zrovna chtějí...)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083246946334839 secREMOTE_IP: 3.237.46.120