Kultura

Alnag
11.5.2014 13:58
RPGfórum (výpadek)
Úvod původní diskuse (o dlouhém výpadku 2014):

Vlákno pro diskuzi výpadku RPGfóra, protože to chcete někde diskutovat a protože je lepší na to mít vlastní vlákno. Pokračování odtud.

Faskal píše:
Výpadek se sešel s dost nešťastnými okolnostmi - jeden člověk schopný nahodit server je v zahraničí a druhý podle všeho na smrtelné posteli. Dost dlouho trvalo i než se nahodila aspoň dočasná stránka; v tuhle chvíli na řešení problému dělá Alef a s napětím čekáme na jeho oficiální vyjádření.
Autorská citace #81
13.5.2014 11:25 - Alnag
York: Pokud to jasně nevyplývá z mé reakce výše, zkusím to napsat ještě jednou jinak. Filosofie uvažování "Proč by měl XY chtít navštěvovat D20.cz" je mi cizí. Asi to souvisí s mým přesvědčením, že motivaci nelze implantovat zvenčí, ale je to záležitostí vnitřní. Pepa si buď najde důvody sem chodit nebo si je nenajde. Já s tím tak jako tak nic neudělám, takže si kvůli tomu nebudu trhat žíly. Svět je dost velké místo nyní globálně propojené, aby se vzájemně našli lidé, kteří spolu chtějí sdílet společný prostor a baví je to. Zbytek si každý musí pořešit podle svého.
Autorská citace #82
13.5.2014 11:25 - sirien
Pepa: haha. Promiň ale zrovna diskuse k Fate a FAE sem na RPG F sledoval a nikdo v nich nijak nediskutuje a pokud jde o zajímavosti, dodatky atp. tak v těch místních toho je víc.
A jen tak na okraj Rozcestí není překlad FAE, je to jeho převyprávění. Pro mnohé v tom je dost rozdíl.

Zajímavé je že máš takovou hroznou potřebu obhajovat proč chodíš na RPG F. Tady totiž nikdo neřekl že tam chodit nemáš ani nic podobného. Zajímavé take je, že jsi v žádném případě nebyl u toho když se komunita rozvrátila a přesto píšeš že VY máte Rozcestí. Jako kdybysme ten odkaz k němu my tady neměli (máme asi tak na 5 místech v diskusích a článcích), nebo jako by Sparkle nebyla i tady (hned vedle si zrovna založila zajímavou diskusi) nebo jakoby ste na RPG F neměli přístup k mým překladům (shodou okolností vím že máte, sám sem vám tam dával odkazy).

Pár lidí se tu vyjádří k historii, kterou nepamatuješ, plus napíší proč koncepčně nesouhlasí s filosofií která na fóru panuje (a tedy proč jsou hlavně tady - mimochodem mě tam třeba vadí i cenzura odkazů jdoucí daleko za to co vyžaduje cz autorské právo) a Ty hned vyletíš jak čertík z krabičky. Zajímalo by mě kdy se konečně na druhém břehu přestanou rekrutovat lidé s představou že kritizováním Kostky se RPG F nějak zlepší
Autorská citace #83
13.5.2014 11:26 - York
Alnag: Jak jsem napsal do editu, jde o crosspost.

edit: Jinak já poslední dobou zjušťuju, že to takhle fakt moc nefunguje. Poptávka se nevytváří sama. Vzniká tam, kde někdo aktivně vytvoří nabídku. A když nabídku aktivně vytvářet přestane, tak stagnuje a dříve nebo později upadne do zapomnění a zbude mu jen pár skalních nadšenců (BTW kostka tu aktivní nabídku průběžně generuje, takže to není ten případ. Jen to je těžké zjistit bez dlouhodobého sledování).
Autorská citace #84
13.5.2014 11:28 - OnGe
Pepa píše:
Takže mě by prostě zajímalo, kdybyste lákali nějakého nováčka na Kostku, čím byste ho nalákali a pročže by si měl vybrat Kostku a ne RPGF.

Jak to tak vypadá, zakládání témat, co se tváří jako reflexe aktuálních událostí, docela fungují. Akorát ta konverze asi bude horší.

Možná by téma "Smrt Ivety Bartošové - exkluzivní foto", kde by se probíralo třeba proč neběží RPG Fórum, mohlo chytnout víc lidí.
Autorská citace #85
13.5.2014 11:33 - Wild West
Pepa:

Píše:
Ad spojení RPGfora a Altaru: Ať už to je pravda, či není


je to pravda; ale hodnocení tohoto faktu je silně relativní a ovlivněno tím, že bratři vidí sice třísku v oku blížního svého, ale stejné třísky v oku vlastním už jim unikají; jinak řečeno, jsou na celém tom Velkém Schizmatu příliš zainteresováni, aby byli schopni brát věci podobně, jako někteří nezaujatí okolojdoucí.

Například nedávno tu vyšel velikánský historický článek o historii DnD. Lze ho hodnotit jako docela přehledné poučení pro nás, diletanty (aj som sa velmi rád poučil a vzdělal a takto ho hodnotil), ale nepřející by to taky stejně tak mohl popsat jako firemní zaujaté tlachy, určené k oslavě toho Jediného Pravého Systému (TM).
V dřívější době by se tu dost možná zjevil nějaký zarytý evangelizátor z RPGF, který by nelítostně odhalil tmářství DnD a sdělil víru pravou (totiž Ron Edwards, adresovat premisu, indie atd.) A místní by ho rituálně upálili a víra všech bez rozdílu by byla upevněna.
Stejně jako by dříve zalétl někdo z D20 na RPGF a rozmetal tam bludařství o DrD II na atomy, s podobnými výsledky.

Dnes je to jinak; dříve popsaný efekt oddálil oba podniky natolik, že evangelizátorům už nestojí zato tyhle mise podnikat. Křížovou výpravu vystřídala unavená letargie. Jako ve 14. století se sice furt mluvilo o nutnosti uspořádat novou křížovou výpravu do Svaté země, ale všichni na to už kašlali pro nezájem a zjevnou marnost.

Pro okoljdoucí je tento stav věcí v něčem možná i přínosný; na jednom podniku může bezpečně tlachat o DrD II, na druhém o DnD, aniž by musel překračovat kupy mrtvol a vykrývat občasné rány mečem od neznámých jedinců.

Dokonce i vyznavač DrD old, ten vyvrhel všech vyvrhelů, se už tak často nedozvídá, že jeho systém je načisto špatný a nikdo by ho neměl hrát, jak tomu bývalo železným pravidlem v obou těchto světech. O jeho strašlivé úchylce se dnes už raději politicky korektně mlčí.

Řekl bych, že celá tato epizoda s Velkým Zhasnutím vyvolala nostalgické vzpomínky na udatné křižácké věky, o kterých ale všichni tušíme, že jsou nadobro pryč.

Píše:
občas i do toho Gedimanova Voidu se podívám

Zdejší diskuse o Voidu je přímo kultovní, to je třeba zmínit. Najdi si ji a žasni.

Na kostce se plno témat dubluje a konkurenční debaty jsou často překvapivě silné. Například tu byla paradoxně nejlepší debata o Drakkaru, než... no, víte.
A debata o DrD II je tu jedno z nejživějších témat vůbec, opět paradoxně.
Autorská citace #86
13.5.2014 11:36 - Colombo
WW: A proč tu sakra už nepíšeš ty?!
Autorská citace #87
13.5.2014 11:46 - Wild West
Colombo:
Na to jsem už odpověděl v prvních replikách.
Navíc, občas sem píšu; třeba právě teď.
Autorská citace #88
13.5.2014 11:51 - Me-dea
York píše:
To je otázka s implicitní odpovědí. S výjimkou technických potíží (typu "rpg fórum mi zaměstnavatelův filtr označuje za závadný obsah") si každý může vybrat obojí.


Mě šlo o to, že ta jeho věta:

Pepa píše:
Takže mě by prostě zajímalo, kdybyste lákali nějakého nováčka na Kostku, čím byste ho nalákali a pročže by si měl vybrat Kostku a ne RPGF.


Se dá shrnout jako musíš si vybrat jen jedno, jakoby jsi nemohl dělat obojí.
Autorská citace #89
13.5.2014 11:54 - Alnag
Wild West píše:
Například nedávno tu vyšel velikánský historický článek o historii DnD


Nevyšel ten článek náhodou v Drakkaru? A ne tady? Protože článek o historii D&D tady vyšel podle mne už pěkně dávno. Zajímalo by mne, co podle tebe je na tomhle webu tím jediným pravým systémem - když i DnD je v každé své inkarnaci jiné a sirien (jeden z adminů) ho nehraje vůbec, já momentálně hraju jeho heartbreaker (jak by řekl proslulý R.E.) - 13th Age a snažím se překládat relativně univerzální rady pro Vypravěče a věci týkající se mýtů nebo ekologií fantasy světů, a ShadoWWW (další admin) tu překládá věci D&D Next. Opravdu tady nevidím "jediný pravý systém", promiň. Možná, že tu jedou jiné systémy než na RPGfóru, ale je jich přinejmenším několik hrstí.

Tím se nechci nikterak vymanit z toho, že bych neviděl břevno ve vlastním oku, nejspíš tam nějaké pořádné bude, ale myslím, že to bude něco jiného, než to, co tu popisuješ.

Wild West píše:
Dokonce i vyznavač DrD old, ten vyvrhel všech vyvrhelů, se už tak často nedozvídá, že jeho systém je načisto špatný a nikdo by ho neměl hrát, jak tomu bývalo železným pravidlem v obou těchto světech.


On už to většinou tuší, občas si to sám připomene, aby nezapomněl. ;-)
Autorská citace #90
13.5.2014 11:58 - Vojtěch
Alnag píše:
Takže ještě jednou shrnuji. Tady máte pískoviště. Bábovičky si doneste svoje. Neházejte písek na jiné děti.


YES! Mwahahaha!
Autorská citace #91
13.5.2014 12:20 - Wild West
Alnag:
šlo o tohle http://www.d20.cz/clanky/RPG-odborne/1772.html
a zjišťuji, že je to skutečně letitá věc; zmátlo mne, že k tomu Sirien přilepil diskusní příspěvek velmi nedávno.

Což na tom, že se na věc možno dívat různě, nic nemění. Já dávám přednost pohledu někoho, kdo o DnD nic neví, dozvědět se chce, takže si to přečte a důmyslné potíže autorských práv a konfliktu zájmů neřeší.
Protože, jak už tu zaznělo, najít v našich malých světech k polosoukromým podnikům ještě nezaujaté recenzenty je skoro neřešitelný úkol. Je skoro železný zákon, že když někoho něco zajímá, stává se více či méně zainteresovaným.

Celý pohled, hledající konspirační utajené zájmy evil corporation na způsob Altaru proto shledávám dost nepraktický a nesdílím ho.

Řekl bych, že i když DnD v různých podobách není ani zdaleka jediným systémem, který tu "jede", jeho vliv je přesto daleko větší, než vliv DrD II na RPGF. Kterýžto lze v některých místech snadno i přehlédnout. Ono, mimochodem, s postupným zmizením Markuse to už ani s tím Edwardsem není, co to bejvalo (čekám, kdy se Pepa zeptá, kdo je to sakra ten Edwards).

Užitečné se mi zkrátka zdá přistupovat k věci tak, že tě otázka zainteresovanosti autora moc nezajímá, protože stejně není nikdo jiných, od koho by ses o tom dozvěděl.

Jinak já jsem se nikdy netajil s tím, že je mi otázka systémů poměrně ukradená. Ač mi Gediman objasnil, že na systému v extrémním případě záležet může, stejně jsem si nikdy, ani po osmi letech pobytu tady a na RPGF, nenašel čas, abych se tomu nějak systematicky věnoval. Prakticky všechno ostatní okolo mne vždycky zajímalo víc. Byv dotázán na vyznání, odpovídám nejraději Andtomovou parabolou o ženách, která svého času nasrala asi nejvíc lidí v obou těchto světech.
Důležité je, kterou potkáš jako první.
Autorská citace #92
13.5.2014 12:23 - Alwaern
@Alnag Ve výčtu není Pathfinder, ale budiž ti prominuto. :)
Autorská citace #93
13.5.2014 12:33 - Pepa
Me-dea píše:
A proč by si nemohl vybrat obojí?



Jako ano, může si vybrat obojí (já se sem taky občas kouknu), ale jak už psala Sparkle přede mnou: stíhat sledovat mnoho fór najednou příliš dobře nejde.

Sirien píše:
haha. Promiň ale zrovna diskuse k Fate a FAE sem na RPG F sledoval a nikdo v nich nijak nediskutuje a pokud jde o zajímavosti, dodatky atp. tak v těch místních toho je víc.
A jen tak na okraj Rozcestí není překlad FAE, je to jeho převyprávění. Pro mnohé v tom je dost rozdíl.



Fate měl na RPGforu vlastní sekci a vím, že tam bylo hodně vláken. Diskutovalo se tam o starém Fateu, novém Fateu, magii, rozebraný příklad souboje. Prostě a jednoduše vím, že jsem si tam početl hodně.

+ Když teď dočtu Fate Freeport a Age of Arthur a budu k tomu mít otázky (vím, že budu + minimálně se zeptám lidí na zkušenosti), tak kam ty otázky půjdu položit? Ano, na RPGforum, protože vím, že tam jsem to zahlédl poprvé a vím, že tam podle Freeportu už nějací lidé hrají. Ano, třeba to tady taky někde v diskuzích najdu, ale tady to prostě budu hledat "naslepo", kdežto tam půjdu již téměř "najisto".

Sirien píše:
Zajímavé take je, že jsi v žádném případě nebyl u toho když se komunita rozvrátila a přesto píšeš že VY máte Rozcestí. Jako kdybysme ten odkaz k němu my tady neměli (máme asi tak na 5 místech v diskusích a článcích), nebo jako by Sparkle nebyla i tady (hned vedle si zrovna založila zajímavou diskusi) nebo jakoby ste na RPG F neměli přístup k mým překladům (shodou okolností vím že máte, sám sem vám tam dával odkazy).



Ano, omlouvám se. Tyto topicy jsou propojené.

Sirien píše:
Zajímavé je že máš takovou hroznou potřebu obhajovat proč chodíš na RPG F.



+ odpověď Alnagovi: Já se před nikým a ničím neobhajuju. Píšu vám (+ Hunterovi, který tuhle diskuzi vlastně začal), jak to vidím já. Berte moje slova jako feedback. A o ten byste (snad) měli stát. Jestli si z toho něco vezmete nebo nevezmete (třeba jestli vypíšete nebo nevypíšete nějaké soutěže nebo jestli něco změníte či nezměníte), to už nechávám na vás.
Autorská citace #94
13.5.2014 13:20 - Sadako
Wild West píše:
Důležité je, kterou potkáš jako první.

To je depresivní.

A taky umřel Giger, aby toho depresivního nebyla málo.

Proč vlastně Markusovi vadilo, že se na RPGf lidi vykecávají o všem možném a ne pouze o hraní? Offtopic a flame jsou kořením internetu!
Autorská citace #95
13.5.2014 13:23 - York
Sadako píše:
To je depresivní.


Ve skutečnosti je to docela dobrá rada do života. Čím dýl totiž hledáš, tím je výběr těžší.

Pan Offtopic se odstěhoval neznámo kam.
Autorská citace #96
13.5.2014 13:31 - Sadako
...a nakonec si musíš prohnat kuli hlavou, ja ja. Depresivní, vždyť to říkám.

Na každý pád, mně nejvíc vyhovuje setting, který jsem jako první nepotkala (systém mi úplně nevyhovuje žádný, ehm).
Autorská citace #97
13.5.2014 13:37 - Colombo
WW: já myslel spíš články

První systém: mě taky ne. První systémy byly DrD/DnD a ty mi teda nevyhovují, nemůžu si tam vytvořit dostatečně "svou" postavu, která by uměla to, jak ji vidím.

A taky mi nevyhovuje to šílené zaměření na boj.
Autorská citace #98
13.5.2014 13:38 - Wild West
Sadako:

No, já to krutě zjednodušil; musíš samozřejmě potkat nějakou, která tě fakt zaujme, v ideálním případě Tu Pravou. A Andtom toho tehdy natlachal víc (někde to tu je, ale kdybych já sakra věděl, kde přesně).

Ale někteří chlapi - a říkám opatrně rovnou někteří - fungují tak, že je od toho momentu ostatní ženské (a systémy) přestávají zajímat. A na opěvování krás těchto hledí jako na bzučení Núbijců.

Jinak studium Markusovy duše pro mne byl vždycky neřešitelný problém, takže jsem se tomu opatrně vyhýbal. Zřejmě to bylo vzájemné. Rozhodně jsme se v tomto bodě diametrálně rozcházeli; podobně jako ty jsem ztělesněním offtopicu.
Filipiku proti tomu, že je to málo RPG, jsem si nedávno četl v nějakém mistrově pojednání o Drakkaru a Acidburnovi (který v důsledku toho nakonec odešel z Drakkaru; deja vu).
Autorská citace #99
13.5.2014 13:47 - Colombo
Hmm, napadl mě podobný princip v biologii. Jakmile druh obsadí nějakou niku, tak je v ní poměrně dobře usazený a nový druh, který přijde do tohoto prostředí, má velmi velký problém tento stávající druh z této niky dostat a to i přes to, že má výrazně větší fitness.

Tedy ačkoliv jsme byli na začátku obsazení špatným systémem, vyžaduje to výrazně lepší systém, který nám sedne, aby překonal všechny ty překážky na cestě, jako je nutnost učení se nového systému, zvykání si na něj a schopnost se v systému dobře orientovat. Existuje tu tedy poměrně velký čas, kdy i objektivně lepší systém bude v současné úrovni zvládnutelnosti horší než současný.
13.5.2014 13:49 - Sparkle
Colombo píše:
Hmm, napadl mě podobný princip v biologii. Jakmile druh obsadí nějakou niku, tak je v ní poměrně dobře usazený a nový druh, který přijde do tohoto prostředí, má velmi velký problém tento stávající druh z této niky dostat a to i přes to, že má výrazně větší fitness.

Tedy ačkoliv jsme byli na začátku obsazení špatným systémem, vyžaduje to výrazně lepší systém, který nám sedne, aby překonal všechny ty překážky na cestě, jako je nutnost učení se nového systému, zvykání si na něj a schopnost se v systému dobře orientovat. Existuje tu tedy poměrně velký čas, kdy i objektivně lepší systém bude v současné úrovni zvládnutelnosti horší než současný.


A to je podle mě přesně ten důvod, proč vyšla spousta lepších onlajnovek než WoWko a stejně se neujaly.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1062638759613 secREMOTE_IP: 54.160.243.44