Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
17.1.2016 07:51 - Vojtěch
Všechno by snad do FR rvát nemuseli... Ravenloft má možnost vstupu odkudkoli přes mlhu, tak proč ho parkovat do FR?
17.1.2016 10:08 - ShadoWWW
Vojtěch: Jak vlastně Paizo řeší kosmologii Golarionu? Velkým kolem, nebo jinak?
17.1.2016 10:51 - Vojtěch
Mají vlastní, ale naznačují mnoho dalších planárních i planetárních systémů (vesmír s planetami existuje stejně tak jako vnitřní a vnější sféry) někde daleko, včetně Země.
17.1.2016 23:01 - chrochta
Taky bych byl pro to, aby hrad Ravenloft ve FR neoxidoval (Strahd na návštěvu zaskočit může - Jander Sunstar ho rááád uvidí).
18.1.2016 19:21 - ShadoWWW


Nové dobrodružství vyjde 15.3. Jde o mysteriózní hororové dobrodružství pro postavy na 1.-10. úrovni. Bude se odehrávat v zemi Barovia a nejspíš bude settingově nezávislé. Napsal ho Chris Perkins společně s původními autory Ravenloftu, Tracy a Laurou Hickmanovými. 250 stran za $49.95 (stejně jako Hněv démonů). V rámci oficiální Ligy dobrodruhů v obchodech bude dostupné i speciální úvodní dobrodružství pro 1.-3. úroveň, na které bude Strahdovo prokletí volně navazovat. (Toto dobrodružství nebude výsekem první kapitoly z knihy, jak bývalo zvykem dříve, ale samostatné.)

18.1.2016 20:18 - sirien
Tak DnD 5e přivedlo zpátky i Tracyho a Lauru, jo? :)
19.1.2016 10:25 - ShadoWWW
Už to tak vypadá. :) Ale mluvili o tom už v době playtestu, že pravidla staví tak, aby vyhovovala i autorům D&D světů. Měli s nimi už v té době konzultace.

Součástí nové příběhové řady budou i karty. (Ano, v češtině budou všechny.) Malá ukázka:


19.1.2016 12:54 - Valar
A už je známo k čemu se ty karty budou používat nebo budou pouze vzhledovým obohacením hry?
19.1.2016 13:07 - ShadoWWW
Hned na začátku dobrodružství se objeví vědma Madam Eva (ano, má slovanskou verzi jména i v originále), která dá postavám líznout kartu z balíčku. Postavy (hráči) by si měli několikrát během dobrodružství lízat další karty a tím spouštět různá náhodná střetnutí a ovlivňovat chod událostí. Gale Force 9 je vydá i ve fyzické podobě.
19.1.2016 13:28 - Valar
Na twitteru byla možnost teď retweetnout jeden příspěvek od Madam Eva a ona ti poslala jednu kartu s věštbou.
19.1.2016 14:01 - Wolf
Tohle je třeba moje karta:
A scent of myrrh, a flash of wulfenite: it will herald fallen scouts.
19.1.2016 15:53 - onaash27
Tady je všech 54 karet :)
19.1.2016 17:01 - Xyel
Zeptám se možná blbě, ale zkoušeli jste někdy podlě nějakého adventure modulu opravdu hrát?
19.1.2016 18:00 - PetiQ
My teď hrajem Out of Abyss, takže jo..
19.1.2016 18:12 - sirien
Já jsem takhle zkoušel hrát pár příběhů k Ashen Stars... a fungovalo to překvapivě dobře. Je to asi o tom najít si modul, který člověku sedne tím, jak je napsaný...
19.1.2016 18:19 - onaash27
My zkoušeli v létě hrát Princes of the Apocalypse a dostali jsme se na lvl 6 a pak se to nějak rozpustilo :(
19.1.2016 19:21 - ShadoWWW
Třeba dobrodružství ze Starter Setu se mi moc líbilo. Tiamatka moc ne, PotA jsem nehrál (prý je to ale dobré), OoA se hraje dobře a na Strahda se vyloženě těším, protože to je přesně můj šálek čaje.

Předpřipravené dobrodružství je výhodné, když člověk už chodí do práce a nemá už tolik času vymýšlet neustále něco nového. Výhodou je i to, že každé dobrodružství je od jiných autorů a nehrozí omýlání stále stejného, jako u domácích her. Taky je dobrý, když si cizí lidé mohou vykládat na společné téma, jak hráli stejné dobrodružství v různých skupinách (a většinou různě).

Na vlastních dobrodružstvích mám zas rád, že si je člověk může postavit přesně podle sebe a přizpůsobit na míru vlastním hráčům, což u předpřipraveného dobrodružství úplně nejde (dá se upravovat a improvizovat, ale nedá se šít zcela na míru po celou dobu). Vlastní dobrodružství jsou navíc v podstatě zadarmo, což kluk v 10-12 letech ocení víc než to, že mu to ušetří nějaký čas.

Kdybych byl kluk, tak radši vymýšlím vlastní dobrodružství. Jako dospělý s rodinou je to naopak. :)
19.1.2016 20:13 - Gurney
Na podzim jsem odehrál (resp. odGMoval, mezitím jsem jako hráč hrál v jiných podle modulů vedených hrách) čtyři moduly z Rage of Demons kampaně (a kdyby třetí dopadl trochu jinak, hráče by čekala Out of the Abyss), z nichž každý zabral průměrně dvě sezení tj 7-8 hodin. Pro mě docela nová zkušenost, předtím jsem předpřipravené věci používal je vyjímečně, a i přestože mi moc nesedí formát jakým jsou psaná (čti občas bych za to autory vraždil), pořád je docela nápomocné dostat hotovou zápletku, na které člověk může stavět. Doufám že nejpozději do konce ledna se k tomu zase vrátím(e).

Nejdůležitější zkušenost - člověk by se moduly neměl bát upravovat ani přímo na místě improvizovat, ale zas nesmí zabřednout do doplňování zbytečných detailů, protože pak mu příprava zabere zbytečně moc času (momentálně nad každým tím modulem strávím něco málo přes hoďku, ale z toho tak půlhodina jde obvykle na vrub tomu, že se v nich blbě dohledává a já je zas chci vést víceméně jak jsou, takže abych na některé věci nezapoměl, přepisuju si je obvykle do jedné, vyjímečně dvou A4 s mapami i staty nepřátel... což mě opět přivádí na otázku, proč to musím zadarmo dělat já, zatímco placení lidi z WotC si namísto psaní ready-to-go dobrodružství plní svůj tajný sen vydat vlastní román)
19.1.2016 20:37 - Atterdag
Máme za sebou dobrodružství ze starter setu - Černému pavoukovi nakonec dvě postavy zlomily vaz:). Teď se moje družinka přesouvá na jih (Knížata apokalypsy), momentálně se nachází v Trojkanci. Hrálo se mi dobře, ale hodně jsem doplňoval vztahy mezi postavami a dotvářel jsem osobnosti postav.
19.1.2016 20:49 - Vojtěch
Já akorát PF Adventure Paths.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098786115646362 secREMOTE_IP: 3.17.28.48