Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
21.7.2014 20:19 - wlkeR
Wayne Reynolds <3

warlock vypadá, že bude mít vždycky jen nej-OP spelly pro danej level a zbytek se nějak vyflikuje boonama - zajímavý mechanický prvek, ale když se zatím pro encouters rozhoduju mezi war-bbn-sorc tak Warlock šel maličko dozadu.
24.7.2014 08:38 - ShadoWWW
V pátek jde do tisku Bestiář.

Ukázka z Příručky hráče - odbornost Hospodský rváč:


Kouzla jako power cardz.
24.7.2014 09:04 - wlkeR
THE RETURN OF GRAPPLE! Ach ta nostalgie. *suší slzičky*

Ty karty jsou dobrej nápad, ale myslím že už jasně vyplynuly z 4E. Zatím jsem teda nad casterem nijak extra neuvažoval, ale vypadá to, že popisy kouzel teď mají rozumně dlouhé popisy, za což palce vzhůru.
24.7.2014 09:16 - Babaj
parada.. aspon si to nemusim vystrihavat jako do ted :_)))
24.7.2014 09:17 - Vojtěch
V 4E nebyl grapple?
24.7.2014 09:29 - Babaj
je tam
24.7.2014 10:01 - ShadoWWW
V 4e se jmenoval grab
v Basic D&D 5e zas grappling
24.7.2014 10:26 - wlkeR
Grab právě bylo dosti omezené - prostě člověk někoho chytil, no a co pak? Myslím že to ani nebylo moc op, vzhledem k tomu, že to nepoužívají ani moji power hráči. ANI TY CO HRAJÍ ZA SUKUBY. Grapple jako fakt GRAPPLE bylo myslim v nějakém obskurním featu/class buildu (hmm, Dark Sun, maybe?), ale už si to nepamatuju.
24.7.2014 10:27 - ShadoWWW
Přesunul jsem to, kde to má být. :-)
24.7.2014 11:07 - Vojtěch
Jsem si říkal, že jsem ho tam viděl...
24.7.2014 14:26 - ShadoWWW
Napadlo mě: jaké znáte blogy/fóra/osobní stránky, kde se diskutuje/hraje/mluví o Dungeonds & Dragons na českém internetu? A tím nemyslím, že jednou někdo někde založil diskuzi, co brzy umřela, ale něco aktivního. Nemusí to být jen fórum, diskuze, ale třeba i stránky nějaké aktivně hrající skupiny nebo fanouška vydávajícího doplňky. A nemusí jít jen o 5e, ale i o jinou edici (ale ne jinou hru).

Když jsem zkoušel trochu googlit, abych si udělal představu, tak o 5e to našlo většinu odkazů na Kostku, pak něco málo na RPG F a pak už jen na obchody s produkty. No, vzhledem k tomu, že na RPG F to není poslední dobou diskuze, ale spíš jen výkřiky do tmy, tak je to docela smutné. Přitom na počátku vydávání 4e o něm psalo nejen RPG F a Kostka, ale i třeba Rommikův blog a našel jsem tehdy i několik blogů se skupinami, co ho hráli.

A přitom na anglických webech je toho hromada. Nejen na zavedených fórech, ale i spousta blogů (např. Harbinger of Doom), podcastů nebo youtube videí.

Abych to shrnul: Znáte
- Blog/fórum/podcast/youtube kanál nebo cokoliv jiného o D&D
- Aktivní, ne umřelý
- O jakékoliv edici D&D
- Česky
?
24.7.2014 14:30 - ShadoWWW
Jinými slovy, zajímalo by mě, jestli je Kostka s D&D skutečně takový unikátní skleník, jak se zdá.
24.7.2014 14:36 - wlkeR
Já bych řek že jo, měl jsem takové tendence založit blog, ale meh, takových je tuna v AJ. Možná kdybych psal česky, jsem slavnější. A dostávám do komentů míň spamu.
24.7.2014 14:44 - Element
Nee, nedavno jsem se snazil sehnat hrace, takze jsem prolizal kde co a vazne nic neni. Kostka nema vubec zadnou konkurenci.

Pak jsem snizil naroky a hazel inzeraty i do drd stranek/for/blogu/facebook skupin a bylo to o neco min mrtvy, ale ne o moc.

Podarilo se mi najit jen asi dve skupiny, kam bych se mohl pridat, ale obe hraly drd 2, coz jsem zdvorile odmitl.
24.7.2014 14:51 - noir
Shadow: Ne, neexistuje nic. Dokonce ani na Facebooku, nikde. Já si dělal asi před půl rokem analýzu kvůli něčemu pracovnímu - jak peněz, co se v tomhle oboru pohybují, tak počtu lidí. Nula a nula, je to zcela mrtvé. Zábava pro pár stovek, v současné době už reálně spíš pár desítek lidí...
24.7.2014 14:55 - uzdil88
To je docela smutné, ne?
A čím to podle Vás může být? Lenost?
24.7.2014 15:04 - ShadoWWW
Pokud to tak je, jako že asi ano, tak je to větší bída, než jsem myslel.

uzdil: Lenost ne. Na jednu stranu je to dáno samotným stylem RPG. Jakmile si najdeš stabilní skupinu, obvykle nemáš důvod vyledávat další a kvůli kampaňovitému stylu hraní si s těmi pár lidmi vystačíš celé roky.

Pak taky to, že obvykle nemáš důvod vystavovat věci z hraní (dojmy, zápisy, doplňky, dobrodružství) veřejně na internet, protože právě nevidíš zájem ostatních, kteří také buď nemají zájem, nebo na internet kvůli RPG nechodí, nebo prostě neexistují.

A další důvod je ten, že RPG se tradičně šíří externalitami a vyžaduje mainstreamového tahouna, který dokáže přitáhnout do hobby mainstream a odtud pak případně lidi přechází k jiným RPG. Ta jiná RPG jsou většinou s užším zaměřením, speciální. A protože nemainstreamové hry jsou založeny na modelu přechodu od mainstreamu k nim a ne k zaujmutí zcela nových hráčů (i když se jim samozřejmě nebrání), tak pokud umře mainstream, tak pomalu vymírají i ony.

DrD, jako někdejší mainstream, se dokázalo svým stylem vyprofilovat v hodně speciální hru, která nedokáže zaujmout mainstream. A protože neexistuje mainstream, nedokážou přitáhnout nové lidi ani jiné RPG.

Tak to aspoň čtu já.
24.7.2014 15:04 - Element
Proste je to okrajova zabava. Dost nekompromisne tomu konkuruji z jedne strany pc hry a z druhe deskovky. Porad to ma urcite socialni stigma. To co by proslo sitem se jeste odfiltruje na lidi co jsou ochotni delat dm okolo vseho skakat a zbytek odumre. Kdyz uz ti vznikne takovy jedinec, tak to vetsinou zapichne u drd. Na dnd ani nedojde. Kdyz to nema ani hrace, tak se ctenym blogum vznika tezko.
24.7.2014 15:07 - Element
Vznik dnd skupiny v CR ma jen o neco malo min podminek nez vznik zivota ve vesmiru.
24.7.2014 15:22 - noir
Vrabčák: Ani na to sociální stigma jsem nenarazil. Sociální stigma mívají věci obecně známé; RPGčka jsou natolik úplně neznámá, že ani to stigma neexistuje...
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084810018539429 secREMOTE_IP: 3.234.177.119