Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
24.7.2014 21:52 - Alnag
ShadoWWW resp. Mike Mearls píše:
In hindsight, it’s actually a fairly obvious move.


No je zajímavé, že Paizo s Pathfinderem tuhle strategii úplně nezvolili. Minimálně dobrodružství chrlí v daleko větší kadenci. A nějak to taky funguje. Taky pohled do minulosti D&D ukazuje, že chrlení příruček (v dobách AD&D masivní) bylo něco, co tu hru táhlo vpřed (i když na druhé straně plné sklady neprodaného zboží při koupi TSR ze strany WotC).
A pak je tu samořejmě ten fakt, že doba se změnila. Dřív ve volném čase gameři četli všechny ty fluff příručky, které pro hraní třeba nikdy nepoužili. Dneska místo toho masí nějaké MMO. Takže kdo ví, třeba má pravdu. Uvidíme.
24.7.2014 21:56 - ShadoWWW
No jejich model je právě o tom,že příjem z knižního D&D RPG bude jen část zisků. Mnohem víc se zaměří na knihy, PC hry (hlavně Neverwinter MMO) apod.

Díky tomu bude mnohem menší tlak na kadenci nových příruček.

U Paiza je PF Path jasný. To je to, co je živí. Pravidla mají jen jako okrajový doplněk. Schválně si všimni, že pravidla mají v SRD zdarma, PDF pravidel za 10 babek... to vše jako vábničku na jejich dobrodružství, které... už nejen nezpřístupňují zdarma na web, ale ani neprodávají samostatné PDF.
24.7.2014 22:11 - Alwaern
OT Derp
24.7.2014 22:15 - Malabar
chrochta píše:
Myslíš? Adresa by nebyla? Já jsem NADŠENÝ čtenář...

Najdeš to na www.bburn.eu ... ale varuju asi píšeme dost jako prasata :)
24.7.2014 22:36 - andtom
ShadoWWW: To asi jenom jedna paní povídala, že Adventure Path od Paiza nejsou dostupná jako samostatná PDF.
24.7.2014 22:56 - ShadoWWW
andtom: máš pravdu, teď jsem se na to díval. Vím, že kdysi mě zmátlo, že to nejde předplatit v PDF, jen v knihách. Ale teď se dívám, že to PDF běžně zpřístupňují v den vydání knihy.
25.7.2014 00:11 - noir
Minulý týden jsem viděl ideální cílovku DnD a dalších stolních RPG her. A vedl jsem bezpočet zcela zbytečných řečí na tohle téma. A bohužel, je to tak, ti lidi to cítí správně: čas papírových her je pryč... Bude to hezký koníček pro úzce definovanou skupinu - ale stejně jako zmizely filatelistické krámky a předtím parukáři, je konec i s tímhle hobby. Pro mladou generaci je (a sorry za mou oblíbenou metaforu) hraní paper RPG něco jako vyrábění elektřiny třením ebonitové tyče o liščí ohon - v době jaderných a přílivových elektráren. Smířit se s tím je fajn začátek...
25.7.2014 00:31 - York
Není to tak. Prakticky všichni mí RPG spoluhráči hrajou počítačové hry, někteří docela hodně. Ty žánry jsou si dost podobné, ale negenerují stejný druh prožitku.

Druhá věc je ovšem globální trend velkých brandů - a DnD je velký brand, a to poměrně silný. A silný je mimo jiné právě proto, že to je tabletop RPG se spoustou úspěšných počítačových implementací. Ta dualita je na něm to, co ho dělá výjimečným a jen blázen by to zaříznul.
25.7.2014 00:52 - noir
York: Ne. Není, fakt ne. Když se ptáš asi 5000 fandů fantasy na DnD a asi 99 procent ti řekne, že PnP fakt ne, má to pro mě docela silnou výpovědní hodnotu. Dualita vím o existenci/ nehraju to - je fajn, jen na tom fakt nic nevyděláš...

Ale mě se to líbí, stává se z toho znovu taková ujetá zábava ujeté menšiny, aneb návrat k fundamentu :)
25.7.2014 02:07 - Vojtěch
Alnag: Ono to chrlení z Paiza zdaleka není takové. Každý měsíc vydají Adventure Path, což je dobrodružství s nějakým settingovým bonusem, příběhem a pár potvorami, takže žádné moc rozšiřování, pak Settingovou knížku o cca 60 stranách, kde občas nějaký ten crunch je a občas je to celé crunch, ale těch je daleko méně. Nakonec každý mėsíc vychází hráčský modulek o nějakých 30 stranách s tematickým zaměřením, kde crunch bývá docela dost.

Celkově tak, vydají něco k 30 stranám včetně předmětů a potvor. Takové ty bichle jako wizardi vypustí jednou za čas a event to je...
25.7.2014 03:02 - sirien
Možná se jednoho dne dočkám i toho že noir některé že svých vždy negativních tvrzení o tom nebo onom doprovodí i nějakým jiným podkladem než svým poetickým žurnalistikým vše vedením. O úpadku a zániku RPG jako hobby čtu od doby co jsem kdysi přišel na RPG F a ejhle... dalších 25 procent celkové doby existence RPG uplynulo a nezdá se, že by náš svět končil. Skoro spíš naopak, Paizo vzkvétá, WotC se zvedá z popela, Evil Hat tvoří šílené hypy na kickstarteru... jestli ono to není jako s tou morálkou, vždy se najde nějaký moudrý noir aby svět poučil o tom, že ta dnešní mládež nemá žádné skutečné hodnoty... ještě zakázat nějaké ty internety a bude to prakticky komplet.
25.7.2014 07:32 - ShadoWWW
Noir: Takže papírové D&D je mrtvé a chceš PC hru? OK. Mrkni SEM - Tyranie draků přilétá do Neverwinteru (s novým Dragonborn packem).
25.7.2014 08:30 - ShadoWWW
Twitter píše:

Hey #dnd folks - the D&D Encounters PDF of Hoard of the Dragon Queen goes live tomorrow! Stores that scheduled should receive an email
25.7.2014 10:50 - Sparkle
noir píše:
Když se ptáš asi 5000 fandů fantasy na DnD


Vidíš, já si zase myslím, že jsi možná nevybral ideální cílovku. Mladí lidé na vrcholu sil, schopní a ochotní trávit čas u počítače, v hospodě, sexem a cestováním, nemají skutečně důvod hrát stolní RPG. Já jsem se taky ke stolním RPG vrátila až mi táhlo ke třicítce, když mi začal pro všecky ty povrchní a virtuální vztahy chybět nějaký hlubší emoční prožitek s real-life lidma u stolu.

Tzn vidím stolní RPG ideální spíš pro starší lidi a rodiče s malýma dětma, který to budou hrát po večerech, když nemůžou / nechtěj do hospody.
25.7.2014 11:18 - Element
Malabar píše:
Najdeš to na www.bburn.eu ... ale varuju asi píšeme dost jako prasata :)

Du na to :D Zatim jsem v roce 2012 a je to dobre syrovy, oni asi nejsou uplne dobrodruzi co?
25.7.2014 11:21 - noir
ShadoWWW: Ale jo, tomuhle věřím. Přijde mi, že tohle je rozhodně budoucnost žánru. Však jsem psal jen o PnP jako o mrtvole...

Sparkle: Možná jo. Jenže my 30+ zase nemáme jinou dost podstatnou věc - ten volný čas. Respektive: hm, ne, asi nemám sílu do toho abych se tu rozepisoval. Tak nějak to cítím, víc asi nejsem schopný písemnou formou sdělit.
25.7.2014 12:17 - Almi
Mno, co se týče věku lidí hrajících RPG, nemusí se nám to líbit, nemusíme s tím souhlasit, ale je to tak to jediné, co se s tím dá dělat. RPG má za sebou období, kdy se jednalo o masovou modní vlnu (v ČR to byla 90. léta a DrD), dnes je to na ústupu.

Sám jsem svůj volný čas letos na Gameconu zasvětil právě zkoumání tohoto trendu a rozhovory s kýmkoli mladým (tj. školou povinným) - prakticky jediní noví hráči papírových RPG se rekrutují z řad lidí, jejichž rodiče je hráli také a díky tomu k nim mají pozitivní vztah. Jinak se jedná pouze o dočasný experiment, cosi jako sexuální experimentování mladých :) Jako, zní to, že jsme hrozně starý, ale je to tak. Ostatně to dokazuje i ústup rpg linií z conů atp.

To, že Paizo a Wizardi a bůhví kdo ještě mají našlápnuto, je dáno dle mého čistě tím, že naše generace už peníze vydělává. A nemá problém je utratit za věci, které milují. Ale VELMI často je nehrajou. Když to zase vztáhnu na GC - oni ty lidi koupí všechno, dokonce i jednou za rok přijedou na GC. Ale už reálně nehrajou, nemají čas, mají děti, rodiny..atd... a max. si tak udělají čas občas zavzpomínat na staré časy. Ať už na GC nebo v hospodě.

Třeba já, co vedu aktivně hry a hraju jsem v jejich očích naprostou výjimkou. nechápou, kde na to beru čas. A o tom to je. Nedělám si iluze, že až slečna C. rozhodne, že nastal sirienův čas a navíc ho pohltí skutečně nějaká práce, bude i o siriena méně ;) Viděl jsem to v KV, odkud pocházím, i jinde. A mohu jen doufat, že lidé, které mám rád, nedopadnou jako můj kamarád B... Sám si díky tomu vážím o to víc lidí, jako je Noir či Sparkle (ale i další) - pracovně vytížený, hromada dětí, manželka a práce...a přesto si najdou čas jak na hru, tak i na teoretizování na nerdských forech. Na které zase mně čas nezbývá :)
25.7.2014 12:20 - York
Almi píše:
Mno, co se týče věku lidí hrajících RPG, nemusí se nám to líbit, nemusíme s tím souhlasit, ale je to tak to jediné, co se s tím dá dělat. RPG má za sebou období, kdy se jednalo o masovou modní vlnu (v ČR to byla 90. léta a DrD), dnes je to na ústupu.


S tím tu asi nikdo nepolemizuje. Imho v tom ale hraje hodně podstatnou roli to, že dneska už není k dispozici dračák (respektive nějaká varianta s podobnými vlastnostmi a přiměřeně moderním designem).
25.7.2014 12:25 - Almi
York: Podle mne nehraje. Dneska každý mladý umí anglicky. Díky PC a netu jsme dnes úplně někde jinde. Prostě není poptávka. Není to fenomén. Toť vše.

Když se dneska bavím s lidmi o papírovém RPG, jediné, nač se chytají, je pár epizodních ukázek z The Big Bang Theory. Prostě je to fakt.
25.7.2014 12:38 - York
Jo, ale to jde spolu ruku v ruce. Nemůže být fenomén něco, co tu prostě není. DnDčko u nás nehraje roli tahouna a nikdy nehrálo, naopak bylo přesně v té pozici druhotného RPGčka - někteří dračákysti na něj přešli, ale málokdo sám o sobě začal DnDčkem (a když, tak proto, že se přidal ke skupině vzniklé z ex-dračákystů). Ani dneska u nás DnD není tahounem a imho ani pátá edice nebude, přestože na to nejspíš má potřebné vlastnosti, protože se nikomu nevyplatí investovat spoustu peněz do její propagace a distribuce, natož do oficiálního překladu a vydání v češtině (nehledě na to, že to Wizardi ani neumožňují).
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083669185638428 secREMOTE_IP: 34.226.141.207