Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #41
7.7.2014 17:42 - Vojtěch
Ono to asi vyplývá z toho, že to tvoří lidi, kteří mají D&D v krvi na tolik, že jim to ani nepřijde.
Autorská citace #42
7.7.2014 17:58 - ShadoWWW
Vojtěch: Ale backtestují to lidi, co s D&D nemají moc zkušeností. V tom to asi není. Spíš je to minimálně v tuto chvíli záměr, kdy pro nováčky je Starter Set a Basic D&D je v teď spíš taková ochutnávka z Core pravidel. Do konce roku bude možná lépe přizpůsobený pro nováčky (a přibudou ilustrace).

Starter Set dělají ti stejní lidi a dělají ho dobře, takže v lidech problém není.
Autorská citace #43
7.7.2014 18:12 - noir
Basic je háček na hráče starších edic. A funguje v tom moc dobře, včetně všech těch pomrkávání na geek věci. Pro začátečníky není ani náhodou, v tom nedávají smysl ani ty "kulturní odkazy" - viz. Tika Vs.Artemis, kde nefan ani nepochopí, že Artemis není ta antická bohyně...
Autorská citace #44
7.7.2014 18:26 - ShadoWWW
noir: Jo, to dává smysl. Naprostý. Plus to, že hráči starších edic většinou nejsou ochotni jen tak investovat přes 100$ na core příručky, jen aby si vyzkoušeli novou inkarnaci toho, co už stejně mají doma. A dál proto hrají svou starou oblíbenou edici. Toto jim může ukázat, v čem je nová edice jiná, aniž by hráči museli investovat peníze. (A pokud se chytí, tak stejně investují, protože jsou to většinou geeci. :-))
Autorská citace #45
7.7.2014 22:11 - ShadoWWW
noir píše:
Basic je háček na hráče starších edic. (...) Pro začátečníky není ani náhodou

Proto jsem se rozhodl, že v překladu nazvu Starter Set "Pravidla pro začátečníky" a Basic D&D nazvu

(Je to trochu kostrbaté, ale to je převodem na jpg, v PDF to vypadá dobře.)
Autorská citace #46
7.7.2014 22:38 - wlkeR
Dle mého názoru je všechno ok. Jediná mezera jsou lidi co by chtěli začít ALE zadarmo. No, nemůžeme mít všecko.

Co se týče pořadí výroby postavy, já většinou čísla nahazuju až daleko po volbě rasy/povolání. A nikde nevidím zákaz změny pořadí :D
Autorská citace #47
8.7.2014 06:54 - Arten CZ
ShadoWWW píše:
Proto jsem se rozhodl, že v překladu nazvu Starter Set "Pravidla pro začátečníky" a Basic D&D nazvu "Pravidla pro pokročilé"

Kdybych si to zde nepřečetl, tak bych v tom měl docela bordel... Proč vidíš problém přeložit názvy a používat je tak? Startovní sada a Základní pravidla?
Autorská citace #48
8.7.2014 07:48 - Vojtěch
Taky bych zauvažoval, zda by nebylo by lepší to pojmenovat to něco jako Základ, nebo systému. Pravidla pro začátečníky na druhou stranu by na tu krabici seděly.
Autorská citace #49
8.7.2014 08:28 - noir
ShadoWWW: Mě to taky nesedí. Spíš bych byl pro něco jako Základní pravidla.
Autorská citace #50
8.7.2014 08:48 - sirien
ShodoWWW: upřímně, kdybys nenapsal, že to bereš z překladu, myslel bych, že si z toho děláš srandu... pravidla pro pokročilé fakt moc... nesedí.
Autorská citace #51
8.7.2014 08:55 - ShadoWWW
Ohledně překladu můžeme pokračovat v novém vláknu. Je rozhodně lepší se shodnout na něčem lepším, než jsou moje návrhy. :-)
Autorská citace #52
9.7.2014 22:34 - ShadoWWW
Ukázka ras z PHB, hlavně jaké rasy tam budou:


A ještě ukázka trpaslíka (text je shodný s Basic D&D)
Autorská citace #53
9.7.2014 22:36 - ShadoWWW
Oproti playtestu chybí vykovaný (warforged) a šotek (kender). Jestli tam bude drow jako podrasa elfa je otázka. Ale vykovaný byl potvrzen jako součást DMG.

Mně se to líbí hlavně z hlediska layoutu. Má to přehlednost 4E a krásu 3E. Ten drop shadow na podklad a ten "trhaný papírový" přechod pomocí nástroje tužka a vůbec celkové zakomponování je prostě nádhera! Jen fonty mohly zvolit trochu hezčí. Ty se jim imho v 5E moc nepovedly.
Autorská citace #54
9.7.2014 22:48 - wlkeR
Jo, styl vypadá dobře. Už jsem teda potkal wtf ilustrace (včetně dost divnýho použití toho "trhanýho papíru") ale zrovna tenhle příklad hezkej. Warforged ani Kender mi nechyběj, myslím, že core + nejpopulárnější rasy tam jsou.

Řekl bych že Drow bude podrasa, už jen páč Elfiska maj 5 stránek, zatímco zbytek ras 3.
Autorská citace #55
10.7.2014 07:37 - Merlin
shadowww: nepřekládal se warforged jako válkovaný?
Autorská citace #56
10.7.2014 09:14 - ShadoWWW
Merlin: v klíči tady na Kostce je pouze vykovaný. Nevím, jak je to tam dlouho, ani kdo to tam dával, ale je to tam už asi hodně let.
Autorská citace #57
10.7.2014 09:17 - Vojtěch
Válkovaný je sice doslovný, ale příšerný výraz. Když už, tak bych raději Kovaný
Autorská citace #58
10.7.2014 09:18 - Merlin
Hmm...vidíš a já celou dobu žiju v vtom, že to překládáme finálně jako válkovaný :)
Autorská citace #59
10.7.2014 09:18 - Merlin
Vojtěch: my ho používáme dlouhodobě a mě právě příjde jako nejen doslovný, ale i dobrý výraz :)
Autorská citace #60
10.7.2014 09:33 - Vojtěch
Bohužel výsledky snahy překládat vše často připomínají snahy našich puristů s čistonosoplenami a tak dál. Tohle je pro mě jeden z nich. Člověk neznalý věci neví, jestli to je z války, nebo z váleného plechu.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10637211799622 secREMOTE_IP: 174.129.59.198