Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
21.8.2014 15:36 - Alnag
sirien píše:
Dva roky mravenčí poctivé PR práce (...) myslim že si svůj úspěch docela tvrdě vydřeli.


A pak je tu samozřejmě to 40. výročí, které stačilo jen vysedět, což? :)
21.8.2014 16:21 - ShadoWWW
Spíš je nutné uznat, že bez příjmů z poplatků za DDI (od hráčů 4E) by to nešlo.

Co se týče výročí... DrD2 vyšlo k 20. výročí, takže to taky stačilo jen vysedět, což? :)

(Jinými slovy: vliv to určitě má, ale kdyby ta pravidla nebyla tím, co lidé chtějí, velmi rychle by se to rozneslo a ten úspěch by byl znatelně menší.)
21.8.2014 16:32 - ShadoWWW
Pomalu se objevují další produkty třetích stran pro 5E. Sasquatch Studios plánuje na rok 2015 dvě knihy. Dobrodružství Princes of the Apolcalypse navrhli Richard Baker, Stephen Schubert a David Noonan, známí z kickstartrového projektu Primeval Thule.

Adventurer's Handbook píše:

(March 17, 2015; hardcover; $39.95) -- A Dungeons & Dragons Accessory

Create Heroic Characters to Conquer the Elements in this Accessory for the World’s Greatest Roleplaying Game

Not inherently evil, elemental power can be mastered by those with both malevolent and benign intentions. The Elemental Evil Adventurer’s Handbook provides everything that players need to build a character that is tied directly into the Elemental Evil story arc, with skills, abilities, and spells meant to augment their play experience throughout the campaign. Additionally, valuable background and story information provides greater depth and immersion.

An accessory that expands the number of options available for character creation for the Elemental Evil story arc, providing expanded backgrounds, class builds, and races meant specifically for this campaign.

Provides background and setting information critical to having the greatest chance of success.


Princes of the Apolcalypse píše:

(March 17, 2015; hardcover; $49.95) -- A Dungeons & Dragons Adventure.

Abolish an Ancient Evil Threatening Devastation in this Adventure for the World’s Greatest Roleplaying Game

Called by the Elder Elemental Eye to serve, four corrupt prophets have risen from the depths of anonymity to claim mighty weapons with direct links to the power of the elemental princes. Each of these prophets has assembled a cadre of cultists and creatures to serve them in the construction of four elemental temples of lethal design. It is up to adventurers from heroic factions such as the Emerald Enclave and the Order of the Gauntlet to discover where the true power of each prophet lay, and dismantle it before it comes boiling up to obliterate the Realms.

A super-adventure for the Elemental Evil story arc, Princes of the Apocalypse provides everything a Dungeon Master needs to create an exciting and memorable play experience.

Fans of the DUNGEONS & DRAGONS Roleplaying Game can get a sample of what this product has in store for them through the D&D Encounters(TM) in-store play program.
21.8.2014 16:41 - Alnag
ShadoWWW píše:
Jinými slovy: vliv to určitě má, ale kdyby ta pravidla nebyla tím, co lidé chtějí, velmi rychle by se to rozneslo a ten úspěch by byl znatelně menší.


Nezlob se, ale, vždyť ta pravidla většina lidí vůbec neviděla. Je to předprodej (MM obzvlášť, ale PHB stále fakticky taky). Není tedy, co by se rozneslo. A předpokládat, že všichni ti lidé co to vytáhli na Amazonu tak vysoko čtou obskurní weby jako ENWorld je naivita. Ti čtou New York Times a jiné, kde vycházejí PR články ke 40. výročí a o tom to je.
Rozdíl oproti DrD je právě v tom, že D&D je v USA značka, která je skoro tak známá jako Coca-Cola, což se o Dračáku fakt říct nedá. A proto taky o 20. výročí Dračáku nepíše Mladá Fronta, zatímco o D&D psali snad všichni.

Pravidla 5e mohou být dobrá nebo nemusí, ale tohle hlasování peněženkou o tom vůbec není. To je zcela a pouze o síle značky, nostalgii, očekáváních atd.. Na kvalitu hry dojde později, až se ukáže, jakou má životaschopnost a kolik prodejů souvisejících produktů dokáže vydojit.
21.8.2014 16:49 - Sparkle
No a hlavně ta pravidla vyšla v létě, kdy je okurková sezóna a naprostá většina knižních vydavatelství pouští ven jenom druhořadý tituly. To je pak hodně jednoduchý dotáhnout to na top 1.
21.8.2014 17:50 - noir
Něco pravdy je na všem. Kvalita IMHO zatím tak důležitá nebyla, spíš výbornej marketing a taky abstinence. Už jen to, jak se o nové edici psalo na VŠECH významných webech a zprávy vydávaly všechny velké agentury, je pecka. A všechny v podstatě opakovaly mantru Wizardů o nejlepší edici, která slučuje hráče všech edic. Docela by mě zajímaly čísla oslovených i to, jestli si dělali W. tu kampaň samo, anebo si na to někoho najali.

Načasování je špičkové, vizuály produktu perfektní, prostě z tohohle úhlu paráda. Už jen to, jak obsadilo ty první místa prodejnosti, je samo o sobě další výtečná reklama. Když teď zafunguje brzy i nějaký počítačový produkt nebo ideálně vznikne seriál (což by mohl, vzhledem k úspěchu tištěného produktu), tak další dva-tři roky se W. nemusí o prodeje bát...
21.8.2014 19:02 - sirien
Alnag píše:
A pak je tu samozřejmě to 40. výročí, které stačilo jen vysedět, což? :)

Je 40. výročí, jupííí, letim si něco koupit... ehm, takhle to IMO zrovna moc nefunguje.

Alnag píše:
Ti čtou New York Times a jiné, kde vycházejí PR články ke 40. výročí a o tom to je.

Nepodceňoval bych vliv sítí. Zejména ne u hry která 2 roky jela na pravidelných PR článcích s tisíci čtenáři a která skoro 2 roky jela snad nejotevřenější betatest ever.

Každopádně mám jednoduchou otázku - psaly The New York Times i o 30. výročí? Protože 40. výročí není nic moc zvláštního, že ne? Neni to ani 10, ani 50... neni to ani 20 (stará dobrá triáda 1, 2, 5...)
30 a 40, to je prakticky nastejno. A já si nějak nepamatuju, že by v roce 2004 byl nějakej mega hype kolem 30. výročí a produkty WotC by letěly v žebříčcích stropem.


Jinak kolik je absolutní počet prodejů nehraje roli - roli hraje to, že tím, že se dostali na RELATIVNÍ pozici #1 (bez ohledu na to s kolika prodanými kusy) si zajistili další promo a další reklamu a další prostor v médiích.


noir píše:
jestli si dělali W. tu kampaň samo, anebo si na to někoho najali.

Osobně mi přijde že s tím jak byla ta kampaň community-based a jak spjatá byla s tím produktem, tak možná měli konzultaci, ale z velké části si to museli dělat sami...


noir píše:
Když teď zafunguje brzy i nějaký počítačový produkt nebo ideálně vznikne seriál

...koukatelný film?
21.8.2014 20:02 - Alnag
sirien píše:
Je 40. výročí, jupííí, letim si něco koupit... ehm, takhle to IMO zrovna moc nefunguje.


Ne. Funguje to tak. Hm... v 80. letech jsem hrál D&D. Hm... tady je o tom článek. 40. výročí. To bych mohl koupit dětem...

sirien píše:
Nepodceňoval bych vliv sítí. Zejména ne u hry která 2 roky jela na pravidelných PR článcích s tisíci čtenáři a která skoro 2 roky jela snad nejotevřenější betatest ever.


Jako sítí, které si posílají recenze produktu, který sotva vyšel a nikdo to pořádně nestihl hrát? Nebo si posílají PR články z NYT? Protože tomu prvnímu nevěřím a to druhé jen podporuje mou tezi. Co se týče betatestu... to máš krátkou paměť. WotC v druhé fázi test zavřeli. Pathfinder a jeho betatest ti nic neříká? O Paranoiě XP ani nemluvě. Navíc od betatestu k tištěnému produktu se leccos (jak jsem pochopil) změnilo. Sám betatest taky dost smrděl hlavně PR akcí.

WotC se samozřejmě snažilo spinovat 30. i 35. výročí (v obou případě už ale produkty byly rok venku D&D 3.5e resp. D&D 4e). Ale 30. výročí mělo docela slušné PR pokrytí a taky D&D 3.5e byla velmi úspěšná edice... ostatně většina hráčů Pathfinderu se rekrutovala právě z hráčů D&D 3.5e. A D&D už dřív mívalo slušný úspěch v Amazon žebříčcích, byť myslím ne takový jako teď. Že si to nepamatuješ možná víc souvisí s tím, že tě to tehdy nezajímalo, nemyslíš?

sirien píše:
Jinak kolik je absolutní počet prodejů nehraje roli - roli hraje to, že tím, že se dostali na RELATIVNÍ pozici #1 (bez ohledu na to s kolika prodanými kusy) si zajistili další promo a další reklamu a další prostor v médiích.


To nerozporuji.

sirien píše:
Osobně mi přijde že s tím jak byla ta kampaň community-based a jak spjatá byla s tím produktem, tak možná měli konzultaci, ale z velké části si to museli dělat sami...


No, community-based byla. Ale zase není sporu o tom, že si vybrali klíčové opinion-leadery a nějak s nimi pracovali (víme, že zapojili lidi z ENWorldu a RPGsite, aby jim pomáhali s designem a ti pak následně šířili dobré jméno nové edice).
21.8.2014 20:19 - ShadoWWW
Co jsem viděl, tak ty přední recenze přímo u příruček na Amazonu jsou od lidí, co to už hráli. Ve WPN obchodech to totiž vyšlo už 14 dní před Amazonem, na GenConu dokonce ještě dřív. Společně s PHB i dobrodružství HotDQ.

Betatest utli po roce a půl, půl roku před vydáním. Rozdíly jsou celkově spíš kosmetické. Čekal bych i větší. Největší je např. sdružení některých věcí do bonusové akce nebo přidání čaroděje a černokněžníka. Betatest PF si ale nepamatuju, takže je možné, že byl větší.

Mezi opinion-leadery byl třeba i můj oblíbený dungeon basterd. :)
21.8.2014 20:42 - York
Základ je nejdřív si zjistit, jaký názor má potenciální opinion-maker na váš produkt, a až pak ho požádat o spolupráci nebo recenzi :-)
21.8.2014 21:37 - ShadoWWW
Článek na CNN!
21.8.2014 22:18 - sirien
Alnag píše:
Jako sítí, které si posílají recenze produktu, který sotva vyšel

jako:
Tom: bla bla bla... má vyjít v páté edici
Jon: Cože? Ona má vyjít pátá edice DnDčka?
Tom: jo no. A popravdě zatim to vypadá docela hustě
Jon: užs jí viděl?
Tom: jen nějaké promo a betatesty, trochu retro ale jako dost dobrý myslim

Jon: Ahoj File, hele pamatuješ jaks s náma hrál DnDčko? Tak normálně Tom řikal, že má vyjít už pátá edice a že vypadá docela dobře.


Jen geeci jako my vyžadují určité informace - neurčitá šeptanda pozitivního ladění je mnohdy to nejlepší promo, co produkt může mít.

Alnag píše:
To nerozporuji.

sorry, špatnej formát, tohle už nemělo patřit k odpovědi Tobě

Alnag píše:
Ale zase není sporu o tom, že si vybrali klíčové opinion-leadery a nějak s nimi pracovali

smart move

Alnag píše:
Že si to nepamatuješ možná víc souvisí s tím, že tě to tehdy nezajímalo, nemyslíš?

Touché...


York píše:
Základ je nejdřív si zjistit, jaký názor má potenciální opinion-maker na váš produkt, a až pak ho požádat o spolupráci nebo recenzi :-)

To tady má bejt nějaká kousavá poznámka nebo co? :D


ShadoWWW píše:
Článek na CNN!

Koukám, že Wizardi se rozhodli na scénu vrátit s pěkně nahuštěnym PR-rituálem...
21.8.2014 22:21 - York
sirien píše:
To tady má bejt nějaká kousavá poznámka nebo co? :D


Ano, prosím ;-)
22.8.2014 00:03 - Vojtěch
Noir: Právě proto celková čísla možná nejsou důležitá pro reklamu a historickouspěšné oslavy, ale nám ostatním by napověděla, zda se tu bavíme o vítězi závodu plnokrevníků, nebo se jen děcka honila kolem stolu se smetákem místo koně.

A co se mantry Wizardů týče, tak co jiného můžou taky opakovat, když to většina z těch co o tom psali pořádně odzkoušené asi nemá. Pořádně recenzovat se to bude tak za měsíc, možná i za měsíc po tom, co bude core komplet venku...
22.8.2014 00:17 - noir
Vojtěch: Tak v Kanadě to poráží Hru o trůny i Divergenci, a to už jsou docela Arabové :)
22.8.2014 05:58 - Vojtěch
Poráží v současném prodeji tento měsíc, nebo v celkovém prodeji kusů? Porazit knížku tři roky po vydání by zase takový úspěch nebyl...
22.8.2014 10:07 - ROBOcop
Horda v lepsi kvalite a horda upravena pro tisk
22.8.2014 10:17 - Vojtěch
Jestli je to Hoard, tak je to Poklad, nikoli Horda (podívat se nemůžu, máme to tu blokované :))
22.8.2014 10:39 - ROBOcop
2Vojtech: Ja vim, je to pouze pracovni oznaceni :-)
22.8.2014 11:09 - Vojtěch
Ufff... já jsem raději opatrný u českých překladů.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.39709711074829 secREMOTE_IP: 3.237.254.197