Kultura

ShadoWWW
8.7.2014 08:53
[Překlad] Dungeons & Dragons 5e CZ
Kdysi jsem omylem založil překlad D&D 5e jako diskuzi místo článku. Gurney mou chybu napravil, proto tuto diskuzi zamykám (aby tu neběžely dvě diskuze na stejné téma) a dál přesměrovávám na onen článek, v jehož přiložené diskuzi můžeme dále diskutovat nebo stáhnout překlady.

Karty kouzel a žetony zde.

Princové apokalypsy (zatím jen draft)
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
14.11.2014 17:07 - ShadoWWW
Píše:
za překlad deníků

Po pravdě je tam jedna chybka. Omylem je tam dvakrát kolonka "vlasy". Vedle "váhy" má být ale "výška", ne "váha". Mám to ve frontě oprav. ;)

Píše:
chtějí přeložená kouzla pro své classy (wizard a klerik s heal doménou)

Heal doména je už v Základních pravidlech, ne? (EDIT: No jo, tam je vlastně Life doména!) Ale jinak kouzla sestavená pro konkrétní povolání je velmi častý požadavek, co mi lidé píšou přes PMky. Mám to v plánu udělat pro všechna kouzla z PHB už tento víkend.

Píše:
přeložit klanová jména u trpaslíka

OK. :-D

Píše:
A po 5 letech skvěle znalé angličtiny.

Tomu se nedivím. Po pravdě, těch lidí, co umí fakt dobře anglicky, zas tolik v populaci není, a to ani mezi dětmi. A těch lidí, co čtení v angličtině preferují před češtinou, je ještě míň. To je taky smysl všech překladů. ;)

Ale jinak díky za vzkaz. ;-)
19.11.2014 22:24 - ShadoWWW
Doplnil jsem seznamy kouzel podle povolání (PHB). Pro barda, čaroděje, klerika a kouzelníka. Zbytek povolání příště.
22.11.2014 23:40 - ShadoWWW
Ukázka z překladu PHB byla trochu aktualizovaná.
2.12.2014 12:05 - Andy
Ahojte. Pripravuje niekto ostatné knihy na preklad? Myslím tým vyrobenie indd súborov podľa originálu?
21.12.2014 20:29 - Andy
Dobre vedieť. Vďaka.
22.12.2014 20:58 - Gurney
ShadoWWW píše:
Ukázka z překladu PHB byla trochu aktualizovaná.

Awesome, některé stránky (trpaslík, dragonborn) se mi líbí víc než originál.
22.12.2014 23:57 - ShadoWWW
Gurney: Něco se chystá na Štědrý den. ;-)
24.12.2014 12:25 - ShadoWWW
Aktualizace ukázky z Příručky hráče. Až po druida (v českém řazení), hraničář bude během svátků.

Pěkný Štědrý den!
27.12.2014 15:33 - ShadoWWW
Příručka hráče aktualizovaná o hraničáře.
27.12.2014 15:51 - JanoS
Parada, diky!
Vsiml jsem si ze u pozdejsich kapitol uz nedelas 1:1 grafickou upravu, a jsou tam i jine obrazky? Planujes to pak predelat az bude hotovy text, nebo se ti uz s tim nechce delat?
Kdyz jsem videl ten zacatek, jak to krasne sedi s originalem, tak jsem malem padnul na zadek, dobra prace :)
27.12.2014 16:13 - ShadoWWW
Předpokládám, že dříve či později vyjdou originál PDFka. Pak to půjde předělat na 1:1. V současné době nejsou dostupné oficiální ilustrace v elektronické podobě, jen něco málo, tak jsem se rozhodl tam dávat jiné ilustrace. Jsou sice dostupné skeny, ale to by nevypadalo dostatečně pěkně.

Jinak ty své ilustrace tam dávám z různých zdrojů. Teď například u hraničáře jsem tam dal ilustraci Willa Dohody z knižní série Hraničářův učeň. ;)
27.12.2014 18:00 - JanoS
OK, ty ilustrace jsou hezke :) Jen pokud muzu poprosit, slo by zacinat kazdou rasu a povolani na nove strance? Orginal knizka to tak dela, ale tvuj preklad obcas zacina povolani v pulce stranky. Kdyz si budou lidi treba tisknout jenom subset vsech stranek pro svoji postavu tak to pak vypada zvlastne.
27.12.2014 21:52 - ShadoWWW
Ještě o tom popřemýšlím.

Původně byla varianta zasadit český text do naskenované grafiky, kdy by to bylo v podstatě 1:1, ale graficky by to nevypadalo uplně nejlíp (čti: jako originální PDF) a pak - podle výsledků ankety jde lidem hlavně o text.

Právě to, že v originále je tolik grafiky, působí při překladu problémy. Graficky, ale hlavně layoutově jsou příručky páté edice naprosté lahůdky a předvádí v podstatě maximum, čeho lze současnými technickými prostředky dosáhnout. Jsou o třídu výš než Pathfinder nebo 4E a o několik tříd výš než jiná RPG.

Problém je ale v tom, že textově to pak bez ilustrací někdy vychází tak blbě, že na ilustrace zbývají 3 sloupce textu, nebo naopak téměř nic. Pak stojím před otázkou, zda do dané části nedat žádný obrázek (a to nechci), nebo tam teda něco dát. Dobře, ale když tam dám obrázek, tak v obou krajních špatných variantách mi pak vychází, že mi stále zbývá ještě třeba jeden dva sloupce prázdné. A pak stojím před problémem, že musím hledat po internetu obrázky, které by tam zapadly. D&D obrázků je sice na internetu hromada, ale musím řešit to, že ilustrace by něměly být každý pes jiná ves, neboli měly by být formálně podobné (toto v originále řeší Art Director). A zde už často nastává velký problém.

A pak je tu ještě jedna věc. Většina lidí, co si tisknou překlad pravidel, si to tisknou na domácích tiskárnách. Aby ilustrovaná verze i s podkladem vypadala pěkně, muselo by se to tisknout na profi barevné laserové tiskárně. Na domácí inkoustovce pak mnohem lépe vypadá verze, kterou v současné době označuji jako verzi pro tisk. Udržovat ale dvě verze je náročné. A když k tomu připočítáš to, že většině lidí jde jen o český text, pak jsem došel k závěru, že nejlepší bude udělat jednu verzi, ve které bude vypínatelná veřejná vrstva. Když ji uživatel vypne, zmizí mu obrázky a podklad. Pro čtení na obrazovce nebo tisk na laserovce tak bude lepší mít vrstvu zaplou, pro tisk na inkoustovce si uživatel vrstvu vypne. Takto to má udělané hra Labyrinth Lord. Nemá to sice pomocí vrstev, ale pomocí dvou různých PDF, ale výsledek je stejný. A zde přichází důvod, proč jsem se rozhodl spíš pro méně obrázků a více nahuštěného textu. Protože když si to lidé vytisknou, tak místo každého obrázku budou mít prázdné bílé místo. A je hloupé mít příliš mnoho bílých míst.

Ale jak jsem napsal, ještě o tom popřemýšlím, jak dojít k co nejlepšímu kompromisnímu výsledku.
28.12.2014 13:44 - alefo
sa musim pozriet, ako spravili tie 5e, lebo 4e bol dost shit sadzba, o to viac, ze 3.5e bola svojho casu dokonala
28.12.2014 13:56 - ShadoWWW
alef0: doporučuji si prohlédnout přímo vytištěné knížky. Ty vypadají o hodně lépe než naskenovaná PDFka.
28.12.2014 14:02 - andtom
ShadoWWW píše:
Graficky, ale hlavně layoutově jsou příručky páté edice naprosté lahůdky a předvádí v podstatě maximum, čeho lze současnými technickými prostředky dosáhnout. Jsou o třídu výš než Pathfinder nebo 4E a o několik tříd výš než jiná RPG.

Hmmm, o několik tříd .... to jsou silná slova. To jsi někde četl nebo jsi to srovnával nebo zbožné přání?
28.12.2014 16:29 - ja
krasne, ShadoWWW skvela prace! jen tak dale a blbych komentaru jako napsal andtom se vubec nevsimej, jeste jednou Dik!
28.12.2014 18:56 -
ShadoWWW píše:
alef0: doporučuji si prohlédnout přímo vytištěné knížky. Ty vypadají o hodně lépe než naskenovaná PDFka.

diky za odporucanie!
28.12.2014 20:04 - ShadoWWW
andtom: Když se podívám na knížku, tak si vždycky řeknu: Jak by to bylo těžké vyrobit v InDesignu? Pár příkladů:

- Castles & Crusades má velmi primitivní sazbu srovatelnou třeba s DrD 1.6. Stačí ti nadefinovat pár textových stylů, tabulkokvý styl, dvousloupcovou šablonu stránky a je to.

- DrD2, D&D 4E nebo Fate Core mají trochu složitější strukturu. Už musíš navíc nadefinovat rámečky a některé další prvky, ale celkově je to stále relativně jednoduché.

- Pathfinder a D&D 3.5 jsou už složitější příručky. Jsou tam některé další prvky, které jsou dělané v Illustratoru, ale jde o relativně jednoduché prvky.

- Nové příručky D&D 5e jsou plné složitých prvků, které nikde jinde nenajdeš. Např. prolínavé prvky mezi ilustracemi a podkladem (ala "otrhaný papír"), různé efekty skvrn nebo to, že celá pravidla jsou prolnuta množstvím nejrůznějších ilustrací, od koncept artů po renderované ilustrace. Třeba kapitola o vybavení je plná miniilustrací předmětů, ale každá z těch ilustrací je tam vložena samostatně; jde tedy o množství vložených miniilustrací, nejde o jednu celkovou ilustaci. Nebo různé efekty čar a stínování, kouřové efekty... Celkově se tam objevují velmi pokročilé efekty, a nejde jen o efekty v InDesignu. Jde o velmi pokročilé efekty vytvořené v Illustratoru a Photoshopu.
29.12.2014 12:44 - andtom
ShadoWWW: Chápu, že považuješ za rozhodující kritérium náročnosti vyhotovení. Pro mě je to nepodstatné, resp. důležité je to, jak co ve výsledku vypadá a působí. Je mi jedno, jestli je kresba namalována štětcem s pouhým jedním liščím chlupem za 5 let, nebo normálním mnohem rychleji (divný zcela vymyšlený příklad, je jen pro vysvětlenou). Držel jsem příručky 5e, stejně tak jako jiných her. Několik tříd tam svým pohledem konečného uživatele prostě nevidím.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090764045715332 secREMOTE_IP: 54.205.238.173