Kultura

ShadoWWW
8.7.2014 08:53
[Překlad] Dungeons & Dragons 5e CZ
Kdysi jsem omylem založil překlad D&D 5e jako diskuzi místo článku. Gurney mou chybu napravil, proto tuto diskuzi zamykám (aby tu neběžely dvě diskuze na stejné téma) a dál přesměrovávám na onen článek, v jehož přiložené diskuzi můžeme dále diskutovat nebo stáhnout překlady.

Karty kouzel a žetony zde.

Princové apokalypsy (zatím jen draft)
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #1
8.7.2014 08:53 - ShadoWWW
Překlad názvů příruček:
Ono jde o to, že Wizardi chtějí navázat na tradici BECMI. PDFko je basic, core příručky maj být označovány jako advanced a pak některé dodatečné moduly budou taky jako advanced a některé specializované moduly budou jako expert.

Pokud se Basic nazve jako Základní pravidla, pak Advanced budou Pokročilá a Expert bude jak? Když to bude jako ... pro začátečníky (starter set), pro pokročilé (basic) a pro experty (advanced), tak to teda taky nesedí, protože bude chybět ještě jeden stupeň; pokud Expert nebude pro mistry, což by se ale zase mohlo plést.

A pokud bude Starter set Pro začátečníky a Basic jako Zákaldní pravidla, pak se sice nabízí Advanced jako Pro pokročilé a Expert jako Pro mistry, ale pak si začátečník může myslet, že další díl, co by si měl pořídit, je Pro pokročilé (Advanced, tedy core příručky), což ale vlastně není, protože další přirozený krok by byly Zákaldní pravidla.

Jako ko, možná to moc řeším. Ale přiznám se, že mě tím značením a charakterem pravidel trochu zaskočili. Původně jsem myslel, že Basic bude víc pro začátečníky a že Starter Set bude spíš něco jako Krabice pro začátečníky nebo Úvodní pravidla či tak něco.

Rozhodně bych ocenil návrhy a pak nejspíš udělám nějakou anketu, jak se to líbí ostatním.
Autorská citace #2
8.7.2014 08:57 - ShadoWWW
Hoďte sem prosím své návrhy. Nejlépe ve tvaru
Starter Set = ...
Basic D&D = ...
Advanced D&D = ...
Expert D&D = ...

A co v blízké budoucnosti? Návrhy na
Lost Mine of Phandelver a Phandalin. :-)
Autorská citace #3
8.7.2014 09:00 - sirien
no já bych se hlavně co nejširším obloukem vyhnul původní dračákystické zprzněnosti "pravidla pro XXX", protože to je naprosto dementní a dost... hrubé vůči uživatelům.

Šel bych cestou "XXX pravidla" (základní / pokročilá / ???), protože tím dáváš label na ta pravidla a ne na ty, kteří je používají.


Nebál bych se to nazvat hrubym překladem: Startovací krabice :)
Úvodní pravidla
Základní pravidla
Pokročilá pravidla
Mistrovská (?) pravidla?
Autorská citace #4
8.7.2014 09:03 - ShadoWWW
Takhle nějak by vypadala Základní pravidla :-)
Autorská citace #5
8.7.2014 09:04 - Vojtěch
D&D level:
Novic
Tovaryš
Mistr
Over 9000!!!

Nemůžu si pomoci, ale ten jejich font je fujtajbl :(
Autorská citace #6
8.7.2014 09:07 - ShadoWWW
Píše:
Nemůžu si pomoci, ale ten jejich font je fujtajbl :(

Tak to běž reklamovat k Wizardům. :-) Jinak je fakt, že je to dost naňahňaný font, ale to je tak schválně. Předělat font je minimální práce. Ale vždy se radši držím co nejblíž originálu.
Autorská citace #7
8.7.2014 09:12 - ShadoWWW
Když jsem u těch fontů... Kdo poznáváte tento font? :-)
Autorská citace #8
8.7.2014 09:13 - uzdil88
Nechci vám do toho nějak moc kecat protože to tady spíš pročítám než něco píšu ale třeba na obálkách core setu nikde nápis advanced není (ale nikdo zatím asi neví jestli ještě nebude) a tak jestli to není na jednu stranu zbytečné to takhle řešit.
A nebo ještě jedna varianta, vzhledem k tomu, že výrazy jako starter, basic,.... jsou všeobecně známy, tak jestli je nezachovat v originále.
Autorská citace #9
8.7.2014 09:21 - ShadoWWW
uzdil88: Na obalech core příruček to nebude, ale například dobrodružství a jiné moduly se budou odkazovat na basic, advanced nebo expert verze pravidel. Zachovat to v originále je samozřejmě taky možnost.
Autorská citace #10
8.7.2014 09:28 - Vojtěch
ShadoWWW: Víme, ale nemá to cenu (taky víme).
Autorská citace #11
8.7.2014 10:17 - Nachtrose
Sirien: nevím, přemýšlím, zda by právě názvosloví podle oDrD ( pravidla pro XXX ) nebylo zajímavé. Zda by to třeba nedokázalo to, v čem selhalo DrD2; totiž v přilákání hráčů oDrD k dobrému systému.
Autorská citace #12
8.7.2014 10:31 - sirien
Nachtrose: nedělám si iluze: kdo bude mít zájem o překlad si pro něj dojde - kdo nebude mít apriori zájem o překlad, toho stejně neoslovíš, protože to nebude tištěná knížka na kterou by náhodou narazil a odkaz na fóru ho buď přesvědčí sám nebo ne - název v tom nebude hrát roli.

Bohužel, kdyby to bylo takhle easy, byl bych první, kdo by za to loboval.
Autorská citace #13
8.7.2014 10:40 - wlkeR
No, když se to vezme do důsledků, jedinej rozdíl mezi Basicem a "Advanced" pravidly je ten, že Basic má úzké výběry ras/povolání/bg a chybí featy. Jinak je, až na rozsah, všechno stejný, takže proč v tom rozlišovat?

Nováček by měl prostě začít na Starteru, takže jasnej level začátečníci. Někde v diskusi (nebo na nějakém blogu, už nevím) zaznělo, že Basic jako takové moc beginner-friendly nejsou, takže jasně že jde o další level - ale ten level je stejný jako v PHB, protože nakonec Featy jsou beztak volitelná mechanika, a zatímco je možné, že některé classy budou trochu zašmodrchanější než "core 4" zase - je jen na hráči jakou PODúroveň obtížnosti zvolí. Takže:

Starter = Začátečník
Basic + Advanced = Pokročilý
Expert = Expert.

Done :)
Autorská citace #14
8.7.2014 10:47 - Arten CZ
Starter set - Startovní sada
Basic D&D - Základní pravidla

Jinak já proti Pravidla pro začátečníky, pokročilé a experty nic nemám, naopak mi to vzhledem k názvům příruček docela i sedí.
Autorská citace #15
8.7.2014 11:07 - ShadoWWW
wlkeR kýblohlav: Basic a Advanced nemůže být oboje najednou pokročilý. Protože když bude někde řečeno, že jenda věc je pro Basic a druhá pro Advanced, tak na ně musíš odkazovat dvěma různými českými slovy. V rámci basic/advanced taky nejde jen o počet možností, ale i o množství textu. Vrhnout se po Starter Setu hned do 960 stran textu core příruček by bylo maso. :-) Plus to, že ty přirozené kroky Starter Set > Basic > Advanced jsou tu proto, že:
- Starter Set: Naučíš se, jak se hraje D&D - naučíš se základní mechaniky, naučíš se, co je roleplaying a pochopíš systém ras a povolání. To vše na zábavném dobrodružství.
- Basic D&D: Naučíš se vytvářet postavu a budeš s ní, nebo svou původní postavou ze Starter Setu, postupovat až do 20. úrovně. Budeš mít více voleb než nabízí jen Starter Set, ale všechno se to omezuje jen na ikonické věci D&D.
- Advanced D&D: Nové rasy, povolání a spousta nových schopností. K tomu se jako hráč nově naučíš, jak fungují odbornosti a obory (subclassy), které v Basicu nebyly. DM se zas nově naučí, jak vytvářet své vlastní nestvůry a více experimentovat s pravidly. Jak připravovat různé typy herních světů (low-magic, high-magic, různé formy léčení aj.)
Autorská citace #16
8.7.2014 11:26 - Vojtěch
Co takhle pracovat se slovem rozšířená?
Autorská citace #17
8.7.2014 11:29 - ShadoWWW
WALL OF TEXT!

Co se týče DrDo značení, tak to mě právě láká. Jeden můj kámoš, co dřív hrál jen DrD a nic jiného nechtěl hrát, tak ten je z 5e nadšený. Protože:
- DrD+ mu přišlo překombinované a složité na hraní u stolu
- DrD II opustilo mnoho principů starého DrD, plus řešení, jak navázat fikci na pravidla a obráceně, bylo pro něj často větší opruz než několik různých vyhodnocovacích systémů v DrDo.
- DnD 4E mu přišlo příliš jako WoW, hrál rád Tarii, ala "vesnické dobrodružství".
- U DnD 5e měl tři problémy (hráli jsme už podle Playtestu):
1) Pravidla nebyla v češtině (tak jsem mu je přeložil)

2) Dějmistr mu přišel jako strašně divný slovo, stejně jako Vypravěč nebo Pán hry. "Pojďme tomu říkat normálně Pán jeskyně, to je zažitý," byl jeho argument. Člověk vyskytující se běžně na Kostce a RPG F si často ani neuvědomuje, jak v běžné populaci je už zažité "Dračí doupě" jako synonumum RPG (a spousta lidí si myslí, že Dračí doupě je český překlad DnD) a "Pán jeskyně" jako obecně GM. To jsou věci, které jsou natolik zažité, že např. nutit lidi říkat Dějmistr nebo Vypravěč je už apriori odradí pravidla vůbec zkoušet. Opravdu! (Proto jsem kamarádovi v překladu změnil Dějmistra na Pána jeskyně a byl nadšený.)

3) Chtěl hrát v settingu Tarie a od DnD ho odrazovali klerici, paladinové, mniši a slotový systém magie. Říkám mu: to je jednoduché: tak za kleriky, paladiny a mnichy nehraj, ber to, jako by v pavidlech vůbec neexistovali. A slotová magie funguje v 5e podobně jako magenergie v DrD+. Si představ, že místo "magů různých úrovní" se ti vždycky obnoví "pozice kouzel různých úrovní" a za ty pak můžeš vyvolávat kouzla. (Odmítl jsem přejmenovávat sloty na magy a ani jsem nemusel - ani to nepožadoval). Ten koncept se mu nakonec moc líbil. V kombinaci s triky (cantrips) mu to přišlo nakonec mnohem lepší. Teď je z 5e nadšený a zpátky by už nešel. Libí se mu, jak D&D 5e podporuje na nízkých úrovních "vesnická dobrodružství" - měl vždycky představu, že DnD je jen o high-fantasy.

Tím chci říct, že tlačení lidí do nových pojmů, jen kvůli tomu, že se nám ty staré nelíbí, i když jsou už hodně zažité, může být stejně kontraproduktivní jako tlačení lidí do jiného či jediného stylu hraní. Oboje je odradí hned na začátku. Lepší je ukázat, že hra podporuje stejný typ hry jako DrD, a k tomu to dělá systémově výrazně lépe a nabízí spoustu nových možností, které DrD nenabízelo. Hráč hru zkusí (protože nabízí, co má rád a je zvědavý na nové možnosti) a pak třeba zjistí, že mu ty nové možnosti vyhovují mnohem víc. A pokud hra používá i stejné či podobné názvosloví, na jaké je zvyklý, pak má ještě mnohem větší chuť to zkusit, protože se cítí "jako doma".
Autorská citace #18
8.7.2014 11:37 - York
ShadoWWW: Vidím to stejně. Ostatně to tak i dělám (jen toho Pána jeskyně jsem si odpustil ;-)).

edit: Fakt je, že DnD (a pátá edice obzvlášť) se pořád drží toho stejného základního konceptu, který zkopíroval dračák. Takže DnD 5e v podstatě je současně i DrD 5.
Autorská citace #19
8.7.2014 11:49 - noir
ShadoWWW: Za mě je to úplně jasné - zcela s tím, co píšeš, souhlasím. Terminologie Dračáku je nejzažitější a nejvíc v povědomí. Dračák zná u nás každý, tak proč vymýšlet nové pojmy.
Autorská citace #20
8.7.2014 11:56 - Vojtěch
Já bych taky nebyl extra inovativní, ale tady je o jeden pojem navíc , který stojí jaksi vedle těch ostatních a to je to volně dostupné core
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089875936508179 secREMOTE_IP: 3.229.124.236