Kultura

sirien
14.8.2014 18:57
Kontroverze a nekorektnost v RPG
strany 1 - 16 (20 postů/strana): Numenera a později nějaké obecné gender tlachy

#313 a dál rasismus v RPG
13.12.2017 00:19 - Colombo
Sirien: Margaret Meade a její sutdium polynésanů.

https://en.wikipedia.org/wiki/Margaret_Mead

Kniha Coming of Age in Samoa , informátorka později přiznala, že si všecko vymyslela a z Meade si dělala prču.
13.12.2017 00:24 - Colombo
Ale tohle bylo i s chlapy.

"Why you didn't tell us how females are important in your society?"
"Well, you only asked about the males."
13.12.2017 06:47 - efram
Log 1=0 píše:
Tak hele, nefunguje to, ale všichni jsou očarovaní, takže to funguje. Má dušička pokoj?


Opravdu postrada smysl jakkoliv dal s tebou diskutovat.....nicméně se ještě pokusím

Log 1=0 píše:
jen abych mu dokázal, že je funkční


Zatim jsi dokazal ze to je funkcni jen pro to ze to tak chces. To je cele.

Celkový pohled:

To, že ve tvé fantasii a v tvém světě tvoje armáda funguje je prostě pohled tebe jako autora. Já celou dobu říkám, že by reálně tento tvůj konstrukt nefungoval. Jednak tam hraje roli sociálně společenská rovina. Byla zde už vysvětlena v několika postech a zároveň i určité predispozice jednotlivých pohlaví. Pokud vyjdu z předpokladu, že většina fantasy světů má armádu koncipovanou jako středověké armády, plus přihodí nějakou tu magii. Tak u klasického pěšáka, rytíře etc. je hlavní devizou fyzická síla, vytrvalost a odolnost. A tady můžeme klidně použít stať ze zmíněné bakalářky.

Píše:
zpráva z americké armády říká, že americká vojačka je o 12 centimetrů kratší a 14 kilo lehčí než voják. Měla o necelých 17 kilogramů méně svalů a o 2,5 kilogramu více tuku. Má 55 procent síly horní části těla a 72 procent síly spodní části těla průměrného mužského vojáka. Protože tuk má vliv na aerobní aktivitu a schopnost snášet horka, jsou
ženy v nevýhodě třeba při dlouhých pochodech ve vedru. Jednotlivé variability jsou samozřejmě možné, ale jde o výjimky potvrzující pravidlo. Vždy bude ale platit, že cílem je bojeschopná armáda v rámci disponibilních zdrojů a důsledkem podíl žen, ne naopak.
13.12.2017 07:18 - shari
sirien píše:
Mě by prostě praštila do očí ta informace samotná - okamžitě by mi proletěly hlavou všechny ty navazující otázky.

Což ti samozřejmě neberu. Jak jsem řekla, může to být tím, s jakými lidmi hraju.

sirien píše:
Já jako neříkám, že je nelze zodpovědět a vytvořit prostředí, kde ženy reálně bojují. Můžeš vytvořit např. nějakou Viking-style kulturu která je úzce protknutá s bojem a válkou a v níž prostě bojují všichni, protože nutnost a když už všichni bojovat musí, tak se tomu prostě přizpůsobí i celá ta společnost atp.

Ale to by určitě bylo zajímavé. :) Samozřejmě by to muselo být zpracované tak, aby to mělo nějaký praktický dopad na hru - pokud by to byla jen fakta tak nějak mimochodem, bylo by mi dost líto DMova ztraceného času.

Letokruh píše:
efram píše:
add 1. myslím, že právě na základě kriminality a dalších konotací lze jasně doložit, že ženy vnímají určité hodnoty jinak.


Nevím, jestli zrovna od zločinců lze extrapolovat na světonázor celé mužské populace. A) asi netvoří úplně významnou část populace (?), B) asi už z definice se vymykají normálu (?) (jenom domněnky)

Co se kriminality týče, tak podíl na tom má rys/atribut Agreeableness z modelu osobnosti OCEAN (Big 5). Statisticky mají ženy tenhle atribut mírně vyšší než muži - což v praxi znamená, že ve většinové populaci, tam, kde jsou hodnoty kolem průměru, bude rozložení plus mínus nastejno, ale na extrémních koncích drtivě převládá jedna skupina. No a čím nižší Agreeableness, tím větší (nazvěme to třeba...) předpoklady k násilnické kriminalitě*, pak je celkem logické, že těch brutálních kriminálníků bude víc mužů.


* předpoklady a statisticky, tedy pokud vám v nějakém testu vyjde nízká Agreeableness, tak to nutně neznamená, že jste kriminálník, je tu samozřejmě spousta dalších věcí. Asi předpoklady není úplně nejpřesnější slovo, lepší mě bohužel nenapadá. Docela dobře tohle zpracoval Jordan Peterson v sérii "Personality and its Transformations" (záznamy z VŠ přednášek) - ten to rozhodně dokáže vysvětlit líp než já. Což v podstatě dokáže i Wikipedie, co si budem povídat.
13.12.2017 08:18 - LokiB
Colombo píše:
Blaming wikipedia, for what?

wikipedia píše:
Most anthropologists hold that there are no known anthropological societies that are unambiguously matriarchal, but some authors believe exceptions may exist or may have


tak jasně, v češtině má ten pojem dvě části. ty sis vybral tu jednu :D

Píše:
současné antropologii se termín matriarchát téměř neužívá. Místo toho se objevuje pojem matrilinearita, tj. uspořádání, kde se osobní status a privilegia, případně i majetek dědí v mateřské linii.

Matriarchát není jen otázkou minulosti, ale můžeme jej najít i v současných kulturách. Jedná se převážně o východní Indii, Nepál, Čínu, Indonesii, Jižní Ameriku a různé části Afriky


Nehledě na to, že i ta ENG verze, bohatší a kritičtější, tam příkaldy jmenuje
13.12.2017 10:01 - Log 1=0
efram píše:
Já celou dobu říkám, že by reálně tento tvůj konstrukt nefungoval.

Pokud "reálně" znamená "v realitě", tak to nikdo nepopíral. Pokud "reálně" znamená "ve fantasy světě, který se opírá o realitu ve všem, kde není explicitně zmíněn opak", tak to nikdo nepopíral. Pokud "reálně" znamená "ve fantasy světě, který připadá tobě, Eframovi, uvěřitelný" tak to nikdo nepopíral. Pokud "reálně" znamená "ve fantasy světě, který jsem si já, Log 1=0, vymyslel speciálně tak, aby se mi v něm dobře vedla kampaň, a který připadá uvěřitelný mým hráčům" tak mám empiricky ověřeno, že to tak není, a jakýkoli teoretický argument, který předložíš, nemůže fungovat. Tak proč to tu pořád točíš?
13.12.2017 10:34 - efram
Log 1=0 píše:


ja se od začatku vyjadřoval k tomu, ze by na základe realné armády taková armáda nefungovala.....
13.12.2017 10:49 - Log 1=0
efram píše:
ja se od začatku vyjadřoval k tomu, ze by na základe realné armády taková armáda nefungovala.....

Tak to se hádáme dost zbytečně, můj svět není v konečném důsledku koncipován tak, aby do něj tato zkušenost byla přenositelná. Ano, chápu, že to někomu může vadit. Ale u mé hry to nikomu nevadí, takže pohoda.
13.12.2017 12:00 - Gurney
Můžete pls někdo ještě jednou linknout tu bakalářku o přístupu o ženách a mužích v armádě? Včera jsem na to neměl čas a teď se mi nedaří to v diskuzi najít.
13.12.2017 12:24 - Log 1=0
Gurney: Tu
Jinak LokiB 515
13.12.2017 14:26 - sirien
Au.

Sem si tu bakalářku otevřel a jako - ksakru to se jako na českejch školách neučí citovat nebo co? Půlku odstavců bych jí seškrtal se suchou poznámkou "citation needed".

Čtyři odstavce silnejch tvrzení podložený odkazem na jednu knížku - #srsly? ...a ještě navíc uvedenou až na konci posledního toho odstavce - tzn. ta citace patří jen k poslednímu tvrzení a ty předchozí sou podložený čim? Nebo to má jako patřit k poslednímu odstavci a nepodložený sou jen předchozí tři? Asi těžko když to je až na konci toho odstavce...

...citace uvedená číselným odkazem a vepsaná jako poznámka pod čarou... ok... vím, že na to nadávám úplně pokaždý, když čtu něčí práci, ale ISO690 je odpornej paskvil dožadující se plošné studentské anarchie! APA, APA, APA! A jmenný citace, samozřejmě, číselný sou odpornej hnus.

...a celý to pokračuje dál, mává tam tvrzeníma, ale zdroje a podklady sou jako kde? Tohle má ta univerzita fakt odvahu vyvěsit na internet? To je tristní.

Ty "A" pasáže v praktický části - jako vážně? Vážně?

Některé, další, většina... to je ksakru kolik? A z jakého vzorku?


Tohle u mě nemá větší váhu než individuální názorovej rozhovor na nějakym zpravodajskym portále, sorry.
13.12.2017 14:53 - LokiB
Však jsem to taky uváděl jako zajímavost :)
Tedy obsah mohl být takovou malou zajímavostí pro někoho, vzhledem k této diskusi.
Ale jak bylo vidět u Taurilu, jdeš na to od podlahy, když neprojde obálka nebo forma, tak je dílo po zásluze ztrestáno :)
13.12.2017 15:21 - sirien
Tak u bakalářský práce sou tohle mnohem zásadnější faily, doslova kritický - pokud předkládáš tvrzení a nepodkládáš je zdrojema tak ta tvrzení nic neznamenají - si tam můžeš napsat absolutně cokoliv se Ti zlíbí.

Jako na těch lepších školách kde sem studoval by mi s takovouhle formou vyrazili dveřma i se semestrálkou. Jakože doslova - napsal sem semestrálky se zásadně menšíma chybama a byly mi vrácený s tim že by to možná bylo ok, ale že si to mám doladit jinak zbytečně ztratim body. Za tohle by se se mnou nikdo ani nezabejval a obratem bych dostal 0% za nepřijatou práci.
13.12.2017 15:54 - Naoki
Nekoukal jsem na bakuli ale to co popisuješ se bohužel objevuje na pracích i v lepších školách.
Holt když někteří profesoři nemají problém prohlásit před plnou posluchárnou že bakalářské práce nečte, pouze úvod a závěr, a ani některé magisterské, tak se nediv že projde to co projde.
13.12.2017 16:16 - Log 1=0
Naoki píše:
bakalářské práce nečte

To jako, když je oponent?
Wow. To je síla.
13.12.2017 18:14 - LokiB
No, to bych spíš tipoval na vedoucího diplomové práce. U oponentů to je trochu složitější vzhledem k posudku, co píší. neříkám, že to není možné, ale dost riskují, že ta ostuda bude rychlá a velká ....
13.12.2017 18:24 - sirien
Nedivil bych se ani těm oponentům. A popravdě zoufalost je obojí, nějak v tom nevidim rozdíl. Vlastně vidim - pokud práci nečte vedoucí práce, tak nechápu proč něco vede (když si vzpomenu jak mojí bakapráci vedla doktorka češtiny, která mi každou verzi co sem jí poslal vracela s cynickou informací o tom že mi jí jazykově zkorekturovala protože na to nemohla koukat...)
13.12.2017 18:43 - LokiB
"jazykově zkorekturovala" = vylízala z toho hrubky :D

vedou, protože musí ... málo lidí, hodně studentů, atd. atd.
chraň bůh, že bych to omlouval, jen jsem raději, když se takhle fláká učitel antropologie, než kdyby to byl třeba mozkový chirurg ...
13.12.2017 19:12 - Naoki
Log: veřejně to natvrdo prohlásil pouze ten co mi pak dělal oponenta, více to více či méně naznačilo, a i u toho vedoucího co jsem měl tak si to taky trochu víc přečetl až když mi měl napsat posudek (ačkoli jsem by za nim na konzultačkách několikrát). Dopadlo to pak směšně v tom, že vedoucí mi vytkl úplně pitomé věci (které jsem mohl za pár minut doplnit kdyby mi to řekl předem) a dal mi za dva, zatímco oponent to celé pochválil a dal za jedna.
Když jsem se potom snažil na magisterském v itálii aplikovat nevhodně osvojený vzorec chování, tak mi to vedoucí po prvních konzultačkách vrátila s tím, že můj styl citování je na hranici plagiátorství.
Toliko k naši úrovni.
13.12.2017 22:01 - Colombo
LokiB píše:
Nehledě na to, že i ta ENG verze, bohatší a kritičtější, tam příkaldy jmenuje

Tak si to pojďme rozebrat:

African Nations -- citation needed, Kandrake wiki je taky skoupá na detaily, většinou cituje malby, římské zápisky (typicky nespolehlivé). Nutno podotknout, že existence královny nedělá společnost matriarchální. Co se týče Nubie, tak království Aksum mělo hromadu králů (krom oné královny ze Sáby), takže to asi taky těžko.

Ancient Near East "predominance of supreme godess" nic neříká o matriarchátu. Tohle je myšlenka jisté Marija Gimbutas, jenže je to naprostý nesmysl. Egypt, Řecko a Řím, stejně jako Keltové mají hromadu bohyň, nic to ale neříká o tom, že by ženské byly na tom nějak lépe. Každopádně, povšimni si, jak jsou oba příklady ze starověkých civilizací a ne z nějakého současného pozorování.

Evropa -- jasně, amazonky. Netřeba dále komentovat.

Asie -- Burma, Padaungs -- Wikipedie cituje:
Píše:
Ahu Ho Gong, Padaung chief: "no man can be chief over women. I am chief of the men. But women, well! Women only do what they themselves wish" & "it is the same with women all over the world", pp. 52–53, & "no man can rule over women. They just do what they themselves want"


Naprosto typický matriarchát. /sMosue jsou jedena z mála skupin, které jsou matrilokální, matrilineální a matricentrické. Skoro by to jeden pojmenoval jako matriarchát. Skoro. Problém je to, že rozhodují chlapi, ale bratři, nikoliv manželé.

Přeskočme na Hopi, "niether sex is inferior" neznamená matriarchát. Znamená to pouze, že není patriarchát. Hopi je další matrilineální a matrilokální společnost, ženské barák vlastní, takže manžel nemá všechny trumfy a ženská může být více individuální.

Jsem znaven a končím, doufám že sem ti demonstroval, že ten výčet na wiki je... naprostý nesmysl a znamená v převážné většině případů něco jiného.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.21667289733887 secREMOTE_IP: 54.166.133.84