Kultura

sirien
14.8.2014 18:57
Kontroverze a nekorektnost v RPG
strany 1 - 16 (20 postů/strana): Numenera a později nějaké obecné gender tlachy

#313 a dál rasismus v RPG
29.11.2018 09:04 - efram
Jerson píše:
Dokonce můžu celkem snadno změnit názory hráčů na německé vojáky - "esesáky" tím, jak je zpodobním.


pokud by tohle byla absolutni pravxa (jakoze neni), pak mas neskutecne hloupe hrace bez naznaku kritickeho mysleni.

Fascinuje me predstava nekterych zdejsich dopisovatelu, jak moc musi prebirat odpovednost za rozum a vedeni druhych.

S tvym pristupem by jsi nevydal ani kucharku......prece máňa od vedle dava do knedlu o zici mouky vic
29.11.2018 09:18 - Log 1=0
efram píše:
pokud by tohle byla absolutni pravxa (jakoze neni), pak mas neskutecne hloupe hrace bez naznaku kritickeho mysleni.

Ne. Má úplně normální hráče, kterými se dá snadno manipulovat, stejně jako každým.
Tak nějak mi vyvstala známá markeťácká hláška, nevím, nakolik nadsazená (Siriene?):
Nejlépe funguje reklama na toho, kdo je přesvědčen, že na něj fungovat nemůže.
Regulérně, každým se dá manipulovat, a každý je ovlivněn různými signály, včetně (a zejmátna) podvědomých. Popírat to nám akorát znemožní to zohledňovat.
29.11.2018 10:16 - Jerson
efram píše:
pak mas neskutecne hloupe hrace bez naznaku kritickeho mysleni.

Asi by mě nemělo překvapovat, že jsi schopný posoudit a urazit lidi, které jsi ani neviděl.

Mám hráče ve věku 13 - 18 let. Ani jeden z nich ještě v dějepise neprobíral 2. světovou válku. Situaci běžných lidí v Evropě v předválečných letech nebudou probírat vůbec, na to ve škole není čas. O rozdílu mezi SS a Wehrmachtem jim nikdo nikdy neřekne tak jako 95% lidí, pro které je každý německý voják za války "esesák", případně "nácek", v horším případě "fašista". Takže to co jim já ukážu jako herní reálie budou - po odečtení Teslových věží - brát jako podobu života v Německu či Evropě v roce 1939. I kdyby těm hráčům bylo o dvacet let víc, nebyli by na tom o nic lépe, znalosti lidí kromě historiků tak daleko nesahají, a to ani v případě, kdy se zajímají třeba o bojovou techniku z té doby.

Takže záleží na mě, zda jim popíšu koncentrační tábory odděleně od pracovních táborů a zmíním, že vyhlazovací tábory ještě neexistují, a že se Německo snaží Židy vystěhovat mimo své území, zatímco je demokratické státy jako Británie, Francie, Švýcarsko (speciálně Švýcarsko) už nechtějí přijímat, protože to jsou stejně hnusní rasisté jako Němci. Nebo můžu být nehistorický a říct, že už existují vyhlazovací tábory. Můžu nebo nemusím mluvit o nacistech v USA, kteří svobodně pořádají pochody pod vlajkami s hákovým křížem, nebo můžu popisovat, že se je FBI snaží sledovat a hodlá proti nim zasáhnout. Totéž u komunistů. Můžu popsat situaci v SSSR podle sebe - o té jim neřekne nikdo nic, speciálně ne ve škole.
Můžu změnit oblíbený pohled na Mnichov jako "zradu spojenců" tím, že jim předvedu, jak to vidí lidí v Británii nebo Francii ("Před dvaceti lety rozbili velkou monarchii a vyhlásili nezávislost, a teď chtějí, abychom za ně bojovali, když skupina Němců na jejich území chce patřit pod Německo? Co si o sobě vlastně myslí? Navíc se samo rozhodli složit zbraně.")

A tak můžu pokračovat klidně deset hodin. Bude rozdíl, pokud v nich vzbudím zájem o tu dobu, takže si sami začnou shánět informace a třeba zjistí, že jsem v něčem byl (neúmyslně) nepřesný, nebo že jsem něco úmyslně změnil, nebo že jsem se přiklonil k jednomu historickému výkladu místo jiného. Nebo to prostě budou brát jako zábavu, příští rok třeba hrát nebudou, ale tyhle informace v nich nějakým způsobem zůstanou, různě zapamatované a zkreslené.

I kdybychom hráli fantasy, můžu ho situovat do pseudostředověku a podle své chuti ukazovat nebo neukazovat, jak dopadne nevolník, který se rozhodne vzít meč a odejít z vesnice, ve které se narodil. Jen to nebude mít tak velký dopad na vnímání současných událostí, na rozdíl od dopadu popisů chování USA, SSSR, Německa a jiných států, jejichž vliv je stále patrný.

Na rozdíl od tebe si uvědomuju, že aniž bych chtěl, tak na spoluhráče prostě vliv mám, i když nechci přebírat odpovědnost za jejich rozum.
29.11.2018 10:22 - York
Log 1=0 píše:
Má úplně normální hráče, kterými se dá snadno manipulovat, stejně jako každým.


To je určitě prava. Z Dračáku jsem si taky na dlouhou dobu odnesl pár mystifikací, třeba o druidech. Na druhou stranu taky jenom díky Dračáku jsme se o tom pak zajímal dál a zjistil jsem si o tom mnohem víc.


efram píše:
Fascinuje me predstava nekterych zdejsich dopisovatelu, jak moc musi prebirat odpovednost za rozum a vedeni druhych.


Když už dáváš rady, byť jen z pozice někoho lépe informovaného v dané oblasti, tak je především tvoje odpovědnost, aby to dotyčnému bylo ku prospěchu a ne naopak. To, že dotyčný má nepochybně taky sám odpovědnost za to, jak sám s tou informací naloží, tuhle tvoji odpovědnost nijak nesnižuje.
29.11.2018 14:37 - sirien
Lurker píše:
Vím, že to vůbec nesouvisí s tématem, ale tohle bych potřeboval vysvětlit.

Pokud bys prokázal, že bílí evropané mají populačně nižší inteligenci než černoši, přesto bys chtěl nadále stavět státní instituce na předpokladu rasové rovnosti.

(extrémně zjendodušený příklad, bližší rozbor by neustál, asi nechci moc řešit detaily)

malkav píše:
Mimochodem nevěřím na edukativní funkci RPG, co se historie týče. RPG hry si podle mého nekupují lidé kvůli tomu, aby se něco dozvěděli o historii

...a přesto se to snadno může stát. Requiem for Rome a i jiné WW historické příručky jsou vcelku vyhlášené přesností mnoha zajímavých detailů, Jim Butcher kdysi označil DnD 3e sourcebooky za nejlepší a překvapivě přesný zdroj informací o Římských legiích atd. Pokud začneš hrát v nějakém podobném settingu, tak ty příručky slouží jako zdroj informací k onomu settingu a když je tento historický, tak tak nějak očekáváš, že je i v určité míře přesný. Plus si samozřejmě ke hře začneš nastudovávat další materiály a zjišťovat další věci.

(nicméně - viz dále - rozhodně sem co do definitivnosti podobných informací pro "zasažené" publikum blíž Tvému postoji než Jersonovu...)


Jerson píše:
To můžeš vykládat všem těm hráčům, kteří si na základě hraní fantasy RPG udělali zcela mylné představy o středověkém boji.

Zaprvé mi přijde dost zcestné to nějak víc řešit u nějaké hry, když máš všude okolo průvodce na hradech (25 kilové meče...), filmaře (od Hollywoodu přes Barandov po Bolywood), učitele dějepisu co o té době sami moc nevědí, choreografy jevištního šermu a nevim co všechno a koho všeho dalšího.

Zadruhé těžko z faktu, že mají lidé takhle pomatené představy o středověkém boji, schopnostech Tigerů nebo třeba i rozdílu Gestapa a SS vyvozovat cokoliv o reálné škodlivosti, protože na žádné z těhle informací dneska reálně nijak nezáleží. Ne, ani ty SSáci a Gestapáci nejsou důležití, sorry, názory na nacismus jimi fakt nijak moc podmíněné nejsou. Tzn. motivace lidí tyhle informace nějak cross-checkovat nebo jen vůbec nějak kriticky zvažovat je nulová a nejde z toho implikovat žádné obecná ovlivnitelnost lidí v tématech, na kterých narozdíl od těchto záleží.

(a jistě, svět by byl krásný kdyby všichni byli správně vzdělaní ve všem, ale je to totálně nereálný požadavek a ano, technicky správné informace o podobě 3. říše mají nějaké implikace do současnosti, ale jejich váha je minimální a týkajíc se hlavně lidí, kteří si je často dokáží získat sami)

Zatřetí pokud někoho skutečně zaujmeš tématem ve své hře nebo věc začne považovat za zajímavou, tak si o tom dost možná půjde něco sám zjistit. Pokud si ve hře použil chybnou podobu věcí, tak to nejspíš zjistí. A dost možná to i zmíní ostatním. Pokud to bude tak závažné aby to stálo za námahu. Což fakt zda tou dobou už existovaly vyhlazovací tábory nebo zda vznikly až o něco pozdějc stát nemusí, protože to je další "fun fact" (to sousloví v tomhle kontextu vyznívá nějak špatně) na kterém dneska reálně nesejde.

Jerson píše:
*P-1*pokud si v příručce přečtou, že skupina A provedla věc B skupině C v zemi D, načež následovala odveta v podobě akce E, kterou ve skutečnosti zosnovali upíři *P-2*, a zjistí, že země D skutečně existuje a skupině C byla provedena věc B, *P-3*tak budou za viníka považovat skupinu A i v reálném světě. *P-4*Na upíry (nejspíš) věřit nebudou, *P-5*ale můžou si myslet, že existovala nějaká skupina F stojící v pozadí celé odvety, a skupina C za to tak úplně nemůže.

P-1 je nějaký situační předpoklad, ok.
P-2 je situace, ok

P-3 je nepodložená spekulace která může a nemusí být pravdivá a já bych třeba velmi silně předpokládal, že její pravdivost bude závislá na a) důležitosti této informace, b) smysluplnosti dané infomrace, c) ověřitelnosti této informace a zároveň bych vytknul že to že si někdo něco myslí ještě neznamená že o tom bude silně přesvědčený.

P-4 ...ok

P-5 už není ani tak nepodložená spekulace, jako spíš paranoidní spekulace a maličko tu začínám cítit slippery slope chybnou logiku.


Šaman píše:
Z dalších velmi typických příkladů bych jmenoval třeba vliv Jiráska

sorry, zrovna Jirásek je za mě případ naprosto záměrný a promyšlený propagandy, nikoliv "zavádějícího uměleckého díla". A to jak co do vzniku tak do pozdějších užití.


Log 1=0 píše:
A pokud někdo péroval WW tak určitě péroval všechny, co dělali to samé.

em... ne? Takhle dnešní sociální média nefungují, obávám se.

Trend, hysterická reakce, davovej lynč, nová třpytka, novej trend, nová hysterie...


Log 1=0 píše:
Tak nějak mi vyvstala známá markeťácká hláška, nevím, nakolik nadsazená (Siriene?):

Rule of thumb: ...pokud narazíš na "marketingovou poučku", tak jí nevěř a ideálně jí asi ignoruj a zapomeň - nejspíš jí šíří lidé, co sotva dostudovali (mnohdy ani to ne) obor co neni marketing, kterej ale nějak dělaj a sou rádi, že nemusej prodávat hranolky a dávat k nim kečup.

Většina pouček vznikla jako glosa/úderné zjednodušení k nějaké specifické situaci nebo konkrétní problematice v určitém kontextu a protože zněly jako dobré obecné pravdy (resp. přímo od zdroje. Popř. pointa věci na 3:07) tak je lidi co vůbec nevěděli čeho se týkaj (nebo to věděli, ale nedokázali to pochopit) začali šířit okolo jak mor.

Tohle mi třeba zní jako něco, co se nejspíš původně vázalo k nějakým brand recognition atp. (kde to asi bude pravda? Nevim, naštěstí nejsem markeťák) ale jak moc to jde zobecnit na reklamu nebo manipulaci obecně mám víc než jen pochybnost. Navíc to zjevně ignoruje že ovlivnitelnost lidí se liší jak obecně, tak co do obsahu a formy...
29.11.2018 15:45 - Log 1=0
sirien píše:
em... ne? Takhle dnešní sociální média nefungují, obávám se.

Trend, hysterická reakce, davovej lynč, nová třpytka, novej trend, nová hysterie...

Hm, a o čem vlastně mluvíme? Já měl tak nějak za to, že o nějaké formě aktivismu, lidech, co se nějakému tématu dost soustavně věnují (často sice zaujatě, ale soustavně).
Jestli o nějakém "random osoba hejtí WW, to je bžunda, já se přidám." tak jsou moje poznámky ke kauze asi mimo pointu.
29.11.2018 16:08 - sirien
Log: stranou skutečnosti, že máš zjevně o dost optimističtější představy o "aktivismu", minimálně jeho "obvyklé" podobě, než já (soustavné věnování se a nějaký přehled a systematičnost činnosti), tak podle toho, co vim, přesně o tohle nešlo - byl to klasický výbuch pár jedinců co měli dost followerů aby to udělalo dost brajglu všude možně, samozřejmě vč. geniální 140-nebo-280-znaků-s-#-je-ideální-způsob-vystižení-složité-problematiky platformy, ale to je tak všechno. Čečenci samotní a ani queer komunita (vyjma pár jedinců co "za ní mluví") se o to moc nezajímali (vyjma Čečenských úřadů, kterým se trochu nelíbilo že se tam řeší útlak jejich občanů - což bych ale co do aktivismu naopak považoval za přínosný efekt věci)
29.11.2018 16:32 - LokiB
sirien píše:
tak podle toho, co vim, přesně o tohle nešlo - byl to klasický výbuch pár jedinců co měli dost followerů aby to udělalo dost brajglu všude možně, samozřejmě vč. geniální 140-nebo-280-znaků-s-#-je-ideální-způsob-vystižení-složité-problematiky platformy, ale to je tak všechno.


A to je myslím i to, co jsem psal ... že ta síla "protiakce", co jsem viděl, nebyla až tak velká a imho sama o sobě WW položit nemohla, ani rozhýbat Paradox.
Spíš mi přišlo (ale uznávám, je to čirá spekulace), že buď tam byly už dřív nějaké zákulisní tlaky tímhle směrem a byla to jen záminka, nebo byl na patřičném místě někdo z queer komunity, který "podnikl kroky" :)
29.11.2018 16:49 - Log 1=0
sirien píše:
stranou skutečnosti, že máš zjevně o dost optimističtější představy o "aktivismu", minimálně jeho "obvyklé" podobě, než já (soustavné věnování se a nějaký přehled a systematičnost činnosti),

Popravdě, znám lidi, co byli na první "demošce" dřív, než se naučili chodit.
A mezi aktivisty je plno lidí, kteří mají o problematice obrovské znalosti, pravda, ne vždy vyvážené, spíš naopak.
Pak taky ti, co se s nimi znají, a mají v jejich přehled důvěru. A ti se, než něco rozjedou, většinou radí s těmi prvními. Sehnat další lidi zvenku už je fakt robota, a i tak efekt stojí většinou za tři tečky.
Představa, že někomu něco náhodou přeletí přes nos, napíše to na tvítr, a najednou se spustí taková mela, že se to i nějak reálně projeví, je mi divná, a pokud to tak na Západě chodí (a tím neříkám že ne), tak to je slušný kulturní šok.
29.11.2018 17:30 - sirien
Log 1=0 píše:
plno lidí, kteří mají o problematice obrovské znalosti, pravda, ne vždy vyvážené, spíš naopak

...takže vlastně reálně spíš nemají, protože bias neni informace.

Log 1=0 píše:
znám lidi, co byli na první "demošce" dřív, než se naučili chodit

yup, vsadim se že jejich rodiče mají jinak určitě spoustu řečí o právech dítěte obecně a na vlastní názor konkrétně - a že paradox mezi těmito řádky by jim nedošel ani kdybych je s nim praštil jak kladivem.

Taky se vsadim že jejich rodiče maj naprosto minimální zkušenosti s fyzickým násilím a davovými projevy a kritiku jejich odpovědnosti by chápali jako zpátečnický útok na svou společenskou angažovanost.

Log 1=0 píše:
než něco rozjedou, radí s těmi prvními

jen pro ujištění - ti první jsou ti výše uvedení, co ohledně jízdy v autě vědí úplně všechno o šlapání na plyn, ale vůbec nic o brždění, že? Já jen abych si ujasnil hodnotu té rady která se jim může dostat...


whatever, já prostě k těmhle skupinám lidí nemám moc respekt. Každopádně:

Log 1=0 píše:
Představa, že někomu něco náhodou přeletí přes nos, napíše to na tvítr, a najednou se spustí taková mela, že se to i nějak reálně projeví, je mi divná, a pokud to tak na Západě chodí (a tím neříkám že ne), tak to je slušný kulturní šok.

...ano, vcelku přesně takhle to chodí - jestli např. myslíš, že za různými hash-tivismy poslední doby, asi není potřeba moc jmenovat, stojí nějaká uvážená konzistentní činnost a že ty kampaně vychází z nějaké racionálně podložené kritiky, tak Tě bojím se zklamu.

Některé z těch kampaní jsou skutečně one-shot-one-hit záležitosti, kdy někdo něco někde napsal a z nějakého random důvodu (nejsp. vč. "napsal to náhodou ve správnou hodinu na správné místo aby si toho všimlo dost lidí co zrovna neměli co dělat" a "stars were rightly aligned that day") se to chytlo, jiné (vč. jisté velké z nedávna) jsou věci co byly třeba držené při životě celé roky než padly na úrodnou půdu. V obou případech to ale vychází i čistě z množství - podobných věcí létají okolo mraky (zkus třeba průběžně koukat na trending hashtagy na twitteru a zabruš z těch top někam do vzdálenějších desítek nebo přes stovku) den co den a sem tam prostě některé z nich hitnou.
29.11.2018 17:33 - efram
Víš Jersone mě zase nepřekvapuje, že nejsi schopen číst text v kontextu. Už na začátku jsem tu větu celou popřel.

Jerson píše:
Na rozdíl od tebe si uvědomuju, že aniž bych chtěl, tak na spoluhráče prostě vliv mám, i když nechci přebírat odpovědnost za jejich rozum.


já zase znám své hráče a mám v jejich úsudek důvěru a nedělám z nich nesvéprávné tupce, kteří potřebují vodit za ručičku, případně se neobávám, že se po mé hře z nich stanou psychopaté, nacisté a další podobné anomálie.

Hele kluci nechcete založit ministerstvo pravdy? V novinách a všude okolo je tolik dezinformací, že budete mít co dělat do důchodu. Ale bacha, aby jste sami nezačali šířit dezinformace.

co se settingu a vedení hry týče:

1. pokud něco budu hrát a budete to podle settingu tak to těm hráčům řeknu a zjistím zda jim to sedí a nebo ne
- tedy odpadá, že by pak měl být někdo pohoršen.
2. pokud budu hrát vlastní fikci, předem na to upozorním a nastíním reálie světa. Zejména pokud budu hrát s cizími lidmi, explicitně vypíchnu jaká část mého settingu je v rozporu s realitou.
-odpadne to, že začnou věřit mé verzi historie. Pokud ano, není chyba na mě.
3. k hráčům nikdy nepřistupuji, že o všem vím všechno, že jsem ten informovanější. jednak bych to považoval za nabubřelost a jednak by to bylo dost naivní. Pokud mají hráči svou vlastní odpovědnost, světe div se chovají se odpovědně a jsou schopni si mnohé reálie dohledat. Nemám problém s tím, když jsem během hry upozorněn na rozpor v mé vizi historie (například kovářství atd.), reálii, kterou popisuji upravím.
- speciální skupinou jsou děti, tam je třeba v kontextu předat víc informací, ale ani osoby pod 15 nepovažuji za nemyslící a věci neznalé osoby.
- mimochodem Jersone, ten souboj ve FURY je tak dementní, že udávat ho jako příklad je spíš znakem tvojí neznalosti. Souboj z kterého filmaři čerpali, proběhl úplně jinak.


Závěrem jen řeknu, že jste zcela vypluli z tématu a od hodnocení přehnaného aktivismu jste se zase posunuli do roviny hodnocení INFO vs HERNÍ SKUPINA.

Pokud se opravdu obáváte toho, že na základě settingu bude mít nějaký hráč zkreslené informace o reálném základu a to takovým způsobem, že to bude mít fatální dopad na jeho RL tak nevím co na to vlastně říci. Kromě toho, že to je přecitlivělá reakce a blud.

Pokud si ovšem za svým názorem stojíte, tak jsem pr*eli, protože v době dezinformační a hybridní války, musejí být vámi zmiňovaní hráči jen loutkami běžně dostupných dez-informací. V tom případě je, ale "dezinformační" setting jen kapkou v oceánu a nemusíme se tím zabývat.
29.11.2018 17:37 - sirien
LokiB píše:
A to je myslím i to, co jsem psal ... že ta síla "protiakce", co jsem viděl, nebyla až tak velká a imho sama o sobě WW položit nemohla, ani rozhýbat Paradox.

Jako je to možný, jen se mi to zdá dost divný. Resp. postavený na hlavu.

Stahovat věci z ekonomickejch důvodů je vcelku normální a i když to sem tam lidi naštve, tak to zpravidla pochopí a přijmou, protože firmy nejsou charity. Obvyklá praxe proto naopak je, že když potřebuješ stáhnout něco kontroverzního nebo z kontroverzních důvodů, tak se vymluvíš na ekonomické výsledky dané věci, protože se to líp okecává, málokdy Ti de prokázat opak (i když to je ziskový, tak to nemusí naplňovat např. Tvá vnitrofiremní kritéria rentability nebo očekávaného market share atd. což sou věci které Ti bude někdo těžko rozporovat i když nebudou pravda).

Stahovat něco z ekonomických důvodů, ale místo přiznání že jde o ekonomické důvody to maskovat kontroverzním tématem je... tak trochu nesmysl. Neříkám že to nemůže být pravda, ale je to prostě weird. Samozřejmě tim můžou maskovat něco jinýho, ale otázka je co - pokud jde o nějakou personální hádku a rozpory, tak se mi to moc nezdá, protože riziko že to "druhá strana" prokecne a omlátí Ti to veřejně o hlavu (nebo že dojde k nějakým anonymním "únikům" odlišného vysvětlení s podezřele konkrétními informacemi a obviněními) je až moc vysoký. A jinak mě nějak moc nenapadá o co by mohlo jít.
29.11.2018 17:42 - Log 1=0
Měl jsem rozepsanou odpověď, ale pak mi došlo, že tématem je Kontroverznost a nekorektnost v RPG a ne Logovi aktivističtí kamarádi a jejich rodiny, a nikoho to tu nemá důvod zajímat. Takže to asi nechám být.
29.11.2018 17:44 - LokiB
sirien píše:
Stahovat něco z ekonomických důvodů, ale místo přiznání že jde o ekonomické důvody to maskovat kontroverzním tématem je... tak trochu nesmysl


A není hlavním projevem, spíše než to stažení produktu, to, že rozmetali vedení WW a převzali nad ním z Paradoxu kontrolu? To mi přijde právě jako ta známka, že jde o něco jiného než o jeden produkt, a že je to spíš celé záminka.
29.11.2018 17:58 - sirien
LokiB: jako je to možný, ALE - proč? Kvůli čemu? Chápeš, jako co byla vůbec motivace celé věci?

Pokud White Wolf nevynášel, mohli ho v klidu zaříznout z ekonomickejch důvodů. A pokud tam byl nějakej jinej důvod, tak by ekonomické důvody byly dobrá záminka. Nějak moc nevidim proč by někdo využíval kontroverzní téma, resp. co by tím chtěl zakrýt co by nešlo zakrýt nějak líp.


Log: jo no, sorry, mi to nějak nedalo a nějak sem uletěl do OT který asi fakt nemá smysl řešit.

Každopádně ten věcnej point tam je - ta kauza kolem WW teď fakt neni živená žádnou systematickou skupinou. Ono popravdě osobně mám trochu pochybnosti jak moc to je vlastně vůbec "kauza" zvenku (protože dokud na to Paradox nezareagoval tak sem si ani nevšim že by ta kritika byla nějak velká - ale je možný, že mě to jen minulo, protože ty média kde se tyhle věci roděj a koncentrujou zas tak moc nesleduju).
30.11.2018 10:28 - Gurney
Jerson píše:
Jak říkám, důvody protestů může být různé a netvrdím, že jsou odůvodněné. Jen říkám, že s protesty je třeba počítat, protože lidem může vadit ledacos, i když nejsou přímí účastníci. Když lidem vadí živý červ snězený ptákem ve filmu, tak jim může vadit cokoliv. Je třeba s tím počítat.

Ok, to nemůžu rozporovat. Co se týká toho Čečenska, zvážil jsem tu kritiku, a usoudil, že je to přehnaná reakce na základě neúplného preview, která se navíc míjí s pointou sdělení, a jak už tu bylo řečeno, její původci si za měsíc najdou něco jiného, čím se budou pohoršovat. V podstatě by stačilo, kdyby to autoři a vydavatel nechal být, neposkytoval těm lidem žádnou munici, a vyšumělo by to stejně jako všechny předchozí aférky kolem V5 nebo jiných rpg (ještě si někdo pamatuje na tu variaci na sukubu z Numenery? ne? nevadí, na Internetu už je cool hejtit úplně jiné věci).

Jerson píše:
Na rozdíl od tebe si uvědomuju, že aniž bych chtěl, tak na spoluhráče prostě vliv mám, i když nechci přebírat odpovědnost za jejich rozum.

Ok, to je samozřejmě super, že si to uvědomuješ a zjevně jsi na to hraní s dětma (mládeží?) povolaná osoba. Nicméně sirien, pokud vím, hraje něco s dětma spíš vyjímečně, já mám třeba skoro všechny spoluhráče starší, z těch lidí, co sem píšou a znám je naživo je taky někdo pod 20 spíš vyjímečně, a v tomto věku považuju přílišnou snahu o výchovnost za spíše kontraproduktivní.

Log 1=0 píše:
Hm, a o čem vlastně mluvíme? Já měl tak nějak za to, že o nějaké formě aktivismu, lidech, co se nějakému tématu dost soustavně věnují

sirien píše:
...podle toho, co vim, přesně o tohle nešlo - byl to klasický výbuch pár jedinců co měli dost followerů aby to udělalo dost brajglu všude možně

Log se imo docela trafil do podstaty problému - pokud jeden z vás chápe slovo "aktivista" jako čistě pejorativní označení pro člověka, který zuřivě šíří outrage, převážně online, a druhý jako člověka tvrdě pracujícího za dosažení nějakého společensky prospěšného cíle, tak se v té diskuzi nikdy moc nemůžete sejít. Z mé zkušenosti první a druhá skupina se moc nepřekrývá (byť všichni lidé z té první sami sebe počítají do té druhé), ale jak už tu padlo, to je asi na jinou diskuzi, která s RPG moc nesouvisí.

efram píše:
Pokud se opravdu obáváte toho, že na základě settingu bude mít nějaký hráč zkreslené informace o reálném základu a to takovým způsobem, že to bude mít fatální dopad na jeho RL tak nevím co na to vlastně říci. Kromě toho, že to je přecitlivělá reakce a blud.

Ono jako ne že by se to nemohlo stát, ale v té chvíli už to autoři rpgčkové příručky ani nejspíš GM nespraví, to je docela fail pravděpodobně někde v dosavadní výchově a vzdělání.

Ostatně zrovna Vampire the Masquerade měl v roce 1992 namísto několikastránkového trigger warningu jeden krátký odstavec na téma, že tahle hra obsahuje témata, která můžou být "distrbing to some and distasteful to others" a taky zmiňuje, že "To be clear, vampires are not real". Ten odstavec je dokonce kratší, než věnování Václavu Havlovi pod tím, kde se hodně řeší osobní zodpovědnost.
30.11.2018 10:42 - Log 1=0
Gurney píše:
Ten odstavec je dokonce kratší, než věnování Václavu Havlovi pod tím, kde se hodně řeší osobní zodpovědnost.

Počkat, ve VtM z roku 92 je věnování Václavu Havlovi? Nebo tě špatně chápu?
30.11.2018 10:52 - LokiB
Log: tak dej do googlu: vampire the masquerade vaclav havel, a uvidis :)
v dnesni dobe neni nic lehciho
30.11.2018 11:33 - Jerson
Gurney píše:
Co se týká toho Čečenska, zvážil jsem tu kritiku, a usoudil, že je to přehnaná reakce na základě neúplného preview, která se navíc míjí s pointou sdělení...

(ještě si někdo pamatuje na tu variaci na sukubu z Numenery? ne? nevadí, na Internetu už je cool hejtit úplně jiné věci).

Může být, já to tak moc nestudoval. To už je na zvážení lidí v těch firmách, ale takhle na dálku mi taky přijde, jako by ta zmínka o Čečensku byla jen záminka jak převzít přímou kontrolu. A reakce mi také přijde hysterická, ale nečetl jsem ani původní text o Čečensku, ani kritiku.

Gurney píše:
Ok, to je samozřejmě super, že si to uvědomuješ a zjevně jsi na to hraní s dětma (mládeží?) povolaná osoba. Nicméně sirien, pokud vím, hraje něco s dětma spíš vyjímečně, já mám třeba skoro všechny spoluhráče starší, z těch lidí, co sem píšou a znám je naživo je taky někdo pod 20 spíš vyjímečně, a v tomto věku považuju přílišnou snahu o výchovnost za spíše kontraproduktivní.

Já si nemyslím, že by byl člověk nad 20 let nevychovatelný. Pokud o nějaké věci nemá žádné informace - jako že třeba o Čečesnku je moc lidí mít nebude - tak je může převzít z RPG příručky i ve třiceti. Jak velký rozdíl to bude, to nevím.

Ale vím, že zrovna WoT mělo svého času dost velký vliv na holky ve věku okolo 15 let, takže vliv jeho příruček bych úplně nebagatelizoval. I když teď patnáctky hrajou úplně jiné věci, tak možná vliv WoT bude o řád menší.

sirien píše:
Ne, ani ty SSáci a Gestapáci nejsou důležití, sorry, názory na nacismus jimi fakt nijak moc podmíněné nejsou.

Siriene, vím že náckové až tak moc důležití nejsou - taky proto v takovém světě hraju s lidmi okolo 15 let a nevidím v tom problém. A nácky jsem použil jen jako ilustraci a osobní zkušenost.

Nicméně bych taky mohl hrát RPG v settingu 80. let a ukazovat v různém světle komunismus lidem, kteří za tři roky budou mít volební právo. Do příručky RPG by se dal komunismus popsat různě, a myslím, že by to mohlo mít větší vliv. I když naštěstí to není přitažlivá doba pro RPG settingy. Ale reálný svět a události staré deset nebo patnáct let, to už může mít větší vliv.
30.11.2018 11:52 - LokiB
Zrovna současná kauza podle všeho nebyla o tom, že by se někdo bál vlivu na výchovu a utváření názoru, ale skoro čistě o tom (podle toho co jsem četl na redditu), že v některých lidech to vzbuzovalo pocity, trochu vulgárně řečeno "naši lidé někde státní mocí dost trpí a vy si z toho děláte kulisy hry, což je podle nás nechutné".

Ale mohl jsem část kampaně nevidět, uznávám.

Čímž neříkám, že nejde přejít k obecným nárokům, co má kdo na obsah příruček k RPG hrám, jen že tato kauza byla trochu omezenější ve významu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093364000320435 secREMOTE_IP: 54.165.122.173