Kultura

sirien
14.8.2014 18:57
Kontroverze a nekorektnost v RPG
strany 1 - 16 (20 postů/strana): Numenera a později nějaké obecné gender tlachy

#313 a dál rasismus v RPG
Autorská citace #61
16.8.2014 17:22 - sirien
Nerhinn píše:
Drowové jsou zlá podzemní matriarchální společnost, kde se dámy oblékají takhle:

Ne, drowové jsou evil-elf společnost kterou chtěl někdo okořenit i něčim jinym než že sou evil, tak je udělal černý a překlopil patriarchát na matriarchát. Plus aby se to dobře prodávalo je autoři obálek vyobrazujou jak děvky, což s ničím nesouvisí, protože autoři obálek vyobrazujou jako děvky úplně kohokoliv, protože to marketingově funguje.

A to je přesně ten rozdíl v myšlení. Můžeš se podívat na obrázek a začít si stěžovat přesně tak jak jsem popsal (a nadávat, že skřeti jsou rasismus), nebo si můžeš říct "ok, tady je pár překlopenejch prvků a vypadá to, že se s tím dá zajímavě příběhově pracovat - jo a nějakej kokot zas neuměl nakreslit obrázek aniž by na něj dal striptérskou děvku, fakt smutný". Jak to pojmeš (a jestli se tím necháš urazit) je Tvoje volba, ale je trochu zcestné takovou volbu tlačit i ostatním a říkat že v tom mají vidět totéž.

Nerhinn píše:
Většina lidí, se kterýma jsem hrála, eladriny vnímá jako nadřazené rasisty, v horším případě jako nácky.

Do konce života nezapomenu Dalcorova nazi-elfa na open gamingu a jeho ultimátně likvidační hlášku s holčičkou a pejskem během infiltrace obsazené vesnice (proč si zastřelil toho psa? / prótoše mohl štěkat / co když to byl něčí pejsek? Nějaká malá holčička teď bude brečet žes jí zabil pejska / býýla tó elfí holšiška? / no... nejspíš ne / ták si šádnýho péjska nesaslouší)
Znamená to, že je Dalcor nácek? Asi těžko. Znamená to, že jsme podporovali nacismus? Fakt ne.

Ono i negativní vyhranění k věcem má svou hranici a když to vyhranění překročí štítivou démonizaci, tak je něco špatně - ale nikoliv s tím o čem je řeč, jako spíš s těmi co se vyhraňují.

Nerhinn píše:
A to, jak v Pánu prstenů jsou skřeti bez výjimky zlý odpad na odstřel, mi vždycky přišlo takové hodně... příhodné.

Možná, protože byl Tolkien křesťan a možná, protože jeho tvorba následuje mytologické vzory, takže v jeho světě prostě existuje daná hranice mezi dobrem a zlem a ta hranice má své reprezentanty? Vidět všechno a všechny relativisticky jako mající potenciál k čemukoliv je krásně moderní, ale vnímat to jako nutnost je dost mimo (zejména snažit se tím přehodnotit minulou tvorbu - mimochodem aktuálně moderní relativismus si našel své nové autory v Tolkienově díle a vyšly dost dobře hodnocené knížky které třeba fiktivně popisují Válku o Prsten z pohledu "běžných skřetů v Mordoru" - ale je to nová tvorba cílící moderní pojetí, nesnaží se shodit původní Tolkienovo vyznění - podobně jako Gaimanovo převyprávění Sněhurky převrací původní příběh, ale bere ho jako zdrojový materiál, netvrdí, že by původní Sněhurka byla hnus (mimochodem Gaimanovu verzi Sněhurky fakt miluju))

Nerhinn píše:
To je dost zajímavé pozorování, protože pokaždé, když se s tématem sexismu někde setkám, je kritika sexismu (ať už oprávněná či nikoliv) kritizována mírou více než hojnou. Ani tady mi nepřijde, že by lidé, kteří mi názorově oponují, byli někým umlčováni.

Protože máš lidovou úroveň diskuse a "seriózní" úroveň diskuse a tyto dvě se liší.
Na lidové úrovni (v hospodě, v internetové diskusi, na blogu...) projev feminismus a ukřičí Tě vzteklý dav.
Na "seriózní" úrovni (v médiích, na konferenci, v politice, v profesním periodiku...) feminismus zkritizuj a bude označena za sexistickou zpátečnickou šovinistickou primitivku.

Já se s touhle gender-related diskusí setkávám převážně v profesní úrovni (periodika, články, akademické diskuse...) a upřímně tou implicitní cenzurou těžce trpim a rozhodně jí cítim kdykoliv, kdy na to téma přijde řeč. Jakože fakt hodně.
Už jen tenhle rozpor mezi tím co jde shora a tím jak to je viděno sdola ukazuje, že je někde dost problém. A další problém je, že tenhle rozpor tvoří pnutí, které rozhodně věcem neprospívá - upřímně se Ti přiznám, že potom co absolvuju X hodin "seriózní" diskuse na dané téma kde musim celé hodiny volit pečlivě slova a formulace a našlapovat po špičkách jak v minovém poli, protože zastávám nekomfortní ne-mainstreamový názor si fakt s chutí přečtu na netu nějaký ten brutální anti-feministický bashing. Je to primitivní, ale nemůžu si pomoct, potom znechucení z univerzitní diskuse to ve mě vyvolává dojem že ještě celý svět nezešílel / že bez ohledu na to kolik šílenců je nahoře, svět jim stále dává protiváhu.
Nicméně fakticky vzato ty anti-feministický basheři v lidové sféře jsou naprosto narovině s těmi hurá-feministy ze seriózní sféry - obojí je stejně close-minded primitivní sebranka s níž se vůbec nedá diskutovat na nějaké rozumné úrovni, obě skupiny si jen nekonečně melou svoje.

Nerhinn píše:
Nejjednodušší/nejlacinější způsob, jak říct holce, že považuješ její názor za hovadinu, je označit ji za osobu, která je ovládána svými pocity.

A co když to je pravda? Protože, upřímně, to není nijak zvlášť výjimečný jev. (nejen u holek, u lidí všeobecně).

Nerhinn píše:
Četla jsem prohlášení "proti patriarchátu", která tohle zmiňují jako důsledek, který by měl vadit i mužům. ...

Což neukazuje nic jiného, než že když se věci odtrhnou od věcných vztahů, tak lze cokoliv s trochou rétorické snahy interpretovat naprosto libovolně. Podobné prohlášení jsem už potkal taky, problém je, že ho potkáš jen, když hledáš (nebo když Ti ho - jako v mém případě - naservíruje jedna super-pro-feministicky orientovaná kamarádka v rámci vaší další hádky nad daným tématem)
Autorská citace #62
16.8.2014 18:02 - Vojtěch
Co se více žen ve skupině týče, tak u nás v kanceláři pozoruji občasně nějakou podivnou snahu vytvářet navzájem jakési aliance proti sobě navzájem. Nedochází mi proč tedy ale při jejich hovorech občas padají názory, že když už někam jedou, tak je hloupé, aby byly jen tři, protože dvě budou spolu péct proti té třetí. Doufám, že pletichařící babinec máme jen u nás, protože pokud by tohle mělo být obvyklé, tak nějak není co do dynamiky skupiny co závidět.
Autorská citace #63
16.8.2014 18:22 - sirien
prosím při čtení tohoto postu o zdravou dávku nadhledu a humoru, děkuji

Vojtěch: Mi připomíná jednu takovou... hlášku... z jedné dávné návštěvy Tuniska. Bývalý český vyslanec tam měl takové povídání o Tuniské kultuře a jejím vývoji včetně odtržení od Francie a následného zrušení muslimské polygamie a zavedení monogamie. Bylo to vcelku zajímavé... každopádně v půrběhu toho povídání trochu odbočil a rozmluvil se o muslimském pojetí rodinných vztahů a manželství, přičemž v jeden moment proběhla zhruba tahle výměna:

- bývalý vyslanec: Muslimové věří, že čtyři ženy jsou tak jako ideální. Jedna je málo, aby zvládala děti a domácnost, to by byla úplně vyčerpaná a strhaná. Dvě jsou špatné, protože se buď hrozně rozhádají a chlap skončí uprostřed, nebo se naopak hrozně skamarádí a proti chlapovi se spiknou. Tři, to je taky špatné, protože se dvě spiknou proti té třetí a s tím se nedá nic moc dělat. Pět, pět už je moc, to je doma strašnej chaos a navíc takovou domácnost už ani nejde pořádně uživit. Ale čtyři - čtyři jsou právě tak akorát.
- jakási paní z "publika": No jo, ale co když se tři spolu spiknou proti té čtvrté?
- bývalý vyslanec, krajně skepticky: A vy už jste snad někdy viděla tři ženy, které by se na něčem shodly?
Autorská citace #64
16.8.2014 19:02 - Colombo
Co se týče drowů, to je taky zajímavé. Pokud se k tomu nedá nějaký výrazný biologický rozdíl, například self-replication, magical-breeding nebo něco takového, tak je podle mě neudržitelný. Alspoň co sem četl, tak občanských válek i běžné domácí krvelačnosti mají tolik, že vymřou sami.

Ten kurz, ve kterém je drowí společnost je sebezničující.
Autorská citace #65
16.8.2014 19:08 - Vojtěch
Nezapomeňte, že Drowí společnost je modelována z vůle Lloth, bohyně chaosu, která pravidelně udělá restart vyvražěním části stávající struktury...
Autorská citace #66
16.8.2014 19:46 - Colombo
Kiriansalee, Ghanudar, Lloth. Šílení bohové, kteří vládli drowům a jejich oblíbenou kratochvílí bylo likvidovat či požírat samotné drowy, často jejich vlastní uctívače. Sakra i aztéčtí bohové dokázali tu krvelačnost cílit na vnější nepřátele a ne na skupinu samotnou.

Vhaerun a Elistaree byli jediné drowí naděje... Ale to je zas jiný příběh.
Autorská citace #67
16.8.2014 19:48 - Assassin
Colombo píše:
Ten kurz, ve kterém je drowí společnost je sebezničující.

To máš asi pravdu, zejména když přihlédneme k faktu, že drowové a elfové obecně mají extrémně dlouhou obdobu menstruačního a ovariálního cyklu, kterou nemůže vynahradit několik set let dlouhý život. Jestli si dobře pamatuji, tak drowové jsou na tom oproti elfům z povrchu ještě dobře, protože tyto cykly jsou dlouhé maximálně sto let. Kolik dnů / měsíců / let je z toho plodných netuším.

Na druhou stranu určovat sebedestruktivitu rasy na základě srovnání úmrtnosti s lidmi nemusí být zcela přesné. Zatímco dnešní ženy stále více oddalují těhotenství až na hranici ženské plodnosti, drowí ženy uznávají schopnost plodit jako znak jejich síly a dominance nad muži, takže si nenechají ujít žádnou příležitost k plození potomků.

Možná by nás tak výsledek nějaké simulace vývoje drowů (nějaká obdoba celulárního automatu?) překvapil.

Ehm, opravdu se tu zamýšlím nad schopností přežití neexistující fantasy rasy? No ok, už jsem na diskuzních fórech řešil i větší kraviny:P
Autorská citace #68
16.8.2014 19:59 - Colombo
Píše:
Ehm, opravdu se tu zamýšlím nad schopností přežití neexistující fantasy rasy?

Vítej do světa matematického modelování.
Autorská citace #69
16.8.2014 20:13 - Assassin
Ještě dodám jednu myšlenku:
Možná i díky tomu, že jejich selekce pokrývá téměř všechny potomky (+ drowí bojový výcvik je vyloženě brutální) je drowí rasa naopak schopna přežít. Když se malé množství illithidů či beholderů dostane do přirozeného prostředí lidí a podobných ras, okamžitě se zařazují před ně v potravním řetězci. Naopak drowové žijí v přirozeném prostředí beholderů, illithidů a podobné havěti a jsou jim vyrovnanými soupeři.

(sry za OT)
Autorská citace #70
16.8.2014 21:54 - Nerhinn
Alnag: No ono to právě vypadá, že se sami zahnali do rohu a teď nevědí, jak z něj.
A trochu jsem nad tím přemýšlela a sice jsem si s legem hrála jako malá hodně, ale to bylo hlavně s nějakou univerzální sadou z Německa, kterou jsem dostala jako malá. Růžovou krabici jsem si vyprosila možná jednou a kostky v ní (ony to nebyly ani tak kostky, jako spíš celé kusy) se nedaly s ostatníma moc kombinovat. Když si vzpomenu, kolik krabic lega dostal brácha (tak určitě desetkrát tolik), dovedu si představit, že ačkoliv jsme si s legem ve finále hráli stejně, pro bráchu toho bylo koupeno neskonale víc (jen pro forma: teď si nestěžuju, že by brácha dostával víc dárků než já, to ne. Spíš že mezi jeho dárky bylo víc lega). A to jsem druh děvčete, které toužilo po hradu. Jen takový postřeh.

Colombo píše:
Všichni jsme ovládáni pocity.
...

OK. Myslím tím, že je plně ovládaná pocity. Bláznivá. Hysterická. Nesvéprávná.

sirien píše:
Ne, drowové jsou evil-elf společnost kterou chtěl někdo okořenit i něčim jinym než že sou evil, tak je udělal černý a překlopil patriarchát na matriarchát. Plus aby se to dobře prodávalo je autoři obálek vyobrazujou jak děvky, což s ničím nesouvisí, protože autoři obálek vyobrazujou jako děvky úplně kohokoliv, protože to marketingově funguje.

A to je přesně ten rozdíl v myšlení. Můžeš se podívat na obrázek a začít si stěžovat přesně tak jak jsem popsal (a nadávat, že skřeti jsou rasismus), nebo si můžeš říct "ok, tady je pár překlopenejch prvků a vypadá to, že se s tím dá zajímavě příběhově pracovat - jo a nějakej kokot zas neuměl nakreslit obrázek aniž by na něj dal striptérskou děvku, fakt smutný". Jak to pojmeš (a jestli se tím necháš urazit) je Tvoje volba, ale je trochu zcestné takovou volbu tlačit i ostatním a říkat že v tom mají vidět totéž.

Hele, já jsem přišla k D&D v 20+ letech, s drowama jsem nevyrůstala. Když jsem se dozvěděla, kdo jsou drowové, obrátila jsem oči v sloup a snažila se to brát pozitivně.
Mně drowí společnost přijde zajímavá, je to zajímavý koncept a sice jsou i věci, které se mi líbí víc, ale i tak jsem za něj celkem ráda.
Ale přijde mi trochu nefér, že jsi schopen zároveň tvrdit, že abys v N.w. viděl sexismus, musíš hodně hodně pátrat, a zároveň že je správný přístup: "OK, tohle asi autor myslel takhle, tady byl líný, a tady na titulní stránce je jenom obrázek nějakého kokota, který s pravými drowy nemá co dělat." Takže abys viděl sexismus (nebo důvod, proč ho vidí ostatní) v Nibovian wife, musíš zapátrat, ale abys ho neviděl ve drowech, musíš si zaslalomovat. To mi přijde trochu jako dvojí metr.

sirien píše:
Znamená to, že je Dalcor nácek? Asi těžko. Znamená to, že jsme podporovali nacismus? Fakt ne.
Ono i negativní vyhranění k věcem má svou hranici a když to vyhranění překročí štítivou démonizaci, tak je něco špatně - ale nikoliv s tím o čem je řeč, jako spíš s těmi co se vyhraňují.

...wtf?

sirien píše:
Možná, protože byl Tolkien křesťan a možná, protože jeho tvorba následuje mytologické vzory, takže v jeho světě prostě existuje daná hranice mezi dobrem a zlem a ta hranice má své reprezentanty? Vidět všechno a všechny relativisticky jako mající potenciál k čemukoliv je krásně moderní, ale vnímat to jako nutnost je dost mimo (zejména snažit se tím přehodnotit minulou tvorbu - mimochodem aktuálně moderní relativismus si našel své nové autory v Tolkienově díle a vyšly dost dobře hodnocené knížky které třeba fiktivně popisují Válku o Prsten z pohledu "běžných skřetů v Mordoru" - ale je to nová tvorba cílící moderní pojetí, nesnaží se shodit původní Tolkienovo vyznění - podobně jako Gaimanovo převyprávění Sněhurky převrací původní příběh, ale bere ho jako zdrojový materiál, netvrdí, že by původní Sněhurka byla hnus (mimochodem Gaimanovu verzi Sněhurky fakt miluju))

Hele, sorry, ale nemusíš rozebírat každý aspekt všeho, co jsem řekla. Vyrůstala jsem na pověstech a bájích a vím, že Tolkien psal Pána prstenů jako novou mytologii pro novou poválečnou Evropu. Použil v ní to, co dobře znal, od jazyku až po příběhy.
Já ti jenom říkám, že tvoje věta "Vidět drowy jako parodii feminismu, eladriny jako nácky a skřety jako vyjádření rasismu může jen ten, kdo je systematicky hledá," je mimo, protože člověk, který nestudoval D&D, podle základního popisu drowy jako parodii feminismu bez problému uvidí, většina mých spoluhráčů eladriny jako "nácky" (/povýšené rasisty) vnímá/hraje (včetně mě a to se k nacistické ideologii nehlásím) a souvislost mezi nenávistí ke skřetům a rasismem mě napadla už tehdy, kdy jsem šanci hledat xenofobii neměla, protože jsem nevěděla, co to je. To je to, co říkám. Ne, že Dalcor je nácek (znova: WTF?), ne, že Tolkien je rasista, ne, že drowové jsou útokem na ženskou část populace.
Gaimanovu Sněhurka je moje nejoblíbenější Gaimanova povídka :-| :D

sirien píše:
diskuse na dané téma kde musim celé hodiny volit pečlivě slova a formulace a našlapovat po špičkách jak v minovém poli, protože zastávám nekomfortní ne-mainstreamový názor

Znám ten pocit.

sirien píše:
problém je, že ho potkáš jen, když hledáš

Mno, já se s ním poprvé setkala, když jsem si řekla: "Anarchofeministky? To zní jako strašná hovadina, pojďme si přečíst, co chtějí, a pobavit se na jejich účet."
Od té doby mi to přistálo na dashboardu mnohokrát, ale je pravda, že to už pak bylo od lidí, které sleduji pro jejich názory.
Autorská citace #71
16.8.2014 22:09 - Alnag
Nerhinn píše:
Alnag: No ono to právě vypadá, že se sami zahnali do rohu a teď nevědí, jak z něj.


OK. Vzdávám to. Měl jsem pocit, že je to smysluplný příklad, který zdokumentuje, že ačkoliv by se nám to třeba líbilo jinak, firmy se obvykle rozhodují podle chování spotřebitelů, které nemá tendenci se řídit politickými přesvědčeními. Ale pokud to vnímáš takto, pak jsem asi také zahnán do symbolického rohu, podobně jako lego označované nyní jako Hottest Toy Company a dosahující obchodních úspěchů.
Autorská citace #72
16.8.2014 22:13 - Vojtěch
Tak Drow je tak fotonegativ D&D elfa i s jeho klišé. Elfové jsou korektní a místy obviňovaní z bezpohlavnosti, zatímco Drowové jsou nekorektní a pohlavími výrazně odlišovanými...
Autorská citace #73
16.8.2014 22:26 - sirien
Nerhinn píše:
Ale přijde mi trochu nefér, že jsi schopen zároveň tvrdit, že abys v N.w. viděl sexismus, musíš hodně hodně pátrat, a zároveň že je správný přístup: "OK, tohle asi autor myslel takhle, tady byl líný, a tady na titulní stránce je jenom obrázek nějakého kokota, který s pravými drowy nemá co dělat."

What? Moment, jediné co jsem napsal je, že to, co jakýsi ILUSTRÁTOR nakreslí, nemusí mít nic moc společného s tím, co AUTOR napsal. Jako sorry ale obaly knížek jsou přeplněné nesmysly co nemají s obsahem nic společného (známe i z našich RPG krajin, obálka DrD2 třeba vypadá jako zajímavá fantasy hra s draky, ehm ehm ehm).

O nějakém vyzobávání autorů sem nenapsal ani čárku.
Autorská citace #74
16.8.2014 22:32 - Nerhinn
Alnag píše:
OK. Vzdávám to. Měl jsem pocit, že je to smysluplný příklad, který zdokumentuje, že ačkoliv by se nám to třeba líbilo jinak, firmy se obvykle rozhodují podle chování spotřebitelů, které nemá tendenci se řídit politickými přesvědčeními. Ale pokud to vnímáš takto, pak jsem asi také zahnán do symbolického rohu, podobně jako lego označované nyní jako Hottest Toy Company a dosahující obchodních úspěchů.

Tím zahnáním se do rohu jsem myslela to, že si lego nekupovaly holky, protože několik (desítek?) let propagovali lego jako klučičí zábavu. Relativně nedávno jsem četla o tom, jak se Lego (firma) snaží znovu navábit děti, aby si s ním hrály. Fyzicky. To, že se Legu daří (videohry, filmy) jako firmě neznamená nutně, že jako hračce. Ale s aktuálními články se hádat nebudu, nejspíš se jim to povedlo. Jistou naději nicméně spatřuji v tom prvním článku, zejména:
Píše:
Mr Knudstorp decreed that the company must go "back to the brick": focusing on its core products, forgetting about brand-stretching, and even selling its theme parks. He also brought in stricter management controls, for example reducing the number of different pieces that the company produced from 12,900 to 7,000.

Píše:
But at the same time it must resist the sort of undisciplined innovation that almost ruined it. Lego produces a stream of kits with ready-made designs, such as forts and spaceships, to provide children with templates. But it also insists that the pieces can be added to the child's collection of bricks, and reused to make all sorts of other things.

Naděje, že když už bude Lego prodávat růžové hrůzy, aspoň to budou hrůzy obsahující kostky (byť teda z vlastní zkušenosti můžu říct, že růžové kostky se mezi ostatní zakomponovávají těžko) a ne pouze barbíny a hotové domečky pro panenky.
Autorská citace #75
16.8.2014 23:20 - sirien
Nerhinn: tak jako mezi námi se Legu posledních víc jak deset let daří excelentně a to bez ohledu na "krizi" (mám teď k té firmě relativně blízko)
Autorská citace #76
17.8.2014 10:04 - Jerson
K hračkám a dětem (když jsme mimo téma). Pobavila mě věta vy seriálu Community od týpka propoušteného po dvaceti letech z vězení:"Co se to stalo s Legem?"" Měl namysli specializované sety typu LoTR a Star Wars se spoustou speciálních kostiček, místo těch klasických univerzálních jako před dvaceti lety.
Druhá věc - Lego v obchodech pořád sleduju, a i když nevím, jestli jsou tyhle sady bojových mechů a fantasy/sci/fi určené hlavně pro kluky (asi ne, když vychází z filmů/ stylu seriálů), tak zcela určitě jsou sady Friends určené pro holky - samá růžová, fialová, figurky holek a reklamy s holkama zachraňující zvířátka.

Další věc. Existuje sada zbraní Nerf, pistole a pušky střílící pěnové válečky a kolečka. Existuje několik různých sad, všechny mají na obalu i ve všech reklamách a videospotech kluky. Ale pak existuje i sada Nerf Rebel, která je bílo-fialovo-růžová a v ní jsou pistole a pseudokuše pro holky. Zbraně v téhle sadě jsou na úrovni těch menších a nejmenších pistolí pro kluky, prostě "holčičí pistolky". Žádná není skutečně velký sampal nebo puška jako v ostatních sadách, tedy kromě luku, který je velký, aby alespoň vypadal jako luk.

Zjevně je v pohodě, když po sobě střílí i holky, ale mají "holčičí zbraně".

Další věc k tomu, s čím si děti hrají a o čem psal Alnag. Nevím, na jakých dětech byl ten test dělaný, ale samozřejmě že když tříletý kluk dostává od rodičů a příbuzných autíčka, bagry a vojáčky, zatímco holka dostává panenky, kočárky a mimina, tak ve školce sáhne na polici po tom, co už zná a s čím si umí hrát.

Naproti tomu mám holčičku mých kamarádů - oba jsou technici pracují ve stavebnictví. Své dceři kupovali stejnou měrou panenky i autíčka a bagry. A když si s ní hraju, tak jednou chce oblékat panenku a kládat jí ke spánku, zatímco jindy stavíme bagrem hrady z písku. Celkem pravidelně po mě chce, abych kreslil auta, i když omalovánky, které dostlávala, byly jen se zvířátky, panenkami a princeznami.

Jasně, je to jen jeden příklad, ale já prostě na nějaké genderově rozdělené hračky neveřím a myslím si, že z větší části je to dětem vnuceno okolím. S tím, že holky mají o něco víc možností, protože když si holčička hraje s autíčkem, není to pro okolí tak divné, jak když si kluk hraje s panenkou. Osobně bych neměl problém s tím kupovat své dceři autíčka a učit jí střílet. Ale nejsem si jist, zda bych synovi kupoval panenky. (Mrkací panny v žádném případě, ty jsou dost děsivé samy o sobě.) Takže plánuju pozorovat děti okolních lidí a (v budoucnu) i své vlastní a provést pár pokusů na tohle téma, abych jim dal možnost si skutečně vybrat. I s vědomím, že současné "klučičí" lego mi přijde mnohem zajímavější než lego pro holky, a to samé i s ostatními hračkami.
Autorská citace #77
17.8.2014 16:49 - Alnag
Jerson píše:
Další věc k tomu, s čím si děti hrají a o čem psal Alnag. Nevím, na jakých dětech byl ten test dělaný, ale samozřejmě že když tříletý kluk dostává od rodičů a příbuzných autíčka, bagry a vojáčky, zatímco holka dostává panenky, kočárky a mimina, tak ve školce sáhne na polici po tom, co už zná a s čím si umí hrát.


Ti výzkumníci zase nebyli padlí na hlavu. Samozřejmě, že to byl experiment kontrolovaný na to, aby ty děti nebyly pod vlivem toho, co jim kdo dává a co od nich čeká. Výsledek je, že chlapci stejně víc preferují mechanické/skládací a agresivnější typy hraček. Dívky spíš inklinují k postavičkám, výrazným obličejům atd. Odlišně si i hrají.

To neznamená, že si holčička nebude nikdy hrát s bagrem, bude, zvlášť když si bude hrát někdo s ní. Ale bude si s ním třeba hrát trochu jinak a bude častěji upřednosťnovat panenky.
Autorská citace #78
18.8.2014 06:52 - Jerson
Zajímalo by mě, jak se takové věci kontrolují.
Jak se dá u dítěte ve školce vyloučit vliv tří let výchovy?
Autorská citace #79
18.8.2014 09:08 - Merlin
:) nevím jestli to ještě někoho zajímá :), ale někde jsem četl studii (fakt se mi nechce hledat zdroj), ve které se psalo, že to, že při evakuaci se dávala přednost ženám a dětem a starým lidem je bohapustá fáma, která byla rozšířena, aby se zvedla morálka společnosti :). Že při evakuacích se nejprve ven dostali silnější a schopnější jedinci. :)
něco tomu nahrává i období starověku a středověku, kdy se nejprve stahovali bojeschopní vojáci, pak zranění (kteří byli schopni sami chodit) a až někde v závěsu ženy a děti...
Autorská citace #80
18.8.2014 09:12 - Vojtěch
Ve středověku to dávalo i smysl, protože půlka pronásledovatelů se zabavila ženami a dala prchajícím pokoj...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078610181808472 secREMOTE_IP: 3.235.139.122