Kultura

Me-dea
29.9.2014 10:12
[Fate] Pojmenování bojových dovedností
Zdravím. Ráda bych poprosila o pomoc s pojmenováním bojových dovedností (fate). Chci rozdělit boj zblízka na "boj se zbraní" (nože, meče, sekery, ...) a "boj beze zbraně nebo s přirozenou zbraní" (pěsti, drápy, zuby, ...). Nemáte někdo prosím nějaký dobrý nápad, jak takové dovednosti pojmenovat. Nejlepší by bylo jedno nebo dvou-slovně. Díky moc za pomoc.
Autorská citace #1
29.9.2014 10:17 - ShadoWWW
Osobně bych to rozdělil na "boj se zbraní" a "boj beze zbraně", přičemž bych někde uvedl, že boj pěstmi či kopy se bere jako "boj beze zbraně". (Tak to aspoň řešili v původním DrD.)
Autorská citace #2
29.9.2014 10:30 - Me-dea
Po pravdě na tom jsem právě teď :-) celkem náhoda. Přemýšlela jsem o něčem jako "Zápas" nebo "Přirozený boj" aby to víc vypovídalo o boji s přirozenými zbraněmi ale nějak to není ono.
Autorská citace #3
29.9.2014 10:51 - Me-dea
On ten problém je pro mě v tom, že když nazvu drápy "přirozené zbraně", a pak použiji dovednost "boj beze zbraně", tak se to tluče.
Autorská citace #4
29.9.2014 11:20 - sirien
Brawl a Melee :)
Autorská citace #5
29.9.2014 11:50 - Me-dea
sirien píše:
Brawl a Melee :)

No právě ;-( V angličtině je to tak snadné. Podobně jako unarmed combat, kde české neozbrojený má podle mě trochu jiný význam.
Autorská citace #6
29.9.2014 11:57 - Vojtěch
Rvačka
Řež

:D
Autorská citace #7
29.9.2014 12:08 - York
Boj se zbraní v ruce
Boj beze zbraně
Autorská citace #8
29.9.2014 12:10 - Me-dea
York píše:
Boj se zbraní v ruce

Co když nemám ruku ale chapadlo? :-) Tím chci říct, že to "v ruce" mi přijde nadbytečné. Ale díky za každou poznámku.
Autorská citace #9
29.9.2014 12:12 - Quentin
Chladné zbraně, Ocel, Boj zbraní, Meč a sekyra, Ozbrojený boj, Tajemství oceli, Šerm

Zápas*, Boj beze zbraně, Přirozené zbraně, Pěst a dráp, Neozbrojený boj

... jestli se jedná o fate, tak tu dovednost rovnou pojmenuj adekvátně tomu, ke komu ji píšeš. Rytíř bude mít Zápas, ninja Kung-fu, tygr Drápy, kraken Chapadla(což má správně univerzální využití) a drak něco ve smyslu Force of nature nebo Wrath of the titans :D

*beztak všechna zvířata spíš zápasí, než by nějak šermovala drápy, takže to sedí i na ně
Autorská citace #10
29.9.2014 12:18 - York
Me-dea píše:
Co když nemám ruku ale chapadlo? :-)


V tom případě to určitě pochopíš, když na to budeš mít chápadlo ;-)
Autorská citace #11
29.9.2014 12:19 - Me-dea
Zápas se mi líbí. je to jedno z věcí co zvažuji.

Je pravda, že ve fate můžu dávat dovednosti na míru. Ale pak vzniká celkem problém s jejich využitelností a mírou uplatnění. Proto bych si pro PC raději sestavila default skill list, který zaručí, že nevznikne něco jako "jak to, že on může s kung-fu skákat po stěnách a já s boxem ne" (schválně přehnaný příklad).

S těmi chladnými zbraněmi je to horší. Přijde mi to spíš vhodné jako pojmenování skupiny vybavení než jako dovednost. Ta by byla spíš "boj chladnými zbraněmi" nebo tak nějak.
Autorská citace #12
29.9.2014 12:24 - Quentin
Pokud jde o fantasy, tak zvaž i to Tajemství oceli (nebo nějaký lepší překlad The Riddle of Steel). Nebo, pokud chceš víc generic, tak k sobě dobře sedí Šerm a Zápas.
Autorská citace #13
29.9.2014 12:26 - Me-dea
Šerm a Zápas je hodně blízko tomu co bych ráda. Oboje je jednoslovné a celkem snadné na pochopení. Jen šerm u mě evokuje automaticky meče a ne jiné zbraně.

Pod "tajemství oceli" si automaticky představím umění kovářské.
Autorská citace #14
29.9.2014 12:28 - Vojtěch
Tajemstvím oceli je to, že je jen tak silná, jako...
Autorská citace #15
29.9.2014 12:32 - Me-dea
Po delším zvážení [5 minut :-)] jsem se rozhodla pro Šerm a Zápas. Je to opravdu hodně blízko tomu, co by ty dovednosti měli vyjadřovat. Díky Quentine.
Autorská citace #16
29.9.2014 12:35 - York
Ozbrojený boj
Neozbrojený boj
Autorská citace #17
29.9.2014 15:19 - sirien
Me-dea: s tím aby v jedné hře co není one-shot byl nedefinovaný seznam dovedností opatrně, nemuselo by to dělat dobrotu.

Ohledně rozdělení těch dovedností se stojí ještě zamyslet nad tím, že to ve skutečnosti nedává nutně až tak moc smysl jak by se mohlo zdát:
- kdo se opravdu učí bojovat se obvykle učí bojovat tak i onak. Šermíři se učí dát pěstí, stejně jako bojová umění například mají své oblíbené zbraně a zbraňové formy...
- pozor na šedou zónu různých malých nebo improvizovaných zbraní. Třeba takové boxery, nože, rozbité lahve... v některých systémech (ehm ehm WoD ehm ehm) s tímhle byly mnohdy různé problémy.
Autorská citace #18
29.9.2014 16:07 - Dukolm
Já bych to řešil přes Triky osobně

Boj se zbraněmi Potřeba Dovednost boj
efekt zde by se dalo vymyslet víc věcí a zohlednit i školy boje, ... Speciální efekty,...
Autorská citace #19
29.9.2014 16:23 - sirien
Jako dát tam dovednost Boj a prohlásit že kdo chce bojovat se zbraní a něco z toho i mít popř. beze zbraně jinak než jen tím že bude naslepo mlátit, škrábat a rvát vlasy, tak musí mít trik?

To by asi bylo taky fér řešení :)
Autorská citace #20
29.9.2014 16:25 - Me-dea
Možnost shrnout to do jedné dovednosti mě taky napadla. Možná by bylo lepší zmínit, jak si představuji použití:
a) rvačky v hospodě, nesmrtící boj, boj tam, kde není možno mít skutečnou zbraň, tedy především s využitím vlastního těla (přirozené zbraně) nebo věcí, které jsou poblíž.
b) regulérní zbraně určené především k zabití nebo zmrzačení, boj ve formaci, boj na koni, včetně ale ne především s využitím improvizovaných zbraní a vlastního těla.

Každopádně Zápas a Šerm dost splňují mé představy.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08329701423645 secREMOTE_IP: 3.80.131.164