Kultura

ShadoWWW
29.1.2015 16:27
Odchod z WotC
Chris Sims a Jennifer Clarke odchází z WotC (zdroj). Nejspíš ne z vlastní vůle.

Chris Sims byl editor, zaměstnaný u Wizardů od roku 2005. V 5e pracoval na PHB, DMG i MM. V MM byl dokonce hlavní osobou zodpovědnou za bloky statistik.

Jennifer Clarke pracovala také jako editorka a u Wizardů byla mnoho let. Mimo D&D pracovala hlavně na Magic: the Gathering.

Tak to vypadá, že tradiční vyhazování se posunulo jen o měsíc. Pro jistotu jsem založil obecné téma, aby se dalo recyklovat i za rok...
Autorská citace #61
30.4.2020 12:47 - sirien
1 - jak jsem v souvislosti s tímto psal dřív, mazat lidi zpětně z tiráže je prasárna a jestli Wizardy za něco lynčovat na sociálních sítích, tak za tohle.

2 - přebírat americkou kulturně - emočně zbarvenou terminologii je shit; správný termín u nás není predator, ale delikvent.

3 - otázku sexuálních zločinů má řešit soud a ne twitterový dav. Co způsobuje ignorování presumpce neviny lze vidět na Johny Deppovi - kdo nevíte o co jde, googlete, v dnešním světě je to bohužel case study kterou je důležité znát.

4 - dtto Mike a Wizardi. Pokud Mike takhle přešláp, Wizardi k tomu měli dodat pár slov vysvětlení (nebo to společně zakecat nějakým PR bullshitem) - udělat tohle v mlčení fakt nepomáhá.

5 - jak píše Log, podstatu demokracie si děte řešit na Fórum.

EDIT: smazána jedna OT jízlivost
Autorská citace #62
30.4.2020 13:09 - Xeth
LokiB píše:
Ano, i demokratická společnost staví mantinely pro to, co je v ní většinově dovolené prosadit.

Když už jsi to znovu otevřel, tak na to ještě krátce zareaguji, zbytek prosím případě do SZ. Čuchám zajímavou debatu.
Přesně tak. Demokratická společnost rak rozhodne o tom, jaké jsou ty mantinely. Tj. určí jaké budou a stejně tak je může (jako celou ústavu) změnit.
Autorská citace #63
30.4.2020 13:24 - LokiB
sirien: jsem pro zachování českého názvosloví. jen upozornění, že delikvent je typicky brán jako někdo, kdo už "zákon" přestoupil ... nejsem odborník na současné "predátorství", jestli už je to vždy bráno jako nezákonné, nebo ne.
Když kolega na svou kolegyni v práci vyjede "Hej, pojď si ..." a podpoří to obscéním gestem, bude v americe považován za predátora? nejsem si těmi jejich reáliemi jistý. ale v ČR za "delikventa" považován imho nebude.

ad 4 - to máš těžký, čím víc se v hovnech mažeš, tím víc smrděj :( pro WoTC z toho není žádná cesta ven, při které by nebyli z jedné či druhé strany nařčeni ze špatného postupu. jejich "mlčení" v tomhle kontextu celkem chápu. pro společnosti je fakt složité na tohle nějak rozumně reagovat. resp. by to byla reakce za cenu vzedmutí další vlny

ad 1 - mazání lidí z tiráže je blbost. jako řešit někdo může, že se tam neměl dostat, tedy že s ním neměli spolupracovat, jestli věděli, co je zač. jestli to nevěděli ... tak to není jejich chyba a mazání nic nevyřeší.

ad 3 - tady ale podle všeho nejde o sexuální zločiny. ale o chování, které má část společnosti za neakceptovatelné. když někdo nazve svoji přítelkyni urážlivým jménem, a bude se k ní chovat jako ke kusu hadru ... není to zločin a nemůže to řešit soud.
to už jsem tu diskutovali víckrát, že není jedna hranice netrestáno/trestáno. ale že těch kategorií je víc, a kategorie "veřejností odsuzováno" je právě ta, která je složitá, protože není objektivní.
ale nevyřešíš to tím, že se řekne "co není trestné, o to se nikdo nemá co starat a řešit" ...
Autorská citace #64
30.4.2020 13:40 - sirien
3 - to sme pak ale někde na úrovni bulváru, pomluv a šeptandy. A upřímně - co mi je po osobním životě nebo charakteru jednotlivých autorů DnD - používám jejich produkt, nechodím s nima na pivo.

4 - jak říká pastor Sheppard - když nemůžeš udělat nic chytrýho, udělej to, co je správný. Je ale pravda že mlčení je o hodně lepší než aby se tomu šílenství plně podvolili a tím ho ještě podpořili (jak White wolf pár let zpátky, že).

Predator je v usa co vím ofiko termín, což osobně shledávám samo o sobě nešťastným a hodně vypovídajícím, ale veřejnost s tím termínem navíc šermuje extrémně volně, zejména na sociálních sítích.
Autorská citace #65
30.4.2020 13:47 - Corny
Tak třeba za mě úplně nemám zájem na tom podporovat finančně někoho, o kom zjistím, že je hovado, a tak si nebudu jeho produkt kupovat. A podobně to má celá řada lidí. Obdobně třeba nebudu kupovat například jídlo od někoho, o kom vím, že týrá zvířata.

Jinak bych se nepouštěl do rozebírání toho, co je a co není trestné bez znalosti amerického trestního hmotného práva, judikatury a okolností dané věci. I u nás může být pouze psychický útlak trestným činem nebo minimálně přestupkem.
Autorská citace #66
30.4.2020 13:56 - LokiB
ad 3 - hele, já ti tenhle postoj ani neberu, ani nezazlívám, fakt ne. obecně sám na pohoršování se nad druhými moc netrpím. nakolik je to jen bulvár a šeptanda a pomluva, nevím. od toho se asi bude odvíjet postoj vícero lidí ... jestli to mají za "fakt" nebo za "bulvár". a u nás to máš stejný ... já bych třeba do hospody, kde by byl kuchařem ... hmm ... nebudu jmenovat, třeba nějaký na doživotí odsouzený vrah, propuštění prezidentským pardonem :P (dobře, to je blbej příklad, to by byl skutečný delikvent), na jídlo moc jít nechtěl. i když bych jen konzumoval jím vyrobený produkt. jiným to problém nedělá a další by tam šli nadšeně.
neměl bych potřebu pořádat akce "do této hospody nechoďte, dokud ho nevyhoděj".

na to, kde je hranice mezi tím, kdy je dobře, že se lidi proti něčemu hlasitě a třeba společně ozvou, a kdy je to zbytečná pruda ... neumím tu čáru dát. u některých věcí si myslím, že to správný je.

A u těch "netrestatelných činů", které jsou podle mě "jen neslušné", moc jiných možností, než se ozvat, nemáš.

no nic, dobře, nebudu to dál pitvat, už mlátím prázdnou slámu, navíc dost starou (doufám, že se mi to časem nevymstí a někde se neproflákne, že jsem psal, že mlátím svoji starou :))
Autorská citace #67
30.4.2020 14:01 - sirien
Corny: Tohle je už teda spíš do tématu o kontroverzi, ale tahle logika funguje u jednotlivých tvůrců, typicky knižních autorů. A i tam je poněkud pochybná, protože stojí na pomluvě z doslechu (pokud nemáš soudní rozhodnutí nebo dotyčného neznáš osobně).

U kolektivního díla se začne rozpadat a začne připomínat spíš davovou ostrakizaci a šikanu - kvůli jednomu člověku kterého neznáš a něco si o něm slyšel přinejlepším z druhé, spíš třetí ruky, a který skoro určitě nedostal možnost férově reagovat, budeš lidem co jsou v tom nevinně ale pracují s ním a narozdíl od Tebe ho znají osobně vyhrožovat, že nebudeš kupovat jejich produkt, pokud svého spolupracovníka nevyhodí. To sice nemá intenzitu lynče, ale rozhodně to má logiku lynče - to jen tak k zamyšlení.
Autorská citace #68
30.4.2020 14:12 - Corny
V dnešní době není žádný problém i bez soudního rozhodnutí mít docela jasno o někom, že je šmejd (ostatně o takovém Trumpovi jsem si tím docela jistý a nikdo ho nikdy neodsoudil a ani ho, díky bohu, osobně neznám). Může se tak projevit na twitteru, může se tak projevit v článcích, ve videích, atd.

Každopádně ale podle mě zbytečně zobecňuješ. "kvůli jednomu člověku kterého neznáš a něco si o něm slyšel přinejlepším z druhé, spíš třetí ruky, a který skoro určitě nedostal možnost férově reagovat". Nevím proč předpokládáš, že tohle je automaticky pravda. Není případ jako případ. Pokud je někdo zjevně šmejd a zbytek kolektivu mu to trpí, je zcela fér, pokud se ostatní rozhodnout jim to dát sežrat. Něco jiného je, pokud by to byla jen pomluva, nebyla by mu dána možnost se hájit, atd. Pak by kolektivní vina nebyla fér.
Autorská citace #69
30.4.2020 14:23 - sirien
Corny: Zejména v dnešní době je problém mít jasno, protože bez ohledu na iluzi opaku, virtuální obraz reality a realita k sobě mají dál, než kdy dřív. Všechno další co píšeš vychází z představy, že na dálku poznáš něco, co je často problém posoudit i u lidí, které znáš osobně. Jestli věříš, že to je jinak, nebo ne, ale přesto to je způsob, kterým toužíš fungovat, tak Kostka není místo, kde bych Ti to toužil rozporovat.
Autorská citace #70
30.4.2020 14:26 - Xeth
sirien píše:
A upřímně - co mi je po osobním životě nebo charakteru jednotlivých autorů DnD - používám jejich produkt, nechodím s nima na pivo.

Naprosto souhlasím. Pro mne je taky důležitá kvalita produktu, nikoliv detaily ohledně jeho tvůrců. Vlastně je pro mne docele obtížně pochopitelný opak - tedy že někdo zavrhne nějaký produkt, tím spíš vytvořený množstvím osob, jen proto, že se o jedné z nich dozví nějakou podrobnost, která mu vadí. Tím spíš, pokud jde o věc, která s daným produktem vůbec nesouvisí.
Autorská citace #71
30.4.2020 14:40 - LokiB
Xeth: je to individuální, asi taky jde o míru a účel ... někdo má, někdo nemá problém s tím, když se budou pacientům dávat orgány, odebrané nedobrovolným dárcům v jiné zemi. a člověku se změní pohled i v situaci, kdy by ledvinu potřeboval sám.

Třeba případ Louis CK je pro mě na té straně "kterou nemám problém akceptovat" (nepřekročilo to moji osobní míru, že by mi jeho jednání vadilo).
Stejně tak dál koukám na filmy s Kevinem Spaceym a je mi líto, že netočí dál (i když jeho chování, co jsem o něm četl, už mi přijde v těch inkriminovaných situacích výrazně problematičtější než u Louise CK).

Ale to jsou moje vlastní kritéria (stejně jako ta večeře v restauraci kde vaří někdo, koho mám za velmi špatného člověka) ... že je bude mít někdo zcela odlišné (někomu nevadí nic, někomu vadí skoro všechno), je přirozené.

nevidím ani nic špatného, když bych na svůj blog napsal "do téhle hospody bych na vašem místě nechodil".
ale chodit s transparentem před tu hospodu demonstrovat, to už je pro mě zbytečné.

tedy míra a účel ... blbé je, že se pak všechno shrne do jednoho pytle ... jakýkoli projev nesouhlasu se nabarví jako "aktivismus", nebo naopak, cokoli spojené i jen s náznakem nějakého chování se označí za "predátorství" (kupříkladu).
Autorská citace #72
30.4.2020 14:59 - Corny
sirien: No offence, ale když někdo na video řekne něco očividně rasistického nebo očividně sexistického, tak si dovedu udělat dostatečně ucelený obrázek o tom, co je to za osobu z pro mě v podstatného hlediska. Možná si neudělám ucelený pohled o jeho osobnosti jako celku, ale to už nepotřebuju.

Xeth: Mě jde asi hodně o to rozlišit produkt a tvůrce v tom smyslu, že třebas nemám problém konzumovat produkt jako takový, ale pokud bych tou konzumací měl toho tvůrce, kterého jinak odsuzuju, například finančně nebo jinak podporovat, tak to už neudělám. Například klidně budu číst knihu, co napsal nějaký rasista z přelomu 19. století, protože je mi jasné, že ho tím nijak nepodpořím.

Ostatně, jeden z nejlepších způsobů, jak já jako konzument můžu dát najevo, že se mi nějaké praktiky nelíbí, je právě nekupovat daný produkt. Pokud by mi třeba vadilo, že je někdo šmejd a pak budu vesele kupovat jeho produkt, asi nebude mít moc důvodů na tom něco měnit (nehledě na to, že sám bych si připadal jako parádní pokrytec)
Autorská citace #73
30.4.2020 15:43 - Xeth
LokiB píše:
...je to individuální...

To bezesporu je. Do toho spadají i ona míra a účel.

Corny píše:
Ostatně, jeden z nejlepších způsobů, jak já jako konzument můžu dát najevo, že se mi nějaké praktiky nelíbí, je právě nekupovat daný produkt.

A jak přesně z toho bude zřejmé, proč sis ten produkt nekoupil? Protože to může být i proto, že je ten dotyčný homosexuál a tobě se homosexuálové nelíbí, nebo že doma chová tygra a ti podle tebe patří do přírody, nebo ti nesedí jak daný spisovatel píše, nebo třeba vůbec nevíš, že existuje. A to nemluvě o tom, jestli ti vadí něco na spisovateli, editorovi, ilustrátorovi nebo třeba na vydavateli (když se budu držet knihy).
Tím, že si ten produkt nekoupíš dáš najevo jen to, že jsi to neudělal. Další věc je ta, komu že to vlastně dáš najevo.
Autorská citace #74
30.4.2020 15:50 - sirien
Corny: zaprvé já tu nemluvim o případech, kdy někdo něco někde řekne / napíše sám, ale o případech, kdy se o někom něco někde dozvíš (což je většina těhle kauz a - oprav mě jestli se pletu - i tahle konkrétní o které se tu bavíme).

Zadruhé i případy kdy někdo něco sám řekne / napíše nejsou nutně jednoznačné. Všichni občas řekneme něco, co vyzní (i hodně) jinak, než jsme chtěli. A někdy se mi zdá, že kapacita lidí přijmout omluvu za něco co je na videu nebo v tweetu je neúměrně menší oproti věcem co slyší naživo - přitom ten přehmat je mnohdy identický. Tzn. dokud někdo něco nezačne psát / říkat opakovaně popř. to potvrzovat a stát si za tím, tak je velká zdrženlivost stále na místě. (Bohužel realita kterou vidim všude okolo je naopak histerickej triggering a následnej lynching snowball.)

Aktivismus ne/nakupování (aneb svého času trendy "hlasujte peněženkami" atp.) má přesně ty limity, co sem popsal vejš. Měl sem kamarádku, co nechtěla jít na Enders game kvůli názorům autora předlohy. Když sem poukázal na to, že ten film je produkcí desítek herců a filmových řemeslníků, kteří ho dělají v dobré víře a vůli, dál stovek pracovníků okolo, kteří s tím nemají nic společného, ale je to pro mě prostě obživa a na úspěchu případně závisí jejich budoucí práce, dál studia, co to dělá sice zcela zištně, ale pro fanoušky knížky, co o té kontroverzi s autorem z většiny nejspíš nemají vůbec tušení atd., tak přiznala, že takhle o tom vůbec nepřemýšlela.

Podobně bojkotovat DnD kvůli jednomu bývalému konzultantovi a jeho aféře - co zbytek týmu, co všichni u Wizardů, co tým DnD Beyond... atd. atd. Takovýhle aktivismus se až příliš snadno mění v logiku kolektivní viny popř. ve snahu sejmout jednoho teroristu plošnym vybombardovánim celý civilní svatby.
Autorská citace #75
30.4.2020 16:08 - Aegnor
sirien píše:
Corny: zaprvé já tu nemluvim o případech, kdy někdo něco někde řekne / napíše sám, ale o případech, kdy se o někom něco někde dozvíš (což je většina těhle kauz a - oprav mě jestli se pletu - i tahle konkrétní o které se tu bavíme).

Jo, ale Corny hned na začátku svého vstupu vymezil, že on vychází z toho, co řekne samotný člověk.
Autorská citace #76
30.4.2020 16:16 - sirien
Aha, začátek téhle dnešní diskuse sem čet z telefonu a #58 sem úplně minul :/ Sorry, moje chyba.

V tom případě by mě ale docela zajímalo, co a kde teda vlastně konkrétně napsal? Docela bych se mrknul sám.
Autorská citace #77
30.4.2020 21:56 - ShadoWWW
Co jsem viděl, sám k tomu napsal pouze toto:


Autorská citace #78
30.4.2020 22:10 - sirien
hm. To první je smysluplný PR vyjádření, to druhý je odvážnej postoj (na jednu stranu fér že to řekne na plnou hubu, na druhou stranu se to vrátí jak bumerang když se něco podobnýho nakonec fakt prokáže) a to třetí je virtue-signaling shit z US kultury.

Mě by spíš zajímaly ty výroky toho Zaka popravdě.
Autorská citace #79
30.4.2020 22:45 - ShadoWWW
Mě by spíš zajímalo, jaký nový směr dá páte edici nový šéf. Je jisté, že se pátá edice změní. Možná nás nečeká nic jako Essentials ani 5.5E oficiálně, ale téměř jistě bude "nový Xanathar" o dost jiný než starý nebo PHB. Je to vidět už na UA, které nabraly v posledních "číslech" nový směr. Z UA se zdá, že nově bude nový design mnohem méně konzervativní a naopak více progresivní.

Ale má to i další špatné a dobré konsekvence. K těm špatným: Happy Fun Hour zmizely z internetu, takže pokud nemáte někde staženou svou lokální kopii, máte smůlu, asi jako když z internetu nenávratně zmizely články Odkryté mystiky z vývoje 5E. (Je smutnou souhrou událostí, že jsem měl všechny díly HFH uložené v telefonu, který se mi ale před 14 dny porouchal – přestal nabíjet – a o všechny ty díly jsem přišel.) Další smutnou zprávou je, že psionici jsou nejspíš zase odloženi a budou se zase zgruntu vyvíjet znovu. Dobrou zprávou ale je, že když Wizardi zabanovaly Mikeovy HFH a přestali se k ním znát, mohou se k nim přiznat JaD. :-D
Autorská citace #80
30.4.2020 22:59 - sirien
Smazání HFH - to je další taková... trapárna spíš popravdě. Někdy podobný kroky fakt naserou, třeba když G&S smazali Daeliny mytologický videa.

Jinak HFH pro J&D - by si nejdřív musel někdo vzpomenout, co v nich vůbec bylo :D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082329988479614 secREMOTE_IP: 3.231.146.172