Kultura

sirien
2.2.2015 04:03
Jaké RPG (aktuálně) hrajete?
Název zní jasně :)

Výsledky 2015-22 (17-18 jsou divné...)

Uvažujte poslední cca rok něco pravidelnějšího
(tj. jeden ukázkový one-shot spíš ne, víc one-shotů v daném systému nebo nějakou mini-kampaň už ano)

Můžete hlasovat až pro 5 systémů! (Pokud jste toho hráli za poslední rok víc, tak dopište do diskuse)

U druhé ankety - Ti z vás co mají vlastní systém A FORMALIZOVALI JEJ A ZVEŘEJNILI (tj. jmenovitě zejména Jerson a York) NEUVÁDÍ postlední možnost (ale spíše jednu z těch prvních)

Ankety na d20 jsou průběžně editovatelné bez ztráty výsledků, takže pokud jsem něco opomenul nebo by byla potřeba jiná úprava, tak si řekněte a opravíme za běhu.

Nebojte se své kliknutí v diskusi upřesnit (bude to zajímavé, ankety nelze spojovat, tak aspoň třeba uvidíme jak moc je vztah mezi konkrétním systémem a tendencím k jeho úpravám atp.)
Hlasovat může jen přihlášený uživatel.

Hrajeme:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
naživokladné body39
virtuálněkladné body2
obojíkladné body15

Pravidla bereme

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
V podstatě as writtenkladné body39
Tak nějak dle pravidelkladné body15
Velmi "volně" dle pravidelkladné body1
Ten systém sme převorali k nepoznáníkladné body1
Ehm... systém... no...kladné body0
Ten systém jsme si vytvořilikladné body0

Co jste hráli ve 2023?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 5 bodů.
oDnD / Oldschoolkladné body1
OSE / DnD Basickladné body7
ADnDkladné body2
DnD 3.Xe / PFkladné body2
DnD 4ekladné body0
DnD 5ekladné body26
Jeskyně a dracikladné body27
Pathfinder 2ekladné body2
13th Agekladné body2
Dungeon crawl classicskladné body2
Zapovězené zeměkladné body4
Fate 4e / FAE (/Rozcestí)kladné body6
Fate ep. I: SWkladné body0
Fate 2e / PIkladné body2
DrDokladné body0
DrD+kladné body0
DrDIIkladné body3
Cosi čemu říkáme "dračák"kladné body1
Dračák podle staré školykladné body2
Dračí hlídkakladné body3
Kouzlem a mečemkladné body0
Lone Wolfkladné body0
Vampire 5ekladné body1
Hunter 5ekladné body1
Werewolf 5ekladné body0
WoD (oWoD, nWoD, 20th, CoD...)kladné body0
Jiné WW hry (Exalted, Scion...)kladné body0
Shadowrun 1-3ekladné body0
Shadowrun 4-5ekladné body0
Shadowrun 6ekladné body1
Cyberpunk RED/2020kladné body2
Call of Cthulhukladné body3
WHFRkladné body3
WH40Kkladné body1
SWSEkladné body0
Star Without Numberkladné body1
Travellerkladné body0
Star Wars RPGkladné body0
Alien RPGkladné body5
GURPSkladné body0
Savage Worldskladné body1
Jiné d20kladné body0
Apocalypse Worldkladné body1
Avatar RPGkladné body1
Dungeon Worldkladné body0
Svět dračákukladné body0
Svitky hrdinůkladné body3
Příšera týdnekladné body5
Ironswornkladné body1
Jiný "World" (PbtA)kladné body3
Blades in the Darkkladné body3
Scum and Vilainykladné body1
Jiné FitD hrykladné body1
GUMSHOEkladné body1
Mouse Guardkladné body1
24xxkladné body1
Mouseritterkladné body1
Chuubokladné body0
Omegakladné body1
Omega Juniorkladné body2
Voidkladné body1
Vaesenkladné body2
Jiné - mainstreamkladné body0
Jiné - indiekladné body5
Vlastní (nezveřejněné)kladné body4
11.1.2020 14:46 - Šaman
V mém okolí (myslím i nové lidi se kterými se bavím) se "dračák" nehejtí. Ti, co nějaké ttRPG někdy hráli se po sdělení "hrajeme dračák" naopak docela často ptají "a jaký systém?".

Tedy "dračák" ≠ "DrD 1.x | DrD+ | DrD 2"
Ale "dračák" = "stolní RPG, většiou fantasy"
11.1.2020 15:01 - malkav
sirien: To máš bezesporu pravdu. Byl jsem jen na pár conech a mám relativně malou hráčskou bublinu kolem sebe, i když se sem tam objeví někdo nový i s dlouholetými zkušenostmi (ale ani těch pár nikterak DrD nepranýřovalo).
11.1.2020 15:34 - York
DnD 5e to tady teda dobře válcuje.


BTW Shadowrun se zkracuje SR. Kdyby neseděly čísla edic, tak bych si asi nebyl jistej, co Shdr znamená ;-)
11.1.2020 15:59 - ShadoWWW
Deskofobie píše:

Sparkle: Pokud umíte dobře anglicky, můžete se už rovnou vrhnout třeba tady po Dungeons & Dragons, který bylo inspirací pro právě Dračák.
Petr: Sem právě vždycky myslel, že je to to samý. Tak povídej.


Viz legendární díl Deskofobie o RPG.

A to Petr je člověk, co sice hrával DrD už před mnoha lety, ale na poli deskovek je to Geek jako málokdo. Čelní představitel Deskofobie, pracuje pro Czech Board Games a každoročně vyjíždí na nejrůznější deskovkářské cony, včetně amerického Gen Conu, kde RPGčka frčí ve velkém.

Jak už jsem psal, většina běžné populace nezná ani Dračí doupě. V hráčských kruzích DnD nejvíc proslavily počítačové hry od Bioware (BG1 vyšla na konci roku 1998). V Dechu draka představili TSR a D&D až v roce 1997, ale už v prvním DD z února 1994 najdeme jednu vtipnou vsuvku v recenzi na Lone Wolfy.
Dech Draka 1/1994 píše:
Cyklus "Lone Wolf" je prý "nejzdaňlejšl ze souboru her, které se odehrávají v bájném světě Magnamund". Přiznám se, že od autora. který má bohaté zkušenosti s hraním "Dungeons & Dragons" (a který v něm dokonce zvítězil na Mistrovství Ameriky), bych očekával více.

Tím "Mistrovstvím Ameriky v D&D" nejspíš Bouchi tenkrát myslel hraní na Gen Conu. ;-)
11.1.2020 16:01 - Xeth
Mne překvapuje ta mizivá hra PF2E. Zajímalo by mne, zda to nikdo nezkoušel, nebo to lidé zkusili a raději dali přednost něčemu jinému.
Za sebe musím říct, že má něco do sebe a jsem moc rád, že jde svou vlastní cestou a nesnaží se držet linky DnD. To pojetí se mi docela začalo líbit. Sice ze začátku vypadá docela strašidelně, ale když se do toho člověk dostane, začne to fungovat velice rozumně.
11.1.2020 16:23 - Jerson
Lethrendis píše:
To je zase zkušenost, kterou nesdílím. Se zarputilými hatery DrD jsem se potkal až tady na serveru.

Nemusí jít nutně o zarputité hatery, můžou to být lidé, kteří "Dračák" vyzkoušeli, z různých důvodů - často daných PJjem nebo herní skupinou - jim nesedl, takže "Dračák" je odrazuje, zatímco jiné RPG by si třeba zahráli (kdyby věděli, že existuje). Takových lidí mimo tento či jiný server jsem potkal dost.

Nicméně mě napadlo, je účelem těchto anket zjistit, co hrajou lidé na d20.cz, nebo co hrajou lidé v Česku? Protože ve druhém případě by možná stálo za to takovou anketu hodit na různé stránky a sociální sítě, a míra zjištěných informací by byla větší.

(Sice má už půl roku v plánu udělat velký průzkum mezi hráči, ale zatím jsem měl vždycky důvod ho odložit.)
11.1.2020 16:45 - Gurney
Šaman píše:
V mém okolí (myslím i nové lidi se kterými se bavím) se "dračák" nehejtí. Ti, co nějaké ttRPG někdy hráli se po sdělení "hrajeme dračák" naopak docela často ptají "a jaký systém?".

On to taky většinou nebývá přímo hejt, spíš taková zkušenost "vyzkoušel jsem, dostal jsem vždy víceméně to samé, stačilo mi, nevermore". A možná je to sociální bublina, ale pro mě je to dost běžné, stejně jako je normální, že přítomní Češi přikyvují (nebo projevují zlomyslnou radost) a přítomní cizinci se ptají, wtf že je to ten "dračák".

A jakmile dostaneš otázku "a jaký systém?", tak už je to v klidu a víš, že nebudeš muset vysvětlovat nic na téma "takhle ale hraní RPG opravdu, ale opravdu vypadat nemusí". Ale nechci se v tom zbytečně pitvat.
11.1.2020 16:47 - LokiB
sirien píše:
ste zjevně v devadesátkách (ještě před vznikem online komunity z níž vzešla tahle komunita) minuli dost RPGčkovejch akcí.


no jo, ale tak ono jako hejt byl v mnoha případech toho druhu, že lidi nadávali, že to má spoustu chyb, ale přesto to dál hráli :)
byl jsem tak od roku 1994 v mailový konferenci věnované DrD ... tam se to furt hádalo, stejně jako tady, na mnoha podobných tématech, ale čistě kolem DrD, protože většina lidí nic jiného nehrála a neznala. sem tam někdo napsal něco ve smyslu " v té a v té hře to řeší lépe ..." ale byl většinou oslyšen, že jakože dobrý, ale lidi chtěj hrát dál DrD :)

Xeth píše:
Mne překvapuje ta mizivá hra PF2E. Zajímalo by mne, zda to nikdo nezkoušel, nebo to lidé zkusili a raději dali přednost něčemu jinému.


PF2E je stále ještě dost čerstvé. U lidí je nějaká setrvačnost. Jsou nadšenci, co se na to hned vrhnout, někdo ale dohraje nejdřív to co má rozehrané a pak třeba ...
11.1.2020 16:49 - obbivan
V Jihlavě se D&D začalo hrát v roce 2001 co si tak vzpomínám. Kamarád tenkrát koupil první 3E. Opravdový bům pak byl až s 3,5e to nás hrály asi 4 skupiny. Před tím se hrálo klasické DrD.
11.1.2020 17:18 - sirien
Loki: taky. A nebo to byli lidi co hráli DnD / WoD / GURPS (obvykle jedno z tohodle) a na DrD koukali z patra.


York: já se z melancholie občas vracím k té původní zkratce co se používala ještě předtim, než u nás byl Shadowrun cool. (Ona se teda používala i na západních fórech občas, ale whatever.)
11.1.2020 17:18 - Lethrendis
Mi to evokuje parafrázi jednoho starého vtipu: Sešli se hráči DrD a nadávali na DrD :)

Nedomnívám se, že by DrD počátku devadesátek bylo nějak výrazně horší, než jiné hry té doby i zahraniční. A také myslím, že ho furt hraje dost hodně lidí. Žádným průzkumem to, Jersone, nezjistíš, protože na otázky ohledně hobby mají tendenci odpovídat příznivci hobby - a v tu ránu je to k ničemu. Ledaže by někdo dokázal propašovat otázky ohledně RPG do sčítání lidu :)

Nástup DnD jsem zaznamenal tak (můj subjektivní odhad) před pěti lety, kdy se lidé začali ozývat, že to vůbec znají a hrají, že by to chtěli hrát. Na současném rozšíření DnD v ČR mají dle mého soudu na svědomí velkou měrou lidi tady na Kostce, k čemuž samozřejmě gratuluji. Podle mě kdyby nebylo těch skvělých překladů a dalších materiálů a neustálé živé debaty komunity, DnD5E mohla klidně vyšumět českým trhem jako spousta jiných (také kvalitních) her a zaujmout jen nerdy.
11.1.2020 17:21 - York
Sirien: Něco mi říká, že tuhle smyčku už tady točíme několik let po sobě ;p
11.1.2020 17:21 - sirien
Lethrendis píše:
DrD počátku devadesátek bylo nějak výrazně horší, než jiné hry té doby i zahraniční.

Jakože DrD ve své iteraci 1.1 chceš srovnat se SR2, oWoD, GURPS... 2e, tuším, tehdy atp. a tvářit se, že to má stejnou kvalitu, jo? Good luck :)

(Fakt je, že Dračák byl už z kraje designově zastaralej. Fakt je, že ne až tak hrozně moc. Třetí fakt je, že ta propast se začala hrozně rychle rozevírat a už v půlce devadesátek dračák zoufale zaostával. Altar to chtěl řešit Pluskama, což se ukázalo být stejné jako snažit se vyrhát maraton tim, že se střelim do obou kolen.)
11.1.2020 17:38 - Lethrendis
Něco to DrD mít muselo, když ostatní konkurenci převálcovalo a stalo se u nás dominantním na dost dlouho :) Že tuhle pozici ztratilo připisuju právě Altaru, respektive DrD+ i DrD2.

A je pravda, že tohle je tu zřejmě klasická diskuzní smyčka, protože přesně k tomuhle už jsem se tu už vyjadřoval nejméně dvakrát, a to sem chodím necelý rok.
11.1.2020 18:03 - LokiB
Lethrendis píše:
Nedomnívám se, že by DrD počátku devadesátek bylo nějak výrazně horší, než jiné hry té doby i zahraniční.


nenenenenenene ... ne ... ne, ne další iteraci :)

ani na sirienův nadhoz, ani na Lethrendisův lob nebudu odpovídat, protože budu dneska hodný.
11.1.2020 18:16 - sirien
Lethrendis: mělo to, že bylo jako jediné k dispozici. (V devadesátkách internet... nefungoval tak úplně jako dneska.) A tu pozici fakticky drží až do dneška.
11.1.2020 18:40 - Jerson
Lethrendis píše:
Žádným průzkumem to, Jersone, nezjistíš, protože na otázky ohledně hobby mají tendenci odpovídat příznivci hobby - a v tu ránu je to k ničemu. Ledaže by někdo dokázal propašovat otázky ohledně RPG do sčítání lidu

Právě že dneska je díky sociálním sítím možné oslovit i lidi mimo komunitu a dostat takový dotazník i mimo obvyklou bublinu aktivních hráčů RPG, i když odpoví jen menší část z nich. Ale to je normální.

Lethrendis píše:
Něco to DrD mít muselo, když ostatní konkurenci převálcovalo a stalo se u nás dominantním na dost dlouho :)

O jaké konkurenci mluvíš? První konkurence DrD byl už zmíněný Pán Prstenů, který obsahoval prakticky jen jedno úvodní dobrodružství, předvolené postavy, téměř žádnou možnost rozvoje postav, měl tři roky zpoždění a z veškeré možné fantasy byl omezen výhradně na svět Středozemě. Další konkurencí byl až Shadowrun 2e, který teprve začal hráčům ukazovat, že se dá hrát i něco jiného než středověká fantasy. A ten u nás vyšel v roce 1995, pokud se nepletu a stál 700 - vzpomínám si, že jsme se na něj museli v sedmi lidech složit, abychom si ho mohli dovolit.

To zda bylo DrD horší než jiné systémy už točit nebudu, souhlasím se Sirienem, že na začátku bylo asi srovnatelné s DnD, ale prakticky zůstalo na místě protože se moc vylepšit nedalo. Což si tedy jeho tvůrci uvědomovali, ale předělávka - myslím Plusko - byla ještě horší.
11.1.2020 19:04 - Lethrendis
Jersone, když chceš dělat průzkum, musíš nějak vybrat vzorek. Buď se to dá dělat náhodně, nebo kvótně, obojí je použitelné, ale do toho vložíš další parametry, tzn. člověk je aktivní na soc. sítích a je ochotný odpovídat i na spam, které se týká/netýká jeho hobby... je to nepoužitelné. Výsledkem bude pouhá anketa, která může něco říct, anebo nemusí.

Mluvím o konkurenci jiných her té doby - pokud platí ten argument, že čeština není nutná, musí být považovány za zcela regulérní konkurenci. Čili DrD stálo proti ADnD a třeba SR1.

Já osobně tomu podceňování češtiny příliš nevěřím. Ve spotřebitelském chování se národní specifika projevují velmi silně a trvá desítky let, než se nějak (a stejně většinou jen málo mění). Požadavek češtiny je vidět u titulků k hrám, u dabinku, proč by se neměl projevovat u systémů RPG?

Možná jsme právě na okraji nějaké změny, kdy se přesedá z DrD na DnD a trvalo to kolik, 25 let, než si ho hráči ve větším množství všimli? O popularitě 5E z poslední doby jsem už psal.
11.1.2020 20:04 - Jerson
Neříkám, že člověk musí být aktivní na sociálních sítích, aby mohl odpovídat - jen že přes sociální sítě dá k takovým lidem dostat. Tedy když pošlu odkaz na dotazník jednomu člověku na FB, on ho může předat dalším třiceti lidem, kteří FB nemají. Podmínkou je, aby měli přístup na internet.

Lethrendis píše:

Mluvím o konkurenci jiných her té doby - pokud platí ten argument, že čeština není nutná, musí být považovány za zcela regulérní konkurenci. Čili DrD stálo proti ADnD a třeba SR1.

Na začátku 90. let byla čeština naprosto zásadní parametr, angličtina se u nás učila velmi málo a tak velká většina RPG systémů nebyla lidem vůbec dostupná, i kdyby se k nim náhodou dostali. Navíc se nedá srovnávat vliv pravidel, která vyšla nákladem možná 50 tisíc výtisků pravidly, která jeden nebo dva lidé přivezli z ciziny.

Změnu z DrD na DnD podle mě pozorujeme i proto, že DrD se netiskne už kolik, 10 let, a poslední verze DnD se dost přiblížila feelingu původního DrD s lepšími mechanikami. Navíc je česky. A je to nejvíce hraný systém u youtuberů, takže se celkově raketově zvýšila šance, že se dneska člověk jako s po rvnim RPG potká s DnD místo DrD. Tedy, ta šance je možná 1:1, to nevím, ale DnD má tolik podpory, kolik ji DrD už dlouho nemá.
11.1.2020 20:39 - efram
Jerson píše:
Nemusí jít nutně o zarputité hatery, můžou to být lidé, kteří "Dračák" vyzkoušeli, z různých důvodů - často daných PJjem nebo herní skupinou - jim nesedl, takže "Dračák" je odrazuje, zatímco jiné RPG by si třeba zahráli (kdyby věděli, že existuje). Takových lidí mimo tento či jiný server jsem potkal dost.


No hejtuje se tu DrD celkem dost. A ty důvody jsou apriori o lidech a ne systemu. Znám poměrně hodně lidí, kteří nemají podobně negativní zkušenost a hru si užili :)

Ale tohle tu jede pořdá dokola, tak bychom to snad už mohli přestat dokola zmiňovat.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098797082901001 secREMOTE_IP: 44.200.77.59