Kultura

sirien
2.2.2015 04:03
Jaké RPG (aktuálně) hrajete?
Název zní jasně :)

Výsledky 2015-22 (17-18 jsou divné...)

Uvažujte poslední cca rok něco pravidelnějšího
(tj. jeden ukázkový one-shot spíš ne, víc one-shotů v daném systému nebo nějakou mini-kampaň už ano)

Můžete hlasovat až pro 5 systémů! (Pokud jste toho hráli za poslední rok víc, tak dopište do diskuse)

U druhé ankety - Ti z vás co mají vlastní systém A FORMALIZOVALI JEJ A ZVEŘEJNILI (tj. jmenovitě zejména Jerson a York) NEUVÁDÍ postlední možnost (ale spíše jednu z těch prvních)

Ankety na d20 jsou průběžně editovatelné bez ztráty výsledků, takže pokud jsem něco opomenul nebo by byla potřeba jiná úprava, tak si řekněte a opravíme za běhu.

Nebojte se své kliknutí v diskusi upřesnit (bude to zajímavé, ankety nelze spojovat, tak aspoň třeba uvidíme jak moc je vztah mezi konkrétním systémem a tendencím k jeho úpravám atp.)

Hrajeme:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
naživokladné body39
virtuálněkladné body2
obojíkladné body15

Pravidla bereme

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
V podstatě as writtenkladné body39
Tak nějak dle pravidelkladné body15
Velmi "volně" dle pravidelkladné body1
Ten systém sme převorali k nepoznáníkladné body1
Ehm... systém... no...kladné body0
Ten systém jsme si vytvořilikladné body0

Co jste hráli ve 2023?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 5 bodů.
oDnD / Oldschoolkladné body1
OSE / DnD Basickladné body7
ADnDkladné body2
DnD 3.Xe / PFkladné body2
DnD 4ekladné body0
DnD 5ekladné body26
Jeskyně a dracikladné body27
Pathfinder 2ekladné body2
13th Agekladné body2
Dungeon crawl classicskladné body2
Zapovězené zeměkladné body4
Fate 4e / FAE (/Rozcestí)kladné body6
Fate ep. I: SWkladné body0
Fate 2e / PIkladné body2
DrDokladné body0
DrD+kladné body0
DrDIIkladné body3
Cosi čemu říkáme "dračák"kladné body1
Dračák podle staré školykladné body2
Dračí hlídkakladné body3
Kouzlem a mečemkladné body0
Lone Wolfkladné body0
Vampire 5ekladné body1
Hunter 5ekladné body1
Werewolf 5ekladné body0
WoD (oWoD, nWoD, 20th, CoD...)kladné body0
Jiné WW hry (Exalted, Scion...)kladné body0
Shadowrun 1-3ekladné body0
Shadowrun 4-5ekladné body0
Shadowrun 6ekladné body1
Cyberpunk RED/2020kladné body2
Call of Cthulhukladné body3
WHFRkladné body3
WH40Kkladné body1
SWSEkladné body0
Star Without Numberkladné body1
Travellerkladné body0
Star Wars RPGkladné body0
Alien RPGkladné body5
GURPSkladné body0
Savage Worldskladné body1
Jiné d20kladné body0
Apocalypse Worldkladné body1
Avatar RPGkladné body1
Dungeon Worldkladné body0
Svět dračákukladné body0
Svitky hrdinůkladné body3
Příšera týdnekladné body5
Ironswornkladné body1
Jiný "World" (PbtA)kladné body3
Blades in the Darkkladné body3
Scum and Vilainykladné body1
Jiné FitD hrykladné body1
GUMSHOEkladné body1
Mouse Guardkladné body1
24xxkladné body1
Mouseritterkladné body1
Chuubokladné body0
Omegakladné body1
Omega Juniorkladné body2
Voidkladné body1
Vaesenkladné body2
Jiné - mainstreamkladné body0
Jiné - indiekladné body5
Vlastní (nezveřejněné)kladné body4
Autorská citace #1
2.2.2015 08:49 - andtom
Pathfinder s málo úpravama (v anketě vybráno Tak nějak podle pravidel).

Dragon Age dosud s málo úpravama, ale bude hráno Velmi volně dle pravidel (pakliže nedojde ke změnám v souhrnném vydání pravidel v letošním roce).
Autorská citace #2
2.2.2015 08:58 - Vojtěch
Je tam málo přidělitelných bodů :D
Autorská citace #3
2.2.2015 09:07 - PetrH
jiné - Kouzlem a mečem, "tak nějak dle pravidel"
Autorská citace #4
2.2.2015 09:41 - Quentin
Jednou týdně hodně pozměněné odnd (převážně jako DM)
Jednou za čas (cca 10x v minulém roce) as written dungeon world (polovinu jako hráč)
Autorská citace #5
2.2.2015 10:24 - Shako
Potřeboval bych tak 5, spíš 6 políček na hlasování.
Dávám 13th Age za Almiho hraní, ale hráli jsme/hráváme i DnD 4e.
Za naši skupinu dávám nWoD, ale hráváme i DrD+.
Za moji random grupu dávám Jiné - mainstream (WHFR aj.) a myslím tím Mouse guard (příjde mi to víc jako mainstream než indie), ale měl bych přidat ještě Trail of Cthulhu.

Všechno hrajeme v kategorii "V podstatě as written" až "Tak nějak dle pravidel".

Přidal bych tam tedy dvě položky:
Burning wheel - Burning wheel, Mouse guard, Burning Empire
Gumshoe - Trail of Cthulhu, The Esoterrorists, Fear Itself, Mutant City Blues...
Autorská citace #6
2.2.2015 10:35 - York
Tak jsem si teda kliknul, když už jsi mi udělal kategorii. Ta nula byla taková smutná ;-)
Autorská citace #7
2.2.2015 11:38 - MarkyParky
1x za měsíc PI, téměř "as written", včetně settingu - GM rotuje
5x za měsíc DrDII, původně to bylo "tak nějak dle pravidel", teď je to spíš "as writen v testovacích materiálech revize", což je ale odlišné od "as written vanilla" a to:
- 1x high-magic high-level epickou kampaň ze vzdálené postapoklayptické budoucnosti, kdy už se svět propadl zpátky do středověku - jako GM
- 1x generic fantasy kampaň v high-magic světě - jako hráč
- 1x testujeme pro Sparkle Tauril - jako hráč
- a 2x (resp. taková dvojkampaň - dvě družiny ve stejném prostředí, vzájemně se ovlivňují ale nikdy nepotkají) vesnická fantasy v alternativní minulosti (cca 9.-10. stol) Křivoklátska - jako GM

EDIT: Rozepsal jsem i co hrajeme... a zjistil, že těch kampaní je 5 a ne 4 :D
Autorská citace #8
2.2.2015 11:45 - ShadoWWW
MarkyParky: To je něco mezi "Ten systém sme převorali k nepoznání" a "Ten systém jsme si vytvořili (*!)" ;)
Autorská citace #9
2.2.2015 11:49 - MarkyParky
ShadoWWW: To zase úplně ne, protože ty kampaně hraju s jinejma lidma, než jsou ti, co jsou v autorském týmu revize....

... jako jo, spolupodílejí se jako testeři s připomínkama. Ale nezapojují se přímo do úprav.
Autorská citace #10
2.2.2015 12:28 - Merlin
DnD 4e, jednou týdně, prakticky podle pravidel
Autorská citace #11
2.2.2015 12:38 - Quentin
Kdopak ještě zaškrtnul odnd?
Autorská citace #12
2.2.2015 13:15 - sirien
Upravil jsem anketu:

Dragon Age
Kouzlem a mečem
Mouse Guard
Trail of C'thulhu

přidány jmenovitě. Další hry chci přidávat podle ohlasů, protože kdybych tam měl vyjmenovat všechno co by kdo hrát mohl tak se přes to nepřescrollujeme.

(Shako: MG je spíš indie, ale to je jedno)
Autorská citace #13
2.2.2015 13:18 - Nachtrose
Sirien: ještě Ti tam chybí Astrální doupě ;-)
Autorská citace #14
2.2.2015 13:53 - Gurney
sirien: a nechceš nějak "zcivilizovat" tu anketu o systému? Moc nepobírám kde jsou hranice mezi "nějak dle pravidel" a "volně dle pravidel", to samé "převoraný systém" vs "ehm systém". (a s tím souvisí - pro nWoDu 1e + několik hacků z Mirrors + drobnostmi z GMC/nWOD 2e, s lehce upraveným skill listem a motivacemi z NBA namísto Vice/Virtue si mám kliknout kam? EDIT: až na ty motivace jsou to všechno hacky z oficiálních příruček)

...aneb otázka na všechny - když zaškrtáváte "as written", je to fakt striktně "as written" (naložení a five-foot steps v PF, téměř neomezený healing v 13th Age, ...), maximálně s lehkými variacemi v uvedenými někde "v rámečku" v základní příručce? Nebo se třeba nezatěžujete některými pravidly, která dle vašeho názoru znamenají příliš mnoho účetnictví či vám nesedí z jiného důvodu? nestyďte se, obojí je regulérní postup, proti kterému není co namítnout :)
Autorská citace #15
2.2.2015 14:00 - York
Taky jsem nad tím dumal. A to proto, že hráči, hlavně z počátku, pravidla moc nečetli a brali to víceméně spíš podle toho, co jsem jim říkal (a i teď jsou někteří dost překvapení, když jim říkám, co všechno mohou umět a že to mají v pravidlech ;-)). Ale vzato kolem a kolem prakticky i po roce stále hrajeme téměř bez úprav pravidel, samotného mě to překvapilo.
Autorská citace #16
2.2.2015 14:11 - sirien
Rád bych, ale nějak se nám rozbilo editování položek ankety... (nejspíš sem ho rozbil já tím že jsem tam vložil speciální znaky jako uvozovky atp., s nimiž se to zjevně moc nekamarádí)

První - as written včetně ofic hacků
Druhá - as written, ale třeba ne kompletně všechna pravidla nebo ne úplně doslova jak jsou napsaná
Třetí - s výrazným množstvím house rules
Čtvrtá - předěláno v podstatě do nekompatibility s původním as written systémem
Pátá - systém přítomen jen symbolicky, takže "změna" systému by hru ani nijak neovlivnila
Šestá - možnost pro ty z nás co si pro hru udělali valstní domácí pravidla
Autorská citace #17
2.2.2015 14:34 - MarkyParky
Ok, tak já to posunu na "3" a budu považovat testování revize za houserulování vanilly. To asi nejvíc odpovídá skutečnosti, kdyby ty úpravy neměly punc oficiálních...
Autorská citace #18
2.2.2015 15:27 - sirien
PS - zvýšil jsem teda počet povolených hlasů na 5. Těší mě, že jsou mezi námi stále takoví, kteří si na RPG najdou tolik času :D
Autorská citace #19
2.2.2015 15:31 - Shako
sirien píše:
(Shako: MG je spíš indie, ale to je jedno)


Běží to na enginu Burning wheel, což bych nepovažoval za indii. Dá se říct, že MG je hlavně ten setting okolo. Pravidla jsou prostě zjednodušená, aby se to dalo hrát. :) Ale jinak už je to samozřejmě jasnější, jak si to tam přidal.

ToC je imho prostě jen jeden z mnoho Gumshoe, takže pro přehlednost bych to tam dal všechno na jednu hromadu, ale je to tvoje anketa.

Přemýšlím nad tím, zda se nějaké indii dá hrát nějak pravidelně - jakože jednu indii hru s pořád stejným settingem. Dovedu si představit, že se hraje pořád stejný systém, ale zbytek se mění.

Gurney píše:
...aneb otázka na všechny - když zaškrtáváte "as written", je to fakt striktně "as written" (naložení a five-foot steps v PF, téměř neomezený healing v 13th Age, ...), maximálně s lehkými variacemi v uvedenými někde "v rámečku" v základní příručce?


Jo, myslím, že DnD i 13th Age hrajeme hodně blízko "as written". U 4e je to díky spoustě doplňků v různých příručkách, časopisech. Snad jediné, co se neřešilo byli expy - lvl se přidělovali po nějakém čase.
U 13th Age je to přesně tak, že občas někdo (já nebo Noir) využijeme nějaký povolený "hack" uvedený v rámečku pravidel, ale to bych považoval za "as written" a nebo hodně blízko tomu.
Jo a používání terminologie 4e a battlegridu snad není změna pravidel. ;-)

Gurney píše:
téměř neomezený healing v 13th Age
Nějak nevidím problém v tomhle pravidle. A zatím se nám nestalo, že by se to povedlo někomu nějak zajímavě využít nebo zneužít (asi by se na tom dala postavit nějaká postava, ale nikdo to zatím nezkoušel - mám tip na dwarf-forged melee fighter). Většinou tě stejně více zajímají vyčerpané použití schopností než nedostatek "healing surge". Takže imho todle není díra a netřeba jí látat.

Nejvíce upravený hrajeme asi nWoD - trošku předělaný boj, zejména střelba.

ToC, MG hraju "as written. Pokud něco není "as written", tak je to přehlédnutím nějakého pravidla, nikoliv záměrně.


Pod pojmem pravidelně beru i větším množství náhodných oneshotů na stejném systému. ToC jsme zahráli 9 sezení za poslední rok a půl. MG jsem hráli 6 za poslední půl rok. V obojím plánuju pokračovat.
Autorská citace #20
2.2.2015 15:57 - Gurney
sirien píše:
Rád bych, ale nějak se nám rozbilo editování položek ankety...
Ach jo, už aby padla noc.

sirien píše:
as written včetně ofic hacků

...jako třeba Fate nebo nWoD+Mirrors ? :) Ale chápu a už jsme se zařídil

Shako, nohsled píše:
Nějak nevidím problém v tomhle pravidle. A zatím se nám nestalo, že by se to povedlo někomu nějak zajímavě využít nebo zneužít (asi by se na tom dala postavit nějaká postava, ale nikdo to zatím nezkoušel - mám tip na dwarf-forged melee fighter). Většinou tě stejně více zajímají vyčerpané použití schopností než nedostatek "healing surge". Takže imho todle není díra a netřeba jí látat.

Však podle mě je to vlastnost nikoli chyba. Ono to taky není úplně zadarmo, aby si z toho někdo neudělal nějaký špatný závěr.

Shako, nohsled píše:
Nejvíce upravený hrajeme asi nWoD - trošku předělaný boj, zejména střelba.

Jsem na tom stejně, chtěl jsem tak nějak víc "dramatický" boj kde jsou zásahy méně časté, ale o to citelnější a na výstroji záleží. Ono to možná není zas taková změna oproti "as written" hře jak si namlouvám, ale dobrý pocit se taky počítá.
Autorská citace #21
2.2.2015 16:09 - Shako
Gurney píše:
Jsem na tom stejně, chtěl jsem tak nějak víc "filmový" boj kde jsou zásahy méně časté, ale o to citelnější a na výstroji záleží. Ono to možná není zas taková změna oproti "as written" hře jak si namlouvám, ale dobrý pocit se taky počítá.


Osobně je mi to vcelku šumák, ale spoluhráči trvali na tom, že šance na zabití na jednu ránu by měli být neúplně malá... Pak nějaké dávky z automatů/samopoalů řešili jinak a tak.

Trošku návrat k oWoD, kdy je tuším rozdělený hod na útok a až potom se řeší dmg (který je hodně závilý na zbrani).
Ale jak říkám moc mě to nezajímalo. Stačí mi vědět kolik má, co kostek. A to i když vedu hru já.
Autorská citace #22
2.2.2015 17:47 - sirien
Gurney, Shako: redirect?
Autorská citace #23
2.2.2015 19:53 - Malabar
DnD5e (Ecounters a Expedition 1x týdně + Lost Mine of Fendelver 1-2x za 2 měsíce + Vlasní svět 1-2x za 2 měsíce) Většinou jako DM.
DnD4e (Vlastní hybrid FR 1-2 za 2 měsíce) jako DM.
Autorská citace #24
2.2.2015 22:46 - PetrH
trosku rypava (pokud je 5 hlasu, chtelo by to editnout top text ze tri na 5) kazdopadne jeste jsem hral oneshooty lone wolfa multiplayer (na to jsme nejakem opojeni mozku zapomnel)
Autorská citace #25
2.2.2015 23:03 - Sparkle
Nevím jestli mám hlasovat, momentálně hraju to co potřebuju playtestit a co se potřebuju naučit kvůli obchodu, což se ne zcela překrývá s tím, co bych hrát chtěla.

edit: jo, a prosímvás, Chuubo je mainstream nebo indie?
Autorská citace #26
3.2.2015 00:21 - sirien
jedno proč, otázka je jestli to hraješ nebo ne :)
Autorská citace #27
3.2.2015 12:43 - Jerson
Zahlasoval jsem, u CPH asi zůstane nula.
Autorská citace #28
3.2.2015 14:24 - Demonica
Pravidelně teď hrajeme jenom Příběhy Impéria, více méně as written.
A chystáme hraní WFRP2e, doufám že se vydaří častěji.
Autorská citace #29
4.2.2015 12:19 - Plz
Dělám DMa na svém písečku dle vlastních pravidel. K tomu asi není víc co dodat cca jednou za 14 dní. Více nám starost o naše ratolesti nedovolí.
Autorská citace #30
4.2.2015 13:48 - Ebon Hand
AdnD Ebon edition (3)
Autorská citace #31
4.2.2015 20:24 - ShadoWWW
Pokud byste si někdo chtěl zahrát D&D 5e v Praze, minieiri hledá hráče pro doplnění skupiny.

K tématu: Mile mě překvapilo, že to tu navštěvují i hráči Dračiho doupěte. Docela bych uvítal, kdyby hráči všech her na hrdiny uveřejňovali své zápisky z hraní a doplňky ke hře, aby to tu bylo pestrobarevné jako tato anketa.
Autorská citace #32
6.2.2015 20:22 - Dukolm
ShadoWWW píše:
Docela bych uvítal, kdyby hráči všech her na hrdiny uveřejňovali své zápisky z hraní a doplňky ke hře, aby to tu bylo pestrobarevné jako tato anketa.

No ne každý je ochotný věnovat čas navíc tomu a by to upravil do podoby aby ty doplňky šly zveřejnit. Zápisky no pokusů jsme pár měli ale obvykle se to zasekne na nedostatku času a pak už to vyšumí v zapomnění. Takže myšlenka pěkná ale asi nenastane.
Autorská citace #33
9.2.2015 11:42 - Skenderax
V tabulke som nevidel Call Of Cthulhu alebo aspoň BRP :-(. A tak aspoň tu zmienim, že sú to podľa mňa (čítajte pre mňa :-) ) tie najlepšie a najuniverzálnejšie pravidlá vhodné pre každý žáner :-).
Autorská citace #34
9.2.2015 11:49 - Shako
Skenderax píše:
Call Of Cthulhu


Skenderax píše:
najuniverzálnejšie pravidlá vhodné pre každý žáner :-).


To nějak nejde dohromady, ne?
Autorská citace #35
9.2.2015 12:31 - Vojtěch
On myslí Basic Roleplaying, což je myslím procentový systém, který je neutrální a Call of Cthulhu je pak jeho aplikace na Lovecraftovský svět.
Autorská citace #36
10.2.2015 08:47 - Skenderax
Vojtěch píše:
On myslí Basic Roleplaying, což je myslím procentový systém, který je neutrální a Call of Cthulhu je pak jeho aplikace na Lovecraftovský svět.


Ďakujem Vojtěch, presne tak som to myslel. Len by som doplnil, že CoC je rozpracované skrz veky. Od starovekého Ríma (Cthulhu Invictus), stredovej okolo roku 1000 (Cthulhu Dark Ages), 19-20. storočie (Call Of Cthulhu) až po budúcnosť (Cthulhu Rising). Systém pre stredovek je dokonca free

Ale ako spomínal Vojtěch, v pravidlách Basic Roleplaying sa dá hrať všetko od doby kamennej až po vzdialenú budúcnosť a súboj superrobotov a vesmírnych lodí alebo i fantasy. A rovnako je to i so žánrom. Horror, superhero, superroboti, detektívky, mystery, adventurky...
Autorská citace #37
10.2.2015 09:10 - Vojtěch
Ono takových systémů je víc, ale nemoří mě s počítáním v procentech. Proto Basic Ropleplaying moc nevyhledávám ;)
Autorská citace #38
13.2.2015 09:06 - ROBOcop
Nevim kam to hodit. Myslim, ze zde je to podle tematu nejbliz. Zajimave pocteni souhrn historie RPG - 4 knizky Designers & Dragons
Autorská citace #39
13.2.2015 09:56 - Faskal
Když vás teda čtu, tak jsem i zahlasoval.
Poslední dobou hraju dost pravidelně buď Apocalypse World nebo nějaký jeho hack (hodně třeba space operu Uncharted Words).

Pak jsem zaškrtnul "jiné indie", byly to dvě věci od Jenny K. Moran: oneshot v Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine a krátká kampaň v Dreaming Waters.

Hrajeme "V podstatě as written", s tím, že jsem používání některých pravidel AW zapojoval až v průběhu času. Hodně to bylo teda tím, že jsem nejdřív hrál spíš one-shoty a pravidla na dlouhodobou kampaň využil až později.
Autorská citace #40
3.5.2016 17:09 - sirien
Výsledky za 2015 byly:

oDnD / Oldschool: 3
ADnD: 2
DnD 3.Xe / PF: 6
DnD 4e: 14
DnD 5e: 15
13th Age: 6

Fate / FAE: 4
Fate 2e / PI: 5

DrDo: 5
DrD+: 4
DrDII: 4
Cosi čemu říkáme "dračák": 2

oWoD: 0
nWoD: 5
Exalted: 0

Shdr I-III: 1
Shdr IV-V: 0

GURPS: 1

SWSE: 0
Jiné d20: 0

AW/DW/xW: 6

Trail of Cthulhu: 2
Mouse Guard: 1
Kouzlem a mečem: 1
Dragon Age: 2

CPH: 0
Omega: 1
Dakara: 1
Končina: 1
Void: 0

Jiné - mainstream (WHFR aj.): 7
Jiné - indie (RD Laws, Forge...): 1


HRAJEME:
V podstatě as written: 29
Tak nějak dle pravidel: 14
Velmi "volně" dle pravidel: 5
Ten systém sme převorali k nepoznání: 2
Ehm... systém... no...: 0
Ten systém jsme si vytvořili (*!): 1
Autorská citace #41
3.5.2016 17:18 - sirien
áááá.... refresh celé ankety :)
Autorská citace #42
3.5.2016 21:59 - sirien
Kdo kliknul "Jiné" a které to je? :)
Autorská citace #43
4.5.2016 00:24 - Sparkle
Tak ona ta anketa nenabízí možnost "domácí systém" pokud mu neříkáme dračák.
Autorská citace #44
4.5.2016 02:45 - Vojtěch
Sirien: Deathwatch, v plánu je Savage World
Autorská citace #45
4.5.2016 03:52 - Colombo
Co je Shdr? Pro šadouran se používá zkratka SR
Autorská citace #46
4.5.2016 05:13 - sirien
Sparkle: máš to tam

Colombo: you know nothing, youngling...
Autorská citace #47
4.5.2016 06:18 - Colombo
sirien: Just UTFG.

http://forums.shadowruntabletop.com/index.php?topic=4957.0
http://rpg.stackexchange.com/questions/27101/what-are-the-differences-between-shadowrun-4th-and-5th-edition-that-i-should-kno
Autorská citace #48
4.5.2016 06:44 - Vojtěch
A já myslel, že SR se Spell Resistance :D
Autorská citace #49
4.5.2016 08:24 - Colombo
a AW je Attention Whore. Že by zkratky mohly mít více významů podle toho, kdo a kde je používá? Zbortil si mi svět!
Autorská citace #50
4.5.2016 08:33 - ShadoWWW
U Fae by bylo dobré doplnit / Rozcestí
Autorská citace #51
4.5.2016 08:40 - Tarfill
Hraju v podstatě dvě různé hry. Jednu "as written" a druhou "částečně přetvořenou." Nemohu však rozdělit jeden bod mezi tyto dvě možnosti...
Autorská citace #52
4.5.2016 10:47 - Aegnor
Mám hlasovat i když jsem v situaci "chci hrát tohle, ale nevychází mi čas/spoluhráči/whatever"?:-)
Autorská citace #53
4.5.2016 12:26 - York
Tarfill: Dej hlas oběma. V téhle anketě můžeš hlasovat pro víc možností.

edit: Koukám, že jsem odpověděl na něco jiného, než na co ses ptal, sorry.


Aegnor: Nemáš, název zní jasně :-)

Cílem ankety je zjistit, jaká RPGčka čtenáři a přispěvatelé Kostky skutečně hrají.
Autorská citace #54
4.5.2016 12:56 - ShadoWWW
Zatím se zdá, že komunita D&D 4E přešla komplet na 5E nebo 13th Age.
Autorská citace #55
4.5.2016 12:57 - York
Ad můj hlas: Já na tom jsem, asi nepříliš překvapivě, v podsatatě stále stejně. Ukončili jsme jednu dlouhou kampaň (fantasy v něčem trochu připomínajícím renesanční Janov), pak jsme chvíli hráli pod jiným Vypravěčem (jedno jeho improvizované dobrodružství, docela pěkné, pak pokus hrát úvodní dobrodružství z příručky Fate: Freeport, to dopadlo úplně příšerně, protože to dobrodružství bylo napsáno tak, že postavy s děním neměly absoutně nic společného a ze všeho nejrozumnější naopak bylo se z města co nejrychlejš zdekovat). Na začátku roku jsme rozjeli novou kampaň, tentokrát v Praze roku 2100, v takové naší projekci realistické budoucnosti, ve které se ovšem začínají dít divné věci...

Všechno stejný systém, novou kampaň teď hrajeme už kompletně podle nové edice pravidel.


Ad druhé hlasování: Hlasoval jsem pro "hru hrajeme v podstatě "as written"", což teda není úplně přesné, protože vývoj stále probíhá, takže některé věci se nám trochu mění či zpřesňují pod rukama. Na druhou stranu to ale naši hru dost odlišuje od hraní v jiných "domácích" systémech, protože hrát "as written" je můj poměrně důležitý cíl (a dosahuju toho teda často tím, že měním pravidla tak, aby byla "as played" ;-)).
Autorská citace #56
4.5.2016 13:40 - Naoki
Píše:
Zatím se zdá, že komunita D&D 4E přešla komplet na 5E nebo 13th Age.

Za plzeň potvrzuji :D
Autorská citace #57
4.5.2016 13:42 - sirien
ShadoWWW: jj, ten propad je cítit.

Aegnor: Ne :p Ale můžeš založit paralelní anketu na dané téma a můžeme se podívat na to, jaký je rozdíl mezi tím co lidé hrají a co by hrát chtěli :)

Tarfill: Vím o tom, ale nechtěl jsem do té ankety dávat víc hlasů - zaprvé aby byl count lidí, co hlasovali celkem a zadruhé protože mi přijde zajímavěšjí nechat tuhle možnost jako one-choice-only. Zaklikni to buď podle té hry co hraješ častějc nebo podle přístupu který Ti víc vyhovuje, podle toho co Ti přijde víc odpovídající :)
Autorská citace #58
4.5.2016 13:50 - ShadoWWW
sirien píše:
můžeme se podívat na to, jaký je rozdíl mezi tím co lidé hrají a co by hrát chtěli :)


Hlavně by byl zajímavý důvod, proč hrají něco jiného, než chtějí.
Autorská citace #59
4.5.2016 14:37 - Quentin
Píše:
Hlavně by byl zajímavý důvod, proč hrají něco jiného, než chtějí.

Tradice, hráči, časová náročnost, cena...

Třeba já bych taky nejradši hrál něco složitějšího jako dnd5e nebo Bruning Wheel, ale z lenosti hraju jen odnd.
Autorská citace #60
4.5.2016 14:40 - Nachtrose
My taky presli od 4e ke 13A. Posledni rok jsem ho hral jako PC a po rocni pauze opet masteruju a vedu ho vesmes "as writen".
Autorská citace #61
4.5.2016 15:12 - Tarfill
Píše:
Hlavně by byl zajímavý důvod, proč hrají něco jiného, než chtějí.


Já bych třeba chtěl opustit pravidla DrD 1.6 a hrát pravidelně podle DnD5, ale aktuální PJ, pod kterým pravidelně hrajeme, nemá bohužel chuť na nová pravidla přecházet. Strašně mě to štve, ale nechci to zase hrotit až tak, že bych úplně odešel a skupinu nechal být. Kompenzuji si to tedy alespoň tím, že sám občas vymyslím nějaké jednorázové dobrodružství v DnD a to pak s ostatními odehraju, doufajíc, že je na tato pravidla navnadím a časem přejdou sami...
A daří se mi to, ostatní hráči s DnD nemají problém, zbývá už opravdu jen ten PJ :-)
Autorská citace #62
4.5.2016 15:23 - Nachtrose
Tarfill: v naší skupine jsem naopak já ( GM ), co čas od času začne blbnout ohledne jiného systému :-D
Autorská citace #63
4.5.2016 15:48 - Jerson
Kdybych poslední dva měsíce nehrál na Facebooku, tak prakticky nehraju vůbec. Ty dvě hry loni snad ani nemůžu počítat.
Autorská citace #64
4.5.2016 17:58 - Ebon Hand
Do sekce "Hru hrajeme:" mi asi chybí Homerulovaná pravidla. Nevím, kam se zařadit. Hrajeme jak podle původních pravidel, tak podle vlastních homerulované nadstavby a nejčasteji podle selského rozumu. :-)
Autorská citace #65
4.5.2016 20:22 - Kostivít
Tak zašktrni to Píše:
Velmi volně, spíš je máme sem tam k ruce

Přijde mi to jako nejvěrnější odpověď, k tomu co říkáš.
nebo
Píše:
Tak nějak dle pravidel

Protože pořád používáte pravidla, ale...........
Autorská citace #66
4.5.2016 22:12 - andtom
Hraji momentalne Star Wars od Fantasy Flight Games, nevim, jestli to je SWSE nebo to chybi v seznamu. Moc fajn. Hraji to se mnou take Dalcor a Jiron s partnerkama, takze je nas pet, normalni grupa. Pathfinder rozehrane kampane, ale v roce 2016 zatim stoji u ledu. Dragon Age uz nehrajem, nic moc. Cau zas nekdy u nejakeho prispevku za pul roku, za rok :-)
Autorská citace #67
4.5.2016 23:06 - Nachtrose
andtom píše:
Star Wars od Fantasy Flight Games, nevim, jestli to je SWSE nebo to chybi v seznamu


SWSE je Star Wars Saga Edition, FFg verze není v seznamu ( EotE, AoR, FaD... ). Já zvažuju si někdy v průběhu roku pořídit na zkušenou alespoň nekterý beginners box, tož by mě celkem zajímalo, jaké to je :-)
Autorská citace #68
5.5.2016 00:18 - sirien
Ebon: položka "Ten systém jsme převorali k nepoznání" je pro Tebe myslim příhodná :D Ostatně ADnD Ebon Edition se tomu myslím nepřezdívá jen tak, ne? :)
Autorská citace #69
5.5.2016 10:18 - Ebon Hand
sirien píše:
ADnD Ebon Edition se tomu myslím nepřezdívá jen tak, ne? :)

Máš recht! :-) A dobrý nápad zopakovat anketu, jasně ukazuje co bylo trendy a co se drží dlouhodobě. Požádám tě, zda to pak nějak vyhodnotíš?

andtom píše:
Cau zas nekdy u nejakeho prispevku za pul roku, za rok :-)

Zdravím veteráne! :-)
Autorská citace #70
5.5.2016 10:28 - Quentin
Taky jsem hlasoval odnd/převoráno. Myslím, že je to podobná situace jako s ebonem.
Autorská citace #71
5.5.2016 15:40 - sirien
Ebon: Refresh ankety byl popravdě Yorkův nápad (resp. York chtěl novou anketu, já místo toho refresh tuhle).

Až to tu nějak utichne zase a bude se stát, že se čísla stabilizovala, tak to nějak porovnám (proto sem si udělal zálohu, žejo...)


andtom: zdar Ty :) Star Wars of FFG je "mainstream-jiné"... nějak mě nenapadlo to tam hodit a nejsem si jistej, že by to hrál někdo moc kromě vás :) Dobré vědět, že Dalcor s Jironem ještě žijou :D
Autorská citace #72
5.5.2016 16:15 - Jerson
Zdá se mi to, nebo Omegu hraje kromě mě ještě někdo jiný?
Autorská citace #73
5.5.2016 16:23 - Kostivít
Tví spoluhráči, řekl bych.
Autorská citace #74
5.5.2016 17:14 - Vojtěch
Málo hvězdiček, sakra :D
Autorská citace #75
5.5.2016 18:23 - sirien
Tos toho poslední rok hrál pravidelnějc tak moc? :) Připiš do diskuse na co Ti nezbylo :p
Autorská citace #76
5.5.2016 20:46 - Jarik
Jerson:
Ja ji hral za posledni rok 2x
Tak jsem ji tam lisknul :)
Autorská citace #77
6.5.2016 00:05 - Vojtěch
Fate - točli jsme systémy, takže jsem hrál chvíli to a chvíli zase ono. Celkově řečeno dlohodobě jako hráč jsem v PF, 5E a Deathwatchi s různou pravidelností. Pak jsem občasmo DMoval DCC a 13th a před dvěma měsíci jsme zakončili FAE hru. Se to sešlo :D
Autorská citace #78
6.5.2016 10:34 - Skenderax
Hmmm, so smútkom na srdci som zistil, že v možnostiach nie je Call Of Cthulhu :-( a ani Stars Without Number, resp. podobné systémy ako Silent Legions (horror), Scarlet Heroes (fantasy pre jedného, resp GM+1 hráč) a Spear Of The Dawn (fantasy nie v európskom stredoveku ale v africkom).
Autorská citace #79
6.5.2016 11:13 - Jerson
Jarik píše:
Ja ji hral za posledni rok 2x, Tak jsem ji tam lisknul :)

V tom případě mi chybí ještě jeden navštěvující agent.
Autorská citace #80
6.5.2016 12:34 - Shako
Poznámnka: Říkat, že hrajeme 13th Age "as written" je sice pravda, ale ona ta pravidla mají spoustu odkazů na téma "Když se dohodneš s GM, tak to klidně udělejte klindě takhle"... tak nevím, zda je to vlastně ještě pořád dle pravidel, když pravidla umožňují a vybízí k porušování nebo změně pravidel. :-D
Autorská citace #81
6.5.2016 12:49 - York
Shako: Ono tohle máš napsané prakticky v každých pravidlech, liší se to jen tím, jak často to autoři opakují.

As Written bych bral fakt jako ta pravidla, která najdeš přímo v příručkách. Tj. když je tam vypsaných víc variant a ty sis vybral jednu z nich, tak je to As Written. Když je tam ale napsáno "ale můžete si to udělat i jinak" a ty sis to udělal jinak, tak to není As Written (nejspíš by na to seděla možnost "Tak nějak dle pravidel").
Autorská citace #82
6.5.2016 14:58 - Gurney
Jak se tak na ten seznam koukám, tak minimálně Warhammer by asi měl dostat vlastní kolonku (pokud ne rovnou dvě - Fantasy Roleplay a 40k linie). Call of Cthulhu nejspíš taky (když má teď celkem nedávno novou edici). Stars without Number je ve světě zhruba stejně oblíbený jako Fate, tak by bylo zajímavé zjistit jak moc se hraje u nás, stejně tak Dungeon Crawl Classics (o kterém zas slyším nebo čtu každou chvíli u nás).

Možná by nebylo od věci taky v tom seznamu poněkud omezit zkratky a trochu to zpřístupnit lidem co běžně nečtou diskuze na netu - jestli se píše Shdr nebo Shadowrun už je skoro jedno, mohl by být nějak vysvětlen ten oldschool (závorka "Sword&Wizardry, Labyrinth Lord, ..." by mohla lecos osvětlit) nebo oWoD/nWoD (opět názvy nejdůležitejších liní podstatně zvyšují pravděpodobnost, že se dotyčný přihlásí ve správné skupině, byť třeba neví co patří do n/o WoD, zvlášť když se teď druhé edici nWoDu říká Chronicles of Darkness, aby to bylo jednodušší...).
Autorská citace #83
6.5.2016 15:56 - Vojtěch
Bacha abych DCC šum nedělal já (mám tendenci o tom plácat často, tak aby to nedělalo klamný dojem tady) ;)
Autorská citace #84
6.5.2016 17:16 - sirien
Gurney: Tak to tam klidně dopiš :)

Zkratky... měl sem za to, že u her co lidi hrají ty zkratky znát budou.
Autorská citace #85
7.5.2016 21:15 - sirien
ping, ještě pár dnů to tu chci udržet živě nahoře
Autorská citace #86
8.5.2016 01:30 - Colombo
Zajímavé je, že pár lidí hraje vlastní nepublikované RPG, které si ale nevytvořili.
Autorská citace #87
8.5.2016 08:47 - Kostivít
Jo, protože hrajeme tři různé systémy (z toho jeden vytvořený). Často je střídáme a tak prostě nemůžu říct, sirien píše:
Ten systém jsme si vytvořili (*!)
, když je to 2:1................
Autorská citace #88
8.5.2016 13:18 - Sparkle
Colombo píše:
Zajímavé je, že pár lidí hraje vlastní nepublikované RPG, které si ale nevytvořili.


Protože si ho vytvořil GM a my jakožto hráči se podřizujem. Například.
Autorská citace #89
9.5.2016 13:01 - Gurney
Přidány některé v diskuzi zmíněné možnosti - Call of Cthulhu (Chaosium), Warhammer (dal jsem zvlášť fantasy roleplay a řadu rpgček z WH40k univerza) a nové Star Wars od Flight Fantasy Games. Hlasovat můžete nyní i pro Stars without Number a Dungeon Crawl Classics.
Autorská citace #90
9.5.2016 14:15 - Quentin
Tak já hlas k SWN přihodím. Pět nebo šest sezení to určitě bylo, a možná budeme i pokračovat.
Autorská citace #91
9.5.2016 14:21 - sirien
Jako... musim říct, že rozdíl proti loňsku vypadá docela silnějc než sem čekal.

4e-čko vypadá odepsaně, ale přitom 5e-čko a 13th Age maj stejnej součet (dobře, ještě je času dost...), Fate je víc jak na dvounásobku (zato klesnul Fate 2e/PI), GUMSHOE vypadaj že šly trochu nahoru...

Dračák a WoDčka vypadaj, že sem ještě nedošli všichni kdo by je případně kliknuli.

Dost silnej posun k hraní as written (zejm. co do toho že dost zeslábla možnost "Tak nějak podle pravidel) - asi zmizením 4ečka?

No, sem zvědavej až to pak někdy budu porovnávat detailně.
Autorská citace #92
9.5.2016 14:44 - ShadoWWW
Je dost možné, že ten přesun z 4E k jinému systému se odehrál už loni, akorát loni se ti hráči podepsali pod 4E i jinde a letos už jen jinde.

Nebo to může souviset s odchodem starých hráčů ala Alnag a příchodem nových hráčů, co začínají už na něčem jiném než 4E.

Přesun z Fate 2e/PI na Core/FAE mi přijde logický. Přece jen designéři z Klobouku asi věděli, co dělají, když novou edici udělali tak, jak ji udělali. A nárůst je zcela jistě díky překladům.

Že se hraje víc as written... To může souviset s tím, že nové hry se píší víc rozvolněně a s volitelnými pravidly, které často porušují sama základní pravidla (a přesto jde o hraní /as writen").

Ale jinak mě ten téměř 100% odliv od 4E taky překvapil.
Autorská citace #93
9.5.2016 14:47 - Naoki
Za své 13th Age družinky přiznávám, že probíhala úvaha jeslti hrát 4e s prvky 13th Age nebo 13th age s prvky 4e. Nakonec zvítězila druhá možnost.

Dále někdo postoval že se chystá nové RPG které kombinuje to nejlepší z 4e, PF a ještě něčeho. Na ten jsem dost zvědavý a budu se těšit až výjde.
Autorská citace #94
9.5.2016 14:51 - Shako
ShadoWWW píše:
Je dost možné, že ten přesun z 4E k jinému systému se odehrál už loni, akorát loni se ti hráči podepsali pod 4E i jinde a letos už jen jinde.


Tudle teorii potvrzuji. Ještě loni se dalo říct, že 4e občas hrajeme. Letos se to zatím moc říct nedá.

ShadoWWW píše:
Že se hraje víc as written... To může souviset s tím, že nové hry se píší víc rozvolněně a s volitelnými pravidly, které často porušují sama základní pravidla (a přesto jde o hraní /as writen").


A s tímhle taky souhlasím a přesně tak jsem hlasoval.
Autorská citace #95
9.5.2016 15:10 - Xyel
ShadoWWW píše:
Že se hraje víc as written... To může souviset s tím, že nové hry se píší víc rozvolněně a s volitelnými pravidly, které často porušují sama základní pravidla (a přesto jde o hraní /as writen").

Taky bych zde nadhodil hypotézu, že je to způsobeno tím že nové edice jsou prostě lépe napsané než staré. Ze zkušenosti z mých družin vyplývá hraní as written přímo z "kvality" pravidel, podle kterých se hraje. House rules totiž vždy začínaly tím, že pravidla as written generovala nesmyslné situace/souvislosti/dopady a/nebo výrazně ztěžovala samotné hraní, takže my tak měli potřebu je upravovat aby se hrálo lépe. Od přechodu na 5E hrajeme čistě as written a zatím jediný kandidát na house rule je teleport (ano, dolezli jsme už na docela vysoké úrovně).
Autorská citace #96
9.5.2016 17:23 - Vojtěch
Naoki: Která že o má být?
Autorská citace #97
9.5.2016 22:52 - Naoki
já blbec si to nebookmarknul a teď si to nedokážu vygooglit...
Autorská citace #98
10.5.2016 07:51 - PetrH
KaM, drd.old, lone wolfa multi
Autorská citace #99
10.5.2016 09:03 - Quentin
Hmm, hrajeme odnd/přeorané a SWN/as written. Anketa selhala! :)
10.5.2016 10:16 - Jerson
Ještě mi tam chybí bezpravidlové hraní, které provozuju poslední tři měsíce.
10.5.2016 12:04 - PetrH
Jerson píše:
Ještě mi tam chybí bezpravidlové hraní, které provozuju poslední tři měsíce.

by me nekdy zajimalo jak se hraje bez pravidel... to zni jako povidani pro skautky u ohne:) [nemohl jsme si pomoci :) klidne ignorujte;)]
10.5.2016 14:54 - Jerson
Nevím jak se hraje u ohně se skautkami (ale jsem si jist, že půlku toho co hrajeme my se skautkami nikdo u ohně nehraje :-) ), já takhle hrál jen s kamarádem u ohně, před nějakými deseti lety na netu a teď jsem zase začal.
Kdyžtak to můžeme probrat v nějaké jiné vhodné diskusi nebo soukromě, pokud tě to zajímá.
10.5.2016 17:56 - Ebon Hand
Prakticky bezpravidlovým hraním byl svého času "hostinec Uroboros", nebo jak se to jmenovalo na RPGF, mohlo by to tam být ještě někde v archivu.
(jsem právě zjistil, že firemní Kaspersky blokuje RPGF :-)
10.5.2016 19:05 - sirien
Tak až zmizíš z práce tak Quasitův 55 stránkový Uroboros najdeš tady.

Jerson: Já bych hraní u ohně se skautkami nepodceňoval...
10.5.2016 19:32 - Jerson
Ebon Hand píše:
Prakticky bezpravidlovým hraním byl svého času "hostinec Uroboros",

Pokud se nepletu, tak ten hostinec neměl vůbec žádný příběh.

sirien píše:
Jerson: Já bych hraní u ohně se skautkami nepodceňoval...

Já chodil ještě do Pionýra, takže se klidně pochlub, co se hraje se skautkama u ohně.
10.5.2016 20:53 - PetrH
No vykladaci telenovela o tom, jake by to bylo vydar se do te zricenbiby nahoru... Dole jsi u ohne, mas tam celtaky a nahore vis, ze tam je duch loupeziveho rytire a vitr sumi ve stromech... Jo to byly casy;) skautky byly uz vekem 18;)) pro rejpaly
10.5.2016 21:17 - ShadoWWW
PetrH: KaM jste hráli dlouhodobě? Máš nějaké zkušenosti/postřehy, jak to udržet systémově zajímavé v rámci dlouhodobého tažení? KaM mi vždycky přišlo spíš jen jako hra na one-shot pro pár hráčů, protože není moc systémově variabilní (aspoň tak, jak je oficiálně napsané).
10.5.2016 21:55 - sirien
Jerson píše:
Já chodil ještě do Pionýra, takže se klidně pochlub, co se hraje se skautkama u ohně.

Těžko říct, já nechodil ani do jednoho a RPG pokud vím sem hrál jen s jednou pionýrkou...
12.5.2016 14:59 - PetrH
Shadowww: ano hrali jsm v nem tazeni, de facto nejdelsi bylo 14 sezeni, jestli si dobre pamatuju,ano bylo vice house rusles, jako, ze mas dva sloty na zbrane a zbroje, ze mas 4 sloty na kouzla, svitky, 4 aloty na extra veci... Jinak pravidla jako boj atd atd bylo as written.
Ale provikend podle meho hra ok, na delsi hrani si musis upravit. Myskim ze tohle snad vyresi 2ka
15.5.2016 13:06 - LZJ
Dal jsem "Jiné - indie", protože jediné, v poslední době hrajeme je Riddle of Steel (a ještě spíš se sejdem nepravidelně).
A pak "Tak nějak dle pravidel", protože máme předělaná pravidla pro magii, u ostatního se pravidel držíme.
19.5.2016 10:46 - Gurney
Pro zajímavost - výsledky hlasování o nejoblíbenější nefantasy žánr mezi hráči rpg z ENWorldu (prozatím drtivě vede SF).

Kdyby jste si taky chtěli zahlasovat, tak můžete zde.
19.5.2016 12:55 - Jerson
Gurney píše:
Pro zajímavost - výsledky hlasování o nejoblíbenější nefantasy žánr mezi hráči rpg z ENWorldu (prozatím drtivě vede SF).

No, ona by tam podle definice spadala i třeba Omega, takže se těm výsledkům ani moc nedivím.
19.5.2016 13:20 - Gurney
A kdyby tam Omega nespadala, tak by jsi se jim divil? :)

...sry, nedalo mi to :)
19.5.2016 14:02 - Jerson
Ne, kdyby to bylo udělané tak, že se hráčů napřed zeptají, co konkrétně hrajou, a pak se to teprve roztřídí do kategorií podle různých hledisek, tak bych se nedivil. Tyhle výsledky celkem o ničem nevypovídají.
19.5.2016 15:58 - Quentin
Jerson má pravdu. Z tohodle výběru se pod scifi schová hrozně různých žánrů (postapo, space opera, x-files, star gate...).
19.5.2016 16:12 - ShadoWWW
Podle diskuze je jasné, že lidi, co hlasovali pro Sci-Fi, nejvíc hrají Star Wars nebo FireFly.
19.5.2016 16:23 - sirien
Gurney: no jasně, na DnDčkovém EnWorldu přece hrají samí Skuteční muži... :)
26.5.2016 02:09 - sirien
ping
3.6.2016 02:48 - sirien
Tak ještě poslední ping než to nějak sečtu proti minule :)
3.6.2016 08:42 - Jerson
Pro příští anketu mám návrh na pár změn, aby byla o něco lépe vypovídající. Zajímá tě jen to co hrají lidé tady na kostce, nebo i někde jinde?
3.6.2016 10:06 - sirien
No, popravdě, spíš tady na Kostce.

Ono totiž "někde jinde" nemá moc smysl zjišťovat, protože možnost oslovit rozumnou část hráčů od "jinde" neni, takže ten výsledek by vlastně ani o ničem nevypovídal.
21.9.2016 23:06 - Aegnor
Takový lehký bump, kdyby někdo chtěl změnit/přidat nějaké svoje hlasy.
28.9.2016 20:06 - PetrH
Kouzlem a mecem, lone wolf adventire game
1.10.2016 09:42 - ShadoWWW
Recenze Lone Wolf Adventure Game na Geek & Sundry
1.10.2016 17:01 - PetrH
Souhlasim do pismene...
30.3.2017 19:00 - ShadoWWW
Nepatří to úplně do této rubriky... ale byl jsem s malou dcerou na kroužku ve volnočasovém centru u nás ve čtvrti a měli tam v nabídce i pár RPGček. ;-)



Smutný je, že víc jak DrD a GURPS tam nenabízí. Takže mimo netová fóra (bubliny?) se stále asi nejvíc hrají tyto dvě hry z devadesátek.
30.3.2017 19:04 - Aegnor
Tak jakože k tomuhle můžu dodat menší insight. Ty GURPSy vede člověk, pod kterým jsem pár let hrál a... on hraje druhogeneračním způsobem. Fate se mu nelíbil, DW se mu nelíbil, WoD by se mu možná líbilo... :-)
30.3.2017 19:06 - sirien
ShadoWWW: doufám, že jsi okamžitě poskytl překlady DnD a Fate :)
31.3.2017 08:29 - Tarfill
Chápu, že tyhle kroužky jsou jen na chvilkové zaplácnutí času, ale i tak si nedokážu představit, jak s těma děckama probíhá jednohodinové hraní DrD... Kolik toho asi stihnou odehrát...
31.3.2017 08:41 - LokiB
Tarfill: o něco víc než v DrD II ;)
Za hoďku stihnou pár místností v podzemí, nějaké hledání, nějakou past a jeden souboj. A možná i jednoduchou logickou hádanku.
31.3.2017 21:36 - sirien
Udělal sem refresh anket.

Výsledky z předchozích let sem hodil do tabulky:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/17vs2TIjFndUPoz7Yvfd8qeaT-2q7mcMEP5E2s7rKQgI/edit?usp=sharing
2.4.2017 14:40 - PetrH
KaM, LWAG, Markyho retro "Dračák" na AW engine, Hrska
11.7.2018 10:39 - York
Měl jsem za to, že jsem posledně tuhle anketu vypisoval já a zřejmě se pletu, protože tady na to nemám práva (leda by existovala ještě nějaká jiná).

Takže Siriene, můžeš ji, prosím, aktualizovat?

Možná je taky na čase se zase zamyslet nad kolonkama, některé by určitě šly sloučit.
7.9.2018 17:10 - sirien
Hups... sorry

Výsledky sem opět přepsal do tabulky odkázané v záhlaví a ankety sem refreshnul a nejspíš jí nechám běžet někdy cca do konce roku?


Jako vždy hlasujte prosím pro systémy, které jste hráli trošku pravidelně (nějaká minikronika nebo několik různých one-shotů atp.) - je to o tom co tu hrajeme / jsme hráli, ne o tom co jsme kdo různě nárazově zkoušeli :)

První anketa je vztažena k vašemu "dvornímu" systému. Pokud žádný takový nemáte, tak vyberte ten co jste hráli nejvíc a pokud nedokážete určit ani ten tak buď to shrňte nebo tu anketu vynechte.


Pokud ve druhé anketě něco chybí nebo to není dost specifické (různá ta WoDčka...) tak napište/upřesněte v diskusi, není problém přidat další položky :)
7.9.2018 17:25 - Šaman
V té druhé se mi nedaří hlasovat.
7.9.2018 17:45 - sirien
sorry, blbý nastavení, už by to mělo fungovat
7.9.2018 18:35 - LokiB
Savage Worlds se do seznamu ještě nepropracovaly :(
7.9.2018 18:40 - sirien
Už jo, máš je za GURPS :)
7.9.2018 19:47 - Shako
sirien píše:
Jako vždy hlasujte prosím pro systémy, které jste hráli trošku pravidelně (nějaká minikronika nebo několik různých one-shotů atp.) - je to o tom co tu hrajeme / jsme hráli, ne o tom co jsme kdo různě nárazově zkoušeli :)


Mouse Guard bych změnil na "Myší hlídka (Mouse Guard).

Jinak mám pocit, že hlasuju pravidelně pro 2-3 věci, které tak nějak průběžně hrajeme. A pak pro nějaké "náhodné" rpg, které ve kterém jsme hráli pár shotů.
7.9.2018 20:00 - Dukolm
Shako píše:
Mouse Guard bych změnil na "Myší hlídka (Mouse Guard).


Upraveno. Už bylo v řešení. Jen se to musí udělat přes db tak mi chvilku trvalo než se k tomu dostanu.
9.9.2018 09:25 - MarkyParky
Cuubo je "jiné mainstream" nebo "jiné indie"?
9.9.2018 16:33 - Naoki
Jsem si uvedomil ze jediny rpg co hraju je pbp Hrstka od echtelionu...
9.9.2018 17:06 - sirien
Marky: zajímavá otázka. Spíš "jiné indie".

Je ale škoda že lidi co zaškrtávají ty "Jiné-mainstream" a "Jiné-indie" nenapíšou do diskuse které přesně tím myslí - možná že hrají totéž a v tom případě by se vyplatilo udělat speciální vlastní kolonku :)

btw. doplnil sem Blades in the Dark.
9.9.2018 17:47 - MarkyParky
Jo, takže moje "Jiné indie" jsou:
* Chuubo
* Hrstka
9.9.2018 18:56 - Aegnor
sirien píše:
btw. doplnil sem Blades in the Dark.

Děkuji, chtěl jsem se na ně zeptat.
9.9.2018 22:54 - sirien
Přiznají se ti dva dotyční k těm "Jiný World" a k tomu jaké *Worldy to jsou?

Jinak se mi zdá, že se tu oproti předchozím letům trošku přestává hrát přesně podle pravidel - teda, ještě uvidíme s dalšími hlasy, ale... je to na pováženou, asi to bude chtít nějakou sérii výchovných článků o nutnosti dodržování pravidel :D
9.9.2018 23:15 - York
sirien píše:
Jinak se mi zdá, že se tu oproti předchozím letům trošku přestává hrát přesně podle pravidel


Dokud budu dýchat, tak budu hrát přesně podle pravidel*!


* Jen mám občas trochu bordel v tom, jakou zrovna testuju verzi :p
9.9.2018 23:31 - sirien
That's the spirit! :)
10.9.2018 05:31 - Naoki
Tak Hrstku už máme minimálně dvakrát - kolikrát musí být na samostatnou kategorii? :)
10.9.2018 10:38 - York
Naoki píše:
kolikrát musí být na samostatnou kategorii


Stačí jednou, když si to vybojuješ ;)

Hrstka si ji ale určitě zaslouží: Lidi pro ni dělají mody, je o ni zájem v zahraničí, pbp běží prakticky bez přestávky a nabírá nové hráče.
10.9.2018 14:39 - kin
Jedny ty indie jsem tam dal já, to proto že semi-pravidelně (cca 4x do roka) vedeme v Plzni otevřené hraní a tam tahám takovéhle hry, ale pokaždé jinou. Tento rok jsem tak zatím vedl Goblin Quest, Dread a Microscope.
Takže to sice není jeden systém, ale je to pravidelné a asi budu všechny opakovat, dost mě každé bavilo.

Jinak, kdo jsou ti další dva co hrají Shadowrun?
10.9.2018 15:21 - sirien
Hm, kterej ten Shadowrun hrajete? Má to smysl rozdělit na 4e a 5e?
10.9.2018 15:34 - ShadoWWW
Vím, že v Brně se stále ještě hraje Shadowrun 2E (ta česká verze).
10.9.2018 17:28 - Noldo2
Mě ta anketa mate - jestli nejsem slepej, je tam "jiné WoD" ale z ne-jiných jen Maškaráda 5e ... Po pročtení DtF, Wraithů, Hunterů, Werewolfů, a prolistováním zbytku (nový démoni, Promethean) jsme se rozhodli, že nám asi nejvíc budou sedět "nový" Mage, hopefully as-written.
10.9.2018 19:27 - Faskal
Jeden z těch "jiný world" jsem byl já, váš neodbytný lurker.
Byl to Svět dračáku, u kterého jsem nechal docela dost času. Už je to chvilka, ale myslím, že v minulé anketě jsem ho (v rámci sběrného PbtA) nezaškrtával.

A "jiné indie" jsem zaškrtl kvůli řadě one-shotů Polarisu, jednak kvůli řadě oneshotů a dvou minikamaním Chuuba.
10.9.2018 19:32 - ShadoWWW
Vyvíjí se ještě Svět dračáku, nebo je to už mrtvý projekt?

BTW DrD PPZ existovala jen verze 1.2 a pak až 1.5. Od PPZ se pak odvíjely i verze ostatních dílů pravidel plně kompatibilních s danou verzi PPZ, respektive PPP. Proto jako první verze pravidel PPE vyšla až verze 1.5. Je sice pravda, že existuje verze PPP ver. 1.3, ale ta byla rychle nahrazena verzí 1.5, když se ukázalo, že nebudou PPZ ani verze 1.3, ani verze 1.4.
10.9.2018 19:59 - Noldo2
ShadoWWW: Existovala myslim neočíslovaná verze před 1.2, pravěk...
10.9.2018 20:38 - sirien
Noldo2: minulé ankety obsahovaly nějaké konkrétní WoD hry ale vzhledem k tomu že tyto postupně klesaly až hitly nulu sem je vyřadil - nechal sem tam Vampire 5e protože to je letošní novinka s níž se WW vrací na scénu.
11.9.2018 10:01 - Mirkul
Za jeden Shadowrun můžu já. Rozhodli jsme se se skupinou tenhle rok vyzkoušet jeho 4 edici a tak nějak v ní někteří z nás bojujeme s jiným stylem hraní než hack and slash :-)
11.9.2018 10:51 - LokiB
ShadoWWW píše:
BTW DrD PPZ existovala jen verze 1.2 a pak až 1.5.


Už u diskuse k DrD jsem psal, že mám verzi 1.1 i jsem přesvědčen že i PPZ 1.3 ... takže existovat musela :)
11.9.2018 12:49 - Jerson
Žádný hráč CPH ani Omegy sem asi nezavítá.
11.9.2018 13:07 - ShadoWWW
Já to myslel tak, že po 1.2 byla až 1.5, ne že před 1.2 nebyla žádná verze.

LokiB: Tak to sem hoď sken té 1.3. Přicházel jsem k RPG právě na DrD 1.2, kterou měl kamarád, a já chtěl vlastní pravidla, ale k dispozici byla jen PPP 1.3 a PPZ vyšla až po dlouhých měsících trvání verze 1.5, kde v úvodu psali, že je tam tolik změn, že se rozhodli přeskočit 1.3 i 1.4. Vzápětí vyšla PPP 1.5 a ta stará pravidla PPP 1.3 mi byla... víte k čemu (měnili tam i hodnotu peněz a zkušeností, takže to nebylo kompatibilní).
11.9.2018 13:18 - kin
Sirien: myslím že to SR rozdělení je v pohodě, od čtvrté edice to má Catalyst a je to trochu jiné než ty předchozí tři a zároveň 4tá a 5tá jsou si dost podobné a dá se mezi nimi udělat oficiální konverze postav atd.
11.9.2018 16:08 - sirien
ShadoWWW: 1.3 normálně byla, přeskočená byla 1.4 "aby se u 1.5 dalo najevo že se udělaly fakt velké změny". Byla nečíslovaná verze ("1.0"), pak 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, DrD+ (tim si nejsem úplně jistej, možná bylo už po 1.3?), 1.6, II. To platí pro PPZ, PPP začínaly rovnou 1.3 a pak šly rovnou na 1.5 a pak sjednocující 1.6 a PPE byly myslim rovnou 1.5 a pak 1.6.

Ale... v tom už taky aby se zpětně čuně vyznalo, že.
11.9.2018 16:26 - Jerson
Napřed bylo DrD 1.5, pak několik let nic, pak DrD+ a až pak DrD 1.6.
11.9.2018 16:45 - sirien
...a dodneska ještě pořád čekáme na Hvozd nejen pro druida :(

(...když už nám Asterioňáci konečně dodali Druidy Nejen Ve Hvozdu - btw. koncepčně velmi dobře podchycené, i když tam je pár bolestivejch nedokonalostí co by chtěly zahladit - tak by už fakt mohl Altar dodat i tohle; těšim se na to jak děcko na Vánoce a čekáme na to dýl než efram na Vola...)
11.9.2018 16:50 - exi
Jerson píše:

hmmm, podle toho, co wiki rika a moje pamet v hrubych obrysech potvrzuje, tak drd 1.6 je rok 2001 a DrD+ 2004.
11.9.2018 16:56 - ShadoWWW
Jo, měl jsem pravdu. Viz wiki, že žádná pravidla 1.3 nebyla. Tu původní verzi 1.5, ve které psali, že přeskočili dvě verze, už bohužel nemám, ale v té verzi 1.6, co mám doma, se píše:

DrD 1.6 píše:
Existuje zatím pět verzí Pravidel pro začátečníky: 1.0,1.1,1.2,1.5 a tato pravidla, která držíš v rukou-verze 1.6. Rozdíly v prvních třech verzích nebyly příliš velké, zato verze 1.5 a 1.6 obsahují některé zásadní změny. Jsou tu soustředěny výsledky mnoha let rozsáhlého testování a vývoje a uplatněny připomínky stovek hráčů a nadšenců. Ve všech případech, kdy se pravidla v této knize liší od pravidel z předcházejících verzí, má pravdu verze 1.6. Stejně tak mají přednost pravidla v této knize před Pravidly pro pokročilé a Pravidly pro experty verzí 1.5 či nižších.
11.9.2018 21:58 - Jarik
Jerson: za poslední rok jsme ani jednou nehráli..., Tak se nemůžeš divit ????
11.9.2018 22:00 - sirien
Jerson, Jarik: Tak že CPH tu má nula hlasů (a přesto víme, že se minimálně kdesi někde hraje) mi dává naději, že se moje Fate SW s jedním hlasem taky i někde fakt hrajou :D
11.9.2018 22:11 - Jarik
Sirien: to je můj hlas. A fakt se hrajou. Vím o 2skupinach, ta moje a pak ta Morfina v Pardubicích.
12.9.2018 09:52 - Haplo
Já se též přiznávám k jiným (indie) - doufám, že jsem zvolil správnou kategorii. Rozjíždíme teď po pauze vyplněné deskovkami další část rozehrané kampaně ve světě Končiny, tentokráte pod záštitou BRUTALu. Poněkud vhodnější do světa, který má být drsnější.
12.9.2018 10:34 - Šaman
12.9.2018 12:48 - Aegnor
Šaman: Myslím, že k tomuhle se už nedá nic dodat.
12.9.2018 16:45 - MarkyParky
ShadoWWW píše:
Vyvíjí se ještě Svět dračáku, nebo je to už mrtvý projekt?


Je to Schrödingerův projekt.

Teď v nějakém stavu leží, odložen a zastíněn jinými věcmi a nikdo (včetně mě) neví, jestli je to vlastně mrtvé nebo živé.

Když někdo najde odvahu a otevře víko krabice (tzn. začne podle toho hrát a bombardovat mě feedbackem, otázkami, příklady ze hry, diskutovat o tom, co mu nefungovalo nebo by mělo jít jinak), tak se dozvíme, jak to s ním je.

Buďto to bude hratelné, živé a tahle zpětná vazba to nakopne a zase o kus posune.
A se nebo zjistí fatální problémy či fatální nedostatek prostředků na to je řešit a projekt bude označen za mrtvý.

Ale sám se tam dívat úplně nechci.


EDIT: Ještě jedna věc - vydával jsem to pod CC, takže chce-li se někomu navázat/přebrat to, tak je to možnost, jak kočku udržet nechcíplou.
12.9.2018 16:59 - Šaman
Aegnor píše:

Ou. Měl jsem rozepsané proč odlišovat systém Fate 4e a Fate SW, které jsou vlastně konkrétní setting Fate 4e, ale pak jsem si řekl, že to vlastně není tak zajímavé, abych to ventiloval do světa a zase jsem tu textAreu smazal smazal. Jak se to odeslalo, to netuším. :)
12.9.2018 17:37 - sirien
Šaman píše:
Měl jsem rozepsané proč odlišovat systém Fate 4e a Fate SW

Stranou toho že tam je pár konkrétních implementací ze System Toolkitu atp. tak hlavně a především protože mě tvorba té věci stála dost času a námahy a zajímá mě, jestli to tu někdo hraje :)
12.9.2018 18:16 - Šaman
sirien píše:

Jj, přesně k témuž závěru jsem došel.
Pár nápadů a celkový koncept jsem chtěl využít při plánované kampani Fate S.T.A.L.K.E.R., ale ta se nakonec nerealizovala. Jinak jsem spíš na history/fantasy settingy a vlastně ani neznám nikoho okolo mě, kdo hraje čisté scifi. Ještě tak nějaký cyberpunk ala ShadowRun. Ten teď po hře možná zažije docela boom.
12.9.2018 18:31 - Haplo
No, tak to se dá vyřešit dalším vláknem : Jaké settingy hrajete? a samozřejmě tam může být anketa. :)
12.9.2018 18:34 - LokiB
ShadoWWW píše:
LokiB: Tak to sem hoď sken té 1.3.


Musím říc, že ShadoWWW měl pravdu, přes své přesvědčení jsem v krabici verzi 1.3 k PPZ nedohledal. Moje přesvědčení, že jsem ji MĚL, bylo silné, ale je nepodložitelné důkazy :( Tak jsem se asi spletl.
13.9.2018 14:03 - Jerson
Jarik píše:
Jerson: za poslední rok jsme ani jednou nehráli..., Tak se nemůžeš divit ????

Neboj, pomalu sháním hráče :-)

Jinak pro zájemce budu mít velmi, velmi vtipnou historku o hraní RPG na FB - tedy tak trochu. Teď už se směju, ale ještě mě bolí čelist, a nikoliv od smíchu. :-)
13.9.2018 16:42 - Ebon Hand
Jerson píše:
Neboj, pomalu sháním hráče :-)

Snad to stihneš před odchodem do důchoďáku.. :D

Siriene, hrál jsem jen s tebou Mági a Huntery, mám hlasovat?
14.9.2018 04:51 - Naoki
Píše:
Siriene, hrál jsem jen s tebou Mági a Huntery, mám hlasovat?

Já jsem teda bral že anketa je o pravidelném hraní a ne oneshotech, jinak bych pro ně taky hlasoval :)
14.9.2018 14:35 - sirien
Jak píše Naoki - různý ukázkový oneshoty z toho vynechte (pokud teda nejde o specifický případy jako u Kina výše), zatrhávejte jen věci co ste hráli aspoň trošku víc (3-4 sessions) / pravidelnějc (pokud něco hrajete 2x ročně, ale pravidelně atp.)
17.9.2018 17:21 - sirien
K BitD se tu hlásí už 5 lidí? Interesting...

A 4e vypadá už fakt definitivně hodně mrtvě.

...a zajímavý, že tu nikdo zjevně nešáh po novejch Vampire.
17.9.2018 17:31 - Quentin
Tak já přidám šestého; v sobotu jsme Blades zkusili.
19.9.2018 07:56 - Vojtěch
Já myslím, že na nové Vampires je ještě brzy.
4.12.2018 15:39 - sirien
ping...
3.1.2019 10:25 - PetrH
zajímavý posun bych tu viděl, dominuje "překvapivě dnd", ale alternativy aka worldy a pod jsou docela taky nahoře v číslech. To je dobrá informace vykročení do roku 2019
3.1.2019 10:50 - ShadoWWW
Rok 2018 byl ve světě ve víru velkých plánů a velkých krachů plánů. Paradox to zabalil s Vamipiry, John Wick zabalil svou firmu vydívající 7th Sea (peníze z mega úspěšného kickstarteru došly) a propustil zaměstnance, propouštěl i Evil Hat a Cubicle 7.

Youtubeři svůj vliv ještě víc posílili. Podle různých zdrojů dnes většinu D&D nováčků v USA tvoří lidé nalákaní z Critical Role. Vliv Critical Role na styl hraní DnD už je dnes srovnatelný s tím, jak ho kdysi ovlivňovalo Diablo. Mattu Colvillovi se podařil nejúspěšnější RPG kickstarter všech dob (do té doby byl nejúspěšnější KS na 7th Sea 2dn Ed.).

V roce 2019 by měly vyjít dvě velmi očekávané pecky - Savage Worlds Adventure Edition a Pathfinder 2E. V ČR by měla letos vyjít Dračí hlídka a snad i
Lone Wolf – hra na hrdiny a možná(???) Jeskyně a draci. Každopádně rok 2019 by měl být IMHO ještě úšpěšnější než 2018, u nás i ve světě. A letošek už dobře vykročil Dračákem 3. :-)
3.1.2019 10:55 - sirien
ShadoWWW píše:
A letošek už dobře vykročil Dračákem 3.

spíš právě naopak - vzhledem k tomu jak Dračák 3 dopad to naštěstí zapadlo ještě do předchozího roku ;)
3.1.2019 11:04 - ShadoWWW
A jó, máš pravdu, já se na to díval až na Nový rok. ;)
3.1.2019 11:31 - PetrH
<off>Dračak 3 ?</off>
3.1.2019 11:38 - ShadoWWW
Ten film od Gergona.
3.1.2019 11:42 - Jarik
Je zajímavé, že přestože je tu aktivní skupina ve Fate SW, tak anketa obsahuje jen můj hlas.
Ale co mne to překvapuje, když ani Jerson nedal hlas své Omeze :D (nebo tomu SW, když jej se mnou začal hrát) :D :D :D
3.1.2019 12:16 - Jerson
Protože jsem na tu anketu zapomněl, když nebyla nalinkovaná :-)
3.1.2019 12:39 - Jarik
Super. Já si říkal, že když tu článek oživím, že se někdo ozve :D
3.1.2019 14:12 - PetrH
Aha a ja myslel, ze nekdo z “plku” na tema drd.old udelal preci jen dracak 3
3.1.2019 14:29 - York
PetrH píše:
ja myslel, ze nekdo z “plku” na tema drd.old udelal preci jen dracak 3


To jsi myslel správně. Zatím to je teda jen hrubá alfa verze PPZ, ale hratelná.
3.1.2019 20:28 - PetrH
Nějaké strukturované pdf?
3.1.2019 21:36 - York
PetrH píše:
Nějaké strukturované pdf?


pdf

edit: Vlastně ani nejsme offtopic, protože tohle teď hraju ;p
1.10.2019 11:44 - Aegnor
Chronicles of Darkness a obecně druhá edice velké trojky (WtF, VtR, MtAw) spadají do kategorie "jiné WW hry"?
1.10.2019 12:47 - sirien
Sice jo, ale asi bysme měli spíš resetovat anketu...
1.10.2019 12:52 - ShadoWWW
Mohli byste prosím dát do nové ankety i Hrajeme podle vydaných modulů (dobrodružství, herní svět)?
1.10.2019 13:14 - sirien
Můžu. Udělám to zítra celý, do tý doby ty ankety asi pokud možno ignorujte :)
1.10.2019 13:18 - York
Dakara trochu zmorfovala, asi by se víc hodilo dát místo ní "Dračák podle staré školy".
1.10.2019 14:50 - PetrH
jo není tam v loni dnd5e, letos bude
1.10.2019 14:55 - sirien
Pátý řádek, 36 hlasů ;)
1.10.2019 15:04 - PetrH
sirien píše:
Pátý řádek, 36 hlasů ;)

ha a proč mě se neukázala na mobilu :(
1.10.2019 15:20 - exi
Připsal bys tam ještě Cyberpunk, pls? Překlad bude venku co nevidět.
1.10.2019 15:23 - sirien
Určitě. Přidám i Forbidden lands.
1.10.2019 15:27 - York
sirien píše:
Přidám i Forbidden lands.


Pokud to zas bude anketa za minulej rok, tak tam bude 0 hlasů, řekl bych. To bude mít asi smysl až příští rok.
1.10.2019 15:53 - sirien
I nula je výsledek, positive result bias je vážnej problém abys věděl.
9.1.2020 10:23 - Aegnor
Analýza výsledků a reset na 2020 proběhně?
9.1.2020 11:57 - sirien
A tak mohla by, že? :)
9.1.2020 12:08 - ShadoWWW
Chybí tam PF 2E. Říká se, že jeho start byl v Americe úspěšný a dostal se zase na 2. příčku prodejnosti. A Starfinder se prý od té doby propadl mimo statistiky.
9.1.2020 12:13 - Corny
Mě tam chybí Scum and Villainy, případně Lady Blackbird
9.1.2020 12:19 - Aegnor
lady Blackbird je nejspíš "Jiné - indie", ale Forged in the Dark by se dalo přidat.
9.1.2020 12:24 - Jezus
Poslušně hlásím, že krom DnD 5e a DrDII (2e :-D), které hrajeme AFIK více méně as written, hrávám ještě MarkyParkyho Svět dračáku (v anketě jsem to označil Jiný "World"). Krom PbP jsem v posledně jmenovaném odvedl už i několik sezení naživo a zatím je to sranda :-)
9.1.2020 12:45 - sirien
AFIK?


Já tam klidně přidám co chcete, ale zkuste chtít reálný věci a ne jen něco co ste slyšeli, že je (ten PF2 tam jako dám, ale sem fakt zvědavej, jestli na něj někdo klikne)
9.1.2020 12:53 - York
Sirien: U PF 2 mě taky zajímá, jestli na to někdo klikne.

A Svět dračáku je elektronicky publikovaná hra.
9.1.2020 13:13 - Jezus
*AFAIK
No, ono totiž DnD má dost "pravidel" i v DMG a na to jsem si jako hráč zatím nenašel čas si to pořádně projít + zažil jsem, že u některých kouzel mají někteří hráči sklony v lepším případě ke kreativnímu výkladu, v horším případě selektivně zapomínat důležité upřesňující odstavce. Nicméně náš GM to dost zkušeně hlídá, takže strach doopravdy nemám.

Takže já v podstatě věřím, že to hrajeme as writen, ale necítím se dostatečně znalý a plně informovaný, abych si tím byl jistý :-) Nicméně žádných domácích úprav jsem si nevšiml...

u DrDII nám zase někdy nastává maličko skřípot mezi převáděním mezi mechanikou a fikcí, zejména když je náš PJ dost "stará škola" a podle toho to někdy vypadá :-) Takže tam bych zase řekl, že nejsou dodržována nějaká "soft rules", která jsou ale docela důležitá (byť už je to asi otázka spíše herního stylu než čistě pravidel).
Ale abych mu zase nekřivdil, za ten rok, co PJuje, se hrozně posunul a třeba poslední sezení bylo super a hlavně mělo parádní flow (i když "zlodějovi" v zásadní chvíli vůbec nepadaly kostky)...
9.1.2020 13:21 - Corny
sirien píše:
AFIK?

Myslím, že to má být As Far as I Know.
10.1.2020 12:43 - Gediman
Koukám, že zase vede DnD.

Rád bych se zeptal, proč vlastně? Může za to jednoduchost systému? Setting? Obecná popularita? Proto, že to hrají všichni ostatní? Velký výběr příruček? Design příruček (obrázky podporující atmosféru...)? Nebo něco jiného?

Jasně, určitě existují nějaké velké výzkumy, ale mě by to zajímalo takhle přímo od DnD hráčů tady na d20.cz :)
10.1.2020 13:30 - sirien
DnD vede a ještě dlouho vést bude, protože:

1) Kořeny a tradice tohodle webu a velké části jádra jeho komunity vychází z DnD
2) Hostování překladů DnD od dob ADnD 2e a s tím související:
- koncentrace překladatelů a dalších tvůrců
- příliv lidí kteří si sem pro DnD původně přišli

Zároveň DnD 5e je (oproti svým předchůdcům...) dost moderní a kvalitní a zároveň funkčně (mechaniky, feeling class...) a kulturně (komunita, lore...) sjednocující systém, který překlenul dřívější štěpení - tj. lidé co inklinují k DnD hernímu stylu a kteří byli dřív roztrhaní mezi alternativní systémy které tenhle prostor pokrývaly (v zásadě 5 skupin: ADnD / 3.5e+PF / 4e / 13th Age / jiné) tyto z velké části opustili a sešli se u 5e.

Plus, samozřejmě, u nás jsou přeložené pouze dva světově rozšířené a "mainstreamové" systémy - DnD a Fate - a i když mají oba svůj domov tady u nás, tak fakt je, že DnD má prostě silnější brand a tím i širší hráčskou základnu.

...a protože místní komunita postrádá jakékoliv silnější vazby k oDrD, tak dostáváš tyhle výsledky.
10.1.2020 13:48 - Gediman
Whoa whoa whoa, slow down. Teď koukám, že někdo další kliknul na Void.

Skutečně je to ten můj Void, tedy "Void trilogie"? Pak existuje ještě The Void, což je sci-fi RPG od Wildfire (a btw mladší než Void trilogie).

Mno, pokud je tím myšlena Void trilogie, tak jsem potěšen :)
10.1.2020 13:59 - York
Významnej podíl na hranosti DnD 5e mezi uživateli kostky má otevřený hraní v Brně.



BTW já teď hraju Dračák podle staré školy, kterej z Dakary vychází, ale je to nová hra. Pravidla ještě nejsou dopsaná a publikovaná (ale blíží se to :-)).
10.1.2020 14:00 - sirien
Ano, je tím myšlen Tvůj Void, držím v té anketě všechny zde zveřejněné homebrew. Což mě tak napadá, že mi tam teda ostudně chybí Quentinovo 2k6 goblinů.

Ale dík, že ses ozval, "The Void" totiž neznám a ani sem nevěděl, že je - radši sem to v anketě upřesnil.
10.1.2020 14:32 - LokiB
sirien píše:
Plus, samozřejmě, u nás jsou přeložené pouze dva světově rozšířené a "mainstreamové" systémy - DnD a Fate


Podle mě jsou Savage Worlds také světově rozšířené a mainstreamové :) Což je vidět i na tom, kolik prodávají core pravidel a supplementů a jak je to celkově poměrně používáno.
10.1.2020 14:49 - Lethrendis
Kdybych měl hádat, řekl bych, že v tuzemsku je úplně nejdůležitější faktor čeština a také dostupnost, v třetí řadě možná i cena. Ergo když je hra v češtině, dá se sehnat v obchodech i na internetu, a nejlépe zdarma nebo lacino, budou ji čeští hráči hrát. Čím více překážek, tím méně hráčů.
10.1.2020 15:20 - Chyba
Gediman píše:
Koukám, že zase vede DnD.

Rád bych se zeptal, proč vlastně?

Naše skupina začala od nuly niko z nás žádné RPG předtím nehrál a musím říct, že alespoň základů pravidel jsme přečetli poměrně dost různých. Co se nám zalíbilo na DnD:
1) Dostatek materiálu k použití
2) Chtěli jsme fantasy (Jeden hlas pro steampunk a to se v podstatě splnilo s ebberonem)
3) Velká variabilita dovedností postav (Některé systémy říkají: k jedné dovednost +1 k další +2 další +3... zbytek nic, jiné zas jsi v tom dobrý nebo špatný, ale neříkají jak moc)
4) Malé + za zázemí. Přišlo nám divné, že ve spoustě RPG můžeš vytvořit postavu a bez jakéhokoli projevu změnit její minulost. (občas bývá to samé i s rasou)

Vím že to zní divně, ale dost to bylo podle možností tvorby postavy, asi protože jsme si herní mechaniky nedokázali moc představit, jak budou fungovat v praxi.
10.1.2020 15:34 - Log 1=0
Chyba píše:
Vím že to zní divně, ale dost to bylo podle možností tvorby postavy

Hele, ani ne. Znám lidi, co jsou schopní strávit několik hodin vymýšlením postavy v nějakém hodně crunchy systému a pak s ní hrát freeform a být s tím naprosto v pohodě (já tak taky párkrát hrál, ale trochu kvůli tomu prskám).
10.1.2020 15:35 - sirien
Loki: (rovnou předesílám, že to co následuje je z velké části má dojmologie - i když s téhle úzké oblasti si troufám tvrdit, že můj dojem je spíš expertní odhad s určitou vahou, ale přesto...) Co sem si za ty roky okolo všimnul, tak rozšíření systému v ČR má následující (pozitivní) faktory a to v tomto sestupném pořadí:

1 - Systém je hodně známý ve světovém měřítku

Tohle uvádím jako první, protože oproti intuici a názoru mnohých to je IMO v důsledku výrazně důležitější, než čeština. DrD je česky, jistě - ale to je positive bias jak svině - stejně tak česky byl i Stín meče a Hrdinové fantasy a krabicovka Pán prstenů a všechny tyto nezanechaly žádnou stopu oproti DnD nebo GURPS nebo Shadowrunu atd. (a u DnD to platilo i v době kdy se překlady neválely na dosah ruky - resp. z dnešního pohledu ani žádné nebyly).

Lidé jsou schopní hrát hry co jsou jen v angličtině, protože mnohdy stačí, když pravidla zvládne přečíst jen jeden člen skupiny (a občas ani to ne...) a zvládne je tlumočit dál - popř. začnou vznikat nějaká převyprávění, dílčí překlady - v dnešní době na Kostce plné překlady; to ale často navazuje až na předchozí úspěch.

Jediná výjimka z tohoto bodu je již zmíněné Dračí doupě, které se kdysi profláklo jako právě ten jeden systém co se v devadesátkách virálně rozšířil. (Což btw. nebylo nutné, dneska to už zakryl čas, ale na úplném začátku devadesátek tu byla asi 2 další RPG, která DrD konkurovala. Proč nakonec vyhrálo zrovna DrD... to by vyžadovalo o dost většího pamětníka, než sem já.)

Tenhle bod dokáže přitáhnout ke hře i lidi, kteří ještě nejsou RPGčkaři (vzácně, ale stávalo se - a s dnešníma youtuberama atp. se může dít i víc.)


2 - Systém má jednotné tvrdé jádro tvořících fanoušků

Vezměme si DnD, Fate a GURPS, všechno původně zahraniční hry, které ale u nás mají dlouho české překlady a nemalou tradici.

DnD má tvůrčí fanoušky a tito jsou koncentrované tady na Kostce, kde neustále vznikají další překlady a další tvorba. Toto trvá velmi dlouhodobě. A DnD se drží viditelně nahoře.

Fate má také tvůrčí fanoušky, ale tito nejsou soustředění - naopak jsou roztrhaní nejen místně (tady, na RPG F, na FB Příběhů...), tak i zájmem (lite-2e-čkaři, lite-4e-čkaři, full-weight-4e-čkaři...). Tvorba není kontinuální ani systematická, týká se věcí které nezasáhnou ani celou komunitu, je prezentovaná na různých místech a tudíž nevzniká žádná synergie (...a tudíž se to jádro ani neuceluje, tohle sou spirálové procesy, resp. síťové jevy) Toto je také poměrně dlouhodobý stav. Fate tak nějak přežívá a jeho linie u nás pokračuje dál, ale je dost upozaděnej.

GURPS žádnou komunitu nemají; stranou samotného překladu 3. a tuším že 4. edice pro něj fakticky nikdy nic nevzniklo. A GURPS sou efektivně mrtvé a žijí jen z nostalgie těch, u kterých z nostalgie přežívají z devadesátek.

Tohle lze mimochodem opět namapovat i na DrD (dracidoupe.cz) a i na ty ostatní (HF, SM, PP atd. u kterých kromě autorů nikdo nenapsal čárku tužkou)

Důvodů, proč je tohle důležité, je několik: Zaprvé vzniká nový obsah, což živí ostatní herní skupinu (kupodivu i když by si člověk myslel, že RPG musí být schopné žít jen ze základní knížky a domácí tvorby, tak... dodatečná tvorba minimálně hodně pomáhá). Zadruhé tvrdé jádro komunity vytváří neustálý tah nováčků (otevřená hraní DnD v Brně... Fate-PI Legendy klubu dobrodruhů na GC...), což výrazně přiživuje běžný "kamarádský nábor". A zatřetí to velmi posiluje následující:


3 - Kolem systému je hlasité dění

Tenhle bod... je naprosto čísté, přímočaré a vulgární finálně-marketingové promo. Když je systém vidět, hráči si ho všimnou. A je to důvod, proč Tvůj překlad Savage Worlds bohožel nemá ten dopad a váhu, kterou by si asi zasloužil.

Když Kostka do éteru dlouhodobě posílá 1-2 velké a X malých DnD překladů ročně a tohle dělá konzistentně posledních 5 let nebo kolik, tak si toho prostě lidi všímaj. Když sem k Fate udělal 3 velké překlady během jednoho roku a pak sem další rok jel Fate blogy... tak to bylo cítit. Bohužel bylo taky cítit, že (viz bod 2) když sem přestal, tak se Fate vcelku ztratil z očí.

Zveřejnit překlad neni špatný. Zveřejnit překlad a recenzi a článek s dalšíma materiálama a pár blogů atd. v intenzivním sledu, aby vzniknul nějakej ten "fuzz" okolo, je lepší. Ale teprve systematická kontinuální tvorba je dobrá.


4 - Forma materiálů

Pokud existuje překlad, tak záleží taky hodně na formě. To mě samotného třeba dost překlvapilo, ale fakt to tak je (asi sem původně uvažoval že překlady cílí lidi co systém už nějak znají a chtějí ho česky pro pohodlí a úplně sem zapomněl na lidi co si systém dohledají na doporučení nebo ze zvědavosti - nebo náhodou).

Textovej překlad (.docx) je spíš nanic. Formátovanej Word (i se sloupečkama and shits) neni o moc lepší (v podstatě vyhozená práce). Export formátovanýho wordu do PDF už lidi zaujme. Ale teprve full grafický PDFko je skutečně to, co ty lidi nadchne. Když sem zkonvertoval Wordový překlady Fate do PDFek, tak to fakt bylo poznat (dlouhodobě, nejen v ten moment kdy byl boom ze zveřejnění PDF).



Všimni si, že nikde nezmiňuju češtinu. Čeština je IMO falešnej faktor, kterej se zažil tím, že se zaměnilo "hra je v češtině" a "hra je dostupná (a cenově dostupná) v ČR" - to bylo dost vidět v devadesátkách s tím, jak se k nám postupně dostávalo knižně DnD nebo WoD - a na tom, jak se cena postupně měnila hodnota té jedné tisícovky, kterou ty knížky konstantně stály napříč lety (ok, klesly asi z 999 na 850, ale tak...) - plus už zmíněný positive bias hrozně viditelného DrD. Fakticky vzato, DnD které tu nemělo zpočátku překlad nemělo žádný a později částečný se tu rozšířilo úplně stejně (dost možná víc), jako Shadowrun s oficiálně vydanym překladem 2. edice. WoD se u nás rozšířilo i přesto, že tu dodnes žádný překlad není. (DnD i WoD jsou světově známé značky - viz 1 - a od začátku u nás měly silné jádrové komunity - viz 2 - a navazující tvorbu - viz 3)
10.1.2020 15:41 - LokiB
sirien: jo, já s tímhle plně souhlasím. jen mě tam předtím zmátnul ten tvůj odstavec, kde se zdálo, že tomu nějakou váhu dáváš:

sirien píše:
Plus, samozřejmě, u nás jsou přeložené pouze dva světově rozšířené a "mainstreamové" systémy - DnD a Fate - a i když mají oba svůj domov tady u nás, tak fakt je, že DnD má prostě silnější brand a tím i širší hráčskou základnu.


sirien píše:
Ale teprve full grafický PDFko je skutečně to, co ty lidi nadchne.


Konec konců, to je důvod, proč jsem nakonec plně grafický PDFko k SW dělal ... samotný textový pravidla jsme sice v devadesátkách k vícero hrách sjížděli, ale není a nemůže to být ono.
Akorát se mi teď moc nechce do nové edice SWADE, páč je to moooooc práce :)
10.1.2020 15:47 - Jerson
sirien píše:
ediná výjimka z tohoto bodu je již zmíněné Dračí doupě, které se kdysi profláklo jako právě ten jeden systém co se v devadesátkách virálně rozšířil. (Což btw. nebylo nutné, dneska to už zakryl čas, ale na úplném začátku devadesátek tu byla asi 2 další RPG, která DrD konkurovala. Proč nakonec vyhrálo zrovna DrD... to by vyžadovalo o dost většího pamětníka, než sem já.)

Které byly ty dva další systémy?

Osobně bych řekl, že čeština je podmínka nutná, nikoliv dostačující. WoD se trochu rozšířilo, ale potkal jsem mnohem víc lidí, kteří hráli larpy ve stylu WoD, než hráče. GURPSy se v mém okolí nikdy moc nerozšířily, i když překlad byl taky. Shadowrun byl na tom výrazně lépe, ale přišlo mi, že celou dobu žije z vydané 2e a konstatně upadá.

A DnD předloni a loni prodělalo takový velký boom díky překladům, i když asi nemalá část mladých hráčů mu dává přednost v angličtině, takže by to tou češtinou být nemuselo, ale přijde mi, že to spolu dost souvisí, protože díky českému překladu se daří DnD šířit i mezi jazykově méně ochotné hráče. A vlastně tam kde ještě před dvěma lety stále kralovalo DrD 1.6 se teď stejnou měrou šíří DnD 5e.
10.1.2020 15:51 - York
sirien píše:
Proč nakonec vyhrálo zrovna DrD...


• Mělo head start a z něj plynoucí network effect.

• Byla to fantasy a zaujala tím Tolkienisty. V té době to byla dost početná skupina, navíc aktivní kolem různejch conů.

• Bylo zajímavý pro mladý hráče. Což byl dost podstatný, protože dost jich začínalo hrát na základce.

• Objevili se lidi, kteří začali pořádat akce, vytvářet komunitní servery a podobně. Shadowrun třeba takhle aktivně šířilo jen pár lidí kolem Blackfiru (já jsem se třeba o Shadowrunu dozvěděl od nich), ale po pár letech to vyšumělo.

• Kolem WoD pak taky vznikla dost živá komunita (Prague by Night, Court of Moravia), což vyrovnávalo to, že Shadowrun vyšel tiskem. Shadowrun totiž nikdy neměl žádnej vlastní komunitní server ani žádný specificky Shadowrunový akce*.

* Ok, kecám, v Praze bylo pár pokusů u Shadowrunový LARPy. Nehrálo se tam ale RPGčko.

• Altaru se celkem dařilo zájem přiživovat tím, že vedl Hexaedr (nevím, jak moc to mělo reálnej vliv, ale každej hráč DrD věděl, že Hexaedr existuje, protože na to byl letáček v pravidlech) a hlavně vydáváním Dechu draka.

K Sharowrunu (a možná i k WoDčku) občas něco vycházelo v Legendě, ale nebyl to časopis čistě o Shadowrunu.


GURPS AFAIK neměly nic z toho - žádná aktivní komunita, absence vydání tiskem, žádné akce, žádné materiály v časopisech.


Jerson píše:
potkal jsem mnohem víc lidí, kteří hráli larpy ve stylu WoD, než hráče


To je kvůli tomu, že lidi z Prague by Night a Court of Moravia se ve velkym vrhli na organizování larpů.
10.1.2020 15:56 - Pjotr
Jeste jeden faktor ktery tu nezaznel: DnD se prakticky jedine vyrazneji vyskytuje v jinych mediich - serie knih z FR a Dragonlance, zminky ve filmech a serialech, napojeni na pocitacovy RPG.

  • - "Hele, ten Baldur's Gate je podle nejakyho Dungeons and Dragons, tak to se asi podivam o cem to je, ted kdyz jsem hru dohral".
  • - "Chci prozivat takovy pribehy jako Drizzt, neznate nekoho kdo to taky hraje?"
To spoustu lidi pro ktery je roleplaying zajimavy nalaka prave k DnD.
10.1.2020 16:45 - Jerson
To je pravda, ale v hrách a filmech je DnD už nějaký ten rok, ale ještě tři roky zpátky u nás nijak moc rozšířené nebylo.
10.1.2020 16:52 - chrochta
Jerson: Nesouhlasím. Drizzt tu jede mnohem déle, DragonLance ještě mnohem delší dobu, předtím vyšly trilogie k Měsíčninám, Maztice a DarkSun, ta septalogie k Mystaře (co s Mystarou nemá nic společného) a nějaké další "generické" romány.
10.1.2020 16:58 - Lethrendis
Nemyslím, že je čeština nedůležitá. Osobně znám lidi, kteří by se anglického originálu nedotkli, a to i když anglicky šprechtují docela dobře.

A ještě jeden hodně důležitý faktor zmínil Pjotr, ale jen okrajově - počítačové hry. DnD, WoD, ale i ten SR mají reklamu ze slušných her, které si našly hráče.
10.1.2020 17:03 - malkav
sirien píše:
Ano, je tím myšlen Tvůj Void, držím v té anketě všechny zde zveřejněné homebrew. Což mě tak napadá, že mi tam teda ostudně chybí Quentinovo 2k6 goblinů.

Říkal jsem si, že tam chybí Grimoár :)
10.1.2020 17:28 - ShadoWWW
chrochta: Já myslím, že Jerson chtěl říct to, že i když jsou tu hry a filmy (a knihy) o DnD již léta, on ve svém okolí zaznamenal úspěch DnD až v posledních dvou letech.
10.1.2020 19:52 - sirien
LokiB píše:
odstavec, kde se zdálo, že tomu nějakou váhu dáváš

Ono já tomu ve skutečnosti nějakou váhu dávám, ale ne z titulu samotné češtiny, ale z důvodu č. 3 - fakt, že existuje cz překlad, té hře prostě dává mnohem větší promo: "Hej hledám hru X..." "Jasně, mrkni třeba na X, Y nebo Z. Jo, Y je na Kostce v češtině" - i pokud ten člověk s ním že bavíš umí plynule anglicky, tak prostě už si Y zmínil 2x a s důrazem a zjevně někomu stálo za to Y přeložit, takže šance, že se dotyčný podívá na Y, je větší, než u X a Z plus šance že se na Y podívá jako první a shledá že jí chce zkusit, takže X a Z ani neotevře, je taky nemalá.

Dlouhodobě to pak samozřejmě má nějaké další pozitivní účinky jako větší přístupnost a ta čeština samotná se nejspíš taky nějak projeví, ale ten vliv bych nepřeceňoval (z jiných her víme, že to funguje i bez češtiny - viz výše - a ty mnou jmenované vlivy tohle přebijí. Včetně 4 - vsadim se že např. CPH bude bitý proti např. Pathfinderu, prostě protože Pathfinder přijde mnoha lidem hezčí, protože Paizo dává důraz na kvalitu produkce.


Jerson píše:
Které byly ty dva další systémy?

Jeden byl ta krabicovka Pána prstenů, druhej teď z hlavy nedám.

Jerson píše:
WoD se trochu rozšířilo, ale potkal jsem mnohem víc lidí, kteří hráli larpy ve stylu WoD, než hráče.

Ses pohyboval na špatnejch místech. Já sem těch hráčů potkal hodně a to i takové kteří sami neuměli pomalu ani slovo anglicky - a přesto to byli zapálený Vampire fanové (v menších případech Werewolf nebo snad tuším i Demon).

Jerson píše:
A DnD předloni a loni prodělalo takový velký boom díky překladům

V DnD se v devadesátkách dělali soutěžní mega-open-games na conech v době, kdy ta hra neměla překlady. A měly jako dost hustou účast. V době, kdy okolo nebylo tak moc internetů.


York píše:
Mělo head start a z něj plynoucí network effect.

Právě že nemělo, to byla základní pointa mého sdělení.

York píše:
Byla to fantasy a zaujala tím Tolkienisty.

Oproti tomu Pánovi prstenů (RPG), máš namysli?

York píše:
Bylo zajímavý pro mladý hráče.

Který RPG neni.

York píše:
Objevili se lidi, kteří začali pořádat akce

Až trošku pozdějc. Ale uznávám, že tenhle point může mít nějakej merit.

York píše:
Shadowrun totiž nikdy neměl žádnej vlastní komunitní server

Ne, měl cloud individuálních skupin na asi 5+ malejch webech co o sobě věděli a potkávali se na Basilisku a RPG Fóru (viz dodnes běžící RPG Index) plus Nyxovou subkomunitu.

York píše:
Altaru se celkem dařilo zájem přiživovat tím, že vedl Hexaedr

To bylo ale taky až pozdějc (i když to taky určitě dělalo hodně).
10.1.2020 19:53 - sirien
malkav píše:
Grimoár

A někdo ho systematicky hraje? (To nemylim zle, to se fakt ptám...)
10.1.2020 20:46 - ShadoWWW
Já jsem začal hrát Dračí doupě ještě v době, kdy na trhu nic jiného nebylo, nebo jsem o tom nevěděl (rok 1992). Předtím jsme hráli Člověče nezlob se, Šachy a Dostihy (nic jiného nebylo, nebo jsem o tom nevěděl), takže Dračí doupě – zavánějící pohádkami, kouzly, draky, podivnými kostkami a starobylými sešity psanými švabachem, jak vytažené ze zaprášené půdy starodávného domu – bylo jako zjevení. Shadowrun nás později nezaujal, protože mu chyběla ta pohádkovost. Naopak DnDčko nás zaujalo ohromně. Bohužel jsme se zmohli jen na listování příručkami v krámu – byly moc drahé. Tisícovka tehdy a dnes byl zkrátka propastný rozdíl. Dračímu doupěti taky myslím pomohly nadšenci vydávající časopisy. BTW Altar tehdy vydával ještě Zlatého draka, Dech draka byl vydáván nezávislým Rostislavem Řehou.

Dračí doupě ale stagnovalo a rostla mu konkurence. Ať už v podobě stále dostupnějších zahraničních RPGček, nebo počítačových her. Pro mě byl přelomem Baldur's Gate. Při jeho hraní jsem si uvědomil, jak propastný rozdíl je mezi DrD a DnD, respektive Prokletím Karaku a Forgotten Realms. K hraní papírového DnD jsem se ale dostal až později.

Je příznačné, že sláva DrD upadala, jak postupně končily RPG časopisy a v podstatě definitivně uhasla odchodem Dechu draka.

Já bych řekl, že nejdůležitějším znakem úspěchu hry je její komunita. Je to vidět na DrD 1.6, DnD i Fate (tady) nebo AW/DW/či jiný World (na RPG F).
10.1.2020 21:07 - LokiB
York píše:
Altaru se celkem dařilo zájem přiživovat tím, že vedl Hexaedr


Imho zcela zásadně. a to jsem byl předplatitelem Zlatého draka od prvního čísla a kamarád to jednu dobu, na konci éry časopisu tedy, spolušéfoval. Altar měl podle mě zásadní vliv, protože tu byl, komunikoval, pořádal akce, setkání ... pro jiné hry tu žádný vydavatel přítomný nebyl. Jako Altar a Klíma osobně tomu dali na začátku hodně času a úsilí a ono se to projevilo masově.

sirien píše:
Jeden byl ta krabicovka Pána prstenů, druhej teď z hlavy nedám.


Sorry, ale ta krabicovka přišla fakt až daleko později. A to jako třeba o 5 let tak. Navíc byla mizerná i ve srovnání s DrD, toho by se pravověrný hráč RPG nedotkl :)
Česky opravdu nebylo nic.
Objevilo se Sapkowského Yrrhedesovo oko ... v roce 1995
Stín meče ... 1997

Jerson píše:
To je pravda, ale v hrách a filmech je DnD už nějaký ten rok, ale ještě tři roky zpátky u nás nijak moc rozšířené nebylo.


DnD že u nás nijak moc rozšířené nebylo? Hmm, tak statistiku nemám, ale viděl jsem to aspoň v Praze jinak.
DnD tu bylo před DrD ... já se s ním setkal prvně na traktorovém papíře, kde měl někde verzi tištěnou na jehličkové tiskárně, co stáhnul z nějaké BBSky, tak asi v roce 1989. Kamarad ze šachovového klubu to přinesl a lebedil si, jak to hraje s tátou a bráchou a jak je úžasné hrát druida, který pomocí ovládání počasí sešle bouři a v jejím středu nakráčí do vesnice, kterou úplně rozemele.

DnD by se tu usadilo ještě daleko víc, nebýt DrD. Jenže tehdy to s angličtinou nebylo nic moc, a než se to hromadně lidi naučili, tak už DrD vládlo. My to hrávali paralelně, ale to byla spíš výjimka.

DnD mělo velikou výhodu v tom, že k němu vycházely materiály ... Complete book of ..., Dobrodružství, celé světy, bestiáře, knihy kouzel

Shadowrun měl ten aspekt, že to byl zcela jiný žánr ... někteří lidé nad fantasy ohrnovali nos, ale cyberpunk brali.
10.1.2020 21:26 - sirien
LokiB píše:
Sorry, ale ta krabicovka přišla fakt až daleko později.

Hej tyjo... tak to sem to měl asi dost popletený :/ Se omlouvám za mystifikaci.
10.1.2020 22:03 - Jerson
Napíšu, jak si to pamatuju (a jak jsem to zčásti dohledal) já.

Nevím, kdy se DnD dostalo do Čech, ale to by se v nějakém článku dalo dohledat, každopádně to bylo někdy v polovině a možná ke konci roku 1989. Dračák vyšel na konci roku 1990. Pán Prstenů od Mladé Fronty - ta krabicovka, vyšla v roce 1993.

Pro Lokiho - některé věci ti zpětně nejspíše připadají, že trvaly dlouho, i když ve skutečnosti byla ta doba nejspíše poloviční. Prý je to normální efekt a stal se mi taky - měl jsem dojem, že jsem musel hrát DrD pět nebo šest let, než jsem si udělal vlastní pravidla, ale zpětnou kontrolou jsem zjistil, že to nemohly být víc než dva roky. Každopádně Pána Prstenů jsme hráli jako "jednodušší Dračák" s kamarádem na lyžáku na střední, což muselo být v roce 1994.
Stín Meče vyšel v roce 1996 (mám ho tu před sebou). A někdy v té době vyšel v Pevnosti článek o DnD, kder autor psal o tom, že když se ho někdo ptá, zda hraje Dračí doupět, tak (znechuceně) odpovídá, že ne, že hraje DnD. "A co to je?" se ho lidé ptají. "To je hra, podle které Dračí doupě udělali." A následoval popis DnD, ze kterého si pamatuju hlavně přesvědčení, které jsme se pokoušeli implementovat do Stínu meče. Takže ještě v té době lidé DnD moc neznali.

A roce 1997 jsem začal chodit na vejšku do Prahy, kde jsem narazil na hráče Dračáku - nikdo DnD neznal. V roce 1999 jsem začal chodit na net, o rok později jsem byl ve skupinách, ve kterých se řešilo RPG. Lidé znali kromě Dračáku i Shadowrun a Stín meče - Yrrhedesovo oko neznal nikdo, Pána Prstenů Mladé fronty jen pár lidí. V roce 2003 jsem přišel na CzechDnD, pozdější RPGF, a to bylo vlastně poprvé, kdy jsem si na netu psal s lidmi, kteří DnD hráli. A během následujících 15 let jsem ty lidi i potkal a místy s nimi i hrál, ale v RPG komunitě na netu Dračák pořád převažoval a hráči, u hráčů, kteří na netu RPG neřešili to bylo naprosto jasné.

A když jsem zjistil, že i nová generace hráčů ve věku 10+ začíná na starém DrD 1.6, které má zřejmě každá skautská klubovna a každý dům dětí ve skříni, tak až loni jsem začal mít dojem, že DnD pomalu převažuje a Dračák ztrácí, a že už možná nebude nejčastější vstupní systém.

Nicméně - to jsou moje dojmy. Průzkum by řekl víc.
10.1.2020 22:19 - LokiB
Jerson píše:
A někdy v té době vyšel v Pevnosti článek o DnD, kder autor psal o tom, že když se ho někdo ptá, zda hraje Dračí doupět, tak (znechuceně) odpovídá, že ne, že hraje DnD. "A co to je?" se ho lidé ptají. "To je hra, podle které Dračí doupě udělali." A následoval popis DnD, ze kterého si pamatuju hlavně přesvědčení, které jsme se pokoušeli implementovat do Stínu meče. Takže ještě v té době lidé DnD moc neznali.


Počkej, tahle implikace přeci vůbec neplatí ... někdo konkrétní se setkal s některými lidmi, kteří DnD neznali. Ale z toho ten závěr, že lidé v té době DnD moc neznali fakt nejde dělat.

Jerson píše:
A roce 1997 jsem začal chodit na vejšku do Prahy, kde jsem narazil na hráče Dračáku - nikdo DnD neznal


Jo, chápu, že můj pohled je zas ovlivněn tím, že jsem DnD znal ještě před rokem 1990 (nehrál, jen viděl několik stránek pravidel a slyšel o něm, že je to nejrozšířenější hra tohoto typu) ... a i pod dojmem toho jsem si v roce 1990 po článku z Ikárie DrD objednal. Ale DnD jsme já i lidé kolem (a to bylo několik skupinek, ne jen jedna) znali.
problém byl, že tady se neprodávalo, zásilkové služby nebyly a ven nejezdilo moc lidí, kteří by dali 50 dolarů za knížku pravidel.

Jerson píše:
Každopádně Pána Prstenů jsme hráli jako "jednodušší Dračák" s kamarádem na lyžáku na střední, což muselo být v roce 1994. Vyšla 1993


Nebylo to 5 let, jen 3, to je možné, beru. Ono je to možná ovlivněno tím, že vydané je něco v jednom roce, ale holt jsem to zaznamenal až později. Já ji také koupil, ale nikdy nehrál, mám ji stále někde doma :)

Stín meče mám te´d už také před sebou, máš pravdu, je tam psáno 1996. Podle mě se dostal do obchodu až 1997, ale může být, že jsem ho jen dřív v knihkupectví nezaznamenal.
10.1.2020 22:58 - Jerson
LokiB píše:
Ale z toho ten závěr, že lidé v té době DnD moc neznali fakt nejde dělat.

Tomu někomu stála neznalost lidí okolo za to, aby napsal článek do Pevnosti, protože se s tím asi setkával dost často. Těžko říct, jak to v té době bylo ve skutečnosti. Na internetu se potkávalo asi jen pár lidí a jestli měl někdo nějaké lepší informace, stejně je asi nepůjde dohledat.

Osobně mě spíše překvapuje názor, že v té době bylo DnD známé - když mě připadalo, že ho lidé neznali ještě v roce 2015, tedy kromě lidí, kteří se nějak vyskytovali na netu.

V únoru roku 1997 jsme s kamarádem začali dělat na první verzi CPH (tuším 2. února), a to bylo až poté, kdy jsme hráli Stín meče až do ... 5. úrovně, pak jsme ho zkoušeli upravit, pak se kamarád rozhodl udělat vlastní systém, pohořel na tom, přizval mě k tvorbě dalšího systému, a já mu z něj vyházel všechny základní mechaniky, které tam měl, a cestou do Prahy na zápas v interkrosu jsme navrhli první tabulku vlastností ras pro systém FM (Fight&Magic, později TFH, později CPH). Takže jsme Stín meče museli začít hrát minimálně rok předtím, tedy téměř celý rok 1996. O letních prázdninách 1996 jsem se už pokoušel udělat srovnávací tabulku kouzel.
10.1.2020 23:28 - LokiB
Jerson píše:
Osobně mě spíše překvapuje názor, že v té době bylo DnD známé - když mě připadalo, že ho lidé neznali ještě v roce 2015, tedy kromě lidí, kteří se nějak vyskytovali na netu


Tak ale řekni, co podle tebe znamená, že "lidé ho neznali". A kdo jsou podle tebe lidi, kteří v roce 2015 ještě nebyli na netu.
Uznávám, že nemám valné kontakty na mladé lidi všeho věku. Ale tak synovi je skoro 19, další děti, co jsem měl od přítelkyně doma, těm bylo mezi 5 a 15. Na netu jsou všichni :) teda DnD znají, ale spíš jen podle názvu a že podle toho byly nějaké hry, ale sami RPG nehrají.
Moje skupiny známých jsou asi specifické, v mém okolí se nikde nestávalo, že by někdo hrál RPG a nevěděl o existenci DnD.
11.1.2020 00:48 - Jerson
To znamená, že když jsem se setkal s lidmi, kteří hráli stolní RPG, tak možná než polovina z nich vůbec netušila, co to Dungeons & Dragons je. Nikdy ten název neslyšeli. Z druhé poloviny ho část sem tam slyšela (a považovala za DRačák), část znala rozdíly, a pár lidí ho hrálo - ti byli tak či onak přímo nebo přes jednoho člověka spojeni s RPGF nebo Kostku.

A neříkám, že ti lidé nebyli na netu, ale že na netu neřešili RPG. Což byl ještě předloni docela běžný stav, teď se to možná už změnilo díky řadě kanálů a streamů z her. (Úplně stranou jsem nechal lidi, kteří hráli textové RPG, protože z nich minimálně polovina vůbec nevěděla, že existuje i nějaká stolní verze).

Několik mých kolegů z práce hrálo v minulosti DrD, ale DnD taky neznají.

Jinak si jsem téměř jist, že Praha je v tomto specifická, tedy že tam byly jiná RPG známější. Ale studoval jsem tam dva roky, a v roce 1999 to pořád byla bída. A jak jsem psal, mimo internet (na kterém jsem v té době nepůsobil) jsem narazil na jediný článek o DnD, v Pevnosti. O DrD, a dokonce i o Stínu meče nebo Shadowrunu jich bylo víc.
11.1.2020 12:25 - Chyba
Musím říct že název Dungeons & Dragons je i dnes mezi středoškoláky neznámí. Když jme se spolubydlícím na internátu (internát patří ke střední škole ale poskytuje ubytování i moji VOŠ) zakládali DnD skupinu, dost brzo nám došlo, že je při náboru členů je mnohem lepší zeptat se: Nechceš si zahrát Dračí doupě? To znalo 99% lidí zatím co na DnD řekli: Co to je?. Myslím že to povědomí je hlavně ze seriálů a filmů, které tak DnD "překládají".
Třeba to brzo začnou překládat jako Jeskyně a draci. :)
Ten spolubydlící DnD taky neznal a to dříve hrál DrD. K DnD jsme se přiklonili protože nectěl dělat PJ.
11.1.2020 13:11 - Gurney
Na druhou stranu zas "dračák" nebo "DrD" má mezi lidma, kteří mají jinak pozitivní vztah k roleplayingu a RPG, mnohdy dost špatný zvuk, takže kolikrát je fakt dilema, jestli mluvit o dračáku, DnD nebo raděj třeba spíš roleplayových hrách.
11.1.2020 13:19 - Lethrendis
To je zase zkušenost, kterou nesdílím. Se zarputilými hatery DrD jsem se potkal až tady na serveru.
11.1.2020 13:48 - efram
Gurney píše:
Na druhou stranu zas "dračák" nebo "DrD" má mezi lidma, kteří mají jinak pozitivní vztah k roleplayingu a RPG


tohle je spíš tyspicke pro určitou socialni skupinu, znam x lidi.....
11.1.2020 13:55 - malkav
Lethrendis: Mám stejný pocit co se hatů vůči DrD týče.

Už to tu někdo psal - DnD je do češtiny občas překládané jako DrD a možná i právě díky DrD se překládá ork jako skřet. Takže vliv DrD na českou scénu může být do značné míry podpořený i těmito nepřesnostmi.
11.1.2020 14:03 - York
malkav píše:
možná i právě díky DrD se překládá ork jako skřet.


První překlad Pána prstenů je imho starší než DrD.

edit: Podle wiki vznikal v letech 1979–1980, tj. dlouho před DrD.
11.1.2020 14:09 - malkav
York: aj sorry, to je samozřejmě pravda ...
11.1.2020 14:26 - sirien
Lethrendis, malkav: ste zjevně v devadesátkách (ještě před vznikem online komunity z níž vzešla tahle komunita) minuli dost RPGčkovejch akcí.
11.1.2020 14:46 - Šaman
V mém okolí (myslím i nové lidi se kterými se bavím) se "dračák" nehejtí. Ti, co nějaké ttRPG někdy hráli se po sdělení "hrajeme dračák" naopak docela často ptají "a jaký systém?".

Tedy "dračák" ≠ "DrD 1.x | DrD+ | DrD 2"
Ale "dračák" = "stolní RPG, většiou fantasy"
11.1.2020 15:01 - malkav
sirien: To máš bezesporu pravdu. Byl jsem jen na pár conech a mám relativně malou hráčskou bublinu kolem sebe, i když se sem tam objeví někdo nový i s dlouholetými zkušenostmi (ale ani těch pár nikterak DrD nepranýřovalo).
11.1.2020 15:34 - York
DnD 5e to tady teda dobře válcuje.


BTW Shadowrun se zkracuje SR. Kdyby neseděly čísla edic, tak bych si asi nebyl jistej, co Shdr znamená ;-)
11.1.2020 15:59 - ShadoWWW
Deskofobie píše:

Sparkle: Pokud umíte dobře anglicky, můžete se už rovnou vrhnout třeba tady po Dungeons & Dragons, který bylo inspirací pro právě Dračák.
Petr: Sem právě vždycky myslel, že je to to samý. Tak povídej.


Viz legendární díl Deskofobie o RPG.

A to Petr je člověk, co sice hrával DrD už před mnoha lety, ale na poli deskovek je to Geek jako málokdo. Čelní představitel Deskofobie, pracuje pro Czech Board Games a každoročně vyjíždí na nejrůznější deskovkářské cony, včetně amerického Gen Conu, kde RPGčka frčí ve velkém.

Jak už jsem psal, většina běžné populace nezná ani Dračí doupě. V hráčských kruzích DnD nejvíc proslavily počítačové hry od Bioware (BG1 vyšla na konci roku 1998). V Dechu draka představili TSR a D&D až v roce 1997, ale už v prvním DD z února 1994 najdeme jednu vtipnou vsuvku v recenzi na Lone Wolfy.
Dech Draka 1/1994 píše:
Cyklus "Lone Wolf" je prý "nejzdaňlejšl ze souboru her, které se odehrávají v bájném světě Magnamund". Přiznám se, že od autora. který má bohaté zkušenosti s hraním "Dungeons & Dragons" (a který v něm dokonce zvítězil na Mistrovství Ameriky), bych očekával více.

Tím "Mistrovstvím Ameriky v D&D" nejspíš Bouchi tenkrát myslel hraní na Gen Conu. ;-)
11.1.2020 16:01 - Xeth
Mne překvapuje ta mizivá hra PF2E. Zajímalo by mne, zda to nikdo nezkoušel, nebo to lidé zkusili a raději dali přednost něčemu jinému.
Za sebe musím říct, že má něco do sebe a jsem moc rád, že jde svou vlastní cestou a nesnaží se držet linky DnD. To pojetí se mi docela začalo líbit. Sice ze začátku vypadá docela strašidelně, ale když se do toho člověk dostane, začne to fungovat velice rozumně.
11.1.2020 16:23 - Jerson
Lethrendis píše:
To je zase zkušenost, kterou nesdílím. Se zarputilými hatery DrD jsem se potkal až tady na serveru.

Nemusí jít nutně o zarputité hatery, můžou to být lidé, kteří "Dračák" vyzkoušeli, z různých důvodů - často daných PJjem nebo herní skupinou - jim nesedl, takže "Dračák" je odrazuje, zatímco jiné RPG by si třeba zahráli (kdyby věděli, že existuje). Takových lidí mimo tento či jiný server jsem potkal dost.

Nicméně mě napadlo, je účelem těchto anket zjistit, co hrajou lidé na d20.cz, nebo co hrajou lidé v Česku? Protože ve druhém případě by možná stálo za to takovou anketu hodit na různé stránky a sociální sítě, a míra zjištěných informací by byla větší.

(Sice má už půl roku v plánu udělat velký průzkum mezi hráči, ale zatím jsem měl vždycky důvod ho odložit.)
11.1.2020 16:45 - Gurney
Šaman píše:
V mém okolí (myslím i nové lidi se kterými se bavím) se "dračák" nehejtí. Ti, co nějaké ttRPG někdy hráli se po sdělení "hrajeme dračák" naopak docela často ptají "a jaký systém?".

On to taky většinou nebývá přímo hejt, spíš taková zkušenost "vyzkoušel jsem, dostal jsem vždy víceméně to samé, stačilo mi, nevermore". A možná je to sociální bublina, ale pro mě je to dost běžné, stejně jako je normální, že přítomní Češi přikyvují (nebo projevují zlomyslnou radost) a přítomní cizinci se ptají, wtf že je to ten "dračák".

A jakmile dostaneš otázku "a jaký systém?", tak už je to v klidu a víš, že nebudeš muset vysvětlovat nic na téma "takhle ale hraní RPG opravdu, ale opravdu vypadat nemusí". Ale nechci se v tom zbytečně pitvat.
11.1.2020 16:47 - LokiB
sirien píše:
ste zjevně v devadesátkách (ještě před vznikem online komunity z níž vzešla tahle komunita) minuli dost RPGčkovejch akcí.


no jo, ale tak ono jako hejt byl v mnoha případech toho druhu, že lidi nadávali, že to má spoustu chyb, ale přesto to dál hráli :)
byl jsem tak od roku 1994 v mailový konferenci věnované DrD ... tam se to furt hádalo, stejně jako tady, na mnoha podobných tématech, ale čistě kolem DrD, protože většina lidí nic jiného nehrála a neznala. sem tam někdo napsal něco ve smyslu " v té a v té hře to řeší lépe ..." ale byl většinou oslyšen, že jakože dobrý, ale lidi chtěj hrát dál DrD :)

Xeth píše:
Mne překvapuje ta mizivá hra PF2E. Zajímalo by mne, zda to nikdo nezkoušel, nebo to lidé zkusili a raději dali přednost něčemu jinému.


PF2E je stále ještě dost čerstvé. U lidí je nějaká setrvačnost. Jsou nadšenci, co se na to hned vrhnout, někdo ale dohraje nejdřív to co má rozehrané a pak třeba ...
11.1.2020 16:49 - obbivan
V Jihlavě se D&D začalo hrát v roce 2001 co si tak vzpomínám. Kamarád tenkrát koupil první 3E. Opravdový bům pak byl až s 3,5e to nás hrály asi 4 skupiny. Před tím se hrálo klasické DrD.
11.1.2020 17:18 - sirien
Loki: taky. A nebo to byli lidi co hráli DnD / WoD / GURPS (obvykle jedno z tohodle) a na DrD koukali z patra.


York: já se z melancholie občas vracím k té původní zkratce co se používala ještě předtim, než u nás byl Shadowrun cool. (Ona se teda používala i na západních fórech občas, ale whatever.)
11.1.2020 17:18 - Lethrendis
Mi to evokuje parafrázi jednoho starého vtipu: Sešli se hráči DrD a nadávali na DrD :)

Nedomnívám se, že by DrD počátku devadesátek bylo nějak výrazně horší, než jiné hry té doby i zahraniční. A také myslím, že ho furt hraje dost hodně lidí. Žádným průzkumem to, Jersone, nezjistíš, protože na otázky ohledně hobby mají tendenci odpovídat příznivci hobby - a v tu ránu je to k ničemu. Ledaže by někdo dokázal propašovat otázky ohledně RPG do sčítání lidu :)

Nástup DnD jsem zaznamenal tak (můj subjektivní odhad) před pěti lety, kdy se lidé začali ozývat, že to vůbec znají a hrají, že by to chtěli hrát. Na současném rozšíření DnD v ČR mají dle mého soudu na svědomí velkou měrou lidi tady na Kostce, k čemuž samozřejmě gratuluji. Podle mě kdyby nebylo těch skvělých překladů a dalších materiálů a neustálé živé debaty komunity, DnD5E mohla klidně vyšumět českým trhem jako spousta jiných (také kvalitních) her a zaujmout jen nerdy.
11.1.2020 17:21 - York
Sirien: Něco mi říká, že tuhle smyčku už tady točíme několik let po sobě ;p
11.1.2020 17:21 - sirien
Lethrendis píše:
DrD počátku devadesátek bylo nějak výrazně horší, než jiné hry té doby i zahraniční.

Jakože DrD ve své iteraci 1.1 chceš srovnat se SR2, oWoD, GURPS... 2e, tuším, tehdy atp. a tvářit se, že to má stejnou kvalitu, jo? Good luck :)

(Fakt je, že Dračák byl už z kraje designově zastaralej. Fakt je, že ne až tak hrozně moc. Třetí fakt je, že ta propast se začala hrozně rychle rozevírat a už v půlce devadesátek dračák zoufale zaostával. Altar to chtěl řešit Pluskama, což se ukázalo být stejné jako snažit se vyrhát maraton tim, že se střelim do obou kolen.)
11.1.2020 17:38 - Lethrendis
Něco to DrD mít muselo, když ostatní konkurenci převálcovalo a stalo se u nás dominantním na dost dlouho :) Že tuhle pozici ztratilo připisuju právě Altaru, respektive DrD+ i DrD2.

A je pravda, že tohle je tu zřejmě klasická diskuzní smyčka, protože přesně k tomuhle už jsem se tu už vyjadřoval nejméně dvakrát, a to sem chodím necelý rok.
11.1.2020 18:03 - LokiB
Lethrendis píše:
Nedomnívám se, že by DrD počátku devadesátek bylo nějak výrazně horší, než jiné hry té doby i zahraniční.


nenenenenenene ... ne ... ne, ne další iteraci :)

ani na sirienův nadhoz, ani na Lethrendisův lob nebudu odpovídat, protože budu dneska hodný.
11.1.2020 18:16 - sirien
Lethrendis: mělo to, že bylo jako jediné k dispozici. (V devadesátkách internet... nefungoval tak úplně jako dneska.) A tu pozici fakticky drží až do dneška.
11.1.2020 18:40 - Jerson
Lethrendis píše:
Žádným průzkumem to, Jersone, nezjistíš, protože na otázky ohledně hobby mají tendenci odpovídat příznivci hobby - a v tu ránu je to k ničemu. Ledaže by někdo dokázal propašovat otázky ohledně RPG do sčítání lidu

Právě že dneska je díky sociálním sítím možné oslovit i lidi mimo komunitu a dostat takový dotazník i mimo obvyklou bublinu aktivních hráčů RPG, i když odpoví jen menší část z nich. Ale to je normální.

Lethrendis píše:
Něco to DrD mít muselo, když ostatní konkurenci převálcovalo a stalo se u nás dominantním na dost dlouho :)

O jaké konkurenci mluvíš? První konkurence DrD byl už zmíněný Pán Prstenů, který obsahoval prakticky jen jedno úvodní dobrodružství, předvolené postavy, téměř žádnou možnost rozvoje postav, měl tři roky zpoždění a z veškeré možné fantasy byl omezen výhradně na svět Středozemě. Další konkurencí byl až Shadowrun 2e, který teprve začal hráčům ukazovat, že se dá hrát i něco jiného než středověká fantasy. A ten u nás vyšel v roce 1995, pokud se nepletu a stál 700 - vzpomínám si, že jsme se na něj museli v sedmi lidech složit, abychom si ho mohli dovolit.

To zda bylo DrD horší než jiné systémy už točit nebudu, souhlasím se Sirienem, že na začátku bylo asi srovnatelné s DnD, ale prakticky zůstalo na místě protože se moc vylepšit nedalo. Což si tedy jeho tvůrci uvědomovali, ale předělávka - myslím Plusko - byla ještě horší.
11.1.2020 19:04 - Lethrendis
Jersone, když chceš dělat průzkum, musíš nějak vybrat vzorek. Buď se to dá dělat náhodně, nebo kvótně, obojí je použitelné, ale do toho vložíš další parametry, tzn. člověk je aktivní na soc. sítích a je ochotný odpovídat i na spam, které se týká/netýká jeho hobby... je to nepoužitelné. Výsledkem bude pouhá anketa, která může něco říct, anebo nemusí.

Mluvím o konkurenci jiných her té doby - pokud platí ten argument, že čeština není nutná, musí být považovány za zcela regulérní konkurenci. Čili DrD stálo proti ADnD a třeba SR1.

Já osobně tomu podceňování češtiny příliš nevěřím. Ve spotřebitelském chování se národní specifika projevují velmi silně a trvá desítky let, než se nějak (a stejně většinou jen málo mění). Požadavek češtiny je vidět u titulků k hrám, u dabinku, proč by se neměl projevovat u systémů RPG?

Možná jsme právě na okraji nějaké změny, kdy se přesedá z DrD na DnD a trvalo to kolik, 25 let, než si ho hráči ve větším množství všimli? O popularitě 5E z poslední doby jsem už psal.
11.1.2020 20:04 - Jerson
Neříkám, že člověk musí být aktivní na sociálních sítích, aby mohl odpovídat - jen že přes sociální sítě dá k takovým lidem dostat. Tedy když pošlu odkaz na dotazník jednomu člověku na FB, on ho může předat dalším třiceti lidem, kteří FB nemají. Podmínkou je, aby měli přístup na internet.

Lethrendis píše:

Mluvím o konkurenci jiných her té doby - pokud platí ten argument, že čeština není nutná, musí být považovány za zcela regulérní konkurenci. Čili DrD stálo proti ADnD a třeba SR1.

Na začátku 90. let byla čeština naprosto zásadní parametr, angličtina se u nás učila velmi málo a tak velká většina RPG systémů nebyla lidem vůbec dostupná, i kdyby se k nim náhodou dostali. Navíc se nedá srovnávat vliv pravidel, která vyšla nákladem možná 50 tisíc výtisků pravidly, která jeden nebo dva lidé přivezli z ciziny.

Změnu z DrD na DnD podle mě pozorujeme i proto, že DrD se netiskne už kolik, 10 let, a poslední verze DnD se dost přiblížila feelingu původního DrD s lepšími mechanikami. Navíc je česky. A je to nejvíce hraný systém u youtuberů, takže se celkově raketově zvýšila šance, že se dneska člověk jako s po rvnim RPG potká s DnD místo DrD. Tedy, ta šance je možná 1:1, to nevím, ale DnD má tolik podpory, kolik ji DrD už dlouho nemá.
11.1.2020 20:39 - efram
Jerson píše:
Nemusí jít nutně o zarputité hatery, můžou to být lidé, kteří "Dračák" vyzkoušeli, z různých důvodů - často daných PJjem nebo herní skupinou - jim nesedl, takže "Dračák" je odrazuje, zatímco jiné RPG by si třeba zahráli (kdyby věděli, že existuje). Takových lidí mimo tento či jiný server jsem potkal dost.


No hejtuje se tu DrD celkem dost. A ty důvody jsou apriori o lidech a ne systemu. Znám poměrně hodně lidí, kteří nemají podobně negativní zkušenost a hru si užili :)

Ale tohle tu jede pořdá dokola, tak bychom to snad už mohli přestat dokola zmiňovat.
12.1.2020 00:20 - Corny
sirien píše:
A nebo to byli lidi co hráli DnD / WoD / GURPS (obvykle jedno z tohodle) a na DrD koukali z patra.

Takový taky znám a popravdě pak jejich kritiku, zejména u Gurpsů, beru dost s rezervou :D
12.1.2020 09:53 - MarkyParky
Člověka nějak naplní příjemně zjištění, že toho má rozehráno/naplánováno tolik, že 5 hvězdiček mu nestačí.

Ale zaklikal jsem tedy jen věci, co hraju v pravidelných kampaních.
12.1.2020 10:09 - LokiB
Jaké by asi byly výsledky, kdyby každý mohl dát jen jeden hlas ...
Je to pro většinu těch, kteří hrají DnD 5e, jejich "hlavní systém", nebo spíše ne? Jako zajímavé srovnání by to bylo.
12.1.2020 10:24 - MarkyParky
LokiB:
Jak poznáš "hlavní systém"?

Pokud hraju paralelně čtyři dlouhé kampaně, jednu v DrDII, jednu v DnD5E, jednu v ApocalypseWorldu a jednu ve Světu dračáku, co z toho je hlavní?

Pokud si k tomu si do roka dávám 2-3x víkendovou minikampaň v Chuubu nebo nějaké verzi Fate a k tomu vím, že když potřebuju výplňovku na jeden večer, s jistotou sáhnu po Polaris, Primetime Adventures nebo Fate zombících - jaký smysl by dávalo z toho vypíchnout jeden systém?
12.1.2020 10:50 - LokiB
MarkyParky píše:
Jak poznáš "hlavní systém"?

Pokud hraju paralelně čtyři dlouhé kampaně, jednu v DrDII, jednu v DnD5E, jednu v ApocalypseWorldu a jednu ve Světu dračáku, co z toho je hlavní?


U někoho to nepoznáš, i někoho ano. Když hraje 2x týdne Fate a jednou za měsíc DnD, tak to asi poznat jde, ne?

A u těch ostatních, prostě by se pro jednu možnost rozhodli, to není tak těžké, ve vícero volbách to děláš taky ;)

A jaký by to dávalo smysl ... byla by to jen zajímavá informace, já bych z toho nějaké zásadní závěry nedělal. se bojíš, že by některý tvůj oblíbený systém ztratil body a byl celosvětově zatracen na základě takového typu ankety?!
12.1.2020 12:14 - ShadoWWW
Roste počet těch, co hrají RAW. Znamená to, že se hrám daří lépe vystihovat herní mechanismy?
12.1.2020 12:19 - Lethrendis
U té možnosti se mi nezdá to spojení "v podstatě". To už pak není RAW, ale RAI.
12.1.2020 12:23 - LokiB
Lethrendis píše:
To už pak není RAW, ale RAI.


Proč? To vůbec nemusí být RAI, když si upravíš nějakou drobnost, která ti nesedí, ale jinak jedeš podle RAW. leda když si to I domýšlíš :)

ShadoWWW píše:
Roste počet těch, co hrají RAW. Znamená to, že se hrám daří lépe vystihovat herní mechanismy?


Nebo také už jsou lidé línější a mají času se věnovat velkým úpravám systému, tak se prostě smíří s příbližným RAW a upraví jen nějaké drobnosti. Možné je obojí, i to, že pravidla hráčům víc sedí, i to, že na to prostě dneska lidi víc pečou.
12.1.2020 12:36 - Šaman
ShadoWWW píše:
Roste počet těch, co hrají RAW. Znamená to, že se hrám daří lépe vystihovat herní mechanismy?

Anebo ty hry as written umožňují i výrazné úpravy :) Třeba Fate.
12.1.2020 12:50 - Jerson
A nebo už mainstream není DrD, které úpravy vyžaduje, aby se vůbec dalo hrát :-)
Ze souhrnného počtu odpovědí se to nedá poznat.
12.1.2020 13:46 - sirien
LokiB píše:
Jaké by asi byly výsledky, kdyby každý mohl dát jen jeden hlas

Zkreslené a nereprezentativní. Dál?

LokiB píše:
hraje 2x týdne Fate a jednou za měsíc DnD,

2x týdně 3 hodiny proti 1x měsíčně víkend pátek až neděle v plném tempu?

Četnost není všechno; délka, zážitek, preference mezi systémy i těmi hrami samotnými...

Navíc kdybych tam dal možnost jen jednoho hlasu tak Ty budeš první kdo se bude ptát "hm, a jak by to vypadalo kdyby lidí mohli hlasovat pro víc systémů?" :) což je jako legit, ale uznej, že mít tu dvě takhle dlouhý ankety lišící se počtem možných hlasů by nebylo úplně praktický...


ShadoWWW: oproti loňsku. Ano, taky sem si všimnul. Pokud to je někdo kdo loni dával že nehraje RAW a teď že jo tak by bylo super kdyby to rozepsal.
12.1.2020 14:07 - Šaman
Tak já pomalu šplhám od chaotic k lawful. Od Velmi volně dle pravidel /
Ten systém sme převorali k nepoznání které jsem dával dřív k Tak nějak dle pravidel.
Právě proto, že čím víc o Fate čtu, tím víc vidím, že i poměrně výrazné úpravy nastavení jsou stále Fate, jen jinak nastavené. Dokud nezavádím nové machaniky, tak jsem stále někde v definičním oboru Fate, který je hodně široký. Narozdíl od více specifikých systémů.
12.1.2020 14:29 - LokiB
sirien píše:
2x týdně 3 hodiny proti 1x měsíčně víkend pátek až neděle v plném tempu?


Upřímně nevím, co se tím snažíš ukázat :)
netvrdil jsem, že je vždy možné jasně říc, co je hlavní systém pro daného člověka. Ty zas děláš, jako by to nebylo možné nikdy, proč? snaha o relativizaci? :-o

sirien píše:
Navíc kdybych tam dal možnost jen jednoho hlasu tak Ty budeš první kdo se bude ptát "hm, a jak by to vypadalo kdyby lidí mohli hlasovat pro víc systémů?" :) což je jako legit, ale uznej, že mít tu dvě takhle dlouhý ankety lišící se počtem možných hlasů by nebylo úplně praktický...


jediný, co jsem na začátku řekl, že by to bylo zajímavý vědět ... mohl jsem napsat "bylo by to zajímavé zjištění pro mě, ale nikoho jiného by to asi nezajímalo".
stejně tak jsem nepsal "hej, siriene, tvoje anketa je blbá, předělej ji!"

Tak co tě pudí k těmhle reakcím? :) Popouzí tě to, že někdo jiný měl myšlenku, která ani neměla ambici nahradit tvoji myšlenku, ale doplnit ji o jiný pohled na stejnou věc? WTF? :)
12.1.2020 15:08 - sirien
Já myslim, že ty reakce minimálně tentokrát bereš nějak moc vážně :)

Chtěl sem jen ukázat, že samotná četnost nemusí být rozhodující a někdy když hraješ dvě hry je těžký říct, která je ta "primární", byť jednu třeba hraješ častějc. Plus že holt anketa má jen jeden sloupec (rozměr) voleb, takže do jedné ankety nenarvu naráz "co hrajete" a "co je vaše top preference" a mít na to dvě ankety by nebylo moc praktické.
13.1.2020 00:04 - MarkyParky
S tím hraním as-written se podle mě snoubí hned tři věci:

* Design vyzrál + dbá se na komunikaci s komunitou a betatesting. A tedy už se prostě ví, co funguje a co ne. Odpadají tím "house-fixy" a nutnost pravidla v podstatě "dodělat" doma do funkční podoby.
* Spousta rozumných volitelných pravidel umožňuje hru si customizovat a přitom stále být as-written.
* A nakonec různé systémy pokrývají široké spektrum preferencí a dávají při tom zážitek na míru. Takže když chcete hrát specifickým stylem, je snažší sáhnout po hotovém systému, co ho dává, než modovat nějaký, co na to není stavěný.
6.6.2020 21:15 - sirien
sice jsme teprve v půlce roku, ale já to tu tak jako propingnu...
12.1.2021 19:57 - sirien
Dávám vám tak týden na to aktualizovat si hlasy v anketách za minulý rok (2020) a případně nominovat změny v anketě na další běh.
12.1.2021 20:05 - ShadoWWW
Já navrhuji vyhodit DnD 4e, které už poslední čtyři roky nezískalo žádný hlas ani tady, ani u sousedů. Místo toho tam hodit novinky jako Zapovězené země, Lone Wolf: hra na hrdiny, Dračí hlídku a samozřejmě Dračák podle staré školy a Omegu Junior.
12.1.2021 20:07 - exi
Cyberpunk 2020/Red
12.1.2021 21:06 - sirien
ok, to vypadá jako návrhy co má smysl dát i pro loňskej rok, takže pro zájemce sem už do současné ankety doplnil:

- Zapovězené země (najdete za DnD)

- Dračák podle staré školy
- Dračí hlídku
- Lone Wolfa
(najdete za DrD)

- Cyberpunk RED/2020 (najdete za Shadowrunem)

- Omegu Junior (najdete za Omegou)
12.1.2021 21:14 - York
Sirien: Díky. Dakaru už můžeš vyhodit, pokud jsi to ještě neudělal. Měla by letos 0 hlasů.
12.1.2021 21:18 - malkav
Má to řazení nějakou myšlenku? Je možné to seřadit abecedně?
12.1.2021 22:36 - Log 1=0
Já to neřadím, ale vidím v tom:
První blok jsou různé edice DnD.
Druhý blok jsou hry pro klasické fantasy dobruduhování, co nepatří do nějaké rodiny.
Třetí blok jsou edice Fate.
Čtvrtý blok je DrD a hry, co se k němu odkazují.
Pátý blok jsou specifické hry pro fantasy dobrodruhování.
Šestý blok je VoD.
Sedmý blok je Kyberpunk.
Osmý blok Sci-fi.
Devátý blok generické systémy.
Desátý blok hry postavené na Apocalypse Worldu.
Jedenáctý blok hry postavené na BitD.
Dvanáctý blok ostatní zahraniční hry.
Třináctý blok české hry, co se neodkazují k DrD.
Čtrnáctý souhrnné kategorie.
13.1.2021 01:38 - Naoki
2020 bída :( pouze 2 oneshoty
13.1.2021 01:55 - York
Ha, koukám, že 5 hlasů je pro "vlastní, nezveřejněné". Pochlubíte se, co doma kutíte?
13.1.2021 03:52 - Šaman
Můj hlas to není, ale Dračí Osud - 1k6 Fate 4e s vlastnostmi podobnými těm z oDrD.
Ale hlasoval jsem jako Fate 4e - víceméně podle pravidel :D

Taky přemýšlím, co má dát hráč Sirienovo Fate SW - to JE Fate 4e velmi přesně podle pravidel. Jen zveřejněné spolu se settingově zaměřenými věcmi a nastavené na SW.
13.1.2021 04:42 - sirien
tak má kliknout na Fate SW ve výběru systémů a na podle pravidel v první anketě :)
13.1.2021 09:22 - Shako
Tyjo, loni jsem hrál hlavně věci, co nemají extra kategorii, Yellow king (Gumshoe) a Numénéru (jiné D20).

Jinak jsem chtěl říct, že některé kategorie bychom mohli sloučit do jedné, ale koukám, že stejně mají sem tam nějaký hlas. :D
13.1.2021 09:42 - Lethrendis
Tak už jsem se taky nahlásil - jen bych doporučil změnit tu divnou zkratku Shdr - to vidím úplně poprvé. Buď to přepiš na SR, nebo napiš přímo Shadowrun, jiné názvy jsou i delší.
13.1.2021 10:44 - ShadoWWW
Shako: Teď vyšla Numenera 2. Co na ni říkáš?
13.1.2021 10:48 - Jerson
Nejde dát ty hvězdičky blíž názvům? Na mobilu se blbě určuje, co jsem označil.
13.1.2021 11:20 - York
Lethrendis píše:
Tak už jsem se taky nahlásil - jen bych doporučil změnit tu divnou zkratku Shdr - to vidím úplně poprvé. Buď to přepiš na SR, nebo napiš přímo Shadowrun, jiné názvy jsou i delší.


Taky nevím, kde k tomu Sirien přišel, ale drží se toho zuby nehty už několik let. Jak říká Lethrendis, správně je SR nebo Shadowrun.
13.1.2021 16:26 - Šaman
Aha, to je SR :o
Protože jsem tam Shadowrun nehledal, tak jsem myslel, že Shdr je nějaký obskurní, mně neznámý systém :)
13.1.2021 17:13 - Shako
ShadoWWW píše:
Shako: Teď vyšla Numenera 2. Co na ni říkáš?

Pokud myslíme teď už minimálně loni nebo předloni, tak jo, to jsme hráli... nemáme nějakou lepší diskuzi, kde to probrat? Dojmy klidně napíšu.

EDIT: Nové edice vypadá, že je na KS ve 2017... a nebo jsem zmaten z edic. Ale našel jsem vhodnou diskuzi, tak se přesunem...
13.1.2021 18:30 - Gediman
Ok, zahlasoval jsem ještě pro "Jiné - mainstream" - My Little Pony: Tails of Equestria. Hraji, když si to hráči vyžádají :)
13.1.2021 18:52 - sirien
Shako: tady, původní diskuse k Numenéře

York: zkratka naprosto běžně používaná v dobách živé 2e online komunity ještě v době před centralizací hráčů na RPG F. V té anketě to zůstává protože je bug v systému a nejde to změnit, musel bych to celé naklikávat znova, což by rozjebalo výsledky. Do té další už vám dám dnes běžně používané SR.
13.1.2021 18:59 - ShadoWWW
Jo, pojďme sem.
15.1.2021 17:15 - sirien
já to tu tak jako ještě propingnu...
15.1.2021 17:27 - York
Je to jen můj pocit, nebo je oproti minulým letům celkově víc hlasů?
15.1.2021 17:45 - sirien
Ve skutečnosti aktuálně o malinko míň než loni (2019) a o malinko víc než 2016. Ale multiple-voting. Ta prnví anketa kde máš jeden hlas... ale ukazuje cca totéž.
15.1.2021 18:14 - Šaman
Jak to poznáte (co je nové)? Já tam mám naklikané výsledky už asi z předloňska a stále stejné.
15.1.2021 18:25 - Aegnor
Nemáš, jednou za rok se ty výsledky zaznamenají a vynulují.
15.1.2021 18:39 - Corny
Já tam mám teda zaznamenané taky pořád to, co jsem minule zadával, protože mi svítí ty příslušný hvězdičky a můžu to jen od-vyznačit.
15.1.2021 18:53 - sirien
...ta anketa tu visí od vypsání, což je dost dlouho zpátky. Nevim, jestli sem při překlopení ročníku jen zeditoval položky, nebo jestli sem jí i resetoval (ale mám dojem, že sem jí i resetoval, krk na to ale nedám). Na příští rok jí resetnu určitě.
15.1.2021 19:16 - Šaman
Ty hvězdičky tam mám vyplněné a minimálně posledních pár měcíů jsem určitě nic nevyplňoval. A příspěvek #297 to taky naznačuje.
15.1.2021 19:34 - Corny
Já ji stoprocentně nevyplňoval nejméně 3 měsíce. Ale nevadí, to je jen statistická chyba :D
15.1.2021 19:40 - Aegnor
Já si teď upřímně fakt nejsem jistej, co vlastně řešíte. Anketa je stejná od 10.1.2020, výsledky za rok 2019 jsou odkázané v úvodním příspěvku. Zatím stále běží hlasování za 2020, na 2021 to sirien resetuje okolo 19. :-)
15.1.2021 21:57 - sirien
Tak to zas moment, ta anketa tady visí nejspíš už skoro rok, takže nějaký vaše 3 měsíce sou pořád jedna anketa (viselo to tu napříč rokem 2020, protože proč ne). Jak píše Aegnor.
15.1.2021 22:08 - Corny
Tak to jsme si jen nerozuměli.
15.1.2021 22:20 - Šaman
Tak co se dělo před morem, to už netuším. Pochopil jsem to tak, že teď v lednu sbíráš nová data. Jestli jsem to vyplňoval loni nebo předloni, to už bych zjistil leda věštěním ze sfér. A na to manu plýtvat nebudu :)
15.2.2021 13:25 - Aegnor
Tak co, už proběhl restart ankety na letošní rok? (Sirienův příspěvek #297 je určitě víc jak tejden starej.)
15.2.2021 13:47 - Dukolm
Dle nadpisu ankety "Jaká RPG hrajete ve 2020?" neproběhl
15.2.2021 14:45 - sirien
Udělám to dneska
16.2.2021 22:31 - sirien
Ankety resetovány pro 2021

Výsledky 2020 najdete v tabulce odkázané v záhlaví

Opravil sem vám Shadowrun

Přidal jsem jednu další anketu (bohužel mě to napadlo až pozdě, takže není nahoře ale dole, whatever)

...jako vždy, ankety jsou editovatelné a můžeme věci přidávat, ale už vložené položky měnit nelze.
16.2.2021 23:19 - Jocho
sirien: je v pohode, že Apocalypse World, Dungeon World, Svět Dračáku a Jiný PbtA World sú v ankete dvakrát?
16.2.2021 23:27 - Maxidag
Super anketa edávno sjem přemýšlel že by nebylo ji špatné udělat :)
Dík za reset Siriene :)

Sice jsem musel vybrat jednu variantu jak hrajeme ale i tak fajn... Protože hraji více systémů, ale chápu že to asi nedává smysl... vybral jsme to co mě více baví :)
16.2.2021 23:34 - sirien
Jocho: ne to v pohodě neni, ujela mi copypasta zjevně; díky, napraveno.

Maxidog: ono by to smysl dávalo, ale nejde to realisticky udělat (jedinej smysluplnej způsob jak to udělat by bylo spojit ankety systémů a toho jak moc se jich držíš do matice, jenže Kostka maticové ankety neumí).
16.2.2021 23:56 - Šaman
Hrajeme vlastní nezveřejněný Dračí Osud, volně založený na Fate 4e. Dlouhodobou navazující kampaň stále ve stejné partě, naživo doma.
17.2.2021 00:19 - York
Od jara hraju Quentinův Tross upravenej pro Dračák podle staré školy. V létě jsme měli celkem dlouhou zdravotní pauzu, ale i tak už to hrajeme přes půl roku a jsme odhadem tak v půlce.
17.2.2021 00:27 - Jocho
Ja som za posledný rok hral málo. D&D one-shot niekedy v januári. Dread one-shot niekedy v jari. A potom one-shot v pamfletovom systéme DNGN, 2× online a 1× naživo v rámci vianočného teambuildingu v robote.

Tento rok som začal oživením kampane z roku 2020 teleportovaním skupiny do Dediny Hommlet. Hrá sa pritom v homebrew systéme Túlavé Plášte, ktorým píšem zápisky u susedov. Máme za sebou 2 sedenia, prvé bola katastrofa, druhá (s prípravou) už celkom schodná.

Rozmýšľam, že o DNGN aj Túlavých Plášťoch napíšem blog aj tu, kvôli spätnej väzbe a tak.
17.2.2021 05:18 - Jarik
Diskriminace.
Chybí mi LoneWolf hra na hrdiny.
17.2.2021 06:28 - ShadoWWW
Jarik: Máš ho tam (přidal jsem ho tam i pro sebe :-)).
17.2.2021 08:25 - Ugy
No tak za mě. Za poslední rok jsem si dal online Strahda cca do půlky (stále čeká na dohrání) a kolem září jsme oživili kampaň SWN ve který jsme pokračovali online i offline až do předminulého týdne, kdy jsme ji na chvíli odložili po uzavření několika linek a teď si dáváme oddech v dost funny pojatém hombrew DnD.
17.2.2021 12:15 - Tarfill
Jarik píše:
Chybí mi LoneWolf

No tak vlci samotáři se právě nesdružují do skupin, žejo... :-)
21.12.2021 15:00 - Aegnor
No, blíží se nám konec roku, tak si dovolím připomenout, že nám tu běží tahleta dlouhodobá anketa/průzkum. :-)
21.12.2021 15:04 - sirien
Dovolil jsem si přihodit Jeskyně a draky :)
21.12.2021 15:41 - Aegnor
Překvapuje mě tvůj optimismus, že se někomu za těch pár dní povedlo v JaD odehrát kratší kroniku. Ale brát ti ho nebudu. :-)
23.12.2021 20:56 - sirien
Tak nějaká víkendovka - nebo třeba někdo stihl nějakou rozehrát. Nebo přejít z DnD na JaD :)

Kromě toho si většinou najdu čas to uzavřít až někdy kolem ledna/února pokud se nepletu, takže...
1.1.2022 16:29 - sirien
já to tu budu během ledna tak průběžně propingovávat, než to pak ke konci sečtu...
6.1.2022 10:08 - Markus
Asi to tu ještě nikdo neposlal... s RPG Fórem pořádáme alternativní anketu, protože anket není nikdy dost!

Anketa RPG Fóra: Jaké RPG hry jste hráli v roce 2021?

Je trochu jinak pojatá než zdejší anketa – zatímco ta zdejší se ptá na vaši hlavní hru a pravidelné hraní, v téhle chceme vědět, co všechno jste hráli v roce 2021. Rádi bychom to rozšířili i mimo naše běžné kruhy, ať máme komplexnější představu. Tak budeme rádi, když zahlasujete... a případně budete šířit dál.
6.1.2022 10:19 - LokiB
Markus: když tam nemáš Savage Worlds, tak do ankety nepřispěju :)
6.1.2022 11:16 - Markus
Můžeš je tam přidat. Ale že jsi to ty, přidal jsem je tam za tebe. :)
9.1.2022 10:08 - Markus
Někdo z d20 zahlasoval pro „GUMSHOE“ a „Powered by the Apocalypse“. Ehm... můžete být specifičtější? :) Obojí jsou názvy systémů, na kterých běží několik různých her – zajímaly by nás ty konkrétní hry (klidně jich může být i víc.) Hlasy je možné zpětně editovat. Ale není to nutné, jen mi jde o lepší data.

Každopádně díky všem, co zatím hlasovali. Jsme na nějakých 175 hlasech a pokračujeme. Ale nechci už dál unášet diskuzi k místní anketě, pardon...
12.1.2022 07:49 - PetrH
překvapilo mě, že tam moc nefiguruje ve výsledcích Lone Wolf...
12.1.2022 10:09 - Jezus
Mě to nepřekvapuje. Vždyť je to osamělý vlk :-)
12.1.2022 10:12 - Jezus
Jinak doplnil jsem ještě jednu hru, na kterou jsem si vzpomněl Chuubo přes PbP. Akorát tam taková zásadní hra chybí v možnostech :-)
12.1.2022 13:27 - York
Nebylo by od věci pro anketu RPG fóra založit samostatnou diskusi. Bavit se o obou anketách v tý samý je slušně matoucí.
12.1.2022 13:41 - Jezus
Ona ji má. A pokud jde o mě, já komentoval tuhle anketu. Chuubo v ní není, tak jsem dal jiné a píšu do diskuse, že tím myslím Chuubo (ale uznávám, poněkud matoucně :-) )
12.1.2022 13:46 - York
Počkej, do ankety tady na Kostce přece může doplňovat možnosti jen autor původního příspěvku (a případně admini), ne? Jsem už fakt dokonale zmatenej.

edit: Jo, aha, už jsem tě pochopil :-)

edit2: Počkat, on už proběhl reset a tohle jsou nový hlasy za loňskej rok? To jsem úplně minul...
12.1.2022 14:03 - sirien
Chuubo doplněno.

Ano, toto "už" je anketa na 2021 :)
12.1.2022 14:37 - York
sirien píše:
Ano, toto "už" je anketa na 2021


Aha, to jsou věci ;-)

Dakaru už, prosím tě, zruš. Šance, že by si na ni ještě někdo někdy vzpomněl, se limitně blíží nule a nejspíš to jméno recykluju na název novýho settingu.


Jinak nepříliš překvapivě hraju Dračák podle staré školy. A ať chcete nebo ne, vydání se blíží* ;-)


* Pravděpodobně pod jinym názvem, ještě se uvidí.


BTW do tý sekundární ankety by možná stálo za to přidat "tu hru playtestujeme" (nebo "účastním se playtestu", nebo tak něco). Jednak by to asi nejlíp vystihovalo náš přístup k pravidlům (snažíme se hrát "as written", ale to "as written" se nám mění pod rukama na základě našeho feedbacku) a navíc by to mohla bejt i zajímavá informace obecně.
12.1.2022 15:10 - PetrH
Jezus píše:

To sice Ježíšku ano, ale že až tak málo zde i na rpgf… asi sem ti, co krabice koupili nechodí, takže by to měl skaven hned zařídit v propagandě emailem (žertovná madsázka) nebo krabice leží a nehrajou se…
12.1.2022 15:12 - PetrH
A pro záznam Siriena: Kouzlem a mečem na další rok asi už ne také, jsem nejspíš už jediný zde…
13.1.2022 02:34 - MarkyParky
Chybí tam "Vlastní, zveřejné" :P
13.1.2022 20:20 - PetrH
MarkyParky píše:
Chybí tam "Vlastní, zveřejné" :P
Marky i ty Brute?
13.1.2022 20:50 - Šaman
MarkyParky píše:
Chybí tam "Vlastní, zveřejné" :P

Imho nechybí. Je-li zveřejněné, pak by tam mělo mít vlastní řádek.
14.1.2022 12:16 - MarkyParky
Tak pak tma chybí Staří dobří hrdinové a Děti mraků nebo alespoň Grimoár.

Ale protože by to byla u mě šestá a sedmá hvězda, tak je to stejně jedno.
14.1.2022 12:26 - Aegnor
A děti mraků jsou nějaký tvůj nový systém?
14.1.2022 12:49 - MarkyParky
Je to můj publikovaný hack Grimoáru.

Nevím, zda si zaslouží záložku jako samostatný systém, ale nemám, kde ho zaškrtnout... (a čím, pže limit 5 hvězdiček).

Asi by stačilo tam mít ten Grimoár.
14.1.2022 12:59 - Šaman
MarkyParky: Tak na to je pak asi jiné.

Chápu to tak, že seznam obsahuje známé zveřejněné systémy a pár méně známých podle uvážení autora, případně připomínek v diskuzi.

Ostatní zveřejněné (lze je stáhnout, nebo koupit) mají vlastní řádky.

No a pak je tam řádek vlastní systém a v závorce je spíš jako vysvětlení, že se tím myslí nezveřejněné. Hranice mezi jiným a vlastním může být i dost tenká, ale z pohledu celého dotazníku to na funkci rostlináře imho nemá vliv.


Takže jestli myslíš, že v seznamu chybí Grimoár, pak asi ping @Sirien.
18.1.2022 18:51 - sirien
...ping...

...někdy příští týden to asi za ten minulej rok sčotnu a uzavřu a resetuju pro letošek.
18.1.2022 18:55 - crowen
DnD5e cez Fireball App na Androide :-)
18.1.2022 21:43 - PetrH
crowen píše:
DnD5e cez Fireball App na Androide :-)
hoď mi na PM feedback ;-) teda pokud jsi neházel Johnovi :) či na discodu fireballu :)
19.1.2022 13:34 - cyrasil
Hod sem verejny feedback, celkem by me to zajimalo...
19.1.2022 14:35 - PetrH
cyrasil píše:
Hod sem verejny feedback, celkem by me to zajimalo...

za mě: je to zajímavá platforma cílící na nějaký segment a má své přednosti i neduhy - třeba neduh, jaký v betě vidím je nemožnost zvětšit text na mém iphonu (ipad podobně), není zatím pokud vím webová verze pro snazší komunikaci např., v prohlížeči v práci... ale zatím to je beta. Kdyby někdo měl zájem hoďte PM, je tu mě jak android tak ios beta.
19.1.2022 15:19 - Jerson
Mně se android verzi ani nepodařilo stáhnout a instalovat.
19.1.2022 15:52 - crowen
Za mna zaujimave, ale ten prehiadac by bol super, lebo sa mi nechce pisat dlhsie texty na mobile. So stiahnutim ani instalaciou problem nebol. Zatial je tam asi malo ludi, trvalo mi par dni, kym som bol akceptovany do hry, vcera vecer sme zacali hrat v anglictine, vobec netusim, s kym hram :-)

Grafika je taka rucne kreslena ako z 90tych rokov, ale neurazi. Ale ked clovek nepozna DnD pravidla, tak pri tvorbe postavy netusi, co robi.
19.1.2022 16:07 - PetrH
Crowen: diky moc předám tvůj feedback v kanceláři týmu;-)
19.1.2022 16:45 - cyrasil
No taky se mi to povedlo stahnout a spustit, trochu me zarazilo proc to teda potrebuje pristup k ulozisti. Kdyz to pak umoznovalo login jen pomoci google uctu, tak jsem to zavrel a pockam si na tu webovou verzi (nechce se mi na mobilu nastavovat svuj googli spam ucet).
19.1.2022 16:53 - PetrH
cyrasil: předám feedback, díky
26.1.2022 11:49 - sirien
Ok, poslední ping, poslední možnost, tenhle týden to už fakt utnu :)
1.3.2022 17:07 - sirien
ok, resetnul sem ankety na letošní rok.

Zatím tam nechávám všechno, ale pokud hry co už mají dva "0" striky dostanou letos třetí, tak už to na další rok proškrtám.
1.3.2022 19:20 - Jerson
Ty hvězdičky jsou hodně daleko od názvů, na mobilu ani nevidím, pro co hlasuju. Nešlo by je přiblížit?
1.3.2022 19:31 - sirien
Bohužel ne. Ta anketa je ale na rok 2022, takže máš ještě moře času vyplnit jí z počítače... Ideálně někdy tak za třičtvrtě roku :)
1.3.2022 19:48 - Šaman
Klikat můžeš přímo na text.
31.8.2022 21:28 - Aegnor
Já tu s dovolením připomenu tuhle anketu, aby nezapadla.
31.8.2022 23:00 - RoVan
Nevím, jestli je chyba na mé straně, nebo na straně Kostky, ale když vybírám druhý systém, který hraju pravidelně, tak anketa odebere bod systému pro který jsem hlasoval jako první.
31.8.2022 23:03 - ShadoWWW
je tak blbě nastavená ta anketa
1.9.2022 16:10 - Archimedesfort1
Pravidelně hraji Svitky Hrdinů. Hlas tedy padl pro Jiný "World" (PbtA)
5.9.2022 18:28 - Gediman
Archimedesfort1: Jsi si jistý, že jsi se neuklikl? Tam hlas není, hlas je u Blades in the Dark, o řádek níž.
5.9.2022 19:19 - sirien
sorry, podle všeho byla anketa blbě nastavená a umožňovala hlasovat jen pro 1 věc místo pro 5 věcí... opraveno.
6.9.2022 21:35 - PetrH
poslední dobou když ne dnd5 tak s dcerou a ženou deskové Karak...
7.9.2022 06:45 - MarkyParky
Mám tam spoustu těch "Jiné"....

OSE (oldschool) v rámci Markusových OSENautů online - se rozjíždí, zatím jako GM a doufejme že brzo i jako hráč
DnD5E PlayByChat na Discordu, Curse of Strad, jako hráč už přes rok
Chuubo (jiné indie) v cyberpunkově/hard-sci-fi reflufu PlayByPost pomalu zakončujeme.
Ironsworn (jiné PbtA) v originálním settingu jako PlayByPost připravujeme a do konce roku určitě pojede, jako hráč, GMless.
A Děti mraků (vlastní nepublikovaný/hack Grimoáru) už skoro rok v kampani generované z náhodných modulů jako GM a příležitostně jako hráč (ale to asi brzo skončí)
1.1.2023 17:46 - sirien
Takže... tomu dáme tak ještě cca týden a pak to za 2022 uzavřu a refreshnu zase na další rok?


(Mimochodem kdo by chtěl vyplnit i Markusovu RPG F obdobnou anketu, tak může následovat odkaz...)
5.1.2023 10:37 - Haplo
Dal jsem "Jiné - indie", i když nevím jak moc indie to je:
Momentálně jsme začali hrát něco, co se jmenuje Mythic Battles: RPG; Původně je to deskovka typu Gloomhaven - takže takové "battle map skirmish with RPG feeling" a z toho vycházejí pravidla pro hru na hrdiny ve stejném duchu ale s oním "běžným" přístupem.
Hrajeme to nejvíc jak je možné dle pravidel, nejsou příliš složitá (některé věci ještě nemáme úplně zažité a tak, ale snažíme se nic nevynechávat a neupravovat aby jsme si ten systém co nejvíc osahali). Začali jsme na podzim a v prosinci jsme měli pauzu, takže toho ještě nemáme moc nahraného ale jsme spokojení.
9.1.2023 11:32 - Shako
Jiné - Vaesen (doufám, že už je to mainstream :D)
16.1.2023 09:03 - Markus
Zdravím Kostku. Sirien už to udělal o pár příspěvků výš, teď dovolte abych vás i já pozval, abyste hlasovali v anketě RPG Fóra, jaké stolní RPG hry jste hráli v roce 2022. Snažíme se zjistit, co se u nás vlastně hraje a v jaké míře. Budeme rádi za co nejvíc hlasů – a z Kostky jich zdá se zatím moc není, tak to prosím napravte. :)

Anketu najdete na:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd_L7-RRKN8ZvMDJkIW5cOWIEE0OurF8PMvXlm3a96PH33OUg/viewform?usp=sf_link

Zatím odpovědělo 336 lidí a nejhranější hry vypadají takhle:

160 – Dungeons & Dragons (5. edice)
110 – Dračí Hlídka
74 – Jeskyně a draci
49 – Dračí doupě II
45 – Zapovězené země
38 – Svitky hrdinů
30 – Domácí nejmenovaná hra
30 – Call of Cthulhu (7. edice)
29 – Dračí doupě
28 – Mausritter
24 – The Witcher
21 – Fate 4.0
20 – Blades in the Dark
20 – Old School Essentials (OSE)
16 – Alien RPG
15 – Vampire: the Masquerade (5. edice)
15 – Cyberpunk RED
...a spousta dalších (má to dloooouhý ocas her s pár hlasy)

16.1.2023 11:48 - sirien
Díky za připomenutí, tady to sečtu dneska pak někdy takže poslední možnost hlasovat!
25.12.2023 21:48 - sirien
huh, sem nějak zapomněl udělat refresh těhle anket pro rok 2023, tak doufám, že si případně ještě pořád pamatujete, co jste hráli na jaře :D
25.12.2023 23:02 - Gediman
Alien RPG spadá pod "Jiné - mainstream"?
25.12.2023 23:11 - sirien
spadal by, ale protože mi je jasný že ho bude chtít kliknout ještě pár dalších lidí tak sem ho tam rovnou přidal :)
26.12.2023 11:34 - RoVan
Sirien: Chybí mi tam Příšera a Svitky hrdinů (jo, můžu to dát jako jiná BPTA, ale oboje by možná mohlo mít pár hlasů).
27.12.2023 09:03 - Crushir
Stín meče :-D
27.12.2023 10:32 - Šaman
Poprvé po patnácti letech bych mohl vyplnit i modul / připravené dobrodružství. Rozehráli jsme My být goblini #0 a na Silvestra se pokračuje tím oficiálním modulem.

Ale systém je stále Fate k6, nazývaný interně Dračí Osud, tedy "dračák" :D
31.12.2023 17:39 - sirien
Crushir píše:
Stín meče :-D

...to je vtip nebo to jako vážně? (nechci rejt, jen jestli jo tak mě to fakt překvapuje :D )

RoVan: přidám
4.1.2024 09:16 - Markus
Zdravím Kostku! Dovolím si využít téhle diskuze k poslání odkazu na další dotazník.

RPG Fórum pořádá tradiční novoroční anketu s cílem zjistit, jaké hry se u nás hrajou. Tak pojďte prosím odpovědět na jednoduchou otázku – „Jaké RPG hry jste hráli v roce 2023?“ Máte to za minutku dvě. Předem díky!

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc4IXEonNnwamPGWX4qNtdz3tnLo5MmB4UOuKTCsbQ1wgoyqw/viewform?usp=sf_link
4.1.2024 09:32 - LokiB
Vyplnil jsem tam i tam:

Markus: čistě ze zvědavosti - jaká je ve vaší anketě myšlenka za tím, že na první stránce vyplním, jaké hry hraju, a na druhé stránce se mě ptáte, kolik jsem měl sezení ... ovšem ne v těch hrách, které jsem označil?
4.1.2024 11:24 - Markus
Je to dáno technickými limity – Formuláře Google mi neumožní zeptat se na to, cos reálně zaškrtl, takže tam musejí být přednastavené kolonky. Dávat tam 250 kolonek by byl overkill, tak se ptáme jen na cca 20 her, u kterých tušíme (podle loňských výsledků), že jsou nejčastější. Je to vlastně takový kontrolní součet :)

A díky!
4.1.2024 15:03 - York
Loni jsem překvapivě skoro vůbec nePJoval. Jeden z mejch dlouhodobejch spoluhráčů to vzal za mě a povedlo se mu s minimem přípravy rozjet výbornou kampaň, takže od jara hraju Dračák podle staré školy za postavu a skvěle si to užívám. Zároveň s ním hraju jeho vlastní systém Brána Středomoří, což je vcelku klasickej DrD-like middleschoolovej systém s freeze-frame soubojákem a zajímavým, dlouhá léta rozvíjeným světem. Obojí pravidelně 2x týdně.

K tomu jeden oneshot na slezině RPG fóra, tři na Gameconu a jedna testovací hra před Gameconem (všechno Dračák podle staré školy).
5.1.2024 12:40 - sirien
Jen připomínám, že pokud v anketě výše nevidíte hru kterou jste hráli, tak stačí napsat a klidně vám jí tam za běhu přidám.
5.1.2024 12:40 - MarkyParky
Sirien píše:
Marky: stačí na Kostce napsat do diskuse a já tam ty hry do té ankety přidám a můžeš pro ně hlasovat přímo ;)


Hrál jsem OSE, tedy defacto DnD Basic, asi 40 sezení. Hlasováno zatím jako oDnD/oldschool, což je nejblíž, ale blbě - je to jiná generace DnD (nultá, zatímco DnD Basic je první).

Tady by to asi fakt chtělo zaškrtávátko DnD Basic nebo DnD 1E nebo tak něco - je to nejretroklonovanější a nejhranější verze starého DnD a jako jediná z celé série chybí.

Hrál jsem Ironsworn (hlasováno jako jiné PbtA). Tady nevím, nakolik je to rozšířené a jestli má smysl mít vlastní čudlík.


Když je přidáš (nebo alespoň to DnD 1E), tak to klidně poupravím, ale mám jisté pochybnosti o tom, že se k tomu lidi budou vracet a korigovat to. A ty případné hlasy pro OSE/DnD Basic budou teď rozstřelené kdoví kde, pokud je někdo dával.
5.1.2024 12:46 - sirien
Přidal sem ti tam obojí.

I pokud to lidi nezkorigujou letos, tak to zůstane jako záznam do dalšího roku kdy to tam bude od začátku. Historicky se už takhle pár věcí přidalo / rozdělilo (ale i sloučilo... obecně z tý ankety vyřazuju položky co mají tři roky v řadě 0 hlasů)
5.1.2024 12:54 - MarkyParky
Jo a pak jsem docela dost hrál 24xx a to by taky celkem mohlo mít impakt mezi lidmi. Zatím mám jako jiné Indie.
5.1.2024 15:37 - sirien
ok, přidáno, uvidíme jestli se k němu přihlásí někdo další :)
5.1.2024 16:34 - Jezus
Zahlasováno. Nakonec jsem tam zaklikl i to OSE, protože jsme ho loni z výzkumných důvodů docela hrál, byť už ho teď de facto nehraju (a snad už nikdy hrát nebudu :-D ).
14.1.2024 10:13 - sirien
ping
15.1.2024 12:22 - Ebon Hand
Dal jsem převorané ADnD. Můj hlas je za mě a mých 7 hráčů. :-)
18.1.2024 21:51 - Crushir
sirien píše:
Jo hrajeme. Prostě sme to vytáhli z hrobu a trochu oprášili :-D
23.1.2024 22:35 - sirien
ping... to tu ještě nechám asi viset do konce měsíce než to posčítám, tak ještě můžete vyplňovat :)
24.1.2024 09:34 - Almi
13th Age. Hlas za mne (a dalších 9 hráčů i vypravěčů (Beltar, Sethi, Percy, Bára, Michal, Vojta, Veronika Varlotrha, Smud, Nerhinn) ve skupinách kolem mne, co sem (asi) nechodí..

Takže celkem 10 :D
24.1.2024 20:51 - Papewaio
Dračí doupě u nás stále vede :)
24.1.2024 21:27 - sirien
Tak pro něj zahlasuj :)
26.1.2024 08:39 - Markus
Se sirienovým svolením :) bych vás ještě jednou chtěl poprosit, ať zahlasujete v meziserverové anketě „Jaké stolní RPG hry jste hráli v roce 2023?“ Je to fakt naklikané za dvě minutky.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc4IXEonNnwamPGWX4qNtdz3tnLo5MmB4UOuKTCsbQ1wgoyqw/viewform?usp=sf_link

Když budete v tom, nezapomeňte prosím zatrhnout, že jste přišli z d20. Umožní nám to pak porovnat, co lidi hrajou na různých serverech.

Pro zajímavost, tohle jsou nejhranější hry po sečtení 400 hlasů včera ráno (aktuální stav si můžete zobrazit sami po odhlasování):

175 (43,8 %): Dungeons & Dragons 5e
154 (38,5 %): Dračí hlídka
64 (16 %): Jeskyně a draci
63 (15,8 %): Svitky hrdinů
48 (12 %): Příšera týdne
46 (11,5 %): Dračí doupě II
45 (11,3 %): Zapovězené země
38 (9,5 %): Old-School Essentials (OSE)
34 (8,5 %): Alien: The Roleplaying Game
33 (8,3 %): Dračí doupě
32 (8 %): Blades in the Dark
30 (7,5 %): Call of Cthulhu (7. edice)
29 (7,2 %): Fate 4.0
27 (6,8 %): Vaesen
25 (6,3 %): City of Mist
23 (5,8 %): Mausritter
23 (5,8 %): Cyberpunk RED
22 (5,5 %): Pathfinder (2. edice)
5.2.2024 23:29 - sirien
pomalu poslední možnost něco zaškrtnout než se dostanu k tomu to posčítat a resetovat :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.43002104759216 secREMOTE_IP: 34.230.35.103